P. Schoonheim: contact met de mensen Eerste schip om Leiden Fractieleiders overB. en If7.: AAI POES STOUTE KA T PREDIKANT EXPERIMENTEEL KERKEWERK VERLAAT LEIDEN ATTENTIE Ds. G. Toornvliet in Marekerk Jaarvergadering van wandelaars Stoomleiding de grond in Zuidelijk-Afrika Week beleefde een zeer zwakke start Varen, varen voor iedereen RI ij VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Wie de leiders van de in de Leidse „regeringscoalitie" sa menwerkende fracties van AR/CHU/ SGP en KVP over het college van B. en W. hoort praten, denkt onwille keurig aan het gezegde: Aai poes, stoute kat. De aal komt dan van mevr. mr. Geelkerken-Brusse (foto boven) van de prot. chr. fractie en het tikje van mr. Driessen (foto on der) van de KVP. Enkele tientallen leden van de par tijen hebben dat gisteravond kun nen beluisteren op een bijeenkomst na een KVP-vergadering in de zaal van de Zuiderkerk. Hier. achter de gevel met „God roept ook u". werd pittig over politiek gepraat nadat op rooms-katholieke wijze het „Onze Vader" was gebeden. Dat kwam door dat de nieuwe KVP-voorzitter Werter nog de leiding had. Hij gaf die over aan de nieuwe AR-preases Boersma, maar niet na een gevoelen van de besturen in het midden van de ver gadering te hebben gelegd. Werter zei. dat de besturen zich afvragen of de PAK-fractie het be lang dient van de bevolking of de party. De raad is net een Poolse landdag. De PAK-fractie werkt rem mend door over futiliteiten te pra ten. Het is onbegrijpelijk, dat de PvdA-fractie zich laat beïnvloeden In de richting van de ook aanwezige socialistische fractieleider Van Aken zei Werter. dat de PAK-tractieleider het seniorenconvent tot een paskwil heeft gemaakt. Dat men het in de KVP-kring niet met elkaar eens is, bleek meteen. Wethouder Lijten liet aantekenen een groot deel van de woorden van de voorzitter niet te kunnen onder schrijven. Na deze inleidende manoeuvres pro beerde KVP-fractieleider Driessen de politieke verwarring te schetsen, die lil Leden is ontstaan. Het werd nog verwarrender door z'n woordkeus. Hij sprak in een jargon, waarbij je een woordenboek nodig hebt. Eén ding werd duidelijk. Door het politieke spel in de raad zijn ver scheidene leden het zat, buiten maar ook in .het PAK. Door wantrouwen en communicatiestoornissen gebeu ren rare dingen in de raad. Het PAK is een blok. Het contact tussen de „regeringsfracties" is niet zo in tensief. Prot. chr. en KVP gaan uit van één programma. De KVP-frac tieleider wijst overleg over de agen da vóór de raadsvergadering, door d< VVD gewild, van de hand. Hij vine de Leidse VVD te conservatief. Driessen over het college: De voor stellen zijn vaak onvoldoende voorbe reid. Het PAK is overigens nie zo scherp tegen B. en W. als zoi kunnen. Mevr Den Haan heeft byv duidelijke beleidsfouten gemaaki maar is daarom niet hard gevallei Mevr. Geelkerken distancieerde ziel van Driessen's opmerkingen over E en W. Zij vindt het een hardwerken collega, dat het beleid van de vorig colleges grotendeels voortzet. De po litieke scheidslijnen zouden volgen haar oeten vervangen en de leden zouden allemaal als Leidenaar in d< raad moeten zitten. Ondanks alle.' vroeg ze vertrouwen in het be stuur van deze stad. HANS MELKERT. LEIDEN Na achttien jaar van intensief pionierswerk voor en in het Leidse apostolaat, waarbij het zijn voornaamste oog merk was om met mensen in contact te komen, keert dr. P. L. Schoonheim, wiens naam nauw verbonden zal blijven met het experimentele kerkewerk der Hervormde Gemeente, Leiden op zondag 14 maart de rug toe om de daarop volgende zondag zijn intrede te doen in de Hervormde Gemeente van Gulpen/ Vaals. Waarom gaat een dominee van een grote stadsgemeente, waar de moge lijkheden lang nog niet zijn uitge put, naar een Limburgs plattelands gebied met 14 dorpen? Dr. Schoonheim (58) heeft direct voor ons het antwoord klaar: „Niet omdat ik op Leiden uitgekeken ben. Integendeel letterlijk en figuurlijk ben ik hier nog lang niet uitgepraat. Ook niet omdat ik nu eens lekker in het Zuid-Limburgse heuvelland ga uitrusten." In zijn nieuwe werk kring, met als centra Gulpen en Vaals, denkt hij een regelrechte voortzetting van zijn werk in Leiden te kunnen vinden. Kerkelijk gezien ziet hij deze "overstap" als een ver dieping omdat met 150 gezinnen in veertien dorpen het menselijk con tact hechter kan zijn dan met dui zenden in Leiden. Met name in het eerste jaar wil dr. Schoonheim het pastorale werk met vaste regelmaat iedere week een aantal gezinnen gaan onderhouden en® daaraan veel tijd besteden. Tegelijk wordt hij ech ter byzonder getrokken naar Lim burg door het werk tijdens de zomer maanden in en rondom de zgn toe ristenkerk in Gulpen. Een kerk met 600 plaatsen, waarin op zondagmor gen twee diensten worden gehouden. Luisteren Het werk van de predikant is vol gens dr. Schoonheim: op alle moge lijke manieren contact zoeken met mensen. Ook langs minder kerkelijke, traditionele wegen. In Limburg hoopt hy voor zijn nieuwe werkperiode van de experimenten en ervaringen in Leiden een ruim gebruik te maken, waarbij niet "het zo wil ik het, maar hoe doen wi) het" voorop zal staan. En dan vooral: de ander respecteren en naar hem luisteren. Indien dit niet gebeurt, dan ben je nergens. Dat hebben ook wy gedaan toen wij hem een aantal vragen voor legden. Hier komt de eerste: hoe zijn uw ervaringen met het Leidse buitenkerkelijke (experimentele) werk in de kerkruimte, langs de deur en op de markt? De bijzondere kerkdiensten voor iedereen, waarmee mijn voorganger ds M. W, J. Geursen begon, trokken tot 1960 honderden bezoekers. Met het afnemen van het kerkbezoek in het algemeen werd ook het aantal rand-kerkelijken in b.k.diensten min- denr. Buitenkerkelijken komen niet in een kerkdienst. Voor hen werden zondagmorgengesprekken gehouden, aanvankelijk in Luxor gedurende acht jaar (1954-'62), daarna in de Stadsgehoorzaal en sinds de laatste jaren in Hotel Central, Rijnlandflat, Ten Katestraat, Zevensprong i Leiden Noord). Deze spreiding betekende eenzelfde aantal en soms meer dan in een centraal gelegen gebouw. De colportage langs de deur met Open Deurnummers en /of uitnodigingen voor bijeenkomsten geven steeds weer verrassende contacten. De markt heeft eenzelfde functie als het gaan langs de deur. Je vindt onopzettelijk mensen, die informatie en geestelijke of praktische hulp nodig hebben. De dominee van het L.D. Zijn daaruit contacten gegroeid? Wat dient onder contacten te Wor den verstaan? In kerkewerk is dit zeer uiteenlopend. Een contact kan volkomen anoniem zijn. Zo ontmoet ik deze weken mensen op straat of in een winkel, die me aanspreken met: „Jammer dat u weggaat, ik kwam vaak by u in Luxor". Of: „Weet u nog dat ik eens heb opgebeld om raad voor mijn zoon". Zelf weet ik al die ervaringen niet meer. Maar tallozen blijken een herinnering aan contact te hebben. Via de rubriek Woord van Bezinning kwamen ook wel eens mensen op mijn spreekuur. Eén zei eens: „Mijn dochter zei. gaat u eens naar de dominee van het Leidsch Dagblad". Verder hebben al lerlei mensen via de eindeloze reeks berichten, die de kranten altijd zo geduldig opnamen en nooit mede werking hebben geweigerd, meege leefd. Het werk is in ieder geval bui- Door Sam Platteel ten de kring van rechtstreekse inten sieve contacten medewerk (st)ers; catechisaties, kringen, scholen) de grote kring die onbekend is bij mij of onbekend wenst te blijven. Is nog verdere uitbouw aan het experimenteel werk te geven? Met een uitstekende groep van me dewerkers, die ik alle Leidse jaren mocht hebben en de goodwill die in brede kringen is gekomen, moet met één vaste kracht een predikant of een academisch geschoolde zeker uitbreiding aan het werk kunnen worden gegeven. Was vroeger een be richt, een advertentie of raambiljet voldoende voor veel bezoek, thans is een persoonlijke uitnodiging vereist. Dit vraagt tyd, doch heeft blijkens ervaring grote kansen. U vertrekt nu naar Limburg. Bent u uitgekeken op het b.k.- werk in Leiden? Beslist niet. Het werk vraagt een enorme variatie. Bovendien gaat dit speciale kerkewerk, zij het weer in andere vormen, aangepast aan toe risten, camping etc. in Limburg ge woon verder, met een enorme kans voor praktische uitbouw. Misschien is men in kerkelijk Leiden eerder uit gekeken op ons werk dan wij op Lei den. "Wy", dat betekent de werk groep waarvan ik deel mag uitma ken. Het was reeds zo by de Luxor- gesprekken. Dat wij deze vorm van werk acht jaar konden handhaven, kwam door de variatie. Je moet ter wijl je een bepaald systeem en een reeks van actuele onderwerpen brengt al bezig zijn met mogelijkheden van een half jaar verder. Onze planning loopt dan ook altijd een half jaai vooruit. Zo heeft de werkgroep nu reeds gesprekken voorbereid, die in december in de Rynlandflat en het Hooglandse Huys op zondagmorgen worden gehouden. Gewoon doorgaan U hebt een actieve kring van medew&rkers om u heen verza meld. Zal het ontbreken van een predikant voor dit werk niet de primerend gaan werken? Dr. Schoonheim: "Het werk gaat zoveel mogelijk door Wellicht wordt in de loop van dit jaar. wanneer de herstructurering van de Hervormde Gemeente haar beslag krijgt, duide lijk, dat een predikant of andere kracht onmisbaar is. Niet alleen voor het b.k -werk in zyn engere zin, doch voor geheel het kerkewerk. Omdat wij telkens vooruit werken en signa leren wanneer bepaalde vormen hun tijd weer hebben gehad, zou by op lettendheid van de wykgemeenten veel van ons afgekeken kunnen wor den. Maar dit gebeurt te weinig en te langzaam. Hoe denkt u te gaan werken in Zuid-Limburg, met zijn sterk ge richte r.k-bevolking. Doop en avondmaal. Het overwicht van de r.k.-bevolking in Limburg is nooit een belemmering geweest voor de kleine protestantse gemeenten. Voordat we nog ooit hoorden van contacten tussen r.k. en prot. geestelyken, samenwerking en wederzydse hulp, vroeg byv. de pre dikant van Gulpen of zyn gasten in de pastorie van de deken konden lo geren. Dat was altyd goed Men moet wel samenleven. De R.K Kerk heeft de minderheid van de protestanten nooit wat in de weg gelegd. Dat zou ook een goedkope overheersing zyn geweest. Het is overigens niet myn voor naamste doel om met r.k. breed en veel samen te werken. Dat gebeurt al vanzelf, byv. in het recreatiewerk. De deken van Gulpen en de predi kant verzorgen byv. 's zomers in de De protestantse toeristenkerk in Gulpen, het nieuwe centrum, waar dr. P. L. Schoonheim komt te werken. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het geheel jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Hor log er r. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Ds. G. Toornvliet, de bekende radio-predikant, spreekt a. s. zondagavond om half acht in de Marekerk. In zijn overdenking zal ds. Toornvliet o.m. ingaan op de veel besproken televisieuitzending: 'Gale is dood". toeristenkerk een avond. Over aller- lei is overleg. Samen gaan we met de gasten van Gulpen op wandeling, sa- men zyn we op een feest enz. enz. Over het gezamenlyk vieren van doop en avondmaal weet ik niet voldoende af. Geen bezwaar overigens om in ra dicale vormen samen te werken. Wat waren de leukste (beste) herinneringen aan Leiden? Heel goede herinneringen heb ik aan de boeiende tyd van de Luxor- gesprekkTii. Van alle kanten, vooral van z.g. niet-kerkelyken was de me dewerking geweldig. Muziekmensen, technische hulp, ieder deed spontaan en van harte mee. Ook in de Ge hoorzaal en in de Rynlandflat enz. Met heel veel bekende Leidenaars die nooit een kerk bezoeken heb ik vriendschap, die na ons vertrek voor een gedeelte zal blyven. De naaste) medewerkers zyn ook onvergetelijk. We hebben nooit veel gepraat op onze vergaderingen. Er bestond een praktische en concrete manier van werken. Als een bepaald plan niet haalbaar bleek hadden wy met elkaar drie andere. Als het om geestelyke bezinning ging, namen wy daar rustig de tyd voor. Zo groeiden wy als een team naar elkaar toe. Wy hebben samen allerlei meegemaakt. Het waren heel veel vrolyke dingen, Toch medaille voor de vijf kilometer-lopers LEIDEN D'r zijn er nog nooit zo veel geweest," zei d heer J P. Woor- des. secretaris van de Wandelkring Leiden en Omstreaen gisteravond op de Jaarlijkse ledenvergadering, toen de volbehangen kapstok uit het klei ne zaaltje verwijderd moest worden om ruimte te scheppen voor de laat ste bezoekers. Voorzitter W H. J. Breedeveldt ver telde daarna dat de aanwezige le den die avond hun kritiek konden spuien. Erg veel gelegenheid om dat te doen was er echter niet tenminste niet in die zin. dat het kritiek spui- I en of het vragen stellen evenredig j verdeeld was over de leden, die dat I graag wilden doen. Zo werd de rond vraag voor het grootste gedeelte ge- vuld door de stem van de heer Van 1 de Lan, die de rest van de avond ook al erg actief was. Kort werden nog even de belangrijk- I ste evenementen aangestipt; de wan- I deltochten, die in mei in Luxemburg en in juni in Bern (Zwitserland) ge- i houden worden. I Onder de ingezonden stukken een brief van de reeds eerder genoemde heer van de Lan. waarin hij onder meer voorstelde de vijf km route af I te schaffen, of hiervoor geen medail les uit te reiken. Dit zou betekenen, dat iedereen zich gelijk zou moeten wagen aan de tien-km-route. De heer Verstraten, die zich later beschikbaar j stelde als reserve kascommissielid „Dat is pure onzin. Voor een kind van drie a vier jaar is die vijf km een he le prestatie." En de voorzitter over 't niet uitreiken van de medailles: „Stel Je een Duitse badgast voor. die de vijf km duinenmars in Noordwijk mee loopt, en hij krijgt geen medaille Iemand anders noemde het argument iat bij de Hollandse Wandelbond de /ijf km reeds afgeschaft was, waarop iet antwoord. „Wat de HWB doet s haar zaak De begroting liet een voordelig re- iltaat zien. Het bestuur, bestaande lit de heren W. J. H. Breedevelt. C.A. f. van Latesteyn en J van 't Slot ;erd bij gebrek aan tegenkandidaten ïerkozen, nadat eerst enige onenig- eid bestond over het feit of men een estuur wel of niet kon herkiezen. De heer Breedevelt nam tevens zit ing in de taptoecommissie, omdat ndanks de aanmoedigingen van z'n :ant („Regenkleding wordt niet ver- itrekt, verzuipen doe Je toch wel") niemand belangstelling had voor de ze funktie. omdat je terwille van het evangelie met mensen mag omgaan. Gelet op uw studie, lijkt ons voor u een professoraat in de theologie weggelegd. Onzin. Ik ben een zeer onsystema tisch mens, kan alleen op korte 'baan' een bepaald onderwerp diepgaand en veelzydig bestuderen en in eenvou dige taal trachten weer te geven. Een professoraat heb ik nooit verlangd. De praktyk brengt mij tot studie en omgekeerd. Af en toe een weten - schappeiyke lezing of een kleine reeks lessen zou ik aan kunnen. Verder zou ik na de Leidse tyd vaak drukte door verzorgen van noodzakelyk an der werk, byv. pastoraat Boshuizer- LEIDEN Maandag wordt be gonnen met de vervanging van de be staande bovengrondse stoomleiding, die van de Oegstgeesterweg af via de Haarlemmertrekvaart naar het terrein van de S.L.F. loopt, door een ondergrondse leiding, die in de mid denberm van de Oegstgeesterweg en van de Willem de Zwijgerbrug komt te liggen De Oegstgeesterweg en de Willem de Zwijgerbrug, zullen tijdens de eerste fase van het werk (vanaf 1 maart 3 k 4 weken) volledig voor het verkeer worden afgesloten met uit zondering van de buslypnen 13 en 14 en voetgangers en fietsers. De Oegstgeesterweg wordt afgeslo ten ter hoogte van het station en bij de Boerhaavelaan, de Willem de Zwijgerbrug aan de zijde van de Haarlemmertrekvaart, 't Verkeer uit de richting Oegstgeest wordt zoveel j mogelijk via de Warmonderweg en de Rijnsburgerweg omgeleid, het ver keer uit de richting Leiderdorp via de Kooilaan. Na afloop van de eerste fase wordt de zuidelijke rijbaan van de Oegst- geesterweg weer vrijgegeven voor het verkeer. De tweede fase zal eveneens plm. 3 i 4 weken in beslag nemen. Begin mei hoopt men het hele werk I klaar te hebben. Dr. P. L. Schoonheim: in con tact met de wereld. (Foto LD/Holvast) wyk, laatste 24 jaar Pniël graag veel tyd willen reserveren om te schryven. Liefst een groot boek over het apostolaatswerk. Maar dat vraagt een aantal jaren van praktisch èn theoretisch werk samen. Leef niet achteraf En tenslotte uw wens vocrr Lei den in het algemeen en de her vormde gemeente in het bijzon der. Over Leiden valt net zoveel en net zo weinig te zeggen als over het le ven en de wereld in het algemeen. Wy doen ons best. Wy doen stom miteiten. Wy leren van die fouten. Wy zien pas achteraf wat we hadden moeten doen en dat het ook wat vlug ger had gekund en gemoeten. Zo is het in de kerken, in de poli tiek, by onderwys, by maatregelen voor verkeer. Limburg zal in al deze dingen niet verschillen van Leiden. Toch heb ik voor Leiden als stad en als kerkelyke samenleving vooral de wens: leef niet achteraf maar voor uit. Geen bloemen By zyn afscheid van Leiden ver wacht dr. Schoonheim, die in 1939 in Gelselaar zyn ambt als predikant aanvaardde, geen bloemen en geen l toespraken. "Ik ga in Limburg ge- I woon doorwerken". De dienst op zon- 1 dagmorgen 14 maart om tien uur in de Hooglandse Kerk krijgt dan ook I niet het karakter van een officiële I afscheidsdienst. Als pastor van de wykgemeente Pniël zal dit zijn laat ste dienst zyn. 's Middags om half drie volgt dan een by eenkomst van experimenteel, kerkewerk in de Stads gehoorzaal. waarvoor de werkgroep een programma in voorbereiding heeft. Een week later zal ds. J. Stoffels, hervormd predikant in Valkenburg, dr. Schoonheim in de N.H. Kerk van Vaals bevestigen. Zyn intrede volgt die dag om half vier in de protes tantse toeristenkerk in Gulpen. Tot juli dit i:vjn eindexamens van de kinderen blyft de familie Schoon heim nog in Leiden wonen. LEIDEN De organisatoren van de Zuidelijk-Afrika Week zullen gis teravond niet al te tevreden zijn ge weest. De belangstelling voor het fo rum, waarin politieke kopstukken als de KVP-er Mommersteeg, D '66- er Visser en PvdA-er Wieringa. bleef ver beneden de verwachting. was gerekend op 600 belangstellenden en er waren er slechts honderd. Daarbij lieten twee inleiders verstek gaan. Een wegens ziekte, één zonder ken nisgeving. De hele avond, die onder de voortreffelijke leiding stond van mr. G. Cammelbeek, zou ook geen enkel interessant gezichtspunt ople veren. De heren politici waren het te veel met elkaar eens. De heren Visser en Mommersteeg waren van mening, dat de situatie in Zuidelijk-Afrika nu zo gespannen is dat een gewapend verzet nu voor de hand ligt. Zij zouden er ook voor stander van zijn. Het ligt echter niet op hun weg om ook militaire steun aan het verzet te geven. Hulp moet volgens de beide politici door beïn vloeding van de wereldopinie en door financiële steun. Die financiële steun mag echter niet voor wapen-aankoop gebruikt worden. De heer Wieringa sloot zich hier bij aan. Alleen het beding, dat finan ciële hulp niet voor wapens gebruikt mag worden vond hij niet helemaal logisch. "Als we dat zeggen houden we onszelf voor de gek'Overigens zou ook de heer Wieringa geen voorstander zijn van wapenleveran ties aan de onderdrukte bevolking. De heer Mommersteeg herinnerde nog even aan de tijd dat Nederland zijn koloniën ging verliezen. "Toen gold de leuze "kolonie verloren, rampspoed gebeuren". Portugal heeft natuurlijk datzelfde waanidee over de Afrikaanse provincies. Het zou daarom ook kunnen helpen als de westerse landen Portugal goede garanties voor steun geven als het de koloniale politiek gaat opgeven" LEIDEN Vanaf volgendr week zaterdag zal er vier maa per dag een boot van de binnen stad naar het nipuwe Korte Vliet- kanaal varen, waar iedereen gra tis met mee kan. Dit unieke tochtje (dat tenminste een week lang zal worden uitgevoerddient ter ere van de opening van het kanaal. Vrijdag 5 maart wordt deze vaarroute vrijgegeven voor de scheepvaart. Daarmee wordt een punt gezet achter een eeuwenoude Leidse historie. Reeds vanaf de achtste eeuw is Leiden er op uit geweest om scheepvaart aan te trekken. Thans is men de doorgaande bo ten liever kwijt dan rijk. gezien de lange wachttijden voor de brug gen zoioel voor het stadsverkeer als voor de scheepvaart zelf). De eerste vaartocht vindt vol gende week vrijdag plaats, met aan boord de gemeentebesturen van Voorschoten en Leiden, om dat de grens tussen deze gemeen ten precies in het midden van het kanaal komt te liggen. De dag daarop gaat de boot pendelen voor het publiek. Opgestapt wordt aan de Oude Singel. Vandaar loopt de hooguit I naai naar het Korte Vlietkanaal, twee uur durende tocht via Ha-\en vandaar terug naar het Gol ven, Oude Rijn en Rijn-Schieka- I gewater via de Oude Rijn. Op de foto LD/Holvastscheep vaart in de Leidse grachten, een beeld, dat verdwijnen gaat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3