ranse mode binnen bereik an de Nederlandse vrouw Bel voor de 2de ronde Amerikaanse invallen in Laos zijn misdadig Street Sounds een afknapper an nieuwe structuur Meer aandacht voor de radiodiagnostiek uk Holthaus toonde zomercollectie olleybal in motieklasse Microkorfbal nateurploeg aballero Installatie van PROF. DrA. RASKER: Molentoernooi LIJNLOOP IN TER AAR 'Geen gelijke onderwijskansen' Manson eist leiding over Amerika b 12 MAART 1971 LEil>o^ii u.iuuLAll PAGINA 13 ITERDAM Dankzij modetrensetter Dick Holthaus ziet lerlandse vrouw er de laatste jaren modieuzer uit. Holt- ie traditiegetrouw de basismodellen voor zijn collecties toonaangevende Franse couturiers inkoopt, bracht met bij exclusive kledingzaken verkrijgbare „Twenty Seven" ie-collectie de Parijse mode binnen ieders bereik. Een zomerjurkje vrij naar Dior is er bijvoorbeeld al vanaf antels f 198 en pakjes f208. zorgde voor pure Franse modieus aangepast aan de van de Nederlandse vrouw aar waarschijnlijk dat zijn ieder seizoen opnieuw weer n commercieel sukses is. net alsof ik weer op een itoeltje bij Dior, Yves Saint en Cardin zat. Holthaus zijn staf ruim een maand en nacht in de weer om cliënten waaronder vrijwel van vaderlandse showwe- en complete wapenschouw nieuwe Parijse mode te {even. de de nieuwe trend in alle vLT )NHOVEN Voor de pro- se. district Zuid-Holland werden de volgende wed- jespeeld: Tornado 1Be Fair 1 03, D 1GVC 1 1—3, MSV 1— 1 1—3, DAC 1—Skania 2 Pair 2Skania 1 30, Ra- J 1—Olympia 1 31. Donar 1—KVC 1 3—0, Zo- ohillespees 2 3—1, Be Fair 1 1 3—1, DOS 1—LUSV 1 n: DAMES facetten veel ondeugende mini- shorts, koloniale bermudashort-en sembles, jeugdige tuniekbroekpakken helemaal A la Yves Saint Laurent, klassieke Dior Japonnen in alle mo gelijke art deco dessins, kniebroek- pakken en blazercombinaties. Vol wassen, somber en wat ingetogen, maar helemaal Parijs. De hot pants waren de enige frivole exponenten want voor de rest is de nieuwe Franse zomermode eigenlijk wat saai en Holthaus die de coutu riers van de Avenue Montagne en de Rue Spontini zo op de voet volgt, kon daar uiteraard niet aan ontkomen. En zo erg is het nu ook weer niet want in de modewereld is na de schoolmeisjes nu de volwassen vrouw met iets boven of op de knie vallende creaties aan de beurt. 1 18—36 Valken 1 1 1630 DAC 1 1 17—24 Skania 1 18—24 GVC 1 2 1922 Skania 2 19—18 20—16 16—10 17—8 20—6 18—20 Tornado 1 18—2 HEREN 18-34 KVC 1 20—16 18—30 Johan B 1 16—14 18—30 Skania 1 16—8 1 16—26 Ach .pees 2 188 1620 Jupiter 1 186 18—16 LUSV 1 18—2 16de achtereenvolgende ïgt Caballero een amateur- Fi i de start voor een nieuw >en. De ploeg, die uit 17 bestaat, zal onder leiding manager F. v. d. Enden uit en ploegleider G. Peters K.I em. en kern van coureurs die al ren voor Caballero uitko- Is Ted Blom, Ron Bakker nelissen, Henk van Vught, ^kelisse en last but not least scrack Jan Bols, is de ploeg cl i met talentvolle krachten el Pennings, Pé van Stra- Groen en Theo van der kalender van het komende taan alle belangrijke klas- Hoogtepunt is Olympia's in Nederland in mei a.s. et buitenland betreft, staat deelname vast aan de Ron- lelgië voor amateurs van 24 2 mei. al - In Utrecht heeft de iht gisteravond een vriend- Jke wedstrijd met 3—2 van fit gewonnen. Meer dan 400 atleten W linemen aan de tweede Eu- S idooratletiekkampioenschap- zaterdag en zondag in Sofia 1 rden gehouden. Prof Voorthuisen hield inaugurele oratie LEIDEN Met een rede getiteld „Beschouwingen bij een palmpaas" (met welke titel hij refereerde aan een beschrijving van Annie Romein-Verschoor van de pedellenstaf bij een in- tree-rede) heeft prof. dr. A. E. van Voorthuisen vanmiddag zijn ambt van gewoon hoogleraar in de radiologie aan de Leidse universiteit aanvaard. LEIDEN De microkorfbalcom- petitie krijgt voor tweedeklasser: TOP uit Sassenheim nog een min der prettig "staartje", daar de num mers 6 uit de drie tweedeklasse-af delingen degradatiewedstrijden zul len moeten spelen. Er zal één van de drie clubs naar de derde klasse moeten degraderen. Van de betrok ken clubs zijn tot op heden alleen j TOP en Ten Donck bekend. De „ge gadigde" om het trio te complete ren moet gezocht worden bij ELKV (Etten Leur) en Hoogvliet, die op 16 maart a.s. zullen moeten uitmake" (in een extra wedstrijd) wie op de zesde plaats van de tweede klasse gaat eindigen. TOP komt reeds za terdag a.s. in de "arena" tegen Ten Donck. Het betreft hier een thuis wedstrijd. Plaats van handeling i? de ApoUohal in Oegstpest waai- om Een wit llnnen terras-ensemble u"? he' beginsignaal gegevan met pantergarnering en een zal worden. De data van de overigp zwart zijden avond-pak met strass wedstrijden zijn nog niet vastgesteld I garnering. In zijn oratie schetste de hoogle raar de sterke groei van de röntgen- diagnostiek, die blijkens een in 1967 aan dit probleem gewijde internatio nale bijeenkomst gemiddeld 8 tot 10 procent per jaar bedraagt. Deze ex- Dansie is het gevolg van een toene- mende verwijzing door specialisten 1 naar radiologen, nieuwe technische I ontwikkelingen en nieuwe onderzoek- methoden. Prof. van Voorthuisen zei. dat uit de ontwikkelingen in de röntgendiagnostiek valt op te maken, dat dit vakgebied langzamerhand een centrale positie in de klinische patiëntenzorg heeft gekregen. "Het Is ook duidelijk, dat het te bestrij ken terrein zo groot is geworden, dat de taken binnen een groep radio- diagnosten verdeeld moeten worden. Splitsing in een pediatrische diagnos tiek van. een aantal organen als het centrale zenuwstelsel, het hart, de longen, het maagdarmkanaal, het urogenitale stelsel, het vaatstelsel wordt noodzakelijk in een groot cen trum". Door subspecialisering, aldus de hoogleraar, zal het klinische werk met meer kennis van zaken verricht kunnen worden, terwijl hier tevens een sterke stimulans tot wetenschap pelijk werk van kan uitgaan. Ook zal een subspecialist beter geschikt zijn om de grensgebieden van de orgaan diagnostiek te exploreren, zoals de farmacoradiologie, de functiediag nostiek, de biopsietechniek enz. Prof. van Voorthuisen bepleitte meer aandacht in het medisch curri culum voor de radiodiagnostiek. Het huidige onderwijs is te beperkt van opzet om de student een indruk te ge ven van de wijze waarop de radio loog tot zijn diagnose tracht te ko men. Het aantal röntgenonderzoeken be draagt in Nederland gemiddeld om streeks 250 per 1000 inwoners, in de ons omringende landen is dit cijfer echter over het algemeen het dubbe le. in Amerikaanse stedelijke agglo meraties zelfs het viervoudige. Hier uit valt af te leiden, dat het aantal radiologen in Nederland binnen tien Jaar verdrievoudigd zou moeten wor den om bestaande vacatures te be zetten en de verdere groei bij te kun nen houden. Prof. van Voorthuisen betoogde verder, dat de Nederlandse (specia listische) diagnostiekopleiding on der het motto "al doende leert men" achterstaat bij die aan de Ameri kaanse opleidingsklinieken en een grondige revisie behoeft. De oplei ding zou moeten worden afgesloten met een specialistenexamen. Aan het slot van zijn oratie zei de hoogleraar, dat de radiologie haar programma's voor wetenschappelij ke arbeid in verband met het tekort aan radiologen niet langer moet be perken. Er moet intensief toegepast klinisch, experimenteel en technisch onderzoek plaatsvinden om een eigen bijdrage aan overgang van de medi sche wetenschap te kunnen leveren. Pastoor M. Goudkamp LEIDEN De aartsbisschop van de Oud-Katholieke Kerk, mgr. M. Kok, zal zondag 28 maart om 9 45 uur pastoor M. Goudkamp installe ren als pastoor van de Oud-Kath. Kerk in Ldieen. Pastoor Goudkamp, (58) die, zo als wfj reeds hebben gemeld, zfjn pastorale werkzaamheden begon als predikant van de Hervormde Ge meente van Sas van Gent en in 1965 tot priester van de Anglicaanse Kerk in Sydney (Australië» werd gewijd, is reeds begonnen het terrein van zijn werkzaamheden in Leiden en om geving te verkennen. Zijn toekomsti ge pastorale werkzaamheden in de Leidse parochie zal hij combineren met een studie over om. het vor mingswerk aan de Nederlandse en Duitse universiteiten, waarvoor hij ook bezoeken zal brengen aan „De Horst" in Driebergen, 't opleidings instituut van de N.-H. Kerk. Pastoor Goudkamp, die in Australië meerde re malen contact had met ds. Geur- sen, die indertijd in Leiden leiding gaf aan het buitenkerkelijke werk der Herv. Gemeente, denkt ongeveer twee jaar in Leiden. La Mama GPA Nucleus in Leidse Schouwburg O LEIDEN Gewoon een af knapper. Dat was de voorstelling, LEIDEN Na een onderbreking van een jaar (wegens bouw van de nieuwe lichtinstallatie) za l(voor de 21sté keer) de strijd om de zilveren molen weer hervat worden Dit jaar nemen de volgende 8 clubs deel: Ajax (1ste amat. elftal). LFC, Lug- dunum, Quick Boys, Roodenburg, Uithoorn (molenhoudster 1969), UVS en Volendam (1ste amat. elftal). De strijd zal aanvangen op dins dag 30 en woensdag 31 maart a.s. De loting zal op 17 maart plaatsvinden. Voorts zal LFC op laatstgenoem de datum (woensdag 17 maart a.s.) de wegens de sneeuwval van vorige week uitgestelde oefenwedstrijd spe len tegen Haarlem (Eredivisie). tenverzekeraars, resp. de heren P. A. Zeven, F. Schrijver, arts, en J. A. Boogmans, die bij de uitwerking van hun plan hebben voortgebouwd op denkbeelden, welke reeds Jaren geleden werden gelanceerd. Hun rap port, getiteld „zeven pijlers voor een nieuwe structuur van de gezondheids zorg", is bedoeld als bijdrage aan de discussies over de wenselijke struc tuur van de gezondheidszorg in Ne derland. De voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), dr. R. M. Versteegh, zei in een eerste reactie het plan een belangrijke bij drage te vinden tot de discussie over de problematiek van de gezondheids zorg. „In grote lijnen beogen de sa menstellers van het plan een vereen voudiging via de procentuële heffing en de nominale premie. Het idee van volksgezondheidspremies is overigens in LSV-kringen in het verleden al eens gepropageerd. De LSV ziet het plan als een goed alternatief tegen over de steeds vaker gepropageerde algemene volksverzekering", aldus de LSV-voorzitter. die La Mama G.P.A. Nucleus, de zoveelste afsplitsing van Ellen Stewarts La Mama, gisteravond in het kader van het Mickery-circuit in de Leidse Schouwburg gaf. Jammer eigenlijk, want op de naam van dit theaterfenomeen was een redelijk groot aantal lief hebbers van modern toneel afge komen. Opgevoerd werd 'Street Sounds' van Ed Bullins. Dit stuk bleek niet veel meer dan een milieuschildering te zyn, te vrijblijvend en te zwaic om te kunnen overtuigen. Je zou het ronduit een mislukt alternatief voor het zwarte theater van de Ameri kaanse radicalen kunnen noemen. En dat terwijl de auteur een flink wat stukken op zijn naam heeft staan, die niet die afstand tot het onderwerp tonen als in 'Street Sounds' het geval is. Het ruime, open decor suggereert een wat under ground-acht ig sfeertje, waarin zich tegelijkertijd veel en weinig afspeelt. De opkomende personages zijn als alle aardse wezens aan allerlei ge moedsstemmingen onderhevig en die stemmingen vormen dan weer de bron van wat tegenwoordig commu nicatiestoornis heet. Wat gebeurt er nu precies? Een jonge, knappe ne gerboy komt in een nogal wat me lige gemoedstoestand thuis, waar hij zijn naar 'liefde' hunkerend wijfje eerst niet en later weer wel (in de letterlijke betekenis van het woord) in haar kruis wenst te tasten. Op het moment echter dat het mannetje en het vrouwtje zich nagenoeg geheel hebben ontkleed en zich nogal hit sig op de matras laten neervallen komen bezoekers de kamer binnen vallen. Er wordt dan een feestje ge bouwd, waar je als toeschouwer part nog deel aan hebt. Dat is overigens niet zo heel erg, want deze party is bijna net zo vervelend als welk bur germansfeestje ook. Het door aller lei vreemde vogels bezochte feestje krijgt een wat broeierig karakter als de eerder op de avond nog niet be vredigde heer des huizes zwoel gaat doen met een van de vrouwelijke gasten. Het komt dan even tot een uitbarsting, maar onmiddellijk na de opleving van het eentonige toneel beeld stort de hele toestand weet als een pudding in elkaar. Jammer van al die moeite: het had alles zo heel anders kunnen zijn! PUTTER C. ROSIER TER AAR Onder auspiciën van de Ter Aarse IJsclub wordt zondag 28 maart voor figuren die er behoef te aan hebben (en dat schijnen er nogal wat te zijn) een Piassen- loop georganiseerd. In verschillende plaatsen wordt reeds een dergelijke „lijnloop" gehouden. Men kan starten op een traject van acht en als men wat minder adem heeft stelt men zich tevreden met vijf kilometer. Als inschrijvingsplaats geeft men op Paradijsweg 15, waar een vlag de onbekenden de weg zal wijzen. Er is bij dit adres parkeer- en kleedge- legeniheid. Iedere deelnemer krijgt een herinnering aan zijn looppres tatie en bovendien zijn voor de eerst aankomenden prijzen beschikbaar. Correspondentieadres is L. H. Sas sen, Kerkpad 27, Ter Aar, telefoon 01722—2519. „Om in dit land eindelijk enige, vooruitgang te maken zou alles met de grond gelijk gemaakt moeten wor den. De bevolking zou naar het nul punt moeten worden teruggebracht, en bevrijd van zijn traditionele cul tuur, die alles blokkeert". Deze uitspraak van een Amerikaanse diplomaat in Vientiane, de hoofdstad van het 3 miljoen inwoners tellende Laos, moet volstrekt letterlijk geno men worden. Het is een nauwkeuri ge omschrijving van de Amerikaanse politiek in een land waar al Jaren een vergeten oorlog woedt, die in het afgelopen Jaar en speciaal door de Amerikaans - Vietnamese in vasie van de laatste weken eindelijk in het nieuws kwam. Dit zei gister avond prof. A. Rasker (theoloog). In zijn inleiding op de informatie en demonstratieavond in de Stadsge hoorzaal over de Amerikaanse inval len in Laos. Hij noemde deze inval len militair een dwaasheid, politiek een blunder en moreel onmense lijk: kortom: een misdaad. Dr. J. Pluvier schetste de histori sche achtergrond van deze volke- renoorlog: Na jarenlange Franse en en vervolgens Japanse onder drukking kreeg Laos in 1945 einde lijk de kortdurende gelegenheid voor zichzelf een weg naar de zelfstan digheid open te stellen, maar aan het eind van datzelfde Jaar wist Frankrijk het weer te veroveren, en bracht het daarmee een pro-Franse regering aan het bewind. De oor spronkelijke regering, onder welke gelederen zich de halfbroers Souvan- na Phouma en Souphanouvong op hielden, trok zich in ballingschap te rug in Bangkok. Nadat hun verhou ding met Frankrijk zich weer enigs zins had gestabiliseerd, kwam de re gering uit haar ballingschap terug, weliswaar niet met eensluidende bedoelingen. Souvanna Phouma ging, collaboreren met de Fransen, en Souphanouvong richtte de Pathet- Lao beweging opeen guerrilla groepering, die sterke overeen komsten vertoont met de Viet-Minh, en die zich te weerstelde tegen de Franse overheersing. En als bij de, uiteindelijke verkiezingen van '58 de Neo Lao Has Xat, „de politieke overeenkomstig de afspraken ge maakt op de eerste conferentie van Genève in '54 de Neo Lao Has Xat, „de politieke arm" van de Pathet Lao, tezamen met de verwante San- tiphab partij, een overgrote meerder- P.S. Vanavond wordt in de Leidse Schouwburg een reprise gegeven van Hugo Claus' veelbesproken toneelstuk „VrUdag". LEIDEN In de Stadsgehoorzaal wordt morgen de tweede Leidse on- derwijsdag gehouden, als een soort bel voor de tweede ronde. De discus sies over het onderwijs hebben zich tot nu toe voornamelijk intern afge speeld; thans lijkt het moment aan gebroken dat de zaken naar buiten worden aangepakt. Zo begint er volgende week een serie voorlichtingsavonden voor ouders, uitgaande van de vereni ging van openbaar onderwijs (bin nenkort meer hierover). Een twee de punt is de enkele maanden gele den afgekomen benoeming van drs. Poell tot directeur van de Leidse schooladviesdienst. Een werkgroep van de afdeling sociologie van de universiteit tenslotte, wil in septem ber met een compensatieprogram ma beginnen (zoals in Amsterdam de noodadviesdienst van Van Calcar c.s.). Doel van dit compensatiepro gramma is, een „achtergestelde" buurt en de daarin wonende jeugd extra aandacht te schenken om de kreet "gelijke kansen voor ieder een" werkelijk inhoud te geven. De universitaire onderwijs-werk- groep heeft inmiddels een discussie stuk voor morgen opgesteld, om de deelnemers aan de onderwijsdag er nog eens goed van te doordringen waarom het gaat. 'Ondanks fraaie leuzen als "de mocratisering" en "gelijke kansen voor iedereen" blijkt uit een nota van het centraal planbureau, dat de doorstroming naar het havo en vwo (voortgezet wetenschappelijk onder wijs) van handarbeiderskinderen zeer sterk ten achter blijft bij de doorstroming van kinderen uit de z hogere milieus (5 procent tegen 85 procent). Dit betekent in concrete cijfers, dat van elke honderd kinde ren uit het milieu waarin vader een vrij beroep heeft, er 85 naar havo. atheneum of gymnasium gaan. Voor het lagere milieu (ongeschoolde ar beiders) is dit aantal kinderen 5! Dit zijn landelijke cijfers. In de stad Leiden zijn de gegevens nooit naar milieu gespecificeerd. Wat niet weet, wat niet deert, lijkt hier het devies. De cijfers van het bureau statistiek van de gemeente Leiden tonen wel aan. dat in het Jaar 66/67 het door- stromingscijfer van 15 scholen in overwegend arbeiderswijken gemid deld 5 procent was. Ofwel, dat er van de 445 kinderen die op deze scho len in de zesde klas zaten, er 22 doorstroomden naar het toenmalige vhmo. In de Kooi, waar het percentage handarbeiders 60 procent van de daar wonende beroepsbevolking uit maakt, stroomden er in datzelfde Jaar van de 308 zesde klassers 23 door naar het vhmo, dat wil zeggen een percentage van 7,5 procent. (In de Kooi woont 1/5 van de Leidse be volking). Ter vergelijking moge de cijfers gelden uit het Roodenburg district, waar het percentage handarbeiders 30 procent beslaat en het percenta ge kantoorpersoneel etc. 60 procent. Op de scholen in deze wijk stroom den in dat Jaar 150 van de 467 zesde klassers (ongeveer 33 procent) door naar het vhmo. Loze kreet Uit deze cijfers blijkt, dat ook in Leiden de schoolsuccessen van lage re scholieren sterk gebonden zijn aan het milieu waar ze vandaan ko men. "Gelijke kansen voor ieder een", blijkt hiermee een loze kreet De oorzaken: wetenschappelijke onderzoekingen hebben aangetoond, dat erfelijke verschillen in intelligen tie géén doorslaggevende factor zijn voor de verschillende schoolpresta ties. Ook ligt het niet aan het falen van de onderwijzers. Onderzoekingen In de Pijp en de Kinkerbuurt in Am sterdam hebben aangetoond, dat we juist in zulke buurten hardwerken de en toegewijde onderwijzers aan treffen. Volgens recente onderzoekingen kunnen we concluderen, dat de oor zaken voornamelijk moeten worden gevonden in het niet op elkaar af gestemd zijn van onderwijs en mi lieu. Het onderwijs dat zich tot taak stelt elk kind zoveel mogelijk ont plooiingskansen te geven, zal dit waar moeten maken door nieuwe inl tiatieven te nemen bij het overbrug gen van de afstand tussen "school" en gezin. Schooladviesdienst Taken voor de schooladviesdienst zouden moeten zijn: het invoeren van compensa tieprogramma's voor arbeiderskinde ren. het tot stand brengen van con tacten tussen school en gezin dm. v. gezinsbegeleidingsprogramma's. het (doen) uitvoeren van een onderzoek in arbeidersbuurten, om erachter te komen wat de verwach tingen van de ouders uit deze buurt zijn over het onderwijs en welke voorzieningen uit deze wijk gebruikt kunnen worden voor de ontplooiing van de kinderen. Werkgroep Onderwijs sociologisch instituut Lelden. heid aan zetels in het Nationaal As semblee behaalt, wordt het hoog tyd bevonden, dat Amerlke zich in de binnenlandse politiek gaat mengen. Deze inmenging bracht een direc te machtsovername van de rechtse groeperingen onder leiding van prins Boun Oum en daarmee een scherpe militaire en politieke campagne te gen de Pathet-Lao; een omweg, die terugvoerde naar het begin. Een staatsgreep in 1960 bracht Souvanna Phouma (in 1957 was hij voor kor te tijd premier) weer aan de macht, en zijn strijdkrachten kwamen tot samenwerking met Pathet Lao. Ondanks de steun, die Amerika de rechtse groeperingen bleef bieden, le den deze groepen nederlaag op nederlaag. Nadat in 1962 hij het tweede congres van Genève een poging was gedaan Laos te neutrali seren en een colaitie regering te, vormen tussen de rechtse en de neutralistische groepen en de Pathet Lao, braken in 1963 alweer vijande lijkheden uit in de strategisch zo be langrijke Vlakte der Kruiken. In 1964 gingen de VS ertoe over, de door de Pathet Lao bevrijde gebieden te bombarderen. Ondanks de steeds toe nemende lucht- en grondsteun heeft het bevrijdingsfront nu al twee der de van Laos in handen en heeft in tussen het in beginsel zo „bevrijden- dende" karakter van de Ameri kaanse steun steeds meer een niet, mis te verstaan imperialistisch ka rakter gekregen. De film „Het volk en zijn gewe ren" van cineast Joris Ivens, die. werd ingeleid door de heer H. Boon stra, brengt dit imperialisme nauwe lijks in beeld, maar creëert daaren tegen zeer indringend het ant woord dat het volk van Laos erop, heeft gegeven. Wat het meest naar voren komt in deze film, is de haat van het Laotiaanse volk tegen de Ame rikaanse imperialisten en hun over tuiging, dat zij hen zullen over winnen. De Jarenlange onder drukking en het feit dat het het meest gebombardeerde land is in de wereldgeschiedenis (momenteel 20.000 vluchten per maand; op de Ho-Chi- Minh-route is naar schatting meer dan 250 miljoen pond aan hommen uitgeworpen; 600.0000 vluchtelingen, d.i ongeveer 25% van de bevolking laat geen twijfel over de oorzaak en gerechtvaardigdheid van deze gevoe lens. LOS ANGELES (DPA) De hippieleider Charles Manson die we gens zeven moorden in Los Angeles terecht staat, heeft gisteren de lei ding over de Verenigde Staten op geëist. In een verklaring aan de pers zei hij onder meer: „Ik eis dat Nixon mij dit land geeft. U, het volk van de Verenigde Staten hebt geen keus. Het is een kiezen tussen „to tale geestekracht" en „totale i .acht.' Manson, die gladgeschoren voor de rechter verscheen, had op zijn voorhoofd een teken aangebracht, dat hij het „kenmerk van het beest" noemde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13