ijnsburg centrum van de bloemen teelt en Inboedel Johannes de Doper kerk wordt handel Horeca Bollenstreek gaat een vuist maken Strijd tegen GS om ligplaatsen van woonschepen Niek Hemmes naar bloemenshow in Chicago (V.S.) NDERDAG 4 MAART 1971 LELDSCH DAGBLAD erled( •67 '70 '64 t. '67 '70 t. "65 t. '67 '65 '66 t. '68 '68 '67 schul iene te kt voldo uit na onde rd en vor< RIJNSBURG Wie door Rijnsburg rijdt ziet links en rechts van de weg kassen staan. Grote en kleine. In die kassen worden voor een groot deel de bolbloemen getrokken, die dagelijks via de afslagklokken van de veiling ..Flora" worden geveild en dan hun weg vinden naar binnen- en buitenlandse afnemers. Rijns burg dankt aan die teelt de erenaam .,'s werelds grootste bol- bloemenveiling". Het wordt in eigen dorp misschien niet altijd beseft, maar dank zij die kwekers, handelaren en niet in de laatste plaats .Flora", vindt een zeer groot deel van de bevol king direct of in-direct arbeid. Wat zou Rijnsburg zijn zonder zijn bloemen? Zeker lang niet wat het nu is. Die bloementeelt en -handel vormen zeer belangrijke inkomstenbronnen. Een kas met in bloei getrokken tulpen in Rijnsburg. IJNSTREEK Voor f 35.000 had r. Nieuwenhuizen uit Katwijk woonboot laten bouwen, die de its zou gaan innemen van de a", die sinds 1964 in de gemeen- Voubrugge ligplaats heeft. Op 4 >9. toen de nieuwe Bea er lag, den Gedep. Staten van Zuidhol- i mee dat de boot binnen twee en verwijderd moest worden. Zo dan zou dat door de politie ge ren, zulks ingevolge de verorde- 1 op de Woonschepen, ize gebeurtenis werd de inzet van procedure, welke voor de bezit- van woonschepen, o.a. in het errijke Rijnstreekgebied van het atste belang is, omdat rond Reeu- k. Woubrugge. Bodegraven talrij- Voonschepen ligplaats hebben ge lden, die dan nu (voor zover val- d binnen het landelijk gebied) wijderd worden. Mevr. Nieuwen- zen spande bij de president van Haagse rechtbank, mr. J. H. C temaker een kort geding aan te- Ged. Staten, waarbij een verbod 'd gevraagd politiedwang te ge- liken. Ir. A. van Zalingen zette uiteen, onder de fungerende zgn "Pias verordening" in 1964 de vergun- 8 tot innemen van een ligplaats ,r Ged. Staten werd verleend Al- gs wordt nu een "hardere lijn" gepast en onder de Woonschepen- Ordening strengere maatregelen roffen. Volgens de verordening et een commissie worden ge- >rd, doch volgens de verdedigers tossen Ged Staten min of meer fstandig en conformeert de com- «ie zich gewoonlijk, zodat in fei te een beroepsinstantie ontbreekt, ook bij de Kroon. Dit betekent in dit ge val een rechteloze toestand, in strijd ook met artikel 170 van de Grond wet. Het is nu mogelijk, dat de kostbare boot naar een dwanghaven Jhr. mr. J. H. de Braauw, optre dend namens Gedeputeerde Staten, ging uitvoerig de gang van zaken na RIJNSBURG Niek Hemmes, vertrouwensman van het dagelijks bestuur van de Veilingvereniging "Flora" in Rijnsburg zal volgende week een bezoek brengen aan Chica go (V.S.), waar de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" een bloe- menexpositie houdt. Op deze show zal natuurlijk ook Rijnsburg met zijn bol- en andere bloemen vertegen woordigd zijn. LEIDEN De politie heeft in de afgelopen nacht een 25-Jarige Lei- denaar aangehouden, die met 'n kof ferschrijfmachine over de Haarlem merweg liep. De schrijfmachine bleek te zijn gestolen bij een inbraak in de Dr. Van Voorthuijsenschool De man beweert de machine te heb ben gevonden. en constateerde, dat voor het be houd van 't landschapschoon, maat regelen getroffen kunnen worden. Evenwel kunnen gemeentebestu ren in het niet-landelijk gebied zelf toestemmingen verlenen onder be paalde voorwaarden en dus plaatsen aanwijzen, waar woonschepen wel mogen liggen. Dit zullen vaak ha ventjes zijn. Er isinderdaad een beperkte plaats ook in het gebied van de Rijnstreek. Men past nl veelal ook een soort van "uitsterfpo- litiek" toe. De raadsman van mevr. Nieuwen huizen concludeerde tot afwijzing van de vordering. Na re-en duplie ken. waarbij ook de eiseres haar be zwaren nog uiteen zette, bepaalde de president diens uitspraak op over 14 dagen. Bloemenkweker zijn is een wissel- v&llig beroep. Men is steeds afhan- kelijk van de prijzen, die op de vei- lingklok worden afgedrukt. Het kar mee- of tegenvallen De ene dap worden er voor een bos tulpen fa belachtige prijzen neergeteld en de andere dag komt men maar nauwe lijks aan de kostprijs Het is ook een beroep, dat wel goed betaald ma' worden. Iedere morgen is men voo« dag en dauw in de kassen beeig mer het snijden van de bloemen. Die moeten tijdig in de aanvoerhal var "Flora" aanwezig zijn. In het seizoen begint men namelijk al om een uur of zes met het verkopen. Uit andere plaatsen Nu moet men bepaald niet den ken. dat alle in Rijnsburg aange voerde bloemen afkomstig zijn van Rijnsburgse kwekers Met 421 aan voerders staat het bloemenkwekers- en -handelarendorp wel aan de top, maar er blijven er dan toch altijd nog een 1058 over. Daarvan spant Noordwijkerhout in dit dorp is de kassenteelt de laatste jaren belang rijk toegenomen met 222 aanvoer ders de kroon Om nog enkele andere belangrijke plaatsen te noemen: Noordwijk 166. Voorhout 82. Valkenburg 67. Oegst geest en Katwijk aan den Rijn 49 Warmond 48. Lisse 47, Hillegom 39, Wassenaar 35. Sassenheim 32. Voor schoten 31, De Zilk 28. Leiden 16. Leiderdorp 11. Katwijk aan Zee 9 Door Cees Combee Foto's Jan Holvast Zoeter woude 7 en Hoogmade 5. De gemiddelde omzet per aanvoerder bedroeg in 1970 f37.500.-. Rijnsburg staat by die gemiddelde omzet weer bovenaan met f 59.400.-. Niek Hemmes, vertrouwensman van het Flora-bestuur en als geen ander thuis in het bloembollenkwe- kerswereldje, stelt met nadruk: .We hebben voor deze teelt betrekkelijk weinig glas nodig. Voor een 100.000 bollen behoef je heus niet zo'n ge weldig grote kas te hebben. Een ver gelijking met het Westland is niet te maken. Hier hebben we ongeveei zestig hectare glas. Daar beschikken drie of vier grote Westlandse bedrij ven er over Doet men niet aan de zogenaamde 5-gradenteelt, waarbij de bollen eerst in de volle grond worden geplant en daarna in de kas sen getrokken, dan kan men heel wat bollen in zo'n warenhuis plaat sen. Toch is die 5-graden tulpen teelt van groot belang, want daar door is de mogelijkheid geschapen, dat men kan afstappen van de door het pluizen zo arbeidsintensieve an jercultuur. In de plaats daarvan zet men nu de kassen, na het bolbloe men trekken. vol met chrysanten of trosanjers". Veel veranderd Er is daar in Rijnsburg en omge ving in ruim een halve eeuw heel wat veranderd. Vraag het maar eens j aan Rijnsburgse „bloemenambassa- I deur" Teun Kralt. Als jong kweker - j tje stond hij in 1914 aan de wieg van de veiling „Flora". Hij kan het zich i nog heel goed herinneren hoe alles j begonnen is: „We hebben er voor moeten knokken. Met een handjevol mensen hebben we „Flora" opge richt. Eerst veilden we in een café en later in een eigen gebouwtje. De veiling telde bij het begin 17 leden en de eerste jaaromzet bedroeg f25.000,-. We waren de koning te rijk toen die omzet het volgende jaar meer dan verdubbelde tot f 61 000.- en dat het aantal leden opliep lot 30. Toen is het met ups and downs j crescendo gegaan. Twaalf jaar was er nodig voor we het miljoen pas- I seerden en nu zitten we al dik over de f 55 miljoen". Flora's ere-voorzitter Teun Kralt volgt het wel en wee van Rijnsburg als bloemenoentrum nog van dag tol dag op de voet. Ook wat zich verder op dit gebied in ons land en in het buitenland afspeelt heeft zijn volle aandacht. Hij heeft niet voor niets jarenlang in de ,top" meegedraaid Vorige week nog zagen we hem ver genoegd rondlopen in „zijn" tuin bouwschool om het werk en de ex positie van de jeugd kritisch te be kijken. Kralt opgetogen: „Fijn, dat de jeugd thans deze opleidingsmogelfjk- Rijnsburg telt veel kwekers I en dus ook veel kassen, waarin in j deze tijd van het jaar bolbloemen worden getrokken. Straks scha kelt men over op de teelt van chrysanten en trosanjers. heid heeft Dat ontbrak in onze tijo. Geweldig wal die knapen presteren onder de bekwame leiding van direc teur Docter en zijn staf. 'k Geniet van zoiets. Die jongens zijn de toe komst van ons bollenvak. zy moeten straks ons werk voortzetten". In de talryke kassen in Rynsburg en het gehele boilenstreekgebied wordt van de vroege morgen tot de late avond gewerkt. De „troetelkin deren" van de kwekers hebben huo verzorging nodig en ook moet er op worden gelet, dat de kassen steecs de gewenste temperatuur hebben. Zijn de bloemen geschikt om in een vaas in de huiskamer te zetten, dan is het snijden geblazen. Dat mag niet te vroeg of te laat geschieden, want het gaat erom de consument een zo goed mogeiyke bos bloemen te verko pen, waarvan deze lang pleeier heeft. Tot slot nog enige cyfers: In het seizoen 1969/1970 werden in totaal 14.499.960 bossen van 10 stuks tulpen lste soort aangevoerd door de 1470 aanvoerders met 'n totale opbrengst van f 20 298 465.23 Dat was byna 58.000 bossen meer dan het Jaar daarvoor en een ^pbrengststygiag van ruim f 2 miljoen. Duidehjk blijkt uit deze cyfers. dat de tulpen de be langrijkste bolbloemen zyn, die M Rijnsburg worden verhandeld. BOLLENSTREEK De onderne mers in de Horeca en Aanverwante Bedrijven in de Bollenstreek hebben de dringende noodzaak gevoeld om tot een nauwe samenwerking te ko men ten einde de positie van de ze bedrijven meer zeker te stellen. Namens een commissie van voorbe reiding 'gevormd om te komen tot de stichting van een afdeling Bollen- streek van „Horeca Nederland") I werd gisteren een vergadering in de „Taveerne" te Lisse gehouden o.l.v. de heer M. de Vries, eigenaar van „Warong DJawa" te Lisse. De heer H. J. Z. Verstralen, de ad junct-secretaris van „Horeca Neder land," noemde het in onze tijd be slist te laken dat we steeds meer be nadeeld worden in de omzet In onze bedrijven door cantlnes en dorpshui zen." We gunnen de verenigingen goede gebouwen, maar men moet de ze niet gaan misbruiken om er 's a- vonds tot middernacht feestavonden in te organiseren tot groot nadeel van het bezoek aan onze bedrijven. Hiertegen willen wij de strijd aan binden. Daarover werd reeds contact opgenomen met de sportfederatie ten einde aan deze onregelmatighe den een einde te maken Het Is on eerlijke concurrentie voor de hore cabedrijven En dat gebeurt in ge bouwen waar van gemeentewege no- tabene óók nog subsidies worden verleend. Daaraan moeten ook wij nog meebetalen ook. In onze strijd moeten we aaneengesloten staan." (Groot applaus)" Een gezamenlijk fel protest moet uitgaan tegen die brouwerijen, die middels de winkel van de kruidenier de particulieren minder voor een flesje bier laten be talen dan waarvoor wij het moeten inkopen. De melkboer gaat de wijk in met kratten bier op zijn wagen, wat dan z.g. „bestellingen" zijn, maar gewoon verkoop ls. Laten wij eens proberen om met bier op pad te gaan en daarbij melk te verkopen. Na een drukke duscussie werd een afdelingsbestuur gekozen waarin zit ting hebben: M. de Vries (Warong DJawa Lisse) voorzitter; J. Duiven voorde (Zomerzorg, Hillegom)- G. A, Grotenhuls Sporthuis Sassenheim en de Bonte Koe, De Kaag)W. Vink, Noordwijkerhout; W. D. Dusos wa (Koningshuis, Sassenheim) J. C, Zegers, Noordwijkerhout; Teeratr* (Bruine Paard, Sassenheim. t. '69 t. '69 t. '69 '67 t. '67 '67 '69 '67 '67 '64 •67 '70 en 388 3 at i ling waarvoor al direct een flinke j belangstelling bestond. Er ging ook al flink wat onder de hamer j door. de helft van het interieur is "kaal". De hierboven op de kandelaars, wierookvaten, kruis- 1 Gisteren is men begonnen met de Leidsch Dagblad-foto afgebeelde j dat er voor ongeveer tien mille beelden of andere voorwerpen die veiling van de inboedel van de kerststal bracht zo'n f 300 op aan katholieke voorwerpen in an- normaal tot de uitrusting beho- Johannes de Doperkerk, een vei- i Ook voor de biechtstoel was flin- dere handen is terecht gekomen. BOSKOOP Als u interesse ren van een katholieke kerk, kunt j hebt voor manshoge beelden van u in Boskoop terecht, de Heilige Familie, fraai bewerkte ke animo .misschien dat een va der dat nu gebruikt in de omgang met zijn kinderen Na de verkoop van gisteren werd de kas opgemaakt waaruit bleek Vanavond om zeven uur gaat men weer volle goede moed ver der. Dan komen onder meer de fraaie koperen kandelaars van de linkerfoto aan de beurt. .Dat zijn grote rookverdrijvers" hoorden we iemand mompelen Foto's Leidsch Dagblad g tap vi

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11