Inf latiebestrijding nummer één bij PvdA, D'66 en PPR Uw volksteller komt er aan Overspel niet meer strafbaar? Van Riel valt over aanwijzen formateur door Tweede Kamer CBS'er na brief over de telling ontslagen D'66 herkenbaar Voor huisvesting 1.2 miljard extra Belastingvrije voet optrekken Bezuinigen op defensie JONGEN MET VADERS AUTO IN DE SLOOT Air' haarkleurversteviger ^^een Beernink lijdt nederlaag in Eerste Kamer WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Zonder enige moeite is de inbreng van D'66 in de gisteren gepubliceer de hoofdlijnen voor een ontwerp-re- geringsprogramma van PvdA, D'66 en PPR te herkennen. Alleen al de in deling in „oude problemen" en .nieu we problemen" draagt onmiskenbaar het stempel der Democraten. Met „oud" wordt niet bedoeld, dat zij overleefd of overwonnen zijn, maar dat zij al Jarenlang bestaan. De drie samenwerkende vooruit strevende partijen dragen er oplos singen voor aan. Om nu eindelijk eens een einde aan de woningnood te maken willen zij het aantel te bou wen huizen opvoeren tot 140.000 per Jaar. In Nederland willen zij een snel ler stijgend minimumloon dan het gemiddelde loon. Zij willen AOW- en AWW-pensioen brengen op het peil van het tegenwoordige netto-mini mumloon. Zij willen kinderbijslagen en kinderaftrek vervangen door een 6ysteem van gezinssubsidies. Het on derscheid tussen particuliere en zie kenfondspatiënten moet, menen zij, verdwijnen. Voor een betere welvaartsverdeling in de wereld achtten PvdA, D'66 en PPR opvoering van de ontwikkelings hulp nodig. Zij conformeren zich aan de voorstellen van de commissie- Tinbergen voor het Tweede Ontwik kelingsdecennium (1971—1980). Da' houdt onder meer in een geleide lijke produktiebeperking van biet suiker in de landen van de EEG ten gunste van de rietsuikerproduce- rende landen als Cuba. De „nieuwe problemen" in het pro gramma van de vooruitstrevenden zijn in zoverre „nieuw" dat zij sinds kort worden onderkend. Voorop staat de democratisering men mag wel zeggen een typisch D'66-punt. Het is ook met enige lyriek omgeven. „De macht van de mensen gezamenlijk groeit met de dag. Maar ieder mens afzonderlijk voelt zich steeds mach telozer. Hij ervaart het tot stand ko men van ingrijpende beslissingen als een proces, dat zich onzichtbaar en blindelings voltrekt. De lyriek mondt uit in concrete voorstellen. Allereerst natuurlijk het vorige week in de Tweede Kamer weggestemde, om niet te zeggen weg gehoonde, plan de kabinetsformateur tegelijk met de Tweede Kamer te la ten kiezen. Ook de indeling van het land in districten, waarin tenminste tien Kamerleden worden gekozen, staat er bij. Verder willen PvdA, D'66 en PPR dat overheidsdocumenten openbaar zijn. De wet moet de beperkingen re gelen. Zij willen wetenschappelijke instituten en maatschappelijke groe pen alternatieve voorstellen laten ontwikkelen bij de voorbereiding van overheidsbesluiten. De PPR heeft zijn punt over de „tweehonderd van Mertens" in het programma gekregen: „Het verbie den van fusies wordt wettelijk mo gelijk gemaakt". D'66 is weer duidelijk herkenbaar In de nogal radicale democratise ring van de onderneming, die het programma voorschrijft: „Werkne mers krijgen evenveel invloed op de samenstelling van de Raad van com missarissen als andere belangheb benden gezamenlijk". En voorts wil len de drie, dat de overheid experi menten bevordert met nieuwe vor men van beheer en bestuur, zoals zelfbestuur door degenen, die in de ondernemingen werken. Zij willen het stakingsrecht, ook voor ambte naren, bij de wet regelen. Een punt je uit de onderwijsparagraaf„De overheid bevordert het medebestuur van onderwijsinstellingen door me dewerkers, leerlingen en ouders, res pectievelijk medewerkers en studen ten". Man en vrouw mogen van de drie op gelijkwaardige wijze deelnemen aan het maatschappelijk leven. Daarom: werkgelegenheid in de part-time sector zowel voor mannen als voor vrouwen; goede en betaal bare kindercentra: voor man en vrouw elk een belastingaanslag. De leefbaarheid is ruim bemeten in het 21 pagina's tellende program ma. In de rubriek „wetenschap en techniek" valt op de aankondiging van een onafhankelijk nationaal centrum voor toekomstonderzoek, ge financierd door de overheid. Over een reorganisatie van de rijksdiensten is men nog in bespre king. Als vooruitstrevenden eenmaal aan het plannen maken slaan, kan het niet op. P. RIEMERSMA. ADVERTENTIE (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Een nieuwe regering moet van de infla- tiebestrijding een kernpunt maken. De onderhandelings delegaties van de drie oppositiepartijen die naar een stem busakkoord streven, P.v.d.A., D'66 en P.P.R., concluderen dit in hun gisteravond gepubliceerde „ontwerp hoofdlijnen van een regeringsprogramma". Het ontwerp-programma wordt ter goedkeuring voorgelegd aan de leden van de partijen. De le den van D'66 spreken er zich za terdag in Amsterdam over uit. De PvdA congresseert 20 maart. Van de PPR is nog geen datum be kend. Het is de bedoeling, dat de drie partijen voor de verkiezingen van 28 april behalve een regeringsprogram ma ook een kernkabinet presenteren van kandidaat-ministers voor de be langrijkste departementen. Volgens de nu uitgezette hoofdlij nen voor een programma moet het anti-inf latiebeleid worden geken merkt door nauwgezette handhaving van het peil van de overheidsuitgaven binnen de vantevoren afgepaalde grenzen; in nauw overleg met het be drijfsleven overeen te komen loon- en prijsstijgingen; een zowel door fiscale als recht streekse maatregelen tot stand te brengen regulering van de investe ringen van het bedrijfsleven (wiebel- tax inbegrepen) om oververhitting van de economie te voorkomen: consequente uitvoering van de maatregelen uit het programma, die leiden tot een verkleining van inko mensverschillen en een verbetering van de woon- en levensomstandighe den van de laagstbetaalden. De delegaties van de drie partijen willen in de periode 1971-1975 de overheidsuitgaven met 5,8 miljard gulden extra laten stijgen. Deze ex tra-stijging komt bij de groei als ge volg van de vergroting van het na tionaal inkomen (ongeveer 4 per jaar). Extra geld De voornaamste punten die extra geld kosten zijn op jaarbasis in 1975: de huisvesting (1,2 miljard extra), milieubeheer (1 miljard), optrekking aow en aww (1,2 miljard), ombou wen wao tot volksverzekering en ge lijkschakeling oud-invaliden 600 miljoen)vernieuwing basisonder wijs (600 miljoen), scholing werken de jongeren (300 miljoen), opvoering ontwikkelingshulp tot m% nationaal Inkomen (600 miljoen). De kopstukken van PvdA. D'66 en PPR zien ook mogelijkheden om de overheidsuitgaven te beperkenop defensie zou in vier jaar 300 miljoen gulden bezuinigd kunnen worden: ruilverkavelingen en waterstaatswer ken kunnen worden getemporiseerd: een grotere doelmatigheid binnen het overheidsapparaat kan leiden tot enige daling van uitgaven. De drie oppositiepartijen willen op korte termijn een diepgaand onder zoek naar de werkwijze van de over heidssector. Dit onderzoek moet zich richten op: toetsing van de interne organisatie van rijk, provincies, ge meenten en andere publiekrechtelij ke lichamen aan moderne eisen van efficiënt bestuur en toetsing van de overheidstaken en het subsidiebeleid op rendement en nuttigheid in verge lijking met nieuwe overheidstaken. Inflatiecorrectie De fiscale consequenties van het programma van de drie zijn: de belastingvrije voet in loon- en inkomstenbelasting wordt opge trokken: er komt een oplopend tarief in de vermogensbelasting en een belas ting op vermogenswinsten: de successierechten worden her zien; toeneming van de druk van de loon- en Inkomstenbelasting wegens groei van het reële inkomen wordt niet ongedaan gemaakt. Dit laatste punt betekent, dat de drie oppositiepartijen afzien van de inflatiecorrectie die het kabinet-De Jong wel heeft toegepast. PvdA, D'66 en PPR willen het parlement van jaar tot Jaar laten beslissen in hoe verre een mogelijke extra belasting opbrengst wegens prijsstijgingen wordt gebruikt voor extra gemeeen- schapsvoorzieningen. Voor de verwezenlijking van hun programma achtten de onderhande lingsdelegaties een goede verstand houding met het bedrijfsleven (werk gevers en werknemers) nodig. Om met de werknemersorganisaties op goede voet te komen, willen zij arti kel 8 van de Loonwet (ingrijpen van de regering in afzonderlijke cao's) intrekken. TILBURG De 12-jarige zoon van de familie Pigmans uit Goirle nam terwijl zijn vader en moeder carnaval vierden vaders bestelauto mee. Op de weg van Goirle naar Hilvarenbeek vloog hij uit de bocht en kwam ondersteboven in een sloot terecht. De jongen, die met de schrik vrij kwam. nam hierop de be nen. De auto had nogal wat schade. DEN HAAG De RtJswtJker Chris van der Born (20), erkend dienst weigeraar en als zodanig bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek te werk gesteld, is op staande voet door de directeur van dat bureau ontsla gen. In een ingezonden stuk in een advertentieblad had hij gezegd, dat de volkstelling niet anoniem kan zijn. Gisteren heeft de heer Van der Born zich bij 't Bureau Gewetensbezwaar den van het ministerie van Defensie moeten melden. Daar is hem aan gezegd. dat hij zich ter beschikking moet houden voor een andere vorm van vervangende dienstplicht. In zijn brief, aan verschillende kranten toegezonden maar alleen in het advertentieblad afgedrukt, zei hij, dat de afdeling gezondheidsstatistiek CBS. waar Van der Born werkt, na de volkstelling zal controleren hoe vraag 7 (over de gezondheid) is in gevuld. Gehandicapten zullen, nadat hun naam en adres is opgezocht, be zoek krijgen van een enquêteur voor nadere, diepergaande vragen De briefschrijver voegde er aan toe. dat het er „dik in zit. dat andere afdelingen van het CBS eenzelfde methode zullen volgen". Ofschoon zijn brief nauwelijks onthullend is ge specialiseerde deelonderzoeken na de eigenlijke volkstelling zijn in het par lement aangekondigd heeft direc teur-generaal van de statistiek dr. J. Ch. W. Verstege de heer Van der Bom toch ontslagen. Dit op de for mele grond, dat hij zich door dat in gezonden stuk niet heeft gehouden aan de door hem ondertekende ver klaring, waarin o.a. staat dat hij de bij het CBS verkregen kennis en ge gevens niet zal gebruiken in schrif turen of op andere wijze. Volgens drs. B. Korstanje, hoofd afdeling sociaal-culturele statistieken CBS, is de thans ontslagen mede werker niet volledig op de hoogte ge weest. Deze wist nJ. niet, dat een nader onderzoek van de situatie der gehandicapten ook via een steek proef uit de bevolkingsadministratie kan gebeuren, een methode waarvan intussen gebleken is dat zij de voor keur verdient. Overigens zal ook dan de nadere enquête op basis van vrij willige medewerking van de betrok kenen plaats vinden, zegt drs. Korstanje. Een acute blindedarm- mtsteking deed zanger Hein tje eind vorige week in een ziekenhuis te München be landen. De opnamen voor zijn jongste film Lummel niet Theo Lingen moesten plotseling worden onderbro ken. Een fikse schadepost voor de filmproducent, men schat enkele tienduizenden guldens per dag. De 15-jarige zanger moet na de operatie nog enige dagen tn bed blij ven. Aan belangstelling ont breekt het hem overigens niet. Vanuit België komen pa en ma dagelijks op bezoek en de fans wensten hem reeds van harte beterschap in de vorm van vele bloemen, brie ven en fruitmanden. Voor enkele centen me^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. DEN HAAG <ANP) Als het par lement ermee akkoord gaat zal voortaan overspel niet meer straf baar zijn. Vijf ministers hebben de Tweede Kamer voorgesteld artikel 241 uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit artikel bedreigt de overspelige echtgenoot met een ge vangenisstraf van maximaal zes maanden. Er wordt echter alleen ven >lgd als de beledigde echtge noot een klacht indient en binnen drie maanden echtscheiding of schei ding van tafel en bed vraagt. Bij de Tweede Kamer is evenwel een herziening van het echtscheidings recht aanhanging waarbij overspel niet meer wordt genoemd als grond voor echtscheiding of scheiding van tafel en bed. ADVERTENTIE) In 21 tinten. I L m 1 Flakon voor 2 3 behandelingen At/ DEN HAAG Ieder ogenblik kan de teller met de blanco-vragenlijs ten van de volkstelling aan uw deur verschijnen. De al of niet wel kome gast zal met zijn paperassen bij voorkeur op 25 of 26 februari zijn opwachting maken, het mag ook vroeger, maar in géén geval eerder dan vandaag. Het ophalen van de ingevulde papierwinkel ge beurt zoveel mogelijk op 1 en 2 maart. Als die tellers het in die korte spanne tijds niet afgesjouwd krijgen, hebben zij tot 5 maart res pijt, maar geen uur langer. Hoe herkent u de teller? Aan zijn formulieren en aan zijn legitimatiebewijs, dat hij verplicht is te tonen op elk te bezoeken adres. Pas natuurlijk wel even op. dat hij geen namaak-teller is met een vals bewijs. De echte herkent u aan zijn telregister en instructie boekje. Het kan zijn dat u de teller per soonlijk erg goed kent of omge keerd en dat u er daarom niets voor voelt hem uw meer persoonlij ke gegevens uit te leveren zelfs al is de teller verplicht de ingevulde formulieren in een dadelijk dicht te plakken enveloppe te doen. In zo'n geval kunt u bij de ge meente om een andere teller vragen aan dat verzoek wordt voldaan. Voqral in kleinere piaatsen zal me nigeen aan een hem onbekende tel ler behoefte hebben. Een deel der vragen vult de teller in ieder geval in: die staan op de kaarten 8, 9 en 10 en hebben be trekking op de bijzonderheden van de woning, zoals aantal kamers, huurwaarde, wijze van verwarming, douche of wastrog en meer van die pikante bijzonderheden. Die veertiende algemene volkstelling is namelijk niet louter een volkstel ling maar ook wel degelijk een wo ningtelling. Het vervelende is, dat weigerachtig heid om daaraan deel te nemen in beginsel zelfs zwaardere straffen oplevert krachtens de Woningwet dan de Volkstellingenwet met zijn maximum van veertien dagen hechtenis of vijfhonderd gulden boete. Bij enkele vragen mag de teller niet aandringen. Zoals bij die naar de huurwaarde voor de personele belasting. De regel, dat belastingge gevens geheim zijn en blijven geldt als de huiseigenaarbewoner over die huurwaarde niets wenst mee te de len. Hoeveel vragen moet u beantwoor den? Minstens achttien, ten hoogste zes tig dat hangt er van af tot wel ke categorie u behoort. Er zijn zes categorieën en elke krijgt een spe ciale set formulieren. Hoofden van huishoudens hebben de meeste vra gen te beantwoorden. Ouderen zijn er verantwoordelijk voor dat de kaarten van de groep „lid van een huishouden van 0 tot 11 Jaar" vol ledig worden ingevuld. Voor een goed begrip: er wordt veel gevraagd, te veel vinden velen, maar er wordt NIET geïnformeerd naar ras, huidskleur, politieke par tij, minnares, lidmaatschap omroep. Wél naar uw godsdienst. Dat levert voor de humanisten vreemde proble men op. De humanist moet op blad 2 bij de vraag naar de godsdienst niet het vakje „Geen" invullen, maar dat blad omdraaien en aldaar onder kerkelijke gezindte „huma nist" schrijven, voluit. Dat alles is nogal dwaas en door het Humanistisch Verbond terecht als discriminerend ervaren. Vandaar dat het verbondsbestuur de geestverwanten en anderen aan raadt onder protest aan de telling deel te nemen door die twee woor den „onder protest" op de achter zijde van kaart 5 door de aan duiding ,,5B' te schrijven. Het CBS is nog bereid dat aantal pro testen nauwkeurig te tellen óók. Er zijn behalve die achterstelling van de bewuste buitenkerkelijkheid natuurlijk nog vele andere redenen waarom u zou kunnen besluiten on der protest deel te nemen, zo u al niet het voornemen heeft van me dewerking geheel af te zien, kome wat komt. Redenen als: de koppeling van een verplichte volkstelling aan controle op de be volkingsregisters wat illegaal wo nende burgers in moeilijkheden kan brengen. de overweging dat een grote steekproef misschien wel zo snel en doelmatig en bovendien veel goed koper is. de overweging dat het voor een goed beleid niets uitmaakt of een overheid volkomen nauwkeurig volkstelling dan wel ten naaste bij nauwkeurig steekproef is ingelicht. het feit dat de medewerking on der fikse strafbedreiging wordt af gedwongen wat waarschijnlijk de betrouwbaarheid van de antwoorden niet bevordert. de verstoring van de persoonlijke levenssfeer. de onvoldoende waarborgen voor volstrekte anonimiteit. Hoe dan ook wees vriendelijs voor de teller. In de meeste geval len wordt ook hij maar gestuurd. Hij zal het allemaal zo hoffelijk mogelijk willen doen. In zijn in structieboekje staat als laatste punt: „bedank bewoners voor verleende medewerking". DEN HAAG Mr. H. van Riel heeft een scherpe aanval gedaan od de gang van zaken rondom de aan wijzing van de kabinetsformateur. De Tweede Kamer voelt er in meer derheid voor om na de verkiezingen een openbaar debat te houden over de kabinetsformateur. In dat debat zou een formateur moeten worden aangewezen die daarna aan de ko ningin wordt voorgedragen. Over de motie van de KVP-er Kolfschoten, waarin dit staat gere geld, moet nog worden gestemd. Van Riel heeft als fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer gisteren gezegd, dat aanvaarding van deze motie betekent dat daarmee van de koningin wordt verwacht dat zij afstand doet van bepaalde feitelij ke rechten. Volgens Van Riel is voor een dergelijke belangrijke staats rechtelijke zaak een grondwetswijzi ging nodig. Minister Beernink Binnenlandse Zaken) antwoordde Van Riel dat hij over het voornemen van de Tweede Kamer nog geen kabinetsstandpunt kon geven. Zijn persoonlijke opvat ting was dat artikel 86 van de Grondwet ("De koning benoemt en ontslaat ministers naar welgeval len") bij een algehele herziening van de Grondwet op de helling zou moe ten. Van Riel herinnerde minister Beernink er aan dat de regering in dit soort zaken de verantwoordelijk heid dragende instantie is, en dat dit derhalve niet per motie van de Tweede Kamer geregeld kan worden. Hij kritiseerde Beernink dat deze geen standpunt over deze gang van zaken wilde prijs geven. Professor De Gaay Fortman (ARP) viel Van Riel voorzichtig bij. met de constatering dat de koningin over het plan van de Tweede Ka mer advies zou moeten vragen aan haar ministers. Zodat de regering wel tot het innemen van een stand punt gedwongen zouden worden Ook senator Broeksz (PvdA) zei dat de procedure die de Tweede Kamer wil onverenigbaar is met artikel 86 van de Grondwet. Minister Beernink maakte daarna duidelijk dat hij moeilijk een stand punt kan geven over een motie die de Tweede Kamer nog moet aanne men. Wel zei hij dat hij in de Twee de Kamer geen oordeel over de mo tie zal geven als deze wordt aangeno men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken» zal in de Eer ste Kamer een nederlaag lijden. Zijn wetsontwerp ter vergroting van het effect van de voorkeurstem bij ver kiezingen maakt normaal gesproken geen enkele kans op een meerder heid. Bij de behandeling gisteren in de Senaat bleek dat een meerderheid van de KVP tegen het wetsontwerp zal stemmen. Datzelfde geldt voor de ARP. De CHU zal waarschijnlijk unaniem tegen stemmen, of anders met de grootst mogelijke meerder heid. In de Partij van de Arbeid is een zeer grote minderheid tegen dit wetsontwerp Alleen de VVD en de Boerenpartij zullen unaniem voor stemmen. De stemming wordt volgende week dinsdag gehouden. Slechts een flinke absentie van tegenstanders zou voor een verrassende uitslag kunnen zor gen. maar niemand verwacht dat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7