"Christelijken gaan niet samen met progressieven 6xperuur Leiden- Rotterdam lavona M. crèmebehandeling |J)0 Kamer voorkwam race tegen de klok Jet voor ■Dmputer- ïbruik reist burgemeester Berger van DS 70: It Moeder redde twee zoontjes (3) van de verdrinkingsdood Initiatief Wiegel-Geurtsen strandt derzoek ar digitalis- rgiftiging BERGER IN DE POLITIEK protesteert tegen akkoord Auto onder trein: twee slachtoffers Tk kan niet zwemmen maar het moest" Geen maatregelen tegen gebruik van persoonsnummers droog, dor haar?,lakon voor meerdere INSDAG 10 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 GRONINGEN Is Berger, de enige man met een rijke er varing in de landelijke politiek op de kandidatenlijst van DS'70, de man ook die als gevolg van de politiek na zes jaar burge meesterschap te Groningen het ambt eraan geeft, een vech tersbaas. „Veel mensen schatten tussen vijf en tien zetels. Ik zeg: tussen zes en tien." Zelf staat Berger op de derde plaats van de kandidatenlijst. Zijn eigen verkiezing lijkt hem dus aan geen twijfel onderhevig. Vond hij het aanbod van DS'70 van die derde plaats niet een onzuiver element bij zijn beslissing over het niet aanblijven als burgemeester na zijn uittreding uit de PvdA? B.: „Ik wil daar graag in alle open heid op antwoorden. Op zaterdag ls het formele aanbod gedaan. Op woensdag had ik al tegen minister Beernink gezegd, dat ik mijn positie niet alleen staatsrechtelijk wilde bekijken Beernink had geen be- I zwaar tegen mijn herbenoeming l maar ook staatsfeitelijk en politiek I psychologisch. Voor mij stond die woensdag mijn besluit om weg te i gaan al voor 75 procent vast. Ik vond en vind, dat juist de benoem de burgemeester, waar ik een voor- 1 stander van ben, voor zich zelf sterke normen moet aanleggen, ze ker als hij voor een herbenoeming staat." Berger: „Ja en nee. Ik jaag achter doelen. Vroeger achter de AOW. Nu achter een hele nieuwe politiewet: opheffing van de scheiding tussen gemeente- en rijkspolitie. Ik jaag achter de erkenning, dat mede ter bestrijding van de verdere geldont waarding de spanning op de ar beidsmarkt moet afnemen in het westen van Nederland. Bedrijven die niet noodzakelijk in de Rand stad hoeven te staan, horen in het noorden. Ik jaag achter de erken ning van het noorden des lands, mede om het welzijn in het westen te bevorderen." Maar vecht hij er nu voor? B.„Ik zie het conflict niet als re medie. Ik streef naar harmonieuze oplossingen, al kan ik ik hoop op een hoffelijke manier wel voor een punt vechten. Ik ben tegen een laaghartig compromis. Maar ik ben een principieel voorstander van het compromis-op-niveau. Dat houdt in de mogelijkheid van het gelijk van de ander. Als je daar niet van uit gaat, kun je eigenlijk de democratie niet bedrijven." Is een van de doelen waar Ber ger achter jaagt het ministerschap? B.: „Ik word liever geen minister. Dat meen ik." Om te verklaren, waarom dan niet, legt hij uit: „Ia een jonge partij is het parlementaire werk uiterst be- U UU JJCoLilLLL langrijk." Hij vond dus dat zijn politiek overstapje directe gevolgen had In Amersfoor DOORN De noodzaak van wettelijke bepalingen ter, ming van inbreuk op de pri- als gevolg van automatisering in onze tijd duidelijk naar vo ze wetten zijn in voorberei- In beginsel zullen zij van toe- ng moeten zijn op elke com- gebruiker, zowel overheid als iliere ondernemer, vandaag staatssecretaris van enlandse Zaken, mr. C. van tijdens de officiële opening van tijks Computercentrum in Apel- ÏUl d T>] jgens mr. Van Veen zal ook aandacht besteed moeten wor- aan het recht van degeregi- e kennis te nemen van bepaal- evens die over hem worden be- en aan t recht op verbetering "Juiste gegevens. Sluitstuk van leling ter bescherming van de ls de oprichting van een toe- oudend orgaan, dat met con- ende bevoegdheden moet wor- uitgerust, aldus de staatssecre- in zijn openingsrede. NINGEN (ANP) De digi- vergiftiging van hartpatiënten eenendaal, begin 1969, heeft een ere omvang gehad dan werd ver- i. In Veenendaal, waar 287 ge il van vergiftigingen zijn gere- eerd, heeft dit aan negentien inten het leven gekost. In totaal en ongeveer 2100 Nederlanders itale tabletten gekregen in plaats de lichtere samenstelling Dit dr A. H Lely in zijn proef- ift „Digitalis intoxicatie", waarop 'andaag aan de Rijksuniversiteit Ironing en is gepromoveerd. Lely is van mening dat de role bij de fabricage van genees- lelen strenger moet worden op een dergelijke massale vergifti- zich niet meer zal herhalen maast dient de arts die digitalis schrijft, beter op de hoogte te van de vergiftigingsverschijnse- zodat tijdig maatregelen geno- kunnen worden. GRONINGEN Per 16 april is de burgemeestersstoel in Gro ningen „de metropole van het noorden" onbezet. Na zes Jaar verlaat de 52-.iarige Jan J. A. Berger die stoel. Hij stapt weer in de landelijke politieke arena. Berger keert inderdaad terug. Eens was hij als 33-Jarige een jong veelbelovend Kamerlid voor de PvdA. In die partij en in het NVV maakte hij carrière. Totdat hij in 1965 in één klap het burgemeesterschap van Gro ningen en Rotterdam kreeg aan geboden. Hij koos Groningen, om dat Rotterdam een eindpost was en hij niet zijn hele verdere bestuurlijke leven in één ge meente wilde slijten. Maar Rot terdam bleef „in the picture". Berger was de gedoodverf de opvolger van Thomassen als burgemeester van Rotterdam in 1974. Zijn overstapje van de PvdA naar D'70, een partij die is ont staan als afsplitsing van de PvdA, maakt Bergers toekomstig burgemeesterschap van Rot terdam uiterst onwaarschijnlijk. Berger vindt dit een aan wijzing temeer voor de stelling, dat zijn besluit geen herbenoe ming in Groningen te aanvaar den „innerlijk zuiver en juist", ls geweest. Over dit besluit, o vehet „be lachelijke verhaal" over een di- recteurspost bij de AMRO-bank en over de positie van DS'70 in de landelijke politiek gaat dit vraaggesprek. Is hij liever fractievoorzitter in de Tweede Kamer? B.: „Ik moet zeggen: liever parle mentslid. Ik zou alleen fractievoor zitter kunnen worden als de fractie j mij kiest. Dat kan en mag alleen gebeuren als de heer Drees niet be schikbaar zou zijn..." Waar de goede verstaander uit mag afleiden, dat Berger wel wat ziet in het fractievoorzitterschap als lijst aanvoerder Drees junior minister wordt. Dat kan weer alleen als DS'70 in een regeringscoalitie wordt opgenomen. Welke coalitie? B.„Een combinatie van de christe- j lijke partijen met DS'70 houd ik I nietvoor onmogelijk. Een samen- werking van KvfP, ARP en CHU I met het progressieve blok PvdA- 1 D'66-PPR zie. ik niet. Ik kan mij I niet voorstellen, dat de christelijke I partijen kiezen voor dat blok. Op j grond van politieke overwegingen i en uit politieke zelfwaardering zul len ze dat niet doen." De VVD is toch ook een moge lijke partner voor de christelijke partijen? B. „Tenzij die partijen reëel wil len praten met DS'70. Reëel dat wil zeggen, dat zij niet moeten verlan gen dat DS'70 een kleurloze bijwa gen van hen wordt. Wij hebben een eigen programma. Dat willen wij niet verloochenen, noch in de rege ring. noch in de oppositie." Berger wil er nog wel aan toevoe gen: „De kans dat DS'70 in de re- gering komt is misschien groter dan men wel eens denkt." I Hij rondt zijn prognose over de toekomstige politieke situatie af met I een schatting van het aantal zetels i dat DS'70 zal halen bij de Tweede- Kamerverkiezingen van 28 april. AMERSFOORT (ANP) Vijf van de zes bestuursleden van D'66 in A- mersfoort hebben besloten hun be stuursfunctie neer te leggen, omdat zij het niet eens zijn met de samen werking van D'66 met Partij van de Arbeid en de Partij Radikalen. De vijf zullen dinsdag aanstaande op 'n openbare ledenvergadering van de Amerfoortse afdeling van hun partij van hun bestuurszetels opstaan. Het is te verwachten dat in die ver gadering de politieke lijn van D'66 uitvoerig aan de orde zal komen. UTRECHT (ANP) Op een over- j weg bij Vught is oinsdagavond tegen half zeven een personenauto onder de intercity-trein van Heerlen naar I Zandvoort gekomen. De auto bleef onder de trein steken. Hierdoor is sinds half zeven het spoor Eindho ven-Den Bosch versperd en wordt het treinverkeer met aanzienlijke vertragingen over het andere spoor geleid. De twee inzittenden van de perso nenauto waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg in Vught. Om kwart over zeven was men er in geslaagd, het autowrak onder de trein vandaan te I krijgen en kon het autoverkeer over beide sporen worden hervat. voor zijn positie als benoemde bur gemeester? B. „Inderdaad. Mijn beslissing om te gaan stond eigenlijk al vast, voordat het aanbod van DS'70 kwam. In elk geval heeft dat aan bod geen beslissende invloed gehad op mijn besluit." Om zijn woorden te onderstrepen, zegt hij „Ik ben ook maar een mens: ten slotte is het nog altijd een aanbod dat mij qua salaris maar iets meer dan de helft oplevert van wat ik als burgemeester verdien. Dat mag Je natuurlijk niet wegen. Maar ik vind de mensen wat irriëel als zij denken, dat het materiële nooit een rol mag spelen. Mijn materiële si tuatie was geen prikkel om af te treden, eerder een rem." Dan deelt hij mee in De Waarheid gelezen te hebben, dat hij na zijn aftreden directeur van de AMRO- bank zou worden. Hij wil daar graag commentaar op geven. B.: „Er is geen mieter van waar. Ik heb na al die verhalen tenslotte de heer Karsten van de AMRO-bank opgebeld en gezegd: het gerucht gaat dat ik directeur zou worden. Voor mij is het een belachelijk ver haal, maar kunt u uitleggen hoe het in de wereld kan komen. Hij vertelde toen dat er inderdaad een vakature was geweest, maar dat daar intussen allang in was voor zien." Berger heeft overigens wel bindin gen met de AMRO-bank. Openhar tig deelt hij mee: „Ik ben lid van de adviesraad van de AMRO-bank. Mijn honorering is zes mille per jaar." Tenslotte wijst hij erop, dat men hem niet moet loven voor een be sluit. dat hij innerlijk zuiver en juist vindt. „Maar laat men mij dan ook niet natrappen." Snelste reistijd: 27 min. Meer treinen, sneller reizen DEN HAAG (ANP) Minister mr. H. K. J. Beernink van Binnen landse Zaken neemt geen maatre gelen tegen de gemeenten, die op het ogenblik hun eigen administratie au tomatiseren en de persoonskaarten van de bevolkingsregisters numme ren. Aldus blijkt uit het gisteren ge geven antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid drs. H. M. Franssen (PvdA) over de numme ring van de persoonskaarten te Amsterdam. Rotterdam. Groningen Eindhoven, Arnhem, Tilburg. Dor drecht. Gouda en Delft. De te gebruiken nummers, aldus de minister, worden centraal beschik baar gesteld. Na overleg met de vas te kamercommissie voor Binnenland se Zaken, dat overleg vond in 1967 j plaats, ls een aanvang gemaakt met dit centraal beschikbaar stellen om te voorkomen, dat er in de gemeen telijke sfeer allerlei willekeurige nummersystemen zouden ontstaan, en gemeenten later, bij de totstand koming van een centrale personen- administratie, een kostbaer vernum mering zouden moeten doorvoeren. Minister Beernink deelde mee, dat elk nummer volkomen willekeurig is. Er zijn geen gegevens uit af te lei- i den over de persoon aan wie het werd toegekend. I TEGELEN Mevrouw Van der j Pol uit Tegelen en haar twee 3-Jari- I ge zoontjes zijn gistermorgen op het 1 nippertje aan de verdrinkingsdood i ontsnapt. Een man, die op het ge schreeuw van de moeder werd geal- I armeerd kon het drietal uit het ijs- koude water van een zeven meter diepe kleigroeve redden. De 3-jarige Paul moest met mond- j op-mond-beademing worden bijge bracht. De nieuwbouwwijk van Tege- I len is omgeven door verscheidene j van deze kleigroeven die een groot gevaar vormen voor deze kinderrij- 1 ke buurt. De groeven zijn 'op geen enkele manier beveiligd. De ondernemende tweeling Van der Pol trok gisterochtend met hun fietsje op verkenning uit. Toen een 17-jarig buurtbewoonstertje de twee fietsjes onbeheerd op de stoep zag staan rende zij direct naar de groe ft DVERTENTIE behandelingen v.a. ve, waar zij het tweetal zag lopen. Op haar geroep werd niet gerea geerd, waarna ze onmjddellijk de moeder ging waarschuwen. Toen de ze bij de groeve aankwam zag zij Paultje net onder water verdwijnen, terwijl de andere aan de kant stond te huilen. Alhoewel mevrouw Van der Pol niet kan zwemmen bedacht zij zich geen moment en sprong haar zoon in het ijskoude water ach terna. "Ik heb het nooit geleerd", zei de geheel overstuur zijnde moeder "maar ik kon zwemmen. Ik kon hem nog net onder het ijs vandaan halen. Toen ik bover kwam zag ik dat mijn andere zoontje mij achterna was ge sprongen. Het lukte me niet om bei de kinderen boven water te houden. We gingen telkens onder. Gelukkig heeft die man ons kunnen redden en Paultje met mond-op-mond-beade ming bijgebracht". Het drietal werd met de inmiddels gearriveerde politie naar het zieken huis vervoerd. Mevrouw Van der Pol: Ze wilden mij ook in beid stop pen, maar ineens realiseerde ik me dat myn 7-jarige dochter nog thuis was Ik heb me aangekleed en ben naar huis gegaan". De twee moeten nog in het zieken huis blijven, waarbij Paul er met een longontsteking het ergst aan toe ls. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Een unieke gebeur tenis in de parlementaire historie is gisteravond door de Tweede Ka mer voortijdig afgekapt. Met 42 stemmen tegen en 39 voor ver wierp de Kamer een initiatiefvoor stel van de VVD-leden H. Wiegel en mr. A. Geurtsen. Het voorstel beoogde een verlaging van de leeftijd, waarop men kan worden gekozen in Eerste en Tweede Ka mer, provinciale statên, gemeente raad en Rijnmondraad. Wiegel en Geurtsen wilden deze leef tijd koppelen aan de meerderlarig- heid, thans nog 21 jaar. straks wel licht 18 jaar. Op het ogenblik moet men 25 Jaar zijn om gekozen te kunnen worden in Eerste en Tweede Kamer en provinciale sta ten en 23 Jaar om lid van een ge meenteraad of de Rijnmondraad te kunnen worden. Twee weken geleden heeft de Eer ste Kamer een wetsvoorstel met de zelfde strekking verworpen. Dat wetsvoorstel was in de Tweede Kamer geamendeerd op initiatief van Wiegel. De regering wilde in het voorstel de leeftijdsgrens vast leggen op 21 jaar. Als gevolg van het amendement-Wiegel kwam de koppeling aan de meerderjarigheid erin. De Eerste Kamer viel over de for mulering van het amendement: meisjes van veertien die door een huwelijk meerderjarig worden, zou den ook gekozen kunnen worden. Toen minister Beernink (Binnen landse Zaken) in tegenstelling tot wat hij in de Tweede Kamer had gedaan in de Eerste Kamer ver klaarde, dat de tekst inderdaad voor tweeërlei uitleg vatbaar was, vond de Eerste Kamer het onver antwoord het wetsvoorstel te laten passeren. Razendsnel Na het debècle in de Eerste Kamer hebben Wiegel en Geurtsen razend snel een initiatiefvoorstel ingediend om te bereiken dat de leeftijds grens nog verlaagd kan worden. Ze hadden nog tot 11 maart de tijd om de zaak rond te krijgen. Na die da tum zouden, zo was ver vantevoren afgesproken, geen grondwetswijzi gingen meer behandeld worden. Dat betekende, dat het initiatief voorstel na aanvaarding door de Tweede Kamer vandaag in één ruk door de Eerste Kamer moest en dat vervolgens binnen een dag de Raad van Staten zijn oordeel moest geven, de Koningin (met vakantie in Lech, Oostenrijk) haar handtekening zou moeten zetten en de afkondiging in het Staatsblad moest geschieden. Bij een stemming over een amende ment van de PvdA-er Van den Berg, die een ander systeem voor de verlaging voorstelde, bleek dat er te weinig tweedekamerleden aanwezig waren: 74 in plaats van het vereiste quorum van 76. De stemming over het amendement (41 tegen, 33 voor) was daardoor van onwaarde. Na een schorsing van drie kwartier werd andermaal gestemd. Daarbij waren 81 kamerleden aanwezig. Het amendement werd verworpen met 38 tegen 43 stemmen. De op dit punt samenspannende fracties van KVP, WD. D'66 en PSP ble ken vervolgens te weinig man krach te hebben om het snelle Initiatief Wiegel-Geurtsen te belonen. Uit de boot Dat kwam mede omdat de KVP-ers Boot, Van Schalk en Van Tiel uit de boot vielen. Van de PvdA stem den Van den Doel en Velllnga, te gen de meerderheid van de fractie in, voor het voorstel. Verder wa ren alle protestants-christelike fracties, de CPN en de groep- Goedhart tegen, alsmede de groep- Aarden. De verschillende Boeren-fracties de den aan de stemming niet mee: Koekoek c.s., de groep Harm sen en de eenling Kronenburg schitterden door afwezigheid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7