iurgeroorlog dreigt in heel akistan Spanning in Belfast weer kookpunt op 3 dagen Twente f49.- Wandelen met NS igen .imburg Belgrado nu aan denkt later Rel na contact politie- burgers Palestijnen verdeeld uit elkaar Japanse politie verliest slag om vliegveld iger een bezettingsmacht in Dacca in vogelvlucht in vogelvlucht Opvolging Tito geregeld voordelig uit met NS 6 MAART 1971 LEIÜSCH DAGBLAD (Reuter) De crisis in Pakistan heeft een hoogte- Een totale breuk dreigt nu tussen het oostelijke plijke deel van het land, gescheiden door ruim 1.500 feas gebied. In de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca leger vannacht strategische punten bezet, en met en en schepen versterkingen aangevoerd. ipakistaanse leider, sjeik Rachman, heeft gezegd elopen dagen in Dacca al d mensen zijn doodgescho- singen met het leger. Zon- het woord voeren op een nkomst, en leden vatf Awami-liga voorspellen Ische verklaring". Volgens aarnemers zal hy mogelijk Pakistan de onafhanke- troepen. Een burgeroorlog eker. üng van Oost-Pakistan is rerbitterd en het Bengaals ie viert hoogtij. Op straat laatste dagen nationale portretten van wijlen Mo di Djinnah de stichter pn verbrand. Menigten jjeik Moedjiboer toe als lAtfl Bangladesj (de Ben ei en de radio zond voort- engali-liederen uit. Van 1 ie gebouwen werden op- n het Oerdoe (de voor- lal van West-Pakistan) en verwijderd. t tussen Oost- en West- iigenlijk nooit geboterd, ivolkte oosten met 70 mil- Iers (van de ruim 120 mil- Pakistan totaal telt) wijt f le voor een groot deel aan Jfpnini in het westen. Van Bt van de Oostpakistaanse P rie, een belangrijke devie- irdwijnt een grote portie U-Pakistan. Het Oosten het in de centrale be ien altijd ondervertegen'- fc geweest. De overstro- 'va van vorig jaar heeft de n1 nog doen toenemen. De ingt West-Pakistan liet vol- selijke leiders (die door tenlandse waarnemers in ierden gesteld) te wensen lerl Autonomie $h a!f zt .na 24 Jaar van Pakistans oben de Oostpakistaanse Hefls weer grotere autonomie en jebied opgeeist. Sinds het e van de eens zo machtige t heeft er geen wezenlijk >artij meer bestaan. De rivalen van dit moment ZOtjiboers Awami-liga en ■anse linkse Volkspartij ar Ali Bhoetto. Zij waren j van de verkiezingen van die waren uitgeschre- it militaire bewind van hja Chan. De Awami- zelfs de absolute meer de nieuwe nationale ver- ie als eerste taak kreeg iet op te stellen om de ^ar 'n burgerbes tuur mo lken. liboer wilde de grondwet zijn program van' zes t Oost-Pakistan vrijwel onoom zou maken en de ering alleen de zorg voor buitenlandse zaken zou lan stuitte op heftig ver- •etto, die dreigde met een' de zitting van het parle- ïraal Jachja Chan, die gesteld dat een nieuwe H eenheid van het land baden, besloot daarop de 'ende vergadering die Dacca had moeten be- onbepaalde tijd uit plaatste Oost-Pakistan staanse provincies op- rechtstreeks militair be- dagen tevoren had hij •politieke burgerkabinet nden. tedjiboer reageerde met .laalgen van een algemene Dacca en andere Oost- isteden volledig verlamde, i autoriteiten stelden een h nadat het tot brand- 4 plundering was geko- fcnt Jachja Chan riep alle rtyen in het land tot een j om een uitweg te zoe- sis. Bhoetto accepteerde maar Moedjiboer wei- l^rede grap noemde hij .omdat ze "juist kwam in een sfeer van uitgebreide moord partijen, terwijl het bloed van de martelaren nog nauwelijks is opge droogd, terwijl verschillende doden nog niet begraven zijn en honderden mensen in ziekenhuizen voor hun leven vechten". Met de steeds maar aanrukkende militaire versterkingen, met de taal van de wapens nog in onze oren, "krijgt men de indruk dat de uitnodiging gedaan wordt met het pistool in de aanslag", aldus de sjeik. Instructies De "bezetting" van Dacca volgde op instructies van Moedjiboer aan de bevolking, niet langer met de re geringsautoriteiten samen te werken. Kort na het begin van de militaire actie waren de normale verbindingen met de buitenwereld verbroken en alle openbare gebouwen, inclusief die van de telegraaf- en telefoondien sten, hermetisch afgesloten. Het luchtverkeer is op wat ongeregelde vluchten na tot stilstand gekomen. Barricaden en met puin bezaaide straten herinneren aan de heftige onlusten van de afgelopen dagen. Het leger concentreert zich op de stra tegische punten, en elders patrouille ren ordegroepen' van de Awami-liga om plundering en branstichting te voorkomen. De politie verdween en kele dagen geleden al van de straat. Boven de stad cirkelen militaire heli kopters. Sjeik Moedjiboer had woensdag al de Reuter-correspondent in' Dacca verteld dat het leger zich gedroeg "als een bezettingsmacht" en met mitrailleurs het vuur had egopend op ongewapende burgers. Een bevesti ging van het door Moedjiboer ge noemde dodencijfer van 300 viel niet te krijgen, maar een uur tevoren hadden studenten de Reuter-corres pondent acht met kogels doorzeefde lijken getoond. Deze lagen opgebaard in de Igbal-hal van de universiteit van Dacca. Volgens de studenten waren veel andere lijken door fami lieleden van de straat gehaald of door militairen weggevoerd. Het grootste ziekenhuis van Dacca maakte melding van 16 doden en 120 gewon den in een etmaal, terwijl een ander ziekenhuis dringend om bloedplasma verzocht. Volgens het Pakistaanse persburau APP zijn in' de havenstad Chittagong 75 doden en 20 gewonden gevallen. Onlusten zijn ook gemeld uit Choelna, Sylhet, Rangpoer en andere Oostpakistaanse steden maar bijzonderheden zijn' schaars. 71 D VERTEN TIE stg< voor een kleine Öe! Volledig dus incl. logies, tjjden en reis. van elk a station c dagelijks. jformatie in de at op de voordelig uit met NS BELFAST (AP) Vanmor gen zijn in de katholieke wijk van Belfast weer ongeregeledheden be gonnen. Burgers begonnen Briste mi litairen met benzinebommen te be stoken. Zij wierpen ook handgrana ten gevuld met lange scherpe spij kers. Vyf Britse militairen en ten minste twee burgers liepen verwon dingen op. De afgelopen nacht kwamen ook weer sluipschutters van het (illegale) Ierse Republikeinse leger in actie. Urenlang werd er van de daken van woningen op de Britse militairen ge vuurd. Het laatste schot viel om kwart over een. De Britten zetten een waterkanon in toen oproerlingen een auto bus buitmaakten en in brand staken. Sinds lanuari toen de onlusten in Noord-Ierland weer waren begonnen na een periode van betrekkelijke rust zijn al 16 personen omgekomen, bur gers, militairen en politiemensen. PARIJS (AFP) De .dialoog" i die 7.000 Parijse politiemannen in de straten van de Franse hoofdstad met de burgers zijn begonnen om him Imago te verbeteren ls geëln- I digd met een rel. Volgens de politie poogden rond de 400 leden van de „Rode hulp", een linkse groepering, zich met behulp van ijzeren staven toegang te ver schaffen tot het gebouw waar men sen die tijdens betogingen zijn opge pakt, zich moeten identificeren. Voor het gebouw werd ook met stenen naar de bewakers gegooid. De politie greep tenslotte in en verdreef de betogers. Bij de vechtpartij zijn veertien politiemannen gewond ge raakt. Over het algemeen is de po litie toch tevreden over het con tract dat zij met de Parljzenaars, heeft gehad. Zij wil dit con tact, waarbij voorlichting wordt ge geven over de taak van de politie, voortzetten door middel van een daarvoor speciaal gevormde groep politiemannen. Het „bombardement" van de zij de der burgerij was vannacht zo hevig dat hier en daar de Britse sol daten moesten maken dat zij weg kwamen. Een gepantserd voertuig werd ge raakt en vloog in brand. De directe aanleiding van de gevechten was ge weest toen het leger op zoek ging naar twee protestanten die, onder bedreiging van vuurwapens, door katholieken waren ontvoerd. Toen de onlusten vannacht op hun hoogst waren kregen de Britse troepen het bevel het vuur te openen, en hierop begonnen de gewelddadigheden gaandeweg af te nemen. ADVERTENTIE Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis. van elk station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Premier Trudeau van Cana da stapt hier in zijn auto na af loop van de feestelijkheden van zijn huwelijk. Met zijn 22-jarige echtgenote (rechts op de voor grond) gaat de 51-jarige Cana dese politicus tot maandag op huwelijksreis. Op de foto een groot aantal jeugdige bewonde raars die Trudeau gelukwensen. LEIDEN In het café-chantant Scarabee (Pieterskerkkoorsteeg) tre den vanavond en morgenavond So phie en Jim op. Ze brengen een pro gramma van folksongs. CAIRO (AP) De Palestijnse na tionale raad te vergelijken met een parlement heeft gisteren de vergade ring die enige dagen heeft geduurd, afgesloten. Men kwam er openlijk voor uit, dat het geen pais en vree is tussen de 11 Palestijnse guerilla-organisaties en verklaarde tenslotte dat men drie maanden gaat besteden aan het opbouwen van een eenheid tussen al deze groepen. Jassir Arafat, guerilUleider num mer I en hoofd van de grootste groep Al Fatach, verklaarde: „De raad heeft besloten een verandering te gaan toebrengen in z'n tactiek, maar niet in zijn strategie. Wij zullen de strijd voor de bevrijding niet staken". Als deze samenwerking niet tot stand kwam, had Arafat nog gezegd tot enige gedelegeerden, dan kon dit ernstige gevolgen hebben. „Wij moeten een lijn gaan trekken, want dat waarover wij het eens moeten gaan worden zal het lot van ons volk voor de komende 100 Jaar be palen. WENEN <OPD> In Belgrado zal dezer dagen een wet worden af gekondigd. waarin de ambtstermijn van president Tito tot 31 augustus 1971 wordt verlengd. Die ambtster mijn loopt volgens de thans gelden de wet 17 april af. De verlenging staat in verband met een wijziging van de grondwet, waardoor aan het hoofd van de staat in de toekomst een kollektief staatpresidium zal ko men te staan. Men hoopt hiermee een gevaarlijke crisis te vermijden voor het niet denkbeeldige geval, dat de grijze Tito binnen niet al te lan ge tijd aftreedt of sterft. De tekst van de grondwetswijzi ging is het afgelopen weekeinde ge presenteerd. Hij behelst twee essen tiële veranderingen. De eerste is een vervanging van het staatshoofd door het bewuste staatspresidium. Dit presidium zal bestaan uit twee ver tegenwoordigers van ieder van de zes deelrepublieken en uit één vertegen woordiger uit ieder van de twee auto nome provincies Vojvodina en Kos- sovo. Een lid van het presidium zal daarnaast niet ook nog een functie mogen bekleden in partij of r-ge ring. Het is op zichzelf geen uitvoe rend lichaam, maar tegenover de re gering zal het presidium vrij aan zienlijke volmachten bezitten. Zolang maarschalk Tito dat wenst, zal hij de functie van staatspresidmt vervullen, en dus ook voorzitter van het staatspresidium zijn. Hij zal daarin worden bijgestaan door 'n vi ce-president, waarvoor de kroonprins en huidige chef-ideoloog Edvard Kardelj schijnt te zijn uitverkoren. Als Tito er eens niet meer zal zijn, zullen de leden van het presidium volgens een rouleersysteem ieder een Jaar het voorzitterschap belkeden. De tweede ingrijpende wijziging ls een verregaande delegatie van be voegdheden aan de afzonderlijke deel republieken, waardoor Joegoslavië meer het karakter van een staten bond krijgt dan dat van een fede ratie. De centrale regering in Belgra do behoudt zijn oude competenties alleen op het gebied van de buiten landse politiek, de defensie, de eco nomische coördinatie en in geval van crises de moeilijkheden om in te grijpen. Hiermee ls aan de Jarenoude eis van de deelrepublieken naar meer autonomie royaal voldaan. Aan alle wensen van alle nationa liteiten en minderheden in Joegosla vië heeft 't concept voor de grond wetswijziging, die door een commis sie onder leiding van Kardelj deze winter op Brioni is uitgewerkt, na tuurlijk niet kunnen voldoen. In het parlement rekent men dan ook op heftige discussies, zodat de wet op z'n vroegst half Juli van kracht zal kun nen worden. De eerstkomende weken zullen de belangrijkste Instanties, o.a. het presidium van de communistische partij, het concept bestuderen. Men hoopt met deze wet aan de eeuwige rivaliteit tussen rijke en ar me deelrepublieken een einde te ma ken. Kritici beschouwen de decen tralisering als té verregaand en vre zen hiervan vervreemding tussen de deelrepublieken onderling met het gevaar van een uit elkaar vallen van de toch al zo kunstmatige en nog zo Jonge creatie Joegoslavië. Er zouden met deze nieuwe wet minstens even veel nieuwe problemen zijn gescha pen als de oude zijn opgelost. Op zoek naar 'n hechte definitieve staatsvorm Dat ook kleine gebeurtenissen po litieke betekenis kunnen hebben, blijkt uit het de nieuwe koers van het Balkanlandje Albanië. Tien Jaar geleden liet de toenmalige Sow- jetrussische premier Chroejtsjow fel le kritiek op de regering van dit com munistische staatje horen. Geen won der, want de Albanese regering was al enige Jaren tevoren met Rood- China in verbinding getreden. Voor het Kremlin was dat een onaangena me ontwiKkeling. Zeker, de banden met Albanië's rebelse buurman Joe- go-Slavië waren na de dood van Sta lin aanzienlijk verbeterd, maar toch ook weer niet zodanig, dat Moskou achteloos aan een politieke wijziging in Albanië voorbij kon gaan. Veel heeft die uitval van Chroesjtsjow te gen Tirana niet geholpen. Integen deel, terwijl Peking duidelijk te ken nen gaf dat het volkomen achter de Balkan-dwerg stond, begon deze steeds openlijker tegen de bijstand van Rood-China aan te leunen. Als Europese „basis" vooral belangrijk met het oog op de Chinese infiltra tie in Afrika was en is Albanië voor de regering van Mao van groot belang. Tot op de huidige dag wor den Chinezen in Albanese regerings kringen en in hotels en restaurants met de grootste voorkomendheid be handeld. Een Nederlands gezelschap toeristen dat vorig Jaar van Joe- go-Slavië uit een dagbezoek aan Albanië bracht werd door het perso neel van een restaurant volkomen „vergeten" toen er onverwacht een groep Chinezen binnenkwam, die op de onderdanigste wijze werd ontvan gen. Het zou niettemin onjuist zijn Albanië uitsluitend als 'n verachte lijke lakei van Peking te beschouwen. De regering in Tirana trekt eigen po litieke lijnen, al wijken die niet veel af van de Chinese belangen. Die "eigen" politiek blijkt nu uit de toenadering tussen Albanië en Joego slavië. Al meer dan twintig Jaar wa ren de diplomatieke betrekkingen tussen de buurlanden verbroken, aanvankelijk omdat Tito 't aendurf- de met Moskou te breken, later toen de Joegoslaven zich min of meer met Moskou verzoenden en Al banië in de richting van China koers te omdat de regering in Belgrado als "handlangster van de Russen" werd beschouwd. Vooral de uitbrei ding van de Sowjetrussische vloot in de Middellandse Zee en de sterke in vloed van 't Kremlin in het Midden- Oosten (dat hemelsbreed Immers niet ver weg ligt) hebben de elkaar wantrouwende buren tot elkaar ge bracht. De diplomatieke betrekkin gen zullen worden hersteld. Het spreekt vanzelf, dat ook Albanië's grote beschermheer China in deze opmerkelijke ontwikkeling een rol speelt. Peking poogt immers de po litieke en vooral de economische banden met het Westen te verbete ren en dit geldt niet alleen ten op zichte van Amerika, maar ook van Europa. Albanië, spiegel van de nieu we Chinese lijn, volgt nu dus tevens de voetstappen van de meester. Na dat de economische relaties tussen Belgrado en Tirana al sterk waren vooruitgegaan, ls er nu dus ook een diplomatieke correctie. Tot woede van Moskou, dat in Januari, toen Al banië zijn 25-jarig bestaan als repu bliek vierde, een gelukwens stuurde waarop Tirana niet is ingegaan. De Sowjetrussische regering moet dus rekening houden met twee Balkan- staten, die haar niet welgezind zijn en nu dus bovendien een gemeen schappelijk front vormen, zij het met behoud van eigen inzichten. Niet alleen Albanië en Joego-Sla- vië trekken als landen aan de Mid- dellandse-Zeekust de aandacht, ook elders in deze contreien valt er po litiek wat te registreren. Dit geldt met name voor Turkije, een land dat geografisch-politiek zowel voor het Westen als voor Moskou van grote betekenis is. Reeds begin december J.l. waarschuwden de Turkse strijd krachten de hoogste politieke leiders tegen „de chaotische politieke, socia le en economische toestand". Pre mier Demirel heeft daarop gepro beerd de recente onlusten, die reeds enige tientallen levens hebben geëist, te bagatelliseren door te spreken over „een kleine links- radicale minder heid, die rellen uitlokt om het pu bliek nerveus te maken". Van een vergelijking met de toestand van kort voor de revolutie in mei 1960 is ech ter geen sprake, aldus verklaarde De mirel geruststellend. Want toen rie pen de studenten om vrijheid en „die is er nu voor iedereen". De revolutie van 1960 keerde zich, aldus de pre mier, tegen dictatuur en censuur, maar die bestaan al lang niet meer. Integendeel, nu wordt de klacht ge hoord, dat sommige kringen teveel vrijheid genieten. „De regering is vastbesloten de democratie tegen de anarchie te beschermen", aldus De mirel. die meedeelde dat zijn rege ring het parlement wetsontwerpen heeft voorgelegd waarin zij meer bevoegdheden krijgt voor de bestrij ding van anarchistische bedrijvig heid. Maar de premier was wel erg optimistisch toen hij op min of meer kleinerende toon over de achtergrond van de woelingen sprak. De radicalen zijn van plan de regering langs bui tenparlementaire weg ten val te brengen, waarbij zij speculeren op de invloed van de snel stijgende prij zen, die overal ee ngevoel van on behagen hebben gewekt. En het parlement, waar de regering zich met moeite kan staande houden, wekt onder de bevolking niet de in druk van een uiterst bedrijvige in stantie, die zich vierentwintig uur per dag met de belangen van het volk bezighoudt. Elk vacuum heeft de nei ging zich op de een of andere ma nier op te vullen. Een zwakke rege ring en een slaperig parlement heb ben krachten gewekt, die "buiten 't parlement om" de broodnodige ont wikkeling van Turkije op gang pogen te brengen, al was het alleen maar om eens een einde te maken aan 't analfabetisme van vijftig prooent der bevolking. Bij dit alles staan de ho ge militairen voor een moeilijke keu ze. De legerleiding streeft er naar de oude lijn van Kemal Atatürk voort te zetten en die was allerminst oer conservatief. Anderzijds zien de hoge militairen wel degelijk het ge vaar van een anarchistische ontwik keling, waarmee zij geen genoegen zouden nemen. Misschien zijn er mo gelijkheden door de vorming van nieuwe partijen, die in de geest van Atatürk een nieuwe impuls aan de verdere ontwikkeling van Turkije kunnen geven. Strategisch ls dit land van grote betekenis. Ver sterking van de innerlijke kracht ls meer dan ooit noodzakelijk. Rl. President Tito voor het land zou deze ontwikkeling alleen maar een hindernis vormen, met het risico dat de Sowjet-Unie zijn slag slaat zodra de laatste bin dende kracht in de persoon van maarschalk Tito wegvalt. Maar men is het er in Belgrado wel over eens dat het probleem van Tito's opvolging hiermee zo goed mo gelijk is opgelost. Ook al mag de toe komstige vice-president Kardelj om streden zijn. Het ging er om con flicten over de persoon en vooral de nationaliteit van de nieuwe staats president te vermijden, conflicten die het land in chaos en anarchie zouden kunnen sorten. Dat zou ko ren zijn op de molen van al die agen ten en handlangers, die al Jarenlang in Belgrado hun soepje koken. Tito wilde continuïteit verzekerd zien en de huidige grondwetswijziging biedt daarvoor inderdaad zekere garantie. ANN SALOMONSON. NARITA De Japanse politie ia er gisteren weer niet in geslaagd de boeren en linkse studenten te ver- dryven van een stuk grond waar de tweede luchthaven van Tokio moet komen. Ditmaal hadden de autoriteiten zwaar materieel in het veld gebracht om de overwinning te behalen. De politie slaagde er in drie van de zeven met prikkeldraadversperringen versterkte stellingen van de boeren en studenten te veroveren, maar zU kreeg toen bevel terug te trekken. 127 mensen werden gewond, ran wie het merendeel politiemannen. Er werden 65 arrestaties verricht. ADVERTENTIE 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9