LEPERS LIJVEN fAREN Dooi zet door vandaag Zuidvietnamezen nemen Sepone in DE DOE-HET-ZELF KRANT f 1 mk\ r. Partijen aan t cijferen na de nota-Witteveen Broekman trainer af Spanning langs Suez- kanaal r «f V i •kt* Vannacht vroor het in Limburg nog 11 graden ing Rotterdam afgewend: gidden per week meer u 11 gevallen an polio in Staphorst RICHTIN63BRANDKASTEN rgr Enorme Amerikaanse luchtsteun latselijk regen (9ud 91, teuws AL 55 DODEN IN INDIA - richt I maart 1860 MAANDAG 8 MAART 1971 No. 33343 LEIDSCH ir: G Koopman facteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling;), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie 21507 Nabezorglng tot 30 uur tel 30500 (zat 18 uur) f 18 PAGINA'S 11 i Na een in verscheidene delen van ons land nog koud tot zeer koud weekeinde is er nu toch definitief een einde gekomen aan het ve nijnig gure restje van de winter. Gisteren werd er nog druk ge schaatst en gezeild op een bevroren Gouwzee bij Monnikendam (foto), maar vandaag behoort dat tot het verleden nu de regen ons land heeft bereikt en de temperaturen verder zullen stijgen. Overigens is het wel koud geweest. In het afgelopen weekeinde daalden de temperaturen 's nachts plaatselijk tot zestien graden onder het vriespunt. Zelfs vannacht vroor het in Limburg nog elf graden. Dat betekendedat deze maartse koudegolf de koudste was van de laatste eeuw met vijf nachten, waarin het in ons land streng heeft gevroren. Maar het leed is nu geleden. We zitten in een noordwestelijke stro ming, waarmee zachtere lucht van de Noordzee wordt aangevoerd. Ook in de komende dagen zijn uit die hoek nieuwe storingen te verwachten. TTERDAM De 700 man personeel van de stads- loten zijn vandaag gewoon aan het werk gegaan. Op atste moment zijn de werkgevers gisteren akkoord n met de eis van de vakbonden voor een loonsverho- ?an 45 gulden per week. Daardoor werd de voor van- tegemoet geziene staking overbodig. laatste dag van de begin maand door de rechtbank- it opgelegde afkoelingspe- erd deze ernstige ongunstige eling voor de Rotterdamse roorkomen doordat de werk- niet anders konden dan ak- pan met de geëiste loonsver- van 45 gulden per week voor emanningslid, met andere [beteringen ingaande 1 juli. honderden bemanningsleden erden gisteravond unaniem elkte akkoord. Met medewer- &n de werkgevers konden zij ig zijn op de vergadering die bonden van vervoersperso- adden uitgeschreven. De ha- PHORST (ANP) Het aantal offers van polio in Staphorst afgelopen weekeinde van ne lgelopen tot elf. Vrijdagavond ziekte geconstateerd by twee i (meisjes van 3 en 7 jaar) gezin. De jongste van de twee itjes werd opgenomen in een huis in' Zwolle, de oudste in ekenhuis in Enschede. Na vrjj- ebben zich volgens burgemees- A. Nawyn van Staphorst geen gevallen van polio voor ge- vensleepboten lagen daardoor enkele uren stil aan de kant. De „commissie van goede diensten" heeft de afgelopen drie dagen het laatste zetje gegeven tot op de op lossing van het oonflict. dat volledig was vastgelopen. In de commissie zaten de Rotterdamse havenwethou der drs. H. J. Viersen, dr. J. Ph. Backx - Voorzitter Scheepvaart Vereniging Zuid en mr. W. H. Fockema Andreae voorzitter Rot terdamse Kamer van Koophandel. Wethouder Viersen had zich voordat de laatste gesprekken met beide partijen begonnen op 't vlak van loon- en arbeidsvoorwaarden laten adviseren door mr. R. J. Er- brink oud-voorzitter van het col lege van rijksbemiddelaars en dr. P. S. Pels, secretaris van de Sociaal Economische Raad. De heer Hulsker Nederlandse bond van vervoerspersoneel ver klaarde grote waardering te hebben voor de manier waarop wethouder Viersen ,zijn bemiddelingspogingen heeft aangewend: „Hij heeft dat zakelijk gedaan en daar zijn wij hem dankbaar voor." SAIGON (AP) Zuidvietnamese infanteristen hebben za terdag de Laotiaanse stad Sepone heroverd, een uiterst belang rijke bevoorradingsbasis aan de Ho Tsji-minh-route, zo heeft het hoofdkwartier in Saigon gemeld. In een communiqué werd meegedeeld, dat er 390 Noordvietnamese soldaten zijn gesneu veld en dat er honderden tonnen aan munitie en voedsel zijn buitgemaakt. Oppositie: „Al rekening gehouden met tegenvallers LEIDEN „Er is geen sprake van vier Jaar. Daarenboven blijft er een Bilt verwacht van vanavond «rgenavond veel bewolking en «Hik regen en hier en daar to Limburg aanvankelijk nog of ijzel. Overwegend mati- Wdwestelijke wind. Minimum- ïaturen van 3 graden in het westen tot min 1 graad in het «ton van het land. Maxima ^ks 5 graden. (Opgemaakt om 12.30 uur) 9 MAART y. 7.10 uur; onder: 18.33 uur °P: 15 53 uur; onder: 6.21 uur *tor te Katwijk te 2.08 en 14.23 kagwater te 10.04 en 22.32 uur dat de nota-Witteveen het verkie zingsprogramma van de Partij van de Arbeid. D'66 en de PPR in de war gooit. Wij hadden al rekening ge houden met tegenvallers. Wel zal het betekenen, dat taken die niet van het allergrootste belang zijn, in tijd worden opgeschoven". Zo reageert het D'66 kamerlid A. de Goede op de waarschuwing van mi nister Witteveen, dat de financië le mogelijkheden voor de komende, regeringsperiode zeer beperkt zijn. en dat de politieke partijen te op timistisch zijn geweest in hun ver kiezingsprogramma's. Als voorbeelden van het inruilen, van oude punten voor nieuwe taken, zoals milieuverontreiniging die be streden moet worden, geeft De Goe de de temporisering van de bouw van nieuwe wegen aan. Voor een wijziging van het verkiezings programma van de drie partijen voelt hij dan ook niets. In dit program ma is rekening gehouden met een stijging van de belastingdruk van anderhalf procent in een periode van stijging van het inkomen mogelijk, van tweeëneenhalf procent. De Goe de: „Wil men meer dan zal men zich moeten realiseren, dat dat, nieuw gevaar van inflatie met zich mee zal brengen en de bestrijding, daarvan staat bij ons zeer hoog geno teerd". Bij de VVD wordt op het ogenblik becijferd hoever de overheidsuitga ven in de komende kabinetsperiode mogen stijgen. Het resultaat van die becijferingen zal worden voorgelegd aan de ledenvergadering die over, drie weken wordt gehouden. Bij de KVP, ARP en de CHU wordt op het ogenblik overlegd in hoeverre, het gemeenschappelijk verkie zingsprogramma dat een stijging van de overheidsuitgaven van f 2,8 mil jard extra vertoont, moet worden, aangepast aan de gegevens van de nota van minister Witteveen. Het extra-bedrag zou vooral ten goede moeten komen aan de woningbouw, sociale voorzieningen, onderwijs en defensie. Verder naar het oosten, in de rich ting van de Vietnamese grens, heb ben Zuidvietnamese parachutis ten Noordvietnamese tanks waar genomen op 20 kilometer ten noord westen van de grensstad Lao Bao. Zij hebben om Amerikaanse lucht aanvallen gevraagd. Elf tanks wer den vertnietigd, aldus 't communiqué. Intussen zijn ongeveer twee duizend Zuidvietnamese infanteristen met helikopters naar de heuvels overgebracht rond de stad Sepone. De aanval op Sepone zelf was zater dag kort na het middaguur uitge voerd, nadat Amerikaanse vliegtui gen herhaaldelijk vijandelijke stel lingen hadden bestookt. De Franse provincie maakt dezer dagen in Parijs en andere grote steden in het land reclame voor het toeris me. Vandaar dit ongewone tafereel op de Champs Ely- sées in Parijs, waar vertegen woordig (st)ers van de „Lan- des" door het uitdelen van mimosa aan automobilisten propaganda maakten voor een vakantieverblijf in dit gebied aan de Franse west kust tussen Bordeaux en de Pyreneeën. Zoals in hun ei gen streek gebruikelijk liepen deze twee ook hier op stelten! AMSTERDAM (ANP) Kees Broekman de trainer van de da meskernploeg, heeft in overleg met t dagelijks bestuur van de KNSB en de landelijke technische commissie besloten zich voor het komende sei zoen niet meer" als fjstrainer ter be schikking te stellen. Het komende mede met het oog op de Olympische Spelen zo belangrijke seizoen zal een nog langere en intensievere be geleiding vragen. Daartoe is Broek man niet in de gelegenheid. Het feit, dat Broekman in Noorwe gen woont maakt het onmogelijk ook reeds tijdens de zomertraining in Ne derland aanwezig te zijn, luidt de re- De Verenigde Staten z.Jn zondag. communique van de met duizend vliegtuigen een groot- 5cna'lsDona scheepse luchtaanval begonnen bo- Aanvankelijk had Kees Broekman ven Laos en Cambodja. Het gaat om een contract tot na de Olympische een luchtoffensief ter ondersteu- m-ro CAIRO/JERUZALEM (AFP. AP. Reuter) Hoewel de situatie van ochtend langs de fronten in het Mid den-Oosten rustig was vreesden waarnemers toch een hervatting van de vilandelilkheden nu het conflict, door Egyptes weigering het bestand te verlengen, een nieuwe fase is in gegaan. Beide partijen hebben min of meer verklaard aan een politieke oplossing de voorkeur te geven bo ven een militaire maar een klein in cident kan wel eens de lont blijken te zijn in het kruitvat. Alle Egyptische troepen langs het Suezkanaal. ruim 100.000 man. zijn sinds gisteren in uiterste staat van paraatheid. Israël zwijgt wat be treft de maatregelen die genomen zijn. maar de Jordaanse en Syrische soldaten volgden het Egyptische voorbeeld. Langs de Syrische grens vond ook het eerste incident na be ëindiging van het bestand plaats. Vanaf Syrisch grondgebied werden Russische raketten op een Israël- sche kibboets afgevuurd. President Nixon was gisteravond de eerste van de staatshoofden van de „Grote Vier", die reageerde op het beëindigen van het bestand. Hij zei niet te verwachten dat de gevechten zullen worden hervat. Op het ogen blik, zo bleek uit de woorden van de Amerikaanse president doen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie ge heime stappen bij Joden en Arable - rep om de tegenstellingen te over bruggen. Hoewel *en officiële reactie uit Moskou nog op zich liet wachten meenden waarnemers in de Russi sche hoofdstad in elk geval wel te kunnen zeggen dat president Sadat een harder standpunt heeft ingeno men dan de leiders in het Kremlin lief is. wcenoCnijnujK u.u paunen leunde Tassius Clay gisteren achter- frr-er in zijn stoel, graag bereid voor een praatje. In een Newyork- se hotelkamer bracht hy de tijd door, die hem nog restte voor het harde boksgevecht tegen wereld kampioen Frazier. Vannacht om half vijf Nederlandse tijd staan de twee zwaargewichten tegenover elkaar. Men kan het rechtstreek» op de Nederlandse televisie zien, Wie zijn die twee zware kemp hanen? PAGINA 6 Ondanks het gebrek aan voetbal toch nog veel ander sportnieuw» op diverse pagina's. Zoals het ta feltennis. waar Van der Helm weer de titel haalde en verder al les by het oude bleef Het nationale vioolconcours werd gewonnen door Els Krieg PAGINA 11 De brandveiligheid in de Leidse studententehuizen Is ronduit slecht STADSPAGINA En het zeewater rond de Wadden is ook al niet best. De dode zee honden moesten voor ons een dui delijk teken aan de wand zijn. Helaas zien te weinigen dat in PAGINA IJ Uit het Leidsch Dagblad van 8 Maart 1871 Te Hazerswoude zijn de verschillende armbesturen door den Burgemeester ver zocht, de Vaccinatie bij de bedeelden verplichtend te stellen. Het Chr. Geref. Arm bestuur heeft echter daarop geantwoord daarop geen medewerking te verlenen, derwijl het de innige overtui ging heeft dat de koepokin enting is en verderfelijk en ongeoorloofd. AdvertentieOp een no tariskantoor wordt verlangd iemand een nette hand schrijvende, bij voorkeur een gepasporteerd onderofficier Adres: A. G. Hessels, Land meter, Hoogewoerd. een luchtoffensief ter ondersteu ning van grondtroepen, die tegen communistische eenheden vechten. Amerikaanse militaire woordvoerders In Saigon verklaarden, dat de Zuid vietnamese actie te land om de toe vloed van Noordvietnamees oor logstuig langs de Ho Tsji-minh- route in zuid-Laos af te snijden, niet kan slagen zonder Amerikaanse steun vanuit de lucht. Vrijwel elk be schikbaar gevechtsvliegtuig van een vloot van 1200 tot 1500 toestellen was In de lucht, terwijl andere in reser ve werden gehouden, kennelijk om aanvallen te doen op raketbases in Noord-Vietnam, mochten die een be dreiging gaan vormen voor Ameri kaanse bommenwerpers die doelen, langs de grens aanvallen. Winterspelen van 1972 in Sapporo. CALCUTTA (AP) Bij ongeregeld heden in West-Bengalen (India) zijn gisteren negen personen gedood. De verkiezingscampagne voor de par lementsverkiezingen woensdag a.s. hebben nu reeds 55 levens geëist, van wie ongeveer 40 alleen in West-Ben galen. Het wereldnieuws, het parlementaire nieuws en al het andere „andermans" nieuws vindt u in ieder dagblad, ook in het L D. Maar het doe-het-zelf nieuws, het eigen nieuws van uw gemeente, uw scholen en uw verenigingen, kortom het nieuws dat u zelf maakt en helpt maken, vindt u - zo uit gebreid - alleen in het Leidsch Dagblad. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. f! 'k word abonnee per 23 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluiten als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1