„Teveel huishoudboekje te weinig beleidsvisie" GEBREK AAN SPORTLEIDING IN LEIDERDORP M BEGROTINGSBEHANDELING IN RAAD VAN OEGSTGEEST PvdA vindt college politiek slecht Dienstencentrum voor bejaarden Jeugdraad in Alphen <1 BRIDGEN IN LEIDERDORP Li Voorschoten POPFESTIJN „Up to free" groots modern muziekgebeuren PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WO WOENSDAG 3 FEBRUARI OEGSTGEEST Hetgeen fractievoorzitter Olivier van D'66 gisteren bij de algemene beschouwingen op de begroting zei over openbaarheid en inspraak het LD publiceerde gisteren reeds het voorstel tot het instellen van een verordening op dit gebied was wel het verstrekkendst, maar niet het enige wat over dit onderwerp werd gezegd. Ook de andere fractieleiders bouwden inspraak en openbaarheid in hun algemene beschou wing in. De vijf algemene beschouwingen vroeger bijna de gehele middag- en een deel van de avondvergadering. Uit de stortvloed van woorden van Olivier (D'66). dr. ir. Dorgelo VVD», Brouwer «prot. chr.i, mevr. Gouver neur- van Deene <KVP» en De Graaf PvdA» putten wij deze pun ten. Algemeen beleid. De Graaf ver weet het college afwezigheid van ini tiatief en daadkracht om binnen het kader van de financiële mogelijkhe den het gemeentelijk voorzieningsni veau te verbeteren. Het is vaak po vertjes. Oliver noemde de begroting te veel huishoudboek en te weinig beleidsplan. Brouwer vroeg het col lege te komen tot opheffing van de dubbele belasting voor eigenaars-be woners van huizen. Dorgelo denkt aan een sociaal-cultureel centrum op een centraal punt, bijv. aan de Iris- laan bij het winkelcentrum. Gewestzaken: Olivier vroeg wat het gewest voor het college betekent. D'66 wil het tot standkomen van ge westen met kracht bevorderen. Oegst geest moet het initiatief nemen om op gewestelijk niveau tot een milieu commissie te komen Dorgelo is van mening, dat duidelijkheid en open heid van bestuur niet worden bevor derd door afzonderlijke regelingen. Hy vroeg hiervan een overzicht in ge- westverband en drong aan op voltooi ing van het onderzoek van het ge west. Brouwer vroeg de geweststudies niet te laten verzanden. Haaswijk NieuwbouwDe Graaf noemde vergroting van het aantal woning wetwoningen primair. Oegstgeest zou als woongemeente een functie kun nen vervullen voor de opheffing van de woningnood in bijv. Leiden, waar bij het raadslid wees op de rol, die Leiderdorp speelt. Hij betreurde het, dat B. en W. geen antwoord hebben gegeven op zijn vraag naar uitgifte van grond in erfpacht in „Haaswijk". Olivier vroeg speciaal naar het wel zijnsbeleid, ook in de toekomstige nieuwe wijk. Hij dacht aan een ge meentecentrum met 'n opzet als „De Meerpaal" in Dronten. Dorgelo vindt een evenwichtige voortzetting van de bevolkingsstructuur in het laatste nieuwe woongebied gewenst: noch uitsluitend woningwetwoningen, noch uitsluitend bungalows. Hij vroeg naar alternatieve plannen. Me vrouw Gouverneur vroeg naar 'n be stemmingsplan met visie. Zij twijfel de eraan of de thans gevolgde werk wijze tot dit resultaat zal leiden. Brouwer vroeg hoe B. en W. de bur gerij in de nieuwbouwplannen den ken te betrekken. Bejaardenhuis Onderwijs: Brouwer waardeert invloed van de ouders, ook al gaat deze verder dan de wet voorschrijft. Dorgelo is van mening, dat over een vierde openbare lagere school snel een besluit moet vallen. Een nauwer contact tussen school en gezin is z.i. nodig. Steun zegde hij toe aan speel- leerklassen in het eerste leerjaar van het basisonderwijs. Olivier vindt een voor iedereen aanvaardbare onder- Woensdag Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Vol le Evangeliebijeenkomst afd. Oegst geest Spr. dhr. Roose 8 uur nam. Breesttaat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Donderdag Molen De Valk Mobielkantoor van de ANWB 10 uur voorm 4 uur nam Titus Brandsmalaan 76 „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8— 10 uur nam. wijsstructuur ontbreken. Mevrouw Gouverneur waarschuwde voor het klakkeloos volgen van vaak extre me nieuwe visies. Haar belangstel ling gaat uit naar meer gymzalen en een overdekt zwembad. De Graaf vroeg zich af waarom de wethouder van onderwijs niet meer aandacht besteedt aan het ontwikkelen van I beleidsvisies. Compensatie voor te kort aan gymnastiekonderwijs'is no dig. Gedacht kan worden aan gebruik I van de sportvelden en het geven van gratis zwemabonnementen. Sport: Olivier vroeg aandacht voor de mogelijkheid tot het maken I van een roeibaan in het recreatie- j plan Voorhofpolder. Brouwer vroeg vroeg met het oog op nieuwe sport- i terreinen overleg met Leiden of er iets gedaan kan worden nabij de Me- renwijk. Druggebruik Jeugd en bejaarden: Brouwer vindt de opzet van de peuterbewaar plaats onvoldoende en vroeg initiatie ven om aan moeders een ruimere mogelijkheid te geven. Olivier is overtuigd van de noodzaak van kin- derspeelzaken. Mevr. Gouverneur vroeg goede begeleiding van het open jeugdwerk. De Graaf drong aan op r>en algemene regeling voor subsidië ring van kinderspeelzalen. Stimule rend optreden van de gemeente is nodig. o.a. in Noord. Een z.g. witte speeltuin is nodig. Snelle uitbreiding van het aantal bejaardencentra acht hij vereist. Dat In Oegstgeest nen rk bejaardenhuis schijnt te ko men. dat voor inwoners niet toegan kelijk zal zijn, noemde De Graaf een welhaast sinistere zaak. die door een actief gemeentelijk beleid voorkomen had kunnen worden. Verkeer. Olivier wil een hea ring over verkeer Voorts vroeg hij naar maatregelen op de Lange Voort en naar de instelling van speelstra ten. De Graaf informeerde naar be veiliging van oversteekplaatsen en verkeerslichten. De reconstructie van - de Rijnzichtweg wil hij een hogere prioriteit geven. Verbetering van de wegsituatie en de parkeermogeluk- heden bij het Groene Kerkje is z.i. urgent. Druggebruik: De Graaf toonde j sympathie voor de motie van de Leidse raad over soft drugs. Hij vroeg j naar het standpunt van de andere fracties hierover. Na gedeeltelijke beantwoording door B. en W kon begonnen worden aan de artikelsgewijze behandeling, nadat door wethouder Thorn was toegezegd 'n voorlichtingsavond te organiseren j over het druggebruik, waarover de meeste fracties zich nogal zorgen maakten. In de aanbiedingsnota staat ver meld dat de meevaller van f. 75.000,- wegens zandgraving (put van Men- ten» in de gewone dienst is opgeno men Daarmede waren tal van raads leden het niet eens en de dicussie ontwikkelde zich in die zin. dat het de vraag zou zijn of er uiteindelijk een sluitende begroting uit de bus zou komen. Immers zonder die post komt er een nadelig slot. Besloten werd nu nog geen beslissing te ne men. doch te wachten tot maart Als dan zal de raad zich over enkele be lastingzaken buigen en kan in de overwegingen dan deze post betrek ken. Langdurig werd gesproken en op een nogal verwarde wijze over de re constructie van de Rijnzichtweg, het onderhoud van deze weg en het plaatsen van verkeerslichten bij het viaduct. Uit de besprekingen bleek dat er van een snelle plaatsing dezer verkeerslichten niets komt. Dat er geen geld is voor de reconstructie van die weg. doch dat wel extra on derhoud zal worden gegeven. Een be drag van f. 25000.- werd hiervoor uit getrokken. Foto I: Een deel van de Oegst- geester raad bij de behandeling van de begroting. Foto II Het collega van B. en V. (Foto LD/Holvast) OEGSTGEEST De raad van Oegstgeest zet vanavond om half acht de behandeling van de begroting voort. Gisteravond be antwoordde het college de alge mene beschouwingen van VVD, prot. chr. en KVP, die vroegtij dig waren voorgelegd. B. en W gingen niet in op de beschouwin gen van D'66 en PvdA. Er ontstond een politiek de bat, waarin De Graaf (PvdA) zich in het bijzonder tegen de VVD-politiek keerde, welke frac tie hij gebrek aan daden ver weet. Op politieke gronden zei hij het college slecht te vinden. Uit de antwoorden van B en W. op de drie algemene be schouwingen het volgende: voorlichting: B. en W. ho pen in ditJaar hun gedachten over contact met en voorlich ting aan inwoners concreter te maken. De vraag is of een pu- blic-relation-desJtundige nodig is. Wel zal een ambtenaar met voorlichting worden belast. Woningbouw: Op zo kort mogelijke termijn zal worden begonnen met de bouw van een service-flat aan de President Kennedylaan. die 60 wooneenhe den zal bevatten. Welzijnszorg: B. en W. zul len bezien of een enquête kan worden gehouden op sociaal, cultureel en recreatief gebied. PeuterspeelzalenHet voor- wordt in het land als model gebruikt En dit is nog maar een eerste poging tot benade ring van de peuterspeelzalen. b Sport: Het gebruik van ter reinen nabij de Merenwijk voor sport in samenwerking met Lel den heeft de aandacht. •b Onderwijs: B. en W. zijn niet van plan allerlei nieuwe vi sies op onderwijsgebied klakke loos te volgen. Voorzieningen als gymzalen, instructiebad enz zijn mede voor de vorming van de jeugd nodig. De huidige finan ciële impasse biedt weinig perspectief. Het stimuleren van belangstelling voor onderwijs bij de ouders is een moeilijke zaak. De schoolraad zal pogingen on dernemen. Voor de raad gistermiddag aan de begrotingsvergadering begon installeerde men het nieuw VVD raadslid T. Plate. Bij de vaststelling van nieuwe hondenbelasting, een voorstel dat was blijven liggen, pleitte het KVP-raadslid Gouverneur het tarief voor de leden van de kynologenclub te verlagen. Dit voorstel werd niet aangenomen. Het voorstel van raadslid Van Lokeren-Campagne de bijstand trekkers ontheffing te verle nen nam het college over. De raad aanvaardde het voorstel van B. en W. de hondepenning af te schaffen niet. Daarna kwam nog de subsi dieverordening aan de orde. Het nationale Brandpreventie Insti tuut krijgt de gevraagde subsi die van f 100 per jaar. De raad vroeg wel een onderzoek naar de brandgevaarlijkheid van de grotere gebouwen in de gemeen te. Dit werd toegezegd. De Euro pese beweging in Nederland krijgt, ondanks de steun van de PvdA geen subsidie. Bij de sub sidie-aanvraag van K. en O. vroeg D'66 het college de be jaarden dat K. en O. meer aan dacht besteedt aan de bejaar den. De Raad wilde geen tekort subsidiëren. Zij wilde daarom een andere recreatie van het voorstel b.v. bijdrage te verle nen. Dit voorstel nam B. en W. over. Voor het experimentele be jaardenspreekuur werd de sub sidie verleent. Wel vonden de raadsleden de tijd, zes maanden wat kort. Men wilde desondanks de subsidie niet weigeren om dat men het experiment wel be langrijk achtte. De overige sub sidies werden o vereenkomstig het voorstel van B. en W. ver leent. k m j. M» zij dr VOORSCHOTEN De Stichting Dienstverlening Bejaarden Voorscho- ten heeft een architect opdracht ge- i geven een schetsplan voor 'n dien- I j stencentrum te maken. Daarmee is een belangrijke stap gezet op weg naar het ideaal een aaneensluitend- stelsel van voorzieningen voor de bejaarden in Voorschoten. Over het geheel genomen slaat Voorschoten op het gebied van be jaardenzorg geen slecht figuur.1 I meent de stichting waarvan de huis- J arts S. van der Kooij voorzitter is. I Er is een verzorgingstehuis „Ader geest" en voor de zwaarder gehandi capten. die ook verpleging nodig hebben, is in Leidschendam een mo dern verpleeghuis in aanbouw, waar van een gedeelte voor Voorschotena ren is gereserveerd. Voor de zelfstandige bejaarden is er een aantal speciale bejaardenwo ningen waarvan vooral de laatstge- bouwde van bizjondere kwaliteit zijn. Verder zyn een aantal instellingen werkzaam op het gebied van de be jaardenzorg. Toch was er behoefte1 aan meer hulp. En de Stichting Dienstverlening Bejaarden werd op gericht. In het bestuur zitten verte genwoordigers van de kerken, U.V.V., Zonnebloem. Alg Bond van Bejaar- i den en Gezondheidszorg, terwijl „Humanitas" en de Federatie van V. V. H. nauwe contacten onderhouden en de gemeente Voorschoten steeds als waarnemer en adviseur bij de vergaderingen aanwezig zal zijn De Stichting heeft inmiddels be sprekingen gevoerd met het gemeen tebestuur. provinciale en landelijke instanties op het gebied van de be jaardenzorg en is ook 'n kijkje gaan nemen in gemeenten waar reeds een dergelijke hulpverlening werkzaam is. Inmiddels is gebleken dat er be reidheid bestaat bij de overheid om eventueel bepaalde activiteiten te subsidiëren indien nodig. In voorbe reiding is thans een alarmsysteem, een boodschappendienst, 'n informa tiecentrum over pensioenen, be lastingen e.d grotere mogelijkheden voor ontspanning en mogelijkheden voor regelmatig gezondheidsonder zoek. In de kerkeraadsvergadering die onlangs in Warmond is gehouden is mejuffrouw M. Vogelenzang be noemd tot jeugdouderlinge. Zij volgt de heer P. A. B Bakkers op. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Ingrld Jomanna Maria dr. van E. F M. Langezaal en A. J. M. Aalders; Arjan zn. van W. J van Veen en J. van Iter- son; Raymond zn. van F. L. van der List en C. S. Kerseboom; Richard Jo hannes zn. van H. de Jong en W. M. P. Laterveer; Monique dr. van C Bakker en T. P. van IJperen; Bianca Eveline Petronella dr. van J P. Rotmensen en I. F Flohr; Cindy Cinderella dr. van G. J. Mens en J. E. Houweling; Eric Wouter Johannes Jacobus zn. vanP. J. M. van der Zwet en A. M. Pennings OVERLEDEN P. Distelvelt (68) weduwe van J. J. Philippo; M Eeuper (26) echtgen van P. Mayer; J. J. Wolff (93) man; M. J van der Veer (68) echtgen. van W. Lek; H. de Mooij (85) weduwe van J. Zandbergen. ALPHEN AAN DEN RIJN De voorbereidingen voor een groot pop festijn in Alphen zijn in een verge vorderd stadium. Dit spektakel zal op 6 maart plaatsvinden en zal ze ker zes uur duren. Op het program ma staan o.a. de volgende punten: Brainbox, CCC. doorlopend films uit de oude doos. mime-theater Paganini. liedjeszanger Joost Nuisll. Wonder land Light Show, jongleurs, verftoe- standen en de eigen creativiteit van de bezoekers. De jeugdsociëteit Headlers in VVoubrugge organiseert zaterdag om acht uur in Het Oude Raedthuys een carnavalsavond Muzikale begeleiding van The Rohdies. De AR-Lisse vergadert morgen avond om acht uur in Warong Dwa- ja. LEIDERDORP De Leiderdorp- se Bridgeclub speelde de vijfde ron de van de parencompetitie. De to taalstand is nu: Groep Rood: echtpaar Van Klave ren 339, mevrouw en heer H. de Vrind 334, heren De Jong-Van den Kommer 323, echtpaar Danz 315, he ren Vna Kins-Rebel 307, heren Le- naers-Schutte 294. mejuffrouw en heer A. de Vrind 292, heren Van der Bijl-Sijpesteyn 285, echtpaar Weesels 281, echtpaar Tijssen 280, heren Bos- Van Leeuwen 255. heren De Jong- Schölvinck 252. dames Jans-v. Zon neveld 247, mevrouw Schutte-heer Jans 228. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de gemeentelijke overheid en met name op het bureau jeugd- en cul turele zaken van Alphen is de op richting van een jeugdraad in voor bereiding. Deze raad moet alle jeugd verenigingen en ongeorganiseerde jongeren gaan adviseren, stimuleren in hun aktivitieiten, voor samenwer king zorgen, initiatieven aanwakke ren subsidieregelingen opzetten en uitvoeren. Het moet dus een over koepeling worden van alles wat met Jeugd en jongeren te maken heeft. Het zal goed zün, wanneer in die jeugdraad ook jongeren zelf zitting hebben. Het bureau jeugd- en cultu rele zaken ziet met spanning uit naar jongeren die eens komen binnen wippen om hier over te praten. Romeins kerkhof ontdekt Bij graafwerkzaamheden in de Zuiditali- aanse stad Canosa di Puglia is een 2000 jaar oud kerkhof ontdekt. Eni ge duizenden beschilderde vaten, zalfpotten en bronzen spiegels zijn in goede staat aangetroffen. Het kerkhof ligt een eindweegs buiten de stad Canosa ten noorden van Bari. Groep Groen: echtpaar Den Hal tog 402, echtpaar Zwanenburg 39 echtpaar Verduin 377, heren Hooge vorst-Van der Vliet 365. heren Tij» sen-De Winter 349. dames Van Gé der-De Jong 348, heren De Haaa Pouw 338. heren Van Berge Hent gouwen-Helversteyn 333, echtpaj Van der Pool 333, dames Kengeri Van Wel 326, echtpaar Bezemer 32| echtpaar Hollander 323, heren Kai| stens-Pieters 314, heren Blansjaar Pul 292, heren De Koning-Van Zon neveld 281, echtpaar Middelburg 28; Groep Zwart: echtpaar Kruts 351 dames Bos-Van der Bijl 339, herei Karstens Jr.-Karstens Jr. 330. mejuf frouw Latour-heer Hermans 302, he ren Van Wezel-Van Wezel 297, da mes De Haas-Pouw' 289, mevroui Van den Brink-heer Noorman 281 echtpaar Bloemen 283, dames Cu) naeus-Van den Kommer 283, herel Veldhuyzen-Van Vliet 276, herei Slegtenhorst-Weideman 259, echtj Swart 258, echtpaar Raap 251. me vrouw Van Schendel-heer Stokhuy zen 229. ALPHEN AAN DEN RIJN Hel bureau jeugd- en culturele zaken var de gemeente Alphen zorgt vrijdag voor een groots modern muziekge beuren. In de zaal Nabij begint oit kwart over acht "Up to free" waar aan wordt meegewerkt door het Ne^ Bop Quartet, het Trio A en the Mu sic Group International. In dit laat ste combo werken een Nederlander een Duitser, en Luxemburger en een inwoner van Jamaica samen. Deze groepen brengen jazz, bop een vleugje vrije beat, free music en zeer klassieke muziek. Het lijkt een ratjetoe, maar het zyn mensen die gewoon fijn muziek maken. De toe hoorders hoeven in ieder geval geen smoking of cocktailjurk aan te trek ken. Vrijdag Jazz-zolder Hot (Rapenburg 24). kwintet Andre Drop 10 uur nam Breestraat 19 Sociëteit Twentwel, (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam Koningskerk Ruilclub 7.30—10 uur nam. Heit Eigen Huis K. en O en Leids Vredes Kontakt over geweld 8 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 21522. Apotheek R van Breest Smallenburg. Loevestein 6. Leider dorp. tel, 42947 en de Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Oegst geest. tel. 53274. De zalerdagdlenst na 13 uur. de zondag-, avond- en nacht dienst van Apotheek Voorschoten wordt waargenomen door Apotheek Zuid-West. LEIDERDORP De Culturele Raad van Leiderdorp houdt op 11 fe bruari om acht uur in de Scheppings- kerk de Jaarvergadering. Voor deze vergadering zijn ook de leden van de gemeenteraad uitgenodigd. Er moet een lange agenda worden afge werkt. Na de pauze volgt een split sing in secties. Sectie sport: Over het onderzoek, de follow up: Algemene oespreking van de subsidieproblematiek Het open stellen van vereni gingsactiviteiten voor belangstellen den; Het sportpark „De Bloemerd." Sectic jeugd: Over het onderzoek, aanpak en I opzet; Speelmogelijkheden buiten ver enigingsverband. De Dorpskerk. Het gemeenschapscentrum; Gezamenlijke culturele initiatie ven. Sectie maatschappelijke belangen: De op 22 april 1970 gehouden hearing inzake wensen en verwach tingen in de nieuwe wijken; Onderzoek in de nieuwe wijken; Speelmogelijkheden buiten ver enigingsverband. i Uit een samenvattend verslag van het onderzoek onder de Leiderdorpse I verenigingen dat is verricht door de J sectie sport van de C.R. blijkt dat de bewoners van de nieuwe wijken zich in hoofdzaak aangetrokken voe len tot actieve sportbeoefening en er daardoor vermoedelijk een grote be hoefte aan zaalsportaccommodaties zal ontstaan. Het gebrek aan leiding in het Leiderdoorpse sport-verenigingsleven geeft grote problemen. Misschien zou men via een subsidieverlening het gebrek aan leiding kunnen ver helpen. Het is ook mogelijk dat ver betering van voorzieningen en ac commodaties een aanzuigende wer king heeft op een deskundige leiding. Bij de voorzieningen liggen de con clusies voor de hand vrijwel alle ac commodaties zijn overbezet en aan vrijwel alles is tekort. De behoefte aan sportvelden is nijpend. Over af zienbare tijd zal de gemeente be schikken over twee sportparken, want het valt te verwachten dat de sportterreinen aan de Hoogmadese weg gedurende een zekere periode als over-loop mogelijkheid zullen functioneren. Gezien het gebrek aan sportvelden lijkt het zinvol om aan deze laatste velden niet te snel een definitieve bestemming te geven. De C.R. heeft de indruk dat een aantal verenigingen een hooog leden tal zien als een pressie op het ge meentebestuur en dat deze clubs te veel rekenen op een directe oplos sing van de problemen van die zijde. Mogelijk zou een algehele ledenstop te voorkomen zijn door een wacht lijst in te stellen en hier een an tal faciliteiten aan te verbinden. (R.C.L. constructie) Animo voor het vereni gingsleven is er genoeg, voor de sportver. zelfs enorm. Voor de denksporten m.n. de bridge-club: de realisering van een gemeenschapsruimte in het winkel centrum. De gymnastiekver. Sparta gymnastieklokalen De tennisvereniging De Munnik hoopt op uitbreiding t z.t. door het voetbalveld van R.C.L. naast de be staande tennisbanen te gaan gebrui ken; De p.v. De Rijnklievers hopen op een eigen stukje grond om er een eigen clubgebouw te kunnen zetten; De w.s. Doeshaven hoopt een winterstalling te kunnen bouwen; De vereniging IJssport wil de baanverlichting gaan verbeteren en de kantine op de ijsbaan uitbreiden; Het sportpark De Blooemerd is voor een aantal verenigingen een uitkomst. Advisering hierover is in handen van de stuurgroep van het sportpark. En wanneer de schietver. De Vrijheid tenslotte zich de meest ideale situatie voor ogen stelt, dan denkt men aan een 50 m-baan in de kelder van een sporthal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2