Rijnland moet snel optreden C.B.S. zeer tevreden over verloop van volkstelling Bonden vragen voor bakkers zes procent SCHONE ZEE DE VERVUILING VAN DE ZEE VOOR KATWIJK EN NOORDWIJK Medailles blijven van verguld zilver Onderscheid taxi en huurauto gaat verdwijnen ijziging t.b.r. strafmaatregelen Te moe om nog wat te stelen Badplaatsen nog altijd favoriete vakantie-oorden Mtoel AANTAL „WEIGERINGEN" IS MAAR GERING PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1971 - Nu het kalf verdronken is dempt men de put. Het Hoogheem raadschap van Rijnland wist. dat het boezemwater via de spui-1 sluizen in Katwijk verre van schoon in zee werd geloosd. Een wat merk waardige zaak. dat men eerst thans het boezemwater gaat lozen op een tijdstip, waarop zich geen badgasten aan en in zee bevinden, namelijk van 's avonds negen uur tot 's morgens een uur of vier. Ook zal meer rekening gehouden worden met de windrich ting en het ty. Waarom deze spui- tactiek niet eerder gevolgd Was dat wel het geval geweest, dan zou Katwijk er vorige zomer bij het on derzoek van de Consumentenbond beslist beter zijn afgekomen en niet als „badplaats met het vuilste zee water" zijn gekwalificeerd. De vrees van een belangrijk te ruglopen van het aantal badgasten is zeker gerechtvaardigd. Die strop kan Katwijk en ook Noordwijk niet hebben. Er zullen dus spijkers met koppen moeten worden geslagen. Hoogste prioriteit verdient de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie in Katwijk. Daar heeft „Rijnland" he laas te lang mee gewacht. Deskundi gen zijn van mening, dat wanneer men direct met de voorbereidende werkzaamheden gaat beginnen, het nog wel een kleine drie jaar kan KATWIJK/NOORDWIJK Men mag zich terecht afvragen of de ambtelijke molens niet te langzaam malen. In het bijzon der geldt dat voor het terrein van de waterverontreiniging. In Rijnlands boezem is men thans druk bezig met het bouwen van rioolwaterzuiveringsinstallaties. In Katwijk nog niet en deze badplaats heeft zo'n installatie het hardst nodig Nu het rapport van de Consumen tenbond over de verontreiniging van het zee- en binnenwater is versche nen is Leiden in last. Men zou niets liever willen, dan dat Katwijk mor gen al zo'n installatie binnen zijn grenzen had. Realisering van de plannen zal echter nog een jaar of drie duren. Het heeft er alle schijn van dat „Rijnland" snel voorlopige voorzieningen zal treffen. Een daar van is het op andere tijden lozen en gebruik maken van een oud riool, dat een vierhonderd meter in zee steekt. tiuien voor deze installatie volledic P 's Klsteren de gehele dag „op nru-ir» nivoon rvnor-1 o r* rrontonrt in bedrijf is. Het „slechte nieuws" is al door- gedrongen tot West-Duitsland. Uit j dat gebied, moeten in hoofdzaak de zomergasten voor onze badplaatsen komen. Valt deze markt door de on rustbarende berichten voor een deel weg, dan verdwijnt voor Katwijk en Noordwijk een belangrijke bron van inkomsten. Alleen snel treffen van maatregelen kan nog veel onheil voorkomen. Voor de regering ligt hier een be langrijke taak. Zij zal de hoogheem raadschappen en gemeenten finan ciële steun moeten verlenen om de urgente werkzaamheden met grote voortvarendheid te kunnen uitvoeren. Het is een landsbelang. Voorts zul hoog niveau" overleg geweest. regel 's nachts spuien en houdt reke ning met het feit, dat ongeveer vijf a zes uur na het lozen de zee voor Katwijk en Noordwijk weer .schoon" is. Er moet echter rekening mee wor den gehouden, dat er ook ander wa ter voor de kust drijft, waarin zich bijvoorbeeld vuil uit Schevenlngen bevindt. Het ziet er dus wel naar uit. dat voor wat Katwijk en Noordwijk be treft, het Hoogheemraadschap thans snel afdoende maatregelen zal tref fen. Het feit. dat de zee vuil is. spreekt niemand tegen. Een vuile zee kan echter zeer nadelig zijn voor I het toerisme. Daarom is het verheu- A1 tien jaar I Send, dat gisteravond door minister Katwijk is al zeker een jaar of tien ernstig bezig met het urgente pro bleem rioolwaterzuivering. Er heb ben plannen op tafel gelegen voor de bouw van een installatie. Deze wer den doorkruist door de stemmen, die Bakker werd medegedeeld, dat on derzoekingen hebben uitgewezen, dat zich in het water voor de Neder landse kust geen ziekteverwekkende bacillen voorkomen en dat de kwa liteit van het water sinds 1969 be langrijk is verbeterd. opgingen voor lozing vla een instal- Monsters van zeewater hebben voorts latie en een pijp in zee. Zoals dat aangetoond, dat het Katwijkse getal nu het eeval is in Scheveningen. °P vÜf kan worden gesteld als er Tot nu toe wordt het rioolwater van Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest en het laboratoriumkwar tier van Leiden rechtstreeks geloosd op de Oude Rijn en dan via het ge maal in Katwijk naar zee gespuid len er in de tussenfase maatregelen 1 Het nadeel van deze lozing in zee is. moeten worden getroffen, waardoor i zo weinig mogelijk vicaliën in zee worden geloosd. Een daarvan is het Door op andere tijdstippen spuien, zoals r nu door „Rijnland" is voorgesteld k.ees LomDee Misschien kan de mogelijkheid ook nog worden overwogen een gedeelte van het Katwijkse water te zuive- den. Maatregelen om de zeewatervervui ling tot een minimum te beperken gaan geld kosten. Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. Geld besteedt aan het zo schoon mogelijk houden van de zee voor onze kust is geen weggegooid geld. Dat moet men beseffen. Het is in het belang van recreatie en toerisme. C WC niet via het Uitwateringskanaal wordt geloosd. Dat is heel wat min der dan de 28,5 van het onderzoek van de Consumentenbond. Niettemin hebben de gemeenten, die nu zo naar worden geconfronteerd met de ern stige vervuiling van het water voor de kust, er recht op. dat het Hoog heemraadschap voor Rijnland spoe dig tot daden overgaat. Ze betalen niet voor niets f7— per jaar per inwoner voor het zuiver houden van het boezemwater. Voor de industrieën is dat belangrijk meer! DEN HAAG (ANP) Minister Beernink ziet geen reden om de „gouden" eremedailles, beho rende bij de Orde van Oranje Nassau, van echt goud te doen vervaardigen. Hij heeft dit gis teren aan de tweede kamer mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen. De minister wijst er op, dat de regering na de laatste wereld oorlog besloten heeft deze „gou den" versierselen in verguld zil ver te doen vervaardigen. Hier toe werd besloten in het kader van de beperking van de over heidsuitgaven en lettende op de exorbitant hoge goudprijs. Klachten, dat de ere-medailles na enige tijd blauw-groen uit slaan werden nimmer ontvan gen, aldus de minister. Het moet onwaarschijnlijk wor den geacht, dat zulks onder nor male omstandigheden het geval zou kunnen zijn. Wel komt het voor. aldus blijkt uit het antwoord, dat na veel vuldig dragen ook bij minder gunstige weersomstandigheden, slijtage van het verguldsel op treedt. In voorkomende gevallen lil wordt de betreffende decorandus op zijn verzoek een ander exem- III plaar van de medaille verstrekt. ji| Dat het versiersel niet van echt goud is. doet geen afbreuk ij aan de ideële waarde van de |j koninklijke onderscheiding, zo zegt minister Beernink. dat de vicaliën uit deze plaatsen door de korte „reistijd" geen gele genheid hebben in het Rijn-water op te lossen. Wat dat wel het geval, dan zou er veel minder vuil in zee te rechtkomen en zou het percentage E-coli beslist niet zo hoog zijn ge weest voor de kust van Katwijk. Aan de Katwijkse plannenmakerij kwam 1 januari 1967 drastisch een einde toen het Hoogheemraadschap van Rijnland de plicht tot het zui ver houden van het boezemwater in zijn gebied kreeg. De plannen van I Katwijk werden overgenomen In I 1970 was „Rijnland" zover met de I studie, dat alle voornemens voor het lozen van het rioolwater door een pijpleiding in zee over boord werden I gegooid. Dit door de minder gunsti ge resultaten met de pijpleidingen in Scheveningen, Vlissingen en Delf- i zyl. Noordwijk Noordwiik had een jaar of vijf ge- I leden zelf al een rioolwaterzuive- nngsinstallatie laten aanleggen, om dat het lozen op de zogenaamde „stinksloot" uit een oogpunt van hy- In het wetsontwerp dat daartoe zal giëne niet meer te verantwoorden worden ingediend zijn enkele belang- was. Deze installatie is overgenomen rijke punten overgenomen -!i l"~* J'"g jj DEN HAAG (ANP» De regering heeft het voornemen de wet auto vervoer personen (WAP» op een aan tal punten te herzien waardoor on der meer ruimere mogelijkheden wor den geschapen voor het gebruik van de taxi. uit het eerste interim-rapport van de stuur groep taxi- en huurautovervoer: f- het onderscheid tussen taxi en huurauto verdwijnt. Er wordt voortaan slechts gesproken van taxi. het verbod een taxi per zitplaats te verhuren wordt opgeheven bij het beginpunt van de rit. Voorts kan ontheffing van dit verbod worden verleend teneinde o.m. wijktaxidiensten mogelijk te ma ken. de ondernemers van taxivervoer zullen ter verkrijging van een vergunning aan nader uit te wer ken eisen van vakbekaamheid. kredietwaardigheid en betrouw baarheid moeten voldoen. Kunstrijden Het Russische paar LJoedmilla Pachomova/Alek- sjander Gortsjkov heeft gisteravond na uiterst spannende strijd het we reldkampioenschap in het ijsdansen gewonnen. De Westduitsers Egelika en Erich Buck legden beslag op de tweede plaats vóór het Amerikaanse duo Judy Schmeyer/James Sladky. door het Hoogheemraadschap. Het gezuiverde Noordwijkse water komt j naar Katwijks uitwatering. „Rijnland" besloot vorig jaar no vember voor Katwijk het oude sy- j steem van een zuiveringsinstallatie te handhaven. Wanneer deze instal- latie er eenmaal is. dan gaat er. vooral als men het chloreert, zo goed als schoon water naar zee. De ver vuiling van het zeewater voor Kat wijks en Noordwijks kust komt voor het overgrote deel door het spuien van het vicaliënrijke water via de uitwatering. Daar valt niet aan te tornen. Uit een rapport van „Rijn land" over de reistijd van het vuil de afstand van de plaats van lo zing in het boezemwater naar zee blijkt, dat er tot Leiden geen bacte riën meer in voorkomen en dat het Leidse water nog een spoor van die bacteriën bevat. Het Hoogheemraadschap heeft in zijn gebied thans een kleine der tig rioolwaterzuiveringsinstallaties in werking en er zullen er nog een der- DEN HAAG (ANP» De minister raad is akkoord gegaan met de indie ning van een wetsontwerp waarbij veranderingen worden aangebracht in de regels voor de terbeschikking stelling van de regering. Minister-president De Jong deelde gisteravond mee dat de maatregel van terbeschikkingstelling alleen nog zal kunnen worden opgelegd bij een misdrijf, waarvoor voorlopige hechte nis is toegelaten. Aangekondigd was al dat slechts de rechtbank de maat regel zal kunnen opleggen, dus niet meer de kantonrechter, de politie rechter of de kinderrechter. De verplichting om terbeschikking stelling met straf te combineren zal vervallen. Onder de voorwaarde van begeleiding door de reclassering zal de rechter de uitvoering van de maatregel kunnen opschorten AMSTERDAM «ANP» De Am sterdamse politie heeft gisterochtend vroeg een 31-jarige loswerkman aan- I gehouden, die slapend door stadhuis- j personeel in de postkamer werd aan- getroffen. De man. die vaak voor inbraak en diefstal met de politie in aanraking is geweest, had donderdag zijn uil kering van de ziektewet gekregen en was daarmee enige cafë's gaan be- zoeken. Hij zwierf de hele nacht op straat rond en besloot in beschon- i ken toestand tegen vijf uur van- nacht om in te breken in het stad- huis. Hij vernielde een ruit en stap te de postkamer binnen, maar kon niets van zijn gading vinden en ging I daarom maar bij de aanwezige pak ken neerzitten. Het zoeken had herii zo vermoeid, dat hij prompt in slaap viel. Gistermorgen om half acht kwam In Den Haag hebben Haagse schoolkinderen en hun onderwij zers bij de Canadese Ambassade een demonstratie gehouden te gen het doden van jonge zeehon den in dat land. De Haagse am bassade verstrekte de leerlingen een gestencild antwoord op hun protest. Daarin stond: „met klem ontkennen wü dat het doden van zeehonden door middel van knuppels wreed zou zyn. Deze methode is snel en pijnloos en gegeven het feit dat er een aan tal zeehonden gedood moet wor den, te verkiezen boven andere. De Canadese zeehondenjacht is op het ogenblik een der best ge reglementeerde en gecontroleer de Jachten ter wereld, zowel uit oogpunt van instandhouding van de soort als ter voorkoming van wreedheid jengens de dieren. Voorstellen voor nieuwe cao's UTRECHT De vakbonden in de agrarische en in de voedings- en genotmiddelenindustrie hebben bij de werkgevers voorstellen ingediend voor een groot aantal c.a.o.'s. De bonden gaan uit van een stijging van het werkelijke loon van 2.75 tot drie procent dit jaar. Dat resulteert in looneisen na afloop van de mati gingsperiode van een halfjaar, die I variëren van zes tot tien procent. De 21.000 werknemers in het bak- j kersbedrijf, die op 1 oktober de 1 wettelijke matigingsperiode achter I de rug hebben, moeten dan een loonsverhoging van zes procent heb- De bonden wilden ook meer vakan tiedagen en een vakantietoeslag van acht procent. Voor de boomkwekerij zeshonderd werknemers vra gen de bonden per 1 juli een loon stijging van tien procent, voor het hoveniersbedrijf 2500 werknemers per 1 juli acht procent. In een aantal sectoren is alleen een zodanige stijging gevraagd dat een werkelijke loonstijging van 2,75 tot drie procent over dit jaar wordt be«- reikt. Aan de werkgevers in het bloem- bollenbedrijf (5000 werknemers) stel len de bonden op jaarbasis even- i ben met een bijsturingsbepaling eens een reële verbetering van 2,75 voor het geval de prijzen meer stij- procent voor, verlaging van de leef- gen dan wordt verwacht. tijd waarop volwassenlonen worden DEN HAAG «ANP» —Het meest In trek als binnenlandse vakantie bestemming waren vorig jaar de Noordzeebadplaatsen en de Wad deneilanden. Bijna 27 procent van de Nederlandse vakantiegangers bracht I zijn vakantie daar door. Aldus een eerste conclusie uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar het vakantiepatroon van de Nederlandse bevolking. Ruim 45 procent van de Neder landse bevolking is vorig jaar met vakantie geweest. Van 1 oktober 1969 tot 30 september 1970 gingen naar schatting 5,8 miljoen Neder landers met vakantie: het jaar daar voor waren het er 5,5 miljoen. De gemiddelde vakantieduur be droeg 15.4 dagen, in 1969 was dit 15,1 dagen Ruim zesenvijftig procent van de zomervakanties wordt in Nederland doorgebracht, bijna 44 procent in het buitenland, t.o.v. 1969 is het aantal binnenlandse vakantiegangers met 0,4 miljoen gestegen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden bij de vakantiepiek van begin mei 1970. aldus het CBS. tig bij moeten komen. Het gebied van 1 het eerste personeelslid de postka- „Rijnland" bevat rond een miljoen mer binnen en ontdekte de man. Bij inwonerequivalenten en Katwijk met. I de politie verklaarde hij dat hij in- 35.000 inwoners neemt daar 125.000 derdaad wat had willen wegnemen, voor zijn rekening, inclusief de in-1 maar dat hij veel te moe was ge- J dustrie. Men gaat das als eerste maat- worden. ADVEPTFMTTF I K I I I I I I I I irA» .ctf®' net*u<e ;tnP A-tvï» viphen a. d. Rün, reisbur. Europa n.v v. Boetzelaerstr. 7, tel. 017203658 en 49Ö9. Leiden, reisbur. Middelhoek, Stad huisplein 3, tel. 0171040642. reisbur Middelhoek. Haven 21a. tel. 01710-32221 DE MAGNEET n.v de meest complete reisorganisatie I I I I I I I I I DEN HAAG De uitreiking van de vragenlijsten voor de men kan beschouwen als de landelijk ,i 1V x leider van de volks- en woningtel- volks- en woningtelling verloopt tot nu toe naar wens, aldus ling, heeft men in de laatste dagen het Centraal Bureau van de Statistiek in Den Haag. Slechts vierolaal °f> de televisie kunnen zien en vufmaal door de radio kunnen ho- een gering aantal personen heeft geweigerd de kaarten in ont- ren- andere functionarissen van r» a w i iii.i, ^et CBS en hijzelf hebben in de vangst te nemen. De gemeenteambtenaren, die de leiding heb- dagen voor het begin van de telling ben van de volks- en woningtelling spreken dezelfde taal als het^T'anThet^d'glv^rd. bijeenkomsten van organisaties die tegen de volkstelling zijn. Bij het CBS in Den Haag komen per dag ongeveer 250 telefoontjes binnen. Mensen die de tellingen in de gemeenten leiden, vragen om meer materiaal of leggen de ambtenaren van het CBS bijzonder moeilijke ge vallen voor. ,,'s Avonds zijn wij dood moe en hebben geen stem meer over", zegt drs. De Jonge. Zwolle zal naar verwachting een dag langer aan de volkstelling moe ten besteden dan was „gepland" en onderschrijft de algemeen gehoorde opmerking, dat er meer tijd in het tellen gaat zitten dan was voorzien. Het bezoek bU de mensen thuis loopt meestal uit. Een proeftelling van het het CBS. Zij typeren het verloop van de telling met de woor den „bijzonder tevreden" (Rotterdam), „zonder meer goed" (Utrecht) en „uiterst bevredigend" (Den Haag). In de kleinere gemeenten is men ook tevreden. Pas volgende week zal blijken of de welwillendheid waarmee de tel lers in alle windstreken zijn ontvan gen, nog zal bestaan als de kaarten worden opgehaald. Het CBS- is echter op dit punt op- j timistisch. Drs. De Jonge, chef van de hoofdafdeling algemene tellingen, noemt het aantal weigeringen te ver- waarlozen. Hij meent te constateren dat de emotie die rond de volks- en woningtelling was ontstaan, aan het wegebben is. nu de mensen de vra gen in huis hebben en kunnen con stateren dat zij naar het gevoel van het CBS ten onrechte bang zijn geweest. Wellicht is dit verloop van de af wijzende houding bfj velen het gevolg van de voorlichting die toch nog kort voor het uitreiken van de vragen lijsten is gegeven. Drs. De Jonge, die betaald tot 22 Jaar. uitbreiding van de vakantie tot 18 dagen en van de vakantietoeslag tot 7 procent en ver korting van de arbeidstijd tot 42.5 uur per week. Vrijwel dezelfde voorstellen zijn gedaan in de bloemkwekerij (2500 werknemers Kunstrijden De Oostenrijkse Beatrix Schuba heeft na de zes ver plichte figuren de leiding in het we reldkampioenschap kunstrijden, dat In Lydn wordt gehouden. Op de tweede plaats staat de Amerikaanse Julie Holmes en derde is de Cana dese Karen Magnussen. In Den Haag is gisteren de eerste van de nieuwe serie PCC- tramwagens aangekomen. Deze wagens hebben als nieuwe snuf jes dat de passagiers zelf de in- en uitstapdeuren kunnen bedie nen, die automatisch sluiten en kele seconden nadat de laatste passagier op de treden heeft ge staan. i*. CBS had uitgewezen dat 4.8 minuut per persoon nodig zou zijn, maar in de praktijk blijkt dat erg krap te zijn. De tellers van de „gezellige" Maastrichtenaars blijken ongeveer tien minuten per woning nodig te hebben. In de nieuwe wfjken van de ste den waar dikwijls man en vrouw werken, treffen de tellers vaak nie mand thuis. Op een ander tijdstip moeten zij dus terugkomen en hier door kunnen zjj achter raken op het schema. In Roermond was een tel ler die om acht uur was begonnen en om half elf pas „zijn" vierde gezin had afgewerkt. Tenslotte Amsterdam. Daar kan een vijfde deel van de 800.000 inwo ners nog niet worden geteld als ge volg van het tekort aan tellers. Dit betekent dat in de hoofdstad het tel len nog enkele weken na de officiële sluiting van de termijn van de volks telling door zal gaan. Er waren een kleine drieduizend tellers nodig en er is een tekort van ongeveer 500.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6