Praten over groot-akkoord Minderheids kabinet niet interessant 'ENIGE VOORWAARDE GEEN VOORWAARDEN' 6x per uur Leiden- Rotterdam De zee: vuilnisvat of provisiekast (VI en g; Zeehonden op Wad waarschuwen o postspaar Nog kans op lag leeftijd kiesrech BIESHEUVEL (ARP): Veringa over haastige cirie": Daarvoor komen stee meer Nederlanders bij 2i% 4% 4% 41% 5% 5% 6% 7% 8% rjè&ftï PAGTNA 12 BCTDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 ADVERTENTIE UTRECHT Lijsttrekker Bies heuvel van de ARP vindt een minderheidskabinet van KVP. ARP. CHU „geen aantrekkelijke gedachte". Hij meent dat de con fessionele partijen met zijn drieën de meerderheid moeten trachten te halen als gebleken is dat met een partner geen duidelijke over eenstemming is te maken. „Duur zame ontwrichting" zou dan een onderwerp in de verkiezingsstrijd kunnen worden. De forse verklaring daalde zater dag in het warme Bossche hotel zaaltje als manna neer op 150 uiterst welwillende jongeren, die terstond weer losbarstten in him nieuw lijf lied „Veringa die wordt premier" (op de wijze van: „Ard, je wint de we reldcup") Diezelfde Jongeren hadden voor dien tijdens de rede van hun voor zitter Coen Winters grote instem ming betuigd met diens uitspraak, dat de KVPJG de christelijke drie na de Tweede Kamerverkiezingen bij voorkeur zullen zien samenwerken met PvdA-D'66-PPR, maar dan wel gezamenlijk. Iets wat Veringa na drukkelijk bevestigde (applaus, voet- getrappel KVP. ARP en CHU la ten elkaar niet meer los." Programmavergelijkende besprekin gen vooraf met enerzijds VVD, andei zijds „de haastige drie" (zoals Verin ga olijk zei) zijn zeer gewenst. Maar geen bindende afspraken vooraf, zo als een lijst van kandidaat-ministers 'aldus de lijsttrekker in antwoord op een brief van die haastige drie van vrijdag J.l. De besprekingen zelf moeten duidelijk maken of er de mo gelijkheid is van een intentie-ver klaring dan wel bindende overeen stemming vóór de verkiezingen. Veringa was tijdens deze start van zijn verkiezingstoernee niet ka rig met pakkende beeldspraken. Het politieke gevaar bergt het gevaar in zich, dat het weer een glinsterende kerstboomversiering zal blijken, die na de verkiezingen wordt opgebor gen. De man die niet echt kerstfeest heeft gevierd is weer terug bij Sin terklaas." En ook deze glinsterende belijdenis: „Wat ik wil, dat is een geïnspireerde nieuwe spelling van 't menselijk geluk." En ook dit staal van speels bedoelde pedanterie (ap plaus. hilariteit)„Resteert nog slechts de vraag wie onze beloften zullen mogen helpen uitvoeren." 's-HERTOGENBOSCH „Dr. Vondeling, ik zeg het u, ik wacht het gesprek van de drie christe lijke partijen met Partij van de Arbeid, D'66 en PPR wel af en dat zonder enige voorwaarde vooraf". Dit zei met goed gedo seerde stemverheffing en keurige timing (opdat heel Nederland dit horen zou) KVP-lijsttrekker dr. G. Veringa tijdens het congres van de KVP-jongerengroepen. Biesheuvel is wel bereid tot bin dende afspraken maar dan alleen door "keihard onderhandelen over het program". Hij meent dat de be lastingopvattingen van de VVD "niet voldoende" zijn om het program van de christelijke partijen uit te voe ren. Deze week hoopt hij duidelijk heid te krijgen of de VVD mee om hoog wil. Op een vergadering van de AR Jongeren zaterdag in Utrecht, zei Biesheuvel dat overeenstemming met de PvdA "bepaald niet gemak kelijker is geworden" nu deze par tij een combinatie is aangegaan met de PPR en D'66. Over de briefwisse ling tussen de christelijke partijen ("de grote drie", zei Biesheuvel) en de progressieve partijen ("de kleine drie", volgens de AR-lysttrekker) zei Biesheuvel: "Je kunt niet in vier da gen tijd zaken afraffelen voor vier Jaar" De AR-jongerenvoorzitter Gerrit van Dongen had in zijn jaarrede de koers van de VVD "onwaarachtig" genoemd. Hij miste bij de liberalen "de bewogenheid met de beknelde groepen". Kritiek had Van Dongen op CHU-lijsttrekker minister Udink, die hij verweet de kiezer op demagogi sche wyze naar de mond te praten met kwalijke gezagsverhalen. "Bies heuvel en Veringa moeten dit zwar te schaap maar eens kooien", zei de voorzitter van de AR-junioren. Bies heuvel nam Udink later in bescher ming, maar zei wel dat de combina tie "gezag en orde" hem niet be valt. "Ik spreek liever van gezag en vrijheid". Snelste reistijd: 27 mm. Meer treinen, sneller reizen 54/63/64A Om een inzicht te krijgen in de problemen, die kunnen ontstaan, wanneer een ive- duwe met een aww-uitkering van f 550,- en een deels vast, deels waardevast pensioentje in het levensonderhoud van zichzelf en haar drie kinde ren moet voorzienis minis ter B. Roolvink zaterdagmor gen met een met tot voor en kele dagen onbekende in woonster van Hilversum, de 46-jarige mevr. C. J. M. V&r- heul-Kuijl uit winkelen ge gaan. De minister had een uitnodiging van mevr. Ver heul tijdens een tv-discussie rond de Brandpunt-enquête aangenomen. Mevr. Verheul en minister Roolvink bezochten een su permarkt, een kruidenier en een slager. De aankopen, die daar werden gedaan, loerden steeds uitvoerig gemotiveerd door mevr. Verheul De bewindsman had ander half uur voor het winkelen uitgetrokken, maar na een half uur kwam hij wel tot de conclusie, dat mevr. Ver heul het met haar drie kin deren van vijftien, dertien en tien jaar verre van gemakke lijk heeft, al zei hij wel, dat er vele tienduizenden vrou wen zijn, die het met nog heel wat minder moeten doen. Iets, wat door mevr. Verheul ook niet ontkend werd. op particuliere rekeningen bij de Postgiro. iftt beleggingsrekenlJ VA. opzeggingstermijij \J 3 maanden* op girospaarrekenlngen gewone spaarrekeningen bij de Rijkspostspaarbank spaarbewijzen Ingevolge de Algemene Premiespaar- jeugdspaarrekaningen ambtenarenspaarrekeningen diverse gepremieerde bedrijfs- spaarrekeningen winstdelingsspaarrekeningen Af beleggingsrekenii V/ opzeggingstermiji O 12 maandenr <r\f beleggingsrekeni tL opzeggingstermijr 'O 24 maanden* beleggingsrekenir JL* opzeggingstermiji O 48maanden* Het is echter ook mogelijk rekeningen geld op te nemei voorafgaande opzegging. das makkelijk, da's veilig! Meer inlichtingen op de 2300 postkantoren of bij f" informatienummer 0017 waarmee u gratis kunt bellen. DEN HAAG Er is toch nog een kans dat de leeftijd voor het passief kiesrecht wordt verlaagd. Vorige week verwierp de Eerste Kamer een voorstel tot wijziging van de Grond wet omdat de formulering niet wa terdicht zou zijn'. De tweede-kamer leden Wiegel en Geurtsen «beiden VVD) hebben dit weekeinde een nieuwe formulering opgesteld die zij als initiatief-voorstel met spoed door de Tweede en de Eerste kamer ho pen te krijgen. Omdat de tijd dringt maakt de po ging van Wiegel en Geurtsen alleen kans van slagen als de Tweede Ka mer het voorstel dinsdag volledig zou afhandelen en de Eerste Kamer zich daar woensdag mee kan vere nigen. Deze bliksem-gang van zaken, die parlementair uniek is, komt voort uit de manier waarop de Eerste Ka mer vorige week tot verwerping van tc het wetsvoorstel kwa was niet tegen verlf leeftijd voor het reel li- te worden, maar keeal minister Beernink (Bi I ken) omdat die toegi bruikte formulering uitleg vatbaar was. ring waar alles om door de Tweede Karf van Wiegel ingebrachtie In het nieuwe voa leeftijd voor het pakY gekoppeld aan de volgens de wet de eindigt, maar er woL lijk bij vermeld dat0] heid door huwelijk gezonderd. Iemand vaia wordt door huwelijk n maar krijgt het pa ig derhalve niet eerder huwde leeftijdgenoot. Elke week worden op de droog vallende zandplaten langs de stranden in het Waddenzeegebied ge middeld tien dode zeehonden gevon den. Wanneer u weet, dat de totale zeehondenpopulatie op het Wad nog slechts enkele honderden exempla ren omvat leert ons 'n simpel reken sommetje. dat binnen niet al te lan ge tijd de zeehond uitgestorven zal zijn. De laatste flinke zeehondenko lonie, die Europa nog bezat, is dan volledig ten gronde gegaan aan de ongebreidelde lozing van afvalstof fen in ons zeewater. Want uitgebreide medische onder zoekingen bij de gestorven zeehonden brachten aan het licht, dat niet min der dan zeventig procent van de die ren een veel te hoog kwikgehalte in het lichaam had. Van de overige dertig procent bleek 't overgrote deel gestorven te zijn aan huidabsessen en ontstekingen, ontstaan door geregeld zwemmen in zeewater waarin stook- olieresten drijven. Door Bram van Leeuwen Nu zullen er in ons land niet zo gek veel mensen 's nachts wakker lig gen van het feit, dat er straks in Nederland geen zeehond te zien meer zal zijn, afgezien van enkele exem plaren in de dierentuinen. Behalve een handjevol natuurliefhebbers, die ieder verlies in de natuur met lede ogen aanzien, zal de rest het uit sterven van de zeehonden weliswaar betreuren, maar vervolgens overgaan tot de orde van de dag. Waarschuwing Toch zou een dergelijke mededeling niet zo lichtvaardig ter zijde gescho ven moeten worden, want het uitster ven van de zeehondenkolonies in het Waddenzeegebied is geen logische natuurlijke zaak, maar een duide lijke indicatie, dat net goed mis is met de kwaliteit van ons zeewater voor de kust. Het is een regelrechte en duidelijke waarschuwing aan de mens, die nog altijd voor een zeer belangrijk deel afhankelijk is van de zee. De ..waarschuwing" is te vergelij ken met de massale vissterfte in de Rijn toen een flinke hoeveelheid en- dosulfan bij Lobith ons land binnen kwam.. Toen waren het de vissen die een tastbaar bewijs waren voor de aanwezigheid van het vergif, nu zijn het de gestorven zeehonden. Maar hoe zal het morgen gaan wan neer de zeehonden ons niet meer kunnen attenderen op de aanwezig heid van gevaarlijke stoffen in het water? De trieste realiteit is, dat de re gering op dit ogenblik nog niets doet tegen de lozing van .gevaarlijke af- valprodukten als kwik, lood en cad mium. Men ontkent gewoonweg het gevaar, maar inmiddels gaat volgens ruwe berekeningen jaarlijks zo'n vijfenzeventig ton kwik de zee in. Het gevaarlijke metaal is afkomstig uit bedrijven die chloor en vinyl- choloride produceren. Bij de pro- duktie daarvan wordt als katalisator kwik gebruikt. Bij Delfzyl en via de Waterweg wordt de grootste hoe veelheid de zee op gespoten. Behalve deze 75 ton, waarvan een groot ge- deetle via het Marsdiep de Wadden zee binnenstroomt is berekend, dat ook onze Oosterburen een duit in het kwikzakje doen en vla de Rijn ook nog eens 75 ton aan het totaal toevoegen. Als u bedenkt dat ook bij de bloembol- en pootaardappelteelt veelvuldig gebruik wordt gemaakt van kwikhoudende produkten dan moet iedereen beseffen dat we da gelijks aan een groot gevaar bloot staan. Nu is het kwik slechts een van de gevaren, die het rijke leven van de Waddenzee bedreigen. Voorzitter T J. F. Pronker heeft op de zaterdag JJ. gehouden jaarvergadering van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee» Postbus 199. As sen» een opsomming gegeven waar uit blijkt dat het voortbestaan van de Waddenzee nog slechts aan een zijden draadje hangt. Dreigende ge varen zijn onder meer: er bestaan palnnen tot de ge deeltelijke inpoldering van de Dol- lard: 9 de beruchte afvalwaterleidingen van de Oost-Groningse industrie zul len de Waddenzee met de grootste vuillozing ter wereld belasten: 9 de aanleg van kunstmatige eilan den in de Eemsmond voor het ver richten van olie- en gasboringen; 9 de aanleg van grote haven- en industrieterreinen bij Uithuizermee- den, die men tot nu toe aan de straatstenen niet kwijt kan; 9 de belofte an de industrie, die zich in de Eemshaven zou willen vestigen, dat ze onbeperkt vuil mo gen lozen: 9 de bouw van een grote elektri sche centrale by de Eemshaven met alle risico's van thermische ver ontreiniging: 9 het leegpompen van schepen met boorspoelsel in de Eemsmond: 9 de inpoldering van een strook van 3 tot 5 kilometer langs de noordkust van Groningen, die uitgebreide fou- rageeergebieden van vogels zou ver nietigen; 9 de aanleg van nieuwe militaire oefenterreinen, waarvan het gerucht gaat dat Defensie ze niet meer wil; 9 de nog resterehde zeehonden ko men in het schootsveld van de oefen terreinen te liggen; 9 aan de noordkust van Friesland zoutboringen met een afvalwater leiding de zee in: 9 boringen naar olie en gas in het westelijk Waddengebied met het risi- I I co van omvangrijke waterverontrei niging; 9 de oprichting van hoge bouwwer ken aan de kust van Texel: 19 plannen voor haven- en indu strievestigingen op het Balgzand: 9 en tenslotte de reeds minder ur gent geworden „damplannen Ame land". Actie voere Een actie tegen al deze bedreigin gen om ons land geen economise recreatief en natuurwetenschappe lijk nadeel te berokkenen. Wat di economie betreft: de Waddenzee i bijzonder vruchtbaar. Volgen nauwkeurige berekeningen produ ceert de Waddenzee jaarlijks nie minder dan negentig miljoen kilo gram mosselvlees waarvan een be langrijk gedeelte als „Hollandse de licatesse" naar het buitenland word geëxporteerd. Alleen het wegvalle van deze bron zou voor Nederlan een deviezenderving van vele miljoe nen betekenen. Ook voor de visstam is de Waddenzee van internatio naai belang. Ook al worden er ii de Waddenzee geen enorme visvang sten geboekt, het ondiepe zee bied heeft een zeer belangrijke taal als kraam- en kinderkamer voor tal rijke vissoorten uit de Noordzee. Zouden de indammingsplannen j van de Waddenzee ooit worden uit gevoerd dan betekent dit dat de pro- duktie van Jonge vissen ten behoe ve van de Noordzee met vijftien tot dertig procent terug zou lopen. Een angstige gedachte in de periode waar in de Noordzee zwaar overbevist wordt. Maar er is meer. De vogel rijkdom van de Wadden kent zijn weerga niet in Europa en wanneer de Waddenzee zou worden ingepol derd zou dat een grote verarming van de vogelstand in de Scandina vische landen ten gevolge hebben om dat de trekvogels vergeefs zullen zoe- tuurgebieden behoort rj lij die gelegenheid eei enomen waarin de r Ierland wordt verzoc erde afvallozing op h en. Voorlopig ziet het e at het inderdaad ga lat de Landelijke Vei loud van de Waddi :ing onbenut om tej >ijp" te ageren en al esten vanuit Duitsla iger. De hieboven gei ing heeft al sinds de logan die nog onvili racht is: „Wees wijs enzee". in teen naar een geschikte „halte plaats" op weg naar Noorwegen en Zweden. Recreatiegebied Bovendien heeft het Waddenzee gebied zich de laatste jaren ontwik keld als een zeer belangrijk recrea tiegebied voor vakantiegangers die op rust zijn gesteld. Tienduizenden kampeerders, vogelliefhebbers, sport vissers, zeezeilers en andere water sporters brengen jaarlijks hun va kantie door op de Wadden. Met dat alles zou Je je kunnen voorstellen, dat de regering extra zorg zou be steden aan dit gebied. Maar de over heid laat de afvallozingen on- Nog leeft deze jonge zeehond. gemoeid, terwijl de Wet Verontrei niging Oppervlaktewaren vele mo gelijkheden biedt om de vervuilers aan te pakken. Inmiddels heeft het Nederlandse Comité Natuurbeschermingsjaar 1970 aanbevolen het Waddenzeege bied te gaan beheren als een „natio naal park" van Europese allure. Ook Prins Bernhard heeft op het congres van het Wond Wildlife Fund m Londen een oproep gedaan om grote natuurgebieden in de wereld veilig te stellen. Later werd door het Wildlife Fund meegedeeld, dat de Wdadenzee zeker tot die grote na- Voor deze serie den de volgende t>o< en tijdschriften Waddenbulletin, HA1 Evenwicht, De vetnm Voorlichtingsblad Vi st mentengids, Schoo water. Ons welzijn vervuilingDe naty de technologie, Studiegroep Oosters furter Allgemeine 21ste eeuw, Brits reg over milieuverontre u vier, Sinds de dode tian Science Monil The Observer, News j Man-made changes ronment, div. publ. keer en Waterstaat^ Zürcher Zeitung.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12