OFFENSIEF IN PARIJS TEGEN HET FORENZEN' S Noordzeeverkeer over 25 jaar gebonden aan strenge regels Straks water uit Rijnlands boezem naar de LDM PLEISTERPLAATSEN Schiphol in '70 J ier uur reizen per dag vaak zwaarder dan eigenlijk werk Alleen bijzondere diensten in Pieterskerk 7RIJDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1» Bi m den 3AU te/ iste ite( pak? (Van onze correspondent) PARIJS Vierhonderdduizend mensen, ofwel het equivalent van de bevolking van een grote stad als Toulouse, passeren als loonslaven el ke dag tweemaal 's ochtends en 's avonds de loketten van het Pa- 3470t|rijse Gare Saint Lazare om zich naar hun werk, kantoor, winkel, fa briek of atelier te begeven. In het Gare du Nord is dat aantal de helft en wanneer men alle forenzenpassa- 'giers van de verschillende Parij se stations samenvoegt, dan wordt het miljoen gemakkelijk overschreden. Een miljoen „banlieusards," bewo ners der voorsteden, die elke dag ge middeld vier uur doorbrengen in de diverse openbare transportmiddelen. Anders gezegd: bij hun normale dag taak van acht uur voegt men nog eens de helft die wordt doorge bracht in metro's, bussen en trei- Door Frank Onnen nen. Openbare vervoersmiddelen die zó met mensen en kinderen van alle leeftijden zijn volgestampt tien personen per vierkante meter dat ze het slachtvee in hun beestenwa gens vaak om het „comfort" nog kunnen benijden. Voor het merendeel van die foren zen weegt die helft van him dagtaak aan nervositeit en vermoeienissen dan ook aanzienlijk zwaarder dan het eigenlijke werk op bureau of in fabriek. Vooral voor de vrouwen, van wie ongeveer de helft in Frank rijk ook moet werken, want hoe zou- ,den de auto, de tv, de wasmachine, Ie meubeltjes en eventueel het bui tenhuisje anders kunnen worden af betaald? gaat die last onmiddellijk ten koste van de gezondheid. Om van de kinderen nog maar niet te spreken. Die kinderen worden mee- gezeuld naar Parijs, ofwel in een crèche gestationeerd waaraan dan echter weer ongeveer de helft van het salaris opgaat. In elk geval zien ze hun uitgeputte en humeurige moeders door de week thuis vrij wel alleen gedurende het (haastige) eten en de (eventuele) waspartij. Leven Het komt veel voor dat baby's en kleine kinderen 's nachts om vier of vijf uur al uit hun wiegen of bedjes worden gelicht om dan huilend en slaperig samen met „maman" de dag te beginnen. Twaalf of me^r uren later worden ze weer te ruste gelegd. Dat onmenselijke leven waaraan honderdduizenden vrouwen in onze welvaartmaatschappij onder worpen zijn, heeft zoals de Fran se dokters en psychiaters weten te i ertellen al weer een hele reeks nieuwe psychische en fysieke kwa- len en ziekten opgeleverd waartegen j bijna geen kruid gewassen is. De j enige genezing is het dagelijkse le- ven zelf te veranderen. Dat nieuwe aspect nieuw dan 'oor hen die in die dagelijkse tred- nolen niet zélf hoeven mee te draai- n is in Frankrijk plotseling in het brandpunt van de belangstelling geplaatst door een hournaliste. tevens burgemeester van een der Par ij se .villes-dortoir" (letterlijk: slaap zaal-steden), die Brigitte Gros is ge heten. Ze deed dat door een boek dat tot titel draagt ..Vier uur trans- port per dag." Brigitte Gros komt uit een goed nest. Ze is de bloed eigen zuster van de ex-directeur van l'Express en de huidige radicale voorman Jean-Jacques Servan- Schreiber. die al zovele andere kat ten de bel heeft aangebonden. En haar schoonzuster (de vrouw van J.J.S.S.) heeft onlangs een ander boek geschreven dat zojuist ook in Nederlandse vertaling is verschenen - dat ten doel heeft haar sexegeno- ten de grondbeginselen van een doel matiger organisatie van het huis houden en het dagelijkse leven bij te brengen. Brigitte Gros verstaat de kunst het grote publiek (en ook het parlement en de regering) dat bij zulke proble- len nooit zo heel lang heeft stilge- aan, de ogen te openen voor die dagelijkse hel het woord is niet te zwaar waarin miljoenen tijd en landgenoten gedoemd zijn te le ven. Ze vertelt in haar boek in zake- olzwiüjke woorden over haar eigen erva ringen als burgemeesteres die tallo ze van die drama's kreeg te verwer- aten. Jonge gezinnen die de grote itad ontvluchtten (waar trouwens de Juur van een tweekamerwoning gauw het volle salaris van een arbei der opslokt) in de hoop of met de illu sie zo'n veertig, vijftig of meer kilo meters van Parijs een rustiger en gelukkiger leven te kunnen vinden in s gj Gods eigen natuur. Regel Naarmate Parijs zich zelf steeds rerder uitbreidt, komen ook die „vil- _:oi les-dortoir" dieper in de „provincie" mal te liggen. In het gloednieuwe huizen- Sali complex waarvan Brigitte Gros de irgemeester is, werkt tachtig a ne- is (Jgentig procent van de bevolking in 11Parijs. En zulke verhoudingen zijn in de „banlieues" in de (rode) gor- Jdel rond de hoofdstad regel. Een re- gel waardoor ook die dagelijkse van 1 volksverhuizingen op steeds langere afstanden onvermijdelijk zijn gewor den. Een ontwikkeling, waarbij de vervoerscapaciteiten van de Parijse buurttreinen en de metro's een ach terstand van tientallen jaren hebben in te lopen. Sedert ruim vijftig jaar is bijvoorbeeld het aantal spoorlij nen bij het Gare Saint Lazare van zevenentwintig tot achtentwintig op gevoerd, terwijl het transport in om- van wel vertwintigvoudigd is. Ge volg: compartimenten die tijdens die spitsuren met een zwetende en onwelriekende mensenmassa zijn volgestouwd, die inderdaad niet zo heel veel meer lucht overlaten dan de bekende sardientjes in hun blik jes. Voor dat vervoer moeten ze dan bovendien nog zwaar betalen, sedert de regering de subsidies aan de openbare transportmiddelen dras tisch heeft verlaagd, met de bedoe ling het publiek de werkelijke kost prijs van die „overheidsdiensten" zélf te laten betalen. Tegen die laat ste maatregel van anti-sociale ta riefsverhoging hadden enkele maan den geleden de „gauchisten" of link se revolutionairen al eens een actie ontketend door het metropubliek voor te gaan met de eis gratis ver voerd te worden. En de kaartjesknip- pende controleurs bij de ingangen hardhandig te verwijderen. Maar dat feest is natuurlijk maar van kor te duur geweest. Dieper Het kwaad wortelt bovendien ook veel dieper. In de eerste plaats al in het feit dat Parijs als bijna exclu sief centrum van bestuur, industrie, handel en cultuur nu sinds eeuwen tot een mensenklont is uitgegroeid die niets menselijks meer heeft. Er wordt de laatste maanden opnieuw weer veel en druk gepraat en ge schreven over de dringende nood zaak van decentralisatie *en regiona lisatie. Maar het is wel heel duide lijk dat de regering voor een taak staat die haar ver boven het hoofd is gegroeid en in elk geval nog genera ties voor de boeg heeft. Men zou na tuurlijk alvast de transportmiddelen wat kunnen moderniseren en huma niseren, nu individueel vervoer per auto uiteraard nog veel meer proble men opwerpt. En dèt vraagstuk is dan weer van financiële en dus van politieke orde. Brigitte Gros rekent voor, dat de aanleg van mechanische roltrappen voor één station de prijs van drie Miragejagers zou vragen. In het laatste modernisatieplan is per jaar één miljard frank voor het Parijse personenvervoer uitgetrok ken, hetzelfde bedrag dat ook één atoomonderzeeër kost. Zolang de Franse regering blijkbaar meer ge wicht aan haar nucleaire oorlogs speelgoed blijft hechten dan aan een menswaardig transport voor die hon derdduizenden forenzen die zelf ook zal kunnen worden bijgepleisterd. Tenzij de mensen het niet langer meer némen. Een paar verspreide tekenen van een revolte hebben zich indertijd de Fransen eens met kalve ren vergeleken. Al was dat dan ook liever wat dichter bij hun werk zou- al wel voorgedaan. Maar een mens den willen wonen, is de kans gering kan blijkbaar heel veel verdragen. I En niemand minder dan wijlen ex- dat zelfs aan een verbetering veel president De Gaulle in persoon heeft I wel om een wat andere reden Flora, Avifauna, Cleyburgh, Zeerust, De Bontekoe, Stella Maris, De Malle Jan, De Kruik, Taveerne, De Witte Hen. Pleisterplaatsen in het gebied waar het Leidsch Dagblad ver schijnt Op één na. Als U die er uit haalt bent U rijp om het Leidsch Dagblad te lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 13 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. LEIDEN De centrale kerke- raad der Leidse Hervormde Gemeen te heeft besloten om in het vervolg op zondag geen kerkdiensten van de wijkgemeente "Staalwijk" meer in de Pieterskerk te houden. De kerk blijft echter wel beschikbaar voor het houden van bijzondere, inciden tele diensten. Een en ander is een gevolg van de bezuinigingen, die de kerkeraad moest treffen en loopt vooruit op de plannen, die de her structureringscommissie denkt te treffen. In deze plannen bestaat ook de mogelijkheid om in de toekomst toch nog over te gaan tot het beroe pen van een predikant (zevende pre dikantsplaats). RIJF :icrr.: Mademoiselle Gros v DEN HAAG Over 25 jaar wordt het dan nog druk kere scheepvaartverkeer op de Noordzee met behulp van radar geregeld net als nu al op de Nieuwe Waterweg, de route naar 's werelds grootste haven. De prognose is niet van hem, maar hij staat r wel achter: de met pensioen vertrekkende direc- j teur-generaal van het loodswe zen, schout bij nacht J. F. Drijf- hout van HooffAan de voor avond van zijn definitieve af- i scheid filosofeert hij over inter nationale afspraken die nodig worden voor het verkeer met oliereuzen, bulkcarriers, contai nerschepen, vrachtvaarders en coasters in de nauwe gedeelten |van de drukst bevaren zee. j Hij zegt: „We zijn er nu nog niet aan toe. De situatie is nu nog niet urgent. Maar er hoeft slechts één vreselijk ongeluk te gebeuren en ie- dereen brult dat er een oplossing moet komen". „Ik. en ik niet alleen, verwacht dat omstreeks het jaar 2000 voor de Noordzee een verkeersgeleidingssys teem functitoneert, een international regeling die te vergelijken is met die op de vliegvelden". De zee is vrij. Ook ons land heeft dat traditionele recht altijd ferm verdedigd. Verkeersregels voor de Noordzee betekenen beperking van de vrijheid en beperking van de ruimte. Aan die consequenties valt. meent de hoogste chef van het loodswezen, niet te ontkomen. De aan de Noordzee grenzende lan den moeten het eens zien te worden over een functionele indeling in vak ken. zodat het verkeer door middel van radarstations-in-zee veilig, snel, en efficiënt kan worden geregeld. Van zijn 41 dienstjaren bij de Koninklijke Marine heeft de 58-ja- rige schout bij nacht er ruim tien doorgebracht bij het loodswezen, vier als directeur in Rotterdam en zes als de hoogste chef in Den Haag. In de laatste functie heeft hij mee gewerkt aan een ontwikkeling die zonder twijfel een van de meest spec taculaire in de geschiedenis van het loodswezen s: het loodsen van mammoetschepen van tweehonderd duizend ton en groter. Baanbrekend HIJ geeft alle eer aan de loodsen in Hoek van Holland. „Zij heb ben baanbrekend werk gedaan. Zon der er veel ophef over te maken hebben ze het aangedurfd. Het is ei genlijk een proces geweest dat zich in betrekkelijk korte tijd heeft voltrok ken". De komst van de oliegigan ten heeft het loodswezen voor pro blemen gesteld die aansluiten op de schaalvergroting in de tankvaart. „De loodsen gaan steeds verder zee waarts aan boord. Het beloodsen van mammoets met helikopters is alleen formeel nog experimenteel de vol gende stap is dat we de loodsen op uitgaande schepen ook met een he likopter van boord pikken. Maar hoe dan ook: de reis van de loods wordt langer en dat betekent automatisch dat er meer loodsen beschik baar moeten zijn". Over het loodsen van mammoet tankers naar en van Europoort heeft de schout bij nacht een nuchter oor deel. „Je kunt niet zeggen dat het ingewikkelder is dan het loodsen van een klein schip. Maar er zijn wei andere dingen. Op een mammoet schip moet de loods verder vooruit denken, omdat zo'n schip trager rea geert op commando's vanaf de brug. Het risico is dus groter. Als er met zo'n grote tanker iets misgaat, zijn de gevolgen veel gro ter dan wanneer een kleiner schip aan de grond loopt. Op een mam moet heeft de loods geen ruimte om fouten te maken. Hij kan maar één ding doen: doorvaren, niet stopppen. Een beoordelingsfout is in feite niet meer te herstellen". Veiligheid Het loodswezen heeft een lange wachtlijst van jonge stuurlieden die de zee willen verlaten. De heer Drijf hout van Hooff hoeft dus geen re clame te maken voor het werk bij zijn dienst. Niettemin vertelt hij: „Het loodswezen is een merk waardige dienst. Het heeft maar, een doel: de veiligheid van de scheepvaart dienen, zonder enig winstoogmerk. Dat is geweldig sti mulerend. Als je ziet hoe betrokken de mensen hier bij hun werk zijn hartverwarmend. Als je met een loods praat, begint hij meteen over zijn werk. Hij is helemaal vergroeid met schepen". In het Rotterdamse havengebied bestaat nog steeds de situatie dat op een schip twee loodsen zijn: de rijks - loods die het schip naar binnen of naar buiten brengt en de gemeente lijke (haven)-loods die voor het af meren zorgt. Op de valreep van zijn loopbaan wil de schout bij nacht er na enige aarzeling een opmerking over maken: het is voor iedereen zichtbaar dat twee loodsen op een schip verspilling zijn. SCHIPHOL. Het passagiersver voer op Schiphol is vorig Jaar met negentien procent gestegen en kwam op 5.200.000. Dit betekent een toename van 815.000 ten opzich te van 1969 vrijwel evenveel als in het hele Jaar 1956. Vijfenzeventig procent van het passagiersvervoer werd uitgevoerd met geregelde lijn diensten en vijfentwintig procent met chartervliegtuigen. Vooral het chartervervoer liet een sterke groei zien: vijfentwintig procent. Dit blijkt uit het /oorlopig jaaroverzicht 1970 van de luchthaven Schiphol. Naast een stijging van het vracht en postvervoer met respectievelijk tien en vijf procent gaf 1970 ook een onverflauwde belangstelling van het publiek voor de luchthaven te zien. Het aantal toeristische bezoe kers bedroeg 1.592.190. Op Schiphol werken 20.412 personen. LEIDEN/KATWIJK/VALKENBURG Ook bij de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij stijgt het waterverbruik. Daarom wordt thans van de Wassenaarse Watering in Valken burg onder het Marinevliegkamp door een leiding gelegd naar het waterwingebied in de Katwijkse duinen. De bedoeling is water uit Rijnlands boezem te pompen en dit door deze leiding heen te transporteren naar een nieuw filtratie-bassin. De LDM wil bijblijven en op een gegeven moment niet voor de situatie komen te staan, dat men aan de vraag naar water niet kan voldoen. Met het regenwater komt men er niet meer. Reeds nu levert de waterlevering in droge perioden moeilijkheden op. Vandaar, dat er in de zomermaanden wel eens een sproeiverbod van tuinen wordt ge geven. Door de steeds groeiende be volking in het gebied, dat de L.D.M. bestrijkt is het noodzakelijk voorzie ningen te treffen om steeds weer aan de verlangens van de afnemers tegemoet te kunnen komen. De Leiding (betonnen buizen met een doorsnede van 1.20 meter» krijgt een lengte van ongeveer twee Door Cees Com bee en een halve kilometer. Zij begint bij de Oude Rijn (Wassenaarse Wa tering) in Valkenburg. Daar moet nog een pompstation worden ge bouwd om het water naar de bas sins in het duin te stuwen. Men hoopt daarmee over niet al te lange tijd te kunnen beginnen. Het aannemingsbedrijf Vermeer uit Hoofddorp is thans bezig met het leggen van de leiding van het punt ten noorden van het parkeer terrein van het Katwijkse Panbos (dat parkeerterrein wordt gebruikt •i v als opslagplaats voor materialen voor deze werkzaamheden) naar een plaats halverwege de provincia le weg no. 1 en de zee, waar men binnenkort hoopt te kunnen begin nen met het graven van het infiltra tie-bassin. Op het terrein van het vliegkamp is men met grondwerkzaamheden bezig. Met het leggen van deze wa tertransportleiding hoopt men in mei gereed te zijn. Wanneer de gehele leiding klaar is. denkt men zo'n 4000 kubieke meter water per uur uit Rijnlands boezem naar het duin gebied te kunnen pompen. De L.D.M. hoopt door deze inves tering in de toekomst aan de steeds stijgende vraag te kunnen voldoen. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat er momenteel nog geen tekort aan wa ter is in het L.D.M.-gebied. Het ls uitsluitend de bedoeling de waterbe hoeften voor de toekomst veilig te stellen. Zeker zal men niet dag in, dag uit water uit Rijnlands boezem naar het waterwingebied pompen. Reke ning wordt gehouden met het feit, Een hijskraan légt de pljp- delen In de duinen. Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Zee dat men wel eens zal moeten stop pen als het boezemwater minde*- van kwaliteit wordt. Dat water wordt in de duinen gefilterd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13