=01 ON STERNATIE IN BONN OVER BRIEF KOSIGIN ULSTER RILT ONDER KEIHARDE TERREUR VAN IRA-BANDIETEN elen hebben er genoeg van Winst Saigon in Laos \estiging van Moskous wil tot verbetering relaties egrijpelijke wens van het Palestijnse volk naar rust zoek naar het BELOOFDE LAND DUITSE TREIN REED TE HARD Acad. examens iDAG 11 FEBRUARI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 ind sest (Van onze correspondent) ■PD) Grote consternatie heeft in Bonn gisteravond de ie veroorzaakt van de boodschap, die de Russische premier zijn Westduitse collega Brandt met Nieuivjaar heeft ge- Daarbij lijkt de inhoud van het stuk even onschuldig te de verzenddatum: Kosigin verzekert Brandt dat hij ervan hoe het met de ondertekening van de verdragen van Mos- \Warschau in 1970 begonnen werk in 1971 succesvol zal wor- ïindigd. Het is een uitgangspunt dat op zichzelf even con- als gespeend van sensatie mag worden genoemd. «O* ig ligt echter in het sim- dat de tekst van deze in lelijke bewoordingen ver- wjaarsboodschap pas nu liceerd en dit weer onder [heden die er allesbehalve (loze affaire van maken, week lanceerden Ame- kranten het aan Sowjet- bron ontleende nieuws, iou in Bonns Oostpolitiek ier meer zou zijn geïnte- omdat Brandt zijn belofte flinke meerderheid niet :k te kunnen maken, nu zo sterk „tegen" bleef. Na tegenspraak, die in direc- •dingen door de Russische le aan de Rijn werd ver- am een tweede insinuatie, uit Stockholm waar een e diplomaat tegenover een ever van het rechtse West- agblad „Die Welt" de me- i hebben uitgesproken, dat ;t-Unie het ratificeren van agen met de Bondsrepu- imaal niet meer zo van be- itte in vergelijking met de i ondertekening en s voorwaarden om de de Bondsdag ter parle- bekrachtiging voor te leg- teken van wat hij in Mos- voorgespiegeld. Afscheid feyclus van gebeurtenissen [Russische ambassadeur in jarapkin afscheid om met j te gaan. De persoon van jolger, de tot de hope van iiinisterie van Buiten- Saken in Moskou behorende e Valentin Falin, bood op reeds genoeg tegenwicht, j verdachtmaking als zou (Bonn weer naar het twee- ;in zijn diplomatie hebben erd. Maar tijdens het af- ttner, dat Brandt bij wijze londere geste de scheidende fdeur aanbood, overhandig- pkin de kanselier verras- iijs het orgineel van Kosi- gins nieuwjaarsboodschap me de toestemming de tekst ervan pu bliek te maken. En hierop nu scheidden zich in Bonn gisteravond de geesten. CDU-frac- tieleider Rainer Barzel gewaag de van een „scandaleuze voor- lichtingspolitiek" van de regering, die kennelijk geen middel schuwt om het volk wijs te maken dat het om een verse brief uit Moskou ging. Brandt, die gisteravond Barzel voor een gesprek ontving, liet daarente gen verklaren dat juist de tweede ongewijzigde druk van Kosigins op stel het bewijs leverde voor de on veranderd belangstellende houding van Moskou in het voortzetten van de verzoeningspogingen. Intussen is men het in Bonn nog niet met zichzelf eens of Moskou door een en ander nu de prijs voor de ratificering omhoog wil schroe ven dan wel zijn eigen terugtocht, wil dekken. Wel niegt men in de Westduitse hoofdstad er toe de zet ten en tegenzetten van de laatste weken te herleiden tot interne on enigheid binnen de top van het Kremlin, waar „haviken" en „valken" (en waarom zouden die daar ook niet zijn?) hun posities trachten af te bakenen met het oog op het voor eind maart uitge schreven congres van de Russische communistische partij. Hieruit zou dan moeten worden geconcludeerd, dat er vóór die tijd op het terrein van Oostpolitiek geen opzienbaren de reultaten meer hoeven te wor den verwacht, ook niet in zake de aan het ratificeren van de verdra gen van Moskou en Warschau ver bonden verbeteringen rond Berlijn Al hebben de drie Westerse gealli eerden dan nu ook 'n zeer concreet plan voorgelegd dat, indien het zal worden aangenomen, inhoudt de aanwezigheid van de Bonner rege- geringsinstanties in West-Berlijn toch te reduceren in ruil voor toe zeggingen die een ongechicaneerd, verkeer naar en van de voormalige rijkshoofdstad moeten waarborgen. De Franse president Pom pidou, vergezeld van zijn echtgenote, brengt op het •ogenblik een bezoek aan vijf Afrikaanse landen. Tijdens een rijtoer door de Senega lese hoofdstad Dakar werden Pompidou en zijn Senegalese collega Senghor hartelijk door de bevolking toege juicht. Op de achtergrond een indrukwekkende lijf wacht-te-paard. Bankier ontvoerd In het cen trum van de Venezolaanse hoofdstad Caracas is gisterochtend de bankier Enrique Dao door een groep gewa pende mannen ontvoerd. Politie knipt haren De Atheen- se politie heeft gisteravond een ac tie ondernomen om de stad te zuive ren van hippies. Van de ongeveer honderd Griekse jpngelui die voor persoonscontrole werden opgepakt, werden van de helft de haren ge knipt omdat die te lang werden ge acht. p voor een Palestijnse staat Joodse is op zichzelf niet bds het Arabisch-Iraëlisch jiestaat is het telkenmale Ie gekomen zonder echter leven beschoren te zijn. De )or een dergelijke oplossing j gunstiger dan ooit nu zelfs i top van de guerrilla-orga- iet idee niet langer zo maar ëer wordt afgewezen. In de de belangrijkste guerrilla- temt de gedachte van een kat zelfs zulke gevaarlijke |an dat ze er, alle voor- n uit het verleden t.a.v. ïematiek terzijde schuivend, Ik de stem tegen verheffen, pmber kenschetste Hawat- I die het idee steunen als I en charlatans. Expliciet (j daaraan toe dat zich on- ïerde-weggers ook guerrilla- wonden. jt te begrijpen dat juist nu llestijnse gelederen zovelen zijn voor een nieuw natio- jis naast Israël. De Palestij- eten hun entree in het jaar een dominerende factor in en-Oosten. In Jordanië be- temidden van zijn De gearceerde delen aart zijn de door Israël Arabische gebieden. Door Hein Elbrink heersten ze de binnenlandse politiek. In Libanon waren ze in staat geble ken zich, ondanks de tegenwerking van elkaar snel opvolgende regerin gen, te handhaven, terwijl Israël her haaldelijk trachtte de bases in het zuidoosten van het land te vernieti gen. Het aan de macht komen van nieuwe revolutionaire regeringen in Libië en Soedan betekende een be langrijke steun in de inter--Arabi- sche politiek. Factoren Een drietal factoren maakte aan die betrekkelijke machtspositie bin nen de Arabische politiek een eind. De belangrijkste slag voor de bewe ging vormde de Jordaanse burgeroor log, toen bleek dat Amman geenszins het „Hanoi van het Midden-Oosten" was dat de Palestljnen zich droom den. De oorzaken van het uiteindelijk tot ontbranding komen van het lont in het Jordaanse kruitvat moeten gezocht worden in onnodige provo caties zoals het opblazen van het Amerikaanse verkeersvliegtuig in Noordoost-Jordanië door leden van het Volksfront en foute calculaties (overschatting van eigen sterkte, steun van de bevolking en onder schatting van Hoesseins daadkracht). De vredespogingen binnen het raam van het plan-Rogers markeer den andermaal de weg naar de ver zwakking van de Palestijnse positie op internationaal niveau. Het Pales tijnse verzet tegen dit plan dwong de verzetsbeweging in een isolement. Slechts Syrië en min of meer Irak stonden achter het standpunt van het Palestijnse centrale comité. Toen tenslotte president Nasser, een van de invloedrijkste steunpilaren en pleitbezorgers van de zaak van de vluchtelingen, overleed leek de terug gang voor de Palestijnen niet meer te stoppen. De machtswisseling in Syrië waar de betrekkelijk gematigde Assad zijn bondgenootschap met ge neraal Jehid verbrak en alleen het roer in handen nam, droeg bij tot het kerend tij. Het was generaal Jehid, die via het in Syrië gelegerde Palestijnse bevrijdingsleger (o.a. tij dens het conflict van september j.l.) en de door Damascus gesteunde guer rilla-organisatie Al Saika een be langrijke bijdrage leverde tot de Pa lestijnse strijd. Vele Palestljnen hebben zich de af gelopen tijd afgevraagd of de guerril lastrijd nog wel zin heeft. Niet alleen zijn de organisaties er niet in ge slaagd een gunstige oplossing te forceren, maar daarnaast moesten ze een stap terug doen. Dit terwijl ze zelfs niet in staat waren in de bezette gebieden het klimaat te scheppen waardoor Israël bereid zou zijn met de Palestijnse leiders te praten. Een belangrijke psychologische in vloed ging ook uit van het bloedbad van Amman, waar zich het gebeurde van 1948-'49 herhaalde en velen af kerig maakte van elke gewapende uiteenzetting, of het nu met Israël is of met de Arabische "broeders". Na het gebeurde van september vroeg men' zich af of de guerrillabewegingen zelfs hun elementaire taak be scherming van de Palestijnen aan kunnen. Mogelijkheden Al deze factoren hebben er toe bij gedragen dat diverse plannen voor een nieuw nationaal tehuis opnieuw in de aandacht kwamen. Wie de hier - bijgevoegde kaart van het Midden- Oosten beschouwt ziet dat er in be ginsel een groot aantal mogelijkhe den is voor een aparte Palestijnse staat. In een verklaring van eind december onderscheidde een van de guerrillaleiders een tweetal oplossin gen, die voorgesteld zijn en waarop Op een groot aantal variaties mogelijk zyn. Het is niet voor niets dat Hoes sein zo gebeten is om de controle over de in zyn land verblijvende Palestijnen te krijgen. Want een van de mogelijkheden voor een nationaal tehuis voor de vluchtelingen komt er min of meer op neer, dat de Hasje- mitische vorst aan de kant wordt ge zet. Het beloofde land voor Pales tljnen zou dan het huidige konin krijk Jordanië moeten worden, be staande uit de oostelijke oever en wat er overblijft van de westelijke oever van de Jordaan na de door Israël gewenste grenscorrecties. Naar verluidt zouden de Verenigde Staten dit plan willen steunen, moch ten de Palestljnen er mee akkoord gaan. Hoessein, die afhankelijk is van de Amerikaanse wapenleveran ties, zou door Washington in reserve worden gehouden, indien de nieuwe Palestijnse republiek een koers zou varen die de Verenigde Staten on welgevallig is. Er zit een aantal as pecten aan deze oplossing die er een rechtvaardige tint aan geven. WORDT VERVOLGD LONDEN. BELFAST De tijd is voorbij dat de troepen in Ulster door de Ierse bevolking worden verwel komd. Ze worden gehaat omdat ze verhinderen dat rooms-katholieken en protestanten elkaar te lijf gaan. Het Britse leger heeft bij de r.-ka- tholieken in de verziekte wijken van Belfast en Londenderry extra haat j verwekt, omdat er bij de huiszoekin gen naar wapens van de van IRA (de beweging die aansluiting bij de Ier se republiek wil) soms hardhandig is opgetreden en de boel overhoop ge haald. Het ene argressieve woord lokt daarbij het andere uit. De toestand in BeRast is thans er ger dan men zich ooit heeft kunnen herinneren. Daarbij komt dat er thans een onderlinge oorlog is ont brand tussen de verschillende IRA- groepen, die nu ook al op elkaar schieten en elkaar het leven onmo gelijk maken. Zo was er een geval van een IRA-lid dat door de eigen or ganisatie wegens het niet opvolgen van bevelen met teer en veren werd bestreken en zo te schande gezet Maar er gebeuren veel erger din gen. Er zijn tientallen voorbeelden van intimidatie, die maar ten dele uitlekken. Vier weken geleden werd er op een parkeerplaats op korte af stand van het gebouw van een lucht vaartmaatschappij een man gevon den wiens beide benen waren gebro ken nadat een auto er verscheidene malen overheen was gereden. Enke le dagen daarna trof men een man aan die was vastgebonden aan een lantaarnpaal en wiens gelaat ette lijke keren met een scheermes was opengehaald. Geboefte ontvoerde een tiener, nam hem mee naar buiten de stad en brak één van zijn armen met een ijzeren staaf. Een Jonge kelne- j rin. die drie maanden zwanger was, werd tegen de grond geschopt, toen j ze 's avonds op weg naar huis was. Ze kreeg een miskraam. Onderwereld Geen van de slachtoffers durft te gen de politie, dokters of ziekenhuis personeel over hun ervaringen te praten en hun aanvallers te identifi ceren. De man die op de parkeer plaats was aangevallen, wilde alleen zeggen dat hij de naam van zijn aan valler op een papiertje had geschre ven en dat hij dit in een gesloten en veloppe had gedaan. Als ze mij do den om de overwegend r.-katholieke veloppe vinden en dan zullen ze het weten. Maar niet eerder". Achter al deze wandaden staat zo goed als zeker de groep van de IRA die zich de "voorlopige IRA" noemt. Deze groep, die zich in augustus 1969 van de officiële IRA heeft afgeschei den om de overwegend r-katholieke Falls Road tegen aanvallen van pro testantse menigten die van de Shan- kill Road komen, te verdedigen, be staat uit 1200 man. Deze afgescheiden IRA-groep behoort grotendeels tot de onderwereld: inar- chisten. psychopaten, gevaarlijke be roepsmisdadigers hebben zich erbij aangesloten. Aangezien deze IRA- sekte gebrek aan geld heeft, probe ren sommige leden dit door middel van intimidatie te krijgen. Verder voeren zij bankovervallen uit. Dit jaar hebben er in Belfast al zeven plaatsgehad. Geloofd wordt dat de beroepsmisdadigers onder het mom van de groep hierbij persoonlijk hun slag slaan. Verder organiseren deze afgescheiden IRA-mannen elke vrij dagavond in de "ghetto's" een huis- aan-huis-collecte. Indien men weigert iets te geven slaan ze de ruiten in of ze bezorgen het hoofd van een gezin een bloedneus. Afgrijzen Als de beklaagden zich tot de auto riteiten zouden wenden, worden ze tegen de grond geslagen en worden hun ledematen gebroken. Of men wordt, zoals twee weken geleden met John Kavanagh gebeurde, op straat neergeschoten. Iedereen weet dat de grote meer derheid van de r.k. arbeiders vol af grijzen is over deze nieuwe vorm van terreur, die in hun naam wordt uit geoefend. De nog altijd als partijdig beschouwde overwegend protestant se politie waagt zich nog steeds niet in deze r.-katholieke wijken, zodat er slechts enkelen worden gearres teerd en veroordeeld en er aan de andere kant ook geen bescherming wordt geboden. Vandaar dat steeds luider, ook van r.-katholieke zyde, de eis wordt gehoord, dat de regering tot internering dient over te gaan. KAUFBEUREN <AP> De open bare aanklager uit Kempten, dat in de buurt van de Zuidduitse stad Kaufbeuren ligt, heeft meegedeeld dat de verongelukte TEE-trein in de bocht waar de maximale snelheid 80 kilometer per uur was, 130 kilometer heeft gereden. Dit was gebleken uit de snelheidsmeter die men had ge vonden. Het aantal doden bij het on geluk bedraagt 33. Er zijn 35 gewon den, van wie 20 er slecht aan toe zijn. SAIGON (AP, AFP) Een speciale landingsstrijdmacht van met tanks en artillerie uitgeruste Amerikaanse mariniers is met spoed naar de noordkust van Zuid-Vietnam overge bracht om daar het hoofd te kunnen bieden aan een mogelijke Noordviet- namese opmars via de gedemilitari- seerae zone tussen noord en zuid. De mariniers, vijftienhonderd in ge tal, bevinden zich aan boord van de Amerikaanse Zevende Vloot. Hun transport naar het noorden houdt verband met de grote geallieerde operatie, die thans aan de gang ia in het noordelijk deel van Zuid- Vietnam en Laos. Zuidvietnamese militairen hebben intussen de Laotiaanse stad Tsje- pone, een strategisch punt aan weg nummer 9, heroverd. By Tsjepone oevindt zich de grootste concentratie van wegen van de Ho-Tsji-Minh sector, die dient voor de bevoorra ding van de Noordvietnamezen, die zich uit Tsjepone en omgeving zou den hebben teruggetrokken vóór de komst van de Zuidvietnamezen, bij wie zich inmiddels speciale Laoti aanse troepen hebben aangesloten. Genie-troepen zijn onmiddellijk be gonnen om de verlaten landingsbaan van Tsjepone te herstellen. De stad ligt 40 km ten westen van de grens tussen Zuid-Vietnam en Laos en is het verste westelijke punt, dat de Zuidvietnamese troepen tot dus verre hebben bereikt. Gisteren heb ben helikopters nog tweeduizend man toegevoegd aan de troepen van Zuid-Vietnam, die in Laos opereren, waardoor het totale aantal Zuidviet namezen op Laotiaanse bodem thans meer dan tienduizend zou bedragen. Gisteren hebben de zuidelijken slag geleverd met de Noordvietnamezen, Dinsdag moesten de Amerikaanse gevechtsvliegtuigen en helikopters door zware regens en mist aan de grond blijven. Gisteren waren de weersomstandigheden verbeterd en konden de Amerikaanse toestellen him operaties hervatten. Het aantal doden aan weerszijden zou tot op heden tot minder dan honderd be perkt zijn gebleven. Intussen heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers gisteren verklaard, dat zijn land voorstander is van het opnieuw bijeenroepen van de Geneefse con ferentie over Indo-China of van el ke andere conferentie, die de vrede in dat gebied zou kunnen herstellen. Hij toonde zich echter sceptisch over de belangstelling, die Noord- Vietnam en de Vietcóng voor een vredesconferentie hebbep. De gezag hebbende Republikeinse senator Ai- ken stelde voor, dat de Aziatische landen samen met Australië en Nieuw-Zeeland een internationale conferentie beleggen over een actie ter bevordering van de vrede in In do-China. Tegelijkertijd werd in ver scheidene Amerikaanse steden tegen de inval in Laos betoogd, waarbij het opviel dat het aantal deelnemer» aanzienlijk kleiner was dan by soort- gelyke manifestaties na de Ameri kaanse inval in Cambodja in april van het vorig jaar. In Washington bedroeg het aantal betogers dui zend, in New York byna drieduizend. Ongeveer 16000 personen hebben gisteravond in Parys gedemonstreerd tegen de oorlog in Laos. De betoging werd gesteund door de Franse com munistische party en een aantal vak bonden. De demonstratie, die vreed zaam was begonnen, liep bij het Gare de l'Est uit op botsingen met de politie. Een groep van ongeveer 500 demonstranten stak vlaggen en span doeken in brand en riep in spreek koor: „De anarchie zal overwinnen". Pattakos op reis De Griekse plaatsvervangende premier en minis ter van Binnenlandse Zaken Patta kos is gisteren naar Cairo vertrokken. Vandaar gaat hy naar Addis Abeba. Hy brengt Egypte en Ethiopië of ficiële bezoeken die elk drie dagen zullen duren. Opgebracht Een kanonneerboot van de marine van Ecuador heeft gisteren schoten gelost op de 650 ton metende Amerikaanse vissersboot John F. Kennedy en het schip later opgebracht naar een Ecuadoriaanse haven. De „Kennedy" is het 18de Amerikaanse vissersschip dat sinds het begin van dit Jaar door Ecuador is opgebracht. Ecuador houdt voor zyn internationale wateren de grens- lyn van 200 myi buiten de kust; de Verenigde Staten slechte de 12 myis- grens. Natuurreservaat De Belgische minister De Saeger heeft in de Duit se plaats Gemund een Belgisch Duits akkoord getekend inzake de ruimtelyke ordening in de grensge bieden en de instelling van een groot natuurreservaat in Nord-Eifel Schene-Eifel (ten zuiden van Keu len), in de streek van Gemund en de zogeheten Hoge Venen van België in de streek van Eupen, Barque Michel, Malmedy en St. Vitb. LEIDEN Aan de universiteit van Leiden slaagden voor het docto raalexamen biologie de heren W. Ro denburg en A. Deelder (beiden Lei den) en voor het doctoraalexamen geologie slaagde mevr. C. Thonus- van de Kley (Geleen).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9