LOEMEN EN GROENTE DOOR DE JEUGD GEKWEEKT EN GESCHIKT .Harde actie tegen hondepoep Gemini wint van Haduard Rijnsburgs burgemeester opent expositie chr. lagere tuinbouwschool Vader stak handen uit de mouw CROCUSSEN NU REEDS IN BLOEI Hillegommer (32) maakt dodelijke val van steiger Uitvaartdatum voor de nieuwe haringteelt Bevestiging proponent A.C. Jonkers ir Rookwaar gestolen Mara veel id en a uit Burgemeester Koomans be kijkt met directeur G. Doder een fraaie inzending planten. Door Cees Combee Foto's jan Holvast Op het toneel van de recrea tiezaal staan zeer kostbare bloemstukken. 'SCO'! RIJNSBURG Wanneer we afgaan op wat we zagen :ns de opening van de bloemen- en groenteshow, die en met vrijdagavond in de Rijnsburgse chr. lagere tuin- ,J uwschool aan de Spinozalaan wordt gehouden, dan be- >eft men in dit kwekers- en handelarendorp niet benauwd ■r de toekomst en over de opvolging te zijn. Wat die napen" hebben gepresteerd grenst aan het ongelofelijke, ee kernachtige impressies na de rondgang door de ge- pdigden, die volgde op de officiële opening. variëteiten getrokken bol bloemen, an jers en noem maar op welke andere bloemen en van tuinplanten. Boeiend om rustig te bekijken. Bloemstukken In de recreatiezaal tenslotte is het hele podium in beslaggenomen door kostbare bloemstukken en voorts wordt er een beeld gegeven van de landen, waar de Rijnsburgse bloemen naar worden geëxporteerd. Dat zijn er heel wat. Om op die bloemstukken terug ge komen: insiders schatten de waar de op enige duizenden guldens. Er zijn allerlei bloemen in verwerkt; onder meer orchideeën, irissen, an jers, chrysanten, amarylissen, rozen tulpen, narcissen, hyacinten, en zo zouden we kunnen doorgaan. Zeer spectaculair Er zou nog veel meer over deze show te zeggen zijn. De verloting, zonder nieten, de prijsvragen, de ge zellige markt, de voorlichting op al lerlei gebied en de demonstraties. Maarmen moet het zelf gaan zien. Dat is de beste gelegenheid om kennis te maken met de Rijnsburg se tuinbouwschool, waarvan Teun Kralt 23 Jaar geleden tot de mede oprichters behoorde. Prijzen Natuurlijk werden er tijdens de opening veel (goede) woorden ge- sproken. Door schoolbestuur-voorzit ter D. van Vliet (welkom en dank voor het harde werken), door bur- gemeester B. H. Koomans (een on misbare opleiding en nodig om het vak op hoger plan te brengen), di recteur G. Doctor (hulde aan lera ren en leerlingen voor teamgeest bij de voorbereiding en inrichting) en door de leraren Vis en Verhoef, die de leiding bij de opbouw hadden. De heer Verhoef reikte de prijzen aan de leerlingen uit: Bolbloemen eerste prijzen: Leo en Dik Kromhout, Rijnsburg (beste inzending'. Bert de Mooy, Rijnsburg, Rob van Leeuwen Voorschoten, Cor Ravensbergen Rijnsburg en G. Wassenaar, Noord- wijk; bloemschikken eerste prijzen: Piet van Vliet, Rijnsburg, Ernst Star Rijnsburg, Nico van Os. Noordwijk, Henk v. d. Eijkel, Rijnsburg en Cor v. d. Plas, Katwijk; groenten eerste prijzen: Jan-Bert de MooiJ, Rijns burg, Hans van Egmond, Katwijk en Tonie Koekebakker, Katwijk; droog bloemen eerste prijs Wim de Winter, Katwijk; Diversen; eerste prijs: Cock van Steijn, Voorhout (inzen ding bronbemaling)kraam met bloembollen: eerste prijs Rob Tromp en Jan Wijnands. Rijnsburg (met lof van de Jury). Nog even dit: de bloemen en groente-expositie van de leerlin gen van de Rijnsburgse Chr. Lagere Tuinbouwschool is tot en met vrij dagavond iedere dag te bezichtigen van 's middags 2 uur tot 's avonds 10 uur. Burgemeester B. H. Koomans: Ben waarschijnlijk de minst- kundige in het gezelschap. Toch ft de bloemen- en tuinbouwpro- :tenpracht, die ik hier heb gezien, enorme indruk op me gemaakt, voorbeeld van ontluikende vak- nschap. Het tuinbouwcentrum |nsburg en omstreken mag terecht its zijn op deze school en kan de komst met vertrouwen tegenmoet i". Teun Kralt (oud-voorzitter van schoolbestuur „Fijn, dat direc- Docter en zijn staf hun en- ;iasme over weten te brengen de schooljeugd, 'k Heb in mijn en heel wat exposities in binnen- buitenland gezien. De tuinbouw- il komt met deze show goed voor dag. M'n compliment. „Steeds ho- blijkt gelukkig ook hier het is te zijn". Keihard gewerkt is de laatste dagen keihard ge kt in de school aan de Spinoza- Door de docenten èn de leer- |gen. Er waren er velen, die ge- 1 vrijwillig hun vrije zaterdag op- ferden en die ook tot maandag- md zeer laat hebben geholpen aan I gereedmaken van de tentoonstel- li Naar ideeën van de Hagenaar Zwaan (befaamd arrangeur, p-leerling van de school en Rijns van geboorte). Met de be- kbare ruimte (lokalen, hal en ig) heeft hij toch een fraai ge- l weten te creëren. Kleurig voor- [door al die voorjaarsbloemen, naken verschillen. Ook op het van bloemenarrangementen. trom zal de één dit en de ander 't mooiste van de expositie vin- Op ons maakte de meeste in de bolbloementuin met de wa- jpartij en het berkenhouten brug- |e. Het hele assortiment bolbloe- treft men daar aan: tulpen, jtcissen, hyacinten, crocuseen en wiurlijk ook tuinplanten, heesters f Cenneboompjes. Menige amateur- Initr zou willen, dat zijn tuintje |hte; of voor het huis er zo uit- Al die bolbloemen waren door j Jongelui zelf getrokken. Thuis of de kas van de school. Kostbaar Wanneer men het schoolgebouw treedt wordt men direct geconfron- erd met een kostbare inzending van van der Mey en Zn. Het zijn chrysanten en chrysantenstekken or de Jaarrondteelt en amarylissen verschillen kleuren. Knap ge hikt en daardoor dus een lust voor oog. gaaJoopt men door de ruime gang naar an 1 bolbloementuin, dan ziet men m0( iks en rechts allerlei groente- en ltsoorten. Verpakt en onverpakt, eschikt in kruiwagens en man met daar tussendoor talrijke oemstukken. Over de tuin hebben onze „lofzang" reeds gezongen, die tuin komt men bij een in- plateel en aardewerk en Iderijen van de kunst-aarde- kfabriek „Afina" uit Rijnsburg. Is daar veel wat het oog boeit, >oral op het gebied van vazen en »tten. Weer een gang door en dan wordt •At en 8ec(>nfronteerd met twee Srote ld3raktijklokalen. In de ene staan al- lel landbouwmotoren en -machi- en een hele batterij lasappara- omgeven door veel bloemen en het andere lokaal treft men ïilia* ands an van het rijkstuinbouw- msulentschap Lisse met kistjes tul- sn, waarvan de bollen zijn aange- door bol- en kernrot, van de tudieclub Rijnsburg met allerlei RIJNSBURG Leraar Vis van de Chr. Lagere Tuin bouwschool aan de Spinoza laan in Rijnsburg stond tij dens het „opbouwen" van de bloemen- en groenteshow wel wat vreemd te kijken toen hij in de gang van het schoolge bouw een onbekende „arran geur" bezig zag een leerling te helpen bij het opmaken van een ,jgroentestuk?\ Spoedig kwam de aap uit de mouw. Het was de vader van leerling Koekebakker uit Katwijk, die de kolossale groenteinzending van zijn zoon kwam brengen. Toen deze een plaatsje in de hal had gekregen zag vader Koe kebakker een jongen hope loos met de handen naar het hoofd grijpen,.omdat hij'niet zo heel erg goed wist hoe hij zfn pronkstuk van allerlei groentesoorten moest arran geren. Vader Koekebakker had kennelijk medelijden met de jongen en dacht niet lang na. Hij gaf de knaap de nodige aanwijzingen en in een uur tje was het werkstuk klaar. De hulpvaardige vader, die aan leraar Vis vertelde eigen lijk geen tijd te hebben, was zo geboeid door dit „opbouw werk", dat hij de gehele dag zijn werk in de steek liet en dapper meehielp om de show gereed te maken. Een paar (kundige) handen, die men overigens goed kon gebrui ken. Dat zoonlief Tonie met een eerste prijs uit de bus kwam had de jongen beslist niet te danken aan de activiteit van zijn vader. De jury wist na melijk niets van het voorval af. De heer Vis maakte er tijdens de prijsuitreiking ge- 'vag van. HAZERSWOUDE Het dames team van de volleybalvereniging Ha duard, dat al eerder Catena uit Lel den met 31 had verslagen, moest in de wedstrijd tegen koploper Gemini uit Voorschoten met een 30 neder laag genoegen nemen. Hoewel de setcijfers van deze in Voorschoten gespeelde ontmoeting dat niet tot uit drukking brengen (158. 15—3 en 15 7), was er sprake van een goede, soms zelfs spannende wedstrijd. Het herenteam van Haduard versloeg Oegstgeeat 2 met 31. De setcijfers: 15—3, 916, 15—5 en 15—5. Eerder versloeg de Haaerswoudse formatie Gyversto uit Stompwijk met 3—0. HAZERSWOUDE Op de woens dagen 3 en 10 maart, 's-avonds tus- en zeven en negen uur, organiseert de Zwem- en Poloclub "Koudekerk" in het Hazerswoudse instructiebad "De Dolfijn" de z.g. "Winterclubkam- pioenschappen". De Z. en P.C. is momenteel bezig, om een dames- waterpoloteam van de grond te krij gen. dat aan de competitie in de ko mende zomer zal kunnen deelne men. Het bestuur is doende, om hiervoor enkele dames te interesse ren, om de plannen te realiseren. BOLLENSTREEK Het ziet er naar uit, dat het vroeg lente wordt In de Duin- en Bollenstreek. De stand van het gewas is, in vergelijking met voorgaande jaren, veel beter en belangrijk verder. Langs de Zwar- teweg in Noordwijk en in de omge ving van Noordwijkerhout zagen we de eerste velden crocussen (gele) in bloei staan. Blijft het zachte weer even aanhouden, dan zal men binnen kort overal in de streek tussen Lei den en Haarlem van die gele. paar se of witte velden kunnen ontdekken Niet minder dan een week of vier eerder dan vorig jaar toen eerst bij de opening van het blobloemensei- zoen door de burgemeseters van de Bollenstreekgemeenten (eind maart) crocussenkleur op de velden was waar te nemen. We ontdekten ook al enige veldjes narcissen-in-knop. Dat gewas groeit eveneens goed. Hetzelfde kan wor den gezegd van de hyacinten en de vroege tulpen. Het zal echter nog we) enige weken duren voor deze zich in hun lentegewaad hebben gestoken. Van het Keukenhof-front niets dan goeds te melden wat de groei van de gewassen betreft. Daar dienden de eerste crocussen zich eveneens aan tussen het groen van het gras. Men heeft 2 april als openingsdatum gehouden, doch het is helemaal niet uitgesloten, dat de tuin, als het zach te weer aanhoudt, eerder openge steld wordt. We zijn er echter nog niet. Maart kan nog flink z'n staart roeren. Overigens de Bollenstreek heeft niet de primeur van die bloeiende cro cussen. In de gazons langs de weg door het Schuttersveld bij het Sta tionsplein zagen we deze lenteboden ook reeds en voorts in Alphen aan den Rijn in het plantsoen voor het gemeentehuis. ALPHEN AAN DEN RIJN. HILLE- GOM Bij werkzaamheden aan de bouw van een PTT-centrale aan de Concertweg in Ridderveld is gister middag de 32-Jarige H. de Roode uit Hillegom uit de 4.35 meter hoge stei ger gevallen. De man bleef met ernstige verwondingen, hersenletsel, alsmede een schouderfractuur be wusteloos op de betonnen werkvloer liggen. Hij is onmiddellijk naar het Al- phense ziekenhuis Rijnoord overge bracht, waar hij de afgelopen nacht, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan zijn verwondingen is overleden. Naar de oorzaak van de val is van daag door de Arbeidsinspectie een onderzoek ingesteld. Er is geen en kele getuige die het ongeluk heeft zien gebeuren. IJMUIDEN Het produktschap voor Vis en Visprodukten bespreekt in de openbare bestuursvergadering van morgen de uitvaartdatum voor de haringteelt. De redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij heeft voorgesteld hiervoor te kiezen 24 mei om 7 uur 's morgens, de com missie detailhandel in vis geeft de voorkeur aan 17 mei. Beide organi saties houden er rekening mee. dat de maand mei als gesloten seizoen voor de haringvisserij is aangewezen, maar voor Nederland geldt een uit zondering van duizend ton. Wanneer Een van de toppersvan de bloemen- en groenteshow in de Rijnsburgse chr. lagere tuinbouw school is de bolbloementuin met de waterpartij en het berkenhou ten bruggetje. NOORDWIJK Proponent A. C. J. Jonkers uit Noordwijk aan Zee zal zondagmorgen om half elf in de re monstrantse kerk aan de Laan in Den Haag door mej. ds. W. S. Wiardi Beekman worden bevestigd als pre dikant van de Remonstrantse Broe derschap. In diezelfde dienst zal de heer Jonkers intrede doen als predi kant in tijdelijke dienst) bij de re monstrants gereformeerde gemeente van Den Haag. Het vorige Jaar (1970» werd de heer Jonkers aangesteld tot propo nent bij de Remonstrantse Broeder schap. Proponent Jonkers is getrouwd en zijn vrouw, mevrouw M. Jonkers- Van Gunsteren, is ook proponente bij de Remonstrantse Broederschap. een dee 1 daarvan wordt overgehe veld van de verse naar de gezouten sector, kan de haringteelt 1971 zonder bezwaar eerder beginnen dan Juni. De commissie detailhandel in vis zit in de beperkende bepaling Juist een stimulans het seizoen niet in te krimpen, omdat dan het ge vaar bestaat dat voor, alle sectoren de totale opbrengst zal verminderen. LEIDEN Mevrouw E. M. L. Mar- celis (ze woont op de Morsweg 6a) heeft genoeg van de hondepoep. Ze gaat dan ook actie voeren. Het. gaat in het bijzonder om. het vuil dat honderden honden iedere dag depo neren op het kinderspeelterrein aan de Morssingel. De speelplaats, waar op een paar bomen zijn aangebracht en waar ook gelegenheid is om te basketballen, wordt heel erg veel ge bruikt. Niet alleen door kinderen uit de buurt (voor hen is het de enige speelmogelijkheid) maar ook door ongeveer tweehonderd schoolkinde ren. Die scholieren komen van de Hartebrugschool aan de Haarlem merstraat en ook van de kleuter school die daar gevestigd is. Ook voor de scholieren is het speelplaatsje aan de Morssingel de enige mogelijkheid om een frisse neus te halen. Het is duidelijk dat twee bevol kingsroepen het speelterrein no dig hebben en dat de ene groep last heeft van de andere. De kinderen komen, als ze op de speelplaats aan de Morssingel gespeeld hebben, al tijd onder de honde-uitwerpselen thuis. En honde-uitwerpselen stinken erg. Het is vooral vervelend als bij voorbeeld de klas van meneer Rotte veel van de Hartebrugschool een luchtje heeft geschept en daarna te- rug naar het lokaal gaat. Dan is het daar niet te harden omdat iedereen hondepoep aan de kleren heeft. Aan de andere kant is het speel terrein voor hondebezitters een goe de plaats om hun huisdieren eens e- ven lekker te laten rennen en hun behoefte te laten doen. Het speel veldje ligt dan ook bezaaid met hon- de-hoopjes. Nu wil mevrouw Marcelis daar iets aan gaan doen. Niet dat ze alle hon denbezitters van het speelterrein af wil Jagen. Dat vindt ze onredelijk. Ze ziet een oplossing als de honden- uitlaters hun dier in de goot hun be hoefte laten doen. Daarna mogen de beesten best rondrennen op 't speel veld. Maar hoe verwezenlijk Je nou zo'n loffelijk streven? Mevrouw Marcelis vindt dat er een beroep gedaan moet worden op de hondebezitters. Ze moeten gewoon eventjes doordenken. Daarom heeft mevrouw Marcelis met behulp van het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden een stencil gemaakt, waarin alle inwoners van de buurt in de omgeving van 't speel terrein worden opgeroepen om een tekening te maken. Die kan dan worden opgehangen bij de speel plaats om de hondenbezitters te attenderen dat hun hond beter zijn behoefte in de goot kan doen dan op het speelveld. De kinderen van de Hartebrugschool en van de kleuterschool doen ook mee. Het is de bedoeling dat in het begin van de volgende week de werkstukken zul len worden opgehangen op de speel plaats. LEIDEN in een kruideniers winkel aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van maandag op dins dag ingebroken. De daders, die na vernieling van een deur zijn binnen gekomen, hebben een voorraad rook artikelen ter waarde van zeshonderd gulden meegenomen. JARI -3 24 FEBRUARI 1911 „EIDSCH DAGBLAD PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11