Y oorbijganger Omleidingen naar kust- e bollen streek lastig KATWIJK WIL VAN A.N.W.B. BETERE WEGBEWIJZERING A.V. Holland krijgt een damesafdeling Leentje Zijlmans (14) uitschieter tijdens matige Meerrustavond Wensen voor winkel centrum Lange Voort in nieuw Oegstgeest Degelijk Meer mode Rustig Groter hou we kak Delftenaar (18) pleegt overval in Kaiserstraat OPHAL GROF VU| PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 MAART EB Décor voorons vragenmuurtje was het winkelcentrum Lange Voort, dat niet alleen mikt op nieuw-Oegstgeest, maar op een flinke regio Klanten komen uit Leiden, kust- en de bollenstreek en zelfs om Leiden heen uit de VeenstreekEr zijn niet zoveel plaatsen, waar de nieuwe inwoners een winkelcentrum van dergelijke omvang vinden in een dorp. dat ook in de oude kern nog een heel behoorlijk winkelbestand heeft. Logisch gevolg, dat de vragen en antwoorden zich toespitsten op dit centrum. Er leven wel wensen ten aanzien van de verscheidenheid. Die kunnen wellicht worden ingepast in de resultaten van een enquête, die is gehouden naar aanleiding van de vergevorderde plannen om het centrum uit te breiden met een gedeelte aan de overzijde van de Lange Voort .in de schaduw van de grote flat dus. Oegstgrestenaren zijn echte voor bijgangers: ze gaan voorbij. Ver slaggever en vooral fotograaf wor den argwanend bekeken. Schichtig schouderophalend gaan ze aan de vragensteller voorbij. Het is moei lijk mensen te vinden die hun mening willen geven in deze voorbijganger- serie over het wonen in de eigen plaats. Is men bang om zijn mening in de krant te zien? Je zou het aflei den uit de reactie van een mevrouw, die wel haar mening gaf, maar la ter opbelde met de mededeling, dat Tekst Hans Melkert Foto's LD/Holvast „niets mag worden gepubliceerd van wat die twee niet al te bescheiden jongens haar hadden gevraagd". Om te beginnen iemand, d ie het "van de andere kant" ziet: één van de winkeliers uit het winkelcentrum Schoenenhandelaar P. Rooyakkers i: goed te spreken over de resultaten in de ruim drie jaar. dat het cen trum draait. "Het kan nog beter maar alles moet groeien. Voordee' is, dat we hier met allemaal jonge- mensen zitten, die er tegenaan wil len". Hoe vindt hij het Oegstgeester publiek? "Niet gemakkelijk en niet lastig. Het weet wat het wil en het staat duidelijk op service en goede bediening. Wat de smaak betreft nieuwe Oegstgeestenaren zijn eerder degelijk dan modieus". LEIDEN/KATWIJK/NOORD WIJK/LISSE/VALKËNBURG Hoewel de sneeuwlaag, die nu op de velden ligt het niet doet vermoeden, is de lente toch snel in aantocht en wordt op 2 april het Keukenhof- en bolbloemenseizoen geopend. Hon derdduizend bezoekers, waarvan de meesten met toeringcars en auto's komen, worden dan gedurende zes weken in de streek tussen Leiden en Haarlem verwacht om de immense kleuren pracht te bewonderen. Lisse met zijn ongeëvenaarde bolbloe- mentuin en de badplaatsen Katwijk en.Noordwijk zullen dan wel het meest in de belangstelling staan. Aan de kust zullen namelijk de meeste buitenlandse gasten, die langer dan een dag blijven, onderdak moeten vinden. Het zal daardoor, vooral tijdens de weekeinden bijzonder druk worden op de wegen, die van de Duitse grens naar de kust- en bollenstreek leiden. In het bijzonder op de (smalje en vaak onoverzichtelijke) rijks weg 11 van Bodegraven naar Leiden. op korte termen iets aan deze zaak te doen. Katwyks burgemeester kennende staat het wel vast, dat hij niet zal rusten voor die bewegwijzering in orde is, zo dat men dus komende uit de richting Utrecht, al vrij spoedig en groot de naam Katwijk op de borden ziet staan. Liefst nog een stuk voor de afslag bij Bodegraven. JVanneer men van ANWB-zijde toch aan het veranderen slaat is het misschien ook mogelijk Leiden eer der aan tegeven. Dat gebeurt nu ook pas enkele honderden meters voor men de rijksweg Utrecht-Rotterdam/ I Den Haag bij Bodegraven moet gaan j verlaten. Ook de NZH heeft zijn dienstre- I geling moeten aanpassen. De lijn I Leiden-Valkenburg v.v. wordt ty- I dens de spitsuren gereden met een I frequentie van 30 minuten, voor het overige gedurende de hele week om de 60 minuten. Het eind- en begin- punt in Valkenburg is aan de Broek- weg by de muziektent, de halten De reconstructie van ke kenburgseweg brengt pro 1 mee voor,het toeristische ivo naar Katwijk. Broekweg en Raadhuis van ment vervallen. Het trajectgedeelte Katw;101 den Ryn Katwyk aan J wordt volgens de geldende w regeling gereden, de omlo diensten is echter gewyzig Modieus en jong (22» is An neke Evers van de Laan van Arens- tein, momenteel zonder werk, "maar genoeg te doen". Ze woont elf jaar in Oegstgeest en heeft het uitstekend naar haar zin in het "leefbare dorp" onder de rook van Leiden. Wat het winkelcentrum betreft, ze komt er veel en graag. Ze stelt de bediening en service op prijs. Wensen heeft ze wel: "Er moet meer mode komen en dameslingerie". Nog een wens, waar uit blijkt, dat ze de krant slecht leest: een postkantoor. Want deze wens gaat binnenkort in vervulling op het parkeerterrein aan de Lijt- weg tegenover de galerij. Nieuw Oegstgeest heeft heel wat buitenlanders onder de bevolking, o.a. Duitse, Franse, Engelse en Ita liaanse gezinnen, waarvan „het hoofd" werkt bjj Estec. Grote kans. dat een voorbijganger een buiten lander is. Het was een Amerikaan met een naam, die zyn Nederlandse afkomst verraadt: R. van Wijngaar den, een 22-jarige student. Hij stu deert rechten ln Leiden en woont nu acht maanden op kamers in Oegst geest. Hij begrijpt het Nederlands een beetje, maar spreekt zelf En gels. Oegstgeest vindt hij heerlijk rustig om te wonen. In het winkel centrum komt hij graag: "Ook als buitenlander word je er fijn gehol pen". Is deze weg op zichzelf al een handicap voor de automobilisten, Jaar komt nog bij, dat men in Lei den en in Valkenburg met weg werkzaamheden begonnen is of gaat beginnen. In Valkenburg denkt men een half jaar nodig te hebben voor de reconstructie van de Valkenburg- seweg (dus daar hebben de zomer- toeristen ook mee te kampen» en in Leiden zal het leggen van buizen in de Willem de Zwygerlaan naar schatting een week of negen, tien j vergen. Omleidingsweg Deze omleidingsweg is nu drie we ken voor het doorgaande verkeer af gesloten en daarna zal men van een rijstrook gebruik kunnen maken, wat op drukke bollendagen bepaald on- j voldoende zal blyken te zyn Hoe j het ook zy, het verkeer naar de badplaatsen Katwyk en Noordwyk i en naar Lisses Keukenhof en de bloeiende bollenvelden zal daar vol doende narigheid van ondervinden. Moeilijker Voor Noordwyk en de Bollenstreek is de narigheid dus hopenlyk snel voorby Tenminste wanneer- er geen vertragingen by de werkzaamheden optreden. Het verkeer naar de bloe- menbadplaatsen en de Keukenhof wordt vanaf ryksweg 11 via de Lei- j derdorpse brug. Persant Snoepweg, Engelendaal en de Willem de Zwy- I gerlaan geleid. Voor Katwyk ligt alles wat mocilyker. Daarom is het j te begrijpen, dat de toeristenmakers in deze familiebadplaats lang niet gelukkig zyn met de reconstructie van de Katwijkerweg in Valkenburg en nog minder met het feit, dat men met de eerste fase van dit werk een half jaar denkt bezig te zyn. Het biedt voor de binnen- en buitenlandse gasten, die met hun auto uit de richting Utrecht over ryksweg 11 naar Katwyk willen gaan talrijke problemen. Op de borden ter hoogte van de Leiderdorpse brug staat aangegeven, dat men voor de vissers- en badplaats naar de Wil- helminabrug moet ryden, daarna "Het is een fijn winkelcentrum, maar alleen moet het groter wor den, waardoor de sortering wordt verrijkt", zegt mevr. Van Egmond. die in de Piet Heinlaan woont en Oegstgeest een fijne woonplaats vindt. Haar man heeft een zaak in het centrum van Leiden, in de Bree- straat. maar zelf geeft ze de voor keur aan dit winkelcentrum met al zijn gemakken boven de oude binnen stad. "Er komen ook steeds meer Leidenaars naar dit centrum. Lei den zal alle zeilen moeten bijzetten, zeker als het veel grotere winkel centrum Leidsenhage in Leidschen- dam klaar is", zegt deze Jonge huis vrouw. Door Cees Combee Foto's fan Holvast Oegstgeest is een plaats met veel honden, weinig loslopende, maar veel aangelijnde Bij de winkelgale rij zijn speciale haken voor de hon den. Wat zou zo'n verstandig kijken de viervoeter denken over het wonen in Oegstgeest? Hij zal het vele groen wel op prijs stellen. Je hebt in Oegst geest immers de ruimte, ook als hond. Maar hij zou bezwaren kunnen hebber, tegen 'n kouwe-kak-mentali- teit, waardoor straatbewoners elkaar niet kennen en buren elkaar niet ge dag zeggen. Als vriendelijke "inwo ner" van Oegstgeest moeten deze dingen een hond opvallen. Het valt zelfs mensen op. Woef! over de Kanaalweg. door Leiden Zuidwest naar het Haagsche Schouw, waar in de richting Valken burg moet worden afgeslagen. Door die wegreconstructie kan men het stukje Haagsche Schouw-Val- kenburg niet ryden, zodat men ge dwongen is ryksweg 44 by Holiday Inn op te zoeken om deze weer by de afslag Oegstgeest te verlaten om via Rynsburg naar Katwyk te ryden. Dat zal daar by die onoverzichte- lyke afrit by het viaduct in Oegst geest bepaald wel de nodige verk- keersstrubbelingen veroorzaken. Begrip In Katwyk heeft men natuurlyk volledig begrip voor het feit, dat het voor Valkenburg van zeer groot belang is, dat de Katwykerwcg wordt gereconstrueerd en van vyf op zes meter breed wordt gebracht met aan weerszyden een trottoir. Dat verbreden vergt zoveel tyd, omdat maar liefst 21 kabels en lei dingen moeten worden verlegd en er een nieuw rioleringsstelsel moet Wor den aangebracht. Het is trouwens ook voor de badplaats van belang, want door deze reconstructie krygt men een veel betere toegangsweg De eerste fase gaat van de grens van Katwijk naar de scheiding Katwy- kerweg-Hoofdstraat, waaronder ook het zeer smalle en gevaariyke brug getje valt. Zyn die werkzaamheden gereed dan komen de Hoofdstraat en de Valkenburgseweg aan de beurt. Wel betreurt men het in de bad plaats. dat deze werkzaamheden kort voor het begin van het seizoen ge start zyn en dat het doorgaande ver keer er. zolang dat seizoen duurt, er grote overlast van zal ondervinden Begrypeiyk. maar er moet eenmaal een begin gemaakt worden met die reconstructie, waarover men al Ja ren aan het praten is voor tot rea lisering kon worden overgegaan. Trouwens voor de Valkenburgers zelf levert het ook genoeg voetangels en klemmen op. Voor de bedryven en voor de inwoners, die van de NZH- bus gebruik maken. Eenvoudig is het niet. Ontevreden Trouwens in Katwyk is men op verkeersgebied over meer dingen niet te spreken: de miserabele verbinding van de Duitse grens via ryksweg 11 en de slechte bewegwyzering door de ANWB. waarby aan Noordwyk meer privileges— in de vorm van een gro tere naam op de verkeersborden en een veel eerdere aanduiding dan aan Katwyk worden geschonken V.V.V.-directeur Chris Verplancke vecht al Jaren zonder merkbaar suc ces tegen deze vorm van „discrimi natie". En terecht, want hy en zyn medewerkers (sters» van de VVV „verkopen" Katwyk en zorgen er ieder jaar weer voor. dat het steeds groeiende aantal bedden door vreem delingen wordt bezet. Goede verbin dingen en aanduidingen zyn voor een toeristische gemeente van onge kend groot belang. Door die berichten over de zee watervervuiling en het nadeel, dat onze kustplaatsen in het bijzon der Katwyk daarvan mogelyk kunnen ondervinden, is ook de ANWB-bewegwyzering weer eens ter sprake gekomen. Nu op hoog niveau, want een „getergde" burgemeester A. G. Vermeulen heeft zich er hoogst persoonlyk voor ingezet en er by de ANWB met klem op aangedrongen LEIDEN De Leidse atletiek vereniging AV Holland gaat 'n da mes-afdeling oprichten. Deze „op dracht" kreeg het bestuur van de o- ranjebroeken gisteravond tijdens de jaarvergadering, gehouden in de kan tine van de voetbalvereniging LFC, mee van de aanwezigen. De aanlei ding van bovengenoemd, voor Hol land zeer belangryk besluit, vormde een ingekomen stuk van de heer R Pommee, waarin deze zijn denkbeel den over een dames-afdeling uiteen.- zette. Het stuk sloeg een levendige discussie los waarbij bleek dat al le aanwezigen, ondanks enkele klei ne verschillen in opvatting, voor stander van een „gemengde" vereni ging waren. LEIDEN De jongeman die gis termiddag een overval, pleegde op het Studentenuitzendbureau aan de Kai serstraat blykt een 18-jarige tim merman uit Delft te zijn. De dader kon zoals wy in onze vorige editie reeds meldden kort na de overval in een hofje, waar hy zich schuil hield, door de politie worden aangehouden. Hy had by de overval een bedrag van zestienhonderd gulden buit we ten te maken. Een van de personeelsleden van het uitzendbureau werd. toen de jeugdige rover zich de geldkoffer toe eigende, bedreigd met een luchtdruk pistool. De jongen had het geld by aanhouding nog by zich. Eerder op de avond had voorzitter W. H. Rietbergen in zijn openings woord andere belangrijke zaken zoals de bouw van een clubhuis, me dische begeleiding en een verbreding van de financiële basis van de ver eniging naar voren gebracht daarbij de activiteiten van het bestuur aan stippend om deze „problemen" tot 'n oplossing te brengen. Een traditio neel hoogtepunt van de vergadering was de uitreiking van de diverse pïestatiebekers. De „In Memoriam Cor Guldemond Bokaal" (.voor het meest verdienstelijke lid» kwam te- reoht by Henk Boom .terwyl de ..Erich van de Watercup" (voor de beste prestatie) werd uitgereikt aan de 4x lOOm herenestafetteploeg die het afgelopen Jaar Nederlands kam pioen werd. De ,Wim Rietbergen- prestatiebekers" gingen naar Mar- tien van de Hoorn en Harry Frauen- felder. Voorts werden de heren J. Riethoven en J. v. Hoven die zich o hebben ingespannen voor het welsla gen van de Tiende Gouden Spike da nig in het zonnetje gezet. De heer Riethoven verraste de vergade ring vervolgens met het» beschikbaar, stellen van een prachtige Cup, de „Toekomstbeker", jaarlijks bestemd voor de jeugdatleet „waar het meeste muziek in zit". WARMOND "Het is beter om te zingen dan om hard te werken", zei gisteravond, tijdens de tweede serie Kaagconcours in Meerrust ben jamin van de talentenjacht, de 14- jarige Leentje Zylmans uit Raam- donksveer. Op de vraag van presen tator Jack van der Voorn of hij een tweede Heintje wilde worden. Een antwoord dat hem van het publiek 'n extra applausje opleverde. Leentje, die met twee vrienden de groep Ger- Jantos vormt zong "Omaatje lief", j Herta mijn hond", "Een moeder als jij". Hij deed dat met een heel zuiver stemmetje waar iedereen geboeid naar luisterde. De „Gertjantos". die het sluitstuk vormden waren eigenlijk de beste artiesten van deze avond. Daarna moet beslist worden genoemd het fy- ne optreden van Clarence Putman. Vooral haar eerste liedje "De Jeugd", een eigen compositie waarin zij de generatie-kloof beschreef was erg j gaaf. I Ook deze keer hadden we een deel- j neemster uit Leiden, de moeder van I de kleine Lenie Harmsen. Zij bracht iets in het genre van Corrie en de Rekels, maar wat ons betreft mag ze dat voor de familiekring bewaren, voor meer is het beslist niet ge schikt. Rudolf van Houwelingen uit IJmui- den was ook al geen succes. Hij zong Melanie op een manier waar een echte fan van dit geweldige meisje zich voor zou schamen. Vooral de stampende bewegingen die hij daar bij maakten waren erg hinderlijk. Geraffineerd was het optreden van de Amsterdamse Joyce Tulkens (28». I Met haar gesluierde stem zong zij drie fijne jazzy-songs waarvan haar eerste nummer These foolish things" wel het beste klonk. Maar haar tweede song was beslist vals. De artiesten van gisteravond moes ten het voor het eerst zonder het vertrouwde Meteor-kwartet doen. De nieuwe groep "Los Guantos Rojos" (in goed Nederlands „De rode want jes". al waren ,ze dan in modieus geel gestoken) Het was voor de "trouwe bezoekers van Meerrust wel even wennen maar ach, over een paar weekjes is dat ook weer ge woon. Doopsgezinde Kerk Adventkerk bij belstudie 10 uur voorm. prediking ds. N. D. Schuitevoerder 11 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel. (Voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- socleteit Palamedes 25.30 uur nam. Schouwburg Werkmans Wilskracht 8.15 uur nam. Nieuw Minerva Receptie 40-Jarlg artsenjubileum dokter H. M. J. W. J. Kortmann 46 uur nam. Zondag Zijlsingel 2 Evangellecentrum Spr evang J Zijlstra 10 uur voorm. Breestraat 19. Sociëteit Twentwel (Voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Hogewoerd 175 Jehova getuigen 2.30 en 5.15 uur nam. Rijnlan Jslyceum (Apollolaan 1) Gem voor oorspronkelijk christendom, afd Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. Brug ge, 7.30 uur nam. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr. dhr. W. Meijer, 3 uur nam. MAANDAG MaresingeJ (van Julianasti Zwarte Pad) "'rins Frederi Koningstraat, Bronkhorststra lemstraat. Prins Hendrikstr plein Mauritsstraat. Lou lignystraat. Waldeck Pyrmon Marnixstraat (van Maresin Willem de Zwygerlaan), Ara Johan Willem Friso.-traat, Vi gen dorpstraat, Van Limbui rumstraat, v d. Duinstraat straat Anna van Saksei Kemperstraat, Molenstraat, M gel (van Zwarte Pad tot Hi mertrekvaart) Pasteur straat, ser-straat en Korte Hansel Leeuwenhoekstraat, Gi jenoon en plein Mussenbroekstraat. van Leydenstraat, 3akker K Jan Lievenstraat, Fre van straat, Gabriel Metzmtraat, weg Stadspolder eg Haart weg. Raampoort, Raamstraat, dyk Piet Heinstraat, Vende P Igt esterstraat, C?hutt< Maredykhofje, VaartkarG A Rynsburgersingel, Marislaan. DINSDAG: Ter laikade, Boshuizerlaa huizerkade 5 Meila-an, 5 M Bevrydingsplein, Gerrit v. d. straft. Titus Brandsmalaan. gomerystraat. Joh Poststraat raven var Halstraat. Wiardl manstraat v d. Helmlaan Brunsstraat, Lieven de K ei Zocherstraat Van Banchei Bazelstraat Jac Romansti Ktldermanstraat, Vini Jacob van Campe: laan, V< terweg Stalpaerthol, Van vensandestraat, Berlagestraat lingkade, Lammenschansweg Veilingkade tot Lammenschanjfr; Lammenschansplein, Zoetcrs weg Meloenstraat, Appelstnw matenstraat, Dru./enstraat, se; c'<*a"t, Carbutrewep Plant Kanaalwee (van Lammebfl spc riyn) Vlietweg, Vrouw Cronestein (woonschepen). Maandag Rihoboth (Rapenburg 10) Leidse Amaieurfotografenvereniging 8 uur Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur na Stadhuis Gemeenteraad 7.30 u. nam. Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.4 uur nam. Oegstgeest (Akeleilaan 43) Informa tieavond Baha'i. 8 uur nam. WEEKEINDEDIEN8T HUISARTSEN Warmond Dokter Walenkamp, tel 2220 (wijkzuster De Jong. Dr Kuvper- laan 3. Voorhout, tel. 12122 Voorschoten Dokter Van Dam. Prof Asserlaan 26. tel. 3960 (wijkverpleging Gezondheidscentrum Wijngaaraenlaan 2. tel. 2177. Leiderdorp Dokter G. A de BruiJ- ne. Hoofdstraat 8. tel. 22208 (wijkzus ter S. v. d. Leer, B. G. Cortslaan 34. tel. 23109. Oegstgeest Dokter E. J Roelants. Frans Halslaah 10. tel. 53747. Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Tot Hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48. tel. 21060 en de potheek Tot Hulp der Mensch - Hooigracht 48. tel. 21060 en df Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmlnaprk. 8. Oegstgeest. tel. 53274. De zaterdag en zondag- avond- en nachtdienst van (F DONDERDAG Ryns„u/ gc-r weg, Terweepark, haavelaan, Mardënpoelstraat, i e straat, Zweilandlaan Van Si w straat, Faljerilstraat. Houtla: to: u tycklaan, Van BeunU) Van Slitigelandtl n. Johan df straat JohaD van Oldenbarn straat. Fngelstraat Leden B str: at, Hogt rbeetsstraat ierweg. Nachtegaallaan, straat, Vinkenstraat, Liisteifc Roc-'borststraat Mert traat. )i naarspweg Lfreu erikstraat, tionsweg Paviljoens!^! SI plein, Mor gel Pesthuislaai Paaltlenspad Morsweg (van poort tot Lage Morsweg) Pau! gerstraat Pres Steynst.raat vaalkade en hof, >ertstraat m ara nstraat, v. d. sstraat senstraat Rynzichtstraat De straat, Reitzstraat, De la Reyi Pretcriusstraat. VRIJDAG

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2