MAAN-KATER IN AMERIKA Burgemeester (München) in tegen Vogel verzet links'9 polio: een Rolls Royce zonder geld voor benzine Honderdmilj ard gaat op stal J telt mee Betogingen in Frankrijk tegen de gaullisten Gesprek Berlijn in nieuw stadium 700.000 Zweedse studenten op straat i.) M. Zondervan overleden UITGETREDEN COMMUNIST MISHANDELD Afscheid van burgemeester Rechters, scholieren en wijnboeren gaan de straat op Rood-China jaagt op spionnen i 19 FEBRUARI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 9 40 60 MOO mu maa i et succes van de jongste maanvlucht heeft de katterige stemming in Amerikaanse tevaartkringen niet weggenomen, tegendeel, eerder versterkt. en beseft nu pas ten volle, dat Amerika zich als het ware een Rolls Royce heeft eschaft maar geen geld blijkt te hebben voor de benzine om er mee te rijden, gevolgen van deze merkwaardige situatie zijn nog niet geheel te overzien. Ge- moet worden dat Amerika binnen afzienbare tijd de hegemonie in de ruimte aan Rusland moet afstaan. Vrijwel zeker is voorts, dat niet alleen in Amerikaanse jveringsbedrijven voor de ruimtevaart ontslagen aan de lopende band zullen vol- maar dat ook in Europa speciaal de elektronische industrie een ernstige terugslag indervinden. i kleine (maar niet ongevaar- problemen, waarmee men tij de "kneusjesvlueht" van de 0-14 te kampen heeft gehad, zij {waarschijnlijk terug te voeren ft zorgvuldig genoeg werk van mdploegen vóór de start, vlucht heeft desondanks aange lat de Apollo-Saturnuscombi- met recht vergeleken mag n met de Rolls Royce van de een prachtig apparaat, het perfecte dat de huidige tech- '1S vfvoort kon brengen. Dat mag jok wel, want de ontwikkelings- lW bruikskosten hebben tot dusver mai leine honderd miljard gulden ma nq 192), grote teleurstelling voor de dat, Juist nu de eerste rit- aJiet deze ruimtewagen zijn ge- het geld voor intensief ervan (en daardoor rendabel maken van de ingen) blijkt te ontbreken, naar het oordeel van dege- aie de touwtjes van de beurs er )fiden hebben en op dit moment idhi problemen als opheffing van moede van vele Amerikanen, lerontwikkelde gebieden, het —■Sbeheer, de misdaadbestrijding, gezondheidsvraagstukken, de üprodujctie. de verkeersproble- t etc. voorrang willen geven, meer dat gebeurt, klapt het •apparaat op vrijwel onher- re wijze ineentopf unctionaris- tchnische prominenten, astro- i en leidende wetenschappelij- uren zoeken dan produktieve- persoonlijk lucratiever) posi- ier Herstel van het personeelsbe- zal een reeks van Jaren ver- ranneer ooit het oorspronkelij- van het Amerikaanse ruim- tprogramma opnieuw bereikt O.OOfeten worden. dergelijke inzinking betekent ook. dat de enorme kosten het Apollo-project plotseling odig blijken te zijn geweest, aren slechts gerechtvaardigd inloop van allerlei activiteiten ruimte en op de maan, die op termijn materieël of prak- nut zouden opleveren. Voor Ijke zaken is de aanwezigheid mensen in de ruimte een ver- Omdat het gaat om zoeken Iets nieuws, ontdekken van on- hte zaken. Een mens heeft 'oog" voor, de machine kan 5 uitvoeren wat de mens op- t, niet selectief en beredeneerd ijkheden ontdekken, dan: zou men genoegen moe- 'men met de vruchten van de „ding uitsluitend op het ge- de zuivere wetenschap, dan 11 hoe dan ook te duur betaald, ldaleze vruchten ook geoogst dde^nen worden door onbe- j ind mte-onderzoek. Dat onbe- chti indederzoek is veel goedkoper, ïdat -i Zich niet behoeft te be- nnmei0m leefklimaat en veilig- tid va; ruimtevaarders. De Rh hebben geen exacte cij- rs op i gelegd, maar aangeno- wodat de Loena-16 er in is islaagdiaanmateriaal (zij het eel minjan de Apollo's) naar de irde teagen voor een vijftigste tel; van de kosten die de Amerikanen spenderen. NAASTE TOEKOMST Van de maanvluchten zijn de laat ste drie officiéél al geschrapt. Of de nummers 16 en 17 doorgaan is du bieus. Er gaan hardnekkige geruch ten dat zij (officiéél voor 1972 op het programma staand) al niet meer se rieus worden voorbereid. De eerst komende vlucht van nummer 15 be gint op 25 Juli met de veteraan Da vid R. Scott en de debutanten James B. Irwin en Alfred M. Worden. Laatstgenoemde blijft om de maan cirkelen terwijl Scott en Irwin op de maan wandelen en tot op 6 km van de maanlender rijden in 'n elektrisch aangedreven soort maan-jeep. Dit laatste uitrustingsstuk is ontwor pen voor latere meer a mbitieuze tochten naar gebieden, waar een landing zelf te riskant of moeilijk is. Het ziet er naar uit dat ook de uitga ven voor dit maanwagentje (onge veer 35 miljoen gulden) overbodig zijn geweest, want de kans bestaat dat het bij deze eerste proefrit zal blijven. Dan zouden er van de voorgeno men tien maanlandingen slechts vijf zijn gestart en vier verwezenlijkt. Het post-Apollo-programma is door de bezuinigingen aanzienlijk ver traagd. Pas in 1973 hoopt men een zeer bescheiden experimenteel ruim testation in een baan om de aarde te brengen voor verblijf in de ruim te van astronauten tot 56 dagen. Het werkelijk permanente ruimtestation kan naar het zich thans laat aanzien pas tegen 1980 worden gelanceerd. De ruimte-shuttle (herhaalde malen bruikbaar vliegtuigachtig ruimte vaartuig voor verbinding tussen aar de en ruimtestation) is aanzienlijk in de ontwikkeling vertraagd en zal waarschijnlijk ook pas aan het eind van de Jaren zeventig operationeel zijn. Tegen die tijd zijn waarschijn- ijk Satumus-raket en Apollo verou derde museumstukken zoals nu de Mercury's en Gemini's. EUROPA De NASA-crises treft ook de Euro pese industrie in niet onbelangrijke mate. Vooral de elektronische indus trie heeft er onder te lijden. In dit licht bezien is het aanbod van Amerika van groot belang, dat Europa in belangrijke mate gaat deelnemen aan het post-Apollo-pro- Ject, wanneer het bereid is er geld in te stoppen. Amerika doet hiermee een poging, aan geld te komen voor de benzine om de Rolls Royce op de weg te houden! Er is evenwel een moeilijkheid. Europa wil desnoods wel geld steken De stellingeen noodzakelijk kwaad?een kost baard? Een vraag kortom waarover getwist kan wonMaar één ding staat vast. U telt zelf mee voor deze kranobeer het: word abonnee van het Leidsch Dagblad en lie hoeveelheid plaatselijk nieuws eens Alsnu onderstaande bon invult, krijgt u het Leh Dagblad 4 weken lang voor de halve pri' 1 Ik word abonnee per 6 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. J Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee fs: nummer: je zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder ;zegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Leiden. Door Piet Bok in het project, maar stelt ook garan ties op prijs, dat een vast aandeel (bv. 10 procent) van de industriële activiteit voor dit project in Europa zal geschieden. Deze garantie is moeilijk te geven, omdat de ruimte vaart. vooral de bemande, top-kwali- teit vereist en men uitsluitend kwali teitsmaatstaven wil aanleggen bij de keuze van leverancier. Hoe het ook zij, na 1972 zullen er zeker de eerste tien Jaar geen be mande maanvluchten van de Ameri kanen plaats vinden, en na de eerste een of twee vluchten voor het experi mentele kleine ruimtestation in 1973 ook geen bemande vluchten meer in de omgeving van de aarde tot in de Jaren tachtig. BERLIJN (DPA) Met de vijf tiende bijeenkomst van de vier am bassadeurs zijn gisteren de bespre kingen over Berlijn in een beslissend stadium gekomen. Naar van welin gelichte zijde verluidt, heeft de Rus- siche ambassadeur Abrassimow het bij het voorgaande gesprek ingedien de westelijke verdragsontwerp als basis voor onderhandelingen aan vaard. De Rus had een soepel tand- punt ten aanzien van het ontwerp in genomen. Het ontwerp, dat door de "Wester se drie" is opgesteld in samenwer king met Bonn en de Senaat van West-Berlijn, omvat alle aspecten van een regeling voor Berlijn, zoals het burgerverkeer op de toegangs wegen, de bewegingsvrijheid van de Westberlijners en de politieke aan wezigheid van Bonn. Wat dit laatste betreft, is het westen bereid tot be perking in ruil voor Russisch ga ranties op andere punten. De ambassadeurs komen 9 maart opnieuw bijeen. Intussen zullen plaatsvervangers zich met de de tails bembeien. Waarnemers ver wachten geen besluiten voor het Russische partijcongres, dat eind maar wordt gehouden. De astronauten die in juli de Apollo-15 zullen bemannen. Van links naar rechts Irwin en Scott in de mee te nemen maan-jeep en Worden, die in de Apollo om de maan blijft cirkelen. DEN HAAG (ANP) De afgelo pen nacht is op 51-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden de heer Maarten Zonder van, sinds 1965 voorzitter van de me taalbedrijf sbond NVV en werknemers voorzitter van de toenmalige vak- raad en de huidige raad van over leg in de metaalindustrie. De heer Zondervan is maandag 8 februari tijdens een afscheidsbijeen komst van een bode van de bond in Dordrecht ziek geworden en de vol gende dag in het Academisch Zie kenhuis in Leiden geopereerd we gens een acute blindedarmontsteking. De toestand liet zich aanvankelijk gunstig aanzien maar verergerde be gin deze week zeer snel. Nadat hij nog enige operaties had ondergaan, waarvan de laatste don derdagmiddag J.l. is hij, zonder bij kennis te zijn, in de afgelopen nacht overleden. Het overlijden van Maarten Zonder van heeft in zijn bond en in de Ne derlandse en Westeuropese vakbewe ging diepe indruk gemaakt. Het bondsbestuur van de Metaalbedrijf s- bond NVV heeft vanochtend in het bondkantoor in Den Haag een spoed vergadering gehouden. Daar heeft de heer A. Groenevelt, sinds september J.l. tweede voorzitter van de Bond, het heengaan van de voorzitter herdacht. Maarten Zondervan werd 21 no vember 1919 in Dordrecht geboren, bezocht daar de lagere school, volg de onderricht vaktekenen en be haalde door zelfstudie diploma's han delscorrespondentie, sociale wetge ving en economie. MUNCHEN (DPA) Een 30 Ja rige Jurist uit München is - enkele dagen na zijn uittreding uit de West- duitse communistische partij door, vroegere partijgenoten overvallen, mishandeld en beroofd. Hij deelde de politie mee, dat zes jongemannnen en een meisje hem in zijn woning over vielen en elf spaarbankboekjes met een gezamenlijke inleg ter waarde van 10.000 gulden en voor 60 gul den aan contanten meenamen. Tevo ren had hij nog moeten onderte kenen, dat hij een en ander vrijwil lig aan de partij gegeven had. Acht van de meegenomen spaarbankboek jes vond de Jurist later in zijn brie venbus terug. (Van onze correspondent) BONN (GPD) Grote spanning heerst in Brandts sociaaldemocrati sche partij sinds gisteren SPD-bur gemeester Hans-Jochen Vogel van München verklaarde zich volgend jaar niet herkiesbaar te stellen, om dat zijn politiek in toenemende ma te door partijgenoten zou worden verstoord. Volgens Vogel rijn hervor mingen onmogelijk geworden door vérgaand dogmatisme en ideologise ring in de SPD. Hij waarschuwde dat de crisis in München niet zonder uitwerking op bondsrepubliek zal blijven en het LEIDEN Het programma van het afscheid van mr, G. C. van der Willigen als burgemeester van Lei den ziet er ais volgt uit: Maandag 22 februari: 3 uur. Raad zaal. Bijzondere raadsvergadering met speciale genodigden: 4.15 uur receptie voor genodigden in de bur- Dinsdag 23 februari: 4.30 uur. Bur gerzaal. Afscheidsreceptie voor het gemeentepersoneel. Woensdag 24 februari 810 uur burgerzaal, ingang Stadhuisplein Afscheidsavond voor alle inwoners van Leiden, voor besturen en leden van verenigingen, organisaties, in stellingen en bedrijven, enz. Iedereen Is welkom. Tijdens deze avond wordt het ge- schen van de Leidse bevolking aan geboden. Bijdragen hiervoor kunnen worden gestort op rekeningnr. 45.10.43.235 van de AmRo Bank Leiden; (giro van de bank: 9200) onder vermel ding: „Afscheid burgemeester Van der Willigen". PARIJS De Franse president Pompidou heeft besloten, na zijn tiendaagse afwezigheid in Afrika, in het vervolg nooit meer langer dan drie. hoogstens vier dagen in het bui tenland van eigen honk te zullen blijven. Een beslissing die onmiddellijk is voortgevloeid uit het offensief op drie fronten waaraan het staatshoofd en de regering sedert zijn terugkeer nu het hoofd moeten bieden. In Pa rijs zowel als in het land en speciaal in zuid-Frankrijk hebben gisteren vele tienduizenden tegen de regering, en vooral ook tegen de secretaris generaal der gaullistische partij. Re ne Tomasini betoogd. De wijnboeren zijn ontevreden over de prijzen, in Parijs liepen 800 rechters, procu reurs en andere magistraten in het volle ornaat van hun zwarte pijen en witte beffen in een zwijgende stoet om te protesteren tegen de beschul diging van lafheid, die, zoals bericht, de gaullistische opperchef Tomasini zich enkele dagen geleden veroor loofd had en waarvoor ze hem nu zelfs voor een rechtbank willen da gen. En tenslotte hebben dan nog dik ke drommen middelbare scholieren het verbod van de regering en de aanwezigheid van duizenden zwaar bewapende leden van de oproerpoli tie getrotseerd om opnieuw hun so lidariteit te betuigen met de 18-jari ge lyceïst Gilles Guiot. Vrijspraak Vanmiddag zou deze Jongeman, die eerder tot de zwijgende meerder heid moet behoren en aan wiens onschuld dan ook door vrijwel nie mand meer getwijfeld wordt, in ho ger beroep opnieuw voor het ge recht verschijnen. Zijn vrijspraak, na een aanvankelijke veroordeling tot zes maanden gevangenisstraf om dat hij een politieagent een tand uit de mond zou hebben gestompt, leek vanmorgen wel bijna zeker. En daarmee zou dan gelijktijdig aan de nationale agitatie onder de school jeugd, tenminste voorlopig wel weer een einde kunnen komen. Daarentegen zijn de politieke re percussies van het debuut van To masini nog altijd niet uitgewerkt. De lafheid waarvan hij de rechters be tichtte heeft de gaullistische voor man zelf niet weerhouden al zijn be. schuldigingen op bevel van de pre mier weer haastig en zorgvuldig in te slikken, om onderwijl niettemin toch op zijn hoge zetel te blijven zit ten. Reden is dat het gaullistische hoofdkwartier, na de gespierde taal van de secretaris-generaal, sinds en kele dagen wordt overstroomd met telefoontjes, brieven en felicitatie- telegrammen van volgelingen, voor al uit de provincie die vinden dat Tomasini het „flink heeft gezegd", onder die omstandigheden moest dus wel worden vastgesteld dat Tomasi ni zich tot tolk heeft gemaakt van nog een andere zwijgende meerder heid in de gaullistische gelederen, waarvoor de regering zich op den duur toch moeilijk stokdoof zal kun nen blijven houden. gevaar doet ontstaan dat de huidige, dcor de SPD geleide bondsregering „slechts een episode van vier Jaar" wordt als de polarisering binnen de partij verder gaat. In Bonn kwam gisteravond het socialistische partijpresidium in spoedvergadering bijeen. Na vier uur praten werd de verklaring uitgege ven dat burgemeester Vogel „het per soonlijke en politieke vertrouwen" heeft van de partijtop, die onmiddel lijk zal onderzoeken welke conse quenties uit Vogels besluit moeten worden getrokken. De zaak wordt zeer ernstig genomen. Welke uitwerking dit plotse ling etaleren van een „nieuw-links gevaar" in de bondsrepubliek zal heb ben op de politiek in Bonn is niet te voorzien. Zeker is dat burgemeester Vogel de sociaaldemocraten in een moeilijke positie heeft gebracht. De rumoerigste vertegenwoordigers van de sterke groep die zonder compro mis een socialistische politiek wil be drijven nu de SPD de regerings macht heeft, zijn de „jonge socialis ten" (de Juso's). Brandt heeft on langs tijdens een Judo-congres in Bremen de indruk kunnen wekken dat er voldoende wederzijds begrip bestond voor blijvende samenwer king. Bondskanselier Brandt is nu door Vogel opgeroepen duidelijk stelling te nemen tegenover de „links radica le krachten" in de partij. Brandt is niet alleen regeringsleider maar ook partijvoorzitter. De crisis is koren op de molen van sterke politieke tegen standers als Franz-Josef Strauss, die de Juso's pleegt aan te duiden als „Jubo's" (Jonge bolsjewisten). De op positie heeft nu een nieuw bewijs voor haar bewering dat de SPD niet zo overtuigend een volkspartij is als die in haar „Godesberger programm" doet voorkomen. De crisis in de Bei erse hoofdstad trekt bovendien sterk de aandacht omdat burgemeester Vo gel een bekend politicus is en de naam heeft een zeer bekwaam bur gemeester te zijn. HONGKONG (AP) Volgens rei zigers die uit Sjanghai in Hongkong rijn aangekomen heeft Peking een nieuwe campagne ingeluid die be oogt alle ..contrarevolutionairen, spionnen en vijandelijke agenten" op te sporen en te arresteren als ga rantie dat China „zijn politieke kleur niet zal veranderen". Het onderzoek zal worden gevoerd in de steden en op het platteland en is begonnen in Sjanghai. Daar moet iedereen, ingezetene en niet-ingezetene, een lijst met tien vragen invullen, in de vórm van korte rapporten. Gevraagd wordt naar: samenstelling en „historie" van het gezin van de ondervraagde; de levensbeschrijving van de ge vraagde; de opvoeding die hij (of zij) ge noten heeft; wat voor werk hij (zij) heeft ver richt, en waarin hij >zy) ervaren is, wie de naaste familieleden zijn; wie de familieleden en vrienden van de gevraagde zijn, met inbegrip van diegenen die bulten China wo nen; tot welke organisaties of verent gingen hij (zij) behoort: wat zijn (haar) gedrag is geweest tijdens de culturele revolutie; hoe hij (zij) thans over de hui dige toestand in het land denkt. STOCKHOLM (GPD) Ten ge volge van een uitsluiting zullen van daag 25.000 leraren verdeeld over het hele Zweedse onderwijs geen les meer mogen geven. Rond 700.000 scholieren en studenten kwamen vandaag tevergeefs naar scholen en universiteiten, nadat afgelopen nacht om twaalf uur de uitsluiting van kracht was geworden. Op verschillende niveaus zijn de loononderhandelingen in Zweden af gebroken, hetgeen bij de academici behalve tot de uitsluiting ook al heeft geleid tot een volledig stilleggen van al het treinverkeer in het land se dert twee weken. Door het terugtrek ken van de meteorologen en hogere ambtenaren in de binnenlandse luchtvaartdienst bereikt men ermee binnenkort alle binnenlandse lucht vaart stil te kunnen leggen. Voor premier Palme, wiens rege ringsbureau voor collectieve onder handelingen de staat als werkgever tegenover de ambtenaren vertegen woordigt, is nu een zware tijd aan gebroken. In noord-Zweden zijn een twintigtal werklozen in hongersta king sedert vier dagen, terwijl her en der in den lande wilde stakingen plaatsvinden, door houthakkers en op fabrieken. De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor de arbeidersfede ratie is al evenmin geslaagd en een bemiddelingscommissie werd giste ren benoemd. Door het uitblij ven van vervoersmogelijkheden per rail hebben enkele tientallen fabrieken reeds laten weten binnenkort een paar duizend mensen te moeten ont slaan die bij gebrek aan grondstof fen niet meer tewerkgesteld kunnen worden. U itbreiding van de verschil lende stakingen wordt verwacht in dien niet binnen enkele dagen een acceptabel compromis wordt ge vonden of de regering door ingrilpen een einde maakt aan de chaos die momenteel heerst op de Zweedse ar beidsmarkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9