Lkkoord over olieprijzen Treinpassagiers als ratten in val Maanwandelaars vergaten film N oord Vietnamese aanval op basis van de Laotianen ook king Lodz ewapende rechtse foep opgerold in Westduitse steden ISRAËL BLIJFT ZWIJGEN OVER PLAN JARRING Brandende trein in tunnel: tenminste 34 doden bie blijft zich verzetten Pompidou acht Afrika van enorm belang Reggio bleef in weekeinde nog onrustig pAO 16 FEBRUARI 1®T! LETDSCH DAGBLAD PAGINA II oord heeft een looptijd van voorzit in een verhoging (ficiele lijstprijzen met 35 per barrel (ongeveer drie- jerlandse cent per liter) bepaalt dat de lystpry- oog op de inflatie jaar- worden verhoogd. Op het «iragen de lijstprijzen 1.65 jlar per barrel, landen aan de Perzische Irak, Saoedie-Arabie, Aboe Dhah' en Qatar ten weten dat zij hun prjj- ag eenzijdig zouden verho er geen overeenkomst tot gekomen. Volgende week zou de olie-aanvoer wör- oeden indien er dan nog [eenstemming zou zijn be- dpze landen betekent de nst een verhoging van hun uit de olie met ruim 1,2 ollar '4.3 miljard gulden) toenemend in de volgende drie miljard dollar (bijna Igulden) aan extra inkom - 15. ïaatschappijen hebben in nkomst waarborgen ver- i veranderiiigen van de financiële voorwaarden de looptijd en tegen nieu- die leden van de organi- olie-exportlanden OPEC die vijf jaar zouden kun- Van de OPEC zijn behal- ERAN (Reuter) Na een maand van harde on dingen hebben de grote internationale oliemaat- jen en zes landen rond de Perzische Golf een over- ;t gesloten waarin de prijsstructuur voor de ruwe ie landen wordt geregeld. HAU (AFP) In het u, zó werd gisteren gemeld donderdag verscheidene ai'beidsters in de textiel- in staking. Premier Pjotr reisde gisteren naar de ter ten zuidwesten van de gelegen plaats, om deel te een grote bijeenkomst in theater, waar de autoritei- :enwoordigers van de vak- afgevaardigden van de de. toestand bespraken, ers zouden een loonsverho- lópfocent wagen. De aan- da staking zou zijn dat in lonen werden verlaagd, produktie zou zijn gedaald, ïtielfabrieken in Lodz en werken 120.000 mensen, merendeel vrouwen, irdérlijk schrijven van het iscopaat, dat gisteren in van Polen werd voorge- gezegd dat er een nieuw Polen is ontstaan. Het schrijven, dat onderte- or kardinaal Wyszynski, de Polen en kardinaal artsbisschop van Krakow, beroep op de gelovigen te Dr de nieuwe communisti- van het land en hun !s te vergeven voor wat zij ien aangedaan. Het episco- kt zich uit voor een wel- samenwerking met de toriteiten. Het vraagt de ook te bidden voor de van dè recente onlusten bestaanden. ve genoemde zes landen Indonesië, Algerije, Libië en Venezuela lid. Bedoeling Behalve een verhoging van de lyst- Prijs met 35 dollarcent per barrel in de oliehavens aan de Perzische Golf (waarin opgenomen twee cents per barrel voor opheffing van het ver schil in vrachtkosten) behelst de overeenkomst vaststelling van het be lastingtarief op de export van ruwe olie uit de zes landen op 55 procent. Voor Europa betekent het akkoord dat de olievoorziening voor het me rendeel veilig is gesteld en voor Ja pan dat vrijwel zijn gehele invoer van ruwe olie kan doorgaan. De olie- maatschappijen achten het waar borgen van de aanvoer een zeer be vredigend resultaat van de onder handelingen in Teheran maar zij zullen nu met de regeringen van de landen waar zij hun produkten af zetten, in onderhandeling moeten treden om te bepalen wie de lasten zal dragen van de verhoging der kostprijzen van ruwe olie uit het Midden-Oosten. Hoeveel de benzine aan de pomp bijvoorbeeld duurder zal worden zal afhangen van de mate waarin de regeringen de belastingen zullen han teren om het prijspeil min of meer stabiel te houden. Zou de Nederlandse regering bij voorbeeld besluiten het belasting percentage te handhaven, dan zou in ons land de benzineprijs door het. PARIJS (GPD) Frankrijks pre sident Pompidou is zaterdag van zijn eerste tiendaagse bezoek aan Afrika teruggekeerd in Parijs waar hij op het vliegveld traditiegetrouw door premier Chaban Delmas en de voltallige regering verwelkomd werd De voldoening die van zijn gebruin de gelaat afstraalde, heeft de pre sident in een korte persconferentie toegelicht met de mededeling dat de samenwerking tussen Frankrijk en zijn voormalige Afrikaanse koloniën nu als een voldongen feit pn een de finitief gegeven beschouwd moest worden. De vijf Afrikaanse staten die hij had bezocht hebben, zo zei hij, in tien jaar hun nationale eenheid ge smeed en gevestigd en aldus een ont wikkeling doorlopen waarvoor an dere landen soms eeuwen nodig had den gehad. President Pompidou wil die politie ke en vooral economische samen werking nu verder uitbouwen en hij zei goede hoop te hebben dat de mi nister van financiën voor dat doel de nodige fondsen beschikbaar zou willen stellen. Evenmin zou hij nalaten te pogen alle Franse die zich nog altijd verzetten tegen financiële hulp aan Afrikaanse lan den te vertuigen van de morele plicht die op Franrijk als vroegere kolonisator in dat verband rust. Hij verzweeg niet, dat vooral de Ame rikanen. Japanners en Duitsers zich eveneens krachtig voor de natuurlij ke rijkdommen en de enorme poten tiële markt van het zwarte conti nent interesseerden. akkoord van Teheran met 1,8 cent per liter kunnen stijgen Onvoldoende Libië, ook een belangrijk oliepro- duktieland, heeft laten weten dat het de eisen van de zes landen die de overeenkomst met de maatschappij en hebben gesloten, voor zichzelf on voldoende vindt. Vice-premier Abdel Salam Jalloud heeft in een vraagge sprek met een Oosteuropese journa list medegedeeld dat Libië zijn onder handelingen met de maatschappijen heeft opgeschort totdat de onderhan delingen in Teheran tot een eind zouden zijn gebracht. Hij verklaarde dat Libië heeft be sloten actie te ondernemen via de OPEC.. Hij gaf de waarschuwing dat als de OPEC niets zou ondernemen, Libië zelf maatregelen zou nemen. In september heeft Libië zijn officiële lijstprijzen van ruwe olie al eenzijdig verhoogd. Majoor Jalloud zei dat zijn land weigert met de oliemaat- I schappijen als blok te onderhandelen. Libië zal in geen geval meer olie- I concessies aanbieden en zal zijn be-1 drijvigheid op het gebied van olie beperken tot het aangaan van zo- I genoemde service-contracten met oliemaatschappijen waarbij de Libi- sche nationale olie-maatschappij de j verantwoordelijkheid draagt voor de olieprospectie. In Londen is echter vernomen dat I in de komende week waarschijnlijk I in Libië nieuwe onderhandelingen zullen beginnen. De regeringen van alle produktielanden die via havens aan de Middellandse Zee exporte- ren zullen er naar men verwacht op uitnodiging van de Libische regering aan deelnemen. De groep internationale oliemaat schappijen is bereid aan de bespre kingen deel te nemen, zo merkte men op, maar het is niet bekend of de Franse regering zich wil laten ver tegenwoordigen. Tot dusver heeft Frankrijk op bilaterale basis met Algerije onderhandeld. HAMBURG (DPA) De recherche heeft zondag in "üsseldorf een gewapende talc groep opgerold. Vol- foreur-generaal Schaben totaal zeventien geweren ioen, tien pistolen, ver- bajonetten en stiletto's patroontassen met muni- genomen. In Bonn wer- Diisseldorf twee perso- Sleerd en later weer voor- "jheid gesteld op één na, al als schutter zou zijn De meeste arrestanten kei uit van de uiterst- Nationaal-Democratische 1 trof bij huiszoekingen wapens ook rechts-radi- riften en een hakenkruis- Er- werd tevens een aan bonden waarop bonds- Hrandt in Noors uniform beeld naast de Oostduitse [èr Ulbricht in Russisch het biljet waren schoten De politie was de bende °P het spoor gekomen. Bij SScontrole was zaterdag van een der leden een hooi gevonden. Naar fder meedeelde, wist de rich in het gebied van ^wapende groep had ge organiseerd, die de laatste weken in verscheidene Westduitse steden aan rechtse protestdemonstraties tegen de regering-Brandt had deelgeno men. Volgens Schaben zou de groep ernstige gewelddaden in de zin heb ben gehad. De leeftijd van de arres tanten ligt tussen de 30 en 40 jaar. De Westduitse minister van Bin nenlands^ Zaken, Genscher heeft harde maatregelen aangekondigd te gen extremisten die „politieke kwes ties met geweld willen regelen." Te gen hen zal met alle beschikbare middelen worden opgetreden, zo ver klaarde hij in interviews met West duitse zondagsbladen. De regering zal niet dulden dat de bondsrepu bliek „een speelplaats van terroris ten" wordt. Minister Genscher, die behoort tot de liberale partij, reageerde met de ze woorden op de berichten volgens welke linkse extremisten van plan zijn geweest bondskanselier Brandt en minister Ehmke te ontvoeren om daarmee de vrijlating af te dwingen van de advocaat Horst Mahler, een der voormannen van de „buitenpar lementaire oppositie," die in West- Berlijn gevangen zit. Een andere linkse leider, de 27-jarige Andreas Baader, is voortvluchtig. Hij wist vo rig Jaar mei, geholpen door Mahler, te ontsnappen. JERUZALEM (Reuter) Israël heeft besloten, niet te antwoorden op het recente memorandum van V.N.-bemiddelaar Jarring voordat Egypte zegt o fhet bereid is vrede te sluiten. Het Israëlische kabinet ver gaderde zondag tweeëneenhalf uur, maar na afloop werd slechts een nietszeggend kort communiqué uit gegeven. Jarring heeft Israël en Egypte een aantal suggesties gedaan en ophelde ring gevraagd op sommige punten. In Cajro is meegedeeld dat Egyp te de pogingen van Jarring positief beoordeeld. President Tito van Joego slavië is in Cairo aangekomen voor een bezoek van een week. Hij zal met zijn Egyptische collega Sadat besprekingen voeren over het Mid den-Oosten. Naar verluidt heeft Tito boodschappen over de crisis ontvan gen van president Nixon en de Britse premier Heath. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco heeft in een interview voor de Ame rikaanse televisie vertrouwen uitge sproken in Jarring. De V.N.-bemid delaar handelt strikt in overeenstem ming met het zeer ruime mandaat dat hem door de Veiligheidsraad is verstrekt, zo antwoordde Sisco op vragen over Israëlische klachten dat Jarring zijn boekje te buiten was ge gaan door Israël en Egypte een lijst i vragen over de bepalingen van een I regeling voor te leggen. In een interview met het Ameri- kaanse tijdschrift Newsweek is pre- sident Sadat nader ingegaan op zijn j recente voorstellen inzake heropening van het Suezkanaal in ruil voor een gedeeltelijke terugtrekking van de j Israëlische troepen uit de Sinaï. j „Als de Israëliërs zich op één lijn I achter El Arisj terugtrekken, beloof I Ik het kanaal binnen een half jaar I voor de internationale scheepvaart te heropenen", aldus het Egyptische I staatshoofd. In het interview zei president Sa dat verder, dat een vredesverdrag de 1 onschendbaarheid en politieke onaf- i hankelijkheid zou garanderen van elk land in dit gebied, Israël inbe- grepen, „als Israël onze grond terug- i geeft overeenkomstig de resolutie van dp Veiligheidsraad". „We geven hier voor ons erewoord. We voeren niets in ons schild tegen IsraëL Het is Is raël dat dit tegen ons doet. De terri- j toriale integriteit van Israël binnen j veilige en erkende grenzen zal door i de „Grote Vier" worden gegaran- I deerd, Israël zal vrijheid van scheep- I vaart in het Suezkanaal en de Straat i van Tiran hebben, wederom gega randeerd". HOUSTON (AP) Shepard en Mitchell hebben per ongeluk een niet onbelangrijke kleurenfilm op de maan achtergelaten. De film werd opgenomen door een camera die aan de maanlander was bevestigd, en toonde de terugkeer van de maan wandelaars van de Cone-krater naar de maanlander. De deskundigen wa ren benieuwd naar de wijze waarop de wandelaars deze moeilijke terug tocht maakten. Bij,' de terugkomst hebben zij vergeten de film te ver wijderen uit de camera, die volgens Instructie moest achterblijven. Bij de stenen, die van de maan zijn teruggebracht, bevindt zich een merkwaardige witte klomp, die de geologen bi/zonder interesseert. De steen is zuiver wit met slechts hier en daar een grijs vlekje. Vermoede lijk is het een steen van.de primi tieve maankorst uit de periode van de vorming van de maan, die later door een of andere oorzaak naar de oppervlakte is gekomen. Een aantal stenen is reeds aan een een eerste onderzoek onderworpen Zij bleken tienmaal meer kalium, thorium en uranium te bevatten dan de stenen die by eerdere vluchten werden meegebracht. Op de foto Shepard bij een van de merkwaardige steenformaties, die bij de Conekrater telkens tot omwe gen noopten en uiteindelijk de weg naar de top onbegaanbaar maakten. Gevechten tussen stammen By gevechten tussen leden van verschil lende stamen in Loesikisiki, een dis trict in het Zuidafrikaanse „thuis land" Transkei zijn in het afgelopen weekeinde tenminste achttien doden gevallen. Een groot aantal personen werd gewond. ADVERTENTIE Bij Wehkamp kunt u uw autoverzekering per maand betalen Voorbeelden van maandpremies, bij hoofdzakelijk privé- gebruik van uw auto en na aftrek van max. no-claim korting: Personenauto w.a. all risks all risks eigen risiko geen 1.150.- f. 550.- nieuwwaarde tm. f. 5000 - 10,30 26.65 14,65 f. 6000- 10,80 28,50 15,15 f. 7000.- 11,20 30,10 16,75 f. 8000.- 11,35 31,50 18,15 f. 9000.- 11,60 33,- 19,65 Uw auto bij Wehkamp verzekeren heeft meer voordelen: o snelle afwikkeling in geval van schade o overname van uw no-claim korting tot max. 40% o gratis groene kaart Extra mogelijkheden: - aanvullende verzekering voor ongevallen inzittenden en rechtsbijstand voor maar f. 6.- per maand. - voordelige caravan/aanhangwagen verzekering Inlichtingen Wehkamp Postorders, afd. LDasa. Antwoordnummer 400 te Zwolle, tel. 05200-734 44, toestel 342. Vraag ook inlichtingen als u nog verzekerd bent. Verzekering is ondergebracht bij N.V. Verzekering Maatschappij Saturnus. VIENTIANE, PHNOM PENH, BANGKOK. SAIGON (Reuter. AFD) Noordvietnamese troepen zijn zondagochtend vroeg in Laos een grote aanval begonnen op Long Tsjeng. waar het hoofdkwartier is gevestigd van de door de Amerika nen gesteunde generaal Vang Pao van de' Meo-stam. De plaats ligt op 100 km ten noorden van Vientiane. Generaal Vang Pao, wiens leger 4.000 tot 8.000 man zou omvatten, zou de Amerikanen en de autoritei ten in Vientiane om verdere steun hebben gevraagd. De Vietcong heeft zaterdagavond drie grote Russische 122 mm-raket- ten afgevuurd op een militaire ba sis op de internationale luchthaven Pochen tong nabij de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Er werd geen schade aangericht. In militai re kringen beschouwt men de raket - aanval als een voortzetting van de psychologische druk op de hoofdstad na de grote aanval van drie weken geleden waarbij op de luchthaven grote schade werd veroorzaakt. Thailand heeft zijn troepen langs de 600 km lange grens met Laos in staat van paraatheid gebracht. Sinds zaterdag zijn alle verloven in getrokken, zo is van welingelichte zij de in Bangkok vernomen. In de ge bieden langs de noord- en noordoost grens met Laos en Cambodja zijn zeker 20.000 Thaise militairen gele gerd. De Zuidvietnamese havenstad Poel Nonh verkeerde zondag in staat van beleg na twee dagen van anti-Ame rikaanse rellen. De Zuidvietnamese autoriteiten hebben een volledig uit gaansverbod afgekondigd en Ameri kaanse legerwagens worden uit de stad geweerd. De onlusten braken vrijdag uit nadat twee Zuidvietna mese burgers, onder wie een meis je van zeven Jaar, waren gedood door een ontploffende granaat, die een Amerikaanse militair per onge luk had afgevuurd. Drie personen werden by de explosie gewond. Vry- dag en zaterdag vielen woedende be togers twee Amerikaanse kampen aan. REGGIO (AP) In de Zuidits- liaanse stad Reggio Calabria is het dit weekeinde weer tot verwoede ge vechten tussen inwoners en de politie gekomen. De politie werd met brandbommen, stenen en loden ko- geitjes bestookt: de politie maakte gebruik van traangasgranaten. Met een ongekend hevige woede- uitbarsting maakte de bevolking van Reggio premier Colombo duidelijk dat zij niets wil weten van zijn com promisvoorstel om een eind te maken ken aan de reeds zeven maanden durende onlusten In de ongelukkige stad. Op de door Reggio afgewezen beslissing om Catanzaro tot districts hoofdstad van Calabrië te benoemen, wil Colombo gedeeltelijk terugkomen door Reggio tot zetel van het dis- Onmiddellijk na bekendworden van trltcsparlement te verklaren, de regeringsvoorstellen van vrijdag begon de bevolking van de „auto nome" wijken Sbarre en Santa Ca- tarina zaterdag barricaden op te richten. Politie-eenheden die de bar ricaden kwamen afbreken, werden getracteerd op een hagel van stenen, benzinebommen en loden kogeltjes, die met katapults werden afgescho ten. Ook gisteren kwam het tot gevech ten toen de politie een aantal Jonge ren arresteerde die in overtreding van het demonstratieverbod de stad wa ren ingetrokken. Zeker tien agenten werden gewond. SERAJEWO (TANJOEG/AFP) in een spoortunnel bij Zenica in de Joegoslavische deelstaat Bosnië zijn gisterochtend vroeg zeker 34 trein reizigers in 'n hel van rook en vuur om het leven gekomen. Ongeveer 115 mensen raakten _,ewond, van wie 60 ernstig. De ramp speelde zich af in de Vran doek-tunnel, die anderhalve kilome ter lang is. Op driehonderd meter van de uitgang brak brand uit in de elektrische installatie van de dies- sellocomotief, waarna het vuur door de sterke luchtstroom razendsnel o- versloeg op de zeven rijtuigen erach ter. Daarin zaten circa 200 passa giers, voor het merendeel arbeiders op weg naar de ijzer- en staalfabrie ken en de mijnen van het industrie centrum Zenica. De meesten wisten, zij het deels gewond en half be- dv. Jmd, de uitgang van de tunnel te bereiken. Door de enorme rookont- I wikkeling en de hitte waren red- I dingsploegen vanochtend vroeg pas tot het midden van de tunnel gevor- I derd. Men houdt er rekening mee dat het dodental nog zal stijgen. In Joegoslavië is nationale rouw af gekondigd. De treinbestuurder en z'n assistent zijn hangende het onder- j zoek in hechtenis gesteld. Ernstiger Demonstratie in Washington In Washington hebben betogers zater dagavond een voorstelling van een Russische dansgroep uit Omsk ver stoord om te protesteren tegen de behandeling van de Joden in de Sowjet-Unie. Elf demonstranten wer den aangehouden. j De ramp zou beslist veel ernstiger zijn geweest als het ongeval op een werkdag was gebeurd, als meer dan I 2.000 arbeiders en scholieren van de trein gebruik maken. Gisteren zaten alleen ongeveer 200 arbeiders die zondagsdienst hadden in de trein. Spoorwegarbeiders vertelden dat de lokomotief die gisteren in de tunnel in brand was gevlogen, in de afge lopen twee maanden vijfmaal op o- pen, heuvelopwaartse trajecten, stil was komen te staan, gewoonlijk door een technisch mankement. Ook de tunnel waarin het ongeval gebeurde ligt op 'n omhooglopend traject. Des kundigen geloven dat de brand is ontstaan door oververhitting van de motor. Een deel van de trein buiten I de tunnel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15