rfe Russen werken an terugkeer ar schaatsfront eg met hef LD naar Glasgow! ®jach Koedriatsjew: Training is gedecentraliseerd Lévitan blij met kandidatuur van Kees Pellenaars '9,50 f 199,50 tic-Ajax in beroemd Hampden Park Lustrumtoernooi Leidse Dambond Brouwer leidt PSV-ADO Titel paarrijden voor Rodnina en Oelanov UITREIKING LEIDATOPRIJS Nieuws van de G. J. PREI O JUBILEERDE universiteit PENSIOEN J. RIEZENKAMP ierdag 4 februari 1971 PAGINA 17 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD JlNGARD Het Russische schaatsen |f dit seizoen een opzienbarende „come- Bij het Europees kampioenschap 'he- Heerenveen zorgde Alexander Tsje- ew op de eerste dag voor een grote Jing, door achter Dag Fornaess op de tweede plaats te staan. Wel viel Tsjekoelajew op de 1500 meter, waardoor hij niet meer voor een hoge klassering in aanmerking kwam. maar zijn rijden op de 10.000 meter was niet temin toch weer sterk. h Koedriatsjeiu, voor het eerst iveer belast met de leiding van en-schaatsploeg, kon glimlachen: de Russen kwamen terug, vngrad kon Evgeny Krassihiikow. de coach van de Russische breeduit lachen. Sinds 1965 stond altijd een Oranje-meisje ere-podium. Ditmaal stonden er weer drie Russinnen, ne'j pór 1965. toen de Russinnen meer dan twaalf jaar oppermach- ■en. Ook de dames waren hun inzinking van de laatste twee jaarin alleen Nina Statkevitsj een uitzondering was. weer he te boven. 1 ov a rnaamste oorzaak voor het lijk wegvallen van het Rus- chaatsen, kan bondsvoorzit- low één grote oorzaak aan- t ontbreken van kunstijsba- aar er wordt aan gewerkt, de banen in Sverdlowsk en (bij Moskouis men bezig Mata. Voorts zijn er plan- Minsk, Kiew, Leningrad atsen moet wel enorm po- iijn in Rusland als bij een jnschap dames dertigduizend komen kijken. De prijzen »r wel wat gunstiger dan in nd (.een halve en een hele twee en vier gulden). De ie schaatsbond telt ruim een lljoen leden. En dat zijn er >er geweest, maar door het en van kunstijsbanen keerde Dot aantal mensen zich af Door Ria Racké van het hardrijden en legde zich toe op ijshockey en kunstrijden. Te koud Binnen. Want ook het klimaat is volgens de heer Bliow niet gunstig voor schaatsen: het is er meestal te koud. Normaal is het rond deze tijd van het Jaar in Leningrad dan ook ongeveer twintig graden onder nul. Voor het eerst sinds vijftig Jaar maakte men een dergelijke dooipe- riode mee als die van de laatste weken. Maar niet die dooi heeft er voor gezorgd, dat de Russen weer volle dig meetellen in het schaatswereld- Je. dat bijna een onderonsje ging worden tussen Nederland en Noor- organiseert in samenwerking met reisbureau De Magneet op irt een één-daagse vliegre s naar Glasgow, waar voor de kwart- van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen Je returnwedstrijd tegen CELTIC speelt. COMFORTABEL De vliegreis word* gemaakt met een DC-8 van de KLM. Vertrek 9.30 uur van Schiphol. Vliegduur: l1/2 uur. WAT KRIJGT U Vliegreis Schiphol-Glasgow v.v. Luchthavenbelasting op beide vliegvelden Lunch Touringcarvervoer vliegveld-city stadion-vliegveld. Goede zitplaats in het Hampden Park. Reis-, bagage- en ongevallenver zekering. EXTRA (1) Een EXCLUSIEVE verzekering! Indien de wedstrijd één dag wordt uitgesteld en de terugreis dus een dag later plaatsvindt, komen de daaraan verbonden kosten voor logies en maaltijden VOOR REKENING van het LD. Zou na uitstel met één dag de wedstrijd alsnog worden afgelast, dan zal de totale .-eis- som worden terugbetaald en ko men ook de extra kosten voor logies en maaltijden voor ONZE rekening. EXTRA (2) Inemers aan deze LD-vliegreis naar Glasgow kunnen, desgewenst. F de eerste wedstrijd op 10 maart in het Amsterdamse Olym- ie Stadion tussen Ajax en Celtic bijwonen. De méérprijs voor I EXTRA (de kaarten zijn schaars!) bedraagt f 13. Ik wil met het LD naar Glasgow f 199.50. Bovendien toegangskaart voor thuiswedstrijd f 13,— Naam: Adres: Plaats: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Voor vrijblijvende informatie tel. (01710) 25041, toestel 14. wegen. Trainer-coach Koedriatsjew, is na vier jaar weer terug. Tijdens zijn afwezigheid viel het heren- sohaatsen xerweg. Stenin werd trainer, kwam zelfs een paar keer in Nederland „spioneren", maar slaagde er niet in het peil te verbe teren. Zijn rol werd toen overgeno men door mevrouw Perel. Het ging steeds slechter. Bar Vooral in 1969 en 1970 was het bar. Waar waren de tijden van Gontsja- renko, Grishin, Shilkow. Shilikows- ki, Kositsjkin. Antson en Matoese- witsj. Met het verdwijnen vooral van Edvard MatoesewitsJ was een tijdperk afgesloten. Het tijdperk van Trainer Koedriatsjew. De vriendelijke vijftiger werd wat opzij gezet. Hij bleef echter voorzit ter van de trainingsraad. Vorig jaar in West Allis trad hij voor het eerst weer in het openbaar op als teamleider. Daar begon ook het suc ces. want Moeratow werd sprint kampioen onder leiding van Evgeny Grishin. In Heerenveen verscheen Koedriats jew weer in de rol van trainer- coach bij een kampioenschap. Op vallend was verder, dat het gezel schap maar uit vijf man bestond; twee rijders. Koedriatsjew en Bli- now en een tolk. De resultaten wa ren eigenlijk opzienbarend, vooral na de woorden van Leen Pfrommer, ten die terugkwam van een t.rai- ningsreis in Rusland De Neder landse trainer vertelde, dat de trai ningsmethoden van de Russen tien Jaar achter lagen. Bedroefd Koedriatsjew is een beetje bedroefd over die uitlatingen. Hij heeft Pfrommer nooit ontmoet. In die tijd heerste namelijk in Zuid-Rus land cholera, zodat de twee trainers elkaar niet konden treffen. Koe driatsjew: .Wij hebben de trainin gen anders aangepakt, meer gede centraliseerd. Er zijn nu diverse centra, waar groepen rijders week einden bij elkaar komen. En daar trainen we echt wel anders dan tien jaar terug. Ik denk dat de Ne derlandse coach Pfrommer een oude trainingsmethode voorgeschoteld heeft gekregen". Wat inderdaad zeer goed mogelijk is. De Russen vinden zoiets wel leuk: iemand anders uithoren en zelf niets zeggen. De Russische da- Van onze sportcorrespondent EINDHOVEN - Het is vrijwel zeker, dat Kees Pellenaars met zijn nieu we wielerploeg gesponsored door de behangfabriek Goudsmit-Hoff dit jaar deelneemt aan de Tour de France. Verleden week schreef Pel lenaars een brief aan de Tour-orga- mes trainen volgens hun leider Krassilnikow nog harder dan de heren. „Die zijn nog veel te bang dat ze tnoe worden. In de zomer vooral moet er hard gewerkt wor den. Ik heb dit jaar erg hard ge traind", vertelde de Russische trai ner ons vorige week. Dat werd het afgelopen weekeinde wel duidelijk. De Russische overmacht was com pleet. Na de wereldkampioenschappen zo wel bij de dames als bij de heren, zal blijken of de vooruitgang, die zich bij de Europese kampioen schappen manifesteerde, zal door zetten. Waardoor dan vooral de Russische heren weer de gevreesde tegenstanders van weleer zullen worden. LEIDEN De Leidse Districts Dambond Organiseert op zaterdag 6 maart in Alphen aan den Rijn een lustrumtoernooi. waarin gespeeld wordt in hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse en een jeugdklasse Inschrijven bij J. van Vuren. Hva- cinthstraat 7, Wassenaar (tel. 01751- 5992 EDVARD MATOESEWITSJ sloot tijdperk af De mascotte voor de komende Olympische Spelen in München is ,.Waldi", die ook als speelhond ruimschoots te koop zal zijn. Hier staan speelhond en het 'origineel' parmantig naast elkaar om even te poseren voor de Olympische fotograaf. Van onze sportredactie DEN HAAG - De zondag in Eindho ven te spelen topwedstrijd PSV ADO zal onder leiding staan van de Vlaardingse arbiter Koen Brouwer. Aanvankelijk was Lau van Ravens voor deze wedstrijd als scheidsrech ter aangesteld, maar diens kuit beenblessure is nog niet genezen. Tijdens de op 10 Januari gespeelde wedstrijd AZ'67Excelsior werd Van Ravens getroffen door een zo genoemde „zweepslag". Afgelopen zaterdag heeft Van Ravens gepro beerd de training te hervatten. Na korte tijd bleek hij echter nog te veel hinder van de blessure te on dervinden. EK kunstrijden ZURICH Het Russische duo Iri- na Rodnina en AlekseJ Oelanov is gisteren in Zürich voor de derde ach tereenvolgende keer Europees kam pioen paarrijden geworden. Ook de tweede en de derde plaats waren voor Russische paren, respectieve lijk Ljoedmilla Smirnova en Andrej Soerajkin en Galina Karelina en Ge- rogij Proskoerin. Bij de heren staat de Tsjechische kunstrijder Ondrej Nepela na de zes verplichte figuren op de eerste plaats. Hij heeft een rui me voorsprong op de Russische kampioen Sergej Tsjetveroetsjin Diens landgenoot Sergej Volkov is derde. Na de verplichte onderdelen van het ijsdansen hebben de Russi sche titelverdedigers Ljoedmilla Pak- homova en Aleksander Gortsjkov de leiding. Hun voorsprong op het West- duitse paar Angelikka en Erich Buch, dat na de twee laatste verplichte dansen van gisteren op de tweede plaats staat, is echter bijzonder klein. nisatie en reeds nu ontving hij een zeer positief schrijven van Tour baas Lévitan, die onder meer stelt, dat hij de kandidatuur van Pelle naars eenvoudig niet kan weigeren, „want", motiveert hij. „De Pel zorgt immers altijd voor vuurwerk". Pellenaars. die talrijke aanbiedingen heeft ontvangen, wil in het nieuwe seizoen in bijna alle grote wedstrij den van de partij zijn. Pellenaars: „We rijden de Ronde van Spanje Ja. dat moet wel want de moederfa briek van Goudsmit-Hoff staat in Spanje MilaanSan Remo, de Ronde van België. ParijsRoubaix. ach, we kunnen rijden wat we wil len. De Tour de France beschouw ik echter als een hoogtepunt, daar moeten we bij zijn". De kandidatuur van Pellenaars werd geaccepteerd zonder opgave van renners. Voor Lévitan was dit echter geen enkel bezwaar, omdat hij ervan overtuigd is. dat Pelle naars niet met onbekwame renners aan de start zal verschijnen. Reac tie van De Pel: „Ge ziet wel, dat men het vertrouwen in mij nog steeds niet heeft verloren". 18 fe bruari stelt Pellenaars zijn nieuwe wielerformatie voor. die is gefor meerd rond de renners Karstens, Scheepers. Van Katwijk, Steevens, Duyndam en Krekels. Voetbal De Vitesse-trainer Cor Brom '38) heeft zijn contract met de Arnhemse eerste divisieclub dat op 1 juli afloopt, met twee jaar verlengd tot 1 juli 1973. De finan ciële positie van Vitesse is dusdanig verzwakt dat aan het einde van het seizoen vermoedelijk minder con tractspelers zullen worden aange trokken. Tennis John Cooper heeft een aanbieding van de Dallasgroep om over te gaan tot proftennis af gewezen. Er was hem een contract voor drie jaar tegen ruim f 140.000 aangeboden. De Australische tennis- bond heeft de 24-jarige speler na zijn bekendmaking direct opgeno men in het team voor de Daviscup. In deze viermansploeg zitten verder Ross Case (19'. Colin Dibley (26) en Bob Giltinan 20 LEIDEN De Sportstichting zal op donderdagavond 11 februari in de Vijf Meihal aan de Boshuizerkade een door het Leidato-bestuur be schikbaar gestelde prijs uitreiken aan de Leidse sportman-sportvrouw of sportvereniging van het jaar. De uit reiking van deze prijs (een wissel- prijs bestaande uit een paar gekruis te zilveren sleutels en een persoon- i lijke prijs van duizend gulden) zal worden omlyst door een sportpro gramma. Dit programma omvat na de opening om 20.00 uur een demon- stratie rytmische gymnastiek o.l v. Nel Krauwel. een zitvolleybalwed- 1 strijd tussen De Sleutels en Kange- roes. een demonstratie lange mat- springen o.l.v. C. P. van Oort. tram polinespringen (met deelneming van I de Nederlandse kampioenen Rien de Ruiter. Lia Dromas, Nancy Spaarga- j ren, Yvonne Voogd en Jan v d. I Zwaard) en na de bekendmaking I van de sportman-sportvrouw of sportvereniging (21.55) een zaal voetbalwedstrijd tussen Leiden en j Van Wissen Sport, Nederlands kam- I pioen in 1970. LEIDEN De heer J. P. Agenot. wonende in het Belgische Duisburg, is aan de Leidse universiteit gepro moveerd tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift over ..Aspects de la phonétique et de la morphologie de l'ewonde." Promo tor was prof. dr. A. Meeuwssen. Voor het doet. examen geschiede nis slaagde de heer H. Annink (Den Haag). Mevr. V. Arnoldus-Schröder (Heemstede) slaagde voor het doet. ex. culturele antropologie. ïm- Mevr. Onassis in Witte Huis Voor het eerst sinds 1963 heeft de ex- weduwe van wijlen president John Kennedy. Jacqueline Onassis, woens dag het Witte Huis bezocht met haar beide kinderen Caroline en John. De familie Nixon had haar uitgenodigd om haar de portretten van haar en wijlen president Kennedy te laten zien die in het Witte Huis worden opgehangen Mevrouw Nixon noem de het bezoek, dat drie-en-een-half* uur heeft geduurd, „erg gezellig." Journalist uitgewezen De TsJechoslowaakse regering heeft de correspondent voor het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg Velimir Boedimir uitgewezen, omdat hij een „niet-objectief" verslag heeft ge maakt. Op net ministerie van Bui tenlandse Zaken vertelde men Boedi mir dat hij was uitgewezen, omdat zijn stukken vaak gebruikt werden in de Westerse pers. LEIDEN Bij hoge uitzondering Is gisteren van het onderwijs aan de Eerste Leidse Schoolvereniging aan i het Noordeinde weinig terecht geko men. Daar was dan ook alle reden voor. Het hoofd van de school, de I heer G. J. Prevo, herdacht het feit. dat hij vijfentwintig jaar geleden zijn Intrede deed in de schoolgemeen schap. In de ochtenduien mochten daar- om de leerlingen het nu eens zeg- I gen. Dat deden ze onder meer in LEIDEN De heer J. Riezenkamp directeur van Co-op Rijnland heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen van zijn bedrijf. Hij sloot daarmee een bijna 45-jarige periode af in dienst van de coöperatieve beweging. De heer Riezenkamp begon zijn loop baan bij de coöperatie De Toekomst in zijn geboortestad Groningen. In 1939 kreeg hij de <bedrijfs> leiding, over de Coöperatie „De Dageraad" in Veendam. Met grote deskundigheid leidde hij deze coöperatie door de moeilijke Jaren van de Tweede We reldoorlog Na de oorlog werd hij belast met de leiding over de coöperatie Voor uit te Leiden, welke na de fusie met de coöperatie Helpt Elkander te Kat- wijk in 1963, als CO-OP Rijnland haar ontwikkeling voortzette. kleine toneelstukjes, die handelden over het ambtsjubileum van „me neer den Uil." Als blijvend aanden ken kreeg het schoolhoofd een paar gouden manchetknopen. Na dit geslaagde feest volgde in de middaguren een druk bezochte re ceptie. waar veel ouders en colle ga's en ook mensen uit de Leidse I sportwereld de heer Prevo kwamen i gelukwensen. (De heer Prevo is oud voorzitter van ASC en bestuurslid Ivan de sportstichting) j Tijdens de receptie werd het woord gevoerd door de plaatsvervangend j voorzitter van het bestuur, mevr. E. j Drion-van Rooyen. Zij constateerde, dat het moeilijk was om bescheiden mensen te bedanken. „U bent zo be scheiden; het is bijna een fout in uw karakter." zei ze over het school hoofd. dat volgens haar altijd „iets springerigs" had gehouden. Uitdruk kelijk verklaarde zij erg blij te zijn met zo'n man aan de leiding van de school. Namens het bestuur bood zij een sigarenkist aan. Inspecteur A. Boogaard, roemde vooral de be dachtzaamheid van de heer Prevo. De gemeentelijke inspecteur J. van Riesen roemde de vrolijkheid in het schoolhoofd, terwijl de heer De Klerk, die namens ,de ouders sprak, juist getroffen bleek te zijn door zijn wijsheid. Hij bood namens de ouders een cadeau onder couvert aan. Bij de foto: De heer Prevo wordt gefeliciteerd door inspecteur Boo gaard (rechts) (Foto LD. Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17