IEUWE VOETSPOREN OP MAAN iveede wandeling uren eerder begonnen wijf el goede trouw PvdA vandaag Kan Gothenburg to! Katwijk Verkoops verbod voor 1 min. pond ham in de VS Opnieuw doden in Belfast Taken uitgevoerd Hevige straat gevechten in Rome Weinig verandering Uitstel van volkstelling nog mogelijk SLEPERS HERVATTEN DIALOOG MET BAZEN Onthutsend CITROËN GS SCARABEE (Sud ^Tte teuivs •richt I maart 1860 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 No. 33318 LEIDSCH DAGBLAD I ir: O. Koopman Idacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Smge) l, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat 18 uur) P?ERDAM- Het intrekken anti-KVP-resolutie door de Van de Arbeid heeft in het jan de drie christen-democra- partijen niet tot onverdeelde fe geleid. Dr. Veringa, lijst- Bilt verwacht van vanavond [genavond: bewolking en overwegend weer. Merendeels matige wind >rd tot west. Minimum tempe i ongeveer 4, maxima om- 7 graden. 7 FEBRUARI p: 8.11 uur; onder: 17.38 uur; !op: 14.21 uur; onder: 7.09 uur. [water te Katwijk te 1.22 en laagwater te 9.25 en 21.57 8 FEBRUARI p: 8.10 uur; onder: 17.40 uur. op: 15.36 uur; onder: 7.37 uur. [water te Katwijk te 2.16 en lur; laagwate. te 10.24 en 22.47 trekker van de KVP bij de komende verkiezingen, vond dat er nog wel het een en ander aan de weg stond voor een goed begrip. Hij was met name niet gelukkig met de uitspraak van het PvdA-con- gres, dat er een totaal ander beleid zal moeten worden gevoerd in de ko mende vier jaar dan door het kabi net-De Jong is gevoerd. Dr. Veringa vond het moeilijk om in de goede trouw van de Partij van de Arbeid te geloven. «t Mr. Biesheuvel, leider van de anti revolutionairen, sprak van een ver scherping in de situatie die is ont staan door de afkeuring door de so cialisten van het beleid van het ka binet. Hij voegde hieraan toe: „Dat was op zijn minst onverstandig van het congres. Een resolutie moet po litiek aanvaardbaar zijn. „En drs. Udink, lijsttrekker voor de CHU en evenals dr. Veringa lid van het kabinet De Jong vond: „De drie con fessionele partijen hebben het beleid van dit kabinet met kracht ge steund. De barrières voor samenwer king met de Partij van de Arbeid) zijn er, zijn blijven liggen en er zijn er weer aan toegevoegd. Ook van de zijde van de vakbewe ging kwam enig commentaar. NKV Met het Leidsch Dagblad kunt U naar Gothenburg en Glas gow reizen. Maar het leukste is toch. dat het Leidsch Dag blad dagelijks door de eigen omgeving reist: van Katwijk (tot Waddinxveen, van Voorschoten tot Nieuwkoop. Dage lijks nieuws uit de buurt. Kleem eens een proef. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken |ang voor de halve Prijs. Q Ik word abonnee per 22 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. voorzitter Mertens heeft met klem verklaard dat er van de kant van zijn vakverenigingscentrale geen stemadvies is te verwachten voor de verkiezingen van eind april. CNV-lei der Lanser noemde de opening, ge maakt door het wegnemen van de anti-KVP-resolutie zo klein dat er nauwelijks perspectief is voor een samenwerking tussen PvdA en de drie Christel, partijen. De toevoeging aan de resolutie betreffende het be leid van het zittende kabinet vond hij ongenuanceerd. Hij wees er even als dr. Veringa op dat de partij van de Arbeid nu ook weer een opening beeft gemaakt naar de PSP en dat dat moeilijk te rijmen valt met de gedachte aan samenwerking met de drie christelijke partijen. Vandaag vergadert het PvdA-con gres over buitenlandse politiek. Een mogelijk breukpunt zou hier nog een anti-NAVO-resolutie kun nen zijn. Gisteren zijn voorstellen aanvaard voor de rechtstreekse ver kiezing van burgemeesters en com missarissen der Koningin. Ook wenst het congres een opvoering van de woningbouw tot 140.000 huizen per jaar. Maar deze eis lijkt finan cieel onhaalbaar, omdat hiermee een bedrag van 3 miljard extra is gemoeid. (Zie verder pagina 9) DEN HAAG (ANP) Desgevraagd heeft minister-president De Jong gis teravond na afloop van de wekelijkse bijeenkomst van het kabinet meege deeld dat de ministerraad zich heeft beziggehouden met de woensdag in de Tweede Kamer te houden inter pellatie over de volkstelling. Die dag zal mej. mr. Goudsmit <D'66) vra gen de volkstelling uit te stellen. Premier De Jong zei dat uitstel technisch wel mogelijk is. Overigens was hij van mening dat de volkstel ling zo gauw mogelijk moet doorgaan. ~bu vöK/iuimzz.i 1NTERIE URVERZORGING CRUNSBURGD MEER REUS IN I PASSENDE OMGEVING Op hun eerste tocht gisteren maak ten de beide maanwandelaars be paald geen haast. Het belangrijkste was echter, dat zijn hun taken tijdens deze eerste maanwandeling uitvoerden, en dat in tegenstelling tot de voorgaande maanlanding de televisiecamera in voortreffelijke beelden van de activi teiten naar de aarde zond. Voor de eerste maal zelfs in kleur! Zoals met zoveel opvoeringen het geval is, begon de „Al-en-Ed-show" met aanzienlijke vertraging, maar ditmaal was het veel meer dan het traditionele kwartiertje. Pas om 15.55 In plaats van 14.53 zette Allan She- pard de eerste voet in het maanstof dat in het Fra Mauro-complex aan- p gingen Shepard en Mit- \strumenten op weg van de maan- i krater waarbij zij de wetenschap- tiet hun wagentje met in- I lander Antares naar de tweeling- pelijke waarnemingspost inricht ten. ROME (Reuter) Het centrum van Rome bood gisteravond een beeld van schreeuwende en met knuppels zwaaiende betogers ener zijds en gehelmde en bewapende po litie anderzijds, terwijl in het nie mandsland tussen deze groepen een regen van „molotow cocktails" (met benzine gevulde flessen) en stenen neerdaalde. Deze incidenten deden zich voor als uitlopers van een grote anti fascistische protestmars van com munisten en socialisten. Toen een af zonderlijke groep van ongeveer vijf duizend linkse studenten bij 't Piaz- za-Venezia-plein arriveerde, bleek dit door de politie afgezet te zijn. Gedurende een vijftal minuten ston den beide partijen tegenover elkaar, de politie zwijgend afwachtend en de betogers anti-fascistische leuzen schreeuwend. Plotseling suisden gro te aantallen met benzine gevulde flessen door de lucht, die door hun ontploffingen de politiemannen tot een haastige terugtocht dwongen. In korte tijd was het plein door brandende benzine hel verlicht. Het antwoord van de politiemannen kwam spoedig met een bombarde ment van traangasgranaten, gevolgd door felle charges, waarmee het plein binnen enkele minuten was schoongeveegd. Intussen verliep enkele straten verder een andere anti-fascistische betoging van 7.000 communistische en socialistische Romeinen zonder incidenten. De betogingen en incidenten von den plaats onder een golf van anti fascistische emoties, die in Italië is ontketend na de aanslag in de Zuid- Italiaanse stad Catanzaro, waarbij een man om het leven kwam en dertien anderen gewond raakten toen drie bommen werdén geworpen te midden van een menigte die voor het hoofdkwartier van de neo-nazistische Italiaanse Sociale Beweging (MSI) demonstreerde. Premier Colombo beschuldigde in het parlement neo-fascistische com mando-groepen ervan dat zij heb ben meegeholpen een „buitengewoon gevaarlijke" situatie te scheppen. Hij drong aan op eenheid onder al le politieke partijen die uit het anti fascistische verzet zijn voortgeko men en riep op tot verdediging van de democratische instellingen. zienlijk overvloediger bleek te zijn dan op de vroegere landingsplaats in de „Zeeën der Rust en Stormen". Vijf minuten later volgde Edgar Mit chell als zesde mens op de maan. De vertraging v» as ontstaan, door dat de verbinding met Houston via radio-apparatuur in de plompe en onelegante „wandelcostuums" haper de. Het was de zoveelste technische storing, die wellichtte wijten is ge weest aan onzorgvuldige voorberei dingen van de gehele vlucht door de mineurstemming in de Nasageiederen ten gevolge van de bezuinigingsmaat regelen en dreigende verdere ontsla gen. Een andere storing vermoe delijk evenals de commmunicatiesto- ring veroorzaakt door een niet goed gereinigde schakelaar betrof de boordcomputer enkele ogenblikken vóór de landing. Alleen door nood maatregelen heeft) men dit euvel kunnen verhelpen. Beide storingen hadden de hele missie ernstig in ge vaar kunnen brengen. Precisielanding Shepard en Mitchell beschreven het maanlandschap als ruig en on voorstelbaar desolaat. Toch bleken enkele aspecten minder grimmig te zijn dan werd verwacht, zoals de ran den van de Cone-krater, waaraan zij vandaag tijdens de tweede maanlan ding een bezoek zullen brengen. „De route daarheen lijkt me goed begaan baar", vertelde Shepard na uit de maanlander gekomen te zijn. Dank zij het feit, dat de Antares op slechts achttien meter van de geprogram meerde landingsplaats terecht is ge komen. kan men de oorspronkelijk voor deze voettocht uitgestippelde route volgen. Achttien meter er naast en 2 seconden te laat is toch wel precisiewerk voor een vlucht van 100 uur over 400.000 kilometer! Zie verder pagina 11 (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Om tien voor half tien onze tijd vanochtend, twee uur eerder dan voor zien, klom Alan Shepard de ladder van de Antares af om voor de tweede maal het maanoppervlak te bereiken. Enkele minuten later werd hij gevolgd door Edgar Mitchell. De astronauten hadden aan Houston gevraagd enkele uren eerder met hun tweede wandeling te mogen beginnen, omdat ze in hun nauwe cabine toch niet aan een goede rust toekwamen. Mitchell riep uit dat het een prachtige dag was. Hun wagen met instrumenten voorttrekkend begonnen de maanverkenners aan een 2,5 kilometer lange onderzoekingstocht. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse autoriteiten hebben vorige maand twee zendingen Nederlandse ham, afkomstig van de firma Homburg in Cuyck, in beslag genomen en af- gekeurd met de overweging, dat deze ham een miljoen pond in totaal niet voldoende gekookt zou zijn. De Nederlandse partij arriveerde in twee zendingen in de Verenigde Staten, een in Tampa (Florida), de andere in San Francisco. De inbe slagneming vond plaats nadat een handelaar in Florida had geklaagd, dat de ham „undercooked" was De Nederlandse ambassade in Wash ington bevestigde gisteravond het bericht, zy meende, dat het in to taal om meer dan een miljoen pond ging. De totale ham-export uit Ne derland naar de VS bedraagt per jaar 60 miljoen dollar. In Amerika is men al enige jaren zeer streng op ingevoerd vlees. Medegedeeld werd. dat de partij van een half miljoen pond, die 4 5 weken geleden In Tampa arri veerde, bij steekproeven enkele blikken bevatte, waarvan de ham naar het oordeel van de keurings dienst niet voldoende doorgekookt was. Naar Amerikaanse voorschrif ten moet de ham in het centrum een temperatuur hebben bereikt van 156 graden fahrenheit, om te voorkomen dat mond- en klauw- zeerkiemen de Verenigde Staten binnenkomen. Deze temperatuur was volgens de deskundigen in de bewuste blikken niet gehaald. De hele partij is in San Francisco zon der meer opgehouden. Alle in be slag genomen ham is, zo wordt hier gemeld, onder embargo ge plaatst, d.w.z. teruggezonden naar de importeur in New York. Naar hier wordt vernomen, heeft deze de keus de ham terug te zen den naar Nederland of hem te ex porteren naar elders, waar de keu ringsvoorschriften minder rigou reus zijn. Naar in Washington bekend is ge worden, is alle ham van Homburg, met bestemming de VS voorlopig onder embargo geplaatst. Dit geldt voor de partijen die onderweg zijn en tevens voor de partijen die niet onderweg zyn, maar wel gecontrac teerd. Gisteravond bleek de woordvoerder van het ministerie van landbouw te Den Haag nog van niets te we ten; het bericht kwam voor hem als een verrassing. ROTTERDAM (ANP) De werk gevers hebben gisteren officieel ver klaard bereid te z(jn om opnieuw met de vervoersbonden te praten over een af te sluiten CAO. De afkoelingsperiode, die de president van de Rotterdamse rechtbank don derdag van de stakende sleepbootbe manningen had gevorderd, is hun in dit geval bijzonder welkom. Zij noemden de uitspraak van de presi dent een verstandig besluit. Alleen betreurden de werkgevers, dat geen uitspraak is gedaan over de vraag of de eisen van de bonden wel of niet in strijd zijn met het loonmatigings- besluit van de regering. De Partij van de Arbeid wil in de volgende regering. Maar de eerste reacties van de kant van de christelijke regeringspartijen doen vermoeden, dat die wens voorlopig nog geen grote kans maakt werkelijkheid te worden. Daarmee is een deel van het ef fect van de opschorting van de anti-KVP-resolutie te niet ge daan. Het belangrijkste van het nu gehouden PvdA-congres lijkt dan ook niet deze opschorting, maar de wens om samen met de PPR en D'66 via een stembusakkoord te komen tot oprichting van een nieuwe progressieve partij. Bijna onthutsend groot daarbij is de inbreng van D'66. Een groepje dat vier jaar geleden in de politiek begon te rommelen, ziet zich nu geconfronteerd met de mogelijkheid dat een van Ne derlands grootste partijen ak koord wil gaan met hervormingen op staatsrechterlijk gebied en een beleidsplan dat door D'66 is op gesteld. Voor D'66 moet dat als winst worden gezien. Voor oude re PvdA-ers altijd gewend aan het feit dat plannen uit hun koker kwamen, een schokkende erva ring. Maar dat zal toch wel gel den voor dit hele congres. AUTO VAN HET JAAR Maak een afspraak voor een proefrit. v. d. VELDE Citroën Zoeterwoudseweg 23 - Leiden Telefoon 01710—33741 BELFAST (Reuter/AFP) In Belfast zijn in de afgelopen nacht hevigê straatgevechten ontstaan, waarbij een Britse soldaat en twee burgers zijn doodgeschoten. Volgens een bekendmaking van het leger wer den 5 patrouillerende, soldaten in Je katholieke wijk Ardoyne gewond door machinegeweervuur. Twee zijn er ernstig aan toe. Zes burgers werden gewond bij een bomexplosie. Bü een ander incident viel nog een gewonde onder de burgers. Een woordvoerder van de politie deelde later mee, dat nog een burger is omgekomen. Het is een jongeman, die getroffen werd door een kogel die een sluipschutter afvuurde tijdens straatgevechten tus sen katholieken en protestanten De andere burger kwam om bij een vuurwisseling die ontstond nadat een gevechtswagen in brand was gesto ken. De militairen werden onder vuur genomen door sluipschutters op da ken. Volgens een politieman slaat het leger harder terug dan ooit tevoren. Ook in stadsdelen waar protestanten wnnen. doen zich explosies voor. Voor het eerst sedert enkele maan den waren er ook ongeregeldheden in Londonderry, waar vijftig jongeren ruiten ingooiden, auto's omverwier pen en een aanval op een politiebu reau deden. Twee politiemannen werden gewond. De straatgevechten in Belfast heb ben vanochtend vroeg nog een men senleven geëist. Het vierde slacht offer is een demonstrant, die zich zelf doodde toen hij een kleef bom gooide. CAFÉ-CHANTANT PEITERSKERKCHOORST. 24 zaterdag 6 en zondag 7 februari Caren Wood Alice May 0 - - Voorschoten richt zich steeds minder op Leiden en meer op Den Haag. Dit zegt burgemeester L. de Kool die 1 maart met pen sioen gaat. Een afscheidsgesprek met hem vindt u op een van de regionale pagina's. Mag kraken nou of niet Onze ju ridische medewerkster analyseert een uitspraak van de Hoge Raad -PAGINA 7 Milly Scott kreeg gunstige Kritie ken op haar „Hallo MilIy"-show. Ze zou zo graag nog eens een show maken in de stijl van Shir ley Bassey PAGINA 5 De P.v.d.A. congresseert en hoe PAGINA 9 Ook de sociaal-democratische re gering in Bonn heeft zjjn proble men met de Bundeswehr. Minister van Defensie Helmut Schmidt wil het zo rechtvaardig mogeljjk doen. PAGINA 11 En verder nog strips en feuilleton op pagina 23 en Altona. Uit het Leidsch Dagblad van 6 Februari 1871: Naar men verneemt wor den hier ter stede pogingen aangewend om een schrijn werkers-Ver eeniging op te richten tot onderlinge onder steuning, geheel in den geest van de Topografische Veree- niging Laurens Janszoon Koster. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 214 tot 265 volwassen personen en van 100 tot 140 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1