uid-Engeland ook door 'n >enzineconflict getroffen Conditie maanlander blijkt vlekkeloos Pompidou op reis door Afrika KRANTENWIJK astige in 'ast Ondanks batterij-probleem rote veldslag in ggio di Calabria \olenkantorenflats en fabrieken gedupeerd Onderlinge wrok van apothekeressen: dood van 25 oude heren Naar MauretanieSenegal IvoorkustKameroenen Gabon lisblijven Ontploffing in fabriek van lichtkogels RDAG 4 FEBRUARI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA O (Van onze correspondent) N (GPD) Het leven in het brievenloze Engeland ds moeilijker. Want behalve de poststaking, die nu erde week is zonder enige aanwijzing voor een op- het conflict, beginnen in Londen en zuid-Engeland (pompen leeg te staan als gevolg van de zich uitbrei- ing van tankautochauffeurs die al een maand aan de moesten 75 benzinestations in Londen sluiten als ge- et feit dat de Shell-Mex en B.P.-depots zijn dichtge- de garages en benzinestations in het genoemde ge- lij na veertig procent van het totaal van brandstof - g afgesloten. van de chauffeurs van de grote olie maatschappijen. Geen cent Zestig Labourafgevaardigden heb ben in het Lagerhuis een motie inge diend waarin zij het postbestuur ver zoeken de besprekingen met de vak bond te hervatten. De dingen lijken lelijk spaak te lopen vooral wat be treft de op handen zijnde invoering van het decimale muntstelsel dat op 15 februari a.s. begint. Vele trekkers van ouderdomspensioenen zitten zon der een cent, ofschoon een aan tal postkantoren twee dagen per week open is voor het betalen van uitkeringen. Victor Feather, de secretaris-gene raal van de Britse vakcentrale heeft gisteren in een rede voorspeld, dat dit Jaar een golf van stakingen is te verwachten en dat er in het eerste kwartaal reeds meer stakingen zullen zijn dan in het geheel van 1970, dat het ergste stakingsjaar sinds lang voor de oorlog is geweest. honderd Londense ten wegens gebrek aan eveneens sluiten, zodat n moeten thuisblijven, erden kinderen die als rze staking al sinds de geen onderwijs hebben /reesd wordt dat vele voor de paasvakantie cholen kunnen terug- 14.000 gezinnen zitten roor hun centrale ver deer dan 10.000 kanto- lats en kleine fabrieken ns zonder verwarming. 000 tankstations lopen risico te moeten slui- zijn tot rantsoenering Het betekent dat de «van Shell-Mex en B.P. 'uk hebben, maar deze aan de totale extra- oenzine voldoen. Geen maatschappij durft o- hellpompen van brand- Ln. omdat ze zich daar- istaking op de hals zou- reeds verscheidene ate onrust onder de •s van de meeste grote :happijen. In totaal sta uizend man met inbe dt an tal die in dienst zijn elijke maatschappijen, de staking die voor on- 1 is afgekondigd. De ars zelf zijn niet uit op ij staken uit sympathie ga's van vier onafhan- veranciers die een loon gelijk staat aan dat d: e r n: m le t» j t 1 euter) Gisteren is dag weer onrustig ge- t. Nadat 't eerder op eregeldheden was ge- R.K. wijk Springfeld nilitairen rubberkogels met benzinebommenen le jongelui, deden zich eveneens door rooms- bewoonde wijk Falls incidenten voor, waar bijtend zuur en benzi- d bestookt. t sinds lange tijd heb- isten weer gebruik ge- omatische wapens te- ienst. Drie soldaten oor gewond, van wie aderen liepen verwon- zelfgemaakte spijker door de demonstran- ndgranaten gegooid, heden begonnen toen zoekingen naar verbo- leden en protestantse jen gieterij urenlang ;e rooms-katholieken L ting van geweld kwam ond van protest-mar- regering van majoor er Clark, die vandaag inden. Prinses Margaret en haar echtgenoot Lord Snowdon bren gen op het ogenblik een vakantie door op het eiland Barbados, een van de Kleine Antillen. Foto: de prinses en Tony tijdens een ritje per auto over het eiland. Kenne lijk verkeren zij, ondanks geruch ten over een minder goede ver standhouding, in de beste stem ming. HOUSTON (AP, Reuter) Gis teravond dreigde er een nieuwe moei lijkheid, die de maanlanding in ge vaar zou kunnen brengen. Terwijl de astronauten na hun inspectie van de maanlander al ter ruste waren ge gaan, constateerde de controle-appa- ratuur in Houston dat één van de 2 batterijen van de maanlander, die dienst moeten doen bij het opstijgen van de maan, een iets te geringe spanning leverde, namelijk 36,7 in plaats van 37 volt. Later heeft Mit chell echter medegedeeld, dat de bat terij wel degelijk in orde is, zodat er waarschijnlijk een fout is ontstaan in de controle-apparatuur op de grond. Overigens zou in noodgevallen ook met behulp van één batterij van de maan kunnen worden opgestegen. De tweede is een reserve. Maar die re serve wil men toch wel graag in or de hebben, want zonder dit zou een landing te riskant zijn.# „Vlekkeloos" noemden Shepard en Mitchell overigens de conditie van de maanlander Antares, die zij giste ren voor het eerst in de ruimte in specteerden. Zij waren daartoe door de korte tunnel gekropen, die de ver binding vormt tussen de maanlander en het moederschip Kitty Hawk. De wat ruwe bewegingen bij de moei zame koppeling aan het begin van de vlucht hadden blijkbaar geen na delige gevolgen gehad. BIJ hun in spectie konden de ruimtevaarders nauwkeurig het mechanisme bestu deren, dat bij de koppeling zoveel moeilijkheden had opgeleverd. Het bleek geheel in orde te zijn. Alle twaalf klampen, die de ruimtevoer tuigen bijeen moeten houden, hebben goed gepakt. De astronauten waren zeer tevre den over de netheid van de maan- sloep, waar slechts één voorwerp, een borgring, in rondzweefde die er niet thuis hoorde. Dat is in sterke tegenstelling met de situatie in het commandoschip. Roosa, de comman- leuter) Duizenden n betogers hebben Zuiditaliaanse stad ibria met traangas en are veldslag geleverd, 'de premier Colombo, •iaan, in Rome overleg meesters van Regglo. Cosenza om een uit- uit de al meer dan durende moeilijkheden t Calabria. Zoals be de inwonets van Reg- a het besluit waarbij d Catanzaro de hoofd- .labria werd toen deze 3 Jaar semi-autonoom lur kreeg. was een uitbarsting er gewelddaden, twee weken geleden gevolgd door een al gemene staking in Reggio, dat zelf provinciale hoofdstad had willen zijn. Bij de ongeregeldheden van woensdag zijn ongeveer twintig po litieagenten en talrijke burgers ge wond. De incidenten deden zich voor toen enkele duizenden inwoners van Reggio 's middags zonder toestem ming een protestmars hielden. In de loop van de avond kwam het tot nieuwe vechtpartijen. Inmiddels heeft het regionale con flict nationale afmetingen gekregen, waarbij de regeringspartijen ver deeld zijn in hun sympathie voor de twee rivalen in het zuiden. De so cialisten zijn voor Catanzaro en de christen democraten voor Reggio. dant van de Apollo, klaagde dat de bemanning in deze ruimte geplaagd wordt door rondzwevende dingen die niet in het ruimtevaartuig horen te zijn. „De grondploeg heeft hier kenneljik een visitekaartje willen achterlaten. Een hele stapel zelfs". De inspectie van de maanlander gebeurde onder het toeziend oog van de vluchtleiding in Houston via een directe televisieuitzending in kleur. Gistermiddag om 16.12 uur passeer de de Apollo 't punt, waarop de aan trekkingskracht van de maan die van de aarde ging overheersen. Het ruim teschip had toen, op 342.425 kilo meter van de aarde en 62.594 km van de maan, een snelheid van 2575 km per uur. Bij het verlaten van de baan om de aarde bedroeg de snel heid bijna 40.000 km per uur. Sinds gistermiddag werd de snelheid weer groter door de aantrekkingskracht van de maan. Te midernacht was de ze al weer 3824 km per uur en toen vanochtend de Apollo in een baan om de maan kwam, bedroeg de snel heid 9173 km per uur. Klokken De klokken in het vluchtcentrum in Houston en in de Apollo-combina- tie zijn inmiddels veertig minuten en drie seconden teruggezet. Dat is de tijd, dat de lancering door de weersomstandigheden vertraagd werd. In Houston en de Apollo kan men zich daardoor aan het oorspron kelijke vluchtschema houden. Maar het betekent dus niet, dat de verlo ren tijd is ingehaald. Anderen zullen er dus rekening mee moeten houden, dat vermoedelijk op de normale klok ken alles veertig minuten later ge beurt dan in het oorspronkele sche ma was bepaald. Amerika en Chili De Afneri- kaanse regering heeft het linkse be- wind-Allende van Chili meegedeeld, dat dit, als het zonder schadevergoe ding de Amerikaanse koperbelan- gen in Chili „overneemt," de betrek kingen tussen de twee landen ernstig zal schaden. Onder de voorganger van Allende. Eduardo Frei, had de Chileense regering zich al meester gemaakt van een aandeel van 51 procent in de koperindustrie, eigen dom van de firma's Anaconda en Kennecott. HAL-lijn in Indonesië De Hol land-Amerika Lijn heeft als eerste buitenlandse scheepvaartmaatschap pij van de Indonesische regering toestemming gekregen toeristische reizen in Indonesië te organiseren. Uit hoofde van deze vergunning die de minister van Verbindingen dr. Frans Seda heeft verstrekt, heeft de HAL twee schepen beschikbaar ge steld ten behoeve van toeristen die de Indonesische eilanden willen be zoeken. De schepen mogen hun thuis haven niet in Indonesië hebben. Voor scholieren vanaf 15 jaar valt er een aardige zakcent te verdie nen met een Het bezorgen van onze krant, waar je per dag 5 tot 8 kwartier over doet, brengt een behoorlijke aanvjjlllng op je zakgeld op. En dan hebben we het nog niet eens over de aantrekkelijke premies voor het aanbrengen van nieuwe abonnees, de vakantievergoeding en de twee gratificaties per jaar Meneer Breedeveld van de abonne menten-afdeling kan je er files over vertellen. Hij Is van half negen 's morgens tot 's avonds half zes op de krant te spreken. De krant: natuurlijk het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1f Leiden. Schokkend proces in Charleroi BRUSSEL (GPD) Omdat twee apothekeressen van een ziekenhuis in Charleroi het niet te best met elkaar konden vinden, zijn in de jaren 1965 tot 1967 waarschijnlijk meer dan 25 bejaarde heren gestorven. Zij kre gen een medicament toegediend dat bij hartziekten wordt gebruikt (digi- taline) in plaats van een tegen pros taatkanker (oestradiol). Er is thans in Charleroi een pro ces gaande tegen de verdachten. Het zal vermoedelijk wel een paar weken duren. Vier Jaar heeft het onderzoek van de politie geduurd. Daarbij schij nen nog weer andere gevallen van nalatigheid aan het licht gekomen waarover later zal worden geoor deeld. Het is begonnen met een vergissing van een bediende van een farma ceutische groothandel in Brussel. Die zond een fles mert digitaline in plaats van een met oestradiol naar het zie- kenhuis-Gailly te Charleroi. Daar heeft men niet. zoals wettelijk ver plicht is. de inhoud eerst geanaly seerd alvorens er een preparaat mee te maken. De ene apothekeres van de instelling dacht dat de andere het zou doen omdat zij daartoe opdracht had gegeven. Die andere vond dat zij het al druk genoeg had en zij wei gerde, maar, naar nu te laat blijkt, heeft ze dat weer niet duidelijk ge zegd. Eerst toen het fTantal patiënten dat na behandeling in de desbetref fende afdeling van het ziekenhuis stierf zo onrustbarend toenam ge lastte de directeur een onderzoek naar de afgeleverde geneesmiddelen. Dat onderzoek heeft lange tijd in be slag genomen. Intussen vielen de doden. Later bleek hoe de samenstelling van de aan de patiënten toegediende pillen werkelijk was. Maar toen was het uiteraard te laat voor de tenminste 25 die waren bezweken. Hun aantal is overigens niet meer te schatten, want de lijkschouwing, vaak twee Jaar na de begrafenis verricht, schijnt uiterst moeilijk te zijn ge weest. Bovendien heeft men of het nalatigheid is geweest en wiens schuld moet nog worden uitgemaakt niet alle pillen kunnen achter halen waarin het verkeerde middel was verwerkt en die de patiënten na hun operatie voor nabehandeling mee naar huis kregen. Ook dat heeft toen weer nieuwe sterfgevallen ten gevolge gehad WOODBINE (Reuter) Eenen dertig personen hebben het leven verloren en tientallen hebben ver wondingen opgelopen door een ge weldige ontploffing, die gisteren een fabriek van magnesium-lichtkogels in Woodbine in de Amerikaanse staat Georgia volledig verwoestte. Twaalf mensen worden nog vermist. De betonnen fabriek van de Thiokol Chemical Corporation werd in klei ne stukjes uiteengeslagen, die over grote afstand verspreid liggen. Ver scheidene gewonden zijn er ernstig aap toe. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Franse pre sident Pompidou heeft gisterochtend Parijs verlaten voor het derde offi ciële staatsjebezoek dat hü sedert anderhalf jaar op zijn programma had en dat tien dagen duren zal. Na Amerika en de Sow jet-Unie is nu de beurt aan Afrika gekomen waarvan vüf voormalige koloniën Maure- tanië, Senegal, Ivoorkust, Kameroen en Gabon voor de tweede maal 'n Frans staatshoofd in hun midden zullen mogen begroeten. Voor de tweede maal, want ln 1958 had Pom- pidou's voorganger, generaal De Gaulle, ook al eens een rondreis door Afrika ondernomen. Een dagelijks televisie-verslag van de reis zal het Franse publiek de ko mende dagen niet mogen verwachten ofschoon' wel 120 journalisten het staatshoofd door Afrika zullen bege leiden. De Franse televisie is name lijk op dinsdag j.l. met en gedeelte lijke staking begonnen. Van het kwart van de oppervlakte van t zwarte werelddeel dat Frank rijk vroeger als zijn eigendom be schouwde, zal president Pompidou nu maar een deel doorkruisen. Alleen de landen die hun betrekkingen met het voormalige moederland het warmste hebben gehouden en met name eco nomisch het beste wisten te boeren, zullen deze week worden bezocht. Niettemin had president Pompidou bij zijn vertrek toch nog een trip van 12.000 kilometer voor de boeg die hij per vliegtuig, helikopter, trein of auto af zou leggen. Onder de vijf Afrikaanse staatshoofden die hun Franse evenknie of beschermer te logeren krijgen, hebben er twee Houphouet-Boigny van de Ivoor kust en Leopold Senghor van Sene gal vroeger als minister in rege ringen onder de vierde republiek in Parijs gezeten. Met Senghor zijn de relaties nog veel ouder en ook in tiemer, want indertijd heeft hij sa men met Pompidou in Parijs Franse lettteren gestudeerd en beide staats lieden tutoyeren elkaar dan ook nog steeds. Leopold Senghor, die een gematigd rose socialisme aanhangt en boven dien naam maakte als dichter en toneelschrijver moet zelfs een blauwe maandag met de tegenwoordige me vrouw Claude Pompidou verloofd zijn geweest, alvorens zij door hem haar huidige echtgenoot leerde kennen. Die jeugdherinneringen zullen de vroegere studievrienden gedrieën kunnen ophalen want mevrouw Pom pidou vergezelt haar gemaal op zijn Afrikaanse rondreis. „Grijze eminentie" Officieel heeft de presidentiële reis tot doel „gezagsgetrouw" Afrika te demonstreren dat Frankrijk van zijn kant de staatkunde van wijlen' presi dent De Gaulle, die deze landen hun vrijheid schonk, eveneens wil voort zetten. De voormalige .grijze emi nentie" van de generaal, de mysteri euze zakenman Jacques Foccart die vanuit het Elysée en vanachter de schermen Afrika de laatste tien jaar goeddeels bestuurde, maakt ook deel uit van het presidentiële gevolg. Foc cart. die ook nog een der Franse spionagediensten onder zijn leiding had of misschien zelfs heeft ls een man die zich altijd liever wat op de achtergrond placht te houden. En van zijn politiek in Afrika (dat hij leidde door middel van zijn agen ten die in alle Afrikaanse ministeries met de officiële titel van raadgever resideren) kan men zeggen dat ze het daglicht al evenmin leek te kun nen verdragen. Die politiek die door Parijs gefinancierd werd is altijd op een tweeledig doel gericht geweest: Op de handhaving van een staat kundige of feodale structuur die het handelsverkeer met Frank rijk ook op veel langere termijn zou kunnen blijven garanderen: in de tweede plaats op de verdere uitbrei ding van de Franse invloed tot in landen als Katanga, Biafra, Kongo en zelfs Zuid-Afrika die vroeger of nu nog) tot de Engelse. Belgische of andere machtsgebieden behoorden of behoren. Die gecamoufleerd-imperialistische machtspolitiek onder de vlag van de „Franse grandeur" verpersoonlijkt door Jacques Foccart, schijnt pre sident Pompidou als onderdeel van de gaullistische erfenis te willen li quideren. Foccart, die na het mis lukte referendum van president De Gaulle in april '68 door de interim president Alain Poher al eens voor enkele weken de laan werd uitge stuurd, zou nu trouwens op de nomi natie staan definitief te worden ont slagen. Tegen die politiek van De Gaulle en Foccart is zowel door links-Afrika als door ultra-rechts Frankrijk altijd veel felle kritiek uit geoefend. De ultra-rechtse oppositie heeft de jongere volkeren, der derde wereld nu eenmaal nooit een heel warm hart toegedragen en deze krin gen meenden dat Frankrijk zelf nog voldoende onderontwikkelde gebieden en ook volksgroepen bezat die eerder steun behoefden met als motto: la Corrèze vaut mieux que la Zambéze (het departement Correèze gaat vóór het Afrikaanse Zambia). Beschuldiging De jongere generatie van Afrikaanse politici verwijt Frankrijk anderzijds zijn vroegere kolonialisme langs an dere wegen te willen voortzetten en die beschuldiging snijdt al heel wat dieper in het hout. Ze tonen aan dat de Franse subsidies van Parijs aan Afrika in werkelijkheid voor 80 pro cent in de vorm van salarissen en leveranties aan Franse industriën Frankrijk zelf ten goede komen. De Franse industriëlen en zakenlieden weigeren, uit vrees voor politieke om wentelingen, hun winsten in Afrika doorgaans te investeren, zodat dit continent tot in lengte van dagen inderdaad een waar wingewest voor het blanke ras dreigt te zullen blij ven. Sedert enkele Jaren vertonen zich bovendien steeds meer Ameri kaanse, Japanse. Westduitse, Cana dese en zelfs Chinese kapers op de Afrikaanse kusten en ook hun toe nemende concurrentie is zeker niet vreemd aan die reis geweest die het Franse staatshoofd nu onderneemt. Politieke kreukels heeft hij trou wens ook nog recht te trekken, want alle. Afrikaanse landen zien met af grijzen aan hoe Frankrijk als een der weinig Westelijke naties steeds meer wapentuig aan het Zuid-Afrika blijft leveren. Maar het allervoor naamste doel van Pompidou's Afri kaanse reis blijft toch zeker wel dit: nu ook in deze gebieden zijn intussen legendarisch pragmatisme te doen zegevieren over de visionaire staat kunde die zijn voorganger en 'eer- meester De Gaulle eveneens in het zwarte werelddeel pretendeerde te voeren. Door zoveel mogelijk diplo maten en hoge functionarissen door industriëlen en zakenlieden te ver vangen. hoopt men de Franse schat kist op den duur wat te kunnen ont lasten en tegelijkertijd in Afrika de basis voor de welvaart wat steviger en breder te maken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9