itteel kent Leiden, stad kent Platteel Dokter Kortman 40 jaar arts AFVALWATER NAAR LEIDEN |ód fTBAWI LD's chef stad gaat jubileren Sam Platteel was mijn wegwijzer ;r>er- Na Leiderdorp ook vanuit Zoeterwoude en II armond Ambachtsschool krijgt kantine en gymlokalen BEZOEK VAN HIROHITO Ou4t-<^Vc(en 24 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ef en leed van Leiden spelen in gesprek de hoofdrol, maar ook zijn Haagse tijd heeft hij her ringen. Hij bleef in Leiden wo- en reisde met de blauwe tram. 's avonds nog een keer als hij vergadering had in K&W of ist in Scheveningen. En anders ;hij 's avonds in een Leidse zaal iden. „De vorige beheerder vao mti tadsgehoorzaai heeft weieens te- me gezegd: je kunt hier je bed tj| neerzetten. Ik was soms vijfmaal üll en week in de Gehoorzaal." n paar punten uit zijn Haagse Hij kreeg in die periode zijn itdoop. Toen hij op Schiphol st wachten op de aankomst van belangrijk man op zendingsge- om te interviewen, vroeg hij Journalistieke vrijmoedigheid of soms een eindje kon vliegen. Nu, kon in die Jaren. Hij mocht mee 'n proefvlucht en zat in de cock- naast de beroemde vlieger Par- Weg gewezen idat hij zich het Journalistieke dwerk had eigen gemaakt, heeft telt ln de veertig jaar van zijn loop- vele Jongeren de weg gewezen Lei iet vak. dat zijn hart heeft. Om mkele te noemen: in zijn Haag- tijd de latere minister Maarten lijk en de huidige tv-sportcom- itator Herman Kuiphof en in z'n lok lse tijd Simon de Groot, nu chef- bij icteur van de Nieuwe Leidse, die deze pagina ongevraagd z'n hart j tort over Platteel. rtig Jaar Journalistiek. Hij heeft interessante ontwikkeling in de uwsvoorziening meegemaakt. Nu r de telex, toen waren er op zijn t nieuwsbrieven. Om een voor- ld te noemende beursnoteringen komen nu na de middag op de telex en staan dezelfde dag in het L.D vroeger bij „De Nederlander" moes ten die noteringen van de radio ko men. De redacteur zat met een kop telefoon op te noteren. Een notering die niet werd verstaan, was weg... Ook de stadspagina's van 't dag blad zijn veranderd. Vroeger werd van alle vergaderingen en bijeen komsten verslag gegeven. Die vorm van verslaggever IJ is verdwenen, heeft plaats gemaakt voor stadsre- portages en interviews met stads genoten. Platteel is de eerste om te erkennen, dat deze ontwikkeling de leesbaarheid van de krant ten goe de is gekomen. Tegen Jongeren in het vak, die nu weieens klagen over veel avondwerk, kan hij zeggen: „Vroeger was ik el ke avond op pad. Dat hoorde er ge woon bij" Natuurlijk kon één ver slaggever niet alles ..bezetten". Twee vergaderingen op één avond kan. maar daar houdt het mee op „Ook in dat verband heb ik het collegiale contact altijd op prijs gesteld." zegt de man, van wie bekend is. dat hij nooit te beroerd was om een collega te helpen. Door Hans Melkert ers Als een soort bewijs van al zijn avondwerk gaat Platteel tellen. Een oppervlakkige en niet nauwkeurige telling, waaruit blijkt dat hij als verslaggever aanwezig is geweest op 5000 feestelijke bijeenkomsten en vergaderingen, 1000 recepties („Daar haal Je nieuwtjes vandaan"), bij "600 Jubilerende bruidsparen en bij 500 begrafenissen Vele Jaren is hij raadsverslaggever geweest en hij maakte zeker 350 vergaderingen van de Leidse raad mee. In dat verban zegt hij: „Ik heb onder drie burgt meesters gediend: v. d. Sande Bak huizen, Van Kinschot en Van dt Willigen, en onder één heb ik móete werken: De Ruyter van Steveninci Nog een herinnering uit de raads periode. „Ik weet nog, dat het mil joenenwerk, dat de uitbreiding va de SLF was, met één hamerklop wer beslist. In dezelfde vergadering wer een uur gepraat over een symbol sche subsidie van een tientje aan f Bond tegen het vloeken." Groc Het SLF-werk was niet het grootst- dat werd uitgevoerd in de jare I waarin Platteel „zijn" Lelden za groeien van zeventig tot honderr duizend inwoners. Nieuwe stadsdele kwamen tot stand, belangrijke vtx zieningen werden getroffen. Om te eindigen met de zaak. waf mee we begonnen: de spoorwegwe: ken. Platteel herinnert zich nog t ven goed de dag in 1948, waarop he werk begon met de demping van o spoorhaven, als de 28ste mei 195; toen minister- Algera net Rijnsburgei viaduct kwam openen ter voltooiin van het hoogspoor in Lelden, dat h- verkeer ten goede kwam. „Er was ja I renlang over gepraat," zegt de jubi i lerende Journalist en daarbij denk hij aan de nu in het praatstadiun i zijnde hoogspoorplannen bij „De j Vink" en van de spoorlijn Leiden-Al- I phen. Leidse plannen hebben altijd I zijn belangstelling. S. PLATTEEL duizenden verslagen (Foto LD/Holvast) LEIDEN Leiderdorp gaat /er enige tijd een deel van zijn fvalwater aan Leiden slijten, eze week is in De Zijl een zinker ingebracht foto LDHolvast e de riolering van Leiderdorp rbindt met die van Leiden. Dankzij deze verbinding kan Lel- rdorp het met zijn ene rioolwater - liveringsinstallatie blijven stellen, vertollig afvalwater wordt in de ekomst met grote druk door de oker geperst in de richting van •iden Noord, om te worden ver- ?rkt in de daar aanwezige zuive- igsinstallatie. Men hoopt daarmee t Jaar te kunnen beginnen. Iet ligt in de bedoeling van het ogheemraadschap Rijnland om op ïge termijn ook Zoeterwoude en armond van hun teveel aan afval- ater af te helpen via één centrale •stallatie. Financieel is dit aantrek- ■lljker. dan wanneer elke gemeen- 3 zijn eigen zuiveringsinstallatie eeft. Een persleiding zoals nu angelegd kost aanzienlijk minder ian een nieuw zuiveringsstation. ADVERTENTIE LEIDEN Het ia zaterdag 6 maart veertig jaar geleden, dat dokter H. M. J. W. J. Kortmann '65) aan de Leidse Universiteit met gunstig gevolg zijn artsexa men aflegde. Na twee Jaar van asslstentschai- in een Haags ziekenhuis en een Bilthovens sanatorium is hij sinds 1933 in Leiden als huisarts werk- .aam, waar een zeer grote praktijk erd opgebouwd Naast deze prak Jk is of was hij ook werkzaam al- ïaesthesist in het Sint-Elis. bethzie ;nhuis en Anna-kliniek. docent aan R..K Vakschool voor meisjes ei iverse E H.B.O.-cursussen. Grote be endheid kreeg dokter Kortmann bi ie Leidse bevolking door zijn vele functies op sociaal en politiek ge bied. hierbij en hiertoe gedreven door zijn bewogenheid bij de proble men die hij dagelijks in zijn prak tijk tegenkwam. Direct na de bevrijding nam hi voor de K.V.P. zitting in de noodge meenteraad, om daarna nog tot 1962 v x)r deze partij deel uit te make: van de Leidse raad. In zijn kwaliteit als raadslid had hij zitting in de commissies voor de Geneeskundige Dienst, verkeer, sportzaken. Ende geest, Rijngeest en Voorgeest. Van 1940 tot 1945 maakte hij deel uit van de afdeling Leiden van het art- 6enverzet tegen de Duitsers. Van zijn vele functies, die hij in de loop der Jaren bekleedde, noemen wij die van medisch adviseur van het Kath. Hu welijksvoorlichtingsbureau, president van de Studentenconferentie St. Vin- LEIDEN In het zojuist versche nen Jaarverslag van de Leidse ver eniging „De Ambachtsschool" wordt meegedeeld, dat architect ir. M. P Schutte het ontwerp voor een kan tine met twee gymnastieklokalen ge reed heeft. Het ontwerp is tot stand gekomen in overleg met de welstands commissie en de Rijksgebouwendienst en het plan zal nu ter goedkeuring naar het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gezonden worden. In het Jaarverslag staat verder te lezen dat de dagschool op 1 augus tus 1969 begon met 513 leerlingen Voor de Technische Avondschool en de part-time cursussen waren op 1 oktober 1969 609 leerlingen inge schreven. De Machinlstenschool tel de op dezelfde datum 14 leerlingen er de O.B.A.O-cursus 42 leerlingen. óchryvea Keizer Hirohito van Japan zal dit Jaar een informeel bezoek brengen aan ons land. Gelukkig heeft men be- grepen, dat een officieel bezoek een- I voudig geen haalbare kaart is. Héél treurig is het echter, dat de ma niet beseft, dat h*J hier niet welklm is. omdat in zijn naam duizenden land genoten zijn gedood en hij in Neder land. laten wij dat maar eerlijk be kennen. wordt gezien als een oor logsmisdadiger. die het geluk heeft gehad, niet te zijn opgehangen Als de. man dat nog niet weet. moet hem dat. in zijn eigen belang, zo spoedig mogelijk worden medegedeeld H. J. Maas Burggravenlaan 114 Lelden Dokter H. M J. W. J Kortmann centiusvereniging en bestuurslid van het St. Elisabethgasthuis Ondanks zijn zeer bezet leven denkt dokter Kortmann er nog niet aan zijn activiteiten te beëindigen. Een comité bestaande uit de he ren K. F. de Bree, G. M. Krol. C. J. J. Laken. J. C. J. Lambermont. mr. dr. J. A. Nota en F. W. Pont (deze laatste fungeert als contactpersoon, adres: Dr Lelylaan 30. Leiden, telef. 34577» organiseert een gelegenheid tot gelukwensen op 6 maart van 4 tot 6 uur in „Nieuw-Minerva". ADVERTENTIE Pannekoeken geserveerd op Delft's blauwe borden van 40 cm 0 Ingang Steenstraat 49 Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstroat 49/St. LEID€N.*Tel 33144* Romeinse handel met Kaukasus Een boer in de Sowjet-republlek Ge orgië heeft b(j de aanleg van fun damenten voor een huis 230 Romein se zilverstukken gevonden, die uit 't begin van de derde eeuw van onze Jaartelling stammen. Russische ge leerden zien in de vondst een aan wijzing dat de Romeinen indertijd levendig handel dreven met de vol keren van de Kaukasus. Zonder de onoprechtheid die menige jubileumviering eigen is kan ik zeggen dat als ik mij deze weken over iets intens verheug dit het dubbele jubileum van collega Sam Platteel is Hoe kan het ook anders; hij is in journalistieke zin myn 'geestelijke vader". Hij was het die mij in 1945 de mxj onbe kende weg naar dit vak wees en hij was het ook die mij eer iaar lang op die weg begeleidde. *ji> Wij begonnen na de bevrijding samen op het plaatselijke kantoor van De Nieuwe Nederlander. Dat kantoor was Pfves- tigd in een achterkamer van huize Platteel aan de De Sitter- laan Het was alles heel huiselijk, maar icat hebben we ge zwoegd met z'n vieren Sam. zijn broer, een juffrouw op d/ administratie en ik om die voor Leiden vreemde krant, dit de politieke doorbraak voorstond 'ioat niet alle onderteke naars van een propagandafolder in de gaten hadden. er een beetje in te krijgen. In die tijd kon je nog op huis tuin- en-keuken-wijze een krant runnen. Als Sam nog de slapeloze nachten moet inhalen die de be zorgers van dit kleine krantje ons hebben bezorgd, dan moe zijn directie hem nu snel met pensioen sturen. De meestei hielden het hooguit een week vol. Ze bleven gewoon weg. San en ik kunnen er dan ook prat op gaan. te weten wat er in een krantebezorger omgaat. Wij hebben het zélf gedaan Toen ik jaren later als verslaggever nog eens een mevrouv van het Rapenburg op een vergadering ontmoette die meer malen persoonlijk uit mijn handen een krant in ontvangs had. genomen, zei ze meelevend tegen mij: 'Zo, bent u ein delijk bevorderd?' Je leert op deze manier wél nergens 'vies' van te zijn. San is dat ook niet. Hij zit nu wat meer aan zijn bureau dan vroe ger maar jaar in jaar uit is geen uur deze fietsende redac teur. die nog maar pas een autootje heeft, te veel geioeesl Als collega's-stadsredacteur h\j van het LD. ik van de NLC gingen we elkaar 's avonds vaak halen. Om tien voor acht stond ik bij hem op de stoep of hij bij mij. En dan zaten we om 8 uur iveer op rij 1 voor de zoveelste feestavond oj spreker in de week. Je voelde je niet lekker als je avond agenda blank was. Je vreesde dan dat je de volgende dag iets heel belangrijks zou missen. En dat was toen nog het ergste dat een journalist kon overkomen. Het vermogen om de betekenis van de 'primeur' te relativeren, was ons vreemd. Wf voelden ons collega's, maar wantrouwden elkaar ten diepste In mijn jonge ogen was 'de grote Sam' een gevreesd man. In zijn stad altijd op weg. Ik beleefde dan ook een overioinnings- roes toen ik hém had moeten uitleggen waar de Goegerrit- steeg is. Zowaar, dat wist hij niet. Ik blijf Sam dankbaar voor het feit. dat hij voor mij een wegwijzer naar en in dit boeiende vak is geweest. Mijn aspi raties waren onmiddellijk na de school anders, maar hij slaande erin ze op de journalistiek te richten. Ik heb in deze 25 jaar geen oaenblik gehad waarop ik dit betreurde. Dal nevoel van dankbaarheid wordt nog verdiept door de mense lijke warmte die collega Platteel in zijn persoonlijke relaties vanuit zijn cmaekunstelde levensblijheid en ongecompliceerde persoonlijkheid zo voorbeeldig weet te voeden. Sam Platteel mag met recht verwachten, dat op zijn jubi leumdag velen hem laten merken, dat vooral dié ervaring hun eigen leven heeft verrijkt. Simon J. de Groot redacteur N.L.C De heer M. Haring uit Rotterdam was de gelukkige wagenvoerder wie de eer te beurt viel de eerste trein uit de richting Den Haag „Leiden-Hoog" binnen te bren gen. NS-directeur ir. Den Hollander (rechts) was daarvan ondanks het vroege morgenuur de belangstellende getuige, ter wijl één onzer redacteuren, de heer S. Plat teel, van het geheel „procesverbaal" op maakte. Een foto met onderschrift uit het Leidsch Dagblad van 4 mei 1953. "Dat is alweer bijna achttien jaar geleden", mijmert LD's chef van de stadsredactie, de heer S. Platteel Hij denkt terug aan de zeven Jaren, waarin hij als journalist de Leidse spoorwegwerken op de voet volgde, /an 1948 tot 1955 gaf hij in de serie 'Hoe staat het ermee"? antwoord op ele vragen, die rondom dit imposan- e karwei leefden. Het is maar één facet uit zijn ournalistieke loppbaan, die hij nu. uim twee jaar vóór zijn pensione ring, gaat bekronen met een dubbel- oudig jubileum. A maandag 1 laart is hij veertig Jaar Journalist 25 jaar in dienst van het Leidsch dagblad. De directie biedt hem een •ceptie aan. die van half vijf tot »s uur ongetwijfeld velen de gang aar „In den vergulden Turk" zal ■>en maken. Deze dagen staat Sam Platteel elf in het nieuws, dat hij veertig iar heeft begeleid Het plaatselijk nieuws in het bijzonder, de bericht geving. die de lezer raakt, omdat hij er zo nauw bij betrokken is. Een stadsredacteur is niet in de eerste plaats een man. die achter zijn bu reau kopy bewerkt. Hij is betrokken bij het leven in de stad, waarin hij werkzaam is. Die stad is voor Sam Platteel on getwijfeld zijn geboorteplaats Leiden, waar hij opgroeide ("Ik weet nog. dat mijn moeder me een dubbeltje gaf om af te rekenen met de Jongen, die daarvoor een week het Leidsch Dagblad bracht en dan nog een cent overhield"), een gezin stichtte en voldoening vond in zijn werk. Toch is hij zijn journalistieke loop baan buiten de Leidse grenzen be gonnen. Op 1 maart 1931 trad hij in dienst van het christelijk-historische dagblad "De Nederlander" in Den Haag. Maar Leiden had hij er met een als werkterrein bij, omdat hij met ingang van dezelfde datum avondmedewerker voor verslagge ving van vergaderingen e.d. werd van het Leidsch Dagblad. Toen "De Nederlander" in het na- Jaar van 1941 op last van de bezet ter werd verboden, aanvaardde hij een ambtelijke functie bij het colle ge van rijksbemiddelaars, omdat hij principieel weigerde zich irf te laten met de door de bezetters gelelde Journalistiek. Na de bevrijding werd hij redacteur van de "De Nieuwe Nederlander", een dagblad, dat. voortgekomen uit de progressieve vleugel van de CHU, zich maar en kele Jaren kon handhaven. Op 1 maart 1946 werd hij stadsre dacteur bij het Leidsch Dagblad, waar h ijook werd belast met de ver zorging van de rubriek "kerkelijk leven", die hem nog altijd ter harte gaat. Bij de benoeming van de heer J. Brouwer tot hoofdredacteur in middels enkele Jaren met pensioen werd hij chef stad. Hij vervulde functies in zijn vak 20 Jaar was hij lid van het kring- bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten en daarbui ten: ruim 25 Jaar commissielid van de Drie Octobervereeniging. secreta ris van het college van collectanten van de N.H. Kerk. voorzitter van de afdeling Leiden van de NCR (eis) V, bestuurslid van de reüniecommissie 't Oude Vierde, om er enkele te noe men. Hij behoorde ook tot de oprich ters van de buurt- en speeltuinvere niging "De Professorenwijk". „J £IDEN Er zullen weinig Leidenaren zijn, die hun stad zo goed kennen als de heer u 'latteel, die zoveel jaren actief en bewust meeleeft met wat er in Leiden gebeurt en op een waarnemingspost zit, die het hem ook mogelijk maakt om te zien wat er nie rt. Veertig jaar journalist. Dat betekent veertig jaar omgaan met mensen, relatie rhouden, getuigen zijn en registreren van wel en wee. En omdat Sam Plattee blijmoedig man is, die zijn zorgen verbergt achter een glimlach, komt vooral he d" naar boven als hij praat over zijn loopbaan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3