Minister Meivin Laird over Amerika's nieuwe strategie Sjeik Rachman in feite de baas in Dacca P/ „PEKING TROOST HANOI" een eeld et aal Via vijfjarenplan naar vrijwilligersleger Rogers: Onze troepen geen bedreiging van China !R Tien bladzijden Motorbenden slaags: vijf doden chevron met F-310 beter voor boompje beestje motortje mensje nederlands congresgebouw Australische premier stemt zichzelf weg Conflict tussen 'Zwarte Panters' Pogingen voor minder heidskabinet in Noorwegen MAART 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 AFP, Reuten Van ïdse verzetsbewegin- de wereld zijn, hebben c een oude geschiede- boden) Ierse Republi- RA). ontstond in het begin 20 toen het bijna ge- n van Ierland een on- epubliek werd, terwijl le protestantse graaf- t noorden hun banden ittannië handhaafden. ian deze scheiding tus- van het land een ein- Tweede Wereldoor- weging van het toneel 'enen. Eerst in 1956 tot gewelddaden over. viel er opnieuw een te over de Ierse ver die werd verscheurd, lus 1969 in Noord-Ier- tussen de r.-katholie- tanten in alle hevig- len. WASHINGTON (AFP, DPA) De Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird heeft gisteren het congres een nieuwe defensiestrategie voorgelegd die, als „strategie van rea listische afschrikking", na een vijfjarenplan moet voeren tot aan de vrede aangepaste defensiekosten en de vorming van een vrijwilligersleger. Laird noemt in het nieuwe programma drie punten: „afgepaste sterkte, deelgenootschap en echte on derhandelingen". Het is volgens hem een „voorzichtige weg tussen twee uitersten: de rol van wereldpoli tie en het neo- isolationisme", die de kansen op vrede moet verhogen en moet voorkomen dat er gewapende conflicten uitbreken. vord- van de IRA was in loop van de jaren ver en kampioen voor het te establishmen was marxisten beïn- atie geworden. De lei van het stichten van he republiek in geheel zowel het protestant ilfast als de r.-k-re- omvergeworpen zou- it doel te bereiken was meer in termen van litieke wedijver gaan Ier aan een strijd met ils. In Noord-Ierland iteun gegeven aan de r.k. burgerrechten, ïer van 1969 opgelaaide numeriek sterkere de rooms-katholieke steden Londonder- bracht een groot deel iangers tot het in- ijd om de onafhan- de wapens moest wor- verschil van mening >reuk in het Ierse Re en twee stromingen o'Brady geleide "pro- "provo's", die een ld met het geweld der reiken en de "traditio ider, Cathal Goulding, ;ische sympathieën in door ^olitieke actie [d Ierland wil komen, 'provo's" die begon- Britse militairen te rust in Noord-Ierland :eren. De overi- :nde "traditione- un misnoegen over dit ika' optreden verscheidene vink k laten blijken. n*g roeperlngen zijn zowel erse Republiek als in Noord-Ierland verbo- >oms-Katholieke Kerk Sp die zich bij de IRA versdreigd met excommu- £ed is goedingelichte krin- -cht< zouden de "povisione- ires -üerland ongeveer 1200 illen en de „traditio- vajne 800. ideologische strijd tus- m, pen is in een bloe- o. >men. Aanhangers van gen hebben het vuur dopend. Het afgelopen rd de Noordierse fast bij twee vuurge- bei id van een van beide gedood en werden vier Volgens ooggetuigen hietpartijen het karak- eiities. Het Britse leger l< dierse politie kwamen De oorlogsdreiging moet niet wor den overdreven of onderschat en men moet niet menen, dat de be langen van de vrede worden gediend door "onze militaire kracht eenzij dig te verzwakken". De nieuwe stra tegie "houdt rekening met strategi sche, fiscale en politieke werkelijkhe den en met het menselijke potentieel' De nieuwe strategie wil „aan de Sowjet-Unie geen enkele reden ver schaffen om het initiatief te nemen van een aanval op de V.S." en „be scherming tegen aanvallen op klei ne schaal of het per ongeluk lance ren van raketten". Zolang de onderhandelingen ter be perking van de strategische wapens met de Sowjet-Unie nog geen resul taat opleveren kan in de sterkte van de Amerikaanse defensie geen we zenlijke verandering worden aange bracht. Zowel de strategische strijd krachten als de raketaf weer (ABM) zijn zo flexibel opgesteld dat deze. al naar gelang de resultaten van de SALT-besprekingen kunnen worden versterkt of verminderd. enüigen" zijn eigenlijk lari begonnen. Volgens in Belfast de ronde ter al twintig personen het slachtoffer van de in de IRA geworden, u een groot aantal tip- Hs|b politie zijn. De "pro deze openlijke strijd om de meest militan- "traditlonelen" te li- f id er iadiger opgespoord del i gevestigde Joodse do- itrum heeft in Canada 1 sspoord die in de laatste ng< commandant is ge- 4- i hulppolitie in de Oe- ilgenomen heeft aan de op 10.000 Joden. Simon Iftoofd van het centrum, adese minister van Jus- I gezonden met de naam iJvan de man, Financieel afgelopen Het 152 bladzijden tellende witboek bevat slechts tien bladzijden over Vietnam. De nadruk wordt gelegd op de vietnamisering van het con flict, waardoor „in mei aanstaande de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zullen zijn terugge bracht tot ongeveer de helft van het toegestane maximum van 549.500 manschappen", dat door president Johnson aan het einde ambtsperiode was vastgesteld voor 1969. Financieel is deze oorlog reeds afgelopen, zegt Laird. De huidige defensiebegroting voor 1972 ligt al onder die van „het Jaar vóór de oorlog 1964. Bijzonder opmerkelijk vindt Laird dat het Zuidvietnamese leger in staat blijkt ook buiten zijn vaste steunpunten in vijandelijk gebied te opereren. Men kan echter niet ver wachten dat elke slag een overwin ning voor het Zuidvietnamese leger oplevert. Het terugtrekken uit Vietnam zal In drie fasen gebeuren. De eerste bestaat uit overdracht van de verdedi gingsverantwoordelijkheid aan het Zuidvietnamese leger. Deze zal ko mende zomer worden afgesloten. De tweede fase, die al is begonnen, be- j staat uit de opbouw van de steun van marine, luchtmacht, artillerie en de I logistiek voor het Zuidvietnamese leger met Amerikaanse medewer king. Een tijdslimiet hiervoor wordt niet opgegeven. Tenslotte zal in de j derde fase slechts een missie van Amerikaanse adviseurs aanwezig j zijn die „gesteund wordt door zoveel I kleine militaire onderdelen als nodig I is". Raketten CLEVELAND (AP) Vijfenzes tig leden van twee motorbenden zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens moord in verband met een gevecht tussen de benden dat zaterdagavond aan vijf personen het leven kostte. Van de 56 waren er tien lid van de Hells Breed en 10 lid van de Hells Angels, concurrerende gangs die ope reren op zware motoren. Achten twintig anderen die na de vechtpar tij op een motorententoonstelling wa ren gearresteerd, zullen worden vrij gelaten. De leden van de Hells Breed zouden het gevecht zijn begonnen, dat de climax vormde van een reeds een jaar smeulende vete tussen de Breeds en de Angels. Ook in New York en andere steden in Oost-Amerika zijn beide groepen elkaar te lijf gegaan. Peking gaat voort met de bouw van intercontinentale raketten. Op zijn vroegst zal dit wapen echter pas in 1973 kunnen worden gebruikt en China zal voor de jaren '80 geen be langrijk aantal raketten kunnen hebben, zegt het witboek. Verwacht wordt dat de Chinezen tegen het midden van dit Jaar over een klein aantal ballistische raketten voor de middelbare afstand beschikken. Laird deelt mee dat Moskou moge lijk nieuwe intercontinentale raket systemen aan het ontwikkelen is (het witboek is gedrukt voordat senator Henry Jackson meedeelde dat de Sowjet-Unie over een nieuwe inter continentale raket beschikt, die zwaarder zou zijn dan de machtige van diens gs9") Eind 1970 beschikte de Sowjet-Unie over 1.440 operationele raketten. De VS hadden er toen 1.054. De ver houding tussen het aantal raketten op atoomonderzeeboten van het ty pe Polaris was op dat tijdstip 350 in de Sowjet-Unie en 655 in de VS. Het witboek geeft over de overige wapens de volgende opsomming Zware bommenwerpers: Sowjet- Unie 1800. VS 4 000; Jachtvliegtui gen: Sowjet-Unie 1.800. VS 4000; Jachtvliegtuigen: Sowjet-Unie 3.200 VS 599; Luchtafweerraketten Sow jet-Unie 9.700, VS 1.436; Afweerra- ketten (ABM): Sowjet-Unie 64, VS 0. (de Sowjet-Unie heeft vier ABM- stellingen rond Moskou, de eerste Amerikaanse ABM-stelling wordt pas eind 1974 operationeel) NAVO-lasten Wat de NAVO betreft spreekt Laird zich uit voor „een meer evenwichti ge verdeling van de Atlantische de- fensielasten" onder de Europese bondgenoten, ter verlichting van het Amerikaanse aandeel. Hij legt de nadruk op samenwerking bij speur werk. „Wij zijn van plan bepaalde buitenlands wapens te beproeven, om deze mogelijk in het lopende be grotingsjaar te aanvaarden. Op dit gebied willen wij in het begrotings jaar 1971—72 nog meer doen". Een beeld uit Belfast in Noord-Ierland, waar twee leden van de IRA (Irish Republican Army) werden gedood bij gevech ten tussen elkaar bestrijdende groepen binnen deze orgaiiisatie. Britse troepen kwamen niet tus senbeide maar beperkten zich tot het afsluiten van de wijk Falls Road ,het toneel van de confron tatie. (Zie ook elders). Patriarch Kyrillis plotseling overleden CAIRO (Reuter) Patriarch Ky- rillos VI van de Koptisch-Orthodoxe Kerk is gisteren op 69-Jarige leeftijd aan een hartaanval in Cairo over leden. Hij was hoofd van de Ortho doxe Kerk in Egypte, het Midden- Oosten en Afrika. Na enkele Jaren als monnik in klui zenaarschap te hebben doorgebracht werd hij in mei 1959 bekroond als 116-de patriarch van de Koptisch- Orthodoxe Kerk. Joegoslaven in buitenland Van officiële zijde Is in Belgrado meege deeld dat op het ogenblik ongeveer een miljoen Joegoslaven in het bui tenland werkt. De meesten zijn werk zaam in West-Duitsland (een half miljoen), gevolgd door Oostenrijk (90.000) en Frankrijk (80.000). Gevangenen vrij in Mexico De Mexicaanse autoriteiten hebben 12 personen hoofdzakelijk studenten in vrijheid gestald, die gevangen hebben gezeten sinds het pre-Olym- pisch oproer van 1968. Binnenkort zullen er nog acht op vrije voeten komen. Ruim honderd personen zit- I ten nog in de gevangenis in verband I met de onlusten. DACCA (AFP) Sjeik Moedji- boer Rachman is de feitelijke macht hebber geworden in Oost-Pakistan. De hele provincie volgt zijn instruc ties sinds de toespraak die hij zon dag in Dacca hield en die tot een breuk met het officiële bestuur leid de. De campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, waartoe hjj op riep, is een volledig succes. De rege ringsbureaus en gerechtsgebouwen zijn gesloten. De verbindingen met West-Pakistan zjjn verbroken. Sjeik Moedjib is leider van de Awa- mi-liga, die bij de verkiezingen van eind vorig Jaar de absolute meerder heid verwierf in het nationale par lement, dat echter nog niet bijeen is geweest. Het parlement moet in de eerste plaats een nieuwe grondwet opstellen voor terugkeer van een mi litair naar een burgerbestuur. Sjeik Moedjib wil deze gelegenheid benut ten om vrijwel volledige autonomie voor Oost-Pakistan te verkrijgen, een plan waartegen de president van het land, generaal Jachja Chan, en ADVERTENTIE Canada's bevolking Blijkens de jongste gegevens vormen de Cana dezen van Britse oorsprong de groot ste bevolkingsgroep van Canada (4.38 procent), onmiddellijk gevolgd door de Franse-Canadezen (30.4 procent). Op de zesde plaats komen de Cana dezen van Nederlandse afstamming (2.3 procent), na die van de Duitse (5.7), Oekrainische (2.6) en Italiaan se 2.5 procent) oorsprong. Voorzitter Europees parlement Het Europees parlement heeft giste ren voor de eerste maal een socialist tot voorzitter gekozen, de Westduitser Walter Behrend. De christen-demo craten, die met 52 afgevaardigden verreweg de grootste fractie in' het thans 138 leden tellende parlement vormen en tot nu toe steeds de voor zitters hebben geleverd, onthielden zich van stemmeing. ADVERTENTIE VRIJDAG 12 MAART - 20.15 UUR GALAVOORSTELLING VERDI il trovatore Opera Keulen o.l.v. Istvan Kertèsz Italiaans gezongen. Na afloop Opera-bal, losse kaarten a 5,- p.p. de Westpakistaanse politieke leider Bhoetto zich verzetten. In Dacca eiste gisteren een Pe- king-gezinde leider, Chan Basjani, op een openbare bijeenkomst volledi ge onafhankelijkheid voor Oost-Pa kistan en vorming van een Bengaal se regering. Intussen kwamen dinsdag in Frankfort de eerste geëvacueerde Westduitsers uit Oost-Pakistan aan, één van hen, medewerker van' een hulporganisatie, verklaarde dat het er "niet erg rooskleurig uitzag voor de buitenlanders". Tot dusver was het van de kant van de bevolking bij het gooien van wat stenen gebleven, maar de situatie zou nog wel ver slechteren. Mensen uit W-Pakistan hadden midden in de nacht hun hui zen moeten ontvluchten, zo vertelde hij. Zij waren verzameld op het mi litaire vliegveld Dacca in afwach ting van hun evacuatie naar West- Pakistan. Bezoek President Jachja Chan zal binnen kort zelf naar Oost-Pakistan gaan om de dreigende breuk af te wen den. In een officiële verklaring in Rawalpindi werd gisteren geen tijd stip of een nadere omschrijving van het doel van het bezoek gegeven. Het openlijk verzet tegen het cen traal bestuur in Oost-Pakistan heeft zich ook nog gemanifesteerd door de weigering van de rechterlijke macht, een door Jachja Chan aange wezen generaal te beëindigen als gouverneur. De rechters schijnen niet de enige autoriteiten te zijn die een actie van de leidende Oostpakis- taanse politici en hun aanhang on dersteunen. Ook de hoogste Oostpa- kistaanse ambtenaren, de regerings secretarissen werken niet langer. Alleen als zij met fusillering be dreigd worden zullen zij hun werk hervatten. CANBERRA Australië heeft on verwacht een nieuwe premier gekre gen. John Gorton werd als zodanig vervangen door de plaatsvervangend leider van de Liberale Partij en mi nister van Buitenlandse zaken. Wil liam McMahon. De beslissing viel op een drama tische partijbijeenkomst, belegd in verband met een crisis binnen het kabinet die eerder deze week tot het aftreden leidde van de minister van Defensie, Malcolm Fraser. Gorton werd op de bijeenkomst geconfron teerd met een motie van wantrou wen, waarover de stemmen staak ten: 33-33. Hij verklaarde daaruit af te leiden dat hij niet langer de steun van de partij genoot, en bracht zijn stem de enige die nog resteerde tegen zichzelf uit. Vervolgens werd McMahon gekozen tot partij leider en daarmee automatisch tot premier. Het conflict tussen minister Fraser en premie Gorton betrof het Viet nam-beleid en de houding van de minister tegenover het leger. Fraser zou een onderzoek hebben gelast do de geheime dienst naar het doen en laten van het Australische troepen- contingent in Vietnam, omdat hij de rapporten van het leger niet ver trouwde. Op een persconferentie beloofde Mc Mahon later belangrijke wijzigingen In het regeringsbeleid. Hij stelde een „nieuwe stijl" in het vooruitzicht met grotere partijparticipatie en meer voorlichting aan zowel partij als publiek.Er zullen o.a. geregeld persconferenties worden gegeven. NEW YORK (AP) Een Jonge man uit San Francisco die maan dag op straat in de Newyorkse ne gerwij k Harlem werd oodgeschoten blijkt het slachtoffer te zijn gewor den van een scheuring onder de Zwarte Panters. Een woordvoerder van de Newyorkse Zwarte Panters maakte gisteren bekend dat de 22- jarige Robert Webb een aanhanger was van Eldridge Cleaver, die met de „panter" Huey D. Newton in con flict is geraakt. Webb zou door aan hangers van Newton voor een res taurant in Harlem zijn neergescho ten, nadat zij ruzie hadden gekregen. Zayd Malik Sjakoer, minister van Voorlichting van de Newyorkse Zwarte Panters, beweerde dat Webb werd gedood door „zes of zeven dolle moordenaars" die van de westkust naar New York waren gezonden. De politie heeft vastgesteld, dat na net conflict tussen Cleaver en Newton veel Zwarte Panters „van buiten de stad" naar New York zijn gekomen OSLO (REUTER) Verwacht wordt dat Koning Olav 'n beroep zal doen op de Noorse socialistische par tij, die thans in de oppositie is, een nieuwe regering samen te stellen na dat onderhandelingen over de vor ming van een niet-soclalistische co- alitieregring schipbreuk geleden hebben. Het mislukken van de onderhan delingen tussen de Conservatieven, Liberalen, de Christelijke Volkspartij en de Agrarische Centrumpartij werd veroorzaakt door onenigheid over de houding, die Noorwegen moet aan nemen bij besprekingen over toetre ding tot de EEG. Vermoedelijk zal Koning Olav nu een beroep doen op Trygve Bratteü voorzitter van de Noorse socialis tische partij, een minderheidsrege- ring te formeren. De Arbeiderspar tij is voor toetreding tot de EEG. De socialistische partij, die in Noor wegen na de oorlog op zes Jaar na voortdurend aan het bewind is ge weest, bezet op het ogenblik 74 van de 150 zetels in het parlement. De laatste niet-socialistische coali tie van premier Per Borten trad vo rige week dinsdag af terwijl er een politieke deining heerste naar aan leiding van het uitlekken van een vertrouwelijk rapport over Noorwe gens toetreding tot de EEG. Borten, leider van de Centrumpartij, gaf la ter toe. dat hij het rapport ter ken nis had gebracht van een leider van een anti-EEG-beweging in Noorwe gen. WASHINGTON (Reuter, AFP) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers gelooft niet dat China op het punt staat over te gaan tot rechtstreekse interventie in de oorlog -in Indo-China. Volgens hem had het recente bezoek van de Chinese premier Tsjoe En-lai aan Hanoi tot doel „de Noordvietname- zen wat troost te bieden, omdat zij enkele tegenslagen hebben gehad". Vermoedelijk had China nieuwe le veranties toegezegd met het oog op de zware materiële verliezen van Noord-Vietnam in de strijd tegen de Zuidvietnamese troepen in Laos, al dus Rogers in een tv-interview. De minister vond Tsjoe's waar schuwing over de gevaren van de operatie in Laos „in zekere mate pro paganda". Ik geloof niet dat er van zijn kant enige vrees bestaat dat wij, de Verenigde Staten, er ook maar enigermate belang in stellen iets te ondernemen tegen Communistisch - China", zei Rogers. Het was heel duidelijk, en Tsjoe moest dat weten, „dat wij geen troepen naar Indo- China zenden. Wij trekken onze troepen terug en vormen geen enkele bedreiging voor communistisch-Chi na". Over de Zuidvietnamese dreige menten aangaande een inval in Noord-Vietnam merkte Rogers op, dat „het voorlopig voldoende is te zeggen dat zulke plannen niet in overweging zijn". Op de vraag of hij een Invasie niet uitsloot, ant woordde hij„Wel, we sluiten die ook niet in. Er bestaat voor ons geen aanleiding, de vijand altijd precies te vertellen wat er in de afzienbare toekomst staat te gebeuren". Zuidvietnamese mariniers hebben dinsdag in het zuiden van Laos een Noord Vietnamese voorraadbasis op de top van een heuvel veroverd na drie dagen hevige gevechten. Oe strijd om deze „basis 41" heeft volgens de Zuldvietnamezen aan 312 commu nistische militairen het leven gekost. De basis werd aangevallen nadat de Zuidvietnamezen zich gedeeltelijk hadden teruggetrokken uit Tsjepone, belangrijk wegenknooppunt op 45 km van de grens, nadat zij daar belang rijke voorraden wapens en levens middelen hadden buit gemaakt. Twee artilleriebases ten noorden en zuiden van Tsjepone worden nog bezet ge houden. Een Amerikaanse kolonel verklaarde dat Tsjepone de moeite van het bezetten niet waard is. Na verscheidene bombardementen van B-52 bommenwerpers is het een puinhoop waarin niemand meer woont.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9