MPUTER BEDREIGT NED. rv. KERK _1. bisschoppen tegen "hortus-op verzoek ^kdiensten Leiden en omgeving EXCOMMUNICATIE GAAT VERDWIJNEN (^ven veel hoger dan aanvankelijk werd gedacht Vraag antwoord KERKBEZOEK LOOPT STERK TERUG WOORD VAN BEZINNING eip (Burggravenlaan) 10 u. èèïïJt 6 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS De financiën van de Ned. Herv. Kerk verke- «n ïiterst moeilijk situatie. Zo moeilijk, dat de synode ^t-'a-zitting op 2 en 3 april uitsluitend financiële pro- et aal behandelen, waarbij het accent zal vallen op de >rs, die de kerk zich zal moeten getroosten voor een voor de kerkelijke administratie en het vele geld, is. [vermogen der Ned. Herv. miljoen gulden vastge- 1MRA, de landelijke her- iting Mechanische Regis- linistratie. Dit bedrag za [er Jaren nog stijgen tot lulden. 161 de algemene financi- lervormde Kerk onder be- gesteld van de Generale ,aad (GFR) was 't eer- :erk wat financiële rug- leven voor de omvangrij ke arbeid, die voor de ko oi was gepland. Eind 1962 gestegen tot ruim .gulden en in 1967 bedroeg rij enige verkopen en an- feiële transacties ruim 8.3 t een garantie-reserve van samen ruim 10 miljoen ji deze voorspoedige ont kwam in 1969 abrupt een ndijl Zeer hoge kosten \iputer tijdperk had in- fn intrede gedaan en de ot tot aanschaffing van computer, ervan uit- t een nauwkeurige le- atie een levensvoor- voor de kerk. lakeien op een geautoma- teem heeft echter veel sten met zich mee ge- 1 aanvankelijk was voor- inschakeling niet geheel 231) (men verwacht dat pas eind 1971) moet men thans nog vol gens twee systemen werken, het ou de mechanische en het nieuwe ge automatiseerde, wat ook extra-kos ten meebrengt. Verder bleek, dat het een ingewikkelde zaak was 'n kerke lijke bevolkingsadministratie, met veel meer mutaties dan een burger lijke, te automatiseren. Tenslotte wa ren slechts 300 van de 1400 plaatse lijke hervormde gemeenten bereid aan het nieuwe systeem mee te wer ken. Met elkaar omvatten deze 300 ge meenten ongeveer de helft van het totaal hervormden. Weinig interesse Waarom zo weinig interesse voor deze zaak bij de gemeenten? - Een antwoord op deze vraag vindt men in een artikel van ds G. Sam- som van Rotterdam-Zuid in het or gaan voor hervormd kerkewerk Woord en Dienst. „Tot voor kort", al dus ds. Samsom, „was Rotterdam- Zuid voor zeven wijkgemeenten bij de SMRA aangesloten, terwijl negen wijkgemeenten hun concentio- neel kerkelijk bevolkingsregister ge handhaafd hadden «Rotterdam- Zuid is een samensmelting van en kele oudere gemeenten; vandaar de ongelijke administratie red.). Uit de vergelijkende cijfers bleek, dat de SMRA-administratie veel te duur was en het college van kerkvoogden zegde de contracten met de SMRA op- Eind 1974 hoopt de SMRA, onder meer ook door werk voor derden, uit de moeilijkheden te zijn, maar de en banvloek uit te spre- hen, die er anders over ebben de rooms-katho- ïhoppen van Nederland Ipieel tegen abortus-op- ftgesproken. wordt er zeer duide- dat de abortusproble- los staat van het geheel ilevingsvragen. Maar als het bisschoppelijk (geldt de uitspraak, dat I-verzoek niet in overeen- jis met de verantwoorde- ji de waardigheid van de ®[et name de christen. overtuiging van de bis- kan niemand ook de vrouw zelf niet het van een zwangerschap 8 de uitvoering van een zedelijk recht. Het staat de mens niet vrij naar eigen goeddunken over het ongeboren leven te be schikken, evenmin als de mens ei genmachtig mag beschikken over reeds geboren leven, zo staat in het herderlijk schrijven. De bisschoppen ontkennen niet, dat zich gevallen kunnen voordoen, „waarin mensen geplaatst worden voor de onont koombare keuze tussen de menselij ke toekomst van het ene leven en die van het andere leven". Verder zeggen de bisschoppen: „Altijd zal moeten worden overwogen dat alle menselijke leven en dus ook het ongeboren leven voor ons de opgave inhoudt het een menselijke toe komst te verzekeren. Het staat mensen niet vrij naar eigen wens zich door abortus provocatus van deze opgave te ontdoen". Een computerkamer in één van de Leidse bedrijven. (Foto LD/Holvast) contributie zou op dat moment f 1,33 per hoofd van het ledenbestand be dragen. Ds. Samsom meent, dat men over bijzonder steekhoudende argu menten zal moeten beschikken om veel hervormde gemeenten te over tuigen dat zo'n uitgave verantwoord is. Voor een aantal wijkgemeenten, die voor bijna 70 procent uit ge boorteleden bestaan, die onbereikbaar zijn, zou dat een enorme financiële last betekenen. Scherpe aanval Ds. C. J. van Royen doet in Kerk en Wereld het blad van de vrijzinni ge hervormden een scherpe aanval op het computerbeleid. Als de zaak van tevoren sociologisch scherp-kri- tisch was bekeken, zou de kerk er nu beter voorstaan. Nu wordt de kerk meer geschaad dan gebaat. Voor de Vereniging van hervorm de kerkvoogdijen is het een pijnlijke zaak. Zij kan moeilijk adviseren de SMRA te liquideren. Prof. dr. ir. G. H. van Beusekom, erevoorzitter van de vereniging, zegt in het maandblad van de kerkvoogdijen dat daarvoor te veel werk is verricht en te veel geld is geïnvesteerd. Al die miljoe- joenen zijn niet helemaal verloren, want er staat een waardevol bezit aan kerkelijke gegevens tegenover, al dus prof. Van Beusekom. Overigens geeft hij toe, dat er sprake is van een benauwende situatie. Het is de bedoeling geweest, dat de kosten van de SMRA zouden worden gedekt door de contribu ties van alle hervormde gemeen ten. Nu deze gemeenten zelf in financiële nood zijn geraakt, staat de synode voor de moeilijke vraag, hoe zij het computerprobleem in de Hervormde Kerk moet oplos sen zonder ruïneuze bezuinigin gen op het overige kerkewerk. Al de niet-meelevende geboortele den maar uit de kerkelijke regis ters verwijderen, zoals sommigen willen? Administratief klinkt het aantrekkelijk, theologisch zijn er bezwaren. Duidelijke alternatie ven zijn er nog niet. W. de Lange VATICAANSTAD (AFP) Pries ters die trouwen en gelovigen die hun gemengd huwelijk door niet rk geestelijken laten inzegenen, zullen voortaan niet meer auto matisch geëxcommuniceerd zijn. Dit blijkt uit het nieuwe kerkelij ke wetboek, dat na tien jaar ar beid binnenkort zal worden ge publiceerd. Van betrouwbare Vaticaanse zijde is meegedeeld dat het systeem van strafmaatregelen, dat eeuwen gegol den heeft, grondig is herzien. Straf fen is niet meer het doel van 't nieu we systeem, maar genezen. Men wil de waardigheid en de rechten van de menselijke persoon beter tot hun recht laten komen. Ook zij die werken van afvalligen, ketters en scheurmakers lezen, lid zij zijn geworden van een vrijmetse laarsloge of zich kerkelijke goederen hebben toegeëigend, zullen niet meer automatisch geëxcommuniceerd zijn. (Excommunicatie betekent vooral buitengesloten zijn van de gemeen schap der gelovigen en van de sacra menten). Luther en Calvijn Op grond van de nieuwe bepalingen valt "amnestie" te verwachten voor de meeste mensen, die in het verle den geëxcommuniceerd zyn, mogelijk zelfs voor de grote hervormers als Lu ther en Calvyn. Een dergelijke „am nestie" zou ongetwijfeld het streven naar oecumene bevorderen. De gevreesde verklaring over eer verlies verdwijnt. De desbetreffende bepalingen troffen tot nu toe hen die minderjarigen verleidden, koppelaar sters en souteneurs, bigamisten, ho moseksuelen. mensen die duelleerden, hen die de eucharistie ontheiligden of een aanslag op' de Paus pleegden zoals de Boliviaan Mendoza in Manil la. en de afvalligen, ketters en scheurmakers. Excommunicatie zal voortaan maar zelden voorkomen en onderhevig zijn aan een speciale pro cedure waarbij de betrokken bisschop moet worden ingeschakeld. Excom municatie zal nooit meer automatisch geschieden en beroep hiertegen is mogelijk. Geëxcommuniceerden zullen voor taan aflaten kunnen verdienen, Ja zelfs in stervensgevaar de absolutie kunnen krijgen. Zij hebben recht op een kerkelijke begrafenis en de straf zal de dode niet meer „in zijn graf achtervolgen." AMSTERDAM «ANPi In de laatste tien Jaren is 't gereformeerd kerkbezoek sterk gedaald. De daling zet zich voort en-alle gegevens wij zen erop, dat dit een zich versnel lend proces is. Dit zijn de voornaam ste conclusies uit het rapport „kerk bezoek" dat het Instituut voor prak tische theologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam heeft samen gesteld. Het kerkbezoek blijkt in verschil lende situaties nogal uiteen te lopen. In het westen en het zuiden van Ne derland is dit beduidend lager dan in het noorden, het oosten en het zuid westen. Naarmate de gemeente gro ter is, is het kerkbezoek geringer. Te vens blijkt, dat jongeren minder naar de kerk gaan dan ouderen. Geen behoefte en geen instemming, dan wel ergernis zijn de redenen van ca. 50 procent van de ondervraag de gereformeerde kerkganger voor 't geringe bezoek. De gebeurtenissen in Laos ha len bijna dagelijks de voorpagi na van de krant. Dat is niet zo verwonderlijk. Want een krant heeft er voor te zorgen, dat al les wat nieuws is uit de verge telheid wordt gehaald en onder aandacht van mensen wordt gebracht. En zeker, waar er sprake is van zulke onmenselij ke en letterlijk mensen-dodende toestanden als op het ogenblik en al veel langer in Laos, la het een terechte zaak. dat pu bliciteitsmedia daarover schrij ven. Er zijn ook nog andere manie ren om de aandacht van mensen te trekken in verband met de gebeurtenissen in Laos Zo wordt bv. a.s. donderdagavond een bijeenkomst georganiseerd hier in Leiden, onder verant woordelijkheid van een groot aantal organisaties en organen. U zult er dezer dagen in de krant en op affiches in de stad wel over lezen. Achter zo'n bijeenkomst en eigenlijk ook wel achter de ge woonte, om bv. zo'n gang van zaken als in Laos op de voorpa gina van de krant te zetten, zit feitelijk maar één motiefdat wat daar in Laos gebeurt, dat kunnen wij hier niet zomaar over onze kant laten gaanwant waar men letterlijk en figuur lijk over ménsen heen loopt, daar zit iets helemaal fout. Daar behoeven we niet langer over te praten, maar daar moe ten we als mensen-onder-elkaar op deze aarde werkelijk veran dering in brengen. Eenzelfde motief was ook uit gangspunt voor het houden van een Zuidelijk Afrika week, zoals die een paar dagen terug hier in Leiden is geweest. Daar is menselijke vrijeheid voor velen een nog te veroveren zaak en niet van-zelf-sprekend; daar meent de éne mens dat hij iets om de ander mag onderdrukken. Maar zeg Je dan: dat kan he lemaal niet. dat zit helemaal fout, daar moet toch werkelijk verandering in komen, want mensen zijn meer dan dingen!. Eigenlijk zijn al dit soort toe standen en hoevelen zouden, er nog op te noemen zijn vra gen van mensen aan mensen. En op vragen moeten antwoorden komen, niet alleen omdat elke vraag een antwoord oproept, maar om een nog veel diepere reden: omdat hier ménsen zelf vraag geworden zijn en daar om andere mensen zelf ant woord moeten zijn! Het is nl.. goedkoop en eigenlijk onjuist als we gebeurtenissen zoals in Laos zuidelijk Afrika, Vietnam of Brazilië afdoen met de opmer king: het is verschrikkelijk wat daar gebeurt, maar wat kunnen, wij eraan doen! Zelfs zou Je Je kunnen afvragen, of daadwer kelijk op allerlei manieren iets gedaan moet worden, staat bul ten discussie. Niet allen vrij blijvend praten, maar pok wat bevrijdend doen. En tochal we heel eerlijk zijn, dan moeten we bij ons zelf constateren, dat we in feite ons weinig gelegen laten liggen aan hetgeen er el ders in de wereld, maar ook in onze eigen omgeving gebeurt, aan menselijke praktijken. Je zit Je weieens af te vragen, hoe het komt, dat zoveel mensen-dodend en mensen-ontluisterende toe standen feitelijk iedereen ont gaat. Of niét soms! Ik zal de eerste zijn. die moet bekennen, dat ik er echt 's nachts van wak ker lig, als in de krant staa, dat in Je eigen omgeving er b.v. nog mensen zijn, die in de meest beroerde situatie verkeren, waar het huisvesting betreft, word Je er eigenlijk niet warm of koud van, als Je eerlijk bent. Niet dat je het niet allerbela- berst vindt, natuurlijk wel, maar daadwerkelijk betekent dit men selijk leed nog niet. dat Je erpveel tijd en energie aan besteedt om er verandering in aan te bren gen. Wel zet het Je aan het den ken, b.v. over Hoe het eigenlijk komt. dat we niet in grote ge tale in het geweer komen, als er mensen geestelijk of lichame- lijn kapot gaan. Ik denk dan, dat de diepste reden hierin ligt. dat we er wel van uit gaan, dat mensen allerlei vragen hébben, waar wij andere en meest al anderen een antwoord op moeten geven, maar dat we ei genlijk nog niet als uitgangs punt hebben gekozen, dat men sen zélf een vraag zijn waar andere mensen zélf een ant woord voor moeten zijn. We ho ren dat nauwelijks meer bij toestanden in Laos of elders in de wereld, want dat is zo ver weg of we laten „mensen als vragen" overspoelen door aller lei gemakkelijke en goedkopere manieren van antwoord geven. Dan dringt de ernst van de zaak dat het om mensen gaat haast niet meer door Je kunt onmogelijk daadwer kelijk en fundamenteel solidair met andere mensen zijn Je brengt dat gewoon niet op als Je niet eerst begint te vermoe den, dat er inderdaad een ..menselijk vraag en antwoord spel" bezig is Een huwelijk blijft toch ook niet in stand, als twee mensen niet ten diepste ontdekt hebben, dat zij voor el kaar vraag en antwoord zijn een niet alleen hebben). Van uit deze ontdekking, is het van- zelf-sprekend geworden, dat deze twee mensen elkaar niet meer los laten en voortdurend zich menselijk bekommeren om het welzijn van de ander. Misschien is het wel zo, dat we opnieuw moeten leren, dat het ook onmenselikj is als we denken dat we klaar zijn, wan neer we het krantenbericht le zen of „de zaak" afhandelen. Mischien moeten we afdoende en b.v. de toestand in Laos is een goede oefening weer eerst gaan leren, dat de enige zinnige en geloofwaardige ma nier om als mensen-onder-el kaar op deze aarde te leven, be staat in het als mensen reage ren op de vragende medemens. En dan denk ik, dat het hele maal nog niet zo duidelijk is, of wij degenen zijn, die in de ze „antwoord" zijn en zij in Laos „de vraag" of andersom. Chr. L. M. Hoogeweegen, Studentenpastor, Lelden. Hervormde gemeente Kerk 10 uur dr. P. L. i (Openbare belijdenis en idmaal); 11.45 u. Oecume- entendienst. 10.30 u. ds. T. Bruins- 5 u. ds. A. Gooyer, Delft. Kerk (Lage Morsweg) 10 l. van Achterberg, k (Koningstraat) 10 u. ds. Jong. erk (Driftstraat) 10 u. ds inekoek. Kerk (Montgomerystraat) 0 u. ds. J. Bovenberg en Poort (Gemeenschappelijke asten). Lamping. Hervormden Geen dienst, 9-9ekerk). lone (Breestraat) 10.30 u., HJ). Rlbs. Ziekenhuis 10 ti. Ds. P. J. ihuls (Houtln 55), 10.30 u. DO*. E. FlessemanVan Leer, en. plaats Levendaal (Leven- 10.30 u. Samenkomst. Vredeskerk Geen dienst. ,De Goede Herder" (Oude g I 10.30 u. dhr. P. Barendse. •s erk Zuiderkerk: 10 u. dr. riitf 5 u. ds. Bovenberg. ,10 u. ds. Kronemeijer; 5 rtensius. tl :erk: 10 u. ds. Brederveld, B. Kronemeijer. (Dienst met |/C Uenden) 10 u. ds. de Heer; 5 u. kert. kerk: 9 en 10.30 u. gemeen - Bten met N.H.; 6 u. d6. Kro- ndi 10 ds. Hortenslus. sten „Jeugdhaven": 10 uur, t": dhr. de Koning; 10 u. erennest": dhr. Kromhout; Valeriusstraat 73: voor de lage- jljeugd. lerk (vrijgem.) 10 en 5 u ds. 1 fr Haar 1 p. 10 en 4.30 u. ds. Boo- tn. Oude Rijn 3. 10 u. ds, (H.A.) 7 u. contactdienst. 'i Cronesteinkade 9.45 u. fells 10 u. helligendlenst en irlosslngssamenkomst. Kerk 10 en 5 u. ds. Car- Steenschuur 6, 10.30 u. dienst. ide Rem. Gem. 10 u. dr. 'nier m.m.v. kerkkoor. gem. Middelstegrt. 10 u. Peln Haneveld. -ftp. Kerk (Vreewljkstr.) 10.30 MS HM. ypf». Kerk 10.15 u. ds. J. A, Rk Kerk H. Antonius (zat. 11 en 12 15 Haagse Schouw zat.av. 7. 8.30. 9.30 11.30 en 6 30. Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8. 9. 10.45. 9.30 en 11 u. en 6.30 u Bijkerk Timor - straat 9.30 en 11 u. Leonardus (zat. 7 u.) 8. 9. 10.45, 12. 6 en 8 u. Petrus- parochie (zat. 7 u 9, 10.30, 12 en 6 u. Studentenparochie zat. av. 7 u. in Lo- dewljkskerk zondag 11.45 u. in Hoog- ladse kerk. Herensingel (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11, 12.15 en 6.30 uur. Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.45 11, 12.15 en 6 uur. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adyentskerk Jullanastraat 10 u. ds. M. Fokkema; 6.30 u. ds. J. H. Bogers. Kruiskerk Gouwsluis 10 u. P. A. Le- feber. Opstandingskerk Prinses MariJ- kestraat 10 u. ds. J. H. Bogers; 6.30 u. ds. M. Fokkema. Gebouw Nabij, Van Lennepstraat 10 u. Jeugdkapel de heer J. B. H. Lefeber. Zaal Opstan dingskerk Prinses Marijkestraat 10 u. Jeugdkapel Mw Gesman Martha-Stlch- tlng 10.30 u. ds. W. Hofs. Oudshoorn- seweg 10 u. ds. G. Cadée. Herv. Slons- kerk Hooftstraat 9.30 u. kandidaat Ko- revaar; 6.30 u. ds. A. de Leeuw te Boskoop. Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 9.15 u. ds. N. J. M Hoogendljk Rldderveld. "Het Kasteel" 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogendljk. Aula Morgensterschool Parelstraat 5 u. ds. N. J. M. Hoogendijk; J. F. Kennedy- school Lupinensingel 11.15 uur Zon dagschool. Geref. Kerk Marantha- kerk Raadhuisstraat 10 u. ds. A, Bor- man; 6.30 u. ds. A. Borman. Salva- torikerk W. de Zwijgerlaan 10 u. ds. M. van Harmelei^; 6.30 uur Ds. G. van Duinen te Den Haag.De Goede Her derkerk 10.30 u. ds. G. van Duinen te Den Haag; 6.30 u. ds. M. van Har- melen. Kasteel Rldderveld 9.15 u. ds. G O. N. Veenhuizen; 5 u. d6. G. O. N Veenhuizen. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10.45 u. ds. H. J. de Vries, 6.30 u. leesdlenst. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpenstelnstraat 9.30 en 5 u. ds. P. Sneep. Oud Geref. Gent Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 en 4 u. Leesdiensten. Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ontvangen. RK. St. Bonlfaciuskerk (zat. 7 u.K 8.30, 10 en 11.30 u. R.K. St Plus de X kerk (Zat. 7 u.). 7.30, 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. R.K. Parochie Alphen-Rld- derveld Aula Bisschop Bekkersschool Polluxstraat (zat. 6.30 u.), 8.45 en 11. uur. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. en 7 u ds. G. van Hoegee; Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. Fr. de Jong te Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. kerk 9.30 u. Dienst des Woords; 7 u. ds. H. de Graaff te Maarssen. R.K. Kerk (zat. 7 u.). 7.30 en 10.30 u. Dorpshuis Aardam Ter Aar 9 en 12 uur. Benthuizen Geref. Gemeente 9.30 u. Leesdlenst. 3 uur ds. Honkoop. Bodegraven Herv Gem. 't Anker 9 en 10.30 u. ds. W Balke; 6.30 u. ds. J. van Noort. Amerongen. Salvatoren- kerk 10 u. kand. H. Vreekamp. Hou ten; 6.30 u. ds. J. Enkelaar. Sluipwijk Bethlehemkerk 9.30 u. ds. H. O. Moel- naar Schevenlngen, 6.30 u kand H Vreekamp. Houten. Geref. Kerk: io u ds. Schoep; T.30 u. ds. Buitenhuis; Nleuwerbrug 10 u. ds. Buitenhuls, 6.30 u. ds. Schoep. Geref. Kerk (vrijgem.) 10.30 u. ds. A. Kuiper, Amstelveen en 14.30 u. ds. H. W. Ophoff. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. leesdlenst: Evang. luth kerk 10.30 u. ds. Pobuda. Evangelisa tiekring 10 u. eredienst; 6.46 u. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. H. Oostenbrug uit Rijnsaterwoude, 6.30 u ds. Verploeg uit Oudshoorn; Ge ref. Kerk. 9.30 en 5 u. ds. H. Dijkstra, Maranatha-mavo. 11 u. ds W van Dijk uit Gouda: Geref. Gem 9.30 u. Leesdlenst en 7 u. ds Boogaard uit Leiden; Evangeliecentrum. 9.30 u. In Verg. v.gelovlwoerd: Concordia ds. Th. Verwoerd: Verg. v. gelovigen. 9.30 en 5 u. samenkomst in lokaal Nieuwstraat 27; Volle evange- Modderkolk; Vrijz. Prot., 10 u. In Rem He kapel Bethel. 9.30 u. de heer J. Kerk de heer P. v. d. Laarse; R.K. Kerk (dorp) (zaterdagav. 7 u) 8.45, 10 en 11.30 u. Ontmoetingscentrum Snlj- delwijk. (zaterdagmiddag 5.30 u.) 9 30 u. Hazen, wonde Herv. Gem 9.30 en 6.30 u ds. L. Boer. Geref. Kerk 10 u. ds. Brink. 5 u. ds. A. J. van Stuljs. R.K. Kerk St Bernardus Rijndijk (zat, 7 u.) 9.30 en 11 u. R.K. Kerk St. Mi chael Hoge Rijndijk (zat. 7 u.) 7 en 11.30 u. R.K. Kerk Dorp (zat. 7 u.) 8.10 en 11.30 u. Hoogniade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoonenboom; R.K. Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. ds. Vink, Katwijk aan Zee; 6 u. ds. Treure Katwijk aan Zee. Ontmoetlngskerk 10 u. ds. Baas Rot terdam; 6.30 u. ds. Van Malssen, Lel den. School Narclsstr. 10.30 u. cand De Jonge. Leiden. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Pijlman Katwijk aan Zee: 5 u. ds. Elderman. R.K. Kerk (zat.av. 7 u.) 9.30 en 11.15 u. (N.C.J.) 6 u. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: 10 u. ds. Jac. de Vos; 6 u. ds. D. Bou- man, em. pred. (H. Doop): Oude Kerk: 10 u. ds. W. Vroeglndewey: 6 u. ds. W. Kool (H. Doop); Ichthus- kerk: 10 u. ds. C. van den Bergh: 5 u. ds. Jac. de Vos (H. Doop); Pniël- kerk 9.30 u dr. W. Aalders, van Den Haag; 6 u. ds. W. Vroeglndewey (H. Doop) Groen van Prlnstererschool10 u. ds C. van der Plas. van Linscho- ten. Zeehospitium: 8.45 u. ds.. C. van den Bergh. Ziekenhuis "Overduln": 2 u. ds. J G. van Ieperen. Geref. Kerk Vredeskerk: 10 u, ds. R. de Vries, bidstond voor gewas; 5 u. ds F. Pijl man Trlumfatorkerk10 u. ds D. H Elderman, bidstond voor gewas; 5 u ds. R de Vries. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 u. ds. H. C. van der En; (woensdag 3 en 7.45 u. bidstond) Ge ref. Kerk (vrijgemaakt): 9 en 7 u ds H. G. Schaeffer. van Zwolle; Geref Gem Remisestraat 10 en 5 u. ds v d. Bijl (woensdag 7.45 u ds Bijl) Koudekerk Herv. Gem. 10 u ds J Th. W Quak; 7 u. (Jeugddienst), ds Gras te Dordrecht. Geref Kerk 10 u en 7 u. ds De Bruin te Den Haag R.K. Kerk (Verenigingsgebouw) 10 1. u. Leiderdorp Herv. Gent Dorpskerk 9 u. ds. G. van Loeuen (geref. dienst) 10.30 u. ds. J, P. Honnef (herv. dienst) 6.30 u ds. A. Geense (gemeenschappe lijke dienst). Scheppingskerk 9.30 u. ds. P. J. Mackaaij, Oegstgeest; 11 u. ds A. Geense. Geref. Kerk: Dorps kerk 9 u. ds. G. van Loenen; 6.30 tl. zie Herv. Gem. Scheppingskerk mor gendiensten zie Herv. Gem. 5 u ds G van Loenen. RK Kerk (zat.av. 7.30 u) 9, 10.30 en 12 uur, Leimuidcn Herv. Gent. 9.30 u ds. J. H. de Vree. Geref Kerk 9.30 u ds. SJ. Tiemersma te Zwammerdam, 7 u. ds Jos. G. Los; R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u Llsse Herv. Gem Grote Kerk 10 u. ds. H. G. Oostinga. 7 u, ds. J van der Velden. Helvetlakapel 10 u. ds J. van der Velden. Geref. Kerk 10 en 5 u. drs AE. van der Woude; Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H Blesma; Geref. Gem. 10 en 4 u ds. W Suyker; Geref Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 4.30 u (Bidstond Gewas, arbeid en indus trie) ds. J J. Verleur; Oud Geref. Ge meente 9.30 en 3 u. Leesdiensten; Ned Prot. Bond 10.15 u ds. Hoekema te Haarlem; Aktie Kruistochten Neder land: Maandagavond 8 u. ds J Gra vendeel, In Gastenhuis Welkom, Bond- straat; Maandagmiddag 4.15 u. Jeugd- bijbelclub. R.K. Kerk St. Agatha-Pa- rochle (zaterdag 7 u) 10.15, 11.45 en 7 u. Dependance Poelpolder Flamingo- school aan de Zwaluwstr. (zat. 7 u.) 9 en 11.30 u. Marla-Parochie (zat. 7 u) 8.30, 10.30, 12 en 15.30 u. Engelbe waarders-parochie (zat. 7 u.) 845, 7.30 10.45 en 7.45 u Nieuwkoop Herv. Gent. 10 u. ds G. van Doorn; 6.30 u. ds H van Nlel te Schevenlngen. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Rinse J A. Hanenburg. Chr Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. v. d. Vlies te Nleuwpoort; Rem. Gereform. Gem. Geen opgaaf ontvangen. R.K. kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9. 10.45 en 7 u. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. P. A. A. Klusener Zeist; 6.30 u. ds. J. Gebraad. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. T. W. Penning te Zoetermeer. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 5 u Noordwljk-Blnnen Ned. Herv. Ge meente 'in Ger Kerk, Vlnkenlaan). 10.30 u. dr J. G. B Jansen H.D i 7 u. ds. A. L. Lapré. Geref. Kerk 9.15 u. ds. H. Post (Lelden) 5 u ds. L. Llje- sen Van den Berghstlchting 11 u. ds. B. Bouma. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.), 8, 9.30, 11 en 12 uur. Noordwijk aan Zee - Herv. Gem Hoofdstraat 10 u. H. W. Hemmes (Lei den). Herv. Kapel. Hoofdstraat 5 u. ds. J G B. Jansen. De Rank. Golfbaan 10 u 'ds. A. L. Lapré. Geref Kerk 10 u. ds. H. Lijesen; 5 u. ds. H. Post. (Lelden). Sole Mlo 9.30 u ds. C. War ner. Herv. Ger. Evangelisatie (oude Mulo, Schoolstraat) 10 u. ds. W. Rijns burger (Amersfoort); 7 u. ds A. Goolj- er (Delft). R.K. Kerk (zat av. 7 u.) 9. 10.30, 12 en 7 u. Oegstgeest Herv. Gem (Groene Kerk) 10.30 u ds J Irlk (H.D m.m. v Jeugdcantorij(Pauluskerk) 10 u. ds W E. Verdonk (Gemeentecentrum) 7 u. ds. Vegter (gem. dienst) Vrijz. Herv (gemeentecentrum) 1030 u. prof. dr. M. de Jonge (Gespreksdlenst over re volutie en contra-revolutie). Gereform. Kerk 10 u. ids. Vegter. Geref Kerk (Vrijgem.) 830 en 3 u. ds. J. v. d. Haar R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6 u Bonaventurakapel (zat. av, 6.30 u.) 8. 10 en 11 u. Haag se Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30. 11.30 en 6.30 u. Oude Wetering Herv Gem. 9 30 u. ds. Lalleman, 7 u. Jeugddienst ds. Hazelamp te Heemstede Geref Kerk 9.30 U en 5 u. ds. P. W H. Pouwels te Hlllegom. Rem. Geref Gem. 7 u. ds. W. Knoppers te Utrecht R.K. Kerk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45 en 11.30 u. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. L. Heymans te Boskoop; 7 u. ds. T. Oostenbrug. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords; 2.15 u. ds. G Bouw te Schevenlngen. R.K. Kerk (Zat. 7 u.) 7.30. 9.30 en 11.15 u. RIJnshurg Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 u ds. Wisse. 5 u. ds. Van Gosllga (Bethelkerki 9.30 u. ds. Van Gosliga. 5 u ds. Wisse. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. ds. Hulsman; 5 u. ds. Baayen. Immanuëlkerk 9.30 u. ds. Baayen (Openbare Geloofsbelijdenis); 5 u. ds. Bijleveld. Maranathakerk 9.30 u ds Bijleveld (Op. Gel. Belijdenis) 6 u. ds. Hulsman. Geref. Kerk (vrij gem.) 10 en 6.16 u. ds. K. Deddens. Gods woord, een lamp voor uwe voet. (Foto LD/Holvast) Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6 u. ds. De Vries R.K Kerk tuinbouwschool (zat. av. 7 u) 10.30 u. Sastenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra; 6.30 u. ds D Swa- german te Voorburg; Geref. Kerk 10 u. ds. J D te Winkel 5 u ds. H v d. Berg; Chr. Geref Kerk 10 en 5 u da. L. S. den Boer. RK. Kerk (zat av. 7 u.) 9.30, 11 en 5.30 u. Valkenburg Herv. Gem 10 en 6.30 u. ds. G. Zonneveld. Geref Kerk 9 30 en 6.30 u. ds. Halsema. Geref. Kerk Vrijgem 8.30 u. ds. K. Deddena. 5 u. leesdlenst. Voorhout Herv. Gem. 10 u. da. J. Hoogenkamp Geref. Kerk (ln herv. kerk) 7 u. ds. v. d. Berg. RK. Keek (Zat 8 en 7 u.) 9. 10.30, 11.46 en 7.30 u. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u, ds. Meijerlng; 7 u. ds. van Agterberg. Rijndijk 10 u. ds. Caze- mler; Hulp en Heil 10 u ds. van der Geest. Geref. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Reedijk; 5 u ds. J. E Brederveld uit Lelden. Geref. Kerk iVrijgem.) 10 en 5.30 u. prof. H. J. Schilder uit Kam pen. R.K. Kerk St Laurentlus Paro chie (zat av 7 u.) 8.30, 10.30 en 12 u. moeder godsparochie (zat. 7 u.) 8.30, 10.30 en 11.30 u. Aula Nrd Hofland om 11.30 u. Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. ds. J. J. Timmer te Woer den; 6.30 u. ds. D. van Vliet. Wllkge- bouw 9.30 u. ds. D. van Vliet; 6.30 u. ds. J. v. d. Heuvel Bethelkerk 9.30 u. ds. J. v. d. Heuvel; 5 u. ds. T v 't Veld. Immanuelkerk 9.30 u. ds. N. J. Flink; 7 u. ds. F. D. Emous te Den Haag. Geref Kerk. Kruiskerk 9.30 u. ds. Kr. Smit te Heemstede; 5 u ds. D. J. Modderaar. Ontmoetlngskerk 10 u. ds. D. J. Modderaar; 5 u. ds. Kr. Smit, m.m.v. Kerkkoor. Ohr. Afgesoh. Gem. 9.30 en 5 u. ds. A. P. Verloop. Oud Geref. Gem. In Ned. 10 en 6 30 u. leesdlenst. Warmond Herv. Gem. 10 u. ds. J M. Snijders (Doopdlenst) 7 u ds. J v. d. Velden uit Llsse R.K. Kerk (zat. av. 7 u) 8, 10 en 11.30 u. Woubrugge Hen- Gem. 9.30 en 6.30 u. ds. Frauken Geref Kerk: 9.30 n 6.30 ds. Kruiswijk. Haarlem, lederl. Protest. Bond 7 u. O Raedt- ïuys. ds. Van Rossum, Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 en 7 u. ds. Reijenga. Geref. Kerk 9.30 u. ds. A. Hofman te Amstelveen; 7 u. Kandidaat De Wolf te Amsterdam. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. da, Schoch. R.K. Kerk St. Jan Zuldbuurt- seweg (zat. 7 u) 7.30, 9 en 11 u R.K. St. Alusius kerk (zat 7 u.) 7.30, 9. 10.30 en 11.30 u Pastorie Meerburg tzat. 7 u.) 8 45, 10 30. 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem 10 u. ds. D. Goudzwaard: 6 30 u Jeugddienst ds. D. Goudzwaard; Geref. Kerk 10 u. ds. Jos. G Los te Lelmulden; 6.30 u, ds. A. P. Helner te Ter Aar. Rem Ge ref. Gom. 10.30 u. streekdlenst ds. 1L Elders. RK Kerk (zat. 7 u.) 8. 10» 11.30 en 5.30 u. ADVERTENTIE auto-mitiyulT^ MEusfcrt nxhtsBijstrmd iris storm wettelijke aansprakelijkheid voor ziehekoaen ....om zéker ie zijn! n f. verteksrinfftmnaUduippi/ ,'fcal.UI M-SBa'

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13