Leiderdorp snoept maar wil Leiden niet af, helpen WAT MIJ ALS TELLER DUIDELIJK WERD Burgemeester Van der Have begrijpt die vrees niet Drie vasten-projecten voor dekenaat Leiden ATTENTIE anjer PIERROT Afscheid van dr. P. L. Schoonheim AMPTMEIJER UIT RAAD Stadsgehoorzaal ERVARINGEN VANEEN ANDERE VOLKSTELLER RIJDAG 5 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 spor hel lopei ens langj pari Op naa C d vc Voo: pla LEIDERDORP Peinzend kijkt Leiderdorps burgemeester past VI. A. van der Have (50) door het grote raam in het gemeente- Q tuis, naar de brug over de Oude Rijn en naar het grote zand- ichip dat naar Leiden vaart. Dan zegt hij ineens: „Je hoort wel ,nert»ens kreten, dat Leiderdorp bezig is belangrijke dingen var lprd,eiden af te snoepen. Onder andere het St. Elisabethzieken he tuis, de LOI en kleine industrieën. Dat is niet waar. Ik zie het jjewoon als een elkaar helpen. Wij hebben nu eenmaal de ruim e en de Sleutelstad niet. Meer en meer zullen we moeten gaar "erplenken in gewestelijk verband. Er zijn goede verbindingsweger ie jran en naar de stad. Voor het grote overdekte winkelcentrum opin de Binnenhof aan de overzijde van de Engelendaal schijn1 venjiien in Leiden eveneens bevreesd te zijn. Ook daar zie ik d< P oncurrentie niet van in. De tendens van vandaag is, dat mer nte teeds meer de auto gaat gebruiken om te winkelen. Kijk maai iaar de grote steden, waar men in de buitenwijken van die oo entra bouwt of reeds heeft gebouwd. *k Geloof, dat men var 'ren e „Winkelhof" een naam is er nog niet voor dit koopcen- e"o!rum in de Leidse binnenstad weinig concurrentie te duch Ink m heeft" Burgemeester Van der Have steekt jn zoveelste sigaret op. Voor hem op liggen enige kaarten van uit- reidingsplannen en ook een hele and van zijn kamer hangt er vol at iee. Met zichtbare voldoening kijkt er naar. Er is in de twee jaar, fot<at hij eerste burger is van Leider- orp, heel veel veranderd. Bouwen. ouwen en nog eens bouwen doet and ten er. Toen loco-burgemeester C. lige leerburg hem 15 januari 1969 de 1 Ambtsketen omhing telde Leiderdorp i >'n 10.500 inwoners. Nu 15.546. Een ermeerdering dus met 5.000 inwo- ers, waarvan alleen al 2311 in 1970. en groei in één jaar van meer dan ft toale aantal inwoners van zijn rige gemeente Valkenburg en met 7,7 procent het grootste groei- ercentage van het gehele land. Meer log dan Zoetermeer. )oor lees Combee )U Dat Leiderdorp zo'n modern over- ekt winkelcentrum krijgt vindt de eer Van der Have machtig. Met een imlach en een vingergebaar naar §n van de kaarten betoogt hij: „U- iek voor de omgeving, 't Komt :htig te liggen. Als alles meezit aat 1 september de eerste paal voor eerste fase de grond in. Tenminste de rijksgoedkeuring bijtijds af omt. Het ministerie remt namelijk hete goedkeuringen voor handel en in- opi ustrie wat af. Wanneer we echter in lak sptember niet kunnen gaar bouwen. ,-ijf aat er een heel seizoen verloren, ubifen mikt n.l. op november 1972 als en( pening. Dus net voor de Sinter- laastijd. Die eerste fase bevat 16000 ierkante meter vloeroppervlakte. Overdekt va Er wordt in twee lagen gebouwd met evekaten beneden en boven en het art eheel wordt overdekt. Door tocht- ja euren gaat men naar binnen. De be- n oekers hebben de indruk, dat zij bui- v in lopen, doch in werkelijkheid lo- en zij in een besloten ruimte. Er en oven komen „glazen" koepels, die Sj utomatisch geopend en gesloten ost unnen worden. Afhankelijk van de Si reersomstandigheden. In dit winkel- 110I entrum komen onder meer een wa genhuis. een supermarkt en enige ge wone winkels, alsmede kantoren, ankgebouwen, een postkantoor en 0p raarschijnlijk een gemeenschapscen- an rum. 't Wordt veel mooier dan Pre- s ikhaaf in Arnhem. Dat staat vast". tej Nu het gebied ten zuiden van de rol Ingelendaal bijna is volgebouwd ko- ngiien de Hoven aan de beurt met als ,ag erst het Binnenhof. Men is er reeds Iruk bezig met het bouwrijpmaken an de grond en het aanleggen van oegangswegen. Voor het hele Ho- ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij :>ns voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt rwee minuten Hooigr. (Ir Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie m de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van soveel voor zoveel" maar het geheel Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onzi ïigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 venplan denkt men tien Jaar nodig ti hebben. Er zullen in totaal ongeveei 3500 woningen hoofdzakelijk laagbouw komen en er is ook ruimte gereserveerd voor scholen en kerkgebouwen. Hoe het allemaal pre cies zal lopen is nog een gesloten boek. Veel, Ja alles hangt af van de beschikbare financiën. Wel is het duidelijk, dat men nu zo langzamer hand in Leiderdorp van de hoogbouw af wil. Tunnels De verbinding van het bestaande naar het nieuwe dorp zal geschieden door tunnels of bruggen onder of over de steeds drukkern wordende Enge lendaal. Hoeveel is nog niet bekend. Vast staat, dat de Vronckenlaan door middel van een tunnel verbinding zal geven met de Hoven. Voor de toe gang vanaf de Laan van Ouderzorg is men nog bezig te onderzoeken j wat het beste is: een tunnel of een j brug. Het ziet er echter wel naar j uit, dat er in de toekomst vier aan sluitingen komen Dan is men ech- ter wel zo ongeveer tien Jaar verder. Allemaal zaken dus, die nog uitvoe rig bekeken moeten worden. Burgemeester Van der Have: „In de Binnenhof zijn ook scholen ge pland: drie basis- en drie kleuter scholen. Dat wordt gedaan in het kader van de scholenbouwstroom, die door één aannemer wordt verzorgd. Dat werkt voortreffelijk en de ge bouwen mogen worden gezien. Nu we toch over scholen hebben, er komt er ook nog één aan de Santhorst naast het gebouw van Openbare Werken. Een chr. lagere school. Voorts is er in de Binnenhof ruimte opengehou den voor de bouw van een nieuwe chr. mavo. De school aan de Van Geerstraat voldoet niet meer, voor al door de geluidshinder van rijks weg 4. Of deze school er wel of niet komt is echter een zaak van het schoolbestuur. Voorts zijn we bena derd door Louise de Colignyscholen- gemeenschap en Bonaventura Ly ceum in Leiden om bouwgrond be schikbaar te stellen voor dependan ces. Bouwrijpe grond hebben we he laas op het ogenblik niet. De con tacten zijn echter niet verbroken. Al les hangt af van het feit of het struc tuurplan „De Hoven" spoedig kan worden vastgesteld en of wel snel de beschikking krijgen ook de nodige financiën voor het bouwrijpmaken van gronden. Van de financiën hangt alles af. We zijn als gemeente ge woon een bedrijf". len echter het bouwrijpmaken moe ten kunnen betalen. Nu pas zijn we begonnen met te proberen daarvoor geld aan te trekken. Het prettige is, dat we straks, wat die industrieën be treft, kunnen gaan selecteren, waar bij „schone" industrie en werkgele genheid een voorname rol zullen gaan spelen. Op die manier kunnen we in gladde Anjer verlo vingsringen zit plezierig veel variatie. Er zijn platte en bolle, extra smal le en super brede, zware en lich te, matglanzende en gepolijste. Springlevende ideeën van jonge ontwerpers die de gladde pracht van goud als versiering toepassen. verlovingsringen n gouden belofte Juwelier - Horloger ook iets doen tegen de luchtveront reiniging". Erg in zijn nopjes is Leiderdorps eerste burger met wat gedaan wordt op het gebied van de sport en de re creatie: het prachtige sportpark „De *Bloemert", waarvan in september de eerste twee velden door R.C.L. in- gebruik zullen worden genomen de bouw van een overdekte bij het in wijde omgeving zo goed aangeschre ven open bad, de plannen voor een LEIDEN De Werkgroep Experi menteel Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente belegt op zon dag 14 maart van 35 uur, 'n bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal om dr. P. L. Schoonheim en echtgenote in de gelegenheid te stellen van al hun vrienden afscheid te nemen. Het is de wens van dr. Schoonheim dat hem geen persoonlijke cadeaus worden aangeboden, maar dat ma teriële dankbetuigingen ten goede komen aan de Stichting Ponyrijden I Gehandicapten. Te dien einde kan men een bedrag storten op gironummer 783995 t.n.v. Experimenteel Kerkewerk Hervorm de Gemeente Leiden, met vermel ding van: Afscheid dr. Schoonheim In de Hooglandse Kerk zal dr. Schoonheim. des ochtends 10.00 uur, een gemeenschappe'ijke dienst van „Pniël" en Experinn nteel Kerkewerk leiden. Burgemeester Van der Have bij de kaartenwand. (Foto LD/Holvast) sporthal en het prachtige recreatie park „De Houtkamp", dat met z'n wandelpaden, speelweiden, Robin- sontuin, ligweiden en groot waterge bied uniek voor de omgeving zal wor den en een oase zal zijn temidden van de huizenmassa. In het gehele dorp wordt aan de groenvoorziening bijzonder veel gedaan. LEIDEN De gelden die tfjdens de vastenactie worden ingezameld in het dekenaat Leiden, komen ten goede aan een drietal projecten. Het eerste project betreft een ge meenschapshuis, dat pater Zegers wil bouwen in Mount Fletcher in het ontwikkelingsland Transkei. De be volking, voornamelijk bestaande uit Basutho negers, is er zeer arm. Het gemeenschapshuis zou voorzien in een zeer grote behoefte als centrum voor sport, ontspanning, huishoud- cursussen, kerkdiensten enz. Pater Zegers begroot de bouwkosten op on geveer 55.000 gulden, waarvan hij 29.0000 gulden uit de vastenactie hoopt te ontvangen. Het tweede project betreft een aan tal drinkwaterputten in de Nama- nyere parochie te Tanzania. In het regenseizoen verkrijgt men er water uit de beekjes, maar dit water is praktisch altijd besmet. In de droge tijd wordt het waterwinprobleem nog nijpender. Met de aanleg van onge veer 50 waterputten (kosten 20.000 gulden) zouden alle dorpen uit de parochie met in totaal bijna 7000 in woners, in de toekmst over kiemvrij drinkwater kunnen beschikken, zo schrijft pater E. Geurts vanuit Tan zania. Tenslotte wordt het dekenaat Lei den ook gevraagd zich in te zetten voor een ontwikkelingsproject in Ghana. Pater Jan Straathof wil daar beginnen met een landbouwcoöpera tie. Geschikte grond is er genoeg, maar de middelen ontbreken. Er is 27 .360 gulden nodig voor de aanschaf van twee tractoren, die een kettingreactie op gang kunnen bren gen: opvoering van de produktiviteit en daardoor weer betere behuizing, voeding en kleding. ADVERTENTIE LEIDEN De PSP-er Herman Amptmetjer zal binnenkort afscheid nemen als lid van de Leidse gemeen teraad. Hij is thans ruim drie Jaar raadslid, voor de PSP de maximale zittingsperiode. Het staat nog niet vast wanneer Amptmeijer zal bedanken. Hij over weegt zijn besluit in de raadsverga dering van 15 maart bekend te ma ken. maar ook is het mogelijk dat hij de behandeling van de 3de huis vestingsnota afwacht (in april). Amptmeijer wordt vermoedelijk op gevolgd door de 51—Jarige Jenny Koopmans. echtgenote van het PSP- raadslid uit de Jaren '65—'68. Zij was als nummer twaalf geplaatst op de verkiezingslijst. maar de vooraf gaande kandidaten blijken thans geen van allen in staat te zijn de vrijkomende raadszetel te bezetten. ADVERTENTIE PRUIKEN en HAARSTUKKEN Synthetisch en echt haar. Grote sortering. Ook in lang haar. Alle bekende merken voorradig. KENSLI - CARMEN PELATTI. KOETSIER Coiffures Hogewoerd 21 - Leiden Telefoon 20560 OVERMORGEN ZONDAG 7 MAART zijn er grootste kinderfilmvoor- steliingen in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden, waarbij de kinderen overladen worden met geschenken. Ieder kind krijgt een fantastische ..Donald Duck" draagtas in kleur cadeau om hierin gratis in te stoppen een „Donald Duck"-uitgave, de enorme uit gave 'Pep' met de 'Asterix' 'n 'Fabeltjeskrant', 'n 'Sprookjes land' en nog eens extra cadeau naar keuze: 'n beroemd strip album in kleur, zoals „Felix de Kat"; 't knettergekke „Knotsc Kneuzen Rallv-album"; de „Z- cars"; ,J)e Wrekers"; „Top spion"; „De Mod Squad"; 't machtige „Axel Nort-album": het leuke „Barbar-album"; 't dikke „Flintstones-album" enz.. enz. Tenslotte ontvangt ieder kind een zeer waardevolle ..Do nald-Duck"-waardebon ca deau. Het jeugdprogramma omvat ?en indrukwekkende Donald Duck"-aktie. de btfzonderp jeugdfilm „Willem Tel", de le gendarische superman-ridder; de knotse kneuzen „Spanky's schaterlachende tekenfilms en een aflevering van de ..dikke" en de „dunne", waarbij de kin deren 't uitgillen van 't lachen Een samenwerking van de Ned Jeugdcentrale met enkele zeer grote uitgevers hebben deze voorstellingen tot de grootste kindervoorstellingen in Neder land gemaakt. Er zijn zondag 3 voorstellingen, nl. zondagmorgen om half 11 en zondagmiddag om half 2 en om 4 uur. D, kaartverkoop .aterdajr van 11-4 nnr en rondacmoriren vanaf 9 inrr (tot uiterlijk 4 n Vlet telefonisch De toeitanrspriis bedraagt op de Ie rang f IJls df rang f 1,63 alles Inbegrepen DE ZAAL IS GOED VER WARMD! - Herman Amptmeijer Onderstaand verhaal is een reactie op de van de week gepubliceerde ervaringen van "onze eigen volksteller". Het is van de hand van gemeente-voorlichter C. Klarenberg. Hier mee zijn wij wat de ervaringen betreft wel uitgeteld, want we kunnen moeilijk alle tellers aan het woord laten. Inspraak Leiderdorps eerste burger, die bij na dagelijks een rondje maakt door zijn gemeente, blijkt uitstekend op de hoogte te zijn van wat er onder de bevolking leeft. En ook van de wijze, waarom het dorp aan de Oude Rijn groeit. Hij is er van overtuigd, dat er voor zo'n groeiende bevolking iets moet worden gedaan en dat bij het maken van die plannen inspraak ge wenst is. Er zijn echter zaken, die zo discreet moeten worden behandeld, dat inspraak niet mogelijk ls, aange zien die plannen anders zouden uit lekken. Toch is er al heel wat in spraak: de raadscommissievergade ringen zijn openbaar en er worden op geregelde tijden hoorzittingen ge houden. Binnenkort ook in het Does kwartier, want men moet daar, ln dat oude dorpsdeel. niet de indruk krijgen, dat men in de „vergeten hoek" zit. Burgemeester Van der Have is blij, dat de raad akkoord ls gegaan met de verkoop van het Voordorpterrein (f Vk miljoen) en met de aankoop van ruim 16 ha grond van de Ver enigde Touwfabrleken (f 4% mil joen). Wanneer met de bouw van de kantorenflat op Voordorp wordt begonnen is nog een gesloten boek. Er zijn nogal wat bezwaren van om wonenden. Daarom moet met de mogelijkheid rekening worden ge houden, dat, na een eventueel gun stige uitspraak van Ged. Staten, nog beroep wordt gedaan op de Kroon. De grond van de V.T.O. Is bestemd voor industrie-vestiging. Er komen daar beslist geen woningen. We zul- LEIDEN Blacky, een 8 maanden oude droom van een poedel, lag zich onder de huiskamertafel, waaraan teller en getelde eendrachtig de vragenlijsten invulden, danig te verbijten aan de halve, rode, 2,6 cents CBS-potloodjes. Voortaan heeft de volkstel- lerstas op de tafels gestaan. Meer van die anekdotische voorvallen sierden mijn vijf kos telijke volktellersdagen op. Maar daar niet over gepraat. In tegestelling tot LD-redacteur Ruud Paauw was ik niet-vrijwillig volksteller ge meente-ambtenaar) en was mij een zeer ge varieerde groep stadgenoten toebedeeld. Var zijn verhaal in het L D. van woensdag heb ik bijzonder genoten. Dat wil ik niet aandikken maar wel een aantal bijzondere ervaringer vertellen. Zij lijken my gewoon van belan' voor tellers en getelden. Op de eerste plaats wat ik de Grote Be moediging wil noemen. Bij ruim zestig ge zinnen en alleenstaanden huis-aan-huis, er overal zonder uitzondering bijzonder vrien delijk worden ontvangen. Terwijl de „bood schap" vantevoren toch bepaald niet uitblonk door gouden schijn. Na zo'n ervaring, gedeeld door honderden tellers, mag Je, moet Je toch concluderen dat „de mensen" gewoon er f hartelijk zijn. Ongeacht het inkomen, onge acht de gezinssamenstelling, ongeacht d< woonomstandigheden (soms heel slecht), al lemaal even vriendelijk. Wat een geweidigi ervaring. Zonder daarover lyrisch te worden wil lk graag stellen dat dit voor mij wellichi de belangrijkste uitkomst ,van de volkstelling is. Ik heb nooit een hard hoofd gehad ln df vriendelijkheid en hartelijkheid van de men sen. Als Je dat zegt. verslijt men Je voor we reldvreemd. Bewijzen kon Je het niet. Ma a hiermee mag iedereen toch bewezen achte de mensen elkaar bij voorbaat te kunnen e mogen vertrouwen tot het tegendeel is bewe zen. En dat vertrouwen Is het fundament va' elke vorm van samenleving. Achterdocht e wantrouwen zijn meestal te verklaren hou dingen. Maar ze bederven vaak ten onrechte en bij voorbaat de mogelijkheid van goed contact tussen mensen en tussen groepen mensen. Het moest mij even van het hart. Iedereen nag mij sentimenteel noemen. Waarom Een andere ervaring was dat met het vor- nen van „mijn" volkstelling mij duidelijker werd waarom de telling wordt gehouden. Het iuidelijkste voorbeeld vonden vele getelden met mij de vraag over het Inkomen. Die gaf vijf groepen aan. A tot en met E. Het ging -espektievelijk beneden f8.000, dan van 8 tof 12. van 12 tot 16, van 16 tot 24 duizend en x>ven 24 duizend gulden per Jaar. In de eerste plaats deed deze groepsaan- uiding van het inkomen g eruststellend aan; le meeste mensen reageerden met: Is dat ïou alles?! Terecht waren veel mensen be- ïauwd om precies op te geven wat ze verdien den. Mijn indruk ls: niet omdat ze Iets willen erzwijgen, maar omdat ze het gewoon moel- 'ijk vinden dat uit te rekenen en omdat ze niet begrepen waarom en wat het gevolg kon Un. Ik heb er nu begrepen: waarom deze vraag p deze manier. Dank zij het inzicht van een antal nuchter denkende door mij te tellen nensen. Immers (hoewel vele mensen het det kunnen geloven), er zijn hele volksstam - nen die veel meer dan 24.000 gulden per Jaar •erdienen. Maar daarvoor heeft de volkstel- <ng geen belangstelling. Die redden zichzelf vel. Waarom dan wel voor de lagere inkomens roepen? Daarvoor moet men deze vraag lr amenhang met de andere vragen bekijken Ioeveel mensen hebben niet schamper gela- •hen bij de vraag of er een w.c. met water - poeling binnen de woning was. „Wat een on in", zeiden velen. Helemaal niet. Net zomir \ls de vragen over een badgelegenheid of een eigen toegangsdeur. Of over medegebruik van keuken en andere vertrekken. Net zomin gek als de vragen over de volledigheid van het ge zin (geen vader meer betekent onvolledig in komen) of over de afhankelijkheid van per sonen wegens ziekte, invaliditeit ed. Waarom dat allemaal? My is duidelyk ge worden dat de vragen van Volkstelling num mer 14 duidelyk gericht zUn op het verza melen van gegevens over de zwakkere bevol kingsgroepen. Ik wil beslist niemand aanpra ten dat die overheid een soort onze-lieve- Heer ls. Wèl dat wij allemaal een stuk van die overheid zyn. En dat wy met z'n allen moeten weten hoevelen in behoeftige woon- en leefomstandigheden verkeren. Omdat wy met z'n allen die zwakkeren in onze wel vaartsstaat moeten helpen, wy met zo'n al len. Uit ons belastinggeld. Daarom heeft de volkstelling 1971 nauwelyks belangstelling voor de welvarenden. Die hebben geen hulp van ons-met-z'n-allen nodig. Myn volkstellerservaring ls dat de welge- stelden vaker zelden dat die vragen flauwekul waren dan de minder welgestelden. Dat de eersten vaker wat schampertjes lachten om ..die gekke vragen" dan anderen. En vooral deden ze dat omdat zy de woon-, gezlns- en inkomstengebreken van anderen er niet in berkenden. Ik heb niemand geprobeerd van zyn anti pathie tegen de volkstelling af te helpen. Met vele getelden heb ik wel veel stukjes Inzicht ln de noodzaak voor meer en betere over heidshulp (wy met z'n allen) gekregen. Er dat was voor my en voor vele getelden een Toede ervaring. Er mankeert nog veel aan :>nze samenleving. Het cyfermateriaal van volkstelling 1971 moeten wy snel hebben, wy ïebben het hard nodig. Tot slot nog een derde ervaring. Naar aan leiding van de talryke reacties: „Is dat nou alles? Hebben ze daar nou zo'n drukte over gemaakt? Ze weten toch immers allang alles van my!" Vooral dat laatste drukt een stukje vrees uit. Vrees om ergens als een nummer, als een ding te worden beschouwd. Daartegen heb ik altyd met een zeker fanatisme gerea geerd. Ik liet de witte adreskaartjes uit de telopdracht zien. Dat is alles wat wy van u weten. Dat komt uit de burgeriyke stand. „Maar myn inkomen weten ze toch ook. Ze hoeven maar naar het belastingkantoor te gaan Neen meneer/mevrouw, zei ik dan. er zyn misschien wel mensen en instanties die dat graag (ook met goede bedoelingen) zouden willen weten, maar nemand krygt uw gegevens uit het belastingkantoor. Niemand. Zelfs premier De Jong niet en zelfs de burge meester niet. Anders behoefden wy dat nu niet te vragen. En dat was een geruststelling. Onze samenleving is allesbehalve Ideaal. Aan onze overheden ontbreekt ontzettend veel. Men kan politieke en ambteiyke perso nen veel verwyten. Verwyten vooral door achterbiyvers by de welvaart (die daar vrywel nooit zelf „schuld" aan hebben) Kortom, lk ben heel wat optimistische uit de verplichte volkstelling gekomen. Ondanks meer inzicht in de tekortkomingen van de samenleving. Tot slot. In vrywel alle gezinnen hebben wy elke keer gelachen by het invullen van de vraag welke relatie de vrouw des huizes inneemt in het huishouden. „Mevrouw, u bent echtgenote van het hoofd". Ik zal nooit ge noeg geld by elkaar zien om alle vrouwen de kast te geven die zeiden: „Maar ik ben ook met de rest van het hoofd getrouwd". Of zo iets. Want we hebben best gelachen met en om de Volkstelling.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3