KVP-VOORZITTER: PVDA PROGRAMMA VERRAST Bissch oppen abortus geen zedelijk recht Keukenhulp trakteerde bij afscheid op kogels ïr zitten elementen in die mij aantrekken" e Kamer raat over ructimr an nv s KORT GEDING TEGEN RIJK Antillen willen nu geen grote autonomie Congresleiding In Duitsland acties tegen de smeerpijp Indexering alimentatie //III WWW Acht jaar geëist voor moord op chef-kok Wassenaars restaurant [JDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februari van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar mm 'i Pm fw 'ir .GENINGEN Medio maart zullen de drie grote confes- Ie partijen definitief hun keuze bepalen. Dat zei KVP- itter mr. A. P. J. J. M. van der Stee gisteravond in de van de Wageningse schouwburg „Junushoff", waar hij i met PvdA-voorzitter dr. ir. A. Vondeling en VVD-voor- Haya van Someren-Downer over actuele politieke stukken sprak. Hij kwam tot deze uitspraak, nadat zijn ekspartners op duidelijkheid vóór de verkiezingen had- langedrongen. Mevrouw Van Someren had zelfs gesteld, nu eindelijk eens een einde moest komen aan „het zich a in het oude, Rommiaanse waas" van de KVP. voornamelijk uit studenten be- e gehoor de avond was ge leerd door de diëskommissie Studiosorum Vadae van de hooi te Wageningen hoor- VVD-voorzitster nog wel meer uitspraken doen. Zo noemde zij tij van de Arbeid van de af- jaren „een zigzaggende oude Door de politiek van „deur deur dicht, deur-op-een-kier, ip-het-haakje" was de socialis- partij in haar ogen beslist niet ke oppositiepartij geweest, die arlementaire democratie nodig Immers, „de oppositie is het en van de regering!" Verrast van der Stee zei, dat het ont- egeringsprogramma van PvdA. n PPR' hem verrast had. „Er elementen in. die mij aantrek- ildus de KVP-voorzitter, „maar rassing wordt vooral veroor- door het plotselinge ontbreken ikele hoofdlijnen uit het pro- ia van de PvdA", voorbeelden noemde hij het in het gezamenlijk program imenvan het socialistische ver- de gezondheidszorg te natio- ren, de eigendom van de grond jmeenschappelijke handen te ivergaan en 2 pet. van het na- 1 inkomen aan ontwikkelings- e besteden. Dat laatste is nu te- bracht tot IV2 pet. kritiek van de socialist Vonde- p het kabinet-De Jong „Het worden vervangen door een be- irogressief kabinet, waarop de haar stempel drukt!" deel- e andere forumleden uiteraard Mevrouw van Someren vond lfs onsportief om „aan het eln- V HAAG (ANP) De Tweede tr :s gistermiddag begonnen de behandeling van „de meest jpende wijziging in de onderne- rerhoudingen sinds 1928," het tel van wet tot herstructure- ran het vennootschapsrecht, dit wetsontwerp wordt aan de nemers in de grote vennoot- invloed gegeven op de samen- ng van de raad van commissa- 1. De raad krijgt wettelijk meer ïgdheden. Kern van het ont- is toorts, dat een bijzondere ing wordt getroffen voor het ilichte) commissariaat van gro- aamloze vennootschappen en besloten vennootschappen, vennootschappen moeten, vol- het ontwerp, een raad van nissarissen hebben en de benoe- geschiedt door de raad van nissarissen. De algemene ver- ring van aandeelhouders, de on- emingsraad en het bestuur van mnootschap kunnen terzake aan- llngen doen. Ook is er een veto- tegen een benoeming, waar zowel de aandeelhoudersverga- ng als de ondernemingsraad ge- c kunnen maken. Daarnaast It net wetsontwerp nog enkele re voorzieningen in. In hoofd zijn dit voorzieningen die certi- ithouders op een lijn stellen met leelhouders en verder het com- ariaat in het algemeen betref- Zo bevat het ontwerp het voor- ift, dat Iemand die de leeftijd 72 jaar heeft bereikt, niet tot missaris kan worden benoemd dat een zittende commissaris rlijk aftreedt op de Jaarvergade- in het boekjaar, waarin hij deze tijd heeft bereikt. nieuwe regeling zal bij aan- rding in principe van toepassing op vennootschappen met een vermogen van tenminste 10 oen gulden waar volgens wette- regeling een ondernemingsraad aat en die in de regel tenminste werknemers heeft. de van de rit er tegen aan te trap pen". Maar zij wilde desondanks wel een zwak punt van de huidige rege ring noemen: de presentatie. De VVD-voorzitster noemde premier De Jong „een allerbeminnelijkst mens, een goed teamleider, maar tevens een man, die helaas onvoldoende in staat is geweest aan burgers het be leid duidelijk uiteen te zetten". En AMSTERDAM Het Nederlands Komitee voor Internationaal Jonge renwerk heeft een kort geding aan gespannen tegen de Staat der Ne derlanden om te trachten alsnog uit betaling van eerst toegezegde en la ter ingetrokken subsidies te krijgen van de ministeries van CRM en Bui tenlandse Zaken. Het kort geding over de subsidies voor een manifestatie over „kolonia lisme en dekolonisatie" zal volgende week vrijdag dienen voor de presi dent van de Haagse rechtbank. Het comité heeft tot het kort geding be sloten omdat, zoals het schrijft, de regering niet bereid blijkt te zijn enig reëel overleg te voeren over de situatie die is ontstaan door het in trekken van de subsidies. Hoezeer daar ook door het comité van aanbeveling van de manifesta tie. waarin zitten de voorzitters van CNV en NKV, de secretaris van de Raad van Kerken Nederland, de vi- ce-voorzitters van de CHU en de ARP, een bestuurslid van de KVP, tweede-kamerleden van D'66, PvdA en PSP. Het comité meent dat het gaat om een principiële zaak: „De overheid trekt subsidietoezeggingen In en vordert uitbetaalde subsidie te rug als zij zich niet kan verenigen met de inhoud van een van de con gresstukken. Dat valt nauwelijks an ders te kwalificeren als een vorm van censuur." dat, terwijl volgens haar dat beleid toch aanzienlijk beter was geweest, dan het was verkocht. DS '70 Bij de vele vragen uit de fel mee levende zaal, kon natuurlijk een vraag over DS '70 niet uitblijven. Geen van de sprekers bleek door de ze partij vooralsnog erg geïmpo neerd. Mevrouw van Someren wilde niet meer zeggen, dat dat de cijfers die de heer Drees jr. tot nu had ge produceerd, op haar nog niet veel Indruk hadden gemaakt. KVP-voor zitter Van der Stee was nog korter en noemde DS '70 alleen maar „in teressant bij de stembus". Slechts dr. Vondeling ging wat verder. Hoewel hij voor de PvdA geen teruggang verwachtte, schatte hij DS '70 bij de komende verkiezingen op vijf zetels WILLEMSTAD De Antilliaanse regering zal op korte termijn geen gevolg geven aan de oproep tot gro tere zelfstandigheid van de Neder landse Antillen. De aandacht van de regering is in de eerste plaats ge richt op verbetering en vervolma king van de financiële, economische en sociale toestanden van de An tillen. Dit zei de nieuwe premier, R. J. Isa, gisteren in zijn regeringsver klaring. Volgens de Antilliaanse bewindsman staat de nieuwe regering open voor realiseerbare voorstellen tot vergro ting van de eilandelijke zelfstandig heid. De regering stelt zich uit prak tische overwegingen op het stand punt dat het verdere overleg met Nederland over de wijziging van de staatkundige verhoudingen op bila- 1 HANNOVER (DPA) De tegen stand in Oost-Friesland tegen het lo zen van Nederlands industrie-afval in de Eems zal niet verminderen. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging ter Bescherming van de Duits-Nederlandse kustwateren, de Westduitse socialistische parlemen tariër Georg Peter in Emden ver klaard. De leden van de vereniging heb ben besloten, ook met aanplakbiljet- jes voor auto's tegen het lozen van ongezuiverd afvalwater in de Eems te protesteren. De biljetten, die sym bolisch de „smeerpijp" tonen en van teksten in het Duits en Neder lands voorzien zullen worden, zullen bij de grensovergangen tussen Duits land en Nederland aan automobilis ten verstrekt worden. Over het project van de „smeer pijp" zal ook op bijeenkomsten van Nederlandse en Duitse parlementa riërs gesproken worden. Genoemde vereniging heeft er de nadruk op ge legd, dat de protestbeweging in 'Oost-Friesland zich niet tegen de aanleg van de afvoerleiding richt, maar uitsluitend tegen de lozing van ongezuiverd afvalwater in de Eems. terale basis dient te geschieden. Op 10 februari werd de regering Isa gevormd na een kabinetscrisis die op 30 december van het vorig jaar be gon toen de regering Petronia in het parlement geen meerderheid had ge kregen voor haar voorstellen tot be lastingverhoging. Gistermiddag om vijf uur is bij het standbeeld van De Dok werker in Amsterdam het jaar lijks défilé gehouden ter herden king van de februaristaking. Be langstellenden leggen kransen bij het standbeeld. en de PvdA „En dat is een voor zichtige >aming!" op 37 él 38. Een opmerking uit de zaal, dat de KVP wel altijd kritiek had op het financiële beleid van andere partijen, maar zelf nog nooit primaire fi nanciële verantwoordelijkheid had gedragen door om de portefeuille van financiën heen te lopen, pareerde mr. Van der Stee met „Wij zijn bereid nu een minister van Financiën te leveren!". Hij wist wel een stuk of drie kandidaten, vanwie hij er twee met name noemde: minister Nelis- sen van Economische Zaken en staatssecretaris Grapperhaus van Financiën. HEEMSTEDE (ANP) De Neder landse bisschoppen zjjn van mening dat niemand, ook de zwangere vrouw zelf niet. het beëindigen van een zwangerschap kan opeisen als de uit voering van een "zedelijk recht". Het prakteriseren van de "abortus-op- verzoek" kan volgens de bisschoppen niet in overeenstemming worden ge bracht met de verantwoordelijkheid en daarmee de waardigheid die ons als mens en als christen, als vrouw of als man is toevertrouwd. Het staat de mensen, aldus het "bisschoppelijk schrijven over abor tus provocatus" niet vrij naar eigen goeddunken over het ongeboren le- DEN HAAG (ANP) Door minis ter Polak van Justitie is een wets ontwerp ingediend, waardoor een maal vastgestelde alimentatie-uitke ringen van rechtswege welvaarts- vast kunnen worden gemaakt. Dat gebeurt door koppeling van de onderhoudsuitkering aan het loonin- dexcijfer, .zoals dat wordt vastge steld krachtens de algemene ouder domswet. De minister van Justitie zal bij beschikking het percentage van de verandering van de alimen tatie vaststellen, als het loonindex- cijfer op 30 september tenminste 1 procent afwijkt van dat cijfer op 30 september van het voorafgaande jaar. Hij mag daarbij ter afron ding hoogstens een half procent van het loonindex-cijfer afwijken. Bij veranderingen in de omstan digheden kan aan de rechter worden gevraagd de uitkering, vastgesteld door de rechter of bij overeenkomst, bij te stellen. Maar het is bezwaar lijk regelmatig te procederen om de stijging van het inkomens- en prijs peil bij te houden. Vandaar dat het wetsontwerp aanknoopt bij de socia le- en volksverzekering, waarin de indexatie al sinds jaren bekend is. I ven te beschikken, evenmin als I eigenmachtig beschikt mag worden j over reeds geboren leven. Niet ieder motief dat voldoende reden is voor een verantwoorde geboorteregeling betekent tevens een rechtvaardiging voor het opwekken van abortus, al- I dus de bisschoppen. In hun schrij ven ontkennen zy niet dat er zich voor de mensen conflictsituaties kun nen voordoen waarbij noodgedwon gen hun beslissing voor één van beide levens behoud betekent en tengevolge daarvan voor het andere beëindi ging. „Altijd zal overwogen moeten wor den dat alle menselijke leven en dus ook het ongeboren leven voor ons de opgave inhoudt het een menselijke toekomst te verzekeren en dat het de mens niet vrij staat naar eigen wens zich door abortus provocatus van deze opgave te ontdoen", aldU6 de bisschoppen. De bisschoppen zien het als hun taak het besef levend te houden dat sexuele omgang verantwoordelijkheid vraagt tussen man en vrouw onder ling ten opzichte van een eventuele verwekking van nieuw leven en ook ten opzichte van de gemeenschap. De bisschoppen merken over de onge wenste zwangerschap nog op dat deze mede het gevolg kan zijn van nieuw opgekomen sociale vooroordelen, zo als de mening dat men zonder sexuele omgang niet kan uitgroeien tot een volwaardig mens. Dergelijke vooroor delen oefenen op jonge mensen een schadelijke druk uit. DEN HAAG Pistoolschoten maakten op 3 november vorig Jaar een onverwacht en zinloos einde aan het leven van Gerrit Clements (44), chef-kok van het deftige ont vangstcentrum Kasteel De Witten- burg aan de Rijksstraatweg te Was senaar. Clements stierf in de keu ken achter het fornuis. Leerling-kok Dirk Evers (21) greep een zware steelpan om de aanvaller uit te schakelen. Hij bekocht zijn moed met een kogel in de nek. Door Sijbe Stamm Evers leeft nog. De kogel is ope ratief verwijderd. Gisteren getuigde hij voor de Haagse rechtbank. De Griekse keukenknecht Christos K. had die ochtend op staande voet ontslag gekregen, 's Middags kwam hij afscheid nemen. Eerst gaf hij ledereen een hand. Toen trok hij zijn pistool en tracteerde hij op ko gels. De officier van Justitie eiste gisteren acht Jaar gevangenisstraf tegen hem wegens moord en po ging tot doodslag. Sex Zijn ziekelijke belangstelling voor sex en zijn hinderlijk optreden Je gens het vrouwelijke personeel vormden het enige bezwaar tegen de Griekse gastarbeider. Christos (46). Verder was iedereen het er over eens dat Christos de ijverigste keukenknecht was die het Wasse- naarse café-restaurant De Witten- burg ooit heeft gehad. De onderlinge verstandhouding van het keukenpersoneel liet aanvanke lijk niets te wensen over. Onder lei ding van chef-kok Clements werkte men samen in perfecte harmonie. Alleen- Christos stak telkens een spaak in het wiel. Hij duwde de meisjes foto's uit sexblaadjes onder de neus, liep hen na en was hand tastelijk. In het begin werd er spottend ge reageerd. „We moesten Je eens wat kamfer in Je eten geven om Je te kalmeren", zouden de andere knechts gezegd hebben. Maar de meisjes vonden Christos' optreden vervelend. Er kwamen klachten. Chef-kok Clements gaf Christos een waaarschuwing. EGn nog een. Maar Christos ging door. Toen werd hem verboden nog tegen de meisjes te spreken. Christos voelde zich gediscrimi neerd. De andere knechts maakten grappen met de meisjes en hij mocht niet tegen ze spreken. Hij was er van overtuigd dat het een losbandige bende was, waarvan hy werd buitengesloten. Later zou de psychiater constateren dat Christos lijdt aan ziekelijke Jaloersheid. In de keuken van De Wittenburg had men voor die conclusie geen psy chiater nodig. Christos gedroeg zich als een ongenietbare gifkikker. Ontslag Op 3 november barstte de bom. Christos beschuldigde de chef er van een verhouding te hebben met een van de meisjes. „Hou die onzin voor Je en ga aan Je werk", zei de chef. Maar Christos zocht ruzie. En hij kreeg ruzie, compleet met ont slag, „op staande voet". De direc teur bekrachtigde de beslissing en zei tegen Christos dat hij zijn loon kon gaan halen. Christos maakte een leven als een oordeel. Twee toevallig aanwezige oordeel. Twee toevallig aanwezige metselaars boden aan hem te ver wijderen. „Voor een geeltje (25 gul den) gooien we hem er uit", zeiden ze, „want als Jullie het zelf doen komt hij verhaal halen en ons kent ie niet". De chef voelde er niets voor. Eindelijk ging Christos weg. „Jy bent vanavond dood" zei hy tot Clements. En hij maakte met de zijkant van zijn hand een snijdende beweging langs zijn keel. Onverwacht Christos moest even wachten tot zijn loontegoed berekend was en zyn getuigschrift was gemaakt. Ging de boze Griek in de tussentijd eerst naar huis om zijn pistool te pakken of alleen maar om een tasje te halen waarin hij zijn werkkle ding en schoenen wilde vervoeren? Feit is dat hij zich per taxi op en neer liet rijden naar de Koningin Emmakade waar hij samenwoonde met zijn hospita. Anna, een kleine corpulente Indi sche weduwe van 56 jaar, getuigde gisteren dat haar even kleine Griekse vriend met de martiale snor trillend van woede zijn pistool uit de kast had gepakt. „Ik ben ontslagen", zei hij. „Wat doe je", vroeg Anna. „Ik ga die kok doodschieten", riep Christos, terwyl hy zyn pistool laadde. En weg was hij weer. Dirk Evers en hulpkok Paul Simo- nis (23) getuigden gistermiddag dat het drama in de keuken van De Wittenburg zich volkomen onver wacht had voltrokken. Christos was afscheid komen nemen. Hij gaf ie dereen een hand, óók chef-kok Cle ments. Toen vroeg hy: „Ik ontsla gen, chef?" „Dat weet Je wel", antwoordde Cle ments. Meteen knalden de schoten. Aan de politie vertelde Christos la ter dat de chef had staan fluisteren met een van de koks. Toen was Christos zo woedend geworden dat hij had geschoten. Voor de recht bank beweerde de Griek gisteren dat de chef en de hulpkok op drei gende manier ieder een mes in handen hadden gehouden. „Ik was bang en ik moest er langs. Daarom schoot ik op Clements benen. Op Evers schoot ik in een reflex, toen ik hem met die steelpan zag ko men". Christos ontkende dat hij speciaal thuis het pistool was gaan halen. Hij zei het wapen altijd op zak te hebben gehad. Wel liad hij een paar extra patronen bij zich gesto ken. Met die laatste bekentenis en met de verklaring van weduwe Anna achtte officier mr. Beer de voorbedachte rade bewezen. Advocaat mr. L. van Heijningen be pleitte vrijspraak van moord. HIJ vroeg een lichte straf voor deze ontheemde vreemdeling. Vonnis 11 maart.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7