Verolme: boek voor iedereen Antillen: nieuw kabinetnieuw probleem 1 Uitspraak Bakkenist valt verkeerd bij ondernemers Mijn werknemers kunnen het voor een tientje kopen Nederlander blijft in Brussel in arrest tkenist jeweging u harde lijn en entekeningen litho's in -^ademie De radio- en televisie programma's staan om technische redenen op pagina 15 KAMSTEEG^ WATERSPORT Informatie bij stemmingen gevraagd HARDE LIJN WORDT TERUGVERWACHT IN WILLEMSTAD L^G 12 FEBRUARI 1971 LELDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ictie AH HAAG (ANP) Diegenen inige vakbondskringen, die i nieuwe loonexplosie in de helft van dit Jaar dreigen, les wat zij kunnen om hun ling te laten uitkomen- Op jze brengen zij de uitvoering i op legale wijze genomen re- naatregel in gevaar. Wij in rijfsleven stellen een krach - en d beweging als pleitbezorgster belangen der werknemers op rij verwachten, dat de vakbe- tegen ons speelt, maar ook hetzelfde spel speelt en op Ie niveau als wij. ras een van de opmerkingen, J f voorzitter van het Verbond y derlandse Ondernemers giste- akte in een toespraak over de I ingen tussen werkgevers en ners, gehouden tijdens een jeenkomst van de Ameri- Kamer van Koophandel in nd. Bakkenist, die o.a. de wat hij grote en groeiende macht vakbeweging in Nederland pJef, zette uiteen, dat de Ne- se vakbeweging op het ogen- overgangspreiode doormaakt, ir enkele jaren, aldus de voor- HHran 't NVO, kon de vakbewe- op 'n volgzame aan- le zich hield aan 't beleid, dat centrale organen was uitge- beleid, gebaseerd op vreed- nderhandelingen en gezamen- erantwoordelijkheid voor de de economie. Dit is nu volko- randerd. tkbondsleden eisen tegenwoor- behartiging van hun persoon- ilangen en zij zijn minder ge- ïun eisen te matigen of voor laten varen in het algemeen Bovendien willen zij, dat hun hen volgen in plaats van an- letrekkelijk lage en gelijkblij- organisatiepeil (ongeveer 35 georganiseerd), de vergrij- in de leden der vakorganisa- het succes van onofficiële sta- tonen aan, dat de vakbonden 5p op de werknemers hebben en dat zij hen niet meer feken. Dit heeft de vakbeweging een harde lijn te gaan waarvan het voornaamste k het open conflict in plaats ilie|njt compromis is. De vakbonds zijn ook niet meer bereid ende, nauwkeurig gedefinieer- ireenkomsten te sluiten. Zij nu kortlopende ruim-gefor- e overeenkomsten teneinde lellijk gehoor te kunnen geven ce nieuwe verlangens ook, die onder hun leden mochten Éven. lve deze behartiging van di- ïlangen wensen de vakbonden gehele structuur van de sa- ing en de structuur van het sleven te veranderen. Daar- ïoet het sociale aspect van het systeem van de vrije onder- niet langer ondergeschikt Jan o.a. efficiency en concur- maar van minstens gelijk be- zo niet van primair belang het geheel genomen, ver- e drs. Bakkenist, zijn de werk- ontvankelijk wat betreft de lak van structurele veranderin- van meer nadruk op de socia- ecten van werken, produceren ;rkopen, mits deze verande- plaats vinden binnen het ver- van het systeem van vrije pro- Niemand zal ontkennen, dat steem zijn minder aantrekke- canten heeft. Het moge leiden ige wanorde en enige verspil- naar het is te verkiezen bo elsels die werken door collec- dwang en die slechts armoede ijk mogelijk kunnen verdelen, sou mij niet verbazen als er wat vakbondsleiders bleken te lie er net zo over denken, maar it kunnen zeggen". Bakkenist zei verder, dat men de indruk krijgt, dat de Neder- •s industrie en het zakenleven als een kwaad zien dan als een van welvaart. Het is zijn indruk dat men vooral in Amerika neer respect voor het zakenle- lat management en de onder- ig heeft dan in Nederland. Het olgens drs. BakRenint een goed zijn als de vakbonden, vooral een invloedrijke positie in het jsleven hebben verworven (via ilrijke vrienden in het parie de SER, de stichting van de i enz), ook de nadruk legden positieve kanten van het za- ven en de industrie. SIDEN Van vrijdag 12 februari woensdag 10 maart exposeert het s Academisch Kunstcentrum in trappenhuis van het Academie- uw, Rapenburg 73, litho's, pen- ningen en een ets van Peter Gen- 'Uj ar en Hanneke Kop. dde kunstenaars hebben een op- ig gevolgd aan de Vrije Acade- in Den Haag. expositie is maandags tot en vrijdags van half negen tot zes geopend. ROTTERDAM Uiteindelijk stap te iedereen met een door stevig kar ton omhuld boek het chique Parkho tel uit. Uitgever Ad Donker ("de pers krijgt het van mij") en scheeps bouwer Cornells Verolme (goed voor een exemplaar aan ieder ander) wa ren de eerste stapels van de "Verol me Memoires" oplage kwijt. Een dikke honderd invité's hadden geluisterd naar wat Donker en Ver olme over het fors uitgevallen boek vertelden en hoe ze de champagne hoog hieven. Vervolgens dronken zij allen een glas en gingen heen. Niet de in drommen opgekomen pers, die bleef nog wat na om te ho ren wat Verolme dan wel zou losla ten over het vele dat deze week in de kranten over hem verschenen was. Zoals over de kritiek die van regeringskant op zijn boek was geko men en zoals over zijn idee om zijn bedrijven aan het personeel toe te spelen. Maar de memoires-schrijver had er niet veel zin in en stapte nog al luchtigjes over de vragen heen. Hij liet zich "niet meer opjutten door de pers", met wie hij overigens "altijd een fijn contact heeft gehad". Verolme: "Je hebt nu een mooi boek gekregen en ik vergeef Jullie dat Je wel eens als het om mij ging uit de rails bent gelopen". Een paar kreten uit het gesprek tussen de scheepsbouwer en de klu wen journalisten: "Ik heb geen ver schil van mening met de minister president. Wat ik geschreven heb is waar". "Buitenlandse vertalingen? Ja, die komen er zeker". "Mijn werknemers kunnen het voor een tientje kopen en er hebben er al veel ingeschreven. Het zal wel een herdruk moeten worden. De mensen zullen er stapelgek van zijn Ik verdien er niks aan, hoor". "Iedereen is wel eens hatelijk, maar dat ben ik niet in het boek". Door Bram Oosterwijk "Mijn collega's? Beste mensen, al leen zijn er een paar afgunstig". "Ik ga zeker een tweede boek schrijven. Misschien gaat het wel "De weg vooruit" heten". "De bedrijven worden van het personeel, Ja. Dat is een zaak van mijn laatste testament. Het zou toch misdadig zijn als ik alles aan mijn kinderen zou geven". Geen interesse "Be wil geen fusie en de Commis sie interesseert mij niet". "Nee, president-directeur word ik niet meer. Ik ga het zachtjes aan doen. Mijn opvolger Scheffer? Dat is geen blijvertje. Dat is een zetbaas". Terug naar zijn boek. Ad Donker bekende, dat hij na een opmerking van zijn zoon, pas iets in het idee om de Verolme-memoires uit te geven zag. Onder een glas champagne bij een stapelloop gingen Verolme en Donker in mei '69 met elkaar in zee. Op verzoek van mevrouw Verolme las Donker drie bladzijden uit het hoofdstuk dat gaat over het mam moet-dok, het happy-end van de me moires, waarin Verolme het heeft over de eerste tanker die er in voer, over zijn schoolmeester die het nog eens had moeten zien en over de el lende die hij heeft moeten doorma ken om dat dok te kunnen bouwen. Verolmes woorden tot de verza melde menigte kwamen neer op: "U kunt het boek met plezier lezen, zon der dat u kwaad wordt". Even later zat hij de present gegeven boeken te signeren. En daar was iedereen tuk op. want Verolme blijft toch een uniek man. Zijn handtekening is nooit weg.. In het Rotterdamse Parkho tel Is gistermiddag het boek Ver olme Memoires ten doop gehou den. Op de foto v.l.n.r. uitgever Ad Donker, de heer Verolme en schrijver Leo Ott. ADVERTENTIE Hofweg 39, Voorschoten, Telefoon 01717 4995 -Öfiic,zon"d^friitidagT geopend. De trofee, verbonden aan de titel „Auto van het jaar" is gis teravond in het Amsterdamse Hilton-hotel door Fred van der Vlugt namens Autovisieuitge reikt aan de algemeen-directeur van Citroen, de heer Raymond Ravenel (rechts). De Franse am bassadeur in ons land woonde de plechtigheid bij. Zoals gemeld werd de Citroen G.S. door een internationale jury van autojour nalisten met een grote meerder heid van stemmen tot „Auto van het jaar 1970" gekozen. DEN HAAG (ANP) De drie c en trale organisaties van ondernemers in 't midden- en kleinbedrijf (KVO, NKOV, en NCOV) zeggen met verba zing kennis te hebben genomen van de uitspraak van de voorzitter van 't VNO. drs. S. C. Bakkenist, over het percentage van vier procent waar mee de lonen in de tweede helft van 1971 omhoog zouden kunnen gaan. (zie LD van dinsdag JJ.) Zij wijzen eroo dat een dergelijke uitspraak niet alleen voorbarig, maar ook zonder o- verleg en zonder hun instemming is afgelegd. In een donderdagavond uitgegeven verklaring zeggen de drie organisa ties dat het volgens de spelregels van DEN HAAG (ANP) Bij de ern stige verkeersopstopping van gister morgen op de rijksweg tussen Voor burg en Zoetermeer als gevolg van een groot aantal kettingbotsin gen met 12 gewonden —hebben vele in de file's wachtende automobilis ten node mededelingen van de poli tie gemist over de te verwachten duur van het oponthoud en de mo gelijkheden een afwijkende route te kiezen op die punten, waar dit mo gelijk was. De kamerleden L. A. M. Bekker, mr. J. Th. M. de Vreeze en ir. P. A. M. Cornelissen (allen KVP) heb ben in gistermiddag gestelde schrif telijke vragen bij de minister mr. C. H. F. Polak van Justitie en drs J. A. Bakker van Verkeer en Water staat dan ook aangedrongen om de politie, zodra bij ernstige verkeers stremmingen voldaan is aan de eisen van hulpverlening, de bedoelde in formatie te laten geven. De ministers moeten volgens de drie kamerleden voorts bereid zijn al datgene te doen wat, bij het voorko men van verkeersobstakels, hinder en vertraging in het belang van het maatschappelijk en economisch le ven en zelfs van de geestelijke volks gezondheid kan beperken. het centrale overleg tussen werkge vers en werknemersorganisaties, dat met zoveel moeite is hersteld, onjuist is om door dergelijke verklaringen de indruk te wekken dat teruggekeerd zou zijn tot 'n systeem van loonron- den, zelfs al zou dit niet de bedoeling zijn. Immers na de periode van prijs- stop en loonmatiging, die respectie velijk op 26 maart en 1 juli 1971 af loopt, is het zo, dat op bedrijfstak niveau onderhandeld dient te worden over de gewenste loonhoogte. Verkla ringen van de voorzitter van het VNO dat een percentage van 4 als uitgangspunt genomen moet wor den, wijzen de centrale organisaties in het midden- en kleinbedrijf mede, daarom met kracht van de hand. De verbonden blijven van mening, dat er gekozen moet worden voor of wel een vrije loon- en vrije prijspoli tiek, ofwel voor een gereglementeer de stijging van lonen en prijzen. Do drie verbonden vragen zich af of het op deze wijze nog wel zinvol is schijn van overleg in de Stichting van de Arbeid op te houden, nu ken nelijk onder invloed van de conflicts- idiologie in de vakcentrales, de vak centrales rechtstreeks proberen over leg te plegen met de loonieiders in de Nederlandse industrie. Met nog zo mogelijk meer verba zing hebben de drie verbonden ken nis genomen van de eisen die de vak centrales, blijkens persberichten, hebben gesteld over steun van de werkgevers aan de vakbondsactivitei ten in de vorm van eén half procent over de totale loonsom. Zij wezen ook deze afspraken met klem van de hand, omdat hiervan kennelijk de bedoeling is dat het arbeidsintensie ve bedrijfsleven de tol moet betalen voor de rust in de kapitaals intensie ve bedrijven. BRUSSEL (ANP) De Brussel se raadkamer, die gistermiddag een onderzoek heeft ingesteld naar het overlijden in Brussel van de 27-jari- ge Amsterdammer Freddy Bulo, is tot de conclusie gekomen dat de Ne derlander niet opzettelijk om het le ven gebracht is. Ze heeft daarmee de verklaring van de 26-jarige Neder lander Roland K. dat Bulo om het leven is gekomen door een ongeval, aanvaard. K. blijft evenwel onder arrest om dat de raadkamer van mening is dat hij onvoorzichtig gehandeld heeft en dat hij terecht kan staan wegens dood door schuld. Zoals gemeld kwam Freddy Bulo vorige week om het leven in een sui te van het Brusselse "Grand-Hotel". Een schot uit een 22-long rifle trof hem in de borst. Zijn vriend met wie hij, in het ge zelschap van een 18-jarig Amster dams meisje naar Brussel was ge komen had twee lezingen van het on geval gegeven. De eerste luidde dat hij een schot had gehoord terwijl hij buiten de gemeenschappelijke suite van het drietal zijn schoenen was gaan ophalen. Toen eenmaal aange toond was dat Bulo zichzelf onmoge lijk gedood kon hebben volgde een tweede verklaring van K. die kwam er op neer dat hij bij het binnenko men van de kamer Bulo met het geweer in handen had zien staan en gepoogd had het hem af te nemen uit vrees dat Bulo zichzelf met het wapen zou kwetsen. Bij die poging zou een schot zijn afgegaan dat Bulo in de borst trof. Deze laatste lezing is nu door de raadkamer in zoverre aanvaard dat ze meent dat K. toch zo onvoorzich tig gehandeld heeft dat hem dood door schuld ten laste gelegd kan worden. Daarom blijft K. in arrest. Door Gerard Habraken Kabinetsformateur Ronehi Isa is er in geslaagd om de kabi netscrisis op de Nederlandse Antillen tot een oplossing te bren gen. Wat een jaar geleden nog volstrekt onmogelijk leek is nu een feit: de Democratische Partij op Curasao en de Partido Patriotico Arubano, de onafscheidelijke coalitiegenoten die tot de mei-onlusten van 1969 het regeringsmonopolitie bezaten, zijn weer heer en meester in de regeringsgebouwen in het Fort Amsterdam. Ronchi Isa, de omstreden minister van Justitie m de D.P.-regeringen van voor mei 1969 heeft zich zelf tot minis ter-president van de Nederlandse Antillen gepromoveerd. De beleidsraad, die de DP als ge volg van de mei-onlusten moest la ten schieten is weer opgepakt. Dat er weinig is veranderd in de DP- ldeeën bleek onlangs uit een redac tioneel hoofdartikel in het dagblad Beurs- en Nieuwsberichten (eigen dom van enkele DP-bonzen), waarin B. Leito werd verweten, dat hij tij dens de recente protestacties van het politiekorps de Nederlandse ma riniers niet had ingeschakeld om de politietaak over te nemen. Eventueel In overleg met de regering in Den Haag stond er volledigheidshalve bij. De nieuwe Antilliaanse premier heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij een voorstander is van de harde lijn. Inspraak past niet in zijn ideeën van recht en orde. Van de overige ministers in zijn kabinet ls niet veel tegenspel te verwachten. Hoewel gouverneur B. Leito in zijn formatie-opdracht duidelijk de voor keur gaf aan vakministers boven po litieke vazallen, heeft de heer Isa bij zijn formatiewerk even duidelijk de voorkeur gegeven aan de laatste groep. Op Curasao heeft de terugkeer naar het oude regime tot felle pro testen geleid. Frente-leider Papa Godett noemde de nieuwe regering de eerst testcase voor hoofdcommis saris Van Ballegooien de Jong, de omstreden voormalige commissaris van politie in Wassenaar die in de afgelopen week op Curacao arriveer de. Oppositie Stanley Brown had al eerder ver klaard dat Isa wel eens de directe aanleiding zou kunnen worden tot een nieuwe 30 mei-explosie. De alar merende geluiden komen deze keer niet alleen uit de revolutionaire hoek: de voorzitter van de Nationa le Volkspartij Juancho Evertz, zeker geen figuur bij wie je een molotow- cocktail achter in de auto zal vinden, ls van mening, dat de in het vooruit zicht gestelde harde lijn onder pre mier Isa een tweede ontlading zal veroorzaken. De voormalige DP-leider Ciro Kroon noemde het kabinet Isa een provocatie voor de bevolking van Cu racao: men vraagt op deze manier gewoon om buitenparlementaire ac ties. Ik zou zelf de straat op willen gaan om te protesteren, zei hij. De oppositie tegen premier Isa is groter dan die tegen Dr. Efraim Jonckheer toen deze een jaar gele den gouverneur dreigde te worden. In pamfletten wordt vooral fel ge- ageer.d tegen het feit dat de kleur ling Petronia als premier het veld heeft moeten ruimen voor de blan ke Arabier Isa. Ernesto Petronia mag dan niet tot grote regeringsdaden zijn geko men als kleurling genoot hij een on voorwaardelijk vertrouwen van de Curacaose bevolking. Deze vertrou wenspositie stelde hem in staat om telkens weer een oplossing te vinden voor de regelmatig terugkerende stakingen en politieke spanningen. Hij had er bijna een dagtaak aan. De nieuwe Antiliaanse premier ls nooit populair geweest en heeft de bevolkingsgunst ook nooit gezocht. Hij is nog steeds de sfinxachtige po litieke theoreticus, die slechts oog heeft voor inmiddel vergeelde poli tieke Idealen, die door de mei-onlus ten achterhaald leken te zijn. De oppositie tegen zijn politieke rentree geldt niet alleen het feit dat hij medeverantwoordelijk is voor het wanbeleid van de regeringen van voor mei 1969. Ronchi Isa behoort tot de gesloten clan van de uit Liba non afkomstige handelaren, die als Arabieren bij de kleine man een uit- buitersfaam hebben opgebouwd. Raadsel Na de onlusten van 30 mei 1969 leek Isa's politieke rol uitgespeeld. Zijn naam verdween uit de kranten, maar op de achtergrond was hij op verschillende fronten uiterst actief. Als Juridisch adviseur van premier Petronia bleef hij een greep houden op het regeringsbeleid. Zijn stem in de democratische par tij was in vele gevallen beslissend. Maar bovendien had hij vla een pa ladijn een adviserende stem in Fren- te Obrero van Papa Godett. Samen met enkele andere dubieu ze adviseurs heeft hij ervoor ge zorgd, dat de revolutionaire arbei derspartij zijn greep op de massa verloor. Door de politieke manipula ties van de afgelopen weken is Isa er niet alleen in geslaagd de ge- ringstouwtjes in handen te krijgen: hij is ook weer heer en meester in de Democratische Partij. Zijn enige concurent ex-minister B. Rozendal, die na het uittreden van Ciro Kroon uit de DP, de voorzittershamer wist te veroveren, is als gevolmachtigd minister naar Den Haag verbannen. Het zal wel altijd een raadsel blij ven, waarom gouverneur Leito, na de val van het kabinet-Petronia de heer Isa tot formateur aanwees. Het stona reeds bij voorbaat vast dat hij door de Caracaose politieke partijen, met uitzondering van de DP, niet ge accepteerd zou worden, niet als for mateur, maar zeker niet als premier. Dat formateur Isa er ondanks de af wijzende houding van Curacao toch In kon slagen een kabinet op de been te brengen heeft hij te danken aan de medewerking van de Aru baanse partijen. Naast de traditio nele steun van de PPA kan zijn ka binet ook rekenen op de medewer king van de Arubaanse Volkspartij. Isa heeft Curacao aan Aruba ver kocht hoor Je in Willemstad, Cura cao met tweemaal zoveel inwoners als Aruba heeft drie ministers in het nieuwe kabinet, tegen Aruba zes. Te gen de achtergrond van de nog steeds groeiende rivaliteit tussen de twee eilanden, is dit alleen al een re den voor Curacao om het nieuwe ka binet de oorlog te verklaren. Maar er is meer: de regering-Isa draagt duidelijk het stempel van een blank kabinet. Zoiets is voor Curacao, dat hoofdzakelijk uit kleurlingen bestaat een bron van nieuwe ergernis. Ex-premier Petronia, nu minister van Justitie, is de enige kleurling in het kabinet, maar hierbij ls eerder sprake van overmacht dan van een bewuste keuze van formateur Isa. In de oorspronkelijke opzet van het ka binet kwam Ernesto Petronia niet voor. Zijn eigen partij, de Partido Patriotico Arubano, had hem laten vallen. Toen de achterban van de PPA amok dreigde te maken en de hele toekomstige regering op losse schroeven werd in alle haast een ex tra ministerzetel voor ex-premier Petronia bij geschoven De Antillen hebben een nieuwe re gering. Voorlopig betekent dit alleen maar, dat er een probleem bijgeko men is.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5