Moerenburg nog dit jaar klaar ONDERWIJS IN ALPHEN Acht Ambonezen in Alphen gearresteerd De Kaag krijgt aardgas Voningbouw in Noordwijks .Duinparkkan volgend aar beginnen Stichting havo staat voor deur Eerste snijbonen op Leidse veiling 4 FEBRUARI LEID8CH DAGBLAD PAGINA II van de Jongens dan ook dankbaar gebruik maken. Daarnaast zijn er op enkele stukken grasland veel speel - wertkuigen geplaatst waarmee de kinderen zich kunnen vermaken. Waarover de Boerenburgers vermoe delijk niet te spreken zullen zijn is. dat er nog geen school in de wijk is gebouwd. Er zijn wel stukken grond gereserveerd maar tot concrete plan nen is men nog niet gekomen. Bin nen niet al te lange tijd hoopt men echter toch wel met de bouw te kun nen beginnen. Gedacht wordt in eerste instantie aan een kleuter- en basisschool. Zeker is in ieder geval ook dat zowel het christelijk- als het katholiek onderwijs in „Boerenburg" in één gebouw zullen worden onder gebracht. Dit laatste is voorlopig nog toekomstmuziek. Er is sprake van dat dit schoolgebouw zal komen op de plaats waar de vroegere boerderij ,3oerenburg" heeft gestaan. Een ontmoetingscentrum is er niet in deze wijk. Als men eens gezellig uit wil dan moet men naar het cen trum van Noordwijk. Wel is er een kerk die is geïnteresseerd om in ,3oerenburg'' een gebouwtje neer te zetten waarin kerkdiensten kunnen worden gehouden, maar ook andere activiteiten kunnen worden georga niseerd. En als ,3oerenburg" ls voltooid gaat men beginnen met het bouw- rijpmaken van de grond in plan „Duinpark". In de eerste fase zul len hier 375 woningen worden ge bouwd. Hiermee wil men volgend Jaar starten. De realisering van de- Jaar starten. De realisering van de ze huizen zal ongeveer een jaar of twee in beslag nemen. Op de foto's LD/Holvast één van de flatgebou wen en op de andere twee de bouw activiteiten. ik ,A:; NOORDWIJK De „bouwkoek" in Noordwijks bestemmingsplan .Boe renburg' is bijna op. Als alles vol gens plan verloopt ziet 't er naar uit dat einde van dit Jaar de laatste wo ning gereed komt. Dan zijn er zo'n twaalfhonderd huizen gerealiseerd en hebben zich hier tussen de drie- en vierduizend mensen gevestigd. Zo'n jaar of vier geleden werd met de eerste werkzaamheden voor dit plan begonnen. De grond werd bouwrijp gemaakt en een Jaar later kregen de eerste woningen gestalte. In deze nieuwbouwwijk is niet zo heel erg veel hoogbouw tot stand gekomen. Er zijn dertien blokken met flats en de rest eengezinswoningen. Onder de flats zijn enkele huizen voor bejaar den ingericht. Voor levensmiddelen en andere spullen, die dagelijks worden ge bruikt, hoeven de bewoners van de ze wijk niet naar het centrum van de badplaats. Er is een klein winkel centrum gebouwd waarin een kruide nier, bakker, slager enz. zijn geves tigd. Onlangs is in „Boerenburg" ook de nieuwe Northgo-sporthal in ge bruik gesteld. Voetbalvelden liggen eveneens in de naaste omgeving maar als de Jeugd tegen een bal wil tra pen dan is daarvoor voldoende gele genheid. Op diverse plaatsen heeft men trapveldjes aangebracht waar- Nieuwe school in de compo nistenwijk in Ridderveld. PHEN AAN DEN RIJN In de komst zal Alpheh aan den Rijn l zeer belangrijke functie in de Instreek gaan vervullen. Wan- tr de verwachtingen van de jovinciale) planologen realiteit irden zal deze „Rijnstad" moe- l uitgroeien tot 100.000 inwo- rs. Dat is nog wel toekomst- Iziek, maar een feit is, dat er i reeds rekening mee moet wor- m gehouden. Regeren is immers oruitzien. Die blik op de toe- mst geldt voor alle facetten n de gemeentelijke huishou- jig. Eén daarvan is het onder- Mphen aan den Rijn is in elf Jaar an 1 Januari 1960 tot 31 december 10) gegroeid met ruim 10.000 inwo- rs van 24922 naar 34360 en de ver achting is, dat burgemeester mr. M. Gallas deze zomer de 35.000ste 1 mogen verwelkomen. Een groei |s van zo'n 1000 ingezetenen per fcr. Bij het begin van het schooljaar 70-1971 werden de lagere scholen izocht door 4401 leerlingen, waar in er 3688 waren geplaatst op scho- h in het oudere deel van de ge- eente en 716 in het Ridderveld. Het >oor lees Combee OtO*8 ^im Dijkman antal leerlingen van de lagere scho- ;n bedroeg op 1 september 1969 in Dtaal 4168, waarvan 439 op scholen 1 Ridderveld en 3747 op scholen el- Iers in Alphen. Er was dus een groei van 218 leer ingen, waarbij dient te worden op- emerkt, dat dit Jaar de scholen in iet overige deel van de gemeente toor 59 kinderen minder werden be- ocht, maar dat er in Ridderveld en toeneming te constateren viel •an 277 kinderen. Dat ls begrijpelijk imdat in dit nieuwe woongebied heel teel Jonge gezinnen wonen. Ridderveld De openbare lagere scholen in Ridderveld worden bevolkt door 217 leerlingen en die in het overige deel van de gemeente door 529. Voor het protestants christelijk onderwijs zijn deze cljefrs resp. 303 en 2168 en voor het rooms-katholiek onderwijs 196 en 991. De kleuterscholen worden in to taal bezocht door 1430 kinderen, waarvan 293 in Ridderveld en 1137 in het oudere deel van de gemeente. Van die 293 in Ridderveld bezoeken 95 kleuters de school voor bijzonder neutraal onderwijs, 133 de pro testants-christelijke en 65 de rooms- katholieke. Voor het oudere deel van Alphen zijn deze getallen respectie velijk 224, 675 en 238. Een vergelijking van het aantal kleuters in verhouding tot het aan tal leerlingen van lagere scholen toont aan, dat het aantal kleuters in Ridderveld 40,92 van het aantal leerlingen van de lagere scholen is en in het overige deel van Alphen 30,83 terwijl dit percentage voor de gehele gemeente in totaal 32,47 bedraagt. Duidelijk komt uit deze cijfers naar voren, dat het aantal kleuters in Ridderveld aanzienlijk hoger is dan normaal. Het gevolg is, dat in de komende Jaren een meer dan normale aanmelding van leer lingen voor de lagere scholen te verwachten is. B. en W. van Alphen hebben de blik op de toekomst richtende daarmee bij de planning voor de bouw van nieuwe scholen rekening gehouden en zullen dat ook blijven doen. Wat dat aangaat, voert men in deze .Rijnstad" wel een vooruit strevend beleid. Een beleid overi gens, dat enorme investeringen zal vergen. Men moet namelijk de situa tie vóór blijven, want men kan niet gaan bouwen als de scholen bij het begin van een nieuw schooljaar over bezet zijn. Waar moet men dan heen met de Jongeren, waarvoor geen plaats op deze scholen is? Men heeft dus bouwplannen. zijn begrijpelijk voor een groot deel gericht op Ridderveld. Door de in tensieve woningbouw wordt daar de grootste groei van het aantal inwo ners en dus ook van het aantal Jon gere verwacht. De inspectrice voor het kleuteron derwijs heeft de bouwplannen voor een vierde en een vijfde kleuter school in Ridderveld goedgekeurd. Voor de financiering hebben B. en W. een aanbieding aanvaard voor een burgerzinlening. Ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van kleuterscholen zullen binnenkort nog twee noodgebouwen worden ge- plaats. Deze tijdelijke maatregelen worden getroffen om te voorkomen, dat meer scholen worden gebouwd dan voor de permanente behoefte nodig zouden zijn. Ook zal men spoedig beginnen met de bouw van de vijfde lagere school in deze nieuwe wijk. Ver wacht wordt dat deze school bij het begin van het volgende schooljaar in gebruik zal moeten worden geno men. De financiering geschiedt even eens in de vorm van een burgerzin- olening. De verwachting is, dat tot 1975 in totaal twaalf scholen voor la ger onderwijs in Ridderveld nodig zijn. Verschillende reeds bestaande lagere scholen in Alphen zullen met enige lokalen moeten worden uitge breid of gerestaureerd. Ook dat vergt hoge kosten. Havo Men hoopt voorts in Alphen aan den Rijn binnen niet al te lange tijd te kunnen komen tot de stichting van een gemeentelijke school voor havo en een gemeentelijk atheneum, die dan met de mavo-school in één scholengemeenschap kunnen worden ondergebracht. Voorts komt er een bijzondere mavo-school in Ridder veld en heeft het rijk medegedeeld bereid te zijn een semi-permanent gebouw beschikbaar te stellen, waar in 'n r.-k. havo-school en de bestaan de mavo-school aan de Paradijslaan kunnen worden ondergebracht. Over leg daarover is gaande Tenslotte bestaan er plannen voor de stichting van een school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Over de vorm van de school kon helaas nog geen overeen stemming worden bereikt. De zaak is nog moeilijker komen te liggen nu het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan B. en W heeft bericht zelf tot het stichten van een L.O.M.-school over te gaan en reeds bij de minister van Onderwijs een verzoek heeft ingediend een rijksbijdrage te mogen ontvangen B. en W. beraden zich nog over de situatie, die door dit besluit is ont staan. Aan de lichamelijke opvoeding van de schooljeugd wordt in Alphen ook grote aandacht geschonken. Er zullen binnen niet al te lange tijd vier gymnastieklokalen bijkomen één in Ridderveld, één bij de Timo- theüsschool, één in Aarlanderveen en één in Zwammerdam. De Vereni ging voor Christelijk Onderwijs zal het beheer van het gymlokaal bij de Tlmotheüsschool in beheer nemen en de overige lokalen blijven in beheer bij de gemeente. Van de 3679 leerlingen van de scholen in Alphen aan den Rijn «met uitzondering van kleuterscholen en scholen voor g.l.o.) komen er 2393 uit Alphen en 1286 uit de omliggende gemeenten. Dat is in procenten uit gedrukt 65,04^ uit Alphen en 34.96'/J Op deze plaats is men druk doende met de bouw van een gymnastieklokaal. Elders in de gemeente worden nog eens drie gymnastieklokalen gebouwd. uit plaatsen uit de omgeving, zoals Hazerswoude. Ter Aar, Boskoop, Koudekerk, Bodegraven, Nieuwkoop, Woubrugge. Leimuiden, Rijnsater- woude en Nieuwveen. Ook daaruit alleen al wordt duidelijk, dat Alphen aan den Rijn nu reeds een belang rijk streekcentrum is. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gisteren acht Ambonezen gearresteerd die be trokken zouden zijn geweest bij vechtpartijen in de Jeugdsociëteit „Zappa." Hierbij werden de ruiten van de soos ingegooid en wielen ge sloopt van in de omgeving staande auto's. (Het LD ging hierop gisteren reeds uitvoerig in). Vier Jongens werden van school gehaald, één van zijn werk en de rest thuis. Naar één wordt nog gezocht. Nadat allen waren verhoord, wer den vier van hen weer op vrije voe ten gesteld. De overigen werden op gesloten. Hierbij is ook degeen, die met het mes heeft gedreigd. Het meisje, om wie de narigheid ontstond is dertien Jaar Hoofdinspecteur korps-chef Van Vooren vertelde dat als grote handicap moet worden aan gemerkt dat in de omgeving van de sociëteit geen verlichting is. „Als ie mand iets kwaads in de zin heeft is dit de aangewezen plaats om zijn daad uit te voeren." „Wjj vragen ons af of de soos niet moet worden afgebroken en ergens anders moet worden neergezet. Ik denk hierbij aan een plaats in een bewoonde buurt. Als er nu iets aan de hand is ga Je met angst en beven hier heen. Je ziet geen hand voor ogen en ieder moment kun Je wor den aangevallen." Het bestuur van „Zappa" heeft be- LEIDEN Aan de Leidse groen- tenveiling werd vanmorgen de eerste partij snijbonen aangevoerd door de firma Bolleboom uit Leidschendam. De snijbonen werden gekocht door de heer S. v. d. Kwaak uit Leiden. Hij betaalde negen gulden en zestig cent per kilo. sloten het gebouwtje tot zaterdag IS februari te sluiten. Dit om de enor me chaos op te ruimen en de nodige dingen te repareren. Tevens zal de minimum leeftijdsgrens op zestien jaar worden gesteld als men lid van de soos wil worden. DE KAAG In motel Eymershof belegde de VW van het dorp De Kaag de jaarlijkse ledenver gadering. In zijn welkomstwoord richtte voorzitter Lex van Rhijn zich speciaal tot burgemeester P. F. M« Smolders van Alkemade. Bij de be stuursverkiezing waren er wat moei lijkheden. Kandidaat Th. Möllera trok zich op het laatste moment te rug, nu werden gekozen J. P. Sedera en A. C. P. Möllers. De ingekomen stukken beliepen tal van onderwerpen: waterverontreini ging, geen auto's in het dorp, parkeergelegenheid, openingstijden restaurant en vrije overtocht met.de pontveer. Op een aantal vragen kon burgemeester Smolders direct ant woord geven. De problemen over de sport en de mogelijkheid Inkopen te doen hadden zijn volle belangstelling. Over het aardgas kon de heer Smolders vertellen dat de Kaag bin nenkort op het net zal worden aange sloten. Voorwaarde is drt alle inge zetenen meewerken. Oebeurt dat niet dan gaat de gelegenheid voorbij. Uitbreiding Nijverheidsschool.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11