Yakbonden capituleren door geldgebrek EINDE BRITSE POSTSTAKING [Lo !evi-lac Vechtpartij met politie in raadszaal vandaag WITTE B0NEN™en Gé VERHOOG PLEISTERPLAATSEN Commissie moet in sleepboot conflict beslissen 'resident Thioe kinspeelt op ben inval in foord-Vietnam Aanhoudend winterweer Kabouter gooit stinkbom Werkgevers: (9uJ teuws —opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 MAART 1971 No. 33340 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: G. Koopman bofdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorat DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (b{1 vooruitbetaling), giro 57055, losse nummert f 0.30 Witte 8Inge) l, Lelden - Tel.: 2504\ Redactie: 21507 Nabesorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) 30 PAGINA'S (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Nadat gisteren de zevende week in de Britse poststaking was ingegaan, is vannacht ein- ;lijk de impasse tussen het postbestuur en de bond van TT-personeel verbroken. Maar het is alles behalve een overwinning voor de stakende bond e door geldgebrek zoete broodjes heeft moeten bakken. Het voltal- je bestuur van de bond begaf zich gisteren met hangende pootjes lar het ministerie voor Werkgelegenheid en Produktiviteit om de genpartij voor te stellen de staking te beëindigen. Het was een cht naar Canossa. Overeenstemming werd bereikt er een formule die de weg open it voor een eventueel hoger loon- nbod dan de 8 procent waarvan t postbestuur geen duimbreed is geweken. Financieel kan het PTT- drijf geen grotere verhoging ver- agen, tenzij de produktiviteit en algemene doelmatigheid worden rbeterd waartoe de medewerking in de vakbonden nodig is. Daarnaar zal thans een onderzoek Drden ingesteld. Het postbestuur id al voorstellen in deze richting daan welke echter destijds door de nd werden verworpen. De leden in de bond zullen schriftelijk moe stemmen over deze regeling, aar de verwachting is dat ze de- gezien hun nijpende persoonlijke >eilijkheden zullen goedkeuren, zo- Stakingsleider Jackson - met hangende pootjes SAIGON (AFP) De Zuidvietna- president Thioe heeft gisteren lord-Vietnam gewaarschuwd, dat let zijn troepen onverwijld uit Zuid- Jietnam moet terugtrekken als het liet een Zuidvietnamese inval wil fskeren. Volgens hem dient de re uring in Hanoi zich te realiseren, [at zij de kracht mist Zuid-Vietnam te vallen. Een woordvoerder de president voegde hier later toe, dat Saigon geen plannen ieft om thans Noord-Vietnam bin- te vallen. President Thioe zei over de tegen- nvallen in Cambodja en Laos dat bestemd zijn voor de wettige lfverdediging van Zuid-Vietnam de eenvoudige reden, dat de nunisten van Noord-Vietnam £lf al meer dan tien jaar lang agres- tegen het zuiden hebben gevoerd i zelf op zeer duidelijke wijze agres- tegen Laos en Cambodja hebben lepleegd". drost - venloj De Bilt verwacht van vanavond »t morgenavond: tijdelijk veel be wolking met plaatselijk sneeuw. Ma- e tot vrij krachtige noordooStelij- wind. Min. temperaturen van tl 4 tot min 10, maxima ongeveer nin 2 graden. (opgemaakt om 12.40 uur) 5 maart Zon op: 7.19 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 11.04 uur; onder: 4.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.26 en 2.15 uur, laagwater te 4.45 en 17.29 dat de staking zo goed als zeker be gin volgende week zal eindigen. Het zal echter nog weken duren, voordat de postdienst geheel nor maal functioneert. Herstel van de goede betrekkingen tussen het perso neel en de leiding is wellicht een probleem aangezien de stakers in fei te deze actie hebben verloren. Indi rect is het een overwinning voor het geen doorgaat voor een primitieve- en negatieve loonpolitiek van de re gering, namelijk het fel tegengaan van inflatoire looneisen in de pu blieke sector. Oorspronkelijk had de postbond 15 procent geëist. Later zakte die eis tot 13 procent. De Britse PTT heeft als gevolg van deze staking tot dus ver reeds twintig miljoen pond (ruim 170 miljoen gulden) verloren en het PTT-personeel heeft 26 miljoen pond (ruim 228 miljoen gulden) aan loon gederfd. De gemiddelde brievenbe steller verloor als gevolg van deze staking 1450 gulden en de loketbe ambte 1630 gulden. Zij werden ech ter met kleine bedragen dankzij de hulp van andere vakbonden ge steund. Twaalf personen werden gedood, toen een Japanse trein nabij Foejijosjida (niet ver van de heilige berg Foejijama) ontspoorde ten gevolge van een botsing met een trekker met oplegger. Bovendien werden 72 personen gewond, van wie velen ernstig. Foto: het red dingswerk op het terrein van de ramp. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft gisteravond het Kabouterraadslid Van Bommel de toegang tot verdere raadsvergaderingen ontzegd. Een dergelijke beslissing nam de burge meester in verband met het optre den van het raadslid toen er vecht partijen ontstonden op de publieke tribune bij het voorstel van B. en W om een kantoorpand neer te zetten op het Bickerseiland in de binnen stad. Na afloop van de raad deelde Van Bommel mee als raadslid te be danken. Zijn voorbeeld werd even later gevolgd door kabouterraadslid mej. Bos. De incidenten ontstonden toen wethouder H. Lammers het stand punt van B. en W. uiteenzette en het op de publieke tribune steeds onrus tiger werd. Potseling werd er een rookbom in de raadszaal geworpen, kort daarna gevolgd door een flesje met boterzuur, dat het raadslid Van Bommel voor de tafel van B. en W. wiero. Door de rook en de stank was een langer verblijf in de raadszaal on mogelijk. Burgemeester Samkalden schorste onmiddellijk de vergade ring en gaf een groep politiemannen opdracht de publieke tribune te ont ruimen. Men slaagde er in een vijf tal arrestanten naar buiten te sleu ren maar moest toen zwichten voor de overmacht. Inmiddels arriveerden vier overval wagens en een vijftig man sterke po litiemacht, voor 'n deel uitgerust met schilden. Aanvankelijk dachten de demonstranten er niet aan zich te laten wegvoeren. Zij zongen luid keels strijdliederen en hieven spreek koren aan. Een van de leden van 't actiecomité stelde echter voor het stadhuis vrijwillig te verlaten en vcor nader beraad naar een buurthuis op 't Bickerseiland te gaan. Aan 't voor stel werd tenslotte schoorvoetend ge volg gegeven. Onmiddellijk na de heropening van de raadsvergadering ontbood burge meester Samkalden kabouter Van Bommel en informeerde waarom hij het flesje stinkende boterzuur had geworpen, en tevens waarom hij de sleutel van de deur van de publieke tribune had weggenomen. Van Bom mel gaf toe, dat hij de sleutel na de middagvergadering had verwijderd kennelijk met de bedoeling om het grote aantal belangstellenden die a- vond toegang te verlenen tot de raadszaal. Ook een tweede reserve sleutel haalde Van Bommel later op de avond weg. Tenslotte bracht de burgemeester een voorstel in stem ming om Van Bommel de toegang tot de raadszaal voor minstens één vergadering te ontzeggen. Het werd aangenomen met alleen de stemmen van de Kabouters en PSP'er Riethof tegen. Kabouter Van Bommel werd later op de avond aangehouden wegens diefstal van een sleutel. pot 37 cl. -?©• 59 ROTTERDAM De vereniging van Sleepdienstondernemers pleit in een brief aan de Rotterdamse gemeente raadsleden voor de instiling van een commissie, die moet uitmaken welke van de twee standpunten in het sleep bootconflict de Juiste is De werkge vers zijn bereid een advies van deze commissie als bindend te beschou wen. De Vereniging van Sleepdienston dernemers stelt in de vanmorgen aan de raadsleden overhandigde brief voor een dergelijke commissie te la ten bestaan uit een lid aangewezen door de vakbonden, een lid aange wezen door de werkgevers en een door beide partijen aangewezen voor zitter. De werkgevers denken aan dr. J. W. de Pous (SER-voorzitter) als president van de commissie. De werkgevers achten het onver antwoord verder te gaan dan de reeds voorgestelde loonstijging. De eis van de vakbonden van f 45 per week over heel 1971 is volgens de werkge vers in strijd met de loonmaatregel van de regering. De werkgevers heb ben in de brief becijferd dat de in komensverbeteringen op basis van een reeds bereikt akkoord gemiddeld 19 tot 22 procent zullen bedragen. Vanmiddag zou het socialistische gemeenteraadslid W. J. van der Have in de gemeenteraad een interpellatie houden over het sleepbootconflict. De heer Van der Have zal daarin het gemeentebestuur uitnodigen opnieuw te bemiddelen in het geschil. Hij acht het noodzakelijk dat ailes wordt ge daan om de moeilijkheden tussen werkgevers en werknemers in het stadssleepbootbedrljf in Rotter dam op te lossen, omdat naar zijn oordeel een nieuwe staking ernstige gevolgen kan hebben voor de werk gelegenheid in de Rotterdamse haven. De 27-jarige mevrouw T. T. Ot- terspoor uit Den Haag kreeg gis teren de schrik van haar leven. Gewikkeld in een molton deken en verpakt in een vuilniszak vond zij bü een transformatorhuisje op een speelweide een pasgeboren baby. Het bleek in een felle vries kou van enkele graden onder nul te vondeling te zijn gelegd. In het ziekenhuis Zuidwal bleek dat het jongetje geen nadelige gevolgen had opgelopen PAGINA 13 De oud-Leidenaar Rudolf Perdeck heeft een compositie geschreven, die uitstekend werd ontvangen. PAGINA 5 Engeland wil aan de Perzische Golf „de scherven bij elkaar vegen" PAGINA 9 Als u een vakantiehuisje be spreekt, ga zo mogelijk even kijken PAGINA 19 Een sportief prestigeduel werd door Stien Kaiser en Ans Schut uitgevochten. Stien won PAGINA 23 Morgen begint de Hiswa in de RAI. Bijna alles over en voor de watersport. Een voorproefje op PAGINA 27 Uit het Leidsch Dagblad van 4 Maart 1871: Als een zeer groote zeld zaamheid, misschien als eenig in de jachtavonturen deelt men mede, dat 1.1. Maan dag de heer Werner baron van Pallandt een doublet van twee hertebokken heeft ge schoten. Bij Valtherveen (Drentei heeft men een Hunnebed la ten springen waarvan de déksteen zoo groot was, dat de vernielaar er reeds 96 wa genvrachten keien van ge haald heeft voor f 150. ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER DOEZASTRAAT 41 - LEIDEN TELEFOON 21415 De prettig zachte winter, die wij achter de rug dachten te heb ben, blijkt nog een venijnig koud staartje te krijgen. Want er is x>ol- gens het KNMI nog meer vorst en sneeuw op komst. Op sommige plaatsen heeft men de schaatsen snel nog uit het vet gehaald. Zo als hier vanochtend in Sloterdijk. Daar schaatsten jongelui zowaar op het dak van een bedrijf. Het werk moest er maar even voor wachten. Flora, Avifauna, Cleyburgh, Zeerust, De Bontekoe, Stella Maris, De Malle Jan, De Kruik, Taveerne, De Witte Hen. Pleisterplaatsen in het gebied waar het Leidsch Dagblad ver schijnt Op één na. Als U die er uit haalt bent U rijp om het Leidsch Dagblad te lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n woró bonnee per 19 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1