VREDE IS NOG VER WEG" "5*" Geldloper van 2 ton beroofd egenaanval Zuid-Vietnam tot stilstand gebracht U telt mee Druk van Amerikanen Zonnige perioden BINNENHUIS7I Él BINNENHUIS7I ban waarschuwt tegen voorbarig optimisme Leidens burgemeester ridder Ned. Leeuw Carnavals- gangers in brand (Due/ ^ïlteuws PIL VOOR DE DUIVEN IN AMSTERDAM Kabouters doen mee aan kamer verkiezingen Meis achter vakbonden ericht 1 maart I860 MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 No. 33331 EIDSCH DAGBLAD teur: G. Koopman kdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bR vooruitbetaling), giro 57055, losse nummert f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat 18 uur) JERUZALEM, NEW YORK (Reuter, AFP, AP) De Israëlische regering heeft zich gisteravond in een com muniqué bereid verklaard met Egypte te onderhandelen over alle onderwerpen met betrekking tot een vredes akkoord. Overigens kan Israël niet instemmen met de volledige terugtrekking van zijn troepen achter de bestandslijnen van voor de zesdaagse oorlog in 1967, maar het is wel bereid zijn troepen terug te trekken achter veilige en erkende grenzen, die in een akkoord vastgelegd moeten worden. lIGON, PHOM PENH, DA iG. BELGRADO, NEW YORK AFP, Reuter) De Zuidviet- se actie in Laos bevond zich en in een impasse: het offen- lijkt door de Noordvietnamezen tilsfand te zijn gebracht. Zuid- ese troepen probeerden zich ren te bevrijden uit een omsin- waarbij zware verliezen wer- geleden. De belangrijke weg nier één, die de Cambodjaanse dstad Phnom Penh met de Zuid- lamese hoofdstad Saigon ver- L is in de nacht van zaterdag 8 tondag door Noordvietnamezen ietcong afgesneden, '-correspondent Barton meldde ren uit Qoeang Tri, dat 150 tnan vietnamezen, overgebleven van strijdmacht van 450 man, zich tend een weg hebben gebaand uit omsingelde landingzone en con- hadden gemaakt met een ande re Zuidvietnamese eenheid, ruim drie kilometer verderop. Het was niet duidelijk wat er met de vermiste driehonderd man is gebeurd, die sinds donderdag onder Noordvietna- mees vuur hebben gelegen. Ameri kaanse helikopters die zwaar luchtdoelgeschut ontmoetten zijn erin geslaagd een aantal gewonden te evacueren alvorens de basis werd ontruimd. Volgens berichten uit Da Nang is het vrachtwagenverkeer van de Noord vietnamezen op het stelsel van we gen. dat bekend staat als de "Ho Tsji-minh-route" en dat 45 km bezet is. in de afgelopen weken ondanks de zware aanvallen van de Zuidviet- namezen verdubbeld. De communis ten hebben nu aanvoerwegen geko zen. die meer naar het westen zijn gelegen en vroeger minder gebruikt werden. In kringen van Amerikaan se vliegers die de route dagelijks be- De volkstellingeen noodzakelijk kwaad?een kost baar goed? Een vraag kortom waarover getwist kan worden. Maar één ding staat vast. U telt zelf mee voor deze krant. Probeer het: word abonnee van het Leidsch Dagblad en tel die hoeveelheid plaatselijk nieuws eens Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n 'k word abonnee per 10 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. stoken gelooft men evenwel, dat het belang van het wegenstelsel onver mijdelijk achteruit moet gaan. Per dag worden gemiddeld ruim honderd vijandelijke vrachtwagens vernie tigd; sinds oktober verleden Jaar waren dat er zevenduizend. Nu het droge seizoen ten einde gaat lopen idat ls in mei a.s.) krijgt Hanoi het zeer veel moeilijker om mensen en materieel zuidwaarts te sturen. In Belgrado werd vernomen, dat het officiële blad van de Chinese par tij president Nixan heeft gewaar schuwd "niet de beginselen van de aardrijkskunde te vergeten". "Laos ligt niet in noordwest-Europa of in Zuid-Amerika, maar in het noorden van Indo-China". Daarom is China "vastbesloten doeltreffende maatre gelen te nemen". Ook de "New York Times" heeft kritiek op Nixon laten horen: het blad waarschuwt dat men de moge lijkheid van een nieuwe confrontatie der super-mogendheden in Azië niet kan uitsluiten. De NYT verwijt Nixon de oorlog uit te breiden, daarbij gok kend op verschuiving van de dag der afrekening „nu de vietnamisering niet heeft gewerkt". In Parijs verklaarde de Franse oud-premier Couve de Murville, die enige maanden geleden in China Mao Tse-toeng heeft bezocht, niet te geloven dat China in Indo-China tus senbeide zal komen. Hij bleek van mening, dat de Chinezen dit alleen zouden gaan doen en wel tegen hun wil als er absoluut geen an dere keus is. De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Minimum temperaturen van 3 graden aan zee tot ongeveer min 2 graden plaatselijk in het binnen land. Maxima omstreeks 8 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 23 FEBRUARI Zon op: 7.4C uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 5.47 uur; onder: 12.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.29 en 13.51 uur; laagwater te 9.33 en 22.06 uur. LEIDEN Vandaag op de dag van zijn afscheid als burgemeester van Leiden is mr. G. CL v. d. Willigen tegen het middaguur ridder gewor den in de orde van de Neder landse Leeuw. De commissa ris der Koningin, mr. J. Klaasesz, was samen met zijn chef kabinet mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen naar Leiden gekomen om in de kring van de wethouders en de familie van de burgemees ter de versierselen uit te rei ken (op foto LD/Holvast). De commissaris klaagde over zijn rit naar Leiden van wege het gesloten zijn van de spoorwegovergang in de Haagweg. maar noemde Lei den een mooie stad, wel een uiterst moeilijke. Hij bracht burgemeester v. d. Willigen dank voor de wijze, waarop hij deze stad heeft bestuurd als laatste in zijn 32-jarige burgemeesterscarrière, die in Lekkerkerk begon en in Haarlemmermeer werd voort gezet. Mr. Klaasesz: „Je ivas uit het goede hout gesneden maar je had in je Lekker- kerkse periode één ding tegen om weg te komen: je liberale gezindte". Het was niet de enige hu moristische opmerking van de commissaris. Ook burge meester v. d. Willigen ivas in zijn dankwoord op dreef. Tot mr. Klaasesez zei hij o.m.: Jk heb altijd gedacht, dat je de pest aan me had" Dat dankivoord richtte zich ook tot wethouder Menken, die namens de wethouders de (Lraagspeld van de onder scheiding had aangeboden Zie ook stadspagina Het Israëlisch kabinet beraadde zich vier uur lang alvorens het com muniqué uit te geven. Israël dringt niet aan op directe onderhandelin gen, die door Egypte zijn geweigerd. Het vredesoverleg onder leiding van de VN-bemiddelaar Jarring zou voortgezet moeten worden, aldus het communiqué. Minister van Buiten landse Zaken Eban waarschuwde „zelfs tegen voorzichtig optimisme," want, zo zei hij, „wij hebben nog een lange weg vol obstakels te gaan". Ook het Egyptische kabinet heeft gisteren overlegd over de ontwikke ling in het Midden-Oosten. De minis ter van Voorlichting Fajek zei na af loop, „dat het nu voor de wereldopi nie duidelijk is, dat Israël geen vre de wil, maar zijn expansionistische politiek aan de Arabische landen wil op leggen." Hij verklaarde dit vóór dat het communiqué in Jeruzalem werd bekendgemaakt. Minister Eban gaf nog te kennen, dat er een tegenstrijdigheid in het Egyptische voorstel was, aangezien er voorwaarden (terugtrekking van Israëlische troepen) werden verbon den aan onderhandelingen over een vredesverdrag. Een verdrag is een jzaak van vrije overeenstemming tus sen de ondertekenaars en niet de ge hoorzame aanvaarding door de een van de eisen van de ander. Volgens Israëlische Journalisten ls de regering-Meir zich terdege be wust van het Amerikaanse verlangen enige haast te maken met het vre desoverleg (dit met het oog op pre sident Nixons verkiezingscampagne voor 1972). Het Amerikaanse blad „Time" be richt, dat Israël heeft besloten aan zienlijke stukken grondgebied aan de Arabieren terug te geven in ruil voor vrede, maar tevens van de Arabie ren grensherzieningen zou eisen. Ten aanzien van Jeruzalem zou Is raël niet van enig compromis willen weten, zij het met vrije toegang tot de „heilige plaatsen." I AMSTERDAM (ANP) Teneinde de overlast van duiven te verminde- ren zal in Amsterdam duivenvoer j met een hormoonpreparaat worden toegepast dat de vermeerdering moet tegengaan. In het buitenland worden reeds proeven hiermee genomen. De ze wijze van beperking zal gecombi neerd worden met het vangen van duiven. Dit antwoorden B. en W. op vragen van de raadsleden Van Duijn (Ka bouters) en Pais (VVD). Dezen wil den weten of het Juist is dat twee derde van het duivenstand in Am sterdam (ongeveer 10.000 van de 15.000) zal worden afgemaakt. Ze verzochten B. en W. een onderzoek te laten instellen naar meer huma nitaire methoden om de overlast te beperken en in afwachting van de uitkomsten de afslachting op te schorten. UTRECHT (ANP) Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is voor het gebouw van de Middenstands- bank aan Achter Sint Pieter In Utrecht een roofoverval gepleegd op een geldtransportauto (een kleine personenauto). De buit van de over val bedraagt ruim twee ton. Op het moment dat de hoofdgeldloper uit de geldwagen wilde stappen, stond er plotseling een man voor hem, die de geldtas uit zijn handen rukte. Voor hij iets kon doen zette de overvaller het op een lopen en stap te in een even verder staande Ci- troën DS. Deze auto reea met grote snelheid In verboden richting de straat in het hartjp van de oude stad. In de wagen zaten drie ge maskerde mannen. De Citroën, die een half uur later op de Lijnmarkt in de Domstad leeg werd terugge vonden, bleek te zijn gestolen. Wel trof de politie een vuurwapen aan In de achtergelaten wagen. Volgens een woordvoerder van de bank zijn alle nummers van de ge stolen bankbiljetten bekend. Hij ver telde verder dat er weliswaar een aantal veiligheidsmaatergelen getrof fen was, maar dat alles te snel In zijn werk was gegaan om ln wer king te kunnen treden Er zaten in de geldwagen volgens voorschrift twe mannen. Het gestolen geld moest worden overgebracht van het kan toor van de bank in Amersfoort naar dat in Utrecht. DEN HAAG (ANP) Onder de naam "Kabouters" zal ln alle acht tien kieskringen van ons land wor den deelgenomen aan de komende verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Hiertoe hebben kabouters uit Alkmaar. Amersfoort, Amsterdam. Beverwijk, Driebergen, Den Haag, Heiloo, Nijmegen, Tilburg, Utrecht. Zeist en andere oorden het afgelo pen weekeinde besloten. De financie ring is nog een kabouterprobleem, maar voor driekwart zijn de waar borgsommen van f 1.000 per kies kring voorhanden, naar Casper Schuckink Kool uit Den Haag mee deelde. Hij koesterde de verwachting, dat nog veel geld binnenkomt, opdat ook het Nederlandse volk een fraaie verkiezingskrant kan worden be zorgd. Nieuw is, dat "kabouters" geen lijsttrekker kent. Er wordt gewerkt met wat de mannen en vrouwen van Oranje Vrijstaat een ronde lijst noe men. Dit houdt in, dat in elke kies- i kring een andere naam boven aan de lijst prijkt. Deze naam zal ook in andere kringen op de lijst staan. Ge geven het feit. dat er dertig namen op een lijst mogen voorkomen, bete kent dit. dat er per kieskring nog 'n twaalftal tweedekamerkandidaten kunnen worden geplaatst. WEESP (ANP) Tüdens de fees telijkheden van de carnavaLsvereni- ging „De Weesper moppen" in Weesp, hebben twee inwoners van Neder- horst den Berg dit weekeinde dusda- nige brandwonden opgelopen, dat zij: zwaargewond in het Majella-zieken- huis moesten worden opgenomen. Door nog onbekende oorzaak vloog het gorilla-costuum van een van bei den in brand, waarbij de vlammen zo fel brandden dat ook het gorilla- costuum van de tweede vlam vatte. De van hennep vervaardigde bran-1 dende kostuums werden met een I brandblusapparaat gedoofd. Vanochtend verkeerden de twee mannen, die tweede graadsverbran dingen hadden opgelopen, nog in le vensgevaar. OUDE PEKELA De Groninger stakingsleider, de CPN-er Fré Meis, stelt zich op achter de vakbonden. Dat liet hij zaterdagmiddag weten tijdens een vergadering van de ver schillende actiecomité's die hij als adviseur dient. De grote NVV-demonstratle die op 17 april in Groningen wordt gehou den en waar men tienduizenden on tevreden Groninger arbeiders ver wacht zal ook worden gesteund door Meis. De vakbond is niet zo gelukkig met deze handreiking. Men zegt dat Meis opnieuw bezig ls eee ooïfiteke stunt uit te halen Reusachtige 'vrouwen van politie* werden gistermiddag meegevoerd in de carnavalsoptocht in Maas tricht. Vooral het zuiden van ons land heeft zich voor enkele da gen diep in het feestrumoer ge stort. Maar ook in onze con treien hebben de carnavalsvier ders ziel niet onbetuigd gelaten. Op diverse pagina's vindt men de weerslag hiervan. C Volgens een gehouden enquete is vjjf procent van de Nederlandse bevolking niet bereid me« te werken aan de volkstelling 20 pro cent weet het nog niet, de rest doet meePAGINA 13 Na de Franse piloten staken nu ook de directies van de lucht vaartmaatschappijen PAGINA 15 Bij de sport natuurlijk het schaatsen in Inzeil. Ard Schenk behaalde brons tussen de sprint- fenomenen. Atje Keulen-Deelstra werd door een val uitgeschakeld. In de topvoetballerij gaat het ADO niet best. De Hagenaars moesten afhaken door een neder laag tegen FC Utrecht. Feijenoord 22-35 Sparta 22-34 AJax 22-34 FC Twente 22-32 PSV 22-34 ADO 22-31 Gevangenis na olieverlies De kapitein van de Noorse tanker „Po- lycommander" is in het Spaanse El ferrol tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete veroordeeld. Zijn schip was in mei in Vigo in het noord westen van 't land aan de grond ge lopen. waarbij een hoeveelheid olie uit een lek gestoten tank stroomde: 3.000 mannen hadden een week no dig om de rommel op te ruimen. 5" internationale beurs voor woninginrichting: 12000m2 woon ideeön (toekomst) keuken het Jweede? huis X tuincentrum win een prijs met tafetdekken vete noviteiten 19tm28febr. ahoy'hal rotterdam -zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur Vit het Leidsch Dagblad van 21 Februari 1871 's Konings verjaardag werd alhier op de gebruike lijke wijze herdacht. Wegens den ongunstigen toestand van het terrein der Ruint werd geen parade gehouden I Advertentie) Te huw een modern ingericht bo venhuis vijf kamers, zolder kelder en verdere gemakken Huurprijs f 350 per jaar Te bevragen bij Meijer, Mart Wijk VI no. 1230.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1