Het „desinfecterend" gemaal in Katwijk moet er spoedig komen f In Australië: het eindpun na bijna 20.000 km fietseij Klompé weer thuis Meisje gewondj zeewater Forumavond van district Leiden van de P.v.d.A. in Katwijk over vervuiling van het TERUG W COLOMBIA^ I ■>1 Parkeerruimte in Rosenburg niet verruimd 1 reid"- Eerste tomaten aangevoerd PAGINA LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 MAART 0 f KATWIJK AAN ZEE Dat de I had geciteerd öf dat deze zich wat zee voor de Nederlandse kust in ernstige mate vervuild is en dat er ziekteverwekkende bacteriën in voorkomen waren gisteren tij dens de forumavond van het dis trict Leiden van de Partij van de Arbeid, gehouden in zaal „Orion" aan de Meerburgkade in Katwijk aan Zee, punten waarover vrijwel alle forumleden het eens waren. Dè belangrijke vraag was. wat er aan die vervuiling van het zee water kan worden gedaan en wel ke maatregelen men in het bij zonder voor Katwijk denkt te ne men. Die mededelingen moesten ko men van mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van Rijnland, en wethou onduidelijk had uitgedrukt Meegewerkt Mr. Schokking ging uitvoerig in op de taak van ..Rijnland" en deelde hand niet gekomen was met het Idee van een „smeerpijp" in zee De cij fers liegen er niet om: Katwijk heeft het meest vuile water. Het gemeentebestuur zei hij ver der, hoopt nu maar. dat „Rijnland" bij oostenwind de schuiven van het _o„ "»J «wreuwiuu uc «.uuivcu vmi HC iG- hoogheemraadschap j gemaaj niet zaj openzetten geduren- medewerking heeft verleend aan de de zomermaanden en dat het het onderzoek van de Consumenten bond (ik hoop. dat ik nu in Katwijk niet word onthoofd). „Rijnland", zo ging hij verder, heeft het toezicht op het boezemwater en niet op dat van de zee. Reeds 166 jaar geschiedt het spuien via de Katwijkse uitwatering Niemand heeft tot voor vijftien jaar voorzien, wat zich nu manifesteert en dat het zeewater aan een ernstige graad van vervuiling toe is. De dijkgraaf stelde, dat het hoog heemraadschap sinds 1 Januari 1967 belast is met de zuivering van het boezemwater en dat er in beginsel geen afvalwater bij Katwijk in zee wordt geloosd. Er staan thans reeds 32 zuiveringsinrichtingen onder het spuien in de nachtelijke uren zal ge schieden, zodat het via de uitwate ring in zee gekomen vuile water reeds lang verdwenen is als de eerste bad gasten in Katwijk en in Noordwijk hun ochtendbad gaan nemen. 'ai VOORSCHOTEN Twee geleden zijn Lou en Pia Fn deelnemers aan de 2% actie naa lombia gegaan. Lou Franssen loog» heeft er als assistent-pr leider de laatste fase meegei van een Nederlands ontwikkelii jekt «Stichting Nederlandse Vrj gers» in Ipiales. een dorpje in d des. Zij zijn onlangs teruggekei Nederland. Zij vertellen over hun ervai in Calobia. niet om onze n gierigheid op de eerste plaats vredigen, maar om 'n stuk om heid en eventuele vooroordeli de weg te ruimen. Dit zal gel op donderdag 18 maart bij PieJ HAL. Jan v. Galenstlaan 14, schoten. LEIDEN Bij een aanrijd; de hoek Kanaalweg/ Hartmanj is een 20-jarig meisje uit Zoetf de gistermorgen vrij ernstig geraakt. Rijdende op haar bra over het fietspad van de Kana I kreeg zij geen voorrang van ei p j de Hartmanstraat komende 54 W I ge automobilist uit Leiderdorj W j bromfietster liep een linker knii Het Jorum v.l.n.r. dr. D. Dol- Schaeffer (Inspectie volksgezond- i (dijkgraaf Rijnland), ivethouder- i tuur en een zware hersenschu man (tweede kamerlid PvdA), irAheid), forumvoorzitter dr. S. Ro-\arts J. Bergman (Katwijk) en H. I op. Ze is vervoerd naar het A D. Tromp (RIZA), dr. C. O.'zemond, mr. F. M. A. Schokkinglde Weerdt (Consumentenbond). 1 misch Ziekenhuis. der-arts J. Bergman. Zij hadden beheer van „Rijnland" en vijftig pro- rpnt Iron Kot o f.-o In"! tn. n zitting ip het forum met de heren dr. D. Dolman, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. irt D. Tromp van het Rijksinstituut voor de Zuivering van afvalwater, dr. C. Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn O. Schaeffer van het ministerie van Volksgezondheid en H. de Weerdt van de Consumentenbond. Voorzitter van het forum was dr. S. Rozemond. voorzitter van het district Leiden. cent van het afvalwater wordt ge zuiverd. Het gebied van het hoog heemraadschap telt 50 gemeenten en 42 daarvan hebben de zuiveringsin stallatie reeds overgedragen. Er moe ten in totaal nog 32 installaties wor den gebouwd. Katwijk heeft, zei de heer Schok king, het probleem reeds lang onder kend. Er ls wel iets aan gedaan, maar helaas niet genoeg. In 1938 deed „Rijnland" het gemeentebe stuur reeds een rapport toekomen, waarin nadrukkelijk werd gesteld, dat er in Katwijk zo snel mogelijk 'n zuiveringsinstallatie moest komen Mr. Schokking noemde een ander punt van vertraging het plan om het afvalwater uit de kleine Leidse ag glomeratie net als in Scheveningen ongezuiverd via een pijpleiding af te voeren naar zee. Daar heeft men gelukkig van af gezien en besloten de weg te kiezen van een zuiverings installatie in Katwijk, die het naar Die uitairalcen van de voor Kat- f a' f voer<Ln watfr n°S wijk zo beiangrijke forumleden hiel- Jeslnfcctfran: Er word' «"nenwer- den echter geen concrete gegevens j k,ns; mrt h" gemeentebestuur hard in over de tijdsduur, waarop men fwerkt, doch een termijn is het water, dat door de sluizen In I °mdatde„„ Katwijk in zee komt. zo heeft ge- ■"eursbureaus. die ..Rijnland" bij- zuiverd, dat er slechts van een mi nieme verontreiniging sprake is. Druk aan ge werkt Mr. Schokking„Het bouwen van een gemaal in Katwijk is een dringende noodzaak. Er wordt druk aan gewerkt. Er zal, indien enigs zins mogelijk, de hoogste prioriteit aan worden gegeven. Het is een werk dat in de miljoenen loopt. Misschien wel f 10 to f 15 miljoen. Die kos ten worden nog hoger indien er des infecterende maatregelen worden genomen. Werkelijk, ik kan geen ter mijn noemen, maar neemt u van mij aan, dat „Rijland ernst maakt met deze zaak" Gedurende het eerste deel van deze drukbezochte forumavond kwamen vooral de medische aspecten naar voren, die door dr. Schaeffer uitvoe rig werden geschetst, waarbij hij er op wees, dat bij een mate van ver vuiling als in Katwijk is waargeno men. het gevaar voor de volksge zondheid niet helemaal nihil was. Op een vraag van één van de aanwezigen, waarom minister-presi dent De Jong verklaard had. dat het zwemmen in zee nit schadelijk is antwoorddde dr. Schaeffer, dat men öf de minister-president verkeerd men. Moeders gaven in de trein hun kinderen de borst. Maar goed. in Banjuwangl hebben we de fietsen weer bepakt (het gat in Lix z'n band gezegend) om toch nog een stukje te fietsen: acht kilo meter naar de ferry over de "zee» straat van Bali Als ferry gebruik- I staan, tot aan het plafond bezet zijn I ze. hier oude landingsvaartui- met werk. Een andere factor is de financiën, waarbij voor de kosten- verzwarende maatregel van het des infecteren een beroep op de rijks overheid zal moeten worden gedaan. In deze tijd van overgang zal men gedurende het badseizoen de spuitij- den regelen, zodat de baders zo min mogelijk hinder van vuil water zul len hebben. De dijkgraaf verwachtte AUSTRALIË De paarden hebben de stal geroken. Mar- tien Versluis uit Warmond en Jan de Koning uit Rijpwetering hebben tijdens de laatste ruk naar hun einddoel (de oom van Martien in de Australische plaats Dundas) nog een snelheids record gebroken. Op Bali legden ze 100 kilometer af in acht uur tijds. Vandaag het slotverhaal van het fietsende tweetal, dat het Leidsch Dagblad maandenlang op hun wereldreis heeft gevolgd. BALI „Na het record reisden kunnen vliegen. Verder heeft Lex we een stuk per trein. We zaten in z'n broek geruild voor een houtsnij- een oude rot wagon, volgepakt met j werkje. Maar nu weet hij niet hoe mensen, groenten en andere produk- zijn korte broek te wassen, ten voor en van de markt. Ervóór Gisteravond was Lex nog even een pufte een oude stoomlok. die na el ke helling weer op adem moest ko gen. Tepels tellen wel enige verbetering door deze maat regel, doch kon met geen mogelijk heid zeggen in welke mate. Dokter Bergman deelde de aanwe- zign mee, dat Katwijk in 1963 be- Het fietsen beviel ons wel weer, zo- dat we op hoop van zegen I maar door fietsten naar Negara «33 km». Deze plaats bereikten we I zowaar zonder lekke banden, maar I wel viel er een regenbuitje. Buiten l de mooie natuur vermaken we ons met .tepels tellen". DENPASAR Van Negara naar Denpasar: nog 96 kilometer. Wat eens zo heel ver weg leek. zou dan nu worden bereikt. De laatste 100 gonnen is met het reserveren van I kilometers van de wereldreis op de gelden voor de bouw van een zui veringsinstallatie, waarvoor de kos ten toen geschat werden op f 9 mil joen. Intussen heeft men een bedrag van f 3 miljoen bijeen. Hij stelde na drukkelijk. dat men met de realise ring van de plannen al verder ge weest zou zijn als men van hoger- fiets. Allemaal nogal moeilijk voor I te stellen. I Ook het laatste traject bood slechte j stukken weg. afgewisseld door rede lijk goed. maar de entourage ver- I goedt alles, 'n Eiland vol vriendelij- I ke mensen en een prachtige natuur J Wijlen premier Neroe van India I noemde het „de morgen van de we- I Na 25 kilometer vond de band het weer welletjes, zodat we het gouden doosje maar weer eens tevoorschijn moesten halen. Je ziet overigens prachtige tempels langs de weg en j elk dorpje heeft wel z'n Hindoe tem- j pelcomplex. Verder hielden we de tepel-stand bij en kwamen in Den- pasar op een totaal van 66. straatje omgegaan. Hij kwam terug met het bericht dat we voor 80 dol lar naar Darwin kunnen vliegen. Extra vlucht per DC3. Wel even goedkoper dan de 224 dollar naar Sydney. Dus deze morgen naar de Garuda geweest. Daar we een open ticket hadden, kregen we de volle mep terug. Nadat we de fietsen had den schoongemaakt, zijn we de vol gende dag tickets gaan kopen. Maar wat geschiedt? Gisteravond liepen we na het eten nog een straat je om. Toen we op een muurtje za ten uit te waaien, kwam de kerel van de airline naar ons toe, om te vertellen dat het vliegtuig met mo torstoring in Djakarta aan de grond bleef staan. Daar zat Je dan weer Ons geld kregen we terug, maar het is geen prettig nachtje geweest. Al lebei lagen we te prakkiseren wat te doen. Dat zal je altijd zien: gok je oj de een. dan gaat de ander. Betoverend Maar eindelijk: op weg naar het vliegveld. We startten vroeg, met het oog op lekke banden. Nog een maal reden we door het betoveren de landschap van Bali, vooral na de regen van vannacht met een lichte dauw tussen de enorme palmen. Op het eiland van de paarden. Soemba. landde het vliegtuig en dat betekende een nummertje grasbaan racen. Hier ontmoetten we een Ne derlands echtpaar dat er woont. Overnachten deden we in een oud schoolgebouw, de deuren met een paar banken vergrendeld De mees ten sliepen echter niet veel. Gelukkig was het al vroeg dag. want we moesten tegen half zes weer op het vliegveld zijn. Na een I LEIDERDORP De Parkeerruim te in de Rosenburg zal niet kunnen I worden verruimd omdat de eigenaar I de grond niet aan de gemeente wil verkopen. De bewoners gaan niet ak- j koord met inkrimping van hun voor tuin. Deze mededeling zal vanavond wan- neer de commissie strafverordening, belasting verordening en verkeers- I zaken vergadert in 't gemeentehuis «8.00» de nodige stof tot discussie ge- I ven. Verder vermeldt de agenda: 1 Overeenkomst van bruikleen met DEN HAAG Minister Marga Klompé (Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk) is weer thuis na een verblijf van ruim een maand in het ziekenhuis. In de loop van Januari werd zij met een gebroken heup in het zie kenhuis Johannes de Deo opgeno men. Het herstel van de minister ontwkkkelt zich gunstig. Verwacht wordt dat zij aan het eind van deze maand wellicht al in staat zal zijn om bij de besprekingen in de Twee de Kamer te zijn. De afgelopen weken heeft minister Klompé in het ziekenhuis zoveel mogelijk haar normale werk probe ren te doen. Eind februari werd een deel van de ministerraad-vergade- ring in het ziekenhuis gehouden. Het ging toen om kabinetsbeslissin gen. die speciaal op het terrein van minister Klompé lagen. de watersportvereniging „Doeshaven te Leiderdorp. Wijziging bouwverordening. Parkeersituatie voor de woning gen Meeuwenlaan 1 t/m 11. LEIDEN Aan de Coöp. Leidse Groente- en fruitveiling zijn van ochtend de eerste tomaten aange voerd. Aanvoerder was de heer P. .J van der Arend uit Leidschendam. De koper van deze eerstelingen was de heer J. Schreuder uit Leiden, deze primeur kostte hem f 4,85 per kilo gram. We vonden in Denpassar lekker achteraf het logement Cosmen Mer- tha Yoga voor 300 rup. Na een lek ker poedelbad op nasi goreng uit en een hooD koele dranken. Toen naar de Garuda vliegmaatschappij om „de grote sprong" te regelen, maar we kregen de kous op de kop. De vlucht was al volgeboekt. De volgende dag bleek ook bij an dere maatschappijen geen plaats te zijn. zodat we ons maar bij Garuda op de lijst hebben laten zetten. On dertussen zijn we met een ouwe bus naar Ubrid gegaan, een kunstcen trum. Over de 23 kilometer deed het I goed uur waren we in Dili, de hoofd- Poedelbad stad van Portugees Timor. Wij kre gen snel een visum op vertoon van ons vliegtioket, maar een Nederland se jongen en meisje die zonder geld en visum Australië binnen wilden, werden teruggestuurd. Dili is een schoon stadje met goe de huizen en winkels in Portugese stijl, 'n Enorm verschil met Indone sisch Timor. De bevolking is een mengeling van Portugezen, Indone siërs, Chinezen «.handel» en Afrika- Australië Van Dili tenslotte per bus «een ou de Bedford vrachtwagen met houten kreng ongeveer anderhalf uur. Het opbouw» naar Baucau, 130 kilometer is daar wel op toerisme ingesteld Wat dat betreft valt Bali ons tegen, j Het is bijna allemaal commercie wat de klok slaat. De natuur is wel prachtig en ook de tempels, maar j die hele beweging erom heen bevalt ons niks Met de driewieler taxi weer terug naar het hotel, waar ze natuurlijk veel te veel voor vroegen, maar dan zijn ze bij ons aan het verkeerde adres. Broek geruild We hebben een zogenaamd „open" vliegticket gekocht, dat wil zeggen dat we met elke maatschappij mee kunnen. Maar het ziet er niet naar uit dat we zondag (nu donderdag) verder. Baucau is een echt Portu gees stadje, heerlijk rustig met een Drachtig zwembad en een schitterend strand en een zee zó helder. Het vliegtuig was een uurtje te laat. maar dat mocht niet hinderen. Om 3 uur 's middags landden we in Darwin (Australië) De douane maakte geen moeilijkheden.. Daar we niet in Darwin wilden ble ven. probeerden we direct te liften, maar we kwamen niet verder dan ongeveer 25 mijl van de stad. waar we sliepen in een schuur. De volgende dag de hele morgen geprobeerd een lift te krijgen, van af zes uur. maar geen kans. Daarom fietsten we terug naar Darwin en boekten voor de bus. Deze ging ech ter niet over Brisbane, omdat de weg daar was overspoeld, zodat we via Aidelaide en Melbourne gingen. Het Australisch bier geprobeerd, en dat is uitstekend. Het zijn hier afstanden, daar kun Je je geen voorstelling van maken. Vier dagen in de bus; alleen stoppen om te eten of om van bus te verwis selen. Dag en nacht werd er door gekard. Na Alice Spring 850 mijl gravel road. Geweldig Zondagavond om half elf waren we in Sydney, waar we al werden opgewacht door pater Versluys en de familie Dries. Het eind van de trip. De ontvangst was geweldig, met champagne enz. De tape van thuis werd afgedraaid, hardstikke leuk. Als blokken vielen we daarna in slaap, want dat was er niet veel bij in de bus. Het is allemaal nog wat wennen nu. Geen ongeregeld leven meer, maar eten op z'n tijd enz. We zijn weer terug in een normaal land en dat is wel weer te merken aan de maag. De komende maanden bivakkeren we in een bungalowtent, die Mart met meneer Dries in de tuin heeft op gezet. Nu nog op werk uit. Ik kan nu wel zeggen dat deze reis fantastisch is geweest. We heb ben dan ook in het geheel geen spijt dat we aan deze trip zijn begonnen. We hebben bijna 20.000 km gefietst, met de bedoeling om iets van de we reld te zien, en dat hebben we. Azië is zo'n andere wereld, daar kun je je geen voorstelling van ma ken, als je rustig in Nederland ach ter de kachel blijft zitten." Bezinken „Ik sluit me volledig aan bij de laatste woorden van Jan. Het was geweldig, fantastisch, enorm. De Foto boven: markt op i waar Jan en Martien een ki hebben genomen. Foto onder bijna 20.000 kilometer fietsen I toch eindelijk "thuis" in Aus lië ,,we wilden ivat van de reld zien, en dat hebben schrijft het tweetal in zijn U ste brief. laatste dag van Melbourne i Sydney verlangden we naar het de. De mijlen kropen. We wei enorm ontvangen door m'n oon» z'n inwonende familie. We ma het allemaal nog laten bezinken reis zit er op, het werk kan begin Ik sta te popelen om de armen f eens te laten wapperen. Nou dit dan de laatste post van Indonesia Australië. Martien Verd Jan de Kol

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6