Expansie dwingt bank lot eendracht Klinkenberg en het spook van de kapita listische samenzwering Q 'I EEN 14-JARIGE IN DE KAMER ajax zal toch wel weer kampioen worden s.3 Conservatief pleidooi om de tegenstellingen scherp te stellen De dikste portefeuilles trekken meestal aan langste eind" DE ULTRACENTRIFUGE 1937-1970 Minister Beernink op de vingers getikt 197? ZAA^GAG 6 MAART 1971 LE1DSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD agea he r hu e kaa rt 1, iiolto sonee hel d aa over I et ge fat d- moge ntooi x>r 1; tele ÏA» sur* f. Er zijn twee dingen die me hoe dan ook fascineren op het ogenblik. Het gaat in beide gevallen om zaken waarvan ik een half jaar geleden bij hoog en bij laag be weerde dat ik er op was uitgekeken. Dat zijn de vaderlandse voetbalcompetitie en de vaderlandse politiek. Waarom zei ik een half jaar geleden dat het me niet interesseerde? De reden ligt in beide gevallen voor de hand: De spanning leek er niet in te zitten. Met het lot van het betaald voetbal in de afgelopen jaren voor ogen. leek je te kunnen zeggen, dat Ajax en Feijenoord een beetje stuivertje zouden wis selen met PSV als "dark horse" (je ziet maar weer dat voetbal uit Engeland is ge ïmporteerd). In de politiek leek het een half jaar geleden zo. dat het kabinet-De Jong ongeacht de verkiezingen ongedeerd terug zou komen, hooguit met Biesheuvel als nieuw trainer-coach. En wat zien we nu? Ajax en Feijenoord staan boven aan, maar PSV, Sparta. Twente strijden voort en zelfs ADO blijft goed vol gen en verdedigt zo de eer van het Haagse Binnenhof. Krankzinnig zegt u? Precies, zo noemt Van Mierlo. de tacticus op het middenveld in de progressieve concentratie, het avontuur, waarin zijn partij zich heeft gestort. Want de vorming van een progres sieve concentrate is er een nieuw element in de verkiezingsstrijd gekomen. Helaas moe ten we nu even afstappen van de vader landse voetbalvelden om de politiek te gaan volgen. Over en weer schrijven partijbesturen brieven, waarin zij elkaar uitnodigen voor gesprekken over programma's. Dat alles on der het motto: de kiezer moet weten waar hij aan toe is. In de praktijk betekent dat, dat de kabinetsformatie een paar maanden wordt opgeschoven naar voren. Vroeger had je eerst de verkiezingen. Dan reisde de Ko- ninging na&r Huis ten Bosch en ontving Beel en de politieke aanvoerders van de partijen. Wat ze bespraken was geheim, maar daarna ging Romme, of later Schmel- zer in een torentje op het Binnenhof zitten en ontving ook weer de politieke leiders. Dan maakten ze een programma door ver kiezingsfolders en de inhoud van de schat kist te vergelijken. Daarna brachten de par tijen hun mannetjes in. Daar gingen maan den mee heen. Wat gebeurt er nu? De partijen gaan nu met elkaar beraadslagen over de program ma's. Maar in dat vooroverleg vóór de verkiezingen immers zitten wel wat ha ken en ogen. De Partij van de Arbeid, D'66 en PPR leggen er in hun brieven de nadruk op, dat er zaken zijn die hen van de chris telijke partijen scheiden. Zij willen boven dien vóór de verkiezingen een ministers- team aan de kiezers voorlegen. Nou nee, zeggen de christelijke partijen, de kiezers moeten het laatste woord hebben. En als wij al compleet met verhoudingsgetallen een kabinet in elkaar timmeren, dan valt er niets meer te kiezen. Dan hebben wij al voor de verkiezingen uitgemaakt hoe het er na de verkiezingen met de regering uit gaat zien. Bovendien, zeggen de christelijke partijen, laten we niet kijken naar wat ons verdeelt, maar naar wat we gemeenschappelijk heb ben in ons programma. Dat lijkt positief, maar het werkt in sterke mate vervagend. Kijk maar eens wat politicoloog drs. L. P. J. de Bruyn schrijft in „Partij kiezen", be doeld als een wetenschappelijk verantwoor de registratie van politieke alternatieven. Het progressief regeerakkoord is volgens hem duidelijk „naar de confessionele par tijen toegeschreven". Maar hij zegt erbij dat vooral het trekken van conclusies min stens even belangrijk is wat niet in de pro gramma's te vinden is als wat er wel in staat. Dat zou wel eens de voornaamste waarheid kunnen zijn. Want de WD voelt er ondanks haar te genstand tegen verzwaarde belastingdruk vreselijk veel voor om de huidige regerings coalitie voort te zetten. Daar komt bij dat met name de staatkundige paragrafen in 't progressief stembusakkoord op weerstand stuiten bij de christelijke partijen. Die zijn tegen een gekozen minister-president en tegen een districtenstelsel. Maar die slag zinnen zijn ooit de stoommachine voot D'66 geweest, en daarna was de partij ook nu nog herkenbaar in het stembusakkoordmet PvdA en PPR. Als er dan toch vele stemmen opgaan in het kamp van de christelijke partijen om de VVD weer eens te wisselen voor Den Uyl, Van Mierloo en hun club, moet je wel tot de conclusie komen dat politiek een zaak is van personen, eerder dan van programma's. Want in dat perspectief blijkt het program van de christelijke partijen voor üdink van de CHU misschien wel wat anders in te houden dan voor prof. Steenkamp van de KVP, in de wandeling ook wel „rode Piet" genoemd. Dan blijkt uit het „samen uit samen thuis" een spreuk te zijn, die eerder als bezweringsformule wordt gehanteerd dan als eeri bewijs van christelijke solidari teit. Want ook In het kamp van de christe lijke partijen wordt In de ene hoek heel anders gedacht over zaken als het conflict tussen oud en jong, sexualiteit, drugs, orde en rust. dan over de andere. Daarom is branchevervaging in de politiek nu een be drieglijke zaak ondanks alle brievenschrij verij. Kortom dit is een conservatief pleidooi mijnerzijds om t-eeensteUingen scherp te stellen. Dat houdt wel de kans in dat alles bij het oude blijft. Maar zoals het er nu uit ziet, wordt toch Ajax ook weer kam pioen JRS ïtrel; e mi en c o recbl 1. Sic jM9,UUV,UUU Beecham International (Bermuda) Limited Slper cent Guaranteed Bonds due 198ó em. tW Aoii i- »v.' F meiubtf fwtmxri tj Beecham Group Limited Hül Sussd Si Co. Limrtcd White, WcfcJ&Co. limued Naarmate de economie groeit en het wereldverkeer zich in voortdurende expansie bevindt, stijgen de behoeften aan financiële en industriële kracht. Vandaar de toenemende tendens bij grote instellingen en industrieën om tezamen met soortgenoten de krachten te bundelen teneinde beter bestand te zijn tegen de toenemende macht van de tegen spelers in de wereld. '»h«u FrwfrFdi KOi.V. J >«Ui Tm» tetnviifcmü lui» buvV, 5 V wiu fn-Huw n IVpjM «TKm k<« Umwi 3 CS. Union fait la force, ofwel eendracht schept kracht. Wapenen tegen anderen be tekent echter doorgaans dat men elkaar met de geldzakken om de oren gaat slaan, want het is in de economische wereld net als In de gewone samenleving dat degene met de dikste portefeuille meestal aan i het langste eind trekt. In eigen i land zijn bankiers en industriëlen echter gauw uitgekeken als het gaat om geschikte partners te vinden. I Vandaar dat steeds meer over de grenzen wordt gezien om het ex pansietempo te kunnen volhouden. Vooral in de internationale bank wereld valt een groeiende tendens waar te nemen om met elkaar op j te trekken teneinde te voorkomen dat de financieel veel krachtiger Amerikaanse banken met de vette brokken van de financiering van de I Europese concerns gaan strijken. De grote omvang, welke de zaken van de internationaal werkende indu- - Van onze financiële medewerker striële concerns hebben gekregen, hebben financieringsbehoeften doen ontstaan waartegen de op zichzelf genomen grote Europese bankinstel lingen niet meer zijn opgewassen. Dat is niet alleen het geval met de Nederlandse instellingen, maar ook in het buitenland brengt de indu striële ontplooiing met zich mee dat er in steeds grotere mate moet wor den gewerkt met veel geld van de banken. Vooral omdat de kapitaal markten door de afnemende bespa ringen uit het nationale inkomen zodanig zijn gedraineerd dat het niet meer mogelijk is om door obli gatie-emissies voldoende middelen aan te trekken. Laat staan dat het mogelijk zou zijn om via de uitgifte van nieuwe aandelen risicodragend kapitaal te verkrijgen. minder vrijheid van handelen heb ben, dat het bij een sympathiebe tuiging moest blijven. De grote Britse Barclays Bank heeft toege zegd om in voorkomende gevallen te zullen meewerken, maar voorlopig achtte zij zich nog groot genoeg om zelfstandig de boontjes te kunnen doppen. Voor de ABN is de samenwerking met de twee Duitse zusterinstellin gen en de Belgische bank van bete kenis omdat het mogelijk zal zijn beter in de kredietbehoeften van de grote concerns te voorzien dan op den duur mogelijk zou zijn, indien op eigen wieken werden voortgegaan. Het kan zijn dat er zulke grote be dragen beschikbaar moeten worden gesteld, dat het voor één instelling alleen zou betekenen dat er een te groot risico zou ontstaan. Eieren Als er teveel eieren in een mandje worden gelegd bestaat er kans op kneusjes. Het geval van het eens zo machtige Amerikaanse spoorwegcon cern Pennsylvania-Central Railroad, dat kortgeleden de betalingen moest staken, heeft nog eens aangetoond dat zelfs de grootste industriële rij ken kunnen zwichten. Rolls Royce heeft een tweede recent voorbeeld gegeven. Geen wonder dat de ban kiers, die voor het overgrote deel met geld van anderen werken, nog voorzichtiger zijn geworden dan zij al waren. Door met buitenlandse banken samen te werken kan er meer geld beschikbaar worden ge steld. Voor de grote bedrijven is dat een gunstige ontwikkeling, ook al 'heb ben zij in het afgelopen Jaar tame lijk wat middelen kunnen opnemen door middel van kortlopende lenin gen. De onzekerheid over de toe komstige renteontwikkeling heeft zowel aan geldgevers- als aan geld- nemerszijde de tendens doen ont staan om zo dicht mogelijk bij huis te blijven. Low-Drrte. CV ié TV4 4, Pm» «l 4n Nl>« FV.-vJO- FCV» N.Mii CA» bér+m n» A Ot h"! Samenwerking Kortgeleden heeft een combinatie van Franse, Duitse en Italiaanse banken aangekondigd dat tot een nauwe samenwerking zal worden overgegaan. Vorige week gaf de Al gemene 3ank Nederland te kennen dat ?p net gebied van de interna tionale financieringen de handen ineen worden geslagen met twee Duitse banken en een Belgische in stelling. Het zou nog mooier zijn geweest, indien de samenwerking uitgebreid had kunnen worden tot de Franse en Italiaanse banken met welke de ABN al in een club zit. Er bleken echter zoveel haken en ogen aan te zitten om met de betreffende in stellingen in zee te gaan, omdat zij genationaliseerd zijn en daardoor Rentelast De ondernemers willen zich niet voor lange tijd binden aan ver plichtingen met een als uitzonder lijk hoog beoordeeelde rentelast. Aan de andere kant krijgen geldge vers gelegenheid om de kat uit de boom te kijken voor het geval de rente nog verder zou oplopen. In ons land is de rentevoet de laatste maanden aanmerkelijk gedrukt als gevolg van de toevloed van midde len uit het buitenland, die enerzijds worden aangetrokken door de rela tief hoge rente en anderzijds door het vertrouwen dat de gulden in de Internationale financiële wereld nog geniet. Blijkbaar worden de Nederlanders nog altijd gezien als een verstandig volkje dat bijtijds zou bezwijken. Aan de andere kant houdt de toe vloed van buitenlands kapitaal ge varen in. want wat gaat er gebeu ren als door een of andere omstan digheid het geld naar elders zou worden overgeheveld. Er zou dan een dusdanige drainage van onze geld- en kapitaalmarkt kunnen ont staan dat Leiden in last komt. De Nederlandsche Bank zou in dat ge val de deviezen- en goudreserve moeten plunderen en tegelijkertijd door middel van voorschotten aan bankiers de guldens moeten leveren die nodig zouden zijn om de aan koop van deviezen te financieren. De afnemende geneigdheid van de binnenlandse kapitaalverschaffers om het geld op langere termijn uit te lenen spruit in de eerste plaats voort uit de bijkans structurele ka- pitaalschaarste. Niet voor niets heeft de AMRO-Bank er in haar jaarverslag op gewezen dat het hoge niveau waarnaar in econo misch opzicht wordt gestreefd, waar bij zowel van particuliere als van overheidszijde beslag wordt gelegd op de mogelijkheden tot uitbreiding van de bestedingen, ertoe leidt dat de vraag naar financieringsmidde len voortdurend groter is dan het aanbod. Geen evenwicht De rentestand, hoezeer ook de laat ste jaren gestegen, blijkt in het al gemeen geen evenwicht tussen vraag een aanbod tot stand te kim men brengen. Sommige bedrijven, die kapitaal nodig hebben, zijn daardoor gedwongen naar andere dan door hen gewenste financie- ringsvormen uit te wijken of van him investeringsplannen af te zien. Het is echter niet alleen het finan cieringsvraagstuk dat de onderne- Een advertentie uit de Lon- dense Times van 2 maart j.l- over een emissie t.b.v. Beecham. Meer dan honderd banken w.ode Ne derlandse ABN. Amro-bank, Pier- son. Heldring Pierson zijn er bij betrokken. Een voorbeeld van internationale samenwerking in het bankwezen. mers kopschuw heeft gemaakt op het gebied van de investeringen. In toenemende mate valt te constate ren dat belangrijke investeringen worden opgeschort of dat investe ringsplannen in de bureaulade ver huizen. Investeren heeft pas zin als de omstandigheden erop duiden dat er op den duur een redelijk rende ment op het geïnvesteerde vermo gen kan worden behaald. De meeste bedrijven werken tegen woordig met een rendement op het reëel geinvesteerd vermogen dat niet eens voldoende zou zijn om een normale spaarbankrente to dekken. Er zijn er zelfs die helemaal niet aan een rendement toekomen, j Neem daarvoor alleen maar de pa piersector, waar Van Gelder en Zn. niet meer weet wat er allemaal zou moeten gebeuren om weer lonend te gaan werken. Zelfs al zou de fusie met Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek verwezenlijkt worden dan is het nog de vraag of er niet da nig moet worden gekapt. Natuurlijk beschikt het concern over waarde volle objecten. Neem alleen maar de grond waarop de grote papierfa briek in Velzen staat. Voor Hoogovens zou er een prachti ge uitbreidingsmogelijkheid bestaan als daar in plaats van op de Maas vlakte waar het een ongewenst bedrijf zou zijn naar gro tore bedrtffsproporties kan wor den gestreefd Doch met dat ene stuk grond is Van Gelder niet ge red. HET ONGELUKKIGE in de Nederlandse politiek en in de voorlichting over die politiek, Is de permanente samenzwe ring tegen het begrip. Tegen het begrip van een gewoon mens, die voor zijn boterham werkt of studeert, die in zijn ochtend- of avondblad, dan wel of de beeldbuis, essenties wil lezen, horen en zien, om te begrijpen waar hij met zijn dagelijkse werk eigenlijk heen gaat. Er is natuurlijk de theorie, dat die gewone Nederlander, dat ge wone mensen in het algemeen, daar geen interesse voor zouden hebben. Dat is een leu gen die men als waar poogt to bewijzen door systematisch in zijn voorlichting en opvoeding de essenties te verdoezelen of door bijzaken to vervangen. Zo als in deze affaire van de ul- tracentrifuge". Dit schrijft de free-lance jour nalist Wim Klinkenberg in zijn deze week verschenen boek „De ultracentrifuge 1937-1970", met als suggestieve ondertitel: „Hit- Iers bom voor Straus?" Welke wezenlijke informatie is het naar „essenties" hunke rende volk volgens 'deze oud-re dacteur van „De Waarheid" met betrekking tot het ultra-centrl- fuge-project „systematisch" onthouden? Die vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, want een groot deel van het (al to overvloedige) feitenmateriaal uit zijn boek is in de Jaren zes tig wel degelijk in de publiciteit gekomen, al kan men Klinken berg nageven dat dit vaak pas na veel aarzelingen (en soms onder druk van al of niet Juiste pu- blikaties in De Waarheid) is ge beurd. Dit alles heeft bij het grote pu bliek inderdaad niet de mening doen postvatten dat de u.c.-me- thode, waarbij door middel van razendsnel ronddraaiende trom mels uranium kan worden ver rijkt, „één van de vitale geva ren voor de Europese en de we reldvrede (vormt) omdat de zelfde belangen en machten die de Tweede Wereldoorlog ontke tenden, zich er meester van wil len )maken", zoals Klinkenberg betoogt. Maar moet men daaruit concluderen dat het publiek is gemanipuleerd door onjuiste voorlichting of kan het mis schien ook zijn dat de gevolg trekkingen van Klinkenberg en de zijnen pas voor de hand lig gen wanneer men mét hem uit gaat van een aantal communis tische geloofsartikelen, zoals de volstrekte verdorvenheid van Professor gistemaker het kapitalistische stelsel, de on derworpenheid van de regeringen aan de „monopolies", het Duitse revanchisme enz. enz Hoe het ook zij, de voornaam ste oedoeling van de schrijver is en het duurt wel even voor dat men door de bomen het bos gaat zien ons op het hart te drukken dat de ontwikkeling van de U.C.-methode een zaak is met 'n stinkend verleden en een ge vaarlijk heden. Tot op de dag van vandaag is volgens hem ge weigerd om in de voorlichting te doen uitkomen ,,'t Duitse verle den van de ultracentrifuge", het naziverleden van Groths onder zoek. net nazi verleden van Kis tenmakers Cell astic-ar beid in dienst van dezelfde Duitse con cerns die thans de ultracentri fuge en het verdere kernfysische onderzoek onder hun hoede heb ben". Groth is een Westduits kern fysicus die in 1939 samen met zijn collega Harteck de aan dacht van rijksmaarschalk Her mann Göring vestigde op de mo gelijkheid een atoombom te ver vaardigen en die op grond daar van kredieten loskreeg die hem en Harteck in staat stolden reeds in 1942 op bescheiden schaal verrijkt uranium te produceren door middel van de u.c.-metho- de. Kistenmaker is de Nederland se hoogleraar die na de oorlog in ons land een belangrijke rol speelde bij de ontwikkeling van het u.c.-project, en in het begin van de Jaren zestig in opspraak raakte omdat hij tijdens de oor log gecollaboreerd zou hebben met de Duitsers (de Cellastic- affaire). Het Reactor Centrum Neder- aldn (RCN) pleegde in 1957 overleg met Duitse instanties over samenwerking bij de u.c.- ontwikkeling. waarbij werd voortgebouwd „op een reeds lan ger bestaand onofficieel contact tussen prof. Kistemaker en prol Groth van de universiteit van Bonn, die eveneens experimen ten en studies op dit gebied ver richt", zo staat in het Jaarver slag over 1957 van de stichting Fundamenteel Onderzoek Ma terie (FOM), waarvan ook Kis temaker deel uitmaakte. Uit een nota van minister Zijlstra aan de Tweede Kamer bleek voorts dat over de hoofdlijnen van de samenwerking in dat Jaar reeds overeenstemming werd bereikt. Klinkenberg stelt de vraag hoe men al in 1957 tot een zó verregaande conclusie kon ko men, nadat het RCN pas in hei voorafgaande Jaar voor het eerst gelden voor het u.c.-project op zijn begroting had uitgetrok ken. De samenwerking met Groths laboratorium in Bonn moet al vee! eerder begonnen zijn zo leidt hij hieruit af. De Nederlandse ultracentrifuge is volgens hem dan ook geen vin ding van Kistemaker. Dat laatst genoemde nooit verwijst naar Duits onderzoek voor en tijdens de oorlog, „terwijl hij Groth hier in Leiden in het Kamer - lingh Onnes-laboratorium en in Parijs in „Cellastic"-ver band heeft leren kennen, versterkt onze overtuiging, dat na 1945 het door de Amerikanen gron dig opgerolde u.c.-project van de Duitse A-bom-zoekers in het diepste geheim aan Ne derlandse geleerden is toever trouwd, en dan aan die geleer den Kistemaker en Ketelaar - die hun sporen in de dienst aan de Duitse concerns en de Duitse zaak hadden verdiend", aldus Klinkenberg. Dat is een van de vele interes sante maar wankele conclusies waaraan dit boek rijk is. De aul ur wil en zal bewijzen dat de u.c.-samenwerking van dit ogenblik tussen Nederland, En geland en Duitsland onderdeel is van een gigantische kapitalisti sche samenzwering, en htf meent zijn doel het best te kunnen be reiken door dit project als een regelrechte voortzetting af te schilderen van de Duitse pogin gen om een atoombom te maken. Het is de bedoeling dat wij zul len denken: als de u.c.-metho- de oorspronkelijk werd beproefd om aan splijtbaar materiaal voor een A-bom te komen, dan zal zij daar nu ook wel voor ge bruikt worden. Maar waarom zouden we dat eigenlijk den ken? F. H BERGMAN Een lagere leeftijd voor het pas sief kiesrecht sneuvelde dinsdag op het zebrapad. Immerswat is voor een voorstel van een minis ter een veiliger oversteekplaats dan het heerlijke besef dat bijna alle politieke partijen zijn plan steunen. Het plan was in dit geval een ver ruiming van het recht om gekozen te worden. Voor de Tweede en Eer ste Kamer geldt thans de leeftijd van 25 jaar, voor gemeenteraden 23 Door Frans de Lugt Jaar. Minister Beernink (binnen landse zaken) wilde daar 21 jaar van maken. Maar de Tweede Kamer wijzigde op voorstel van de WD-er Hans Wiegel „de leeftijd van 21 jaar" in „de leeftijd waarop volgens de wet de burgerrechtelijke meerderjarig heid aanvangt." Als de meerderja righeidsleeftijd over een paar van 21 Jaar naar achttien wordt ver laagd, zou het passief kiesrecht au tomatisch mee veranderen. Een goede week geleden boog de Eerste Kamer zich over het voorstel van Beernink. inclusief de wijziging die de Tweede Kamer daarin had aangebracht. De CHU-senator Piket kwam toen met het verhaal dn de tekst niet waterdicht was. Een meisje van veertien jaar zou ln het Parlement gekozen kunnen worden als zij gehuwd is. Verheugd Beernink maakte zijn partijgenoot Piket er prompt op attent dat dit in de Tweede Kamer niet onopge merkt was gebleven. Wiegel had zijn wijzigingsvoorstel boven alle misverstanden verheven door toe te lichten dat zijn formulering geen koppeling is aan de meerderjarig heid maar aan de leeftijd waarop men volgens de wet meerderjarig wordt. Een verheugde Beernink was met deze toelichting wel tevreden en verzette zich toen niet meer te gen Wiegels voorstel. Maar in de Eerste Kamer gebeurde precies het tegendeel. Na enig fluis- terwerk aan de ministeriële tafel neigde Beernink plotseling over naar de visie van Piket. Voor de zekerheid raadpleegde hij een des kundige die hem nog pertinenter maakte: Piket heeft gelijk. De meeste leden van de Eerste Ka mer werden door deze gedraging van de minister in verwarring ge bracht. Of de minister dan nog maar eens goed wilde uitzoeken hoe het wetsontwerp moet worden ver staan. was de opinie Superdeskundige Afgelopen dinsdag kwam Beernink uiteen zetten dat hij nu met een „super-deskundige" had gesproken, (minister Polak) en dat die hem had overtuigd dat Piket het toch bij het verkeerde eind had. Zoals Piket het voorstel leest, zei Beer nink. moet Je het niet lezen, al is zijn interpretatie verdedigbaar. Dat laatste was voor de Senatoren het sein om te gaan steigeren. KVP-er Nlers vertolkte de ergernis van de Eerste Kamer het beste met zijn opmerking dat bij wijzigingen van de Grondwet geen tonton moe- ton worden opgezet, maar hulzen moeten worden gebouwd. Alle woordvoerders waren het met elkaar eens. de onduidelijkheid is niet al leen blijven bestaan, maar zelfs versterkt. Bij interruptie liet mr. Van Rlel (VVD) weten „Gehoord de minister zullen wij onze stom niet aan dit voorstel geven". En zo kon het gebeuren dat het passief kiesrecht weer vier Jaar lan ger op een verouderde leeftijdsgrens blijft hangen. De vraag rijst of deze gang van zaken had kunnen worden voorkomen; dus met voor bijgaan aan de grillige „verdedi ging" van de bewindsman. Piket prikte de vinger in de rich ting van Wiegel die Immers de geestelijke vader is van de formule ring die de Tweede Kamer in Beer- ninks voorstel aanbracht. Maar Wiegel heeft zijn voorstel wel dege lijk getoetst aan een super-expert. Scherpe tongen houden rekening met de mogelijkheid dat Piket als pion heeft gediend voor Beernink. De als een goed schaker bekend staande minister zou op deze ma nier alsnog de Tweede Kamer en met name Wiegel mat hebben wil len zetten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7