KOOPKRACHT: NIEUW CON SUMENTENBL AD C0NSUMENTEN- BLAD VOL VOORLICHTING VOOR U, IN UW ¥00RDEEL Prof. Albeda pleit voor nationaal inkomensbeleid >PEL OM OLIE HEEFT ZEKER GEVAARLIJKE KANTEN Wonder'-schoonmaakmiddelen deugen niet Kansen voor andere energiedragers H1MOHITO Amerikaanse infanterie naar Laos? Lenny Kuhr eigenlijk nummer een HI 1971 ster om ho rn je oen gis- ïee- rif- de >ld- ou- zil- der de lle6 val Ijkt •el- der en. >P- j en I I TERDAO 27 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD .Wonder "-schoonmaakmiddelen deugen niet. Ze kosten t alleen veel geld, maar ze maken het huis zelfs vuil in- ats van schoon. Tapijtdroogschuim trekt vuil aan. Zelf- nswas vormt een koek van smerigheid op gladde vloe en meubels. van in de ver- 42,5 zyn <2500 ver- we- dat de tanse ïana- de »CC- in- en- ge- Gaat u met vakantie? Op een rganiseerde reis? Pas dan op, it de reisorganisaties kunnen uw [bare vakantieplezier maken en ;en. Zij hebben niets te maken speciale verzoeken, die de reis- eauhouder op uw inschrijfbiljet [t gezet. Zij kunnen ineens een sverhoging vragen. Zij laten u i soms niet te verzekeren len betalen, als u door zwanger - ipsklachten of een weer opdui- de ziekte niet mee kunt. U hebt toch ook bloedvaten? Inu, als u vindt dat u daar, be- re door lichaamsbewegingen, min- roken en minder vet eten voor tt zorgen, dan kunt u margarine a gebruiken met veel meervou- onverzadigde vetzuren. Maar t dan wel, dat het prijsverschil en een kuipje veel-geadverteerde el en een kuipe Suncos, met al- i ongeveer evenveel van die vet en, drie dubbeltjes is. Kopers van een tweedehands kunnen, als die auto meer dan gulden kost, bij garages een VAG-garantiebewijs krijgen. Dat zeggen, dat en scheidsgerecht BOVAG en ANWB eventuele stige klachten beoordeelt. Vorig werden 55.000 tweedehands au- met zo'n garantiebewijs ver- ht. Er kwamen slechts 142 :hten over bij het scheidsge- it. Nu zullen er wel erg veel de occasions zijn verkocht, doch conclusie ligt toch voor de hand de kopers nog wel wat te weinig recht zoeken. zonderheden over deze onderwer- staat uitgemeten in het eerste omer van een nieuw consumen- blad, dat in Nederland is ver enen. De naam is „Koopkracht", geefster is het Consumenten itact Orgaan (CCO), waarin sa- ïwerkn de drie vakcentrales V, NKV en CNV, de Ned. Ver. Huisvrouwen, Co-op Nederland, de Nationale Contactcommissie >r Gezinssbelangen. er onderwerpen in het blad: een rbeeld van individueel waargeno- a prijsverhogingen; kritiek op de SR, die de ogen sluit voor het dat er tegen de voorschriften in gemakkelijk garantie wordt be- d in de radio- en t.v.-reclame; eg van voor- en nadelen van itronenflitsers; uitleg bij de ren- jelovende reclame van de ban- i: tips voor voordelig tuinieren; landeling van consumentenklach- over bedrog of te optimistische rspiegelingen; voedingstips; tips nieuwe stoffen de onderscheiden oude in de confectiemode. lag aan CCO-directeur Van der t: Wat wil het CCO met dit d? der Post: „Met Koopkracht it het CCO direkte voorlichting de gewone consument richten. )rheen behartigde het CCO, als rkoepelend orgaan, de consu- ntenbelangen uitsluitend naar 'en, bij allerlei instanties. Nu de ïsumentenbond uit het CCO is reden, willen de overige partners naar beneden, naar de consu- uut in te te ile- itip er- het el- ment toe, werken. Betekent dat concurrentie met de Consumentengids van de Consu mentenbond? Van der Post: „Als met concurren tie wedijver wordt bedoeld, dan wel ja. Dat zal ons en de Consumen tenbond des te actiever maken. Maar verder, nee. Koopkracht is een heel ander blad dan de Consu mentengids. De Consumentengids heeft hoofdzakelijk uitvoerige rap porten van warentests. Driehon derdduizend leden van de bon zijn daar sterk in geïnteresseerd. En voorzover er algemene waarschuwin gen uit die warentests komen, be reiken die ook, via de pers, een gro ter publiek. Maar wij willen met Koopkracht veel verder gaan. Juist om dat gro te publiek, dat wordt overspoeld door reclame, door valse voorlich ting, door de activiteiten van bruta le oplichters, door allerlei dagelijkse onduidelijkheden, goed te informe ren. Wij geven ook de uitkomsten van warentests. Maar daarnaast ligt de nadruk op waarschuwingen, veel waarschuwingen om de portemonnee van de consument te beschermen. En op kritische, gefundeerde artike len over dagelijkse zaken. Over din gen waarover de mensen vaak verblind door de reclamemakers anders niet zouden nadenken." Het blad kost een tientje per jaar voor leden van de bij het CCO aangesloten organisaties, en 12,50 voor niet leden. Het verschijnt elf keer per jaar. Zouden de mensen dat geld er voor over hebben? Van der Post: „Daar ben ik van overtuigd, ja. Want de abonnees krijgen méér dan alleen het blad voor hun geld. Zij kunnen meteen ook bij onze klachtendienst terecht met hun klachten. Ze maken daar mee deel uit van een groep consu menten die nu eindelijk eens in het openbaar kan zeggen: wij nemen die en die misstanden niet meer! En om dan nog even op die abon nementsprijs terug te komen die overigens een normale is, zelfs lager dan die van de Consumentengids de mensen zullen heus wel begrij pen dat je tegenwoordig het prach tigste drukwerk in Je bus kunt krij gen, maar dat dat dan wel van de commercie komt. Die er nu eenmaal op uit is toch dubbel en dwars geld van Je te krijgen, zij het op een andere manier. Wij staan vér van die commercie, wij nemen zelfs geen advertenties op. Elke cent abonnementsgeld gaat in de pot van het blad, om weer te worden besteed aan betere voorlichting voor de consument." Uit welke groep verwacht het CCO in eerste aanleg de abonnees? Van der Post: „Hopelijk Juist uit die grote massa gewone consumen ten. Maar ook denk ik dat we broodnodige voorlichting kunnen geven via plaatselijke bestuurders van maatschappelijke belangenver enigingen, onderwijzers en leraren, sociale werksters en werkers, enzo voort. Laat vooral het onderwijzend perso neel niet» achterblijven, want de jeugd dreigt helemaal consumptie- blind te worden. Enfin, iedereen die zich wil abonneren, of eerst nog wat meer over Koopkracht wil we ten, kan terecht bij het CCO, Spui 27, Den Haag." BMMMMMMI HlXt+frm msm wiratrrMMt' Den Haag De strijd om de lonen, heel even verflauwd, is al weer in volle gang. Drs. S. C. Bak kenist, de werkgeversvoorzitter, zei deze maand dat de loonstijging per 1 juli (na afloop van de matigings periode van een half jaar) niet meer dan vier procent mag bedra gen. Het Christelijk Nationaal Vak verbond stelde daar een percentage van negen tot tien tegenover. De nieuwe NVV-voorzitter drs. Harry ter Heide weigerde aan dit spel mee te doen. „Het moet in de bedrijfs takken worden uitgezocht" zei hij, zeer terecht. Prof. dr. W. Albeda, hoogle raar aan de Economische Hoge school in Rotterdam en AR-senator, laakt deze gang van zaken in een artikel over het inkomensbeleid in het januari-nummer van Civis Mundi. voortzetting van het maandblad Oost-West. „Het is irri terend te moeten vaststellen dat ie der jaar opnieuw een soort circus- spel moet worden opgevoerd van looneisen, de afwijzing van eisen, dreigementen, en het onder meer of minder grote spanning vinden van een compromis." Prof. Albeda meent dat er een betere oplossing is: Beter dan de per saldo toch niet zo interessante discussie over tien procent loonsver hoging (met achteraf toch weer vijf procent prijsstijging) is een jaar lijkse discussie over de inkomenspo litiek, waarin ook de verhouding publieke en private uitgaven tot haar recht zou kunnen komen. Wezenlijk voor onze economie is de nadruk op de consumptie, stelt prof. Albeda. Steeds duidelijker wordt de spanning gevoeld tussen de particuliere en de publieke con sumptie. „Het spreekt steeds meer tot ons dat het aandeel van de nationale koek, dat de fiscus opeist, belangrij ker is voor onze bestedingen dan het aandeel dat anderen daarin opeisen. Daarom is het eigenlijk interessanter te kijken naar de ver deling van de last van de publieke consumptie over onze gezamenlijke schouders." Het is volgens prof. Albeda zeer de vraag of de vakbonden er wel goed aan doen hun energie aan een agressieve loonpolitiek te besteden terwijl bekend is dat daardoor niet of nauwelijks verandering in de verdeling van het nationale inko men wordt gebracht. De AR-senator toont zich voor stander van een nationale inko menspolitiek, die ook de belasting structuur omvat, gericht op het ver krijgen van rechtvaardige inkomens verhoudingen. Prof Albeda consta teert dat de tegenwoordige verschil len in inkomen groot zijn. Hij zou het toejuichen wanneer men kans zou zien de verschillen tussen hoog gekwalificeerde en een voudige arbeid te verminderen zon der dat dit gevolgen heeft voor de efficiency. Inkomens die het gevolg zijn van het beschikken over schaarse zaken (grond, huizen e.d.) zou men moeten trachten te corri geren. Inkomensverschillen zonder economisch^ functie zouden moeten worden afgeschaft. Voorlopig zal zo'n inkomensbeleid (PvdA-senator Kloos pleitte vorig jaar in de Eerste Kamer in dat kader zelfs voor een maximum-in komen) er niet komen. Want daar voor is volgens de hoogleraar een redelijke mate van overeenstemming tussen alle betrokkenen nodig en daar ziet het voorlopig zeker niet naar uit. Toch zal het nieuwe kabinet zich met een nationale inkomenspolitiek moeten bezighouden, ook al gezien het falen van de loonpolitiek. De regering-De Jong heeft zich op dit terrein beperkt tot een inventarise rende nota, die in het najaar van 1969 verscheen, en in het voor jaar van 1970 een advies-aan vraag aan de Sociaal-Economische Raad. LEIDSCH £h DAGBLAD In het koele pérspectief van I de historicus komt Keizer Hiro- hito van Japan er niet slecht af. Neem dr. Edwin Reischauer, hoogleraar oosterse talen en ge schiedenis van het Verre Oos- i ten, eens ambassadeur van pre sident Kennedy in Tokio. Hij schetst het klimaat van Japan in de Jaren twintig en dertig van deze eeuw. Een klimaat, waarin het tij goed ligt voor militaristen en groot-kapitalis- me. Pogingen om de militaristen in toom te houden gelukten niet. Gematigde leiders, met als voor man prins Konoje, die tot 1941 premier was, hebben gefaald. De keizer zelf, hij mocht dan beschouwd worden als halfgod, kwam aan de regering van het rijk in de praktijk niet te pas. Alles geschiedde in zijn naam, zonder dat hij invloed kon uit oefenen. Reischauer schetst: "Een fi guur die tot de gematigden kon worden gerekend, was de keizer In 1921 was hij prins-regent geworden voor zijn geestelijk gestoorde vader en in de cember 1926 had hy zelf de troon bestegen. De politieke op vattingen van een persoon, zo afgesloten van alle normale contact met de buitenwereld als de keizer, kunnen niet met ze kerheid bepaald worden. Maar het hjkt niet onwaarschynlyk, dat hij in z'n hart op zijn minst gematigd en mogelijk zelfs li beraal was. Hij groeide op in de tijd van de eerste wereldoorlog, toen de democratische stromin gen het sterkst waren;.hij was gewooniyk door gematigde, zy 't niet steeds liberale lieden om ringd. Hij is een man met zin voor de wetenschap. Dit alleen al zou een voet stoots geloven in zijn eigen god delijkheid onwaarschijnlijk ma ken. Bovendien deed hij beslis te pogingen om zijn zogenaam de adviseurs te ontraden Japan in oorlog met Amerika te bren gen. De opvattingen van de kei zer betekenden echter weinig in de praktische politiek. Wat telde was niet wat hij dacht, maar datgenen wat men het volk deed geloven dat hij dacht en dat maakten de militaristen zelf uit. Aan dat beeld van Reischau er valt nog toe te voegen dat de keizer wél een beslissing heeft gebracht in de praktische poli tiek in de augustusdagen van 1945. Toen was het gesprek over een overgave in Japanse rege ringskringen wel op gang, maar ondanks de atoombommen kwam men niet tot een besluit. De keizer heeft zich toen twee maal uitgesproken voor een aanvaarden van de geallieerde capitulatie-voorwaarden. Dat heeft de doorslag gegeven. In de naoorlogse discussie over wel of niet berechting van de keizer als één van de ergste oorlogsmisdadigers, vond Hiro- hito de Amerikaanse opperbe velhebber Mac Arthur aan de kant van hen die betoogden dat de keizer niet zélf een groot ge vaar was geweest, m&Ar de houding van het volk tegenover hem. MacArthur heeft zich be ijverd voor een andere opstel ling tegenover de monarchie in Japan. In de grondwet, die na 1945 voor Japan werd geformu leerd, wordt dan ook de nadruk gelegd op de soevereiniteit van het volk. De keizer moest daaraan zijn positie ontlenen. Op 1 Januari 1946 deed hij in een radiorede ook afstand van zijn goddelijk heid. Het begrip keizerlijk wil. uit naam waarvan zoveel kwaad was geschied, werd uitgeban nen. Hirohito was een constitu tioneel vorst geworden. Dat is de koele kijk van de historicus. In die visie past het beeld van de tijd die alle won den heelt. Maar die tijd is nog niet overbrugd voor degenen die in Indische interneringskampen de naam van Keizer Hirohito in de Jaren 1942—1945 hebben le ren vervloeken en haten. De keizer komt nu, ruim 25 Jaar la ter, naar ons land. Maar de slachtoffers van de kampen zijn niet gehoord. Hun verbitterde reacties zyn begrypeiyk. Het bezoek van de keizer aan ons land is een zinloze zaak. Er is niet gedacht aan de emotionele reacties uit de krin gen van de voormalige geinter- neerden. By onze geschied schrijving over de bezettings jaren lijkt de schijnwerper een zijdig gericht op het lijden van het Nederlandse volk in het moederland. Daarom is de reac tie van de voorzitter van de Bond van Ex-Gevangenen van Overzee ook volstrekt begrijpe lijk als hij zegt: "Emotioneel weegt het bezoek van de keizer voor de Japanse ex-gevange nen even zwaar als voor Neder landers een ontvangst van Hit- Ier als hij nog leefde. Het zijn onvergelijkbare per sonen en zaken. Maar de Ne derlandse regering had met de ze emoties wel rekening moe ten houden toen zij toestemming gaf voor een bezoek van Keizer Hirohito. JRS WASHINGTON (Reuter) De V.S. zullen, indien nodig, kleine aantal len grondtroepen naar Laos sturen om neergeschoten Amerikaanse pilo ten en helikopterbemanningen te redden, zo hebben Amerikaanse func tionarissen in Washington gisteren meegedeeld. Zii legden er de nadruk op dat deze infanterietroepen niet aan de stryd zouden deelnemen en alleen reddingsacties uitvoeren. Volgens de functionarissen zou een dergeiyke actie niet in stryd zyn met de beperkingen die het Amerikaanse Congres heeft opgelegd aan Ameri kaanse acties in Laos. De Democratische party heeft president Nixon gisteren gewaar schuwd dat uitbreiding van de oor log in Indo-China het gevaar van Chinese Interventie vergroot. De De mocraten zeggen ongerust te zyn omdat de regering de mogelykheid van een Zuidvietnamese inval in Noord-Vietnam niet wil uitsluiten, zy dringen aan op terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo- China vóór het eind van dit jaar. De Nederlandse zangeres Lenny Kuhr, die op het songfestival in Vina de Mar in Chili als tweede eindigde blijkt achteraf officieus dit festival te hebben gewonnen. De Joegoslavische zanger, Tim Twin- kelberry, die eerste werd heeft na melijk een liedje gezongen, dat hij al eerder op een ander songfestival had gebracht, hetgeen in strijd met de regels van het songfestival is. Dit heeft de Nederlandse platen maatschappij van Lenny Kuhr van haar vertegenwoordiger in Chili vernomen. Frans protest bij Algerye Frank- ryk heeft gisteren by Algerye ge protesteerd tegen de nationalisatie van de Franse belangen in de aard gaswinning en in het vervoer van olie en aardgas, alsmede tegen het feit dat Algerye zich een meerder heid van 51 procent heeft aangeme ten in alle Franse oliemaatschap pijen die in het land werkzaam zyn. es heeft zijn prijs, zo ook de olie het Midden-Oosten, want, als de Js te hoog wordt opgetrokken, jgen andere energiedragers een ns om aan bod te komen. Daarbij t in de eerste plaats te denken n de kernenergie. De kennis op gebied van atoomsplitsing is wel •er gevorderd dat het mogelijk is in redelijk korte tijd tal van Domcentrales uit de grond te impen. t nu toe is de atoomcentrale nog bijzonderheid, die meer uit- iuwsgierigheid van geleerden en stuurders van de elektriciteits- latschappijen werden gebouwd n dat zij haar economisch nut ven die van de door olie gestook - centrales bewezen hadden. Door t geringe aantal atoomcentrales. er werd gebouwd, kwam de stprijs in het algemeen belangrijk iger uit dan die van de gebruike- ke types. >oral in ons met zijn aardgas ge- gende land heeft de bouw van de oomcentrales feitelijk gestagneerd. Is het werk aan de centrale in het eeuwse Borsele gereed is zullen we elgeteld twee van dergelijke cen- ales bezitten. De overige zijn vrij- el alle op het gebruik van aardolie aangewezen in tegenstelling tot de centrales in Groot-Brittannië. die nog voor 80% draaien op de tradi tionele brandstof kolen. Lid op neus Willen de olielanden het onderste uit de kan hebben, dan krijgen zij het lid op de neus, omdat dan de omschakeling op atoomenergie snel voortgang zou vinden. Daarmee zou dan een belangrijk deel van de oliebehoeften buiten die voor het autopark komen te vervallen. Van daar dat de SJa-h van Iran, die zich bij de onderhandelingen met de oliemaatschappijen een ware kemp haan toonde, een waarschuwing heeft gericht aan Libië en Algerije, die als Shylocks het volle pond ei sen. Het is in onze samenleving niet on gewoon dat het volle pond wordt verlangd. Er behoeft slechts te wor den gezien naar de eisen der vak bonden in alle landen, die wat him werk is moeten zorgen dat de werknemers een steeds groter deel van de nationale koek toegewe zen krijgen. Toch is de daardoor ontstane herverdeling van het na tionale inkomen niet altijd de aan gewezen weg om een hoger wel vaartspeil voor de werknemers te bereiken. Zij kunnen nu wel wat meer honing uit de pot snoepen, maar dat gaat voor een belangrijk deel ten koste van de pensioenvoor zieningen, die in de meeste bedrij ven buiten de AOW om worden op gebouwd. Schone plannen kunnen worden op gesteld om te komen tot een pen sioen op basis van 70% van het laatstgenoten loon, maar het is nog vér van lachen. Voorlopig zijn dege nen, die nu moeten leven van de besparingen, welke zij samen met Door onze financiële medewerker de werkgevers in de loop der Jaren hebben opgebouwd, de dupe van het inflatiegevaar. Bet Centraal Plan Bureau heeft be rekend dat de prijzen dit Jaar met 6 zullen stijgen, hetgeen dus betekent dat de niet uit overheids dienst gepensioneerden en andere vaste inkomenstrekkers een stevige vermindering van hun bestedings mogelijkheden ondergaan. Kortgeleden heeft eens een spaar zaam man, die zelf geld opzij had gelegd voor een onbezorgde oude dag in kleine kring gedreigd dat hij de vakbondsbestuurders een proces zou aandoen wegens diefstal als zij excessieve looneisen zouden blijven stellen. Natuurlijk zou de man geen schijn van kans hebben, want hij zou financieel niet krachtig genoeg zijn om het juridische steekspel tot het einde toe te voeren. Bovendien zijn de vakbonden met hun loonei sen niet de enigen, die schuld heb ben aan de voortdurende geldont waarding. Giller ergens is het een giller dat het Centraal Plan Bureau kan voorre kenen hoe van een loonsverhoging van 12% uiteindelijk maar 2,6% bijdraagt tot een reële verbetering van de bestedingsmogelijkheden van de werknemers. De rest is allemaal lucht. Volgens het Planbureau zul len de loonsommen per werknemer dit Jaar met 12% omhoog gaan, maar daar zijn alle bijdragen, die de werkgevers in de vorm van so ciale lasten delen, meegeteld. Van die 12% wordt 2,5% gerekend als zogenaamde incidentele loonbe- weging, hetgeen inhoudt de auto matische verhogingen, waarin de caos voorzien bij het ouder worden van de werknemers, de promoties en de jaarlijkse verhogingen die buiten de cao om worden gegeven. De sociale lasten en pensioenpre mies, welke door de werkgevers worden betaald, komen neer op 0,8%. Dit betekent dat de bruto loonsver hoging, welke de werknemer in werkelijkheid ontvangt uitkomt op 11,3%. Hoger loon brengt een hoge re ziekenfondspremie met zich mee en daar gaat 0,2% aan heen en de fiscus staat ook klaar om van het hogere loon een hoger bedrag aan loonbelasting te incasseren, de be lastingprogressie kost 1,8% van de loonstijging. Behalve de hogere zie kenfondspremies moeten de werkne mers ook meer afstaan aan sociale lasten en pensioenpremies. Dat kost hen 0,7% wat, als de inflatie in het huidige tempo voortgaat, in feite weggegooid geld is. Enfin, als alles eraf is dan blijft er volgens berekening van het Planbu reau 9,3% van de loonstijging over, maar daarvan gaat 6,5% in rook op ten gevolge van de prijsstijgingen, die automatisch uit de aigemene geldontwaarding voortvloeien. Het uiteindelijk resultaat is dan dat de werknemer er welgeteld 2,6'%. beter op wordt. En daar is dan al die drukte en narigheid voor nodig en worden degenen, die van een vast pensioen moeten leven om hals ge bracht. Manoeuvre Dat is echter nog niet het enige, want het Planbureau heeft ook nog aangetoond dat de geldontwaarding op den duur de werkgelegenheid in gevaar brengt. De f 400,-rage, die al door sommigen de slechtste so ciaal-economische manoeuvre is ge noemd, die zich ooit in ons land heeft voorgedaan, heeft al heel wat bedrijven in een moeilijk financieel parket gebracht. Bezuinigingsmaat regelen en verhoging van de effi ciency dus met minder mensen meer doen moeten de stoot op vangen. Dit betekent inkrimping van de werkgelegenheid. Het zal ons niet gebeuren dat we net als Groot-Brittannië een leger werklozen krijgen dat 3% van de beroepsbevolking uitmaakt. De Brit ten hebben al meer dan 700.000 man werkloos rondlopen en toch wordt er om de haverklap gestaakt. Vandaar dat het land in econo misch opzicht op de laatste reserves teert. Reeds wordt verwacht dat de Inves teringen krachtig zullen teruglopen, hetgeen het afsnijden van de toe komstige welvaartsbronnen betekent. Op korte termijn behoeft verminde ring van de investeringsactiviteit geen zorg te baren, maar als het aantal werklozen onverhoopt zou toenemen, dan zullen degenen, die nu aandringen op een straf investe ringsbeleid. de eersten zijn, die roe pen om stimulering van de investe ringen in de gebieden, welke het meest door werkloosheid worden ge troffen. Dan kan de overheid weer net als in 1967 honderden miljoenen uit de hoge hoed toveren voor aan vullende werkgelegenheid. Het is zo langzamerhand een dwaze, zotte economische wereld, maar misschien past dat wel in deze ludieke tijd. De berichten uit het bedrijfsleven over de gang van zaken in het af gelopen jaar. welke nu geleidelijk aan ter tafel komen, dulden er wel op dat er Iets scheef ls gelopen De bankiers hebben de inflatiewind nog in de zeilen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7