T v-drukte Hulde voor LD-jubilaris Platteel in Leiden Gesprek over conflict in Leiden-Noord Zeskamp-uitzending en speelstraat-opname „ZONNETJE VAN DE REDACTIE' SCOUTIVAL Auto in brand in KATHOLIEKE Voordwijkerhout I ERBREDING lERKENNERS VAN RIJN- ÏCHIEKANAAL "Volkstelling niet strijdig met Gods woord* ATTENTIE iEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 I Crèche Lei den-Noord heeft dringend behoefte aan een tweede crèche. De eerste crèche, „Pinkeltje", draait nog maar een paar weken en zit i al helemaal vol. Het is zelfs al zo. dat men moeders heeft moeten afwijzen omdat er geen kinderen meer bijkonden. Voor het buurt- comité is nu wel bewezen dat het volkomen verantwoord is om een I tweede crèche in te richten. Het probleem is ruimte te vindon. Een mogelijkheid was het zaaltje in de Van Hogendorpstraat. Cavé .De gemeente heeft gezegd dat wij het zaaltje konden krijgen, zodra het leeg was. Nu hebben ze het hele gebouwtje volgestopt met hout. Ze hebben het buurtcomlté opzij gezet. Maar de buurt heeft vertrouwen in het buurtcomlté. De gemeente en de politieke partijen zeggen steeds dat ze in het belang van de bevolking handelen maar ze zijn juist tégen die mensen, die voor hun rechten strijden". Gemeente 1 LEIDEN Het conflict tussen het buurtcomité van Leiden- Noord enerzijds en de gemeentelijke woningstichting anderzijds is in een nieuwe fase gekomen. In feite spelen er twee kwesties door el kaar. Ten eerste zijn de buurtbewoners van Leiden-Noord in opstand gekomen tegen de huurverhoging van 20%. die de gemeente voor 164 huizen heeft ingevoerd. In de tweede plaats wilde Leiden-Noord een crèche inrichten in het pand Van Hogendorpstraat 36. Het gebouw tje werd eerst door de gemeente verhuurd aan het jeugdwerk van de parochie Herensingel. Die huurder heeft opgezegd en nu heeft de woningstichting het pand in gebruik gegeven aan de aannemer die op het ogenblik huizen in Leiden-Noord aan het opknappen is. De laatste ontwikkeling in deze conflictsituatie is. dat vijf leden van het buurtcomité van Noord hebben gepraat met de woning stichting. Dat gesprek is. ondanks de spanningen, vredig verlopen. De woordvoerder van het buurtcomité, de heer Cavé. vertelt wat de resultaten van het gesprek zijn. „De heer Menken, die wethouder, lid van de huuradviescommissie én voorzitter van de woningstichting is. heeft tijdens het gesprek gezegd dat hij erover denkt één van die functies neer te leggen. Maar dat stelt niks voor omdat er in feite niets verandert. Als Menken verdwijnt, komt er een vriendje van hem op die plaats te zitten". Resultaat van het gesprek is dat de huizen in de Mauritsstraat een schuur krijgen. De huur van die woningen is verleden jaar verhoogd, onder andere omdat er een schuur bijge bouwd zou worden. Dat is tot nog toe niet gebeurd. Cavé: ..Maar het geld, dat al die tijd teveel is betaald, zien we niet terug". Huurverhoging De gemeente heeft in december j.l. een huurverhoging van 20% afgekondigd en daar is fel op gereageerd door de inwoners van Lei- j den-Noord. Niemand heeft de huurverhoging dan ook betaald. „Maar niemand gaat ook naar de huuradvtescommissie. Daaruit trekt Men- ken verkeerde conclusies. Veel mensen uit de buurt trekken van de AOW en moeten van 50 naar 70 gulden huur. Die mensen komen in grote moeilijkheden, ze moeten naar de bijstandswet". De heer Cavé wil nog een voorbeeld geven over de moeilijke finan ciële situatie waarin sommigen verkeren. ..Een echtpaar uit de buurt kreeg een dreigbrief van een advocatenkantoor, toen het de verhoog de huur niet betaalde. Daarin stond, dat het f 7,50 boete moest be talen en dat het zijn huis uitgezet zou worden. De mensen kwamen huilend bij me. Ze hadden het geld toch betaald. Van het geld dat ze opgespaard hadden om sinterklaascadeautjes voor de kinderen van te kopen. Dat is duidelijke intimidatie". Het PAK heeft in De Kooi een hearing gehouden. Inwoners konden toen hun klachten spuien bij de PAK-mensen. Volgens Cavé was het een belachelijke vertoning: „De klachten werden aangehoord en er werden briefjes gestuurd aan de bouwafdeling van de gemeente. Het PAK vroeg of ze bij die en die iets vilden repareren. Het PAK wil dat de mensen gaan denken dat politieke partijen meer kunnen doen dan een buurtcomité. Ze proberen alleen maar stemmen te winnen". Het buurtcomité heeft zijn eisen heel duidelijk gemaakt. Er wordt in Leiden-Noord dan ook verwacht dat de gemeente zal toegeven. Cavé: „Dat verwachten we niet omdat we vertrouwen in de gemeente hebben, maar omdat we krachtig zijn. We eisen afschaffing van de huurverhoging van juni vorig jaar en een tijdelijke opschorting van de huurverhoging van 20% van december J.l. tot de huizen zijn ver beterd". LEIDEN Als er één man in Leiden is, die weet wat jubi leren is, dan is het LD's chef van de stadsredactie S. Platteel Vandaag doet hij de ervaring op zelf te jubileren: veertig jaai journalist en tegelijkertijd 25 jaar in vaste dienst van he' Leidsch Dagblad. De viering van het Jubileum »s vanmorgen begonnen in de kring, van het personeel. De heer en mevr. Platteel werden in de kantine ontvangen. Als eerste sprak hier di recteur G. Koopman, die eraan her innerde hoeveel jubilea de heer Plat teel als stadsredacteur en als voor zitter 1 van de personeelsvereni ging heeft meegemaakt. Reactie van de jubilaris: „Ja. ijver trouw en toewijding". De heer Koop man had nog enkele andere eigen schappen gevonden. Hij bracht de ju bilaris dank voor het enthousiasme en de blijmoedigheid, die hij in zijn werk aan de dag legt. Hij wees erop, dat de heer Platteel ook via de krant veel heeft gedaan voor de Leidse ge meenschap. De directeur bood ten slotte een geschenk onder couvert aan. „Het zonnetje van de redactie", noemde hoofdredacteur drs. J. R. Soetenhorst Sam Platteel, die hi. typeerde als „overal goed bekend maar niet als de bonte hond". Na mens de collega's (redacteuren er fotografen) bood hij een schemer lamp en een fles jenever aan. Mevr Platteel kreeg een flesje parfum. Na mens enkele oud-collega's bood d heer Soetenhorst ook een ge schenk aan. Dank en hulde waren er ook vai de personeelsvereniging, door secre taris C. Bonnet onder woorden ge bracht. Hij memoreerde, dat de hee Platteel vele Jaren bestuurslid is e sinds 1965 voorzitter. Als geschen was er een „versierde" mand mi fruit. De heer Platteel sprak een geïnsp reerd dankwoord, waarin hy o.a. o groei van het Leidsch Dagblad i „zijn" kwart eeuw schetsteva: ruim 9.000 in 1946 tot bijna 34.000 ni Vanmiddag recipieren de heer e mevr. Platteel in „In den vergul den Turk". LEIDEN Komend weekend wordt op de Staelduinhoeve in 's-Graven- zande scoutival '71 gehouden, een koempelan van het district Leiden van De Katholieke Verkenners. Het is een soort laat carnaval voor alle leidsters en leiders. Zaterdag is er een programma met toneel, poppen spel en maskerspel, 's Avonds wor den films gedraaid, is er een band en wordt een bar ingericht. Na de eucharistieviering bestaat het zon dagprogramma uit creatieve gezel schapsspelen, handenarbeid, e.d. NOORDWIJKERHOUT De vrij willige brandweer van Noordwijker- hout moest gistermiddag om half zes in actie komen. Een bestelwa gen, volgeladen met vuilnis, was op het terrein van de firma Van Nes aan de Kerkstraat in brand gevlo gen. Doordat de auto op slechts een paar meter afstand stond van de ge bouwen dreigde onmiddellijk ge vaar. Bij aankomst van de brandweer- enkele minuten na de melding stond de bestelwagen in lichterlaaie maar door snel ingrijpen met de ne- velspuit kon erger worden voorko- men. I DEN HAAG/LEIDEN Als gevolg van de aanleg van het Korte Vliet geschikt voor schepen tot 1000 ton dient voor het gedeelte van het Rijn- -Schiekanaal tussen Allemansgeest en Lammebrug rekening te worden gehouden met een toeneming van de scheepvaart zowel voor wat betreft de frequentie als voor wat betreft de grootte «afmetingen en motorvermo gen) van de vaartuigen. In verband hiermede moeten langs dit kanaalgedeelte in het kader van het normale onderhoud de dam wan den van de oevervoorzieningen over 'n bepaalde lengte worden vernieuwd en dient enig baggerwerk ten behoe ve van de verdieping van het kanaal te worden uitgevoerd. Ter verbreding van de vaarweg met het oog op de veiligheid van de scheepvaart is mede opgenomen het rechttrekken van de oever op twee plaatsen door afgraving. Met de ei genaren van deze percelen ls in principe overeenstemming verkregen omtrent de aankoop van de nodige grond. De kosten van deze uit te voeren werken en die van verwerving van de gronden worden op basis van 't hui dige prijsniveau geraamd op een be drag van f 200 000. Aangezien zij dit bedrag voor het verkrijgen van een l goede en veilige scheepvaartweg ter I plaatse verantwoord achten, stellen I ged.staten prov.staten voor te beslul- I ten tot deze verbetering. De heer en mevr. Platteel met mevr. J. A. de Koster-Sijthoff, oudste aandeelhoudster van het LD, en directeur G. Koopman. (Foto LD/Holvast) Wat zegt nu de gemeente hierop? Mr. J. C. Lelleveldt, hoofd van de afdeling voorlichting zegt: „Die mensen in Noord willen iets. Wij denken met hen mee en we juichen het toe dat ze wat willen. De woningstichting wilde allang een opslagplaats voor die aannemer De huur werd door het Parochieel Jeugdwerk plotseling opgezegd. Daar kwam bij dat de heer Streefland (woningstichting) bang was dat het gebouw gekraakt zou worden De heer Cavé denkt, dat wij zijn crèche af willen pikken, maar wij willen ook een crèche en we willen dat er een goede organisatie komt die ervoor zorgt, dat die crèche er blijft. Het moet niet zo zijn dat die crèche er maar voor een korte tijd is, het moet iets blijvend worden". De heer Lelieveldt zegt blij te zijn dat er een gesprek op gang komt tussen de buurt en de gemeente. Hij juicht het toe dat een buurt zich organiseert. „Dan hebben wij tenminste een instantie waarmee we kunnen praten" Het ziet er naar uit dat de conflicten tussen Leiden-Noord en de gemeente zich langzamerhand gaan oplossen In leder geval wordt er nu tenminste gepraat. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit in Leiden zijn geslaagd voor het doct.exrechten not.studierichting de heren R. A. Ligthelm (Voorburg), B. F. A. de Haas iAlphen aan de Rijn), G. J. de Jongh (Waalre), G. J. van Drimmelen (Den Haag). P van der Wees (Deventer) G. van der Gaag «Gouda». Doet ex ned. recht: de heer G. J. de Jong. De heer H. J. Takken gepromoveerde tot doctor in de wis- SGP-voorzitter LEIDEN - In de Jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Staat kundig Gereformeerde Partij verge leek voorzitter J. W. van Buuren de huidige volkstelling met de telling. die David liet houden. Hoe groot is het verschil. Was het bij David al leen hoogmoed om aan te tonen hoe machtig en groot hij wel was, nu is de volkstelling om gegevens te ver zamelen voor het regeringsbeleid en om na te gaan wat er nodig is. WIJ moeten volgens de voorzitter de overheid gehoorzaam zijn, omdat de ze telling niet in strijd is met Gods woord. De komende tweede kamer-verkie zing stond in de aandacht. Op 20 april zal ds. Abma in Leiden een po litieke rede houden. De bestuursleden J W van Buu ren. P. v.d. Kraan en L. van Leeu wen werden herkozen. kunde en natuurwetenschappen op t proefschrift „Het evenwicht precal ciferol—calcef er ol." Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer S. Emid promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op het proefschrift „On the relativistic dynamics of systems of dipoles and quadrupoles." Promo tor was prof. dr P Mazur. Doet. ex. klassieke taal- en letter kunde: de heer A. D. Werdekker (Den Haag); doet. ex. scheikunde mej. J. A. de Lange (Leiden). ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Orlessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie m de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van 'oveel voor zoveel" maar het geheel Jaar „voor xoveel". En toch vak-st&nding als echte Juweliers en Horlogers. Onze igen ateliers onderstrepen dit 4 loor echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings- ingen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN 't Was me het televisie-dagje wel, zaterdag in Leiden. Niet alleen zond voor een groot kijkerspubliek de NCRV een nieuwe zeskamp uit vanuit de Groenoordhal, ook de stichting Teleac was in Leiden om opnamen te maken in twee straten. Geen gewone straten, maar de vorig jaar speel straat geworden Suringarstraat e«i Temminckstraat, zijstraten van de Kanaalweg. De zeskamp was het gebruikelijke feestelijke "toetergebeuren" met de steeds weer verrassende proeven van Tom van Maaren. De zes ploegen moesten o.a. een grote legpuzzel ma ken. waarop Swiebertje en Malle Pietje meer dan levensgroot kwa men te staan. Op de foto boven is de ploeg van Drachten ermee aan het werk. Deze ploeg won de wed strijd. In de speelstraten was het heel anders. Daar geen regiewagens, geen camera's-op-wielen, geen monitoren, geen floormanager, enz., maar een voudig een cameraman. Hij filmde de jeugd, die speelde in de Suringar straat, waar verkeer taboe is. Hij filmde verder de bewoners uit de speelstraten, die bewoners uit de Amsterdamse wijk Osdorp ontvin gen <op foto's onder). De Leidse speelstraten zijn niet uniek, maar wel bijzonder. En voor al de manier, waarop ze tot stand zijn gekomen, spreekt aan. Vorig Jaar wilde de gemeente het straat profiel veranderen, maar de bewo ners voelden er niets voor groen kwijt te raken om meer auto's te kunnen parkeren. Toen kwam de speelstraat-gedachte, die op korte termijn werd uitgewerkt en ook uit gevoerd. In Osdorp zfjn ook plannen met ou dere straten en de bewoners willen er in meedenken. De Televisie-Acade mie wijdt een discussieprogramma aan dit buurtverbeteringsproject. Niet alleen in Leiden werden opna men gemaakt, maar ook gingen Lei den aars naar Amsterdam om deel te nemen aan de discussie. Dat waren de vrouw van speelstraat-initiatief nemer J. van Ginkel, die zelf verhin derd was, de heer en mevr. R. Kom mer en de heer A. Stikkelorum, de voorzitter van de woningbouwvereni ging. De Teleac-uitzending is zaterdag ochtend 20 maart om half twaalf. (Foto's LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3