uchtmacht Y.S. rijgt vrijheid an interventie |j95 U telt mee Leidse vrouw en twee dochtertjes verongelukt vandaag MARTINI VERMOUTH esident Nixon over Indo-China EL GRECO VOOR 2000 GULDEN BINNENHUIS7IÜ BINNENHUIS7IÜ (§ud imber weer f Autobotsing in Duitsland: Van. Gelder N.V. sluit fabriek in Velsen een week Clown Brox in vlammen omgekomen Miljoenenopdracht voor HCW Leiden Overname aandelen Maarse en Kroon PHILIPS RAAKT PATENT KWIJT IN ENGELAND deze week bij DEBAT leuws icht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 No. 33328 IEIDSCH DAGBLAD r: O Koopman jacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen t 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Leiden Tel.: 25041 Redactie 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel 30500 izat 18 uur) (SHINGTON (GPD) President Nixon heeft gisteren op een persconferentie jedeeld at hij op het gebruik van tactische kernwapens na geen enkele beperking op- !gt aan het gebruik van de Amerikaanse luchtmacht, overal in Indo-China; it er voor de Noordvietnamese regering in Hanoi niet veel tijd meer overblijft 'Piloor zinvolle onderhandelingsgesprekken in Parijs; at de Verenigde Staten geen con cessies meer zullen doen en niet verder zullen [aan dan het aanbod om een wapenstilstand aan te gaan, waar de wederzijdse troe- en zich dan ook mogen bevinden. ïidip taalde vragen van journalis- de president, dat Hanoi meer keer de omstreden stilzwij- rereenkomst. ten tijde van de «ident Johnson aangekondig- •stop' op Noord-Vietnam, had en. De president gaf met zjin d krachtige bewoordingen de Hanoi met zoveel woor- ennen. dat Amerika niet zal Noord-Vietnam op- ip grote schaal te bombarde- t nadruk verklaarde presi- xon. dat de militaire opera- Laos geenzins bedoeld zijn munistisch-China te bedrei- ddoor de regering in Peking als zodanig uitgelegd moe ien. Hij zei niet te geloven, tag de inval in Laos als een l ug van zijn veiligheid zou be- n. Overigens gaf hij duidelijk ïen dat de Zuidvietnamese net zolang in Laos zullen tot zij hun doel, verstoring vijandelijke aanvoerroutes, bc- \S||bben In elk geval zal de ope et langer duren dan tot eind begin mei als in dat gebied ïttjd aanbreekt. Intussen zijn van de belangrijkste aanvoer- Joor de Zuidvietnamezen af- ori lilt verwacht van vanavond 171 rgenavond: in het algemeen 'olking met plaatselijk regen Zwakke tot matige wind in ak tussen west en noord, imperaturen van omstreeks 1 - n het noordoosten tot 4 gra- het zuidwesten van het land. emperaturen ongeveer 6 gra- (Opgemaakt om 12.40 uur) 7.49 uur; onder: 18.00 uur op: 3.44 uur; onder: 10.34 uur iter te Katwijk te 8.49 en 21.24 IQ agwater te 4.16 en 16.50 uur Uit de opmerkingen van president Nixon kan opgemaakt worden, dat de Amerikaanse regering zich sterk voelt staan nu de eerste resultaten van de opmars der Zuidvietnamezen In Laos bekend zijn geworden. Een andere factor is, dat er tot nu toe zo goed als geen explosieve demonstra ties of andere reacties op de inva sie zijn geweest. Nixon waarschuw de echter toch ook tegen te hoog ge spannen verwachtingen, omdat een tegenoffensief van de Noordvietna- mezen niet uitgesloten geacht moet worden. Wat de gebeurtenissen op het strijdtoneel betreft: bijna gelijktijdig met Nixons persconferentie kwamen berichten binnen over twee door de Noordvietnamezen omsingelde bases van Zuidvietnamese en Amerikaan se eenheden. Vanochtend meldde AP echter uit Saigon, dat Amerikaanse strijdkrachten er evenwel in geslaagd waren met artillerie- en luchtbom bardementen Noordvietnamezen te verdrijven, die in de buurt van de basis Khe Sanh een Amerikaanse infanteriestelling hadden belegerd Een andere factor is, dat de Noord vietnamezen ondanks het afsnijden van de Ho-Tshi-minh-aanvoerroute nog andere mogelijkheden hebben om manschappen eu voorraden naar het zuiden te brengen. In Washington werd gisteren voorts bekend, dat generaal George Eek- hard, hoofd van het militaire "oor logscollege" dat les geeft aan hoge re officieren in internationale strate gie en politiek, tijdens een van zijn colleges verklaard had, dat de oor log in Vietnam in wezen al gewon nen was. Anders zouden Indonesië. Maleisië en de Philippijnen nu reeds In handen van de communisten zijn geweest. „Uit de persconferentie van presi dent Nixon blijkt, dat de Verenigde Staten niet naar een vreedzame re geling van de oorlog in Vietnam stre ven", aldus zei een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie bij het vredesoverleg in Parijs. Hij noemde de regering-Nixon 'buitengewoon oor logszuchtig en buitengewoon kop- volkstellingeen noodzakelijk kwaad?een kost- aar goed? Een vraag kortom waarover getwist kan Wi lorden. Maar één ding staat vast. U telt zelf mee voor deze trant. Probeer het: word abonnee van het Leidsch Dagblad j v n tel die hoeveelheid plaatselijk nieuws eens t lis u nu onderstaande bon invult, krijgt u het I® -eidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve irijs. N» ple r^l Ik word abonnee per 5 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. p| Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee ief naam: uitl adres: plaats: 9ironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Jostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer - pig", omdat zij blijft vasthouden aan haar „hysterische illusie van een militaire overwinning". r De heer D. Landeweer (36) kocht zes jaar geleden in Austra lië een schilderij voor tweedui zend gulden bij een handelaar in tweedehandsgoederen. Bij zijn te rugkomst in Nederland liet hij het schilderij bekijken door vijf deskundigen. Er werd vastgesteld, dat het stamt uit de vijftiende eeuw en vermoedelijk een El Gre co is. PADERBORN Twee Nederlandse vrouwen en drie kinde en zijn gisteravond in Schloss Neuhaus (W.-Duitsland) om het leven gekomen toen hun personenauto na een botsing met een betonmolen onder het omgeslagen gevaarte werd verpletterd. De slachtoffers zijn mevrouw Mar tina van der Luit (27) uit Leiden en haar dochtertjes Ellen (5) en Diana (4) en mevrouw Petronella Ruig <27) en haar vierjarig doch tertje Brigitte uit Amsterdam. Mevrouw Van der Luit, de de auto bestuurde, woonde met haar kinde ren nabij Blomberg Lippe waar haar man, luchtmachtsergeant A. C. De Zweedse Prinses Christina is in betrekking gegaan. Gisteren begon zij als schrijfsterbij de voorlichtingsdienst van het Minis terie van Buitenlandse Zaken. Na een periode, waarin zij geen loon krijgt, zal haar het normale salaris worden uitbetaald. 5internationale beurs voor woninginrichting: 12.000nf woonideeën (toekomst) keuken het Jweede' huis X tuincentrum win een prijs met tafeldekken vele noviteiten 19tm28febr. ahoy'hal rotterdam -zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur Amsterdam Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen gaat de fabriek te Velsen van 20 tot en met 28 februari stilzetten. Door de tijdelijke produktiestop kunnen de voorraden krantenpapier worden teruggebracht tot een aan vaardbaar niveau. De sluiting geldt niet voor de fabriek Crown Van Gelder Papierfabrieken Het Perso neel zal van de sluiting geen nade lige gevolgen ondervinden. Rotterdam Bij een felle brand vannacht aan de Westkruiskade in Rotterdam is de Rotterdamse muzi kale komiek Guus Brox (58) om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot, dat aan vankelijk moeilijk was te identifice ren werd vanmorgen gevonden bij het trapgat van zijn woning op de tweede etage. Kennelijk heeft hij nog geprobeerd zich in veiligheid te stellen. LEIDEN De NV Hollandsche Constructiewerkplaatsen heeft op dracht ontvangen voor het onderdeel staalconstructie voor de bouw van het winkelcentrum Zuidplein in Rot terdam. Met de opdracht is een be drag van f 6 a 7 min gemoeid, zo heeft de HCW bekend gemaakt. De hoeveelheid te bewerken staal is ongeveer 3300 ton, die in ongeveer 9 maanden moet worden gemonteerd. UTRECHT (ANP) De hoofd directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft meegedeeld dat zij van de ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën de machti ging heeft gekregen tot overneminy van alle geplaatste aandelen van de in Aalsmeer gevestigde autobus onderneming Maarse en Kroon. De aandelentransactie is inmiddels ach ter de rug, zodat Maarse en Kroon nu een volledige dochteronderneming van NS is. Het bedrijf van Maarse en Kroon dat ongeveer 500 man personeel telt en 170 autobussen in exploitatie heeft, zal op dezelfde voet worden voortgezet. J. van der tfutt. geWStfonewi is bij de derde groep geleide wapens. Me vrouw Ruig was met haar kind een week de gast van de familie Van der Luit. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De chauffeur van de geladen betonmolen werd licht ge wond. Stirling-motor DEN HAAG (NP) Het hoogge rechtshof in Londen heeft een ver zoek van de N.V. Philips gloeilam penfabrieken om verlenging van een patent, betrekking hebbend op een essentieel onderdeel van de Stirling motor, afgewezen. De geldigheidsduur van het patent tien jaar, was ver streken en wil men in Engeland ver lenging dan moet men dat de rech ter vragen. De door Philips verlangde verlen ging van het patent, dat betrekking heeeft op het rombische drijfwerk, voor een nieuwe periode van tien Jaar werd door de rechter afgewezen omdat naar zijn mening Philips niet voldoende had getracht het patent te exploiteren, m.a.w. dat Philips niet voldoende pogingen in het werk had gesteld om in Engeland een licentie houder of licentiehouders te vinden voor industriële exploitatie van de motor. De rechter was overigens vol lof voor de motor en bracht hulde aan Philips en de uitvinder, dr. Roe lof Meijer, op grond van de eigen schappen van de motor. Vroegere rechterlijke beslissingen in soortge lijke gevallen verhinderen de rechter de verlenging van het patent toe te staan. rood of wit fles 0.75 liter Doe mee en win een prijs in de VéGé 500.000 prijzen-jachL De komst van dr. Drees jr. in de politiek gééft nieuwe impulsen aan het debat over de inflatiebe- strijding. Drees tot voor kort een van de stuurlieden van het departement van Financiën heeft een weg aangegeven voor bezuinigingen door de rijksover heid. De posten die hij aangeeft, bijvoorbeeld wetenschappelijk on derwijs, ontwikkelingshulp en economische subsidies zijn wel licht aanvechtbaar. Dr. Veringa, minister van Onderwijs én lijst trekker van de KVP. heeft al meteen gereageerd voor zijn por tie en de suggesties van dr. Drees voor het wetenschappelijk onder wijs „rampzalig" genoemd. Het is ook de vraag of culturele subsidies zomaar moeten worden afgekapt. Het voorbeeld van dr. Drees van de te goedkope schouw burgplaatsen is ongelukkig. De schouwburg moet nu eenmaal niet meer zoals in het begin van de eeuw een plaats zijn, bestemd voor een élitepubliek. Zo zal er wel meer zijn af te dingen op de voorbeelden van de lijst trekker van DS '70. Maar het be langrijkste is, dat hij een debat over overheidsuitgaven op gang brengt. En dat hij daarbij de in flatie op de voorgrond plaatst. 24 PAGINA'S Als een „soort prikkertje" hoopt Dick Tesselaar zich te gaan bewe gen binnen de Leidse universiteit. Aangesteld door curatoren om het vormingswerk uit te bouwen is hjj van plan de studenten zoveel mo gelijk bij de maatschappij te be trekken en bijzonder kritisch te maken STADSPAGINA Bossa nova-zangeres Astrud Gil- berto trad op voor het personeel van Sikkens. Tijd genoeg voor een praatje PAGINA 5 Israël is niet bereid de Immigra tie van Joden te beperken in ruil voor Egyptische erkenning PAGINA 9 Vakantie is niet altijd vreugde. Ervaringen van teleurgestelden op PAGINA 11 De voetballers uit Twente hebben het tegen Juventus lang volgehou den, maar gingen tenslotte dood vermoeid ten onder PAGINA 19 Verder nog: Benut de Noordw|jkse hotelbed den ook buiten het seizoen, Het openbaar vervoer is in bijna alle sectoren noodlijdend. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Februari 1871: Gisteren is vanwege de de Vereeniging Flora van Noordwijk in het Hof van Holland te Noordwijk-Bin nen, de 13de tentoonstelling geopend van bloeiend bloem- en bloembolgewassen Gisteravond is aan de zoutkeet op den Oudenvest een fondsbode genaamd v. H door een onbekend mansper soon aangerand. De aanran ding heeft aan de gezond heid van v. H. een schok toege bracht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1