Oegstgeest krijgt vierde openbare lagere school Woningwetbouw aan Van Duivenvoordelaan Slaan van eerste paal G AB-gebouw uitgesteld Klachten openbaar vervoer Voorschoten neemt afscheid van burgemeester De Kool Algemene clubtiï voor Klaas de Di MET GEWONE EERSTE OF SPEELLEERKLAS AGNES - LYCEISTEN KREGEN LES VAN EEN AUTOMAAT Lijn 45 door Noord-Hofland M. So nut: oud - raa overle< Vrees voor instorten huis „Stille kracht" in het zilver Commissi* I oórschoy vergaderd Jaar vergat UW Leidt PAOWA I LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 1 (Van één onzer redacteuren) OEGSTGEEST In augustus, met ingang van het nieuwe «choolseizoen dus, krijgt Oegstgeest een vierde openbare lagere school. Dan wordt de dependance van de derde, de Oudenhof- school, omgezet in een zelfstandige school, die dan drie klas sen zal tellen en een eigen hoofd zal hebben. De vierde open bare lagere school wordt voorlopig ondergebracht in het houten noodgebouw aan de Lange Voort 255, waar nu de Oudenhof- school twee gewone lokalen en één handenarbeidlokaal heeft. Verder is in dit gebouw gevestigd de openbare kleuterschool „De Bokkesprong", die de overige drie lokalen in gebruik heeft. Het gemeentebestuur heeft nieuw bouw voor "De Bokkesprong" hoog op de urgentielijst staan. Binnenkort komt het plan, deel uitmakend van dat van het scholenbouwteam Mid den-Holland, in de raad. Het ge meentebestuur hoopt snel over de fi nanciën te kunnen beschikken. Voor het schoolseizoen 1972-1973 heeft de vierde openbare lagere school n.l. meer ruimte in het houten gebouw nodig. De verwachting is, dat de vierde openbare school in het noodgebouw zal uitgroeien tot een zesklassige school. Een definitief gebouw voor deze school zal komen in de Haaswijk het laatste nieuwbouwplan van Oegstgeest aan de andere kant van het Oegstgeesterkanaal. Men hoopt binnen enkele Jaren de nog te bou wen brug over te gaan. Naar ver wachting zal het zes tot zeven Jaar duren voordat het plan gestalte krijgt. Er komen in Haaswijk 5000 inwoners. Deze gegevens en de uit komsten van een gehouden enquete onder de nu in Oegstgeest wonende ouders hebben gemeentebe stuur en inspectie van het lager on derwijs het vertrouwen gegeven, dat de vierde openbare school voldoen de levensvatbaar is. Overigens is de stichting een noodzaak. Afgezien van het feit, dat de dependance-periode van nu niet langer dan vijf Jaar mag duren, is de Oudenhofschool met tien lokalen te groot geworden. Men mag pas bij twaalf klassen het hoofd am bulant werkzaam laten zijn en dat is geen haalbare kaart. Van partti me-assistentie, waarover in de troon rede is gesproken, is in dit geval weinig te verwachten. geest. Maar extra belangstelling, maakt Juist invoering van deze nieu we onderwijsmethode moeilijk, om dat deze volgens ingewijden alleen succes heeft met een niet te groot aantal leerlingen. Ziedaar de moeilijkheden van het college, zoals die geconcludeerd kun nen worden uit een uitvoerig en wat brokkelig betoog, dat wethouder Temminck van onderwijs gisteren op een voorlichtingsavond in de aula van het Rijnlands lyceum hield. LO- inspecteur Boogaard was aanwezig om mede de ouders te informeren. Leerlingenschaal Stichting van een nieuwe school is ook gunstiger ten opzichte van de leerlingenschaal. Het maximum is nu 37. Verwacht wordt dat de vier openbare scholen volgend seizoen gezamenlijk 120 eerste klassers zul len krijgen. Evenredig verdeeld be tekent dat dus kleine klassen. Pro bleem is natuurlijk die verdeling. De inschrijving wordt daarom niet per school gedaan, maar centraal en de ouders wordt gevraagd om een al ternatieve schoolkeus. De kans is n.l. niet uitgesloten, dat de grootste belangstelling zal uit gaan naar de nieuwe school en dan zou deze met een te grote eerste klas komen. Die belangstelling zou geactiveerd kunnen worden door het maken van een speelleerklas, wat de eerste openbare zou zijn in Oegst- Speelleerklas In de bijeenkomst lag een duide lijke wens naar het maken van een meer vloeiende overgang van kleu terschool naar basisschool. Instelling van een speelleerklas, op dit mo ment buiten het Utrechtse experi ment van een scholengemeenschap met kleuter- en basisonderwijs de enige mogelijkheid, hahgt van een aantal factoren af, o.a. van het hoofd. De wethouder zegde toe, dat het gemeentebestuur ijverig gaat zoeken naar een goede schoolleider, die ook oog heeft voor onderwijsver nieuwing. Inspraak van ouders van de toe komstige school in deze benoeming is een moeilijke zaak. Inspecteur Boogaard wees op de mogelijkheid van inspraak via de schoolraad, waarin twee vertegenwoordigers van de oudercommissie van de Ouden hofschool, waaruit de vierde school j I voortkomt, zitting hebben. I Ook het gymnastiekonderwijs I I kwam ter sprake, vooral met het j oog op het feit, dat per 1 maart het nood-gymlokaal bij het houten ge- J bouwencomplex van het vroegere Rijnlands lyceum zal worden afge- broken in verband met uitbouw van I de grote flat. Er is al weinig gym- nastiekruimte en deze wordt nu nog kleiner. Er is een urgentieverklaring voor de bouw van een gymnastiek lokaal bij de Oudenhofschool. maar het geld moet uit de centrale finan- ciëring komen en dat is de moeilijk heid. Het was van het gemeentebestuur j en in het bijzonder van wethouder j Temminck, die sinds kort de onder- wijsportefeuille beheert, een goede gedachte de gehele problematiek neer te leggen in de kring van ouders. Verheugend was de grote belangstelling. Uit de intentie van de vragen bleek, dat de zaak van j het openbaar onderwijs sterk leeft. I VOORSCHOTEN De NZH-bus. lijn 45, zal vanaf 14 februari door Noord-Hofland rijden. De voorlopige route is De Vink-Leidseweg-Tromp- weg-Jan Evcrtsenlaan-Aart van Nes laan-Piet Heynlaan-Leidseweg. Halteplaatsen zullen worden geves tigd in a. Jan Evertsenlaan/Abra ham van der Hulstlaan; b. Jan Evertsenlaan Aert van Neslaan/ Kortenaerlaan. De halteplaats „De Stenen Muur", die sinds enige tijd is gevestigd na bij de Trompweg. zal worden ver plaatst naar de Witte de Wittlaan, de halteplaats bij de Aemaliaweg ver valt. Tenslotte zal een avond (begin/ eind) halte worden gevestigd op de Piet Heynlaan, die om 21.24 uur, 22.24 uur en 23.24 uur de halte Lin dehoeve op de Leidseweg vervangt. WADDINXVEEN Aan de tech nische hogeschool van Eindhoven is geslaagd voor het doctoraalexamen in de onderafdeling der wiskunde de heer Th. Joor uit Waddinxveen. LEIDERDORP Na de jeugd i judokampioenschappen zijn nu j ook de judokampioenschappen voor de aspiranten, junioren en senioren achter de rug en kyn j sportschool Van Houdt uit Lei- derdorp weer terug zien op een geslaagd toernooi. In de wedstrijd alle categoriën, waarvan de winnaar tevens als algemeen clubkampioen geldt, werd Klaas de Dood verrassend winnaar door op beslissing van de drie scheidsrechters te winnen van de kampioen zwaargewicht Cor Hoogeboom. De uitslagen: aspiranten: 1. Dou- we Dijkman (clubkampioen), 2. Jan Willem Atsma. 3. Jaques Stockman; junioren: 1. Fred Spoel (clubkam pioen), 2. Gert Jonker, 3. Martin Loos; senioren lichtgewicht: 1. Hans Duiser (clubkampioen). 2. Hans Kleppe, 3. Kees van de Velde; senio ren midden gewicht: 1. Henk van Zegveld (clubkampioen), 2. Frans Meis, 3. Rob van de Linden; senio ren zwaargewicht: boom clubkampioen! Dood, 3. Piet Hoogebof LEIDEN Leerlingen van de eerste en tweede klas van het Ag- neslyceum kregen gistermiddag les via de nieuwste methode. Het vak: machineschrijven, een door de school geboden kans via het Scheidegger- instituut na schooltijd en tegen ge reduceerd tarief feilloos typen te le ren. Wat dat is wat de leraren van Scheidegger de leerlingen garande ren: binnen acht maanden feilloos blind typen met een grote snelheid. Er zijn meer mensen, die hun leer lingen deze beloftes hebben gedaan. Verschillenden zijn er ook in geslaagd. Het Scheidegger instituut meent in de toekomst alles te kun nen kloppen. De lessen worden ge geven met naast de leraar een zoge naamde „typomaat". (zie foto.) Deze „collega" van de leraar neemt een deel van het werk over. Het spreekt de algemene gedeelten van de les uit, toont de toetsen van de machine op een paneel waarop de leerlingen moeten kijken en begeleid de oefe ningen met muziek. Het voordeel van deze methode is volgens de leraren van het instituut, die gistermiddag hun apparaat in het Agnes-lyceum introduceerden, dat de lessen inten siever overkomen en de leraar zich met een leerling speciaal kan bezig- I houden zonder de anderen in de klas j op te houden. Het Scheidegger-in- stituut, dat in 800 plaatsen in ons land cursussen geeft zal binnenkort overal op deze manier les geven. I Grote bedrijven laten hun personeel i (onder werktijd) al op deze manier j opleiden. In iedere stad waar min stens tien kandidaten zijn, start al een cursus. Het instituut geeft ma chines in bruikleen aan de kandida ten om thuis te oefenen. Een ver plichting de machine over te nemen bestaat echter niet. LEIDEN Het slaan van de eerste paal voor het nieuwe GAB-gebouw aan de Oosterkerkstraat is vanmorgen niet door gegaan. De aanemer besliste tot uitstel, omdat hij vreesde dat een hoekhuis van het Waardkerkplein (nummer 4) als ge volg van het heiwerk zou instorten. Dit huis is weliswaar aan één kant met enkele steunbalken gestut, maar niet aan de ach terkant. De hoofdbewbner van het door twee gezinnen bewoon de huis, de heer F. M. Aarts, gaf daar tot vandaag geen toe stemming voor. In deze situatie durfde de aannemer het risico niet aan. »t i sti ijk< tna T( zei de ïn, zij ten Donderdag Kantine Adler-fabriek, Roosevelt- straat 20: contactavond De Natuur vriend, 8 uur nam. Molen De Valk ANWB 10 uur voorm.- Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 10 uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum) Fo rumavond man-vrouw-maatschappij, 8.15 uur nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal) N.C.V.B. afd Zuid-West Spr. mevr. G. A. J. DaatselaarSomsen over "Leven wij of worden wij geleefd?" 8 uur nam. WARMOND De Hervormde Vrouwengroep „Stille Kracht" in Warmond bestaat 21 februari vijf entwintig jaar. In de morgendienst in de Hervormde kerk zal aandacht worden besteed aan dit Jubileum. De 22ste is in het Trefpunt de feestelij ke viering van het jubileum. De vereniging werd in 1946 opge richt en de eerste presidente, die me de de oprichting verzorgde was me vrouw E. A. Zandee-Zwaan. De groep, telt op het moment 33 leden en heeft een zeer aktief bestuur. Vanaf de oprichting zijn nu nog 13 dames lid. Naast het verenigingswerk wordt ook aktief deelgenomen in het ker kelijk gemeentewerk. Vrijdag VOORSCHOTEN Het kruis punt Wijngaardenlaan/School straat/Koningin Julianalaan is sinds vanochtend voorzien van verkeerslichten. Burgemeester L. de Kool hees feestelijk de drie kleur ter gelegenheid van dit ge beuren. Daarna stelde wethouder baron De Vos van Steenwijk met een druk op de knop de lichten in iverking. Op de foto LD/Hol- vast: het verkeer op het kruis punt dat nog wel zal moeten wen nen aan het rode licht. Het pand Waardkerkplein 4 eigen dom van de gemeentelijke woning stichting verkeert in slechte staat. Aan één zijde vallen er gaten in de muur, tussen de stenen zit nauwe lijks enige specie. Bij regenachtig weer druipt het vocht langs de mu ren en zijn de bewoners genood zaakt teilen neer te zetten om het naar binnen sijpelende hemelwater op te vangen. Het pand staat op de lijst van te slopen huizen, maar tot ALPHEN AAN DEN Rijn De in woners van Ridderveld, welke ge bruik moeten maken van openbaar vervoer, hebben daarover nogal wat klachten. B en W van Alphen zeggen hierover dat er verbetering in zal komen. Zodra de aansluiting van de Burgemeester Bruins Slotsingel met j de Herenweg een feit is (over enkele maanden zal het zover zijn) wordt i de lijndienst Alphen aan den Rijn LeimuidenAalsmeer door Ridder- i veld geleid. nu toe is voor de bewoners nog geen andere woonruimte gevonden. Het eerste lichte heiwerk heeft reeds scheuren opgeleverd aan de achterzijde van het huis. Met het oog hierop stond de heer Aarts niet toe dat ook deze kant van het huis werd gestuit, vóórdat hij zwart op wit had wie de eventuele verdere schade zou betalen "In de negen jaar dat ik hier nu woon. heb ik ont zettend veel aan het huis opgeknapt. Ik heb er voor 3000 gulden ingesto ken. Maar dat niet alleen: als hier geheid gaat worden, kost dat men senlevens". In de loop van de morgen heeft de heer Aarts nochtans toestemming gegeven om de zaak aan de achter kant te stutten, na een waarschuwen de brief van de woningstichting, die hij vanmorgen ontving. Hij vreest evenwel, dat zijn huis het niet lang zal houden. De steun balken aan de ene kant schragen wel de onderste helft van het huis, maar niet de bovenste verdiepeing, waar zich al scheuren hebben afge tekend. "De bouwpolitie zegt ook dat we hier zo gauw foogelrjk uit moeten en de aannemer beschouwt de situatie eveneens als levensgevaarlijk. Hij begint dan ook te heien in de verste hoek van het bouwterrein. Zelfs al wordt dit huis ondersteund, dan zakt het toch als een kaartenhuis in el kaar zodra het heien is afgelopen". lOt M. Sominze LEIDEN In de Ie#? zestig jaar is gisteren heer M. Sommeling, cl.:®. Leidse raad, waarin if s voor de P.v.d.A. De heer Sommeling, tember 1953 zijn raai aanvaardde, maakte hij bedankte toei heidsredenen deel Het waren speciaal de sociale zaken die zijn dacht hadden. Een aa: heer Sommeling, die jaar een bezoldigde k( de afdeling Leiden vai van het N.V.V.. vooi van de raadsfractie Van zijn vele functi de loop der Jaren beklfe i wil die van secretaris jite selijke commissie de bouwbedrijf, lid van ibe voor de rijkswerkplai van „De Stem des Vole taris van de Coöp. ve|et: uitvaartverzorging. j,st De teraardebestelling! i felijk overschot vindt fcd, dag om twaalf uur pl% graafplaats „Rhijnhof", Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24) Wim Hoogsteder en Rob Goud zwaard 10 uur nam.3 uur voorm. Breestraat 19, Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Boshuis (achter Hoflaan 76), ruil beurs 7 uur nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101). Bui tengewone vergadering Leidse Zwera- club. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Concert L.P.M.G. (met cabaret) 8 uur nam. Het Eigen Huis. K. en O. en Lelds Vredes Kontakt over geweld 8 uur nam. Technisch School (Haagweg 4) Open bare les 2-5 en 7-9.30 uur nam. Schouwburg Kinderoperettegroep „Maskerette" met „Ameliora en de croene paraplu", 7.30 uur nam. Zaterdag Breestraat 19 Socletelt Twentwel, (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls) Schaak- socletelt Palamedes 2—5.30 uur nam. Schouwburg Toneelgroep Randstad speelt voor Litteris Sacrum "Virginia Woolf 8.15 uur nam Technische School (Haagweg 4) Openbare les 912 uur voorm Avond- en nachtdienst apotheken te Lelden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 de Oegstge- se Apotheek, Wllhelmlnapark 8. Oegst geest, tel 53274 en Apotheek voor schoten. Leidseweg 66. Voorschoten tel 01717—2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door Apotheek Herdlngh en Blanken. VOORSCHOTEN Voor burgemeester L. de Kool, die 25 februari zijn 65ste verjaardag viert, staan heel wat afscheidsbijeenkomsten op het programma. Het begint morgenavond met een afscheid van j het onderwijzend- en gemeentepersoneel. Volgende week vrijdag. 26 februari is er 's middags om 2.00 uur in het raadhuis een bijzondere openbare vergadering. Daarop aan sluitend volgt een afscheidsreceptie, 's Avonds van 8.00-10.00 uur krijgt de burgerij gelegenheid burgemeester De Kool de hand te drukken De brandweer neemt zaterdagmorgen om 10.30 uur in het Cultureel Centrum afscheid en de sportjeugd zaterdagmiddag in sporthal „De Vliethorst" (2.00 uur). I VOORSCHOTEN —Cd commissie in Voorschot 15 februari om acht ujni meentehuis, aan de ori) Bespreking culturtf- de begroting. Beeldententoonstellj/f De commissie voor H genheden vergadert wcj ook in het gemeentehi op de agendoa: Bespreking van ting door SALCO van Memorandum Wetgeving Maatschap] tureel Welzijn. Lidmaatschap Vei delijk Contactorgaan meentelijk en Region: Jongerenbeleid. Bespreking begroti p b.t. jeugd- en Jongeren^ baar stelling van de not LEIDERDORP De derdorp van de UW nou ri 's morgens om 9.30 vergadering in het ont trum „Nieuw-Ouderzoi Willem de Zwijgerlaan met het aftreden van mevr. J. G. Vos-van N bestuurslid mevr. H. van Wieringen, zal plaats vinden van me Haveman als nieuwe van mevr. M. Luining stuurslid. WASSENAAR De Wassenaarse raad, die maandagavond verga dert, zal een brief van mevrouw E. Rouwenhorst-Roskam behande len. die geklaagd heeft over het drukke verkeer op de Lange Kerk- dam. Zij zou graag zien, dat de verkeers drukte op deze weg werd vermin derd. Dat zou volgens haar kunnen worden bereikt, als het verkeer naar en van Den Haag via de Was senaarse binnenwegen zou worden geleid en het verkeer naar Leiden via de Deylerweg en de Rozenweg. de binnenwegen heeft naar de me ning van het college van B. en W. geen zin, omdat het verkeer over de Rijksstraatweg wegens overbe lasting wel geneigd zal zijn in steeds grotere mate van binnenwe gen gebruikt te maken. Het colle ge \oelt er weinig voor het ver keer naar Leiden via de Deyler weg en Rozenweg te dirigeren vanwege de problemen, die het oversteken van de Rijksstraatweg bij de Rozenweg met zich mee brengt. Een bewoner van de Rozeveldlaan Het bevorderen van het verkeer op heeft zich tot de raad gewend met het verzoek te bevorderen, dat bij de bushalte op de Van Cranen- burchlaan bij de Rozeveldlaan een abri wordt geplaatst. Er is hier over contact opgenomen met de NZHVM. Deze maatschappij heeft het voornemen niet alleen op deze plaats, maar ook bij de halte op de Van Cranenburchlaan bij de Sfcarrenburchlaan een abri te plaatsen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een bedrag van f 14.800 beschikbaar te stellen voor het maken van een voetpad langs de Zijlwatering, tussen het nieuwe politiebureau en de Van Groene- veltlaan met daarlangs een groen strook. Een eerder ingediend bouwplan voor de grond langs de Van Duivenvoor delaan tussen de Van Groeneveld- laan en de Van Cranenburchlaan is door de commissie voor interge meentelijke zaken en ruimtelijke ordening afgewezen. Het plan was ingediend door de Stichting Pen sioenfonds voor het Slagersbedrijf. Het bestuur van de Stichting Wasse naarse Openbare Bibliotheekfede ratie heeft de raad verzocht over te gaan tot subsidiëring van de be- Jaardenlektuurvoorziening, zoals die door de Stichting wordt gere geld. Aan de raad wordt voorge steld, aan dit verzoek te voldoen en een subsidie toe te kennen, ge lijk aan de toe te kennen rijkssub sidie. Het subsidiebedrag over 1971 zal omstreeks f. 11.000 bedragen. :ntussen is uit 'n oogpunt van bouw beleid de noodzaak gebleken het terrein zoveel mogelijk te bestem men voor woningbouw Burgemees ter en wethouders vragen nu een uitspraak van de raad, dat de bouwplannen van het Pensioen fonds inderdaad geen doorgang moet vinden. Burgemeester en weth< de raad mede, dat zijn in het pand Kerki op de Monumentenlij een gevelklok aan waarbij gebruik gemi den van de aanwezi) derdelen, zoals de Herstel van de klok zou een te grote gen. Besloten is nu gi ken van een elektrl met slagwerk. Hiervi krediet gevraagd van f

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2