EK KORTING STUDIEDUUR ix traint onder politie! Parijse politie stootblok tussen extremisten van links en rechts DOE-HET-ZELF KRANT vandaag Minister Yeringa wil snellere doorstroming op universiteiten Minder studenten in '80 ISRAEL ZAL DRUK V.S. WEERSTAAN éw Hond redt baas baas redt hond EINDELIJK B KOUDER Jongetjes (6) steken school in brand Kwart miljoen voor ontslagen ambtenaar (45) teutvs tht 1 maart I860 WOENSDAG 10 MAART 1971 No. 33345 EIDSCH ur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen t 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Leiden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uui tel 30500 (zat 18 uur) NAAR Ajax gaai leer op de .witte torna- het advertentiewezen óveral ivaar de hoofd brigade van trainer zich dezer dagen ver in het 'hoofdkwartier1 \erdam of in het trai- mp in de Wassenaarse kan de landskampioen volgauto's rekenen aatselijke politie die tuele Zuidmolukse kid- voor te zijn overal jax traint ter plekke ippen met portofoons, Dus grap of bittere Ajacieden verrichten ningshandelingen in de i&rveuze uren voor het \t het Schotse Celtic \nd onder uiterst waak- kken. '.rmorgen tijdens de oe- op het strand van de arse Slag (Ajax logeert hotel Duinoord) waar iking bestaat uit twee enten en twee recher- burger) en zoals gis- ,g op het terrein van iars' jubilerende (50 jr.) tweede klasser Blauw I DEN HAAG In 1 980 zullen er bij de Nederlandse 1* universiteiten veel minder studenten ingeschreven staan Qf dan tot nog toe was berekend. Dat zal het gevolg zijn van G/ V CLeen drastische beperking van de duur van de academische opleiding tot vier jaar. Voor 1980 werd tot dusver gere- J kend op 150.000 tot 175.000 studenten. Door de verkor ting van de studieduur kan dat aantal worden terug gebracht tot 90.000 a 1 15.000 studenten. Straks is de student verplicht na een jaar een propadeutisch examen af te leggen, daarna heeft hij drie jaar de tijd voor zijn doctoraal studie. Dat zijn de belangrijkste punten uit een gisteren gepubliceerd voorontwerp tot herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs. Het ontwerp steunt voor een belangrijk deel op de conclusies van de nota's, die regeringscommissaris Posthumus heeft samengesteld. Na oeverloze discussies gedu rende een kwart eeuw heeft mi nister Veringa spijkers met kop pen geslagenstudieduurverkor ting tot slechts vier jaar in het algemeen, in bijzondere omstan digheden met de mogelijkheid van verlenging tot zes jaar. Dat betekent een revolutionaire verandering in het gehele univer sitaire bestel. De minister gaat er van uit, dat de snelle ontwikke ling van wetenschap, techniek en maatschappij het niet meer mo gelijk maakt, iemand in zijn jeugd al datgene bij te brengen wat hij voor een levensfunctie aan kennis nodig heeft. Nascho ling zal voor alle wetenschappe lijke arbeid nodig zijn. Of een en ander tot kostenbe sparing zal leiden is zeer de vraag. Deze nieuwe universitaire taak van de nascholing zal een enorm kostbaar personeelsbe stand vergen. Bovendien zijn bij kortere studieduur evengoed als nu dure wetenschappelijke in strumenten en gebouwen nodig, en bovendien zeker niet minder lesgevend personeel. Het lijdt geen twijfel of de in zichten van minister Veringa zul len weerstanden oproepen, zowel van de kant van traditioneel in gestelde docenten als van de zijde der studenten. Zij hebben zich in de afgelopen jaren sterk tegen dit soort hervormingen verzet. Maar de alternatieven die op tafel zijn gebracht zullen de minister niet de wind uit de zeilen nemen. De universiteiten en hogescholen i in Nederland krijgen er bovendien 'n taak bij, namelijk het verzorgen in samenwerking met anderen van j het postacade aisch onderwijs. Ver der zal er een bezoldigde functie van „assistent-onderzoeker" worden in gesteld. Zijn werk zal resulteren in 'n research-aantekening of een promo tie. Voor de aanstelling van 'n „as- siotent-o.::d?rzoeker" wordt gedacht a?n een termijn van één tot drie jaar Zo wei c'e verkorting van de cursus-1 duur als de nieuwe taak wordt door; m'. i r: erin;;.-.)j ïcijrvijs) gezien als één geheel. Het postacademisch ens het partijtje 'voor- chterhoede' opviel dat vatende Michels („Niet ie ballen hoog voor de it zijn blindgangers" Stuy voortdurend zover mogelijk uit te en dat Johan Neeskens ieet wel, met het ge- xeusbeentje niet veel Daar zag hij kennelijk been in. verwacht van heden- tot nd: reel bewolking met tijdelijk neeuw. morgen overdag Jewolkt met enkele buien, t krachtige, aan de kust tol harde wind ruimend naar noordwest tot noord. met minimumtempera- het vriespunt en maxima geveer 5 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) •05 uur; onder: 18.36 uur 18.05 uur; onder 6.44 uur te Katwijk te 3.16 en laagwater te 11.21 en 23.40 PARIJS (GPD) Een 23- .jarige alpinist. Daniel Giorgia, heeft gisteren met zes andere bergbeklimmers de veertig gra den vorst van het Chartreuse massief bij de Italiaanse grens «retrotseerd om zijn prachtige Pyrenese herdershond Titus te redden. Titus een „achterneef" van ie Sint Bernard had zijn haas ruim een week eerder tij dens een bergtocht met zijn langbehaarde pels tegen de vriesdood beschermd, nadat bei den door een zware sneeuwstorm waren overvallen. Het duo bracht vijf dagen en nachten onder de blote hemel door. Via levensgevaarlijke klauterpartyen «laagde Giorgia erin de bewoon de wereld weer te bereiken. Zgn trouwe hond had hij in een klei ne grot moeten achterlaten. Na dat Giorgia enige da «ren he^te"d- de aanherstel van krachten, be sloot hü zijn hond te gaan zoe ken. „Het is me onmogelijk hem nu aan zijn lot over te laten, die lafheid zou ik me nooit kun nen vergeven". Wonder boven wonder slaagde de expeditie erin de hond terug te vinden: tijdens zijn gedwongen hongerkuur van ruim een week had het dier tien van zijn oorspronkelijke 65 kilo's verloren en het kon zich nog maar net met moeite op zijn verstijfde poten overeind hou den. Wel bracht het de kracht op met zijn gepluimde staart onstuimig te kwispelen toen het zijn baas jn levende lijve terug zag. Thuisgekomen stond een flinke hak geurige rijst met een vette kluif op Titus te wachten en binnen enkele dagen hoopt de hond die nog maar tien maanden oud is weer bii machte te zijn om samen met zijn baa<= nieuwe avonturen in de bergen tegemoet te gaan. PARIJS (GPD) By straatge-1 vechten, die Parijs sinds de meidagen van 1968 nooit meer zo fel en zo bloe- dig had gezien, zijn vannacht zeker I 200 (voor een deel ernstige) gewon-] den gevallen. De politie, die onder de persoonlijke leiding van de minister van Binnenlandse Zaken Marcellin j wereldnieuws, het parlementaire nieuws en al het andere lermans" nieuws vindt u in leder dagblad, ook in het Maar het doe-het-zelf nieuws, het eigen nieuws van uw eente, uw scholen en uw verenigingen, kortom het ws dat u zelf maakt en helpt maken, vindt u - zo uit- eid - alleen in het Leidsch Dagblad. u nu onderstaande bon invult, krijgt u het dsch Dagblad 4 weken lang voor de halve 0 Ik word abonnee per 25 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. 0 Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluiten als abonnee lm: res: ats: onummer: <je zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder kegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Leiden. TEL AVIV, JERUZALEM. NEW YORK (Reuter, AP) Mocht Ame rika ons onder druk zetten om ons te dwingen onze troepen uit alle be zette Arabische gebieden terug te trekken, dan zullen wij die druk weerstaan. De Ver. Staten moeten begrijpen, dat er punten zijn waar op wij niet kunnen toegeven, aldus verklaarde de Israëlische premier mevr. Golda Meir gisteren in Jeru zalem. Premier Meir zei, dat de betrekkin gen met Amerika niet idyllisch zijn. Israël is echter niet gebrand op een flinke ruzie met de VS. die. aldus mevr. Meir, ook niet gebrand zijn op een conflict met Israël. Er zijn in Israël twee stromingen over wat "veilige grenzen" zijn. De maxima listen geven de voorkeur aan een grens, die midden door de Sinaï loopt van EU ArisJ (noorden) naar SJarm el Sjeik (Zuiden). De minimalisten willen het grootste deel van de Si naï teruggeven en slechts een smal le strook behouden langs de Golf van Akaba naar Sjarm el Sjeik. Wat de gevechtshandelingen betreft: bij een ootslng met een Israëlische patrouille in de omgeving van de Is- raëlisch-Libanese bestandslijn is een terrorist gedood. Aan Israëlische zij de zijn geen verliezen geleden. Gis teravond is in de Jordaanvallei een kort gevecht geleverd tussen Jor daanse militairen en Arabische ver zetsstrijders, waarbij van mortieren en vuurwapens gebruik werd ge maakt. De Israëlische vesting Tirat Zwi bij het meer van Galilea werd door enkele projectielen geraakt Het zou hier een poging van koning Hoessein betreffen om aanvallen van verzetsstrijders op Israël te verhin deren. Uit New York wordt gemeld, dat Egypte. Jordanië, Saoedi-Arabië. In donesië en Pakistan bij de VN heb ben geprotesteerd tegen de "ver- Joodsing van Jeruzalem". Aan se cretaris-generaal Thant wordt ge vraagd hieraan onmiddellijk een ein de te maken. In de afgelopen twee maanden zijn ongeveer 200 Arabische verzetslie den in de Strook van Gaza gearres teerd, van wie het grootste deel naar een gevangenkamp In de Sinaï is overgebracht wegens overbevol king van de gevangenissen in Ga za. aldus de Israëlische militaire lei ding. massaal ter plaatse aanwezig was. noemde vanochtend voor de eigen ge lederen al het getal van 73. By de gevechten functioneerde zij eerder als stootblok dan als wederpartij. Het waren jeugdige aanhangers van het linkse en rechtse extremisme die dit keer op de vuist waren gegaan, een vuist die overigens angstwekkend goed gewapend en getraind bleek te zijn. Fietskettingen. rubbers tokken, ploertendoders, benzinebommen en andere wapens uit het arsenaal van de revolutionaire straat werden aan beide kanten overvloedig gehanteerd en dat deze veldslag zeer deugdelijk was voorbereid is dan ook wel zeker. De aanleiding was een verkiezings vergadering in het Palais des Sports van de fascistische jongeren die zich zonder ironie „Ordre Nouveau" (Nieuwe Orde) noemen. Nauwelijks hadden de sprekers zich warm en schor geschreeuwd om het gaullisme door een kopie van het Griekse kolo nelsbewind te doen vervangen of een grote groep ultra-linkse tegenstan ders maakte zijn opwachting in dé zaal om gelijktijdig op knokken over te schakelen. Stoelen en oanken wer den kort en klein geslagen en toen er binnen weinig meer te vernielen viel, verplaatste de veldslag zich naar bulten. Urenlang, tot diep in de nacht, stond de hele buurt van het 15de arrondissement op stelten en leefden linkse en rechtse ultra's zich uit in massale straatgevechten. De politie maakt gebruik van bulldozers om de barricaden te doorbreken en bestreed de rellenmakers voorts met traangas en een waterkanon. Met deze mini-revolutie spelen de exstremisten de bestaande orde van het gaullisme natuurlijk in de kaart. onderwijs wordt vooral gezien als voortgezet onderwijs, dat sterk ge richt is op de uitoefening van een be roep. In een toelichting op het voor ontwerp zei prof. Posthumus dat er geen functies meer zijn met levens lange inhoud. „Men zal moeten blij ven studeren," aldus prof. Posthumus. Minister Veringa zei gisteren met nadruk, dat hij het totale aantal stu denten niet wil inperken. Wel het aantal studenten, dat tegelijk stu deert. „Dat is alleen te bereiken wanneer de universiteitsbevolking snel doorstroomt. Wie geen kans ziet binnen zes jaar doctoraal te doen kan dat later wel doen als „extraneu- se." Hij kan zich dan niet meer laten I inschrijven als student, maar als toe-1 hoorder. Alleen wanneer de faculteit daar geen bezwaar tegen maakt, kan hij onderwijs genieten. Het propadeutisch examen heeft, vooral een selecterende functie, ter wijl in de doctorale fase de selectie naar de achtergrond zal moeten ver dwijnen. Uit universitaire kring is onmiddellijk met protesten gereageerd op het voorontwerp. Studentenorga nisaties hebben hun vrees uitgespro ken voor studieverzwaring en beper king van de mogelijkheid tot zelf standige wetenschapsbeoefening. 20 PAGINA'S Arnhem Twee jongetjes van zes en zeven jaar hebben de Arn hemse politie opgebiecht de kleuter- j school in de Arnhemse warme j buurt, het Spijkerkwartier, vorige j week in brand te hebben gestoken, j De school brandde tot de grond toe 1 af. Het tweetal was door een gat tn het hek rondom de school gekropen j en heeft daarna, als volleerde in- I brekers, een ruit uit de sponning j haald. De jongetjes klauterden naar bin- j nen en vonden in de keuken een I doosje lucifers. Daarmee staken ze de gordijnen aan. Toen ze de vlam- j men zagen, vluchtten ze verschrikt weg. UTRECHT (ANP) De gemeente Bakel en Milheeze moet de gewezen opzichter van de gemeente, de 45- jarige J. P. M. Vaes, een schadever goeding van een kwart miljoen gul den betalen. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht vandaag beslist. Het vorig jaar door de gemeenteraad van Rakel en Milheeze aan de heer Vaes gegeven ontslag werd nietig verklaard. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis van de ambtenaren- rechtspraak dat zo'n hoog bedrag aan schadevergoeding wordt toege kend. Huilend van blijdschap dankte de heer Vaes de leden van de Centrale Raad van Beroep voor de uitspraak. HU gaf te kennen dat de pesterijen in Bakel en Milheeze voortduren, want hij heeft nog steeds zijn salaris over februari niet ontvangen en bo vendien werd drie weken geleden de uitgang van zyn garage door de ge meente met prikkeldraad afgesloten „Maar deze uitspraak ls het mooiste cadeau voor mijn vrouw die morgen jarig is", aldus de heer Vaes. Mr J. J. A. Berger heeft dc kans op het burgemeesterschap van Rotterdam vrijwel verspeeld door als voorman van DS '70 terug te komen in de politieke arena. HU jaagt niet achter een ministers zetel aan, hü wil liever parle- mentswerk doen. Hg wil geen lof voor zgn besluit Groningen als burgemeester te verlaten. „Maar men moet mü ook niet natrap pen" PAGINA 7 De rock-musical "Salvation" is niet zo slecht als sommige critici willen doen geloven PAGINA 5 Het illegale Ierse verzetsleger IRA is nogal verdeeld PAGINA 9 In april wordt In de Groenoord- hal de bedrüven-Zeskamp gehou den. „Een huwelijk tussen sport en commercie", zegt onze verslag gever STADSPAGINA ASC had reden om een feestje te bouwen PAGINA 17 Verder: Bodegraven heeft als be zienswaardigheid „Het ding". Maar de maker van het mobiel heeft echt geen behoefte aan per soonsver hee rl ki ng. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Maart 1871: ZJlf. de Koning van Italië heeft benoemd tot ridder der orde van de Kroon van Italië den heer W. Pleijte, conser vator bij het rijksmuseum van oudheden te Leiden. De gemeenteraad te Zut- phen heeft goedgekeurd dat B. en W. de hervaccinatie op de scholen zullen bevelen, zullende de kinderen van on willige ouders worden ge weerd. Aan de huizen waar de pokziekte mocht uitbreken zullen bordjes worden ge plaatst met 't opschrift: be smettelijke ziekten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1