EGERING TEGEN UITSTEL Aarde biJ Los Angeles beeft weer Psychiaters boos op Kruisinga Bakker opent auto- R.A.I. Tweedoden bij brand in fabriek igingen om onrust over volkstelling weg te nemen In nota geen woord over nijpend tekort L i KJtmutsen e parade Acht nieuwe politieke groeperingen Beroepingswerk 'Mebo-IT gaat weer uitzenden Er komt geen nieuw Schaep op *t scherm Premier kondigt wetsontwerp openbaarheid van bestuur aan bAO 11 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 IVan nn7P nnlifiotp fprlarti#»! A, (Van onze politieke redactie) AG Minister Nelissen van Economische uitstel van de volkstelling af. Wel is hij bereid :al wijzigingen in de opzet, waarmee hij de sfeer rondom de komende telling hoopt weg te ne- wijzigingen zijn: ing ziet af van haar voornemen tien procent van de naam en adres gedurende tien jaar te bewaren. Alle met persoonsgegevens zullen dus worden vernietigd; bedoeling die vernietiging niet in drie, maar in twee Dien; irotere gemeenten met de daarvoor geschikte appara- en gevraagd de omslagbladen (met namen en adressen rken, zodat die niet naar het Centraal Bureau voor de wen te worden gezonden; litenlandse werknemers, die in de persoonsregisters zijn zullen worden geteld. waarop het regeringsbeleid moet worden gegrondvest. Hij zei, dat in geen enkel land volkstellingen ano niem worden gehouden en dat by de vraagstelling slechts één nieuw ele ment was ingebracht, nl. die over het gebruik van de auto. Nu hij een aan tal belangrijke wijzigingen in de op zet heeft aangebracht is er volgens hem niets meer te winnen met een uitstel, dat grotere bescherming van de privacy moet bevorderen, om dat deze reeds maximaal is gewaar borgd. En in gevallen waar beant woording van de vragen tot schade voor de getelde zou kunnen leiden (aldus ook mr. Wiersma) kan de be trokkene zich beroepen op de ver schoningsbepalingen, waarin de Volkstellingenwet voorziet. Anders gezegd: op dergelijke vragen hoeft men geen antwoord te geven. ;eft de regering maat- en om door voorlich- en en onrust weg te op 19 en 24 februari 7 de volkstelling wor- en op 24 februari pre via radio en TV een Een. deelde dit gistermid- êede Kamer mee tij- pellatie van mej. mr. '66) en de heer Van b. Mej. Goudsmit ver door haar partij inge- nitstel van de volkstel en een betere waarbor- jinonimiteit te verkrij- [iging van al het iden- jeriaal. Dit laatste ver- fallen na de uitspraak Strafbaarheid II heer Van der Lek in- notie verzocht om een de regering, dat zij aan de volkstelling Izou stellen en om een I het door de teller op Jblad in te vullen num- pogelijkheden tot iden- betrokkene zijn gele- ;n en staatssecreta- 'an Justitie verklaar - itanders van deze mo- daarin gesteund door van de regeringspar- er (VVD)Mellema ;1 (AR) en Van Laak behoedzaam standpunt [en Fransen (PvdA) en i) in, vooral tegenover jdsmit. Zij bleken wel t enig uitstel van de ndien dit het nut zou ior een betere voorlich- Votrouwen kon worden if verminderd. —it zei, dat D'66 lie- illing heeft dan een [ens een VARA-enquê- ;en en aarzelt nog 23 Maar "nog veel ittige dan geen". Veel ouwen schreef zij toe I voor de computer" en jt dan ook op z'n minst het persoonsnummer ^■ale be^olkïngsregistra- ens niet met de volks- :en heeft) door de mi- ON-, P"js afg, Ghia! dvert^rdt aanvaard bi een prust over de volkstel- is. Onbetrouwbaar 'an der Lek uitte zijn er de bedreiging van der gegevens en kant- tegen de strafbepa- de Volkstellingenwet. 000 kjeft daardoor het verzet uitkomst van de tel- in ardoor onbetrouwbaar a voorgestelde niet-toe- le strafbepalingen werd :retaris Wiersma afge- ïd van het feit, dat niet ïan uitmaakt hoe en vervolgd, maar de Justitie. Wel zal deze, 'sma, elk geval op zijn tandigheden bezien, it volste vertrouwen in iet Joodse Nederlanders zijn", zei hij desge^ lissen noemde de volks- igst 'gelijk voor verkrijging tatioiF en regionale gegevens 11E )0 km. 197i 6 1966 rd gistermiddag het de volkstelling ver- 4 m een aantal met pa- SIONtmutsen getooide ka- rEBEIf de stenografentoe- Tweede Kamer-zaal de bestormen. Nauwe- de mutsen opgedo- werden door de toe- li, Riff ier en enkele bo- weggedrukt. Het in- o an enkele seconden i riteit, maar verstoor- idering niet. ZICHp een uur later drong André Schmitz van r if" gordijn de Kamer I C H riep luid: „schoon- Ischoonheidszeep." lek van zijn hande niet erg tot zijn opnieuw werd het >r ingrijpen van grif- les opgelost met een w a a r, omgekeerd evenredig [e gang van de de- het a gen, I ma» itenla Koppeling Overigens maakte mr. Nelissen wel duidelijk, dat ook hy in feite niet al te gelukkig is met de koppeling van de volkstelling aan een controle van het persoonsregister der ge meenten. Het ziet er niet naar uit, dat de 'volkstelling1981 volgens het zelfde systeem zal zijn opgezet. Ook deelde hij mee, dat de omslagkaar- ten (met personalia) van personen op een varend schip of in een woon wagen het eerst zullen worden ver werkt om reeds na een half jaar te kunnen worden vernietigd (bij deze categoriën worden nl. de omslagbla- DEN HAAG (ANP) De kiesraad heeft opnieuw acht politieke groepe ringen in het kiesregister ingeschre ven. De namen van deze groeperin gen zyn: „Kabouters", Lijst Van Velsen", „Geen Vrygezellen-Discri- minatiepartij" (aanduiding GVDP), „Ongehuwden en Zelfstandigen '71" (aanduiding O en Z '71), „Invaliden- vereenzaamden-ouderen", „Party voor Zelfstandigen", „Partij tot be vordering van betere volkshuisves ting" (aanduiding anti-woningnood aktie) en „De nieuwe roomse partij". Inschrijving in het kiesregister houdt in, dat op de oproepingskaar- ten voor de verkiezingen en op de stembiljetten boven de betreffende kandidatenlijst de naam of afkorting van de groepering geplaatst wordt. Niet-geregistreerde partijen of groe pen komen naamloos op de oproe- pingskaarten en stembiljetten. Als een politieke groepering is in geschreven in het kiesregister, dan betekent dit niet automatisch, dat deelgenomen wordt aan' de verkiezin gen. Wil een partij, die niet in de Tweede Kamer vertegenwoordigd is, aan de verkiezingen meedoen, dan dient per kieskring er zijn acht tien kieskringen' in het land een bedrag van duizend gulden als waar borgsom gestort te worden. EINDHOVEN (ANP) By een brand in een breifabriekje aan de Hamsterstraat te Eindhoven-Woen- sel zijn woensdagavond twee perso nen om het leven gekomen. Het zijn de 44-jarige mevrouw R. van Hees- wijk, echtgenote van de eigenaar van' het fabriekje en de 37-jarige Van der Pas uit Acht. De brand onstond, aldus de politie, waarschijnlijk tengevolge van las- werkzaamheden op de benedenver dieping van het fabriekje, waarin de eigenaar, zijn zoon en de monteur werkzaam waren Mevrouw Van' Heeswyk bevond zich tijdens het uit breken van de brand op de bovenver dieping om koffie te brengen. Zij werd door getuigen bij een open deur aan de voorgevel gezien. Ze moet het niet gewaagd hebben te springen, maar naar beneder gelo pen zijn, waar zy in de vuurzee te recht kwam. Het fabriekje brandde geheel uit. Omstreeks elf uur, een uur na het uitbreken van de brand, werd 't ver brande lichaam van de monteur op de bovenverdieping gevonden. De eigenaar en zijn zoon liepen lichte brandwonden op. en niet van de volgkaarten geschei- den). Voor het dertkbeeld de volkstelling te laten begeleiden door een Kamer- commissie bleek hij wel iets te voe- i NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Beierland, Scherpenisse, Blauwkapel, IJssel- muiden, Tholen en Randwijk G. S. A. de Knegt kandidaat te Delft, te Aalst en Stavenisse R. H. Kieskafnp, kandidaat te Utrecht, te Oldebroek, J Noltis te Ridderkerk, te Meeuwen (N-Br.) J. H. Gijsbertsen, kandidaat te Woudenberg, te Dedemsvaart, F. I. Verbaas te Ugchelen, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Eindhoven (zie kenhuispredikant), H. J. Jonkman, zendingspredikant te Oegstgeest, nr Schiedam, M. C. Baart, predikant voor buitengewone werkzaamheden (koopvaardijpredikant te Rotter dam). Bedankt voor Bleiswijk, dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet, voor Veenen- daal: J. H. Vlijm te Krimpen a/d IJs sel, voor Dokkum: T. Poot te Gro ningen. GEREF. KERK Beroepen te Pesse H. van Heyst, kandidaat te Kampen, die dit be roep heeft aangenomen, te Noord Scharwoude A. V. de Nooy, kandi daat te Haarlem, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERK (vrijgemaakt) Beroepen te Delft voor evangelisa tiepredikant onder buitenlandse stu denten: C. Bijl te Hilversum. Chr. Geref. Kerk Aangenomen naar Zaanslag: D. J. van Vuren, kandidaat te Doorn spijk die bedankte voor Klundert en Murmerwoude. Geref. Gemeenten Beroepen te Kruiningen, E. Vene- ma te Zwijndrecht. len als dat zou kunnen bijdragen i lijk ook. om praktische redenen on- tot de sfeer van vertrouwen. Een j mogelijk. ruil van tellers, zodat deze niet in I De Tweede Kamer zal morgen eigen (kleine) dorp werkzaam zijn,middag over de moties Goudsmit en achtte mr. Nelissen, hoe aantrekke- l Van der Lek stemmen. Gevaar dambreuk zou bezworen zijn Mej. A. Goudsmit die minis ter Nelissen namens D'66 had verzocht de Volkstelling uit te stellen hier in gesprek met de be windsman. Toegegeven De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec )ouglas-Home heeft onthuld, dat de oaatshoofden van de landen van het J-emenebest in Singapore schoorvoe tend hebben toegegeven dat de Rus sische marine haar activiteiten in de Indische Oceaan aan het ontplooien is. Douglas-Home voorspelde dat de lidstaten van het Gemenebest na be studering van het probleem het stra tegische belang zouden inzien van de overeenkomst van Simonstad tus sen Engeland en Zuid-Afrika. LOS ANGELES (AP, Reuter) De aarde in de Amerikaanse staat Californië blijft in beweging. Giste ren werd opnieuw een aantal schok ken gevoeld, die echter geen schade aanrichtten. Gevaar voor nieuwe be vingen blijft echter aanwezig. Het officiële dodencijfer van de aardbeving van dinsdag liep gisteren op tot 46. Dertien personen worden nog vermist. Naar men aanneemt lig gen zij onder het puin van het zie kenhuis voor oorlogsveteranen in Sylmar. Gistermorgen klonk daar nog hulpgeroep maar gevreesd wordt dat er zich geen overlevenden meer bevinden. De schade aan gebouwen en instal laties van particulieren wordt ge schat op 186 miljoen. Berekeningen over de schade aan staatseigendom lopen sterk uiteen. De evacuatie van dat deel van de bewoners (ongeveer 100.000 mensen) van de San Fernando-vallei dat door een breuk in een stuwdam wordt be dreigd, is voltooid. Men is begonnen met het leegpompen van het stuw meer. De politie, die belast is met de bewaking van de achtergebleven huizen, arresteerde gisteren zeven plunderaars. Volgens sommige des kundigen is het grootste gevaar voor dambreuk bezworen. Werk De ziekenhuizen in Californië heb ben druk werk met het verplegen van de meer dan duizend gewonden. Voor de autoriteiten vormt de huis vesting van de 10.000 daklozen een groot probleem. Van de 46 slachtof fers kwamen er negen om het leven door hartaanvallen. Los Angeles zelf heeft niet veel geleden. Desondanks hebben 2500 huiseigenaren uit de stad de instanties voor bouw- en wo ningtoezicht verzocht hun woningen te controleren. DEN HAAG (ANP) Het zend- schip „Mebo II", dat voor de kust bij Scheveningen ligt, zal eind deze I maand weer actief optreden. Er wor- j den Engelstalige en Nederlandse pro gramma's, in de ether gebracht via een nog op te richten „Exploitatie maatschappij Noordzee NV, waarin de muziekuitgeverij Basart NV in Amsterdam één van de vennoten zal zijn. De streefdatum voor het begin van de nieuwe programma's ligt tussen 20 februari en 1 maart. Er worden Engelse en Nederlandse disc jockeys voor aangetrokken. Een verschil met de opzet van de vroegere programma' van Radio Nordsee zal zijn dat er nu „veel meer „live" zal worden uit gezonden van het schip dat er minder met vooraf gereedgemaakte geluidsbanden zal worden gewerkt. Zwitsers theoloog Küng „een ketter" VATICAANSTAD (AP) Het Ita liaanse tijdschrift „La Civilta Catto- lica," dat gewoonlijk een spiegel is van de mening van het Vaticaan, heeft de Zwitserse theoloog Hans Kling van ketterij beschuldigd, om dat hij de pauselijke onfeilbaarheid in twijfel durft te trekken. Küng doet dat in een onlangs ge publiceerd boek, getiteld „Onfeil baarheid? Een onderzoek." Het blad zegt, dat Küng „Eén waarheid specifiek ontkent, die van de onfeilbaarheid van de Paus. wel ke door een oecumenisch concilie het tweede Vaticaanse concilie als een door God onthulde waarheid is gedefinieerd en welke voor alle christenen verplicht is gesteld om geloven." „Dit te ontkennen komt neer op ketterij", zegt het blad. De Joost van den Vondel prijs 1971 is toegekend aan de Brusselse profes sor Fernand Jozef Maria Collin. Hij heeft de prijs gekregen wegens zijn verdiensten voor de versterking van de Vlaamse maatschappelijke econo mische en culturele instellingen. ,,'t Schaep met v;jf Pooten" is de finitief verleden tijd. De KRO heeft in overleg met de schrijver van de succesrijke tv-serie Eli Asser en de producer er van, Joes Odufré, beslo ten in het nieuwe winterseizoen niet terug te komen met 't Schaep. Enkele maanden geleden gaf de KRO Eli Asser opdracht opnieuw een aantal afleveringen te schrijven. Asser toonde zich daartoe bereid, maar enkele vaste medewerkers ga ven meteen al te kennen niets te voelen voor een heroptreden in 't Schaep. De KRO geeft als reden van het definitieve besluit op, dat veel acteurs en actrices uit de eerste serie door verbintenissen met andere omroe pen of met theaterprodukties niet aan een nieuwe serie kunnen mee werken. Zo waren Leen Jongewaard en Adèle Bloemendaal al meteen verloren voor een nieuwe produktie, omdat dit duo met een eigen theater show bezig is, die aan het begin van het volgend seizoen in première gaat. AMSTERDAM (ANP) Minister Bakker is er van overtuigd, dat pro blemen rond de auto als de lucht verontreiniging en het lawaai bin nen redelijke tijd aanzienlijk beperkt kunnen worden. Hij heeft dat van morgen gezegd toen hij in Amster dam de 64ste RAI-tentoonstelling van personenauto's opende. Minister Bakker, die ook tal van andere problemen rond de auto be handelde, zei ten /tanzien van de luchtverontreiniging, dat de fabri kanten, die de auto in de eerste helft van deze eeuw zo uitstekend hebben leren lopen, zonder twyfel er ook in zullen slagen het kind zindelijk te maken. Voor de geluidshinder op plaatsen, waar het verkeer in dichte stromen vlak langs de huizen raast, dacht hij aan oplossingen als geluidweren- de consructies aan wegen, huizen en de auto's zelf en aan beplanting. De minister, die achter de door zyn departement gemaakte prognose van 7,5 miljoen auto's in het jaar 2000 staat, herinnerde er aan kort gele den te hebben betoogd, dat wy onze vriend de auto snel betere manieren moeten leren. Nu voegde de minister er aan toe: „Wij zullen deze wel eens al te opdringerige vriend zyn plaats moeten wyzen". Hij meende, dat de anti-autover halen een functie hebben „omdat ze ons sterker doen beseffen, dat de auto soms te vanzelfsprekend een voorrangspositie heeft gekregen". Aan de andere kant doet men de auto soms zo hardvochtig in de ban. dat het aan de begintijd van de automobiel doet denken, toen allerlei mensen zich zeer afkeurend over deze gevaarlijke nieuwlichterij heb ben uitgelaten', zo zei de minister voorts. DEN HAAG Het kabinet zal een wetsontwerp indienen over de openbaarheid van het bestuur, ook als de Tweede Kamer in deze zit tingsperiode niet meer de regerings nota over het rapport-Biesheuvel 'Heroriëntatie overheidsvoorlich ting") bespreekt. Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit meegedeeld in de Eerste Kamer. Hij zei erbij, dat met ind<e- ning van het wetsontwerp zal worden gewacht als de Tweede Kamer als nog zou besluiten een openbaar de bat over de regeringsnota te houden. Premier De Jong zette uiteen, dat het te ver gaat ambtelijke voorbe reidende notities openbaar te maken. Het gaat om optimale vergroting van de openbaarheid van het be stuur. Onder bestuur wilde premier De Jong verstaan: gevoerd bestuur en bestuursvoornemens. "Daarbij komt het aan op openbaar making van datgene, wat tenslotte uit de voorbereiding, de bezinning, de interne beraadslaging te voor schijn is gekomen", zei de minister president. Onlusten in Islamabad De poli tie in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad heeft gisteren in de lucht geschoten en traangas gebruikt om een menigte van zesduizend studen ten uiteen te jagen, die betoogde voor het gebouw van de Indiase hoge com- misie bij wijze van vergelding voor aanvallen op de Pakistaanse verte genwoordiging in de Indiase hoofd stad Nieuw-Delhi. De studenten vie len woningen van Indiase functiona rissen aan, die geplunderd werden. Ook een auto van de Canadese hoge commissie moest het ontgelden en werd in brand gestoken. Verscheide ne studenten liepen verwondingen op bij de charges van de politie. (Van onze sociale redactie) DEN HAAG De landelijke Vereniging van Assistenten Psy chiaters is hevig verontwaardigd dat staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in zijn nota over de geestelijke gezondheids zorg niet spreekt over het grote tekort aan psychiaters in ons land. Op de hoorzitting van de commissie voor de Volksgezond heid in de Tweede Kamer dron gen zij er op aan om de verbete ring in de opleiding van de psy chiaters te versnellen. De wachttijd voor de noodzakelij ke stage neurologie is volgens de as sistenten psychiaters in veel geval len vier Jaar. Dit heeft volgens hen tot gevolg dat veel mensen worden tegengehouden om psychiater te worden. De hoorzitting, die na enkele uren slechts door drie van de tien com missieleden werd voortgezet, lever de meer kritiek op over de nota. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst twijfelt aan de praktische uitvoer baarheid van de beleidsvoornemens in de nota. „Wegens gebrek aan tijd kan de huisarts niet die rol in de geestelijke gezondheidszorg vervullen die hem wordt toegedacht," aldus de maat schappij. „Daarom moet de arts nu zijn patiënten vaak onnodig verwij zen naar een specialist. Ook moet de huisarts nog rijp gemaakt wor den om in teamverband te werken met maatschappelijk werkers (sters) en wijkverpleegsters." Buiten spel De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vindt, dat de gemeenten door de beleidsvoornemens in de no ta buiten spel gezet worden. „Als de voorzieningen binnen en buiten het ziekenhuis en de semi-voorzieningen via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten betaald worden," zegt de vereniging, „verliezen de ge meenten een stuk inspraak in de or ganisatie van de geestelijke gezond heidszorg." Weliswaar hoeven de ge meenten dan geen subsidies meer te geven aan het particuliere initiatief. Behalve de algemene opmerkingen over meer samenwerking tussen de Instellingen op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg en inter departementale samenwerking van de bij deze zorg betrokken departe menten, was er toch nog een enkele uitschieter. Politiecommissaris mej. mr. M. van de Pol, chef van de af deling zeden- en kinderpolitie in Den Haag hield een pleidooi voor meer samenwerking tussen de politie en de werkers in de geestelijke gezond heidszorg. „Het verbaast mij," zei ze, „dat in de nota niet over de poli tie wordt gesproken, terwijl deze Juist dagelijks te maken heeft met cliënten van de geestelijke gezond heidszorg."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7