Ned. Bond van Plattelandsvrouwen voor velen avondje gezellig uit «dloemenshow in Rijnsburg Er moet veel aan Boskoops 'groen' worden gesleuteld Zwitsers naar Noordwijk f v V- - van Chr. Lagere Tuinbouwschool volgende week grote vaktentoonstelling Belangrijke ontdekking voor de ^Rijnsburgse ollentrekkers met carnaval .Viï Scholieren protesteren voor vrij 19 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGtNA BOSKOOP Er moet nogal wat gebeuren aan het "groen" in Boskoop. Niet alleen omdat de zwakke bomen in de winter ziek worden, maar ook omdat de mens vernielingen aanbrengt. Soms door onwetendheid, maar vaak ook uit baldadigheid. Met directeur Klazinga van de dienst gemeentewerken zijn we op inspectiereis geweest, door de diverse delen van Bos- - Naast het PTT-gebouw zal het terrein ivorden be plant. (Foto Leidsch Dagblad) koop. Bij die rondgang werd ge constateerd dat er hard zal moeten worden gewerkt om alles in orde te krijgen. Het aardgas is voor de huisvrouw ontzettend gemakkelijk, maar de bomen hebben er nogal wat last van. Door lekken in de leidingen ls een aantal gedoemd ten onder te gaan. Dat geldt niet voor het groepje lindebomen bij het post kantoor. Dit zal, als het publiek hieraan meewerkt, gespaard kunnen blijven, 't Talud van de Gouwe bij de hefbrug zal moe ten worden aangevuld met nieu we beplanting. Het is verbazing wekkend te zien om op welke on deskundige wijze hier is huisge houden. De bijl is in diverse boomgroepen gezet en er is een puinhoop van gemaakt. De heer Klazinga vroeg zich af waarom het inboeten niet gebeurde in overleg met de deskundigen van de gemeente. Een malis van zo'n Jaar of twintig oud is om- SE/RIJNSBURG In het La- ium voor de Bloembollencul- Lisse heeft men een belang- ontdekking gedaan: er bestaat od tussen het bolrot en het lot. Bij het trekken van tulpen zich vorig jaar bij verscheide- ijnsburgse kwekers in de bol- grote schaal het kernrot voor. etekende een belangrijke scha- 5t. De bloem kwam óf vervormd het geheel niet te voorschijn, as voor de wetenschapsmensen iding een grondig onderzoek in len. de medewerking van het uinbouwconsulentschap in Lis- in het bijzonder van de heer van der Weijden, bedrijfsvoor- bloementeelt uit Rijnsburg de bezoekers van de bloe- intoonstelling in de Chr. Lage- inbouwschool in Rijnsburg an dit bol- en kernrot kunnen Er komt een stand waarin poef- geplaatst zijn, die de ver ende fasen van deze ziekte to- Bijzonder interessant voor de bollenkwekers en -trekkers. oorzaak van het kernrot heeft achterhaald. In het Lis lab" is men thans bezig te naar geschikte bestrijdings- ilen. Men is er achter gekomen, Ich in de ruimte waar bollen ird worden voor het trekken tulpebloemen bij een tempera van 17 graden en hoger, uit een zwam ontwikkelt, die vaak met het oog is te zien. Deze heet verticillium en komt tot op het bolrot. Daardoor ont- een soort van ethyleengas. Dat de gezonde bollen in ernstige In de kern aan. Het dringt na- door de bollen heen, waar- kernrot ontstaat. i 'r de trekkers van bolbloemen is en geruststelling, dat men nu rzaak van de ziekte heeft ach- ald en dat heel hard wordt ge- aan het vinden van de juiste van bestrijding van dit kern- HILLEGOM Leerlingen van de lagere St. Jozefschool hebben gister middag gedemonstreerd tegen het feit, dat hun school met carnaval niet gesloten zal zijn. Een aantal meisjes had het initiatief tot de overigens vreedzame demonstra tie genomen door thuis spandoeken te maken met opschriften als „Alle scholen hebben vrij, behalve wij" en ..Wij willen ook vrij met carnaval." In een grote stoet van vrienden en vriendinnetjes trokken zij langs de scholen voor de lessen 's middags begonnen om hun ongenoegen ken baar te maken. Het personeel van de school reageerde niet op de beto ging. Toen de schoolbel luidde, gin gen alle opstandelingetjes vredig naar binnen. (Foto Lans/Hillegom) SCHIPHOL/NOORDWIJK De KLM gaat in samenwerking met de VVV's Amsterdam. Rotterdam en Noordwijk vakantietochten voor Zwitsers organiseren vanaf de vlieg velden Zürich en Genève. Men kan zelf een keuze maken uit de plaatsen waar men wil verblijven. Uitgegaan wordt van een reis van vier dagen, die men echter met enige dagen kan verlengen. De heen- en terugreis wordt ge maakt met DC-8 en DC-9 Jets van de KLM en Swissair. Voor Noordwijk is een aantrekkelijk programma sa mengesteld. Vier dagen en drie nachten in de bloemenbadplaats gaan de Zwitsers Zw.frs. 140 kosten. Men verblijft in een eerste klas ho tel direct aan de Boulevard en heeft de beschikking over tweepersoonska mers. De basis is half pension. Voor de Zwitserse gasten worden talrijke excursies georganiseerd, onder an dere naar Keukenhof. Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Bovendien kunnen er boottochten worden ge maakt. ALPHEN AAN DEN RIJN Als man voel je altijd een beetje „on gelukkig" als Je in een vergadering of wat dan ook van louter en alleen vrouwen verzeild raakt. Ook als dat een cursusavond is van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Over het klaarmaken van een lekker hapje of over het al of niet „staan" van een Japon kun je je zegje wel zeggen. En misschien lukt het ook nog om mee te praten als het over Door Cees Combee kinderen gaat. Maarvan het platteland en daarbij wordt dan meestal gedacht aan de landbouw en veeteelt, de tuinderij en de kwekerij heb Je weinig verstand. Met dat gevoel togen we naar hotel „Cen traal" in Alphen aan den Rijn om een gedeelte van één van de cursus avonden voor bestuursleden van de plaatselijke afdelingen van de Kring Rijnstreek bij te wonen. Cursusleidster mevrouw W. J. Har- teveld-van Driel uit Benthuizen, die de dames wegwijs had proberen te maken in het schrijven van verslag jes voor de kranten en in het teke nen van een affiche als onderdeel van de cursus „Sturen", had ons al spoedig op ons gemak gesteld. Ze liet wat van de werkstukken zien en wij moeten zeggen, dat er dames bij waren, die hun opdracht heel ver dienstelijk hadden vervuld. Een half uurtje nakaarten na de cursus had tot gevolg, dat we een af spraak maakten om iets meer te ho ren over het doel en werk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op een regenachtige middag gingen we naar Roelofarendsveen. waar we gastvrij werden ontvangen in de wo ning van mevrouw R. Meima-Goud- smit, de echtgenote van de direc teur van de Coop Bloemenveiling E.M.M.. d eheer A. R. Meima. Natuurlijk was mevrouw Harteveld- van Driel er ook bij. Zij is immers niet voor niets presidente van de perscómmissie van de afdeling Zuid- Holland! Mevrouw Meima vertelde op een vraag, dat de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen bepaald niet uit sluitend bestaat uit dames uit de agrarische sector. Nadrukkelijk stel de zij: „Vroeger wel. maar nu niet meer. Landelijk gezien de oond heeft 64.000 leden, de afdeling Zuid- Holland 7500 en de Kring Rijnstreek 850 is nu nog éénderde van het aantal leden afkomstig uit deze sec tor. De kring heeft afdelingen in Al phen aan den Rijn, Aarlanderveen, Alkemade, Bodegraven, Hazerswou de. Koudekerk aan den Rijn, Leiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsater- woude. Woerden en Woubrugge. De bond heeft geen godsdienstig of poli tiek tintje. Van alle gezindten maken er vrouwen deel van uit. De ver standhouding en samenwerking is zeer prettig. Neemt u dat van me aan". Mevrouw Harteveld-van Driel knikt instemmend. Trouwens we hadden het tijdens die cursusavond in „Centraal" al gemerkt. Ze zegt: „Nu moet u niet denken, dat ik al tijd maar cusussen leidt. Er is vol doende ander werk onder andere de perscommissie in de afdeling te doen en bovendien ga ik hier en daar wel eens een causerie houden over een of ander vrouwelijk onder werp Onze bond doet veel voor ae leden: cursussen voor besturen en leden, op allerlei gebied, avonden met gespreksgroepen, excursies en voorlichting over vele onderwerpen, zoals bouw of verbouw van het huis, algemene bijstandswet en onderwijs en beroepskeuze. De afdelingen stel len het programma samen en de kringen en plaatselijke verenigingen doen een keuze. Als enige provincie werken we met gespreksgroepen. Je moet bewondering hebben voor de dames, die zo'n cursus als in Alphen volgen. Vier avonden zijn ze er mee kwijt. Ze moeten er maar voor uit hun gezin stappen. Maar ze doen het graag. Dat merk ik steeds weer." Organisatorisch goed op de hoogte zijnde mevrouw Meima-Goudsmit diept in haar mappen met bondsbe- scheiden en stelt dan nadrukkelijk: „Onze bond werd in 1930 opgericht met als doel de bevordering van de belangen in de meest ruime zin van de bevolking van het platteland. Er werd ook direct aan toegevoegd, dat de organisatie open staat voor iedere vrouw, ongeacht gezindte, beroep, woonplaats of beroep van de echtge noot. Er zijn nu 700 afdelingen. De afdelingen in de Rijnstreek kunnen bogen op een goed verenigingsleven. Iedere maand komt men eenmaal bijeen. Hier en daar kampen we ook met het probleem oud-jong. Ook daar zoeken we een weg voor. Er wordt trouwens hard gewerkt aan een andere aanduidingsnaam voor de bond, zodat het platteland daarin niet zo op de voorgrond treedt. Als afdeling Zuid-Holland geven we het orgaan „Over en Weer" uit. Leuk, want dan hoor Je nog iets over ande re afdelingen. De leden hebben bij het samenstellen van het program ma in veel afdelingen inspraak. Er komen vaak heel leuke ideeën." Het gesprek loopt wat uit. Beide plattelandsvrouwen <de echtgenoot van mevrouw Harteveld-vaji Driel ls havenloods in Rotterdam en die van mevrouw Méima-Goudsmit veilingdi recteur) hebben ook zoveel te vertel len. Over de bond, over de afdeling, over de kring en over de plaatselijke verenigingen. Ze hebben kans gezien ons begrip bij te brengen voor dit stuk vrouwenverenigingswerk. Con clusie: de werkwijze wijkt beslist niet af van die van de andere be staande vrouwenorganisaties. Eén van de dames tijdens de be stuurscursusavond „Sturen": „ik zag er, omdat mijn man niet werk zaam is in de agrarische sector, aan vankelijk weinig in lid te worden. Toch ben ik maar eens met een ken nis meegegaan. Het is me heel goed bevallen. Zo goed. dat ik steeds weer leef naar de maandelijkse ver gadering van mijn afdeling. Voor mij echt een avondje uiV gezaagd. Het duurt weer heel lang voor opnieuw zo'n prachti ge boom op dezelfde plek zal staan. Naast het PTT-gebouw in Den Ham zal het terrein worden be plant evenals het terrein waar het vroegere bejaardentehuis: "Hamwijck" heeft gestaan. Dit leent zich om er een gazon van te maken. De heg op de A. P. Nes laan is over een groot stuk ver nield. Hier zou misschien een heining van leilinden kunnen worden gemaakt, die tegen ver nieling wordt beschermd. Ook aan de akker moet het een en ander gebeuren, deze ligt er nu toegetakeld bij. De oude begraafplaats aan het Reijerskoop zal worden opge knapt. Het Reijerskoop is van een indrukwekkende schoonheid door de vele grote bomen. Ook hier zijn er problemen met het gas, waarschijnlijk zullen de bo men moeten worden ontlucht, en van meststof voorzien. De storm bracht de bomen langs de Goudse Rijweg schade toe. Nieuwe zullen worden geplant, plantsoentjes opgeknapt en gras vervangen door beplanting. Aan de Zijde gaat men de ge sneuvelde grote bomen inboeten, nieuwe zullen worden aange bracht. Op de nationale boomfeestdag (31 maart) zullen vele bomen, grote en kleine, worden geplant. De dienst gemeentewerken zal dit verzorgen in samenwerking met de Jeugd en met de Jeugd- natuurwacht. Het zal ongetwij feld weer mooi worden in Bos koop. De groenvoorziening is in handen van iemand die dicht bij de natuur staat en deze ver fraaiing niet alleen als zijn taak maar ook als zijn hobby be schouwt. Deskundig zal het ook gebeuren: de hr Klazinga heeft een opleiding tuinarchitectuur van vier jaar achter de rug. Na tuurlijk zullen ook de inwoners moeten meewerken. r.*rr De „puinhoop" op het talud van de Gouwe. (Foto Leidsch Dagblad) 7Ün Hip lrnanpn 7.p nffprpn hppl wat Hpt. is ivilr nno cIppHc Hp onunta Hip ISBURG „Goed zo johgens. Het begint er al een beet- te lijken. Dit tuintje vol met alle mogelijke soorten bol- men en de waterpartij met het bruggetje zal het volgende 246: besl st wel doen tijdens de bloemenexpositie. Een erg idee. Weer eens wat anders dan anders". Rijnsburgs chr. tuinbouwschooldirecteur G. Docter zegt deze (lovende) den tot enige leerlingen, die met een leraar bezig zijn de -tuin aan te leggen. Hij tikt in het voorbijlopen één van jens bemoedigend op de schouder. liet er wel een beetje naar uit, deze week geen volledige vrije Jag inzit voor de „arrangeurs" Je jaarlijkse expositie van de I, die van volgende week dins- Dt en met vrijdag wordt gehou- Zeker de zaterdag na de ten- telling is het werken geblazen. tiviteiten van de school en de leer lingen. Lusthof Wanneer we met directeur Doctor door de expositieruimten lopen blijkt, dat alle benedenlokalen en -ruimten van de fraaie in 1966 geopende school zullen worden omgetoverd in bloe- menlusthoven. Er is nu nog niet zo heel veel van te zien. Wel dat een zijn die knapen. Ze offeren heel wat vrije tijd aan de inrichting op. Ge weidie. Het arrangement van de show is natuurlijk in handen van een vakman. Neen, geen Rijnsburger. Cor de Koning zou er uitermate ge schikt voor zijn. Wat heb ik genoten van de „bloemenaankleding" van de Weense concertzaal tijdens het tra ditionele nieuwjaarsconcert. Erg knap. Al jaren doet bij ons dat werk een oud-leerling. Een arrangeur, die ook al naam heeft: Jan Zwaan uit Den Haag. Hij heeft het tot nu toe heel erg goed gedaan. Waarom zou den we hem dan passeren? Zwaan doet het met grote liefde. Leuk hè, al die medewerking". Uit hele omgeving De Rijnsburgse tuinbouwschool heeft leerlingen uit de gehele regio: Leiden. Koudekerk aan den Rijn, Katwijk, Noordwijk, Valkenburg, Zoeterwoude, Hazerswoude, Wasse naar, Oegstgeest en natuurlijk Voor schoten en Rijnsburg zelf. Een leer ling uit Woubrugge maakt voor het inrichten van de expositie even goed en evengraag z'n „onbetaalde over- uurtjes" als de Jongens, die heel erg dicht bij de school wonen. Dat juist is het leuke. Er blijkt uit, dat er een goede geest heerst en dat het princi pe „samendoen" de overhand heeft. Tuinbouwschool Docter bemoeit zich zo weinig mogelijk met de aan leg van deze bloemenlusthof. Graag laat hij dat werk over aan zijn be kwame staf van leraren en aan de leerlingen. Wanneer hij zo op gezet te tijden langs de stand-in-opbouw loopt en dat doet hij graag ge niet hij alleen maar van de ijver, waarmee „zijn" jongens bezig zijn. Zegt de heer Docter: „Het belang rijkste is natuurlijk de expositie van de leerlingen. Alles wat op de tuin- en aarde en tientallen potten met i betrektin» hee,t wordt "W" voorgetrokken amaryllissen staan. 'on en De rest van de voorgetrokken bol- I bloemen en de planten staan nog in de kassen. De heer G. Docter stelling is het jaarlijkse hoogtepunt in het schoolleven. Wild enthousiast La- Leerlingen van de Chr, gere Tuinbouwschool in Rijnsburg zijn bezig met het aanleggen van de bolbloementuin met waterpar tij. (Foto LD/Holvast) begin is gemaakt. Het verst is men J nog met de showtuin. Verder ziet1 men wat kruiwagens, tonnen, ge-1 reedschapp'en, zakken met turfmolm Daardoor komt er een grote verscheidenheid van artikelen. De leerlingen zijn namelijk in hun vrije tijd op zeer verschillende bedrijven werkzaam. Naast de kasbroei van „Die tentoon- bloembollen is er de huisbroei. Een stand met verpakte bloembollen Mauu met verpas, ue uioeiiiuuueu van i»zz 1 geeft weer een heel ander effect. En van 1422 het is ook nog steeds „de groente, die het 'm doet". Daar eveneens een verscheidenheid van kleur en vorm In een juist arrangement geschikt. Verse groenten. Vaak in een moder ne aantrekkelijke verpakking. Veel kamerplanten krijgen de bezoe kers te zien en voorts kleine en gro te bloemstukken met bloemen en planten. Allemaal staaltjes van ont luikend vakmanschap van de leerlin gen". Bloemenexport Dan troont de heer Docter ons mee naar de gemeenschapsruimte van de school, die gelegen is aan de Sandt- laanzijde van het gebouw. Op het toneel liggen talloze affiches: uit Zwitserland, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Op onze vraag wat men daar gaat creëren antwoordt de heer Docter„Hier komt de door de school zelf verzorgde inzending over de bloemenexport. U weet. dat de Rijnsburgse bloemen naar alle delen van de wereld worden verzonden. Het wordt een groots bloemstuk van maar liefst 20 vierkante meter. Een van de „treffers" van de show. Alle mogelijke bloemen worden er in ver werkt". Het zou een heel verhaal worden als we alles neerschreven wat we uit de mond van de Rijnsburgse tuin bouwschooldirecteur Docter horen: Adr. v. d. Meij en Zn. laat iets zien over de Jaarrondcultuur van chry santen, de Studieclub Rijnsburg e.o. is aanwezig, evenals het rijkstuin- bouwconsulentschap Lisse, contact avonden voor ouders worden gehou den op dinsdag- en woensdag avond en vrijdagmiddag en donder dagavond is er een voorlichtingsbij eenkomst over de school, er zijn de monstraties van plateel gieten, schil deren en decoreren, emailleren, bloemschikken, lassen, er worden dia's vertoond, er zijn prijsvragen voor de bezoekers en er is een ge zellige markt, waar men kamerplan ten, bloembollen, potterie en tuinma- terialen kan kopen en tenslotte wordt er een verloting zonder nieten gehou den. De expositie is dinsdag geopend van 19—22 uur en de andere dagen Combee moet alles worden afgebroken, de lessen de daarop volgende dag direct weer kunnen begin- Niemand minder dan Rijns- eerste burger B. H. Koomans lnsdagmiddag om drie uur de Itie officieel openen. Ook hij veel belangstelling voor de ac-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13