wil een roulette Hoeveel is Willemientje met los hangend haar waard? teidenaar tal kabel w besteden \jpor het toerisme en in bijzonder voor de slecht-weer-recreatie Weinig schade Boringen naar olie op strand bij Noordwijk EEN A VONDJE OP DE ALPHENSE R UILBEURS LEID SCH DAGBLAD PAGINA 11 12 MAART 1971 a wi ne 6 het wel duidelijk, dat hij Com bee hoopt op een casino in de j snbadplaats. „Er zou", zo rt hij, „hier een stichting worden gevormd, waarin ntebestuur, particulieren en uit de horecasector zit- lebben. De winst zou dan worden bestemd voor het en in het bijzonder voor cht-weerrecreatie van onze i. Het grootste deel althans, er moet natuurlijk ook wat e „strijkstok van de orga nen ren blijven hangen". trd Sliepen, directeur van de fler|v.V.V. „West-Brabant" in1 en voorzitter van de Stichting lale Casinospelen, die is ont- uit de stichtingen behendig- elen en G.E.K.A., nadrukke- "Na de Kamerverkiezingen en een rmiug van een nieuw kabinet uW t er wel in, dat de Wet op de telen gewijzigd wordt ten gun- n de casino's. Tot nu toe wa- aarop drie uitzonderingen: de loterij, totalisator en sporttoto. o er bijna zeker van, dat er derland in 1973 vijf casino's draaien, namelijk in Arnhem, Amsterdam of Zandvoort, in eningen en Maastricht of Val- j rg. Noordwijk staat nog niet op I Jstje, doch het is niet uitgeslo ot er in die badplaats ook een linx m Plf DDINXVEEN Met de arres- van J. v. uit Leiden heeft de jnxveense politie een goede gedaan. Vanaf Juni vorig heden werd ongeveer 200 electriciteitskabel vermist, daer liep tegen de lomp toen P het terrein van het G. E. B de Henegouwer-weg een hou- laspel wegnam en heeft ïnmid- een volledige bekentenis afge- BOLLENSTREEK Over het al gemeen heeft de vorst van vori ge week in de streek tussen Wasse naar en Haarlem betrekkelijk wei nig schade aangericht aan de bol gewassen. Hier en daar heeft een veldje crocussen of vroege narcis sen het zwaar te verduren gehad en Is daardoor voor de „oogst" van dit seizoen verloren gegaan. Dat is voorzover men nu kan beoordelen, de mening van mensen uit het bol- lenvak. Door het winterse weer is de groei van de bolgewassen wel behoorlijk I geremd, hetgeen op zichzelf natuur lijk geen bezwaar is, want men was door de geringe koude in de maan den januari en februari wel wat op het „groeischema" voorgeraakt. Op de bollenvelden is men thans weer druk bezig het „dek" te verwij deren. Men hoopt, dat over enkele weken de eerste velden narcissen en vroege tulpen kleur zullen gaan ver tonen. Wanneer precies kan men niet zeggen, omdat de weersomstan digheden een belangrijke rol spelen. Ook in „Keukenhof" hebben de miljoenen bollen de late winterweek goed doorstaan. Men is thans met man en macht bezig de tuin in or de te brengen, want over drie weken moet men klaar zijn. Dan opent het bollenseizoen. Zeker is, dat men dan allerlei va riëteiten tulpen in de kassen kan bewonderen en men rekent er ook een beetje op, dat de crocussen, nar cissen en misschien vroege tulpen hun feestkleed zullen hebben aan getrokken als de eerste gasten de „hof van Jacoba van Beieren" zul len betreden. DUIN- EN BOLLENSTREEK De laatste dagen heeft men in de Duin- en Bollenstreek, voornamelijk in de omgeving van Noordwijk en Noordwij kerhout, explosies kunnèn horen. De gehele dag door op ver schillende tijdstippen. „Men blaast de bunkers in de dui nen langs de zeekant op", was de veel verkondigde mening. Dat was echter niet juist. Mannen van de Geophysical Service Inc. verrich ten langs de gehele Nederlandse kust boringen naar olie en gas. Ze zijn nu bezig op het strand noordelijk van Noordwijk. Er worden meters diepe gaten in het zand ge boord en daarin gaat een hoeveel heid springstof, die tot explosie wordt gebracht. Doormiddel van een meetapparatuur neemt men de tril lingen in de bodem op, die feilloos worden geregistreerd. Aan de hand daarvan kan opgemaakt worden of er zich olie of gas in de omgeving be vindt. Over de resultaten kon nog geen mededeling gedaan worden. BOSKOOP Tijdens een korte plechtigheid zal op dinsdag 16 maart om 12 uur de eerste steen worden gelegd voor het complex reinwater- kelder te Boskoop. Deze reinwater- kelder wordt gebouwd in opdracht van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek te Boskoop. Wanneer de ze „kelder" gereed is zal de Boskoop- se watertoren buiten gebruik kun nen worden gesteld. zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap. Hoofdbestuurslid Bomhof bood hem de zilveren legpenning aan. Oud-voorzitter Blitz over handigde hem namens de afde ling een geschenk onder couvert (op foto Holvast i°°n GEJ Ik vang termen op als „punt gaaf", Carolus, „naslagen" en een betoog over „Willemlentje met los hangend haar". Het zijn muntenverzamelaars. Later vraag ik aan een andere mun- tenexpert hoe dat nu precies zit met Willemientje en heur los hangende haar. Hij vertelt dat prinses Wilhelmina tot haar kroning tot koningin los han gend haar had, daarna niet meer. „Ja, op de munten dan, hoor, want in bed zal ze het nog wel hebben gehad". Weer een andere verzamelaar ergert zich dat iemand een aan tal oude munten zo maar tijde lijk in een leegstaande glazen asbak legt. „Zoiets doe Je niet, want zo beschadigen ze maar. Ze horen in plastic te zitten of op fluweel te liggen". Je doet al vragend heel wat kennis van munten op. Ik merk dat dat onmogelijke oor log sgeld aardig wat waard is. De belangrijkheid van een munt zit hem lang niet altijd in de oudheid, ofschoon dat natuur lijk erg belangrijk is, maar veeleer in de gaafheid, de con ditie zogezegd. Op de muntwaar de zelf wordt niet bijzonder ge let. „Ik ben even blij met een mooi half ie als met een ouwe knaak" zegt één van de verza melaars. Als ik weg wil gaan, wordt ik nog even gewenkt door een man die zijn hoed al de heïfe avond achter op het hoofd draagt. Hij is muntenverzamelaar van ori gine, maar hij blijkt nog meer pijlen op zijn boog te hebben en die wil hij wel even laten zien. Hij opent een sigarendoosje en haalt daaruit een stapel bonkaarten uit de tweede we reldoorlog. In de hongerwinter zijn voor die kleine, onooglijke stukjes papier moorden ge pleegd. Nu liggen ze daar doel loos. nutteloos in een sigaren- doosje. Wie zou er destijds zó royaal van voedsel voorzien zijn geweest dat hij het zich kon permitteren om die dingen be bewaren? toeristische centra. De ijskast was er goed voor. Men liet deze "gevoe lige" zaak liever aan de opvolgers over. Met dat besluit waren de casino ijveraars niet gelukkig. Temeer niet omdat Sliepen c.s. hadden uitgere kend, dat naar schatting op een op brengst van minstens 15 miljoen gulden mag worden gerekend als ons land vijf casino's rijk is en dat daarbij nog eens weer na schatting komt een bedrag van minstens 150 miljoen gulden aan "neven-inkomsten" door logies, ge bruik van consumptie en noem maar op. Geen geld Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers is het met de zienswijze van zijn collega Sliepen geheel eens. Hij onderschrift voorts de conclusies uit de studie van de maastrichtse Kamer van Koophandel, waarvan de belangrijkste luidt: 'Een casino kost een toeristencentrum geen geld, maar brengt geld op. Het is een middel bij uitstek om nederlands "speelgeld" binnenlands te houden, en buitenlanders aan te trekken, brengen. Ook maakt het een eind aan de bloei van clandestiene speel- clubs en de omzet bij de zogenaam de "behendigheidsspelen". Wanneer er een wijziging van de Wet op de kansspelen aan de orde komt leidt het geen twijfel of Noordwijk zal zich als één van de ge gadigden aandienen. Natuurlijk zal er tegenstand komen. Landelijk en plaatselijk. Een gunstig punt is, dat de KVP en de VVD het gereglemen teerde casinospel als punt van hun verkiezingsprogramma naar voren hebben gebracht en dat ook een deel van de CHU, blijkens uitlatingen van prof. Hulst, niet afwijzend staat tegenover een wetswijziging. In Noordwijk Op het bureau (kleine) privékantoortje Noordwijks VVV-directeur lovers ligt een veelkleurig trkje met als titel „Casino- niet een uitgave van ^stuur van de Kamer van andel en Fabrieken voor icht en Omstreken. Ook e er wat papieren van de ig Nationale Casinospelen iers van toeristencentra in ind en België, die 'n speel- ^Kjk zijn. Al spreekt Rovers ®^iet direct positief uit, toch Wim Rovers: „Een casino kost geen geld, maar brengt geld op". (Foto Holvast) De Bredanaar en zijn mede-casi no-enthousiasten zijn reeds jaren bezig met het uitwerken van de plan nen om ook in Nederland het kans spel er door te krijgen. Het kabinet- De Jong heeft zich niet gewaagd I aan een uitspraak over - het al of i niet wenselijk zijn van het stichten I van "speelbanken" in belangrijke Hoe het plaatselijk zal lopen is nog een vraag. Belangrijk is of de i vertegenwoordigers van deze partij en in de raad er dezelfde zienswijze op na zullen houden als hun partij- genoten in de Kamer. Wanneer aan- 1 genomen wordt wat KVP, VVD en Ge meentebelang hun stem aan een eventueel voorstel van B. en W. tot I het stichten van een casino zullen j geven, dan zit er een kans op een i meerderheid in. Zover is het echter j nog niet. Belangrijker voor de voor standers van het casinospel is of Noordwijk behoort tot de gemeen ten, waar zo'n "speelbank" zal mo gen worden gesticht als vanuit Den Haag het "ja" heeft geklonken. Wim Rovers: "In de tijd van- Van Sterkenburg werd de wens al geuit van een Noordwijks casino. Er was zelfs grond voor de bouw gereser veerd. Wil Noordwijk een badpaats van internationale faam worden, dan kan en mag zo'n gelegenheid niet ontbreken. Over de eventuele beste ding van het exploitatie-overschot zal zeker een hartig woordje moeten worden gesproken. Het allerbelang rijkste is natuurlijk als een deel daarvan terecht komt bij de toeris tische sector. Men zou dan dingen kunnen realiseren, die we nu nog niet hebben. Een voordeel van zo'n casino is ook, dat er het hele jaar door een "gang naar noordwijk" komt van binnen- n uitenlandse toeristen, die graag een gokje willen wagen. Bovendien houden we de Ne derlandse speellustigen in eigen land". Voor- en tegenstanders Er zijn er in Noordwijk zeer ve len, die voorstander zijn van de ves tiging van een casino in de bloe- menbadplaats. Meermalen is deze zaak in het openbaar voor het voet licht gebracht. Bij de behandeling, van de gemeentebegroting voor 1971 nog door VVD-fractievoorzitter Th. F. J. Jansen, die er bij B. en W. op aandrong bij de regering tijdig eop aandrong bij de regering tijdig kenbaar te maken, dat Noordwijk wil "meedingen" als het gaat om de vaststelling van plaatsen, waar eventueel een casino gevestigd zal mogen worden. Eigen Nederlandse casino's maken een eind aan de dageljkse transpor ten van spelers naar buitenlandse speelgelegenheden. Een casino is ook te beschouwen als een image verbetering van het toeristencentrum en als een bron van inkomsten ter verbetering van de infrastructuur. Een casino brengt voorts vele ande- te bezitten. Soms plakt en knipt ze tot diep in de nacht, de schoonmaak moet er af en toe voor wijken, zoals op deze avond. Als zij er de lucht van krijgt dat er ergens nieuwe lu cifersmerken worden verkocht, is zij bereid kilometers van huis haar boodschappen te doen. Daarna strijk ik neer naast een aantal mensen, die mij voor de rest van de avond met grote verwondering vervullen. Uit hun conversatie begrijp ik aanvankelijk zó weinig, dat ik op een gegeven moment de in druk krijg dat ik louter door een toeval op dezelfde planeet als deze heren ben beland. Draaien er in 1973 vijf casi no's in Nederland? re activiteiten met zich mede, die 'n belangrijk multipliereffect teweeg LEIDEN Voorzitter A. Val- kenburgh van de Ned. Reisvereni- ging is gisteravond in een leden vergadering gehuldigd vanwege zegt hij schril. Hier binnenstap pen op deze avond en dan niks sparen, dat kan natuurlijk niet. Om van hem af te zijn zeg ik maar dat ik bierviltjes verza mel. In een vriendelijke, roeze- moezerige sfeer ga ik eerst zit ten naast een man en een vrouw van een oude jaargang die met ernstige gezichten en daarbij passende nauwgezetheid sigaren bandjes bekijken. Zij doen dat met behulp van een pincet en een loupe. De man zegt dat hij 70 jaar is en zijn hele leven al een verzamelaartje te zijn ge weest. De laatste acht jaar doet hij in sigarenbandjes. Hij heeft er 20 tot 25.000 vergaard. Kan hij nou bij een dergelijke hoe veelheid nog uit zijn hoofd we ten of hij een bepaald sigaren bandje wel of niet heeft? „Ja. hoor, in negen van de tien gevallen wel". Veel geld zijn de sigaren bandjes over het algemeen niet waard", hoewel de vrouw mij meldt dat je „voor de oude Washingtonnen toch al gauw twee piek moet neerleggen". En die verzameling van 25.000 stuks, gebeurt daar later nou nog wat mee? De man zegt, turend door zijn loupe: „Ach, nee. Als ik het hoofd definitief neerleg, dan vallen ze in de handen van de vuilnisman". Over de waarde van sigaren bandjes wordt overigens wel verschillend gedacht. Later op de avond spreekt ik een man, die mij een bandje met de beel tenis van Shirley Temple toont. „Daar kan ik zo 25 gulden voor krijgen". Het blijkt dat dit soort dingen valt in de catego rie: wat de gek er voor geeft. Twee stoelen verder zit een vrouw met grote hartstocht te bladeren in een album vol luci fersmerken. Ze zegt er 5000 van ALPHEN Donderdagavond. Zo'n twee jaar al wordt eens per maand in gebouw Vreugde-oord, behorend tot het speeltuincom plex aan de Vorselenburgstraat in de avonduren een z.g. ruil beurs gehouden. Een wat weid se, maar zeker geen onjuiste naam voor een bijeenkomst, waarop een bonte variëteit van verzamelaars samenstroomt en van elkaar wat wijzer probeert te worden. Het is allemaal op gezet door een erg vriendelijke jongeman, J. P. de Groot, die tot voor kort verbonden was aan het speeltuinwerk, maar. nu zijn dagen slijt als dienstplichtig mi litair. Hij leidt de beurs in de weinige vrije tijd die de dienst hem laat. door Ruud Paauw Deze avond stuiten zo'n der tig verzamelaars op elkaar, in leeftijd uiteenlopend van tien tot zeventig Jaar. Schooljonge tjes, kloeke huismoeders, ern stige huisvaders en AO W-genie tenden. Zij sparen sigarenband jes, postzegels, munten, lucifer- merken; vogelplaatjes en wel licht nog enkele zaken, want ik heb niet overal even scherp toe gekeken. Als ik binnenkom word ik ogenblikkelijk toegesproken door een piepjong ventje dat zegt vogelplaatjes met mij te willen ruilen als ik die tenmins te spaar. In vage termen zeg ik dat ik geen verzamelaar ben, zo dat hij aan mij verder geen tijd hoeft te vermorsen. Maar nu wek ik zijn verbazing. „Ja. maar u zult toch wel iets sparen"

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11