rein bij 'De Vink' omhoog spoed et wegen vandaag Bij treinramp zuid-Duitsland zeker 36 doden Van Gothenburg tot Katwijk 8 procent omhoog Noordvietnamezen rukken op in het noorden van Laos '"POLLO HEILIG ELAND Lonen met maximaal riden en Voorschoten willen NU geld (pifd V)l, Met koffertje naar school geen 0lievlek OOG WEER VEROLME WIE GEEN FUSIE Groep D*66 wil niet met PvdA Werkgevers: cht I maart I860 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 No- 33321 EIDSCK m DAGBLAD G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 acteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 tzat 18 uur) geen drie kwartier na de ig zaten Sheperd, Mitchell >osa in rubberbootjes langs- Apollo-14 in de Pacific ten van Samoa. Een punt- landing besloot gisteravond kneus jesvlucht" naar de die uit wetenschappelijk int een enorm succes is ge- De berging van de ruim- rders en hun capsule ver- lijzonder vlot, hoewel zich tot na de landing moeilijk- voordeden, vlucht van de Apollo heeft neer dan negen etmalen ird. De volgende maanlan- vlucht staat voor 25 juli op rogramma. voeriger schrijven wij op 9 over de eindfase van de te vlucht naar de maan. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) De olie- vlek, die dinsdagmiddag in de Rijn in Duitsland werd waargenomen, heeft vanmiddag nog steeds de Nederland se grens niet bereikt. De Nederlandse deskundigen van rijkswaterstaat vra- Igen zich in alle ernst af of de vlek ons land wel zal bereiken of dat ae olie zich aan de oevers der rivier in Duitsland heeft afgezet. Ook het betreffende .regie, ungssamt" in Düs- I seldorf kon geen uitsluitsel geven en vertelde niet te weten waar de olie vlek zich nu bevindt. 1 DEN HAAG De werkgevers willen voor dit jaar vasthouden aan een matiging van de loon ontwikkeling. Zij menen dat de stijging van het loonniveau dit jjaar niet mag uitgaan boven de acht procent. Rekening houdend met een stijging van de prijzen met rond vijf procent komt dit neer op een verhoging van het werkelijke loon met twee procent, gemiddeld over het gehele jaar. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, heeft dit gisteren in Den Haag verklaard. Hij nam stel ling tegen enkele vakbonden (bouw), die looneisen op tafel hebben gelegd die „er niet om liegen" Volgens drs. Bakkenist gaat het daarbij om stij gingen van het loonniveau met 15 procent en meer. „Op deze wijze wordt een loonexplosie na de mati gingsperiode van een half jaar uit gelokt". aldus de VNO-voorzltter. Opmerkelijk In de opvatting van de werkgevers is dat zij uitgaan van een stijging van het prijspeil met vijf procent van 1 januari van dit jaar tot eind 1971. Volgens het Centraal Planbureau zal de gemiddelde stij ging van het prijspeil ten opzichte van het vorig jaar echter aanzien lijk hoger uitvallen, namelijk 6 tot 6.5 procent Drs. Bakkenist oordeelde die prog nose van het Planbureau onjuist. „Wij gaan ervan uit dat de mati gingsperiode van invloed zal zijn en dat die dus ook de prijsstijgingen zal drukken", aldus de VNO-voor zltter Ook moet er naar zijn me ning rpkening worden gehouden met een zekere ontspanning van onze economie. t Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat za! morgen in de Am sterdamse RAI de 64ste autoten toonstelling openen. Vooruitlopend op dit grootse autospektakel brengt het LD vandaag een spe ciale RAI-bijlage waarin alles over auto's, autoaccesoires en wat daar mee samenhangt wordt belicht. Zo kunt u onder meer lezen hoo importeurs uit de omgeving van Leiden denken over "hun merk" PAGINA 20 e v. „Ons huwelijk is goed" zegt het Engelse roodharige zangeresje Lulu dat trouwde met componist, pianist en zanger Maurice Gibb van de Bee Gees. Voorlopig gaat Lulu nog door met zingen PAGINA 5 Na achttien jaar blind te zjjn ge weest kan Fred L. Dado (38) uit Purmerend weer zien. Een Itali aanse oogspecialist gaf hem het licht in een oog weer terug PAGINA 7 9 Het Palestijns verzet maakt een ernstige crisis door. Er gaan steeds meer stemmen op. voor creatie van een aparte Palestijnse staat naast Israël PAGINA 9 Celtic kreeg geen gelegenheid om revanche te nemen voor de des tijds in de Europacup geleden ne derlaag tegen Feijenoord. De Rot terdammers hielden het in Glas gow op 1-1 PAGINA 15 28 PAGINA'S )EN Door verschillende oorzaken o.a. het uit- van de aanleg van rijks- en provinciale wegen tus- kust en de Rijnstreek is het urgent geworden, royale aansluitingen komen op het nu in vernieu- ijnde verkeersknooppunt bij ,,De Vink op de grens iden en Voorschoten. ikelijk zijn: omhoog brengen van de n Leiden—Den Haag op dit aA i aC|le aan eg van de z.g. Leidse forensenweg tussen Leiden Haag; leg van de z.g Gordelweg e Vijf Meilaan in Leiden en de Leidse Baan via het itense Noord-Hofland, nleg van de Leidse Baan [f 6li 24 miljoen is voor reke- de provincie. Tussen de Nederlandse Spoorwegen emeenten Leiden en Voor- is een kostenverdeling ge- an de overige werken: pro- 7.8 miljoen. Spoorwegen f 1.5 Leiden f 15.4 miljoen en iten f 4.9 miljoen. Op lange baan de financiële omstandighe- Leiden en Voorschoten zou ering van deze noodzakelijke nheden op de lange baan ko- in het rijk wordt verwacht, deze voor de Leidse agglo- zo belangrijke verkeerswer- er zal subsidiëren dan met ïikelijke 50 pet. Als de ge- aden van Leiden en Voor- en provinciale staten van lland ermee akkoord gaan, het rijk een zo hoog moge- Idrage, zomogelijk van 100 flen gevraagd. sring van deze werken zal ingrijke verbetering beteke- het snel toenemende foren - in dit deel van de rand- »r het rijk moet dat een op- ilt verwacht van vanavond genavond: overwegend droog t vooral in de nacht en och- veel plaatsen mist, morgen- ook plaatselijk zon. Mini- iperaturen om het vries- ïaxima morgen omstreeks 8 Zwakke tot matige zuidoos- »ind. 8.04 uur; onder: 17.45 uur. 19 16 uur. onder 8.25 uur ter te Katwijk te 4 14 en 16.22 «water te 0.06 en 12.25 uur. luchting zijn. zo stellen provincie en gemeentebesturen, omdat zowel de aanleg van rijksweg 14 (Landschei- dingsweg) als van rijksweg 11 (Al phen rijksweg 4 Voorschoten rijksweg 44) nog lang niet in zicht is en omdat verbreding van rijksweg 44 (Rijksstraatweg) niet te verwe zenlijken is zonder schade aan land schap en "stoffering" daarvan. Voor de provincie is aanleg van de reeds twaalf Jaar geleden ontworpen Leidse Baan urgent geworden, om dat er grote tegenstand is gerezen te gen het plan tot aanleg van provin- cialeweg 1 door de duinen. Aanleg allèèn van deze forensen - weg zou voor Leiden rampzalig zijn j vanwege de overbelasting van het j toch al zwakke wegennet via de Haagweg. Gelijktijdig aanleg van I de z.g. ordelweg van dit bezwaar goeddeels op en zou tevens ontslui ting van de Stevenshofjespolder tot gevolg hebben, waar Leiden binnen enkele jaren gaat bouwen. Zie verder de stadspagina. KAUFBEUREN (AP) Bij een treinramp in de Zuidduitse stad Kaufbeuren, tachtig kilometer ten zuidwesten van Munchen, hebben gisteren 36 personen het leven verlo ren, onder wie twaalf Zwitsers, elf Westduitsers, één Amerikaan en één Spanjaard. De overige elf zijn nog niet geïdentificeerd. Voorts zijn twintig van de 34 gewonden er slecht aan toe, zodat men vreest dat er nog meer doden zullen vallen. De omgekomenen zijn vrijwel allen Inzittenden van de TEE-express tus sen Miinchen en Zllrich, die in Kauf beuren uit de rails gelopen was. Twee minuten na dit ongeluk, toen tal van met bloed bevlekte passagiers nog be zig waren zich uit de wrakstukken te bevrijden, daverde een vrijwel le ge locaaltrein met vier rijtuigen op de TEE-trein in. Een vertegenwoor diger van de politie verklaarde kort na het ongeluk: „Het is zo'n ravage, dat we alleen maar kunnen hopen, dat we niets en niemand over het hoofd zien." Wat de oorzaak van het ongeluk is. Is niet bekend. De snel heid van de TEE-trein in de gevaar lijke bocht, waar deze express uit de rails liep, is ter plaatse beperkt tot tachtig kilometer per uur: de maxi mum-snelheid is bijna tweemaal zo groot. Prins Willem-Alexander fotograferen op weg naar school is bijna onmogelijk. Met de hofauto wordt hij 's ochtends weggebracht en het schooltje ligt verborgen achter hoge prikkeldraad- versperringen. Toch wist de I fotograaf dit exclusieve I plaatje te schieten toen de prins de hofauto verliet. Hij stapte zelfs vastberaden op de fotograaf af. Het was echter maar van korte duur ROTTERDAM De scheepsbouwer C. Verolme wil zijn personeel zeg genschap geven in de raad van commissarissen van zijn concern en in het bestuur van de stichting Verolme Trust, die een deel van de aandelen beheert. Volgens inglij den is dat een manoeuvre om een fusie met de Rijn-Schelde groep te voorkomen. VIENTIANE. SAIGON <AFP, AP) Terwijl de Zuid Vietnamese troe pen hun actie in Laos voortzetten om de bevoorrading van de Noordviet- namese strijdkrachten langs de Ho Tsji-minh-route af te snijden, hebben NoordVietnamese eenheden (6000 man) gisteren artillerie- en infante rie aanvallen ondernomen in het zuidwestelijke gedeelte van de Vlak te der Kruiken in het noorden van Laos. Het doel van een van de Noord- vietnamese aanvallen w°s een voor post van het koninklijke Laotiaanse leger op 140 km ten noord-oosten van Vientiane. Deze voorpost be heerst een van de npordelijke toe gangswegen tot een" geheime basis bij Long Cheng. De Zuidvietnamese vice-president generaal Ky is van mening dat het offensief van Zuid-Vietnam tegen La os „wel eens een tweede Dien Bien Phoe" zou kunnen worden als de Noordvietnamezen „niet van hun achterban worden gescheiden". „Om LEIDEN Op het D'66 congres dat volgende week wordt gehouden, zal ook een resolutie worden inge diend om alleen de verkiezingen voor de Tweede Kamer in te gaan. Sommige leden, waaronder mr. Wes- sel uit Oegstgeest, zijn het niet eens met het ontwerpakkoord dat het hoofdbestuur van D'66 heeft geslo ten met de Partij van de Arbeid. Op dit ogenblik wordt gewerkt aan een resolutie hiertegen. De samenstellers krijgen bijval van D'66 leden in den lande. Het samenwerkingsplan is dus in de partij niet overal met enthou siasme begroet. Ook in de Tweede Kamerfractie zijn er bedenkingen, met name bij dr, Imkamp. Hij meent echter, dat nu er eenmaal A is gezegd tegen de Partij van de Arbeid, door gegaan moet worden op het ingeslagen pad. zeker te zyn van de overwinning zul len wij daarom een aanval op Noord- Vietnam zelf moeten ondernemen", aldus generaal Ky. Hij zei dit maan dag verklaard hebben op een recep tie die hem was aangeboden door Zuidvietnamese vliegers die samen met hem op 8 februari 1965 de eer ste luchtaanval op Noord-Vietnam hadden uitgevoerd. 1CUIVS Uit het Leidsch Dagblad van 9 Februari 1871: Uit Dordrecht meldt men dat door het Depart, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de zilveren me daille, voor het met levensge vaar redden van een kind uit het water, is uitgereikt aan een jongen van nauwelijks 10 jaren. AdvertentieSchouw burg te Leiden. Hoogduitse Opera Maandag 13 Febr 1871: Die Jüdin. Grosse O- per in 5 Akten. Aanvang dei voorstelling 6V2 uur precies Loge f 2,- Baignoire f 1.60 Parterre f 120 Galerij 0,60 Met het Leidsch Dagblad kunt U naar Gothenburg en Glas gow reizen. Maar het leukste is toch dat het Leidsch Dag blad dagelijks door de eigen omgeving reist: van Katwijk tot Waddinxveen. van Voorschoten tot Nieuwkoop. Dage lijks nieuws uit de buurt. Neem eens een proef. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 25 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1