Er moet hier Leiden altijd lontzettend veel ^gepraat worden Burgemeester G. C. van der Willigen legt deze maand zijn functie neer t BISTRO FONDUE UC-project verlaagt kernwapen-drempel 'IK HEB HIER DE ZEVEN MAGERE JAREN GEHAD' DOGTEROM LUXAFLEX Vereniging van huisvrouwen nam driemaal afscheid weging ïeem elmua, toega Pacht iTERDAG 20 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD een s Ver; ■kerl Twei eenst imiss n 1) LEIDEN Achter de lange burgemees- k lerscarriére van mr. G. C. van der Willigen (63) komt deze maand een punt te staan. 3 Ruim een jaar voor hij de eindpaal (de 8pensioengerechtigde leeftijd) zou hebben jereikt, moet hij op medisch advies de strijd staken. Dat had eigenlijk al eerder dienen te gebeuren, maar de burgemeester wilde erg graag in Leiden de zes jaar vol maken. Dat is op 1 maart het geval. ,,De artsen zeiden dat dat wel kon, als ik maar zou afzien van lange en zware vergaderin gen. Daarom stapte ik de laatste maanden als er raad was om half elf op. Dan ging ik naar huis. De raadsleden moesten vaak tot diep in de nacht door vergaderen en ik ging slapen. Ja, je zou dat kunnen noe men: de slaap onrechtvaardigen Glimlacht wat verontschuldigend bij deze woorden. >ij drs over im sp De burgemeester zit op de ge- ^makkelijke bank van zijn werk kamer in het stadhuis. Zijn ge zicht heeft een wat sombere teke ning. ogen staan vermoeid. Maar fchri bij is erg hartelijk en informeert vriendelijk hoe het mij gaat. Hij lijkt het type van de goede, bezorgde burgervader. In het ,ke||sprek dat volgt zal hij ook een envpaar keer opmerken: „Ik ben nog van de ouwe school". Mr. Van der ie giWilligen zegt erg gesteld te zijn op mensen met een zekere fijn- 1 besnaardheid. Op de opmerking uieni dat je die mensen in deze bikkel- 4294 harde maatschappij waarschijn- lijk steeds minder zult aantreffen orsch 2eyt hij zachtjes: „Er komt een van tijd dat de wal het schip zal ke- de aren". Hierna slaat hij hard zijn pijp uit. Contact Gerrit Cornells van der Willigen, b geboren op 24 juni 1907 in Zuidlaren, jor v studeerde in Amsterdam en Leiden en info werd *n 1938 ,3UrSemeester van Lek- kerkerk. Dat bleef hij tot 1956, waar- Le na hij overstapte naar de gemeente ^•Haarlemmermeer. In 1965 werd hij uitgenodigd te solliciteren naar de functie van burgemeester van Lei- enigi den, als opvolger van jhr Van Kin schot. Op 1 maart 1965 stapte hij officieel deze door vele zorgen ge kwelde gemeente binnen. Mr. Van der Willigen heeft het burgemeesters vak destijds gekozen „voor het con tact op allerlei gebied met allerlei mensen. Ik zou ook kunnen zeggen: um om wat voor de mensen te doen, >wenI maar dat klinkt wat domineesachtig ;enstjen theatraal. Dus laten we het maar houden op contact hebben met men sen". Voegt er aan toe: „Op mijn 31ste Jaar ben ik als burgemeester begonnen en ik heb dat nou meer dan 32 jaar gedaan. Ik kan nu zeg gen: ik ben langer burgemees ter geweest dan niet geweest". U was 57 Jaar toen u in Lei den werd benoemd. Beschouwde u zich. gezien uw leeftijd als een soort tussenpaus? De burgemeester glimlacht wat verwonderd. „Ik heb me nooit als een paus gevoeld, dus ook niet als een tussenpaus. Maar ik begrijp de bezwaren wel. Ik beschouwde het als een grote eer om in Leiden (de bur gemeester spreekt altijd van „Leije") te worden benoemd. Daarom heb ik het ook gedaan. Eerlijk gezegd had ik ook liever gezien dat ik hier een jaar of twaalf had mogen zitten. Want nu help je bij plannen, Je zorgt dat er rapporten komen, maar aan de uitvoering van iets kom Je nauwelijks toe. Daar is de tijd te kort voor. Toen ik pas benoemd was, hoorde ik van vele kanten: je moet helpen in Leiden de motor verder aan te draaien. Maar ik trof 't in dat opzicht helemaal niet. Leiden stond l) a jo O F. and Si ider! ADVERTENTIE PALACE HOTEL TEL. 101719) 2345 NOORDWIJK AAN ZEE er financieel belabberd voor en daar bovenop kregen we al heel gauw die kapitaalsrem. Nu weet ik wel dat vele steden er slecht voor stonden en nog staan. Je leest over Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Maar dat zijn naar mijn mening toch nog bevoorrechte steden. De middelgrote plaatsen kampen met zeer grote pro blemen en zij dreigen zo langza merhand te worden vergeten. Daar om zijn we bezig met een actie van middelgrote steden in Holland". Tegengevallen De laatste tijd wekte u de in druk wat teleurgesteld te zijn over de zes Jaar in Leiden doorgebracht. „Dat heb ik me deze dagen ook wel eens afgevraagd: ben ik nu te leurgesteld over die laatste jaren? Ach, je hebt natuurlijk altijd te leurstellingen. De voornaamste te genvaller was wel dat het aantal problemen in Leiden zo ontzaglijk groot was. Ik was er op voorbereid dat de zaken hier niet zo eenvoudig zouden zijn, maar het is me des ondanks nog tegengevallen. Ik ken de Leiden niet echt goed. Ik heb hier gestudeerd, maar als student kijk Je tegen de buitenkant aan. Je ziet het heerlijke Rapenburg, het Galgewa ter en je denkt: wat een prachtige stad. Maar dat is allemaal décor. Wat er gaande is dat merk Je pas goed als je èr werkt". „Wat me in Leiden is opgevallen, dat is: men houdt hier ontzettend van praten en nog meer praten, van zekerheden hebben en nog meer ze kerheden hebben. Ik weet wel dat het allemaal vöortkomt uit dat stre ven naar openheid en inspraak. Nu ben ik erg voor openheid, al ben ik dan van de ouwe school. Maar als Je openheid geeft dan mag je aan de andere kant een zekere vertrou wensbasis verwachten. Dan moet daar op zeker moment een vertrouwen zijn in de besturen, in de raad en zo. Ik heb wel eens het gevoel ge had dat men in Leiden niet zo royaal was met dat vertrouwen". Kijkt don ker na deze woorden. Uw ervaringen met het PAK. PAK „Toen ik ze in het begin hoorde, met die dreigende opmerkingen, toen dacht ik: is dat nu de ma nier om voor Leiden wat te berei ken? Dat is alleen maar om voor jezelf wat reclame te maken. De wet zou verzet worden, zeiden ze. Het was net patriottentaal. Maar nu, na enige tijd, moet ik zeggen: het valt wel mee. Alleen: er wordt weer veel meer door gepraat. Het kost alle maal vreselijk veel tijd. Ik zou zo graag zien dat we iets meer Rotter damse slagvaardigheid hadden. De raadsvergaderingen duren uren. Goed, ikzelf heb er geen last van, ik ga om half elf naar huis (lacht voorzichtig), maar ik vind het op vele mensen een zware wissel trek ken. En wat een ongelukkige situa tie blijft, dat is dat je met zes wet houders zit en geen meerderheid in de raad hebt. Dat hangt af van een enkele stem". Mr. Van der Willigen wil ook wel even kwijt dat hij zeer weinig heil ziet in politieke scherp slijperij in de raad: „In de gemeente is de weg van de politieke mogelijk heden maar vrij smal. De partijen staan niet ver van elkaar af. Niet omdat ze niet zouden willen, maar eenvoudig omdat ze niet kunnen. Er is te weinig speelruimte" Door Ruud Paauw Interrupties In de raadsvergaderingen toon de u zich een tegenstander van in terrupties. Had u daar zo'n hekel aan? „Ik handhaafde gewoon het regle ment van orde, omdat ik niet weet waar het interrumperen begint en waar het eindigt. Bij de erfpacht kwestie een van de weinige echt politieke zaken in de raad heb ik het interrumperen toegestaan. En daar kreeg Je interrupties die lezingen op zichzelf werden. Dat kan niet. Ik heb geen hekel aan het in terrumperen, maar het vergadersy steem staat het niet toe en zolang dat systeem niet veranderd is dat dient de raad te doen moet Je het handhaven. Niet iedereen kan ook tegen interrupties. Je moet som mige raadsleden tegen zichzelf be schermen. Er zijn mensen die er he lemaal door van slag af raken". U had de gewoonte de raads vergaderingen, ook de roerige, met lichte humor te leiden. Maar op den duur raakte u wel eens geïrri teerd. Wanneer en waardoor kon u niet meer de moed opbrengen om de zaak humoristisch op te vangen? „Op het moment dat je kon mer ken dat de raad voor die humor Ik vind dat overigens een groot woord niet meer toegankelijk was. Voor humor moet de ambiance zijn". Hoe staat u nu tegenover een man als Amptmeyer? „O, dat is helmaal geen beroerde man. hoor. Hij heeft politiek een heleboel overhoop gehaadl. Velen waren, wat bang niet zo modern te MJken als Amptmeyer. Hij heeft wel dingen gedaan die mij niet zo aanstonden, maar als raadslid kon ik hem w^l waarderen. Ik zou toch niet graag 39 Amptmeyers in de raad hebbenhoewel, hij zou dan na tuurlijk niet meer zo opvallen". Deskundigen Als je met wethouders van klei nere plaatsen spreekt dan krijg Je de indruk dat ze sommige dingen sneller kunnen bereiken. Zijn die kleinere gemeenten inderdaad flexi beler? „Ja, dat geloof ik wel. Maar hoe komt dat? In een kleine gemeente werk Je al gauw wat slordiger, wat gemakkelijker. Daarmee bedoel ik: Je over de historische grondslag. Men is altijd uitgegaan van de stelling: Lelden moet de universiteit geen moeilijkheden in de weg leggen, maar Juist de universiteit zo veel mogelijk trachten te bevorderen. En de universiteit heeft tot taak de bloei van de stad te bevorderen. Die grond slag bestaat natuurlijk nog. Leiden k&n alleen maar gelukkig zijn met en bloeiende universiteit, zoals ik er evenzeer van overtuigd ben dat de universiteit zich alleen goed kan ontwikkelen in een bloeiende stad. Dat verklaart de figuur burgemees ter-curator. Nu het antwoord op de vraag. Ik wil wel erkennen dat er j af en toe controversiële zaken zijn, maar toch heus niet veel. En het voordeel is dat wanneer er iets gaan- ed is, je er als burgemeester in elk geval bij zit. Zoals je weet, verdwij nen de curatoren straks, maar ik zou het toch betreuren als de nieu we burgemeester niet in een andere gedaante terugkeert in het universi teitsbestuur. Ik ken de bezwaren die er tegen zijn, maar ik heb ze als i zodanig nooit zo gevoeld. Je hebt als burgemeester op zeker moment twee petten op Geen springplank Ja, maar dat is het Jutét. De vrees bestaat bij sommigen dat de universiteit die, laten we zeggen, tweede pet van u gebruikt om be paalde zaken te „regelen". „Nee. Ze weten de bijzondere po- hebt daar niet zo'n staf van deskun digen om Je heen als hier. En Henry Ford heeft al gezegd: de deskundi gen zeggen te veel hoe het niet moet en te weinig hoe het dan wel moet. Hoe groter het apparaat, des te lang zamer gaat het, is mijn ervaring. Neem nu eens de aanleg van een zwembad in een kleine gemeente. Je zoekt een plaats uit en daar ben Je het wel gauw met elkaar over eens. Maar hier in Leiden moet zoiets zorg vuldig worden afgewogen. Plaats Je dat bad in Noord, dan komt Zuid west in het geweer, plaats je het in oost dan gaat een andere wijk daar weer niet mee akkoord. Afwegen kost tijd. Democratie is een lang zame regeringsvorm". U bent als burgemeester tevens curator van de Leidse universiteit. Dat vinden velen zo langzamerhand onverenigbare grootheden. Het be lang en het beleid van de universi teit kunnen wel eens niet die van de stad dekken. Dan komt een burge meester wat moeilijk te zitten. „Laten we het eerst even hebben sitie die ik als burgemeester in cu ratoren heb. Ze hebben mij nooit gebruikt als springplank. Zo van: hij zit hier toch, hij kan dat wel even voor ons doen. Dat is nooit gebeurd. Er is bijvoorbeeld een technisch- overlegcommissie, daar zitten een paar wethouders in en een paar mensen van de universiteit, die samen de groei- en bloeiplannen van de universiteit bespreken. Daar blijf ik bewust buiten. Ik zou daar niet graag bijzitten, want dan zou er gezegd worden: Jij bent er als cu rator bij geweest". U heeft daarnet gezegd dat de universiteit de bloei van Lei- ADVERTENTIE Wij zijn DINSDAG de gehele dag GEOPEND. BANKETBAKKERIJ 5 MEIPLEIN 130 „Ik zou toch liever geen 37 Amptmeyers in de raad hebben (Foto LD/Holvast) den dient te bevorderen. Heeft ze die taak door de jaren heen niet wat te vaak over het hoofd gezien? „Ik ben hier tekort om daarover een oordeel uit te kunnen spreken. Misschien heeft de universiteit zich in het verleden wat weinig aan Lei den gelegen laten liggen, maar daar is nu in elk geval duidelijk veran dering in gekomen. Mensen als Mun tendam en Reerink zijn zeer geïn teresseerd in de problemen van de stad. In de commissies van het ge meente-archief en van de Lakenhal zitten hoogleraren met een alerte in breng. Wat we in pedagogisch en so ciologisch opzicht aan de universiteit te danken hebben, is niet zo gering. Maar je zou het wat ostentatiever, wat naar buiten tredender willen zien Als men Leiden wel eens tekort heeft gedaan dan is dat nooit met opzet gebeurd. Je moet niet verge ten dat het een bedrijf is dat de han den vol heeft aan zichzelf. De groei is zo groot geweest dat ze nauwe lijks aan andere dingen toekwamen. Wat het vroeger dan ook was: de universiteit interesseert zich tegen woordig zeker voor Leiden. Maar een ongunstige image is nu eenmaal niet in een paar jaar weg te werken". Klopt wederom hard zijn pijp uit. „Je moet geloven in de universiteit en geloven in de gemeente die Je hebt. Ze moeten met elkaar in de pas lopen. Als de een te veel voor sprong op de ander heeft dan gaat het schrijnend werken. Eh hoe lig gen de zaken? Het rijk zet hier de universiteit neer, een zeer kostbaar lichaam, en laat de gemeente die de universiteit in zijn midden heeft financieel in de kou staan". Stopt geërgerd nieu we pijp. Koopavond In uw representatieve taak heeft u altijd veel belangstelling voor de middenstand e.d. gehad. Vindt u de Leidse middenstand slag vaardig genoeg? In tal van plaat sen zijn er koopavonden, in Leiden nog altijd niet. Er is nog niet eens een proef mee genomen. „Ik dacht dat er nu wel toe be sloten zou worden. Ja, waarom duurt het zo lang? Voornamelijk uit vrees voor personeelsmoeilijkheden. Er zijn in zo'n kwestie altijd vooruit strevende en wat behoudend inge stelde mensen. Maar neem nou eens dat city-centrum, daar zit toch wel beweging in. Wordt dat niet afgedwongen door het dreigend naderbij komende Leid- sehage? „Dat vind ik ook. Toen de Roto- gravuren in die fusie betrokken raak te hield ik mijn hart al vast. Voor die onderneming was er in Haarlem al een groot complex. Dat vertrek heeft me niet verrast. De LOI ging me ook zeer aan mijn hart. En ik heb.een slechte dag gehad toen ik hoorde dat het St. Elisabeth Zie kenhuis uit Leiden zou verdwijnen. Het blijft gelukkig dicht in de buurt. Als Je het gewestelijk bekijkt, maar daar zijn we in Nederland nog niet aan toe, dan behoudt het volle dig zijn streekfunctie. Het is triest, maar het is een tendens die bij meer grote steaen met ruimteproblemen valt waar te nemen. Destijds konden de Fokker-fabrieken niet in Amster dam terecht. Toen hebben we ze in de Haarlemmermeer met open armen ontvangen". Toekomst Toekomstmogelijkheden voor Leiden. „Als wij nu maar fmandeel wat beter uit de boot komen dan zie ik de toekomst voor Leiden niet donker in. Er liggen voor deze stad uitste kende kansen in de dienstverlenings sector. Maar daar moet dan wel ruimte voor worden gemaakt. Ik ge loof dat ik in Leiden net de zeven magere Jaren heb meegemaakt. Daarvoor was het ook wel belab berd, maar die kapitaalsstop. dat kwam in mijn periode". Kijkt even peinzend voor zich op tafel: „We hebben ook wel wat te lang vastgehouden aan het dogma van de sluitende begroting. Als Je Pen hebt gelezen weet je dat dat inderdaad een dogma is". Tenslotte iets over uw politieke overtuiging. U bent lid van de WD. Mellema <CHU> heeft onlangs ge zegd: de VVD zou wel wat meer be wogen kunnen zijn met de dingen die zich in de maatschappij voor doen. „Ik geloof niet dat Je kunt bewe ren dat de VVD die bewogenheid niet heeft. Maar nu moet ik er di rect bijzeggen dat ik geen goede ver tegenwoordiger van de VVD ben. Men heeft mij politiek ook nooit ge zien als: Jij bent een van onze men sen. Ik ben meer lid van de VVD omdat de liberale gedachte mij zo aanspreekt, niet omdat het partij programma mij zoveel zegt. Wat mij in het liberalisme zo aantrekt, is dat Je de mensen zo vrij mogelijk laat binnen de perken van wet en moraal. En dat de mensen en ook jezelf want die vergeet Je gauw de plicht hebben ook zelf iets bij te dragen in deze maatschappij. Fi nancieel maar ook bijvoorbeeld in het verenigingsleven. Het kan niet altijd van de overheid komen". U heeft het nu over liberalis me. Maar er is gezegd dat het drama van de WD is dat er zoveel conser vatieven in hulzen dat de liberalen nauwelijks nog zichtbaar zijn. Mr. Van der Willigen glimlachend: „Ik hoop dan dat ze in mij een ware liberaal willen zien". En voor de laatste keer wordt de pijp, die maar heel weinig heeft gebrand, uitge klopt. ADVERTENTIE ALUM-JALOEZIEËN ROLSCHERMEN MARKIEZEN MOLENSTEEG 12.(bij Doezastr) TELEFOON. 21375-43115. LEIDEN LEIDEN Het ultracentrifuge-project voor de vervaardi ging van „brandstof" voor kernreactoren verlaagt in wezen de technische en economische drempel voor de vervaardiging van kernwapens, in het bijzonder waterstofbommen. In zoverre is het in strijd met het non-proliferatie-streven, omdat het deze wapens eerder in het bereik brengt van kleinere en economisch minder sterke landen. „Ja is neem aan van wel. Maar wat wil je. Je hebt in dit leven nu eenmaal impulsen nodig. En Leidse- hage zal dat waarschijnlijk voor de Leidse middenstand zijn". Uit Leiden zijn of gaan weg: de LOI, de Rotogravure en het St. Eli sabeth ziekenhuis. Een beangstigen- TEL. 337091 de tendens. Tijdens een symposium van het In stituut voor Internationale Studiën van de Leidse Universiteit in samen werking met het Verbond van We tenschappelijke Onderzoekers dat gis- i teren in de Academie werd gehouden, werd onder meer gediscussiëerd over de vraag, of het gezien deze conse quentie van het project wel aan vaardbaar was. dat West-Duitsland, Engeland en Nederland thans dit UC-project uitvoeren. Prof. dr. J. Kistemaker, Leids hoog leraar in de natuurkunde, achtte het in het huidige politieke bestel niet mogelijk, de kernbrandstofvoorzie ning geheel te laten uitvoeren en be- j heren door een mondiale organisatie. Hij meende dat zonder een samen werking tussen de drie genoemde lan den het project in Engeland en West- Duitsland- nationaal zou worden uit gevoerd. Daarmee zouden de garan ties tegen misbruik van het gepro duceerde splijtbare materiaal geheel vervallen. Het project is z.i. voorts een dringende noodzaak uit het oog punt van een betaalbare van Amerika onafhankelijke energievoorziening voor Europa. Dr. P. Boskma. wetenschappelijk medewerker van het Polemologisch Instituut te Groningen, meende dat het een gemiste kans voor Nederland is geweest, dat het niet bij onderken nen van de mogelijkheden van het UC-proces en de consequenties voor de non-proliferatie alsnog heeft ge tracht een mondiale vorm voor do uitvoering te vinden, dan wel een fout van de fysici, dat ze het onder zoek niet hebben gestaakt toen bleek, wat de consequenties zouden kunnen zijn. Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, meen de dat er goede waarborgen waren geschapen tegen misbruik, maar dat die toch nog leemten vertonen. Deze vloeien enerzijds voort uit het feit dat Engeland reeds kernwapen-mo gen dheid is en dat Frankrijk, dat het non-proliferatieverdrag niet tekent of zelfs maar onderschrijft, als Eura- tom-mogendheid het been stijf houdt ten aanzien van bepaalde internatio nale controleregelingen. Gecompli ceerde politieke factoren houden daardoor tegen, dat Nederland en West-Duitsland na tekening van het non-proliferatieverdrag dit ook ra tificeren. Slechts deze ratificatie maakt controle mogelijk, dat het UC- project op geen enkele wijze de pro liferatie bevordert. LEIDEN In de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrou wen is van drie atcieve dames af scheid genomen. In de eerste plaats werd mevr. Van der Willigen be noemd tot ere-presidente, omdat zij altijd zeer actief is geweest ui de vereniging. Als afscheidscadeau kreeg zij een zilveren miniatuur. Ook mevr. De Geus (presidente) en mevr. Keegstra (vice-prefidente) hebben hun taak neergelegd. Beiden konden zich om particuliere rede nen niet herkiesbaar stellen voor bestuursfuncties. Het bestuur van de Leidse huisvrou wenvereniging werd uitgebreid met de dames Van Driel en Hageman. Een nieuwe presidente en vice-pre- sidente zullen in de eerstvolgende vergadering gekozen worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3