egeringsplan' vakbonden miljard meer kosten Vertrouwensbasis tussen VVD en confessionelen is groter Ook voor •roevers is er nu Feïnevrije koffie. Afin Douwe Egberts. 11 ïvangenisstraffen >or bezetters van jtedelijk Museum Mr. W. J. Geertsema in Nijmegen: loering woningbouw nummer één Nationaal instituut voor volksgezondheid Uil BL terdammer fcizer Hirohito arresteren rgers niet ierin Celtic r hnale Meer bloemen bij Nationaal Monument Van der Ploeg (PvdA) niet meer op een verkiesbare plaats Ontslag voor honderd man Mensensmokkel via Nederland Pil geen gevaar bij suikerziekte Kruisinga wil: Patatbakkers: btw-regeling onverteerbaar HL li lAABTl Twee Pia Frl ctie naj nssen tent-pi meeged Vrij in uggekeJ «KAART WtMCBMWU» PAOTNA W-s >AM De Amsterdam - iter mr. G .H. Nomes ïzetters van hfet Stede- in Amsterdam op 16 en m het vorig jaar ver geldboetes en gevange- De officier van Justitie een geldboete van 150 met uitzondering van die volgens de officier niets in het Stedelijk te maken. Hij hoorde hem verzwaard met een irdelijke gevangenisstraf m mannen die terecht- AM De Amsterdamse Verwayen, die tijdens iren door de Japanse Mi- tie zwaar werd mishan- sizer Hirohito bij de hoofd- echtbank aanklagen we- op twee van zijn mede heer Vei*wayen werden rienden uit naam van de lood gebracht en beschikt nst voor Oorlogsdocumen- 0e bewijzen. Met de hulp d van Ex-Gevangenen van opt de heer Verwayen het lamelen dat voor het voe lt proces noodzakelijk zal de heer Verwayen kun- irmallge slachtoffers van bezetting genoeg m&te- waaniit voor de blijken dat Keizer Hl- oorlogsmlsdadtger is. Op wil hij van de Am- ichtbank eisen dat het .atshoofd wordt gearres- hij dit najaar in ons stonden werden er vijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van een week onvoorwaardelijk. Een werd bij ver stek tot dezelfde straf veroordeeld en in de zaak van de zevende man wordt maandag vonnis gewezen. Van de vijf vrouwen die aan de bezetting hadden deelgenomen wer den er drie veroordeeld tot een week voorwaardelijk en 75 gulden boete en de vierde tot twee weken voorwaar delijk en een boete van honderd gul den. In de zaak van de vijfde vrou welijke verdachte wordt eveneens maandag vonnis gewezen. pI de n i GOW (ANP) Celtic. 7 mder van AJax in de d van woensdag, zal Rangers de voornaam- 5 j al in eigen land In elk jet let ontmoeten vóór de van het toernooi om de beker Bij de loting halve finales trof Cel- eren Airdrieonians en 'el\ Hibernian. gu" tmoetingen vinden beide 'n In Hampden Park. Ran- lelt er op 31 maart en esüap 3 ap il. De laatste dat Celtic en Glasgow ers s elkaar in de finale was twee Jaar geleden (on toen met 40. AMSTERDAM Meer bloemen, om het Nationaal Monument op de Dam opdat de dubbele functie van zowel herdenkingsplaats als ontmoe tingscentrum meer tot uitdrukking, komt. Dit pleidooi hield het Amster damse AR-raadlid H. van Ruller gistermiddag tijdens de algemene be schouwingen in de gemeenteraad. Uitbreiding van het. bloemenareaal om de centrale delen van het monu ment is naar de mening van dc heer Van Ruller ook een voor buitenlan ders begrijpelijke oplossing. „Het zal voor elke normale wereld burger duidelijk zijn dat wij geen bloemen aanbrengen om er zich op ter ruste te leggen. Gebeurt dit toch dan kan een agent met een eenvoudig gebaar duidelijk maken, dat dit in de wereld niet gebruikelijk is", aldus het raadslid. (Van onze correspondent) GRONINGEN —Omdat hij niet van Utrecht naar Groningen wil ver huizen, heeft het gewest-Groningen van de Partij van de Arbeid het ka merlid en vakbondsleider Sake van de Ploeg niet meer op een verkies bare plaats gezet. Van de Ploeg stond in Groningen op de derde plaats na Den Uyl en het kamerlid Wieringa. Zijn plaats wordt nu ingenomen door mevrouw I. Haas-Berger, een halfzuster van de burgemeester J. J. A. Berger van Groningen. Mevr. Haas-Berger, die in Leek woont, is Juriste. Van der Ploeg staat In verschei dene districten op de kandidatenlijst maar neemt nergens meer een ver kiesbare plaats in. Hij is in de huidi ge kamerfractie van de PvdA de landbouwexpert. Ali MacGraw en Ryan O'Neal (beter bekend als Rodney Har rington uit Peyton Place) sterren uit de film Love Story staan oog in oog met elkaar in het Odeon Theatre in Londen waar gister avond de film in première ging. Te veel panties: BEST De kousenfabriek Tricot- best in Best zal honderd personeels leden ontslaan. Volgens de directie is tot deze maatregel besloten daar er in de gehele Europese kousen- en panty industrie een overproduktie dreigt en de concurrentiestrijd feller zal worden. Tricotbest zal haar pro'ductie aan passen en de vierploegendiènst terug brengen tot een drieploegendienst. De reorganisatie is met de onderne mingsraad besproken en over een af vloeiingsregeling is overleg gepleegd. Tricobest telt op het ogenblik 950 personeelsleden. KOPENHAGEN Een Deense scheepskapitein heeft gisteren ver klaard dat hij de afgelopen twee jaar in opdracht van een, internationale organisatie meer dan duizend Paki- stanen en Indiërs via Nederland en België illegaal naar Engeland heeft overgebracht. De Pakistanen en In diërs reisden per vliegtuig naar Frankfort. Vandaar werden zij naar 'n vakantiekamp in Nederland over gebracht en dan met een voormalige Duitse torpedoboot naar een plaats aan de Engelse oostkust vervoerd. De illegale landverhuizers moesten aan de smokkelorganisatie 86.000 gulden betalen per persoon. Hiervoor kregen zij papieren waaruit zou blij ken dat zij al drie jaar in Engeland verblijven en een betrekking hadden. ROTTERDAM Er bestaat geen reden om aan vrouwen met suiker ziekte de pil te onthouden. De erva ring heeft geleerd dat het gebruik van de pil slechts weinig invloed heeft op de regeling van de suiker ziekte. Dit heeft de Groningse inter nist dr. W. D. Reitsma, verbonden aan de kliniek voor inwendige ge neeskunde van de Rijksuniversiteit in Groningen gisteravond gezegd voor .de Nederlandse vereniging van suikerzieken in Rotterdam. Volgens de Groningse internist be staat echter geen zekerheid of het gebruik van de pil bij vrouwen die aanleg Hebben tot het krijgen van suikerziekte het optreden daarvan kan versnellen. verrichte opinieonderzoek onder NVV leden is onlangs echter ook een sterke voorkeur voor het duurste al ternatief gebleken. De vakcentrales gaan er van uit, dat de voor de uitvoering van hun programma noodzakelijke verzwa ring van de belastingdruk ongeveer gelijkelijk zal worden verdeeld over de directe en de indirecte blastin- gen. Ht ligt in de bedoeling, de poli tieke programma's nog deze maand te toetsen aan de wensen van de vakbeweging. Of men daarin volle dig zal slagen is nog niet zeker, aangezien zich daarbij veel techni sche problemen voordoen. De uit slag van een dergelijke vergelijking kan als een soort stemadvies wor den gezien, maar de drie voorzitters van de vakcentrales zeiden op de persconferentie nadrukkelijk, dat zij geen concreet stemadvies zullen ge ven, onder meer omdat de vergelijk bare punten van het actieprogram ma van NVV, NKV en CNV slechts een onderdeel van de partypro gramma's uitmaken. UTRECHT (ANP) De drie vakcentrales hebben in hun definitieve actieprogramma een prioriteitenlijst opgenomen waarvan de verwezenlijking neerkomt op een verhoging van de overheidsuitgaven in 1975 met f 3500 miljoen gulden. Daar voor is per jaar in de periode 1971-1975 een stijging van de be lastingdruk met 0,52 procent nodig. De „prioriteitenlijst" is tot stand gekomen nadat de drie vakcentrales hun achterban op allerlei manieren hadden geraadpleegd over hun ge zamenlijke concept-actieprogramma. Leden en kaderleden kregen de keus uit drie beleidsalternatieven. Op ba sis daarvan is de definitieve lijst op gesteld: 1. opvoering van de woningproduk- tie tot 140.000 per Jaar (kosten in 1975 f 650 miljoen) 2. optrekking belastingvrije voet voor gehuwden met twee kinderen tot het minimumloon (300 miljoen) 3. extra verkleining van de klasse- grootte met tien procent bij het kleuter- en basisonderwijs (650); 4. leerplicht van het vierde tot het zestiende jaar (100); 5. partiële leerplicht voor jongeren tot achttien jaar (250) 6. vergroting van de bijdrage in de ontwikkelingssamenwerking (600) 7. milieuhygiëne (300); 8. uitbreiding van voorzieningen op het gebied van sport, recreatie en cultuur (300); 9. versnelling van de regionale ont wikkeling (250); 10. verhoging van de wedde der dienstplichtigen (f 100 miljoen). De leden en kaderleden van de vakbeweging hebben een keus ge maakt uit drie „pakketten", die een extra bestedingsruimte voor de over heid in 1975 inhielden van respectie velijk f 3,7 miljard f 2,5 miljard en f 1,4 miljard. De daarmee corres ponderende verzwaring van de be lastin druk bedroeg per Jaar respec tievelijk 0,6, 0,45 en 0,3 procent. Bij het NVV sprak 66,6 procent zich uit voor het duurste alternatief, bij het NKV 41,2 procent en bij het CNV 46,2 procent. Het tweede alter natief kreeg 17,4 procent bij het NVV, 41,1 procent bij het NKV en 44.9 procent bij het CNV. De voor zitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, de heer H. ter Heide, zei dat men in het defini tieve actieprogram nu tussen het eerste en het tweede alternatief te recht is gekomen. Volgens hem is gebleken, dat met name onder de kaderleden een vrij grote bereidheid bestaat om financië le offers te brengen voor collecti ve voorzieningen, maar dat die be reidheid niet onbeperkt is. Een van de voorwaarden is een rechtvaardi ger inkomensverdeling. De enquête is uit wetenschappelijk oogpunt bekeken niet representatief voor de mening van alle vakbonds leden. Elk van de drie vakcentrales heeft de achterban op eigen manier gepolst, soms kwamen de kaderle den met een mandaat van de leden op de vergaderingen, soms spraken zij voor zichzelf. Bij het periodieke wel op wetenschappelijke basis DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) vindt dat er veel te weinig wetenschappe lijk onderzoek is op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg. In een openbare commissievergadering over de nota geestelijke volksge zondheid gisteren in de Tweede Ka mer zei hij: „De overheid houdt nu geld over omdat er te weinig projec ten op het gebied van de psycho-hy- giëne aan haar worden voorgelegd". Staatssecretaris Kruisinga staat niet afwijzend tegenover een voor stel van het VVD tweede-kamerlid mevrouw Veder-Smit om een lande lijk onderzoek te laten instellen naar de situatie in communes. Me vrouw Veder-Smit vroeg zich af of de communes beanettingshaarden zijn voor de geestelijke en hygiëni sche ongezondheid. Eerder had me vrouw Padt-Jansen (PvdA) er op gewezen dat de staatssecretaris in zijn nota te weinig aandacht heeft besteed aan voorzieningen voor de Jeugd. Volgens haar moet er een onverplichte anonieme hulpverlening komen zonder directe inschakeling van de ouders. Staatssecretaris Kruisinga zei, dat er in de toekomst een nationaal in stituut moet komen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid, waarin naast de overheid ook 't par ticulier initiatief meespreekt. Het le vensbeschouwelijke element in de ge zondheidszorg zei de staatssecretaris te waarderen. Dat er in ons land een tekort zou zyn aan psychiaters onder schrijft de staatssecretaris niet. HIJ zei dat een werkgroep bezig is met een taxatie van de mankracht die ons land nodig heeft. Voor de studie van psychiater en neuroloog komen twee opleidingen, elk van vier jaar, die loe van elkaar staan, aldus staatssecre taris Kruisinga. UTRECHT De patatbakkers willen af van de sinds januari gel dende regeling waarbij voor frites, slaatjes en loempia's in officiële ho recabedrijven vier procent BTW moet worden betaald terwijl in be drijven met uitsluitend verkoop over de toonbank op dezelfde produkten veertien procent BTW wordt gehe ven. Het is een onverteerbare zaak dat de consument in feite goedkoper af is wanneer hij zich in een cafetaria door een ober een portie frites op een bord laat serveren dan wanneer hij diezelfde portie frites ln een rak je bij een kraam koopt. Dit zei da heer M. Paulissen. woordvoerder van de Unie van ijsbereiders en pa tatbakkers, gisteren bij de opening van de vakbeurs IJsfrica in de Utrechtse Jaarbeurs. De f ritesbakkers hebben vorig Jaar volgens de heer Paulissen tegen de regeling bij de regering ge protesteerd, maar zonder resultaat. Harde acties staan momenteel niet in het vet. ADVERTENTIF D OUVVE EG BE PT S De echte koffiekenners proeven dat: verse, geurige koffie en tóch coffeïnevrij Snelfilter-gemalen /m jw/i: 1 en vacuum vers verpakt. MlUWt Douwe Egberts koffie, t FOB ERTS dus lekkere koffie. *1 QJJ KOFFIE 250gram Aé&D ..lekkere koffie! NIJMEGEN "Het staat zonder meer vast dat de vertrouwensbasis tussen de confessionelen en de WD groter is dan met de andere partij en. Mijn eerste vermoeden Is dan ook dat de aard van het akkoord dat de WD nastreeft de confessione len beter zal liggen", aldus sprak mr. W. J. Geertsema gisteravond in Nijmegen. Hy verwachtte weinig resultaat van de komende besprekingen tussen de confessionelen en het samenwer kingsverband van de oppositie. De heer Geertsema toonde zich een te genstander van een gedetailleerd stembusakkoord. "Die ontnemen de kiezer zijn invloed. De WD wijst ge detailleerde stembusakkoorden van de hand. De voorkeur gaat uit naar een globaal akkoord al zou een we derzijdse intentieverklaring niet di rect worden afgewezen. Ook die brengt duidelijkheid". Hij stelde bovendien dat de ver trouwensbasis tussen de confessione len en de WD groter is dan tussen de andere partijen. De heer Geertse ma hield echter rekening met het feit dat de confessionele partijen uit eindelijk voor geen enkele andere partij een voorkeur zouden uitspre ken. Dat houdt zijns inziens een ge brek aan vertrouwen aan alle ande re partyen in. "Dat is natuuriyk het recht van de confessionelen, maar een vertrouwen dat voor de verkie zingen niet aanwezig blijkt te zijn, ontstaat ineens na de verkiezingen en zou een uiterst moeilijke situatie scheppen". "Een van de weinige al ternatieven is een minderheidskabi net. Deze gedachte is echter funest voor ons land We heoben de komen de vier Jaar een krachtige regering nodig". DS'70 noemde de WD'er een zui ver socialistische partij. Hij zei ver heugd te zijn dat er eindelijk een so cialistische partij was die net als de WD de stijging van de overheids uitgaven wilde beteugelen. "DS'70 is voor de WD wat dat betreft een on verwachte bondgenoot, al bestaat er verschil van inzicht over de Juistheid van beide cijfers. Ik weet echter nog niet wat lk aan DS'70 heb. DS'70 Is nog te vaag". Op een forumavond in Den Haag zei mr. Piket (CHU) "sterk de in druk te hebben, dat de grote drie het antwoord niet zullen geven, dat de heer Van der Louw c.s. zo graag van de confessionelen willen horen!" En dat dan, nadat de nieuwgekozen voorzitter van de PvdA André van der Louw had opgemerkt, dat de progressieve partijen streven naar bindende afspraken: "Met een vage intentieverklaring zullen wij deze week echt niet akkoord gaan!". Mr. Pikets uitspraak deed mej. mr. A. Goudsmit, lid van de tweede-ka merfractie van D'66 vragen of dat dan betekende, dat de confessione len voor de WD zouden kiezen. Maar ook daarop hao de heer Piket zijn antwoord klaar: "Dat be'okent het zeker niet! De confessionelen zullen er naar moeten streven zelf een meerderheid te verkrygen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7