In Leiden: nu ïoger en ruimer Kwart eeuw tussen nieuw ATTENTIE anier Tekst Hans Melkert Foto's LD-Holvast flats in een vergevorderd stadium zijn gekomen. Zoals de foto boven vanaf het spoorlijntje bij het Zwarte Pad genomen laat zien, staan ze nu nog in de ruimte, maar het benauwende van achthoge flat gebouwen als hier is in het algemeen dat er te veel komen. De tijd zal het leren hoe dat in de Merenwijk wordt. ging die nog niet hoger dan drie la gen. De op de foto midden onder af gebeelde huizen aan de Lammen schans weg zijn er een voorbeeld var. beneden een kleine woning, aanvan kelijk in gebruik bij gezinnen, maar nu alleen bij bejaarden, en daarop in twee lagen een compleet huis met vier slaapkamers. Men dacht nog niet aan galerijen, maar aan een eigen trappenhuis, dat men wel met de buren moet delen. In tegenstelling tot de gemeenschap pelijke trappenhuizen in latere flats liggen hier lopers op de trappen en staan planten voor de ramen. De huizen op zich zijn niet slecht, maar wat indeling en ruimte betreft wat hokkerig en krap De foto rechts on der laat iets van dat hokkerige zien Merenwijk Heel anders bouwt men nu Over naar de Merenwijk, waar de eerste doeling het oog helemaal te laten gaan over de stadsdelen Noord, Zuid west en Morskwartier. ..Kwart eeuw tussen nieuwbouw" geeft twee momentopnamen: een blik op de eerste huizen, die na de be vrijding bewoners kregen, en een kijkje op de nieuwbouw van nu. En bij die foto's vertellen we iets. Vruchten wijk De eerste vruchten, die Leiden van de na-oorlogse nieuwbouw plukte wa ren huizen in de „vruchtenbuurt" achter de Lammenschansweg. Daar werd voortgebouwd in een wijkje, da' reeds vóór de oorlog was opgezet. De vraag is of het na 25 Jaar nog vruch ten kunnen worden genoemd. Het wijkje zelf is krap opgezet met nauwe straten, maar gelukkig wel wat groen rondom de laagbouw. Het bleef hier niet bij laagbouw Leiden kreeg ook de eerste hoogbouw, al LEIDEN Dit jaar is het een kwart eeuw geleden, dat in stad en dorp de eerste nieuwe huizen na de bevrijding voor bewoning gereed kwamen. De wonden van de oorlog waren gelikt, het puin was verdwenen. En begonnen werd met de enorme stroom nieuwbouw, die in 25 jaar toch niet heeft geleid tot oplossing van de woningnood, zeker niet in Leiden, dat zich nog steeds „wo- ningnoodgebied" noemt. Dit verhaaltje eerst van de se rie „Kwart eeuw tussen nieuwbouw" die het LD gaat voortzetten in de plaatsen in de Leidse agglomeratie wil niet pretenderen een over zicht te geven van de nieuwbouw, die in de afgelopen 25 Jaar in Lei den is verrezen. Het is niet de be- De flats op zich zijn royaal. De kamers zijn flink van afmeting en er is „speelruimte". Het ontbreken van een stukje „bui ten" belangrijk nadeel van flat gebouwen wordt enigszins geocmr penseerd door een balkon over de ge hele breedte van de woning. Bij de woonkamer is het balkon meer dan twee meter breed en het vormt hier als het ware een terras. De hoge fo to links laat die balkonbreedte en lengte zien. vc nd, het nieu Exper :dieiu I im i lemen een frika begi .eidse Door Hans Ludo van Mierlo toren in hun brief minstens vijftien miljoen gulden extra nodig te heb ben. Dat bedrag zou eventueel gege ven mogen worden als een voorschot I op de in de jaren tachtig te ontvan- J gen bedragen. Zonder deze extra steun van het ministerie acht het I college van curatoren het niet moge- lijk te verhinderen dat de psycholo- I gen de voorgenomen naar het in zicht van het college onontkoomba re maatregelen treffen. Het ziet er op dit moment niet naar uit, dat het ministerie nu snel met geld over de brug zal komen. I Al eerder heeft de minister laten blijken de oplossing van dit probleem een zaak van de curatoren zelf te achten. Zouden de curatoren het dan maar hierbij laten en de maatregel van de psychologen als juist aanmerken dan zijn ae nog niet uit de moeilijkhe den. Weliswaar lijkt dan op de lan ge duur het probleem zichzelf op te lossen, maar de studenten hebben verklaard daar geen genoegen mee te nemen. Zij staan voorlopig achter de maatregel, maar als er geen j maatregelen voor verbetering zullen komen zien zij mogelijkheden voor andere acties. Want dat de moeilijk heden de studenten bepaald niet koud laten bleek gistermiddag wel toen een groot aantal tweedejaars studenten het college verliet om een persconferentie over de genomen maatregelen te kunnen bijwonen. Zelfs als de curatoren op een of andere manier kans zien om in de behoefte van de psychologen te vol doen zijn ze nog niet gevrijwaard van moeilijkheden De faculteit der wis- en natuurkunde, naar Leidse be grippen niet slecht bedeeld maar landelijk gezien toch maar schamel, zou dan in verweer kunnen komen tegen de geringe toebedeling van het aantal plaatsen. Prof. Zaalberg liet enige tijd geleden in een interview blijken dat de Leidse Neerlandici evenmin erg gelukkig zijn. Zo zijn er faculteiten die graag "meer" willen. Het zal voor Veringa niet makke lijk zijn de kostenstijging van de grote slokop, de universiteiten in te dammen. LEIDEN Vertegenwoor- iigers van een aantal Leidse bedrijven, die deelnemen aan de Leidse bedrijven-zeskamp op 19 en 20 april, hadden zich gistermiddag rond de tafel geschaard in de Groenoord- hal om met haldirecteur T. C. Daey Ouwens en spelma ker Tom van Maaren voor het eerst te praten over de proeven. Er zullen zeker zes bedrijf sploegen deelnemen, terwijl met een aantal bedrij ven nog besprekingen worden gevoerd, o.a. de Alpha-lakfa- brieken in Alphen aan den Rijn. Vast staat de deelne ming van Bols uit Nieuiv- Vennep, in welke ploeg ook personeel van Hartevelt in Leiden wordt opgenomen, de combinatie LBF/Leidse Sleu tels uit Leiden, de Kon Ned Grofsmederij uit Leiden. Sik- kens uit SassenheimMinne sota Nederland N.V. uit Lei den en de Verenigde Touw- tabrieken uit Leiderdorpal dus een mededeling van de organisatoren. Deze bedrijven hebben zich gebonden als mi nimaal zes ploegen deelne men. (Foto LD/Holvast) De Amsterdamse bariton Max van Egmond gaat een concertreis maken door een deel van Canada. Hij vertrekt volgende week en zal bi) zijn optreden op liederen-avonden en voor radioconcerten worden be geleid door de pianist Rinus Groot. Zijn tournee brengt hem in Mon treal, Ottawa en Quebec. Parkeergelegenheid heeft O by ons voor de deur Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Ryn, Kaasmarkt Twee minuten Hooigr (Ir Driessenstraat) F t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er üw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horiuges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. brillant. De beste merken, de ruimste keuze kneer weet u dat juist het ieralex horloge een iverwacht charmant ischenk is, een ipervrouwelijk accessoir üarmee uw vrouw er \tijd goed uitziet en nog tij a is ook. Alle horloges jn uitgevoerd met perfecte mtserse uurwerken van 118.- tot f. 1500.- en een 'oot deel van de collectie tf. 250.- verlovingsringen 'n gouden belofte PIERROT J uwelier-Horloger Maarsmanssteeg 21. Leiden Lex Eigeman Edelsmid iwelen - sieraden - horloges Kort Rapenburg 13 Leiden 01710-43740 Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 R-UAI ]JPAG 19 FEBRUARI 1871 LETDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3