LEIDSCH DAGBLAD SPORT Jk wil nu doorgaan, iet seizoen afmaken n dat is dan Inzeil" Fornaess niet geschrokken. KOOMEN ONAANVAARDBAAR Wereldkampioen Ard Schenk schrijft exclusief voor het Leidsch Dagblad: LD-treffers van sportweekeinde (NDETIJDEN D EN KEES "SCHENK KAN 14.35 RIJDEN" Anne Henning evenaart record «*3», ,,Wat blijft er nu nog te wensen? Juist: het sprintkampioenschap, volgend week einde in Inzeil. Het is misschien gek om zó te beginnen, na alles wat er in Gotenburg is gebeurd. Maar nu ik tussen alle drukte aan het einde van het ongelooflijke wereldtoer- nooi even tijd vind om aan ,,Ard Apart'' te denken, is dat één van de eerste dingen, die me te binnen schieten. Nu alles wat me is overkomen een beetje ,,op een rijtje" staat, is het trouwens wel een logische gedachte. Je vraagt je af „wat nu"? Ard Schenk bij ,*ijn" ov de 10 km, een verbluffend wereldrecord. En dat ls dan Inzeil. Want lk wil nu dóórgaan. Het seizoen echt „af maken". Vroeger stopte Je na zo'n wereldkampioenschap. Je ging een beetje feesten, een beetje rijden, veel reizen en dat alles onder het motto „ontspanning na arbeid' Maar op het moment, dat je dan in x-ecordwedstrijden uitkwam en er niet alles uit kon halen wat moge lijk was geweest, kreeg Je daarvan toch weer een beetje spijt. Dat ga ik nu proberen te vermij den. Serieixs blijven, zoveel mogelijk ook na deze wereldtitel, waar ik zc ontzettend blij mee ben. dat ik het u moeilijk duidelijk kan maken. Ik heb voor dit kampioenschap veel opgeofferd. Ik heb er, eigenlijk, ook mijn studie voor onderbroken. Aan de ene kant had de vorige titel mijn studie tijdens de zomermaan- Door Ard Schenk Verkerk Schenk oud ree. 38.8 38.6 37.6 1.14.1 1.14.0 1.11.9 1.49.0 1.50.0 1.46.5 2.24.5 2.25.4 2.20.9 3.000 3.01.4 2.56.0 3.36.0 3.36.4 3.31.1 4.11.7 4.12.2 4.06.5 4.47.3 4.47.4 4.42.4 5.23.3 5.23.5 5.18.4 5.596 5.59.5 5.54.5 6.36.2 6.36.0 6.30.8 7.13.2 7.12.7 7.07.5 7.50.2 7.49.6 7.44.0 8.27.3 8.26.1 8.20.1 9.04.2 9.02.4 8.55.8 9.41.; 9.38.4 9.31.3 10.18.0 10.14.0 10.07.1 10.55.2 10.49.8 10.43.2 11.32.4 11.26.3 11.19.6 12.09.4 12.02.4 11.56.8 12.46.3 12.38.6 12.34.2 13.23.2 13.14.4 13.11.5 14.00.0 13.50.4 13.489 14.37.2 14.26.3 14.26.5 15.13.7 15.01.6 15.03.6 den nadelig beïnvloed en aan de andere kant moest ik. als ik was blijven doorstuderen, rekening hou den met de mogelijkheid, dat het dan tóch mis zou gaan, omdat twee jaar achterelkaar schaatsen én stu deren in de wintermaanden vrijwel onmogelijk is. Ik maakte een keus, onderbrak de studie en ik heb er geen spijt van Maar vast staat wél, dat ik volgend jaar, Olympische Spelen of niet. in leder geval dié studie vóór zal laten gaan. Zal wel moeten ook, want jc stapt er niet helemaal ongestraf een Jaar uit. Moeite Terug nu naar dat wereldkampioen schap. een succes, dat me de groot ste moeite oplevert om het nuchter te benaderen. Aan de ene kant een logische uitslag na de prestaties van de voorgaande weken, die me de wetenschap gaven, dat het moest kunnen. Aan de andere kant de moeilijke toestand, die ik in een vo rige „Ard Apart" al aansneed: die wetenschap bezorgt Je een mentale druk, die juist voor mij zo vaak fu nest is gebleken. Daar heb ik tus sendoor moeten schipperen, tussen die twee dingen. Een paar zaken zijn daarbij van belang geweest. In de eerste plaats de niet helemaal geslaagde sprint, die het opeens allemaal heel anders maakte dan in andere toernooien en die me een prikkel voor de vijf kilometer gaf. In de tweede plaats de herinnering aan Gotenburg '66, toen ik op de 1500 meter ZONDER HET TEVO REN TE WETEN, letterlijk en fi guurlijk door het slechte ijs zakte. Dat kon nu weer gebeuren. Het ge beurde niet en dat dank ik aan mijn vriend Kees Verkerk. Hij had zijn 1500 gereden, kwam naar me toe en zei: „Ard, het ijs IS zacht, Het verhaal van de wereldkampioen Ard Schenlc zelf, exclu sief voor het Leidsch Dagblad Op deze pagina De bejaarde dictator Sven Laftman was niet bij iedereen populair in het Ullevi-stadton PAGINA 6 Ard Schenk: de volmaakte schaatsenrijder, een optelsom van v\jf jaar ervaringPAGINA i In de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie hebben Philidor en LSG zaterdag wederom niet hun sterkste spel laten zien PAGINA In de microkorfbalcompetitie een goede prestatie van De Danaiden: 9-9 tegen Luto PAGINA 6 Zaterdageersteklasser Noordwijk boog pas in slotfase voor de Ajax-sterren1-3 PAGINA 10 maar het kón. Ook voor Jou. kunt blijven glijden". Ik was dus voorbereid helemaal. En daardoor kwam die 1500 er ook he lemaal uit. zoals ik me hem had voorgesteld. De herinnering aan Bislet, veertien dagen geleden, met die voor een laaglandbaan zeer snelle tijd op de „mijl", plus mijn Instelling gaven mij vleugels. Variaties En zo was dat ook op de tien kilo meter. Ik had niets meer te vrezen. Niets anders te doen dan bij Clae- son in de buurt te blijven. Toch be sloot ik wat meer risico te nemen. Ik ging weg op 15.32.-, maar zoals ik Fornaess in Oslo bij bovenge noemde wedstrijd had weggereden, zo wilde ik nu ook hier Claeson op de tien kilometer wegrijden. I Weggaan op 15.32.- betekent een i ruime mogelijkheid tot allerlei va- I riaties, vooral als Je daarbij in Je achterhoofd hebt, dat de tijd van j Kees 15.13.7 ook voor Jou haal baar moet zijn. Ik testte mezelf in de openingsron den, voelde dat het ging en begon Claeson los te rijden. Het schema maakte een enorme duikeling, maar ik was er niet bang voor, want ik wist dat er nog meer mogelijkheden waren. Kees had toch immers zijn 15.13? Wel, daarop koerste ik aan. Vijf ronden voor het einde zal het zijn geweest, dat Kees en Ronnie Nooitgedagt begonnen te roepen". Je gaat in de buurt van het we reldrecord komen! Echt. tot op dat moment had ik er niet aan ge dacht. Twee ronden voor het einde riep Leen: Hou vast, die 36 rondjes, het wereldrecord! En toen ben ik echt doorgegaan. Applaus voor de wereldkam pioen, van (op de voorgrond Sven Laftman en rechtsKees Ver kerk. Links op de foto de Zweed Claeson, die in het eindklasse ment tweede werd. Met het gevolg, dat ik nu aarzel als men mij vraagt: wat vind je fijner, de titel of dat record?.Ja, die ti tel natuurlijk, die blijft geboek staafd en zo'n record wordt verbe terd. Maar toch Het is niet ge- makkelijk om het Je voor te stellen I Ard Schenk, wereldrecordhouder juist op de tien kilometer. Had u I dat ooit kunnen denken. GOTENBURG Göran Clae son en Dag Fornaess, de door Ard Schenk vernederde Scandl- navlërs, lijken niet geïntimi deerd door het „recordkam pioenschap van de Nederlander Althans, zfj voelen zich niet definitief verslagen en re kenen op revanche in de toe komst. Claeson: „Schenk kan, als hy wil. volgende week in Inzeil bij de sprinters óók we reldkampioen worden. Hy is eveneens in staat om onder ideale omstandigheden de tien kilometer in 14 minuten en 35 seconden af te leggen. Maar dat zegt nog niets voor het volgen de seizoen. Kijk naar Kees Ver kerk. Die was enkele Jaren geleden ook niet te verslaan. Door niemand. Maar nu? En zo kan het met Schenk ook gaan". Dag Fornaess gebruikt andere woorden die hetzelfde betekenen. De altijd op winst beluste Noor: „Ik ben niet ge- schokken van de prestatie van Schenk. Ik zal vechten om hem zo mogelyk te verslaan. Zyn tijden zeggen mij niets. Ik maak me dus geen zorgen". En over zijn door hagel en har de wind geteisterde tien kilome ter: „Dat is pech. maar ik voer het niet als excuus aan. Dat kan namelijk iedereen overko men. Het hoort bij het schaat senrijden". Claeson—Fornaess. Een duo, dat Schenks dadendrang wilde afremmen en die opzet gevoed zag door een sterke start. De Noor verspeelde daarna kostba re tijd door een slecht verdeel de vijf kilometer, maar bleef toch gevaarlijk. De positie van Göran Claeson was na de twee de afstand nóg beter, hoewel hij in een schitterende race duide lijk werd teruggezet door Kees Verkerk. De Zweed: „Ik wilde snel vertrekken om Verkerk kwijt te raken en om dan mijn eigen wedstrijd te kunnen rij den. Maar het lukte niet. Kees gaf me de illusie, dat ik hem kon „lossen" en toen ineens ging hij me razendsnel voorbij. Ik was bereid alles te geven, vocht voor mijn kansen, maar kon niet terugkomen". Niettemin bleef het Scandi navische koppel in kansrijke po sitie. Temeer daar Claeson en Fornaess op de 1500 meter te gen elkaar uitkwamen en de sco re van Ard Schenk als baken voorgezet zouden krijgen. Maar dat is in het moderne schaat senrijden niet altijd een voor deel: de 2.04.8 van Schenk ver nietigde het moreel van de ri valen. Want na zeven paren was Sten Stensen met 2.08.3 im mers de snelste na de lange Ne derlander. Terwijl toch ook Ver kerk, Verheyen en Bols al hadden gereden. Hoe was het Door Ger Bestebreurtje dan mogelijk dat op het te zachte ijs de „zware" Schenk zo'n tijd had gerealiseerd? Dat allemaal, die gedachte heeft de belangrijkste concur renten sterk beïnvloed. En aan gezien zij bovendien tegen el kaar moesten optornen, leden zij op de 1500 meter de belang- rykste nederlaag van het toer nooi. Dag Forness maaktf daarbij een niet geringe tech nische fout. De Noor is dit sei zoen overgestapt op een langt re slag en (dus) een lager be wegingstempo. Op het niet-ge- polijste ijs tijdens de mijl wax dat funest. Schenk had dat snel In de gaten en schakelde tijdig om. Fornaess verzuimde dat. Hij dook bijna met de neus öp de baan en zocht het in succes via een lange gllj-slag. Zonder pro fijt te kunnen trekken van zijn inderdaad enorm verbeterde af zet. Claeson zat al na anderhal ve ronde „vast": door de span ning van de strijd tegen de tijd van Schenk en de race tegen Fornaess. Hoe ls het ander te verklaren, dat zijn landgenoo Göran Johansan op de 1500 meter als tweede eindigde In 2.075? INZELL Tijdens internationa le schaatswedstrijden in Inzeil heeft de Amerikaanse Anne Henning het wereldrecord op de 500 meter, dat op naam staat van de Russin Sidorova geëvenaard. Of haar tijd van 43.2 er kend zal worden is niet zeker, omdat de tijden in Inzeil niet tot op de hon derdste van een seconde zijn opgeno men. hetgeen sinds 1 Januari 1970 verplicht is indien een record erkend wil worden. GOTENBURG In de laatste uit zending die Theo Koomen uit Goten burg voor de Nederlandse televisie maakte, werden gesprekjes gebracht met Prins Claus en staatssecretaris H. J. de Koster. Schenk, Verkerk, Pfrommer en de andere hoofdrol spelers van het tweedaagse schaats- evenement ontbraken in de slot-uit- aending. De reden van deze afwezigheid is een meningverschil tussen de schaatsploeg en de schaatsverslag- gever van de NOS. dat is ontstaan tijdens het Europese kampioenschap i in Heerenveen. Na de eerste dag en i na de diskwalificatie van Bols ver scheen de uitgeschakelde Nederlan der in een programma van de AVRO. Daarna heeft Theo Koomen, via de hem ter beschikking staande publiciteitsmiddelen, waartoe ook een Nederlandse krant behoort, een aantal uitlatingen gedaan (onder meer dat Bols 1000 gulden van de AVRO heeft geïncasseerd), die de Nederlandse hardrijders en hun coach Leen Pfrommer grievend vin den. De schaatsploeg besloot daarop niet meer met Koomen in zee te gaan. In de afgelopen dagen zijn er bemiddelingspogingen geweest, on- der andere van de voorzitter van de KNSB, de heer Quarles van Ufford. j Deze pogingen, waarbij onder an- l dere een voorstel werd gedaan Jan Kamlag de gesprekjes met de schaatsers te laten houden, werden door rijders en leiding unaniem af gewezen. Theo Koomen heeft zon dagavond nog getracht Prins Claus en Ard Schenk tegelijk voor de ca mera te brengen, waardoor hij een entree zou hebben gehad om Schenk toch een gesprekje te kunnen afne men. Schenk weigerde na over leg met zijn ploeggenoten omdat hy vond dat Koomen dan via de echtgenoot van Prinses Beatrix toch gebrtfik zou kunnen maken van het succes dat hy in Gothenburg had be haald. De schaatsers willen op dit mo ment niets %meer met Koomen te maken hebben omdat zij hem be schuldigen van een gebrek aan be trouwbaarheid. De ploeg neemt het Koomen kwalijk dat hij openbaar heeft gemaakt dat Bols geld heeft ontvangen voor de uitzending op de zaterdag van Heerenveen. De waar heid van die bewering wordt minder aangevochten dan de bewering op zich zelf. De schaatsers op hun beurt stellen dat zij ook nooit openbaar hebben gemaakt dat Theo Koomen dank zij hen een aantrekkelijke hoe veelheid geld heeft kunnen verdienen en dat hij bijvoorbeeld op avonden dat hij met Kees Verkerk op tour nee is voor het houden van lezingen en dergeiyke steeds een zeer aan- zleniyk bedrag opstrijkt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5