Fraaie woning voor niet zo heel erg „veel" geld Groepje (6) Hillegommers bouwt zijn eigen huis Meisjes op Rijnsburgs^ lagere tuinbouwschool Weinig veranderd sinds Gouden Eeuw Wind hield mobiel op de grond Sfeervolle avond in De Schuur Jongen kreeg kruit in ogen Automobilisten kunnen Boskoop niet vinden PAGINA 8 ADVERTENTIE DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 )AC - Een overzicht van het bouwwerk. RIJNSBURG Nog niet zo heel lang geleden dacht men er niet aan, dat eens de tijd zou ko men, waarop een meisje' onder wijs aan een tuinbouwschool zou gaan volgen. Dus tussen de jon gens plaats zou nemen in de klas. Toen was men er nog heilig van overtuigd, dat het kweken van bloemen en planten en alles wat daarmee verband houdt, louter een zaak van „mannen" was. Er is echter op het gebied van het tuinbou wonderwijs speciaal wat de bloetnensector betreft zoveel veranderd dat de vrouw steeds meer naar voren dringt. Kijk maar eens in de bloemenza- ken: daar treft men meisjes aan, die met vaardige hand bloemen schikken tot een fraai harmo- Door Cees Combee HILLEGOM Zaterdagmorgen zeven uur. De mist is dicht en maakt de temperatuur er niet beter op. Maar dat deert een Hillegomse groep (vijf man sterk) „vrijetijds- bouwers niet. De klok heeft nog maar net zeven keer ge slagen of het eerste lichtpuntje wordt al zichtbaar aan de Hillinenweg waar de woningen in een blokje van zes wor den gebouwd. Even later komt de volgende „bouwer" binnenstappen en voordat er vijf minuten zijn verstreken is iedereen op het werk aanwezig en wordt er hard geploe terd. Dat doen de mannen, allen bouw vakkers, nu ongeveer een half jaar. En het is niet alleen de zaterdag die zij voor het bouwen van hun eigen huls opofferen. Ook 's avonds, als zij 't werk voor hun baas hebben neer gelegd, wordt er nog 'n paar uurtjes flink aan „getrokken." Als alles mee zit. vooral het weer moet dan niet te genwerken. dan hoopt men het eer ste huis in oktober van dit Jaar „op te leveren De ..bouwers" hebben het afgelopen Jaar lekker kunnen op schieten omdat de winter hen geen haarbreed in de weg heeft gelegd. Terwijl Jan Lemmers een spijker in een plank slaat vertelt hij dat men nogal wat trammelant heeft gehad omtrent de goedkeuring van de subsidie. „We hebben zeker een Jaar moeten wachten voor dat gede puteerde staten hun fiat gaven M ir het ligt niet alleen aan GS. Ook de medewerking van de gemeente Hil- legom was maar povertjes. Allerlei bezwaren werden aangevoerd toen wij kwamen praten over de aankoop van het stukje grond Dat heeft er beslist toe bijgedragen dat onze hui zen thans nog niet klaar zijn." Door Jan Westerlaken Foto's Jan Holvast J drijven in het dorp veel medewer king krijgt. „Er zijn zelfs firma's die ons op zaterdagmorgen aan mortel- beton helpen, terwijl zij toch ook op een vijfdaagse werkweek recht heb ben. Zoiets stimuleert de mannen wel." Als de „bouwers" opstaan om weer aan de slag te gaan besluit Jan Lemmers: „Een huis gaat ongeveer f 39.000 kosten. Voor dit bedrag heeft men een woning met 'n kamer van 35 m2. vier slaapkamers, 'n bad kamer. een keuken, een ruime hal en j een balkon. Hoeveel huur er per i maand zal moeten worden betaald? Oplossing Wel, dat kan ik zo één. twee, drie niet vertellen. Maar dat bedrag zal niet zo heel erg hoog liggen Ik veet dat de mannen allen een behoorlijk bedrag hebben gespaard waardoor de huur niet hoger zal komen te lig- Een plaat triplex wordt voor gen dan die van een woningwetwo- een open ruimte aangebracht ning." „In deze omgeving wonen nogal wat bouwvakker die er heel wat voor zullen over hebben als zij hun eigen woning zouden kunnen bouwen. Maar door deze handelwijze van het collega worden zij afgeschrikt Ik snap niet waarom burgemeester en wethouders zich zo druk maken. Hoe meer mensen 'n eigen huis bou wen, hoe beter het toch is? De wo ningwetwoningen waarin de bouw vakkers nu wonen, komen straks weer ter beschikking van de gemeen te. die op haar beurt weer woning zoekenden hierin kan zetten. Op deze manier wordt de wachtlijst alleen maar kleiner Wat natuurlijk ook heel belangrijk is. is dat de huizen die door „vrijetljdsbouwers" worden gerealiseerd, geen deel uitmaken van het woningcontingent dat aan de gemeente wordt toegewezen. In Lis- se is men er wel achter. Daar wordt deze „vrijetijdsbouw" op veel grotere schaal toegepast dan in Hillegom." „We werken op het ogenblik met z'n vijven aan zes woningen Een <aand of drie geleden is er een ziek gewor den die met rugklachten tot nog toe rust moet houden. Voor de man in kwestie niet zo leuk maa< wij wer ken gewoon door, ook aan zjjn huis." Jan Lemmers (hoofduitvoerder bij een bouwbedrijf) is de bezielende fi guur achter dc „bouwers" (vier tim merlieden en twee metselaars) Hij zorgt er voor dat de benodigd" ma terialen niet hoeven te worden ge kocht Steeds weer ziet hij kans om deze bij zijn baas te lenen o~ de kos ten voor de „vrljetildsbonwers" zo veel mogelijk te drukken. Hij is het ook die de mannen moet „op peppen" als zij dreigen er mee te zullen stoppen. Want het zit niet altijd mee. Maar dan is er wel weer een koo, Ie waardoor de „bouwers" worden gestimuleerd en vol oede moed het werk hervatten „Onrustig" Het is Inmiddels een uur of t ien je- worden en het lijkt wel of de man nen „onrustig" worden. Als enkele ogenblikken later een paar vrouwen met warme koffie en wat eten het werk op komen gaat er een goedkeu rend gemompel door het groenle. Een kwartiertje .knijpen" zij er af en dan gaan :e er weer tegenaan. In deze koffiepauze vertelt Jan Lemmers dat men van de nutsbe- Dan staat Jan Lemmers op en klimt een voor ons gammel laddertje naar boven, waarna hij een „smart lap" inzet, die spoedig door de ande- ren wordt overgenomen. Zo probeert hij steeds maar weer om de stem ming er in te houden Tot nog toe is I hij daarin goed geslaagd. nisch boeket. Bekijkt men een programmaboekje van een bloe mencorso. dan treft men daar in beslist wel de naam van een bloe- menbindster aan, die het arran gement van een bepaalde wagen heeft verzorgd. Die bloemschiksters en -bindsters van vandaag hebben beslist een op leiding gehad. Vaak door het volgen van een avondcursus, maar.ook door het bezoeken van een tuinbouw school. Het meisje doet nu ook haar intrede in het Rijnsburgse tuinbouw - onderwijs. Tot nu toe hebben er twee het diploma in „het tasje" en de derde is druk bezig met de studie er voor. De vooruitzichten zijn echter van dien aard. dat de verwachting is gerechtvaardigd, dat binnen zeer korte tijd veel meer meisjes het on derwijs aan de Rijnsburgse Chr. Tuinbouwschool zullen gaan volgen. Meer meisjes Directeur G. Docter daar over: „Voor de nieuwe cursus, die 1 augus tus begint, hebben zich al enige meisjes opgegeven en het ziet er naar uit, dat er nog wel meer zul len volgen. Dat komt hoofdzakelijk door de vakrichtingen bloemschikken pp bloembinden. Uitermate boeiende beroepen voor meisjes. Zij kunnen daarnaast bijvoorbeeld ook nog kie zen bloementeelt en bloemenhandel Twee vakken, die eveneens van be lang zijn als men in een bloemen- zaak gaat werken. Men moet toch iets van het vak afweten. Trouwens het volgen van twee vakrichtingen is verplicht voor de vierjarige dag school" De Rijnsburgse Chr. Lagere Tuin bouwschool werd in 1948 opgericht. Het begon allemaal heel klein. De lessen werden gegeven in een zaal van de oude Rapenburgkerk en in de oude zondagsschool. De heer G Doc- I ter werd benoemd tot hoofd, zoals dat toen nog heette. Hij kwam van hec lager onderwijs. In z'n vrije tijd He mei ten had hij de akten land- en tuinbouw, onderwijs behaald. Die richting had de liefde van zijn hart. Vandaar, dat hij komende uit het oosten van het land niet veel tijd nodig had 'eel om de benoeming in Rijnsburg it 88' aanvaarden. Het eerste Jaar begon de heer(ci Docter met 16 leerlingen. Heel klein t'en dus Het was het begin van een pe- riode van opgang. Aan de bekwaam- R heid van de heer Docter is het in de hoge mate te danken, dat de Rijns- ro burgse school groeide en in de 23 jaar. die sinds zijn komst verleden tijd zijn, tot in de verre omgeving ige van het bloemkwekers- en handela- rendorp een goede naam heeft ge- ver kregen. De school telt nu 177 leer- ehe lingen voor de vierjarige dagcursus en er volgen 41 de vakschool van1 het leerlingenstelsel of voor de bloe- menteelt en handel in siergewassea is are lek >pe t VOORSCHOTEN In een over volle* „Schuur" sprak Ellen Mac Gillavry over „Het dagelijks leven in de Gouden Eeuw". „Er is sinds die tijd eigenlijk maar bitter weinig veranderd, predikan ten hielpen ook toen donderpreken van de kansen over de verworven heden van de Jeugd, die lang haar wenste te dragen, roken vond men gevaarlijk en trouwen kostte veel geld Dat er in 1971 wel degelijk be langstelling is voor het dagelijks le ven in het verre verleden, daarvan getuigde het grote aantal aanwezi gen bij Ellen in „De Schuur". Op vallend was daarbij de belangstel ling van de Jongeren Aan de hand van dia's hield Ellen een duidelijke en humoristische in leiding. die ze illustreerde met mu ziek op de bandrecorder Bijna drie uur lang werden de aanwezigen ge boeid door het onderwerp. Na afloop was iedereen ervan overtuigd, dat deze eeuw zeer veel overeenkomst vertoond met de tegenwoordige Men klaagde over de ongeïnteres seerdheid van de Jeugd, men vond de schilders van toen waardeloos (misschien hoopgevend voor de hui dige?!), mannen zochten hun ver tier in de Taveerne, want thuis ro ken was er niet bij in vele gevallen, roken was gevaarlijk, dansen uit den boze, de vrouwen vulden hun dagen met boenen, zemen en schrobben enz. Aan koken hadden onze voorgangers een broertje dood. Men kookte voor voor de hele week tegelijk, zodat men een dag vers at en verder kliekjes warmde. We waren een zindelijk volkje. De Engelsen uit die tijd zeiden van ons dat „onze huizen schoonder waren dan ons lijf. maar dat ons lijf altijd nog schoonder was dan onze ziel". Dp kleding was saai, zwart was een geliefde kleur. Men trouwde in het paars of ook in het zwart (vanwege de zuinigheid, want dan kon de trouwjapon de kast in voor een be grafenis) De scholen waren zo geliefd, dat men liever naast de smederij ging wonen dan naast de school Dat gaf minder lawaaij De bij de causerie ten gehore ge brachte muziek gaf samen met het minieme licht van de diaprojector i een extra dimensie aan deze stap terug in de tijd. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een ontploffing van een patroon voor een spijkerrevolver is de 10-jarige Wouter Verel uit de Karbonkelstraat in Alphen vrij ernstig aan de beide ogen gewond geraakt. Groots moment* Tuinbouwschooldirecteur Docter terugblikkend: "Een groots moment e was het toen wij in 1952 het nieuwe gebouw aan de Sandtlaan ingebruik konden nemen en nog dankbaarder waren wij toen wij de belangrijke uitbreiding aan de Spinozalaan kon den betrekken. Eer nieuwe school,Dn niet alleen met modern Ingerichte lokalen, maar ook voorzien van de nieuwste snufjes op het gebied van tuinbouwonderwrijs. Twaalf leraren, waarvan er acht volledig in dienst zijn van de school en vier, die enige uren aan andere onderwijsinrichtin gen lesgeven, zorgen voor het klaar maken van de jongeren voor de praktijk. Het dagonderwijs duurt vier jaar. Het leerprogramma be staat uit algemene vorming (talen, eec wiskunde. studielessen), culturele vorming «muziek, tekenen en bloem schikken), manuale vorming (hand vaardigheid - technische vorming (motoren, lassen en verwarming beroepsvorming (teelten, handel e correspondentie) en opleiding voor middenstandsdiploma. Na het twee de leerjaar moeten twee vakrichtin gen worden gekozen. Er kan een keus worden gemaakt uit bloementeelt- en handel, bloemschikken en -bin den. bloembollenteelt en tenslotte de groenteteelt en -handel". Talen Hoewel op het lesrooster groente teelt en -handel op het programma voorkomen, volgt nu het overgrote deel van de leerlingen het bloemen teelt- en handelsonderwijs. Bij dat laatste spelen de talen een belang- rijkr rol Men kan er Frans. Duits en Engels volgen, doch aan de dag school is dat Duits en Engels. Die talenkennis bepaalt zich in hoofd- zaak tot het spreken Dat heeft men in de bloemenhandel het meest no dig De vaardigheid in het schrijven is ondergeschikt. De vakscholen zijn een vervolg op het lager tuinbouw- onderwijs en op het mavo. Verder biedt de school mogelijkheden voor verdere opleidingen, o.a. middelbare tuinbouwschool, talenstudie, econo mische- en boekhoudcursussen oortgezette technische opleidingen. De heer Docter tenslotte: "De leerlingen komen uit twintig gemeen ten. Uit de Duin- en Bollenstreek, maar ook uit Leiden. Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude, Woubrugge, Oegstgeest, Valkenburg en Wasse naar. Hoogtepunt van het school jaar is steeds weer de bloemenex- positie. Die van dit Jaar is vanmid dag door burgemeester B. H Koo- mans geopend en tot en met vrijdag te bezichtigen van twee uur 's-mid- dags tot 10 uur 's-avonds. We hopen op veel bezoek. Er wordt ook voor lichting over het onderwijs aan de school gegeven". De jongen had op het bouwterrein waar de woningen voor het Algemeen Bouw Pensioenfonds worden gebouwd enkele hulzen gevonden van een spij kerrevolver waarmee spijkers in de muren en het hout worden ge schoten. Bij zijn vondst waren ook enkele niet gebruikte patronen, die door de jongen gistermorgen in zijn woning werden onderzocht. Met een boor probeerde hij de hulzen leeg te maken, daarbij ontplofte een van de ze gevaarlijke patronen en kreeg de Jongen het goleiend hete kruit in zijn ogen. Dokter Cornet verleende eerste hulp en gal de Jongen enke le dagen arrest in een donker ge maakte kamer. Na enkele dagen zal worden bezien in hoeverre zijn ogen zijn beschadigd. BODEGRAVEN De harde noord westen wind was er de oorzaak van. dat kunstenaar en ontwerper Bruno Mertens (56) gistermiddag er van af moest zien de „wieken" van zijn windmobiel op de as te plaatsen. Bru no en zijn helpers besloten reeds na de eerste pogingen er maar mee te stoppen, want het gevaarte begon zo gevaarlijk te slingeren en te stam pen, dat stuk slaan tegen de bodem hiet tot de onmogelijkheden behoor de. Dit alles gebeurde op een stukje weiland nabij het boerderijtje, dat Mertens met zijn vrouw zo'n tien jaar geleden aan het Zuideinde in Bodegraven verkregen. Zij hadden toen een zwerftocht van ruim 15 Jaar door alle landen van Europa achter de rug en vonden het gewenst er wat dat betreft maar eens een punt ach ter te zetten. Met weemoed in zijn stem vertelt de kunstenaar echter nog van zijn tochten vooral door Scandi navische landen, waar hij veel heeft beleefd en veel mensen heeft leren kennen. De thans gereed gekomen creatie heeft hij vervaardigd met assisten tie van de Bodegraafse student Kees Velenturf. Zij zijn er enkele maan den voor In touw geweest. Een soortgelijk windmobiel staat al ln Dordrecht dat vorig Jaar door Prinses Beatrix in gebruik is gesteld. Een model ervan prijkt op 't bureau van de prinses. Het nieuwe model heeft nog geen koper, maar Juist gistermorgen kreeg de heer Mertens een opdracht van de gemeente Assen een windmobiel te vervaardigen. Dit windmobiel is ver vaardigd van zeer licht maar uiterst sterk materiaal, namelijk epoxy hars en fiberglas. De heer Mertens gaf de verzeke ring. dat zodra het windstil is hij opnieuw zal trachten de „wieken" van het windmobiel op de as te plaat sen, waardoor Bodegraven aan de zuid-oostzijde een bijzondere blik vanger zal hebben gekregen. Op de foto: het windmobiel wordt door Bruno Mertens (links) en zijn assistenten weer op de plaats ge bracht. Foto Leidsch Dagblad BOSKOOP Burgemeester en wethouders van de gemeente Bos koop vinden het een onverteerbare zaak dat de ANWB volhardt in haar weigering de naam van Boskoop op de bewegwijzeringsborden op rijks weg 12 (Den Haag-Utrecht) op te ne men. Na enkele vergeefse pogingen heeft ook de Bond v. Plantenhande- laren zich met deze „kwestie" be moeid Ook zal deze bond haar leden die tuinderijen langs genoemde rijks weg hebben, voorstellen aanduidin gen naar Boskoop in hun tuinen te plaatsen. De door het gemeentebe stuur verzochte plaatsaanduidingen stonden voor 1968 wel op de borden. D? ANWB heeft op de herhaalde ver zoeken medegedeeld dat zij niet meer tot bijplaatsing van „Boskoop' kan overgaan. Met Rijkswaterstaat is zij van mening dat niet meer dan twee plaatsnamen op de borden mo gen worden vermeld. Uit onderzoe kingen is namelijk gebleken dat de gemiddelde verkeersdeelnemer niet meer dan twee informaties tegelijk kan verwerken. Bij B. en W komen klachten bin nen van vervoerders van planten uil alle windstreken van de wereld die Boskoop niet kunnen vinden. Het college van B. en W. heeft aan de ANWB geschreven dat ze het absurd vindt te veronderstellen dat een chauffeur uit Skandinavië maar moet weten, dat hij de afslag Al- phen-Bleiswijk moet nemen om in Boskoop te komen. De ANWB is evenwel van mening dat de automo bilist zich dan maar tijdig moet oriënteren en kan navragen dat voor Boskoop de aanduiding Gouda-Wad- dinxveen geldt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8