LEIDEN - DEEL VAN EEN SUPERGEWEST? belangrijk r.ekort op begroting Voor 1972 Biesheuvel nummer één bij kiezers Apollo nu in baan om maan vandaag Egypte verlengt bestand unox ERWTEN SOEP Van Gothenburg tot Katwijk ill Minister Witteveen bevestigt: gisteren in de Tweede te*. Meeste vertrouwen in Anr-mstaanvoerder WEINIG 'ERANDERING „Moskou heeft belangstelling voor Ostpolitik al verloren" Katwijkse (20) in Noordwijk aangerand VERBOUWING TEHUIS: BEJAARDEN 3 MA ANDEN NAAR SPANJE BELOFTEN (Put/ êföe tenuis deze week bij ericht I maart 1860 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 No. 33316 EIDSCH DAGBLAD !ur: G. Koopman ■edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. teL 30500 (zat 18 uur) RIJSWIJK/LEIDEN Het stadsgewest Haagse agglomera tie, waarin opgenomen Delft en Leiden, bestuurd door een door de bevolking gekozen algemeen bestuur met een door de Kroon benoemde voorzitter. Zo zien B. en W. van Rijswijk de toekom stige bestuursvorm van het ste delijk gebied van Den Haag en Leiden met omgeving. Zij hebben hun gedachten hierover neergelegd in een uit voerige nota aan de gemeente raad, met de bedoeling deze no ta ter kennis te brengen van het bestuur van het overlegorgaan Haagse agglomeratie. Het beleid van het stadsge west. aldus B. en W. van Rijs wijk, zal erop gericht moeten zijn dat de belangen die elke af zonderlijke gemeente niet op be hoorlijke wijze zelf kan beharti gen, tot de bevoegdheid van het gewestbestuur zullen gaan beho ren. Gedacht wordt hierbij aan za ken als woningbouw, de econo mische ontwikkeling van de re gio, de totstandkoming van een regionale openbare vervoersor ganisatie en de aanleg van ver keersverbindingen. In de nota wordt er van uit gegaan dat bij de betrokken ge meenten de bereidheid zal moe ten worden opgebracht om ter wille van het grote geheel een deel van de eigen bevoegdheden prijs te geven. PU Uaaj EID >rgej -1 HAAG (ANP) Mocht het huidige beleid on- vijzigd blijven dan zal de begroting van 1972 met een efodort van 860 miljoen afsluiten. r Witteveen van Financiën tv*-. A Tl Tl 1 1 ;edeeld op vragen van dr. J inister Witteveen van Financiën - Jt dit meegedeeld op vragen Mondeling van de PvdA. Zou het werfd echter in 1973 ongewijzigd wor eindvoortgezet dan zou er sprake zijn I een overschot van f 251 miljoen SL cijfers zijn afkomstig van een uhïdepartementale stuurSroep on~ terijleiding van prof dr. Drees jr tot J kort thesaurier-generaal van jministerie van Financiën. et directoraat-generaal van de komt evenwel tot an- Ike cijfers. Volgens de minister re- het directoraat op een over- ijding van 260 miljoen gulden en 1973 op een overschot van 0 miljoen. Tegenvaller wel deze cijfers dus betwist blij - te zijn betekenen ze een ernstige nvaller voor de meeste politieke ris tijen, die met een ambitieus pak- van eisen de verkiezingen in- bIa i. Het tekort over 1972 zou de iwe initiatieven die de meeste ;ijen voorstaan met betrekking het woningbouwprogramma, mi- verontreiniging etc ernstig he imeren. Zo is bijvoorbeeld het gramma van de drie christelijke tijen gebaseerd op een verzwa- 5 van de belastingdruk met 0.5 cent, hetgeen er op neer zou ko- n dat de komende vier jaar 2500 jjoen gulden extra beschikbaar zou hen voor nieuwe initiatieven. Een kngrijk tekort vormt daarom een stige tegenvaller. Geen (linister Witteveen wilde gisteren p uitspraken doen over de me- g van de regering omtrent de fang van het tekort. Over enkele :en zal het directoraat-generaal de begroting een nota uitbren- waarin de verschillen in beide lingen worden toegelicht. Deze a zal ook aan de kamerleden wor- toegezonden. )r. Vondeling betreurde het giste- dat minister Witteveen er niet akkoord wilde gaan, dat het iport van de stuurgroep werd ge- iliceerd. „Het zou de duidelijkheid er bevorderen. Nu blijft de zaak miem en daarmee ongrijpbaar", al dr. Vondeling. Hij was overigens van mening dat ramingen over orten niet overtrokken moeten wor- omdat ministeries nu eenmaal ïeigd zijn him uitgaven voor het nende jaar zo hoog mogelijk op trekken. In het algemeen veel bewolking iet plaatselijk motregen en hier en lar mist. Zwakke tot matige wind |ssen noorr west en noord. Mini- lumtemperaturen omstreeks 5 gra- in, maxima ongeveer 8 graden. i»n op: 8.15 uur; onder: 17.34 uur (aan op: 12.11 uur: onder: 5.33 uur pogwater te Katwijk te 11.15 uur, ftgwater te 6.39 en 19.25 uur. DEN HAAG Van alle lijstaanvoerders bij de parlements verkiezingen van 28 april geniet mr. B. W. Biesheuvel (ARP) het meeste vertrouwen. Deze conclusie kan men trekken uit Drees jr. op de vierde plaats met een enquête die het NIPO 18 ja- i 18% na Biesheuvel (ARPt 35%. Den nuari heeft gehouden in opdracht Uyl (PvdA) 26% en Van Mierlo van het dagblad De Telegraaf. nen schip op het strand -s een baken in zee: de Libe riaanse tanker Benares strandde gistermiddag veer tig meter uit de kust voor Den Helder. Met de grootste moeite slaagde de redding boot Suzanne uit Den Hel der er in de bemanning in een brullende branding van boord te krijgen. De enquête is gehouden om vast te stellen hoeveel bekendheid en ver trouwen de zoon van oud-premier Drees, dr. W. Drees junior, lijstaan voerder van DS'70 geniet bij de Nederlandse bevolking In het vertrouwenslijstje komt WASHINGTON (DPA) "Moskou heeft zijn actieve belangstelling in de "Ostpolitik" van bondskanselier Brandt verloren", aldus de diploma tieke correspondent van de Hearst- bladen in Washington. John Wallach. "De leiders van het Kremlin staan beslist niet meer te dringen op een nieuwe regeling voor de kwestie- Berlijn en ratificering van het West duits-Russisch verdrag. Moskou is teleurgesteld in kanselier Brandt en dreigt nu met een nieuwe golf van propaganda over een revanchistische Duitse dreiging jegen Oost-Europa". Volgens Wallach, die uitdrukkelijk onderstreept, dat hfj zfjn inlichtingen van hoge Sowjetrussische diplomaten in Washington heeft gekregen, ver wijt het Kremlin Brandt, dat die zich niet aan alle beloften heeft gehou den, die hij bij het sluiten van het Duits-Russisch verdrag heeft gedaan, zoals aandringen op directe onder handelingen tussen Oost- en West- Duitsland over de toegang tot Berlijn. Wallach is voorts van mening, dat de Russen met de ondertekening van het verdrag met Bonn hun hoofd doel hebben bereikt, namelijk dat West-Duitsland zich nu noch in de toekomst van de verplichtingen van het verdrag kan ontdoen, zelfs als het nooit door het parlement in Bonn zou worden geratificeerd. (D'66) 24%. Na Drees volgen Geert- sema (VVD) 12%, Veringa <KVP) 11%, Jongeling (GPV) 10' Udink (CHU) 8%, Aarden (PPR) 6%, Koekoek (Boerenpartij) 5% en Wie- benga (PSP) 3%. Bekendste Koekoek is de bekendste politicus. Van de ruim elfhonderd onder vraagden kende 96% de Boerenpar tij-leider. De andere scores waren: Biesheuvel 95%, den UYL 95%, Van Mierlo 90%. Geertsema 81%, Jonge ling 80%, Veringa 79%. W. Drees jr 78%. Udink 67%. Aarden 577o en Wiebenga 48%. Van de ondervraagden wist 70% dat Drees Jr. een zoon Is van de vroe gere minister-president. Dat hij uit de PvdA is getreden wist 5%. Premier De Jong, die bij enkele Brandpunt-enquetes steeds aange wezen als de geschikste kandidaat voor het premierschap in het vol gende kabinet, komt in de enquete niet voor omdat hij voor zijn partij, de KVP, niet optreedt als lijstaan voerder. NOORDWIJK Een M'r. Biesheuvel als lijsttrekker favoriet 20-jarige tandartsassistente uit Katwijk, die om half tien 's avonds bij een bus halte op het Noordwijkse Picképlein stond, werd lastig gevallen door een man. Nadat deze haar onzedelijke voorstellen had gedaan pakte hij haar beet. Het meisje gilde, waarop de man haar bij de keel greep en sloeg. Een 19-jarige bankemployé wist het meisje te bevrijden, de man j nam de vlucht. De Jongeman zette i het meisje op de bus en wist. met zijn vader en broer, de aanrander op te sporen. De politie rekende de j onder drankinvloed verkerende man in en na uitgebreid verhoor bleek het een 51-jarige losarbeider uit Haarlem te zijn. Hij werd door de recherche ingesloten. WASHINGTON. CAIRO (Reu ter. AP) De Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken Riad heeft zijn Amerikaanse ambtge noot Rogers gisteravond medege deeld, dat Egypte bereid is het bestand met Israël aan het Suez- kanaal, dat morgen om 23 uur af loopt, met dertig dagen te ver lengen tot 5 maart. Egypte zal de oorlog nadien hervatten als tij dens de verlenging geen vorderin gen worden gemaakt op de weg naar een vredesregeling met Is raël. Zoals bekend hadden zowel de secretaris-generaal van de VN Thant als minister Rogers een be roep op Egypte gedaan om de wapenstilstand met een maand te verlengen. Valkenswaard Negentig bejaar den van het Valkenswaardse be jaardencentrum Taxandria gaan In september voor drie maanden naar het Spaanse Torremolinos. Gister dagavond hebben zij reeds met dit land kennis kunnen 'maken, toen een Eindhovens reisbureau dia's van die streek kwam vertonen. Het Valkenswaardse bejaardencen trum is aan modernisering toe. Het bestuur heeft een aannemer gevon den. die in drie maanden deze mo dernisering kan voltooien, mits alle bewoners ergens anders zijn onder gebracht. Het bestuur bedacht het plan om met de bejaarden naar Spanje te vertrekken, omdat daar de flats in de wintermaanden toch leeg staan en voor weinig geld te huur worden aangeboden. Het plan ls enthousiast ontvangen. De bejaarden behoeven niets te betalen boven hun normale pensiongeld. Directrice mej. Van Leeuwenstijn heeft de reis reeds in grote lijnen voorbereid. Volgende week gaat zij met de boekhouder van het cen trum in Spanje poolshoogte nemen Pas dan zal zij de reis tot in de kleinste details uitwerken. Verkiezingen in het vooruit zicht. Dat betekent een fors uit halen van de politieke partijen en het strooien met beloften. Maar een kort debat in de Tweede Ka mer heeft gisteren wel duidelijk gemaakt, dat die beloften met een korrel zout moeten worden geno men. Want mooie dingen verzin nen is één, maar betalen is vers twee. En hoewel minister Witte veen zich gisteren in de Kamer niet al te zeer bloot gaf, is toch wel duidelijk, dat de geraamde te korten voor komende jaren ver wezenlijking van tal van pro grammapunten in de weg staan. De overheid zal in de volgende kabinetsperiode lang niet die hoe veelheid initiatieven kunnen ne men, waarop in de verkiezings tijd wordt getamboereerd. Tenzij de belastingdruk verder wordt verzwaard. Maar dat is een voor uitzicht, dat de politieke partijen liever niet zullen etaleren. on p Jasjin, de reeds tijdens zijn voet balloopbaan legendarische Rus sische doelman, heeft afscheid ge nomen. Na twintig jaar, waarin hü veel roem oogstte. Desondanks bleef hü een bescheiden sport man PAGINA 15 0 Weer wordt een rock-musical een theater-hit PAGINA 5 Na het drama in Rolde: nog dit jaar model voor brandbeveiliging PAGINA 7 In Engeland wordt het leven zuur. Al weken geen brieven en nu ook moeilijkheden met benzinetoevoer. De chauffeurs van de tankwagens staken PAGINA 9 Leiden zit te springen meer tandartsen STADSPAGINA Als u een uitstapje zoekt PAGINA 14 Russen werken hard aan terug keer aan schaatstop PAGINA 17 Uit het Leidsch Dagblad van 3 Februari 1871: In het afgelopen jaar 1870 heeft de tienjarige volks telling in de Vereenigde Sta ten van Noord- Amerika plaats gehad. Met de open baar gemaakte cijfers blijkt dat het aantal zielen be draagt 38,807,399. (Advertentie) A. Wage- mans, Rapenburg Wijk 1 no 517 Zuivere Bessensap per flesch f 0,22V2 Brandewijn, p flesch f 0,70 Genever H en Zn. f 0.65 f 0,70. blik 79 HOUSTON (AP) De Apollo-14 met Shepard, Roosa en Mitchell draait sinds vanochtend baantjes om de maan. Omstreeks kwart voor ne gen lieten zij de hoofdmotor van het ruimteschip zes minuten en 12 se conden werken, waardoor de snel- hied met een kwart werd vermin derd. De Apollo werd daardoor „ge vangen" in het zwaartekrachtveld van de maan. De afstand tot de maan varieert van 107 tot 313 kilo meter. De kritieke operatie van de snel heidsvermindering werd uitgevoerd toen de Apollo zich „achter" de maan bevond en radiocontact mei de aarde niet mogelijk was geduren de een half uur. Toen het ruimte vaartuig weer van achter de maan tevoorschijn kwam haalde men in Houston verlicht adem. De baan om de maan zou om kwart over twaalf hedenochtend zodanig gewijzigd worden, dat de hoogte varieert van 18 tot 104 kilometer. Op het laagste punt zal de maanlander morgenoch tend de afdaling naar de maan be ginnen. Tot die tijd worden voorbe reidingen getroffen en maanwaarne- mingen verricht. Inmiddels is de derde trap van de lanceerraket, die op eigen houtje naar de maan is gevlogen, daar van ochtend om half negen met een snelheid van 9000 km per uur te pletter geslagen. De Inslag van het gevaarte van 15 ton, die is te ver gelijken met een explosie van elf ton t.n.t. werd geregistreerd door de seismometer die op de maan werd achtergelaten door de bemanning van de Apollo-12. Zie verder pag. 9 Met het Leidsch Dagblad kunt Ij naar Gothenburg en Glas gow reizen. Maar het leukste is toch dat het Leidsch Dag blad dagelijks door de eigen omgeving reist: van Katwijk tot Waddinxveen, van Voorschoten tot Nieuwkoop. Dage lijks nieuws uit de buurt. Neem eens een proef. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u bet Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwan maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1