„TIJD IS GELD" GELDT NIET i DE LEiD' SE - BMD ,Dit ruk is geen biauw- voor toekomst" Universiteit kampt met woningnood Wethouder Harmsen over eigen werkstuk: Verkeerszondaars lieten verstek gaan Oplossing haalbaar als groei stopt bij 18.000 studenten JAG 9 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 2U croi rubr dat avei het vcx >or de •n z ?reni argi ente 3e 1 umi n o de ils C in e v( H. U X: e Het gezegde „Tijd is geld" doet geen opgeld ln de Leidse raad. De tijd die de raadsleden spenderen aan ver gaderen, speelt kennelijk geen rol. Aan één vergadering voor behande ling van een inderdaad belangrijk, doch weinig aansprekend onderwerp als het investering- en saneringsplan voor de Jaren tot en met 1974 had de raad gisteravond niet genoeg. Volgen de week komt de raad bijeen voor an dere onderwerpen, maar maandag 29 naart gaat hij op dezelfde financiële voet verder, waarop in eerste instan ce bijna vier uur werd gelopen. Locoburgemeester Menken een uitstekende voorzitter dacht mis schien met het vooruitzicht op het nachtelijk boksduel - van - deze-eeuw een overwinning op punten te beha len. toen hij na een tweede schorsing van een half uur voorstel de nog even door te gaan. De raad ging niet tegen het canvas, maar hield zich aan de afspraak, dat het niet zo laat zou worden. Daaruit moet u niet lezen, dat er een knock-out-stemming zat in de ze vergadering, want dat zou 'n ver keerde voorstelling van zaken zijn. Van blokvorming was geen sprake bij dit belangrijke onderwerp. De in het PAK samenwerkende fracties boden uitstekend tegenstand. PvdA-er Den Dubbelden was de enige, die veel ver der kwam dan woorden van waarde ring en instemming met het werkstuk van burgemeester en wethouders en in het bijzonder van wethouder van financiën Harmsen. Maar van de harde vuist, die in de afgelopen maanden vaak op de raadstafel neerkwam, was geen sprake. Het PAK wilde zijn oppo sitionele bijdrage zien als een waar lijk stuk „inbreng" in de beleidsvor ming. En de wethouder bleek daar voor begrip te hebben. Hij is een man gebleven, die op zijn standpunt staat. Door Hans Melkert maar hij knoerst niet meer als een verroest slot, waarin geen beweging is te krijgen. Hij staat open voor ideeën en liet de raad en obk de op positie duidelijk merken, dat 't col lege de inspraak op prijs stelt. In dat (schemer)licht bezien, was niet zo duidelijk waarom de voorzit ter nog een langdurige voortzetting van het debat verwachtte. Wie par tijen had gehoord, was tot de conclu sie gekomen, dat ze weliswaar over 't hele zitvlak verdeeld zaten, maar toch op één stoel. Het is gewoon te hopen, dat de komende drie weken in deze situatie geen verandering brengen. De avond van gisteren leer de, dat er ook in een gemeenteraad te werken is met een oppositie. De stemming was ook goed. Dat bleek uit de reacties, toen PvdA-leider Van Aken tijdens een schorsing de voor zittershamer ter hand nam. Dat bleek ook uit opmerkingen van de voorzitter. Hij kan dat zo typisch Leids, maar duidelijk zeggen: „Als Jullie ermee willen ophouden en al lemaal weghollen, zeg het dan, want dan blijven de frisdranken buiten de deur. Dat is meteen de eerste bezui niging." Opmerkingen als deze waren overi gens schaars en voor de goed bezette publieke tribune was de vergadering 'n hele zit. Ook voor raadsleden-niet- specialisten. Wat doen die? „Luiste ren en er wat van leren. En anders iets ander doen," zei PvdA's Leendert Jonker in de koffiepauze. Erna las hij het Leidsch Dagblad. In Bot ngei DEN Het investerings- en saneringsplan voor de jaren 5: met 1974 is bij wijze van spreken een schetsplan voor "gebouw. In grote lijnen is aangegeven hoe het zal worden, smV; het is geen blauwdruk voor de toekomst. „Architect" an sen (wethouder van Financiën) van het „bureau" B. en t wij dat gisteravond zelf over zijn werkstuk, waarop hij nog lorg gunning van de raad binnenhaalde. Hij beperkte zelf het ■erTs van ^et stuk °P zic^' ^at vandaag al verouderd de de en zelfs gisteren. Hij stelde namens het college voor ia an niet te zien als basis voor het beleid, maar als finan- use' kader, rgis i he er kwam het nog niet, omdat in de raadscommissies ïeel» niet was uitgepraat. In eer- da tantie wel, ook de wethouder Aja: raad adviseerde het stuk niet eigd als beleidsvisie, omdat gege- de ntbreken. Deze zittingsperiode Bil ïodig zijn om het plan verder zi werken Maar het hoofddoel r v! ermee bereikt: totale planning n I e gemeentelijke activiteiten, teg n W. bepalen die planning Iril ïdus de wethouder. Het is 'wat^e niet "bij u, over u, zonder dscl edenkerv. of zeggen van de net s nodig. Hij wilde niet zover >m raadsleden te benoemen in !btelijke plancommissies, maar bij wijze van verrassing wel ggestie op tafel, waarin in elk in te stellen ambtelijke werk twee raadsleden worden nd. Inspraak voordat een nieuw tweejarenplan wordt toege voegd aan het gehele plan. Dit twee- jarenplan komt tegelijk met de be groting voor het volgend jaar in be handeling. De wethouder zegde in de toekomst verder gaande ambte lijke specialisering toe, evenals een nota over organisatie en efficiency Wethouder Harmsen ging vooral in op opmerkingen van PvdA-er Den Dubbelden, die na hem sprekende raadsleden op verscheidene punten in zijn kielzog zag komen. Hij stel de, dat in Leiden sprake is van het sterk achterblijven van het verzor- gingspeil, zeker uitgaande van de PAK-opvatting, dat de gemeentelij ke bemoeiing zich in de eerste plaats zal moeten richten op gelijk stelling van de ontplooiingskansen van die gezinnen, die door hun in komen dreigen achter te raken. Om tot een inventarisering en planning te komen acht Den Dub belden nodig een planbureau naast een begrotings- en een budgett- ringsbureau. In het nu gemaakte stuk vindt z.i. een duidelijke confron tatie van doelstellingen en middelen niet plaats. Hjj vroeg participatie van de raad op die plaats, waar de beleidsbeslissingen vallen. Verpaupering Den Dubbelden constateerde uk een stortvloed van cijfermateriaal een duidelijke indicatie van verpau pering en de noodzakelijkheid van een sterke stimulans voor industri- vestiging. Als voor afstoting in aan merking komende gemeentelijke ta ken noemde hij de veemarkt, het slachthuis en Endegeest. Hij ging ook in op het tekort op de exploita tie van de Groenoordhal en op het eventuele gevolg van overgang van verkoop van grond naar het erf pachtsysteem Concluderend zei het raadslid waardering te hebben voor deze stukken, die kunnen worden gezien als een eerste aanzet, maar een on voldoende en onvolledige analyse. VVD-raadslid De Jong, die vóór hem het woord voerde, zei vertrou wen te hebben in de ernst, waarmee dit college het financieel beheer aan pakt. Hij zei, dat dit stuk een goed inzicht geeft in het vraagstuk, hoe wel hij het niet als voorschrift wil zien. Complimenten ook van de kant van de prot. chr. fractie, waarvoor naast mevr. Geelkerken het woord voerde financieel deskundige Els- geest. die stelde, dat Leiden een achterstand heeft qua aanzien en leefbaarheid, die verbetering vraagt (om niet te zeggen schreeuwt), aldus het raadslid). Hij stelde, dat thans geen prioriteiten kunnen worden ge steld. informeerde naar een andere beheersvorm van Endegeest en vroeg het college alternatieven als zou worden overgegaan tot het uit geven van grond in erfpacht. KVP-er Ham stelde zich achter t PAK-standpunt op ten aanzien van inspraak van de raad via commis sies. Ook hij ging er van uit, dat spe ciaal in enkele wijken het leefkli maat te wensen overlaat Communist Hoeven vond duidelijk, dat extra steun van het rijk nodig is wil Leiden niet verder in verval raken. De door het college aangedra gen argumenten vond hij uitste kend om een buitenparlementaire actie te beginnen. Merenwijk Een heel ander onderwerp kwam aan het eind van deze vergadering Wethouder Harmsen geen blauwdruk nog ter sprake: de Merenwijk In antwoord op vragen van mevr. Ker- I ling (PvdA) deelde locoburgemees ter Menken mee. dat er een recht streekse weg met verlichting komt naar de 256 eerste woningen. Bij de PTT is gewezen op de wenselijkheid van een telefooncel en met de mid- denstand is besproken, dat er een regeling komt voor huis-aan-huis-be- diening. De beslissing over de open stelling van een kijkwoning is op handen. De bewoners krijgen inspraak door het plan om in de inspraak- groepen enkele bewoners op te ne men. Vanaf 1 april heeft een op- bouwconsulent zitting in de eerste flat om tot een samenwerking tussen de bewoners te komen. Over het beheer van de eerste Me renwijk-woningen is nader overleg met de besturen van de woningbouw verenigingen. Er komt een nota. Een verzoek van circus Toni Bol- tini om geen vermakelijkheidsbelas ting te heffen werd in handen van B. en W. gesteld. De raadscommis sie financiën zal gehoord worden. LEIDEN Hoewel een vrij groot aantal verkeerszondaars gisteren op de zitting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, verstek liet gaan. kregen de tegen hen aanhangig ge- maatke zaken toch een openbaar onderzoek en berechting. Zo bleek een niet verschenen 34 Jarige garagechef uit Voorburg twee processen-verbaal op zijn conto te hebben gekregen. Toen hij met zijn auto op het kruispunt Rembrandt- laan-Joh. Vermeerlaan te Voorscho ten geen voorrang aan een van rechts komende auto verleen de. kwam tevens aan 't licht, dat hij niet tegen W.A. verzekerd was. In zake eerstgenoemde overtreding had hij geen verweer. Voor de ont brekende verzekering gaf hij als excuus op: "Ik werkte tot voor kort in een andere garage en had toen via mijn werkgever een z.g. "rijbe- wijsverzekering" lopen. Ik ben daar na glad vergeten zelf een W.A.-ver zekering af te sluiten". De officier, mr. A. G. Pos, was be reid dit feit als een verzachtende omstandigheid te laten gelden en eiste daarom t.a.v. de ontbrekende verzekering (in afwijking van het "gebruikelijke tarief" ad. f250) een geldboete van f200 subs 20 dagen. Inzake de niet verleende voorrang vroeg hij een boete van f 60 subs. 6 dagen. De kantonrechter vonniste bij ver stek geheel conform. Op de loop Nadat een 30-Jarige koopman uit Den Haag als gevolg van een te ho ge snelheid met z'n auto van de Kat- wijkseweg was geraakt en daarbij enkele betonnen verkeerspaaltjes ge ramd had, liet hij zijn zwaar be schadigde auto in de steek en ging er te voet ijlings vandoor. Hij kon daarna met veel moeite worden ach terhaald en wel omdat het kenteken bewijs van de auto nog op naam van de vorige eigenaar stond. Ach teraf bleek ook nog, dat de berem- ming van de auto ook niet "perfect" was. En verdachte vermoedelijk 'n stevig biertje had gedronken. "Een nare zaak", zo besloot de officier zijn scherp gesteld requisi toir, dat resulteerde in een eis van een totale boete van f 140 subs. 14 dagen en een voorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. De kantonrechter keurde ver- dachtes gedragingen eveneens scherp af en vonniste uiteindelijk bij ver stek geheel conform. Kantonnier aangereden Een 50-jarige ambtenaar uit Rotter dam negeerde destijds met zijn auto op Rijksweg 4 onder Leiderdorp het (wegens reparaties aan het wegdek tijdelijk geldende) inhaal verbod. Dit had tot gevolg, dat hij een niets vermoedende afbakeningstonnen uit zettende kantonnier aanreed. Het slachtoffer liep daarbij enkele zwa re beenkneuzingen op en werd daar bij ruim drie maanden op non-ac tief gesteld. De kantonrechter vond verdachtes overtreding bijzonder laakbaar. Temeer nog omdat, zo las hij in het proces-verbaal, het in- haalverbod duidelijk met borden was aangegeven en er bovendien fc. a.v. de werkzaamheden waarschu- wingslichten waren geplaatst. Omdat verdachte nog een blanco strafregister had. liet de officier "t ditmaal nog bij een eis van en geldboete t.b.v. f 100 subs. 10 dagen. De kantonrechter vonniste bij ver stek conform. ADVERTENTIE Griekse officieren in vrijheid Drie hoge Griekse officieren buiten dienst, die meer dan twee jaar ge leden wegens vermeende medewer king aan een royalistisch komplot tot omverwerping van het militair bewind naar een afgelegen plaate waren verbannen, zijn volgens hun familie vrijgelaten. Toetanchamon-ten toonstelling De Londense Times en het British Museum hebben bekend gemaakt dat onder hun auspiciën volgend jaar een grote overzichtstentoonstelling van de schatten uit het graf van de Egyptische Koning Toetanchamon zal worden gehouden. Toetanchamon leefde 3300 jaar geleden. nspraak van de raad staat voor f#ast Van de afdelingen en komen de gegevens, die eid zullen wodren besproken lekker vitamine overleden Èrbert Evans, die in 1922 vita le" ontdekte, is in Berkeley nië» na een langdurige ziek- 18-jarige leeftijd aan een hart- J overleden. Dr. Evans slaag- lin 1946 voorts in het groeihor- vrij te maken uit de hersenen ADVERTENTIE LEIDEN De Leidse universiteit kampt met ruimteproble- men. Slechts met veel moeite en dank zij veel verdraagzaam-1 I heid kunnen de diverse instituten, faculteiten en bureau's ge- j I huisvest worden in een van de zestig kleinere en grotere ge- j bouwen, die de universiteit in de stad in gebruik heeft. Ad junct-secretaris bouwzaken van de universiteit, drs. H. Antve- link, spreekt dan ook van een „onrustbarend ruimte-tekort". Hoe onrustbarend bleek onlangs, toen de Leidse psychologen een actie I aankondigden, omdat de voorzienin gen waarin zij moesten werken be paald onvoldoende zijn. De psycholo gen hebben per student 2,7 vierkante meter ruimte. De meest recenter, en zorgvuldig ontwikkelde norm spreekt van 7,5 vierkante meter „Wij moeten meer ruimte hebben" eisen de psychologen en curatoren I kunnen deze eis billijken. Inwilli- I gen kunnen ze hem echter niet. Ten- I minste niet op korte termijn. Willen curatoren de psychologen kunnen helpen dan hebben zij vijftien tot twintig miljoen extra nodig uit Den Haag. Desnoods als een voorschot op de in de Jaren tachtig te ontvangen bedragen, zoals ze zelf voorstelden in een brief aan de minister. ding Universiteit, waarin vertegen woordigers zaten van alle facultei ten, hoofden van dienst van de ge meente, stedebouwkundige adviseurs en de toenmalige wethouder van openbare werken. Binnen die ontwik keling past ook de verhuizing van ht Centraal Reken instituut en het Mathematisch Instituut naar het uitbreidingsplan Morskwartier. Hoe iet r enkele centen méër glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, KUYPER VIEUX de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Dt VOORSCHOT Drs. H. Antvelink hierover: „Het bouwprogramma van de universiteit legt beslag op de investeringsmidde len tot ongeveer 1977. Daarbij zit dan ook het Witte Singelplan. Het tempo van de bouw is bepaald. Als we I dat tempo willen versnellen moeten i we toestemming krijgen het plafond I van de investeringen te verhogen. In de Jaren tachtig zal dat allemaal ge matigd kunnen worden, omdat dan de grote werken klaar zijn. Daarom is het ook niet zo gek nu twintig miljoen te vragen als voorschot op in de jaren tachtig te ontvangen be dragen. Dat kan echter alleen onder het voorbehoud, dat de universiteit niet verder uitgroeit dan tot 18 000 studenten". Hoe gaat de universiteit de woning nood bestrijden? „De bèta-faculteiten gaan verhui zen naar het Morskwartier. De be doeling is dat uiteindelijk alle bèta faculteiten daar zullen zitten. De scheikunde zit daar al. De alfa-we tenschappen blijven allemaal binnen de stad. Die gedachte is in 1957 gefor muleerd door de Commissie Uitbrei- hun nieuwe behuizing buiten de stad kunnen vertrekken, des te sneller kunnen de noodlijdende alfa-weten schappen geholpen worden". PLANNING Hoezeer deze hulp gaat in de vorm van passen en meten blijkt wel uit de verschuivingen, die plaatsvinden. „Toen scheikunde naar het Mors kwartier vertrok werd het gebouw snel in gebruik genomen door het Instituut voor Interne Studiën, ter wijl men nog bezig is een ander deel van het gebouw beschikbaar te ma ken voor de juridische faculteit Voor deze faculteit betekent dat de eerste uitbreidingsmogelijkheid. Er waren toen het oude Chemie-gebouw vrij kwam wel meer kandidaten voor het gebouw, .-naar de keuze viel op de rechten, omdat daar de minste plaatsruimte voor de studenten was. Straks komt met de verhuizing van het Centraal Rekeninstituut een deel van het gebouw aan het Stationsplein vrij; daar kunnen de psychologen weer een deel van krijgen Als het Witte Singelplan klaar komt (1978) dan komt het gebouw op het Sta tionsplein voor de helft vr\j. Dat kun nen de sociale wetenschappen (waar onder de psychologie valt) dan krij gen. Als het Academisch Ziekenhuis vrijkomt hebben we daar ongeveer 60.000 vierkante meter nuttig vloer oppervlak vrij. Dan zou daar de Fa culteit der sociale wetenschappen on derdak kunnen vinden Tot die tijd, en dat is niet voor 1982, zal er voor Door Hans Ludo van Mierlo hen wel een probleem blijven be staan". Hoezeer de huisvesting van de universiteit een zaak is van plan ning op lange termijn, blijkt mis schien wel uit het feit. dat er al ja ren een plan is om na het vrijko men van het Academisch Ziekenhuis aan de Noordzijde van het station een nieuw stationsplein aan te leg gen. aangesloten op uitvalswegen en met plaats voor nog meer universi taire hoogbouw. Voorspellingen over het aantal te verwachten studenten blijken ach teraf nogal eens bij de werkelijk heid achter te blijven. Is het niet mogelijk, dat de ruimte die nu ge schapen wordt straks weer te klein blijkt te zijn en het ruimtegebrek, dus chronisch is. „Dat die verwachting wordt over troffen is slechts gedeeltelijk waar. Dat geldt wel voor de psychologie. De geneeskunde blijft daarentegen al zon vier jaar constant. Het is moeilijk te zeggen, wat daarop de in vloed is geweest van elders geschapen opleidingsmogelijkheden. De snelle groei van enkele faculteiten is iets wat de minister in de hand kan krij gen door centrale planning. Het ef fect van modeverschijnselen (begin 1950 voorkeur voor de biochemie, nu voor de psychologie» kan dan in de hand worden gehouden. De vraag is natuurlijk, of als er een dergelijke snelle groei blijft er niet nog een uni versiteit gebouwd moet worden". VERLICHTING Zou een televisie-academie, zoals En geland die sinds kort heeft, een uit komst zijn voor Nederland wat de geweldige Investeringen in onroe rend goed betreft? „Dat zou een punt zijn om meer aan te denken. Ik vraag me wel eens af of men binnen de universiteit niet te traditlonaal denkt over de wijze van kennisoverdracht. Het zal beslist efficiënter zijn en een verlichting van de explosiever sfeer Het lijkt me niet mogelijk èlle kennis zo over te dragen. Dat er een deel via de te levisie zou kunnen gebeuren geloof Ik zeker. Vooral bij de inleidende studies. Als het aan meer praktisch werken toekomt dan gaat het niet meer. Maar het zijn Juist de Jonge- rejaars, die zoveel ruimte opeisen". Het lijkt er wel eens op. dat de uni versiteit wat royaal is met de toe wijzing van ruimte aan allerlei in- stituutjes. De nieuwe Leidse Stu denten Federatie heeft nu de be schikking gekregen over het grote gebouw aan het Noordeinde. waar vroeger de NSR heeft gezeten, ter wijl er van meer kanten belang stelling voor bestond. „Voor 95 procent gaat het geld dat voor de huisvesting bescnikbaar is naar de huisvesting van de univer siteit. Een kleine 5 pet. mogen wij uitgeven aan sociale en culturele stu dentenvoorzieningen. Voor zover dat in ons vermogen ligt geven we ook ruimte aan studentengroeperingen De LSF zal in de nieuwe universi teitsstructuur ook een deel van de be stuurders leveren en heeft dus behoef te aan een punt. waar de studenten geleding zich concentreert. We hopen dat het goed loopt en niet in onder linge ruzies vervalt en dat de LSF de activiteiten zal uitbreiden We hebben daarom niet beknibbeld en meteen goede ruimte gegeven". In Utrecht is er de laatste tijd nog al wat kritik op het nieuwe uni versitaire centrum de „Uithof" dat buiten de stad gebouwd is. Zal het uitbreidingsplan Morskwartier niet dezelfde reacties oproepen? ..Dat denk ik niet. Wij gaan niet buiten de stad zitten omdat we dat De universiteit van Leiden begon in 1575 in een voormalig nonnenklooster. Toen was het ge bouw nog berekend op uitbrei ding. Nu z\jn zestig grote en ook wel kleine gebouwen samen niet meer voldoende om de hele uni versitaire gemeenschap te huis vesten. wenselijk vinden, maar omdat het moet wegens gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden binnen de stad. We zullen er wel voor proberen te zorgen, dat de alfa-faculteiten binnen de stad blijven, om de leefgemeen schap van de universiteit te bevorde ren. In Utrecht zit de hele univer siteit buiten de stad Dat willen wij hier in Leiden beslist niet".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3