„PRIJZEN NA HALF MAART NOG AAN BANDEN" EURO- HART WEEK Vissers zijn bezorgd over vervuild water kom, „Luchtverdediging was een succes" de postgiro Vakbonden willen interimadvies SER Rumoerig carnaval in Breda Oud-kolonel Molenaar in stafwerk over meidagen 1940 Ondernemers verwachten: neem postgiro: alles gratis en nog 23% rente toe. da's makkelijk! CONFERENTIE OVER SCHONE AUTO MOTOREN Hirohito 10 oktober in ons land OOK LESLIE VAN HOUTEN BEKENT Collins wordt museum directeur 15 geivonden BREES JR. DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De kinderen van Benthuizen hebben ingehaakt op de euro- hart-week, welke gisteren werd geopend door mr. J. P. F. H. Klop- penborg, secretaris-generaal voor Sociale Zaken en Volksgezond heid. De jeugd van Benthuizen vestigde met spandoeken de aan dacht op het trimmen en deelde papieren harten uit. Wethoude Gommers nam op het bordes var het gemeentehuis de eerste har ten in ontvangst. (Foto Leidsch Dagblad) DEN HAAG (ANP) Een punt, dat de visserij met de allergrootste zorg vervult is de milieuverontreini ging. Dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, voorzitter van het Visse rijschap zei gisteren op een verga dering van 't Visseryschap: „De wa terverontreiniging grijpt snel om zich heen en in bepaalde gevallen is de invloed daarvan op de groeisnel- van mosselen, op kwaliteit en smaak van de vis duidelijk merkbaar". Dr. Kranenburg beschouwde het In werking treden 1970 van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren als een stap vooruit, maar verwacht te niet dat de feitelijke omstandig heden hierdoor snel zullen veran deren. De Oosterschelde vervult naar zijn mening een functie in het proces van zuivering van de kustwateren, doordat de stroom van vuil uit de Westerschelde zich niet onmiddellijk langs de kust naar het noorden kan bewegen. Met de mi lieuverontreiniging hangt z.i. onmid- ADVERTENTIE dellijk samen de kwestie van het afsluiten van de zeegaten, zoals de Oosterschelde en de Waddenzee Niet minder dan de waterveront reiniging is de overbevissing een dreiging voor de visserij, zo meende dr. Kranenburg. De teruglopende vangsten van tong, inkomstenbron bij uitnemendheid voor de kleine zeevisserij, doet in visserskringen een Wat de haringvisserij betreft heeft Wat de haringvissrrij betreft heeft het Nederlandse visserijbedrijf er met de meeste klem bij de Neder- EINDHOVEN (ANP) De staats secretaris van Buitenlandse Zaken, H J. de Koster, heeft vanochtend in Eindhoven een conferentie geopend over de luchtvervuiling door auto motoren, die op initiatief van de Ver. Staten in het kader van het NAVO-programma inzake milieu hygiëne (ccms) wordt gehouden. De staatssecretaris merkte op, dat toen de Verenigde Staten enige maanden geleden aankondigden de ontwikkeling van schonere motoren mogelijk te willen inpassen in het raam van de milieuhygiëne, de be langstelling van Nederland onmid dellijk was gewekt en niet zonder reden. Nederland is een dicht bevolkt land, de autodichtheid is groot en snel groeiend, de luchtverontreini ging door uitlaatgassen is een be langrijk probleem geworden, dat wij moeten aanpakken en daarom is de Nederlandse regering verheugd dat een dergelijke conferentie in ons land wordt gehouden. De bewindsman zette vervolgens uiteen, dat de strijd tegen de lucht vervuiling niet nieuw is. De bijeen komst zal de komende dagen verschil lende aandrijvingssystemen bezien en de grondslagen en praktische toepas sing welke ingewikkelder zijn dan die waarmee destijds Simon Stevin te maken had en die hem inspireerden om met zijn zeilwagen te gaan ex perimenteren. bespreken. landse overheid op aangedron gen, alsnog drang uit te oefenen op België en Frankrijk opdat deze hun vissers door internationale regelin gen de beperkingen opleggen, die de Noord-Atlantische visserij commis sie heeft aanbevolen en die andere Europese landen, waaronder Neder land, wel hebben aanvaard. LOS ANGELES (euter) Leslie van Houten, de Jongste verdachte in het proces inzake de moord op de filmster Sharon Tate en anderen, heeft gisteren bekend medeplichtig te zijn aan het doden van de miljo nair Leno la Bianca en zijn vrouw. De 21-jarige Leslie verklaarde, dat Charles Manson, het hoofd van de commune waarvan zij en de andere j verdachten lidwaren, niet bij de moordpartijen aanwezig was. Eerder hadden ook Patricia Krenwinkel en Susan Atkins medeplichtigheid aan de misdaden bekend. WASHINGTON <AFP) De voor malige Amerikaanse astronaut Mi- cheal Collins is afgetreden als onder minister van Buitenlandse Zaken be last met de voorlichting over het Amerikaanse buitenlandse beleid. Hij gaf deze post, die hij sinds 14 maanden bezette, op om directeur te worden van het Nationale lucht- en j ruimtevaartmuseum in Washington. Dit museum vormt een onderdeel I van het Smithsonian Institute. Colling behoorde tot de bemanning j van de Apollo-11, waarvan twee an- dere leden de eerste voetstappen op I de maan zetten. (Van onze sociale redactie) DEN HAAG Ook na half maart blijven de prijzen aan banden, zo verwachten de industriële werkgevers en ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De onderne mers willen daarmee wel instemmen mits de verwachte loonkostenstijging voor een deel mag worden doorgegeven in de prijzen. De algemene prijsmaatregel, die nu van kracht is. dateert van be gin november vorig jaar en loopt half maart af. Minister Nelissen (Economische Zaken) zal spoedig na een gesprek met de prij zen overlegcommissie een beslis sing nemen over het prijsbeleid. De tegenwoordige prijsmaatregel heeft de vorm van een calculatiebe schikking. Daarin wordt aangegeven welke externe kosten de ondernemer mag doorgeven in de prijzen. Bij de afkondiging van de prijsmaatregel werd het de ondernemers ook toege staan de gevolgen van de vierhon derd gulden-golf in de prijzen door te berekenen. Acceptabel pen door de overheid in afzonderlij ke cao's) en artikel twee van de prijzenwet (gedetailleerde prijsvoor- schriften) in de ijskast zette. Het la niet mogelijk nog voor de verkie zingen met een volledig advies te komen omdat nog gegevens van het Centraal Planbureau nodig zijn. TOKIO (AP) Keizer Hiro hito en Keizerin Nagako zullen van 28 september tot 13 okto ber een historisch bezoek aan Huropa brengen het wordt de eerste buitenlandse reis van een egerend keizer van Japan. Koningin Elizabeth en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, hebben zich bereid ver klaard Japan op een nader te bepalen tijdstip te bezoeken. Ook dit wordt een historisch bezoek, aangezien tot dusverre nog geen enkele regerende Britse vorst voet in Japan heeft gezet. Hirohito en de keizerin zul len officiële bezoeken brengen aan Groot-Brittannië, België en West-Duitsland. Verder zullen zij informele of particuliere be zoeken brengen aan Frankrijk. Denemarken, Zwitserland en Nederland Op de heen en terug weg zullen zij gedurende korte tijd verblijven te Anchorage in Het keizerlijke paar wordt op 29 september voor het staatsie- bezoek in Brussel verwacht. Van uit Brussel reizen de keizerlijke gasten op 2 oktober naar Parijs. Het onofficiële bezoek aan Ne derland begint op 10 oktober en zal een dag duren. De heer Perquin, voorzitter van de Ondernemersfederatie (onderne mers in midden- en kleinbedrijf), meent dat er veel kans is op een ver lenging van de werkingsduur van de prijsmaatregel. Nu er een loonmati- gingsbesluit is vindt hij dat ook wel acceptabel mits de nu verboden door berekening van loonkosten opnieuw wordt bezien, zoals de minister ove rigens ook heeft toegezegd. De ondernemers menen dat er al le aanleiding is loonkostenstijgingen veroorzaakt door loonsverhogingen die de geraamde produktiviteitsstij- ging (3.5 procent) te boven gaan, voor doorberekening in aanmerking te brengen. Handhaving van de prijsmaatregel na half maart moet ook niet betekenen dat de prijsmaat regel even lang duurt als de loon- pauze. SER-advies De vakbeweging wil dat de So ciaal-Economische Raad nog vóór de verkiezingen een interim-advies uit brengt over lonen en prijzen. In dat Interim-advies zou ook moeten wor den opgenomen dat artikel tien van de Loonwet (de bevoegdheid van de overheid een loonpauze in te voeren) zal worden opgenomen in een zoge naamde conjunctuur-raamwet. In ondernemerskringen bestaat weerstand tegen het uitbrengen van een interim-advies in april. Zo me nen de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf dat het verstandiger is in de zomer met een volledig en gedegen advies over het conjunc tuurinstrumentarium te komen. Vorig Jaar begon de Sociaal-Eco nomische Raad met een studie over het meest gewenste samenstel van wettelijke maatregelen, waarmee de conjunctuur kan worden beinvloed. Toen al werd gedacht aan een con junctuur-raamwet, waarin alle wet ten op dit gebied zouden worden op genomen. Kernstuk van dit advies is een vrij loon- en prijsbeleid. Vooruitlopend op het volledige ad- j vies kwam de SER vorig najaar al j met een uitspraak die tot gevolg had dat de regering het fel omstreden rartikel acht van de loonwet (ingrij- BREDA (ANP) In Breda was het tijdens de carnavalsdagen bij zonder rumoerig. Zeker vijftien men sen moesten na vechtpartijen wor den opgenomen of behandeld in zie kenhuizen. In het .Jgnatius Ziekenhuis" ligt een 26-Jarige Bredanaar. die zondag avond door een nog onbekende Jonge man met een mes werd gestoken. Dat gebeurde, nadat de Bredanaar een groepje jongens had gevraagd op te houden met het slaan op en 't zich laten vallen tegen geparkeerde auto's. De man werd direct door drie van de Jongens afgetuigd. Kennissen konden hem ontzetten, waarna hij de vlucht nam. Hij werd echter achtervolgd door een van de jongens, die hem een 12 centimeter lange snee in de bovenarm bezorg de. De echtgenote van de man werd door andere jongens getrapt en ge slagen. Een 26-Jarlge lasser uit Rotterdam, heeft zondagavond in carnaval vie rend Breda van drie meter afstand een schot gelost op de portier van 'n bar aan de Havermarkt. De Rotter dammer had 's-middags ruzie gehad met de portier, die hij ervan ver dacht zijn feesthoedje afgepakt te hebben. Toen de ruzie niet bijgelegd kon worden, reed de lasser terug naar Rotterdam waar hij' zijn meis je thuis bracht. In zijn eigen woning haalde hij twee revolvers met zes scherpe patronen, waarmee hij te rug ging naar Breda. Omstreeks halfelf 's avonds wilde. h(J de zaak met de portier uitpraten. Deze herkende echter de man en probeerde de deur dicht te slaan. Direct trok Van C een van de revol vers en vuurde vanaf de heup. De portier werd in zijn zitvlak getrof fen. Hij slaagde er nog ln, eer Van C een tweede schot kon lossen, sa men met anderen de man te over meesteren. De politie was snel ter plaatse om de lasser over te nemen. LEIDSCH &t DAGBLAD Kamerleden speculeren op het ogenblik veel over hun lot, voorzo- rer dat samenhangt met de verkie- jingen van eind april. En in die spe- julaties spreekt dr. W. Drees Jr. een belangrijke rol. Na de figuur van Koekoek, na de opkomst van D'66, is hij het derde politieke fenomeen in acht Jaar. Zal hij de Partij van de Arbeid uithollen? Ziet hij kans de stemmen van de VVD, de liberalen die zo aardig in de lift leken te zit ten. weg te slepen? Wat is zijn trek kracht voor de massa zwevende kiezers? Vragen die veel gesprekken aan het Haagse Binnenhof beheer sen En daarbij schat men de voorma lige topambtenaar van het depar tement van Financiën goed voor 5 tot 15 zetels. Velen achten het mogelijk dat door Drees' optreden de confes sionelen en de VVD geen meerder heid behalen en dat zij hem nodig zullen hebben als minister van Fi nanciën. Dat is een mooi resultaat voor een nieuwkomer in de politiek, die bo vendien nauwelijks een partij achter zich heeft. DS'70 in het parlement is noch een meeslepende, noch een ho mogene beweging. Van een program ma is, totdat Drees Jr. op het tapijt verscheen, weinig gebleken. Nu des te meer, en dat programma doet de progressieven in ons land wel twij felen aan de letters DS, democra tisch socialisten, uit de naam van de nieuwe partij. Vooral van dat socia lisme blijkt bij Drees Jr. niet veel, vinden zij. Voor hen is hij de ver persoonlijking van een soort conser vatisme, een Hollandse Enoch Powell. Overigens een politicus die op stemmen van arbeiders kan reke nen. Drees is allerminst een kleurrijk politicus als Powell. Hij koestert geen extreme ideeën Maar we kun nen het er wel over eens zijn, dat hij het „gaat maken." Eerst werd dat nog uitsluitend toegeschreven aan de trekkracht van de naam Drees, maar politiek geïnteresseer den komen daar steeds meer van te rug. Want Drees spreekt de kiezers zonder meer aan. De man die duide lijk zenuwachtig is onder het licht van de televisielampen, maakt in druk. Dat blijkt wel uit de reacties op zijn plannen voor belastingbespa ring van anderhalf miljard gulden Doelmatigheid in de overheidssec tor. dat is het punt waarop Drees jr. hamert. De andere politieke partijen nemen hem daarbij serieus Minister Veringa, lijsttrekker van de KVP, reageert onmiddellijk, en zegt dat hij voor het onderwijs die besparin gen niet ziet zitten. Oud-minister van Financiën Vondeling verzet zich te gen besnoeiing van de ontwikkelings hulp, vooral op ideeële gronden. Voor de VVD treedt staatssecreta ris De Koster op: een liberale staats secretaris, die overheidssubsidies en gemeenschapuitgaven verdedigt te gen de zich socialistisch noemende politicus Drees. Bij het publiek slaat Drees' idee aan. Hij zegt niet alleen dat de inflatie moet worden bestre den. maar geeft ook aan hóe dat zou kunnen gebeuren. Dat alles volgens de oude wijsheid: als het niet uit de lengte kan, dan moet het maar uit de breedte. Drees wordt daarmee de automa tische keuze van velen die al jaren op zoek zijn naar een partij tussen de Partij van de Arbeid en de VVD in. Voor de kiezers maakt het in gro te meerderheid weinig uit of die be zuinigingen gebeuren in een sector als cultuurbeleid. Want ondanks, of misschien wel mede dankzij de BBK, blijft cultuur en gebied voor een elite. Voor de overgrote meerder heid blijft het toneelexperiment een onbegrijpelijke zaak. blijft pornogra fie een doorn in het oog en niet iets wat je wel kunt laten gaan. De groei van het ambtelijk appa raat, het reizen van ambtelijke dele gaties naar wereldtentoonstellingen een onbegrijpelijke zaak, als er een loonpauze is, maar de overheid niet zichtbaar bezuinigt. Drees wil wél bezuinigen op dat apparaat. De ontwikkelingshulp mag een noodzaak zijn, maar is nooit popu lair geworden. Drees wil er wel op bezuinigen. Zijn tegenstanders kunnen tegen hem tekeer gaan, zij kunnen zijn punten verwerpen. Maar dan worden zij gedwongen andere besparingsko nijnen uit de hoge hoed te toveren. Want voor het eerst sinds de groei van het overheidsapparaat na de tweede wereldoorlog is er een politi cus, die besparen in de overheids sector mogelijk vindt, ten bate van nationale noden als de woningnood bijvoorbeeld. De rest van het programma van Drees jr. zal de kiezers een zorg zijn. Ook het feit dat hij met zijn programma een eind wil maken aan de gedachte van maatschappelijke solidariteit, zoals zijn vader altijd heeft gepredikt. Er is een politicus die zegt dat er bezuinigd kan worden. Die niet on der stoelen of banken steekt dat hij wars is van maatschappelijke expe rimenten. Die gelooft dat uit de hou ding van Kabouters en Dolle Mina's een burgeroorlog kan voortvloeien, die orde en rust wil. zonder de ge lijkhebberige toon van CHU-leider Udink aan te slaan. Vergelijkingen met Colijn en Koekoek hebben wei nig zin. Er is een nieuwe Drees. JRS Hitler had „A-Tag", de dag voor de inval in Nederland, al verschil lende keren uitgesteld en vrijwel steeds op grond van berichten over de weersgesteldheid. Het wachten was op enkele dagen gunstig vlieg weer. Ongetwijfeld Kan dan ook worden gesteld dat het weer in ons land het startsein heeft gegeven voor de Duitse veldtocht tegen het Westen. De Fiihrer, die aanvankelijk maar matig belang stelde in Nederland, was begin 1940 door veldmaarschalk Goering volkomen gewonnen voor de gedachte met een grootste lucht landingsoperatie, gesteund door het leger, „Nederland van de kaart te vegen". Hij raakte zelfs zo in de ban van Goering's idee, dat hij zich zeer intensief met het uitgebroede luchtlandinsgplan „operatie Gelb" (geel) ging bemoeien. Zeer tot on genoegen van zijn generaals. Speidel De chef van de tweede Duitse luchtvloot, generaal-majoor W. Speidel, schreef later knorrig „Tij dens de maanden durende tijd van organisatie en voorbereiding van de luchtlandingsonderneming hadden zowel Hitier als Goering zich er in steeds sterkere mate en tot in de tails ingrijpend mee bemoeid, en wel zeer vaak met passering van de in wezen verantwoordelijke comman dant van de tweede luchtvloot, die 'pas achteraf gewaar werd van de reeds lang genomen beslissingen". De naam van Speidel duikt ver schillende malen op in het stafwerk van oud-kolonel Molenaar over de luchtverdediging in de meidagen 1940. Wat deze Duitse generaal voor en tijdens de oorlog heeft uitgevoerd is ongeveer bekend. Molenaar citeert Speidel alleen om aan te geven hoe scherp Hitiers ha viksogen op Nederland waren ge richt, hoeveel belang Goering hechtte aan een snelle verovering, en de korte maar bloedige slag die onze luchtverdediging als gevolg daarvan moest leveren. Ondanks de overweldigende inzet van vliegtuigen, mensen en mate rieel hebben de luchtlandingsope raties van 10 mei 1940 de Duitsers niet het snelle succes opgeleverd waarop zij rekenden. De landingen op de vliegvelden Valkenburg, Oc- kenburg en Ypenburg rond Den Haag mislukten door Nederlands grond- en luchtafweer Mischie-> heeft dit sterke verzet hier, zegt Molenaar, de val van de Grebbell- nie versneld doordat de reserves werden vastgehouden. De Duitse verliezen aan vliegtuigen in de vijfdaagse strijd boven ons land noemt Molenaar onevenredig hoog. Van de ongeveer 930 werden er 328 uitgeschakeld. Dat betekent dat in die paar dagen ruim twaalf procent van het totale verlies van 2.694 Duitse vliegtuigen dat in drie maanden in Noorwegen, Denemar ken, Nederland. België, Frankrijk en Engeland werd geleden, op Va- derlandsche rekening komt. Gevoelig Voor de Duitse luchtmacht beteken de dit een gevoelige slag. Het getal van 328 is waarschijnlijk nog aan de lage kant omdat het gebaseerd is op onvolledige gegevens van de Duitse kwartiermeester-generaal. Overste A. P. de Jong, hoofd van de luchtmachtvooriichtingsdienst in Den Haag, is door gewoon turven van verongelukte toestellen al tot 355 gekomen. Nederland had bij de inval van de Duitsers twee prototypen van een radarapparaat, zo onthult Molenaar. Geestelijke vader en constructeur ervan was jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier, lid van de commissie voor psychische bestrijdingsmiddelen. De apparaten hadden een reikwijdte van ongeveer 15 kilometer. Er wer den proeven mee gedaan op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Na de inval zijn de twee toestellen naar Engeland vervoerd. Daar bleek Von Weiier dat zijn vinding niet veel afweek van de apparatuur die de Engelsen hadden ontwikkeld, hoewel het op enkele punten verder was.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7