'Bom zal in april barsten' Oud Katwijk kreeg weer schenkingen agenda Wandkleden, keramiek en roldrukken bij Heuff Leidse Vreemdelingenpensions met sluiting bedreigd Weer een hik' in Leids centrumverkeer MINI-nieuws uit MAXI-Leiden Effect de in succesvol promotie Aandacht voor de bijbel VVV Rijnsburg vergadert PAGINA 8 LETD8CH DAGBLAD MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 LEIDEN De kans bestaat, dat vijftig in Leiden wonende Marokkanen in april op straat komen te staan, omdat het pen sion n waar zij verblijven gesloten wordt. De Leidse „werk groep buitenlandse werknemers" schrijft dit aan het gemeen tebestuur in haar tweede inventarisatie-rapport over de vreem delingenpensions hier ter stede. In december maakte de werkgroep een voorlopige inventarisatie op. wat onder meer uitmondde in vragen van het gemeenteraadslid Gerkema. De werkgroep constateert nu, dat als ge volg van deze publiciteit verscheide ne pensionhouders overwegen om (door Marokkanen bewoonde) pan den af te stoten. De buitenlandse arbeiders van de Muskadelsteeg 5, is bijvoorbeeld aan gezegd het pension per 15 februari te verlaten. De eigenaar wil het sluiten. Tegenover één der leden van de werkgroep heeft dezelfde pension houder er ook gezinspeeld t.a.v. zijn Om deze reden wil de werkgroep bewerkstelligd zien. dat een vergun ningenstelsel de plaats inneemt van de nu bestaande aanmeldings plicht voor pensionhouders. Ook dringt de werkgroep er bij de ge meente op aan. om niet toe te blijven kijken als een pensionhouder een pension dreigt te sluiten." als hem door de gemeente wordt gelast verbe tering aan zijn pand (en) aan te brengen. In dat geval moet sluiting, worden verboden en de verbeterin gen worden aangebracht op kosten van de eigenaar, zo wil de werkgroep. Als dan toch tot sluiting moet andere ïenstonï <7~Mn~zdfde "be- 1 »'orden overgegaan, dient de gemeen- sluit te willen nemen Andere pensionhouders lopen met soortgelijke plannen rond, zoals de ei genaar van Hogewoerd 121 (27 bed den). De bewoners zouden in dit ge val kunnen worden onderge bracht in andere pensions van deze man. Niet te verifiëren zijn nog de geruchten, die de ronde doen over de sluiting van andere pensions, al dus de werkgroep „buitenlandse ar beiders". De gevolgen van dit alles laat zich voor de werkgroep radenin het gun stigste geval komt er niemand op straat, maar worden de nog niet ge sloten pensions nóg voller, zodat, er nog meer wantoestanden ontstaan. In het ongunstigste geval raken, vijftig Marokkanen zonder onderdak als in april alle met vakantie zijnde Marokkanen in Leiden zijn teruggekeerd. De bom zal dan wel barsten voorspelt de werkgroep In een aan deze situatie-tekening, vastgeknoopte analyse, merkt de werkgroep .buitenlandse werknemers' op. dat de gemeente Leiden niet al les heeft gedaan wat in haar vermo gen ligt. De werkgroep verduidelijkt deze I te voor andere huisvesting te zor gen. De werkgroep suggereert daar toe de reeds bestaande stichting Mi granten Casa waarin de gemeente is vertegenwoordigd nieuw leven in te blazen. Ook wordt in net rapport bepleit. dat de gemeente bij het verlenen van een vestigingsvergunning aan naar Leiden komende bedrijven er scher per oplet hoeveel gastarbeiders daar bij betrokken zijn. Tevens vraagt de werkgroep, of de stichting Migranten Casa niet dezelfde (goede) panden, uit de niet-vrije sektor zou kunnen verkrijgen, als de stichting Studen tenhuisvesting. De werkgroep zegt öenslotte zich ervan bewust te zijn, dat niet de ge meenten, maar anderen direct ver antwoordelijk zijn voor de situatie van dd gastarbeiders in Nederland werkgevers, het gewestelijk arbeids bureau de ondernemingsraad de vak bonden (districtsbestuurders) en ten slotte de ministers van sociale zaken en justitie. „Stilzwijgende gelatenheid van de gemeenten in deze is een misdaad ten opzichte van de buitenlandse arbei- Maandag Voorlichtingsbijeen- Jongeren Paspoort, Schouwburg komst Cultureel 5.30 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 u nm. Academiegebouw Spr. Miguel Ar- raes geeft een analyse van de situatie in Brazilië. 8 uur nam. Nieuw Minerva Receptie 25 Jaar MEAB-Instituut 4.30—7 uur nam. Groenoordhal Uitreiking Vebo-priJ- zen 8 uur nam. Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.4 uur nam. Oegstgeest (Akeleilaan 43) Informa tie-avond Baha'i 8 uur nam. Dinsdag Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Spr. dhr Zijlstra 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twnetwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101) Spreek uur Stichting huisvestiging werkende Jongeren 8-8.30 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zit ting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 u. nam IIIV1XIH.I. O Ol/ai UI» IUIU Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- Kluoht hai gemeenschap 8.15 uur nam. len tenslotte. „Klucnt Lidwinaschool (Lammenschansweg 6) voor het laatst aan d Lidwinaschool (Lammenschansweg 6) Contactcommissie Kinderbescherming sDr drs. W. H. G. Wolters over „Sexue- le opvoeding en advies over voorbe hoedmiddelen in meisjesinternaten" 8 uur nam. Woensdag Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Vol le Evangeliebijeenkomst afd. Oegst geest Spr. dhr. Roose 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 21522. Apotheek R. van Breest Smallenburg. Loevestein 6. Leider dorp, tel. 42947 en de Oegstgeestse Apotheek. Wllhelminapark 8. Oegst geest. tel. 53274. De zaterdagdienst na 13 uur. de zondag-, avond- en nacht- dienst van Apotheek Voorschoten 1 wordt waargenomen door Apotheek Zuid-West. LEIDEN Veel verkeerson gelukken in het afgelopen week einde in Leiden. De foto (LD/ Holvast) hierboven brengt de ge volgen van één van deze ongeval len in beeld. De bestuurder van deze 'gevloerde' motorfiets, een 18-jarige Leidenaarbrak zijn lin kerbeen, toen hij gistermiddag op de Morsweg frontaal werd aan gereden door een personenauto. De motorfiets vloog als gevolg van de botsing in brand. Een ongeluk met lichamelijk uitspraak door te zeggen: ..Het blijkt gemeente Leiden als voorbeeld ders. Wij verwachten dan ook. dat de letsel deed zich ook zaterdagmid- nu dat de pensionhouders zich ogen schijnlijk straffeloos aan de verorde- alle andere Nederlandse gemeen ten. met klem protesteert bij de ver- ning op de vreemdelingenpensions,1 antwoordelijke instanties tegen toe kunnen onttrekken, afgezien van mo- jatjng van buitenlandse arbeiders gelijke civiel-rechtelijke stappen. In z0]ang hen geen fatsoenlijke woning feite betekent dit, dat het binnen de j.an woren gegarandeerd. Wij den- bestaande pensionverordening moge- ken hierbij met name aan protest bij lijk is binnen één jaar een pension te openen, dat duidelijk niet voldoet aan de bestaande verordening en het daar na weer te sluiten, zuiver naar wil lekeur van de pensionhouder". Leden hebben zelf het club huis .£>e Klinker" aan de Berla- gestraat in Leiden-Zuidwest ver bouwd, waarbij de auto als sym bool van deze tijd een centrale plaats heeft gekregen bij de bar. Op een disco-avond voor tieners is het clubhuis zaterdagavond op nieuw in gebruik genomen. (Foto LD/Holvast) de regeringsinstanties, c.q. de minis ters van sociale zaken en justitie", j Het protest zal moeten bestaan uit een aandringen op een ..positie ve stop", dit wil zeggen: in plaats van een onverantwoord ontwik kelingsbeleid een verantwoord ont wikkelingsbeleid ten aanzien van de- ze landen, bijvoorbeeld door hulp bij vestiging van industrieën aldaar hulpverlening op onderwijsgebied, i enz. Dit alleen zal bijdragen tot een i humanere oplossing van deze grote j problemen". dag voor op de hoek Zijlsingel- Rijnkade nabij de Singelbrug. Daar kwamen namelijk een 40- jarige Leidse bromfietser en een personenauto met elkaar in bot sing. De bromfietser kreeg een hersenschudding en vleeswonden aan de rechterknie. Op de Blauwpoortsbrug reed zaterdagavond een personenwa gen tegen één van de afsluithek ken van deze brug. De bestuur der. een 27-jarige Leidenaar. ver keerde onder invloed van alcohol. Een 33-jarige mede-inzittende, eveneens uit Leiden, kreeg bloe dende wonden aan het gelaat. In alle gevallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. „Uit goed voor u" heeft een evenknie gekregen: „Wandelen ge zond voor u." De Leidse wandelclut WIK zegt. dat wandelen „in" is et wijst daarbij op de Sleutelstadwan- dei toch ten op zaterdag 20 en zondag 21 maart over 5, 10, 15 en 20 km Voor liefhebbers van de lange af. stand is er van vrijdag 25 op zater. dag 26 juni de jaarlijkse Sleutelstad- nachtwandeltocht over 60 km. Over naar een andere tak van sport: badminton. De badmintonver eniging Oegstgeest heeft door een 8—0 zege bij Eridos in Zoetermeer het kampioenschap vierde klas B veroverd. Voetballen vervolgens. Op een trainingsavond van „War- munda" in Warmond werd een 20- jarige jongeman betrapt, die porte- j monnee's stal uit kleding. Henge en Revue" zat de waterkant in dit seizoen. De vangst was matig. T. Honders ving 1175 gram en werd winnaar en kwam tevens in het be zit van de wisselbeker. Verdere uit slag: 2„ 3. en 4. G. Base, A. Gul- demond en I. v. d. Reyden met 500 gram. 5. J. Went (375), 6. A. Hille- brand (350), 7. A. Meyer (350), 8. N. Bink (225), 9. P. van Egmond (150) en 10. W. Neuteboom (11). Een zeer goede vangst daarentegen bij DVS. I. van Loon Jr. sleepte 80 vissen op de kant van 5200 gram, 2. W. van Loon (69-4065), 3. W. van Berkel (60-3470). 4. A. Staphorst (47- 2835), 5. W. Baak (42-2825), 6. L. Dubbelaar (39-2580), 7. H. Korenhof (37-2385), 8 H. Staphorst <39-2245), 9. I. van Loon sr. (32-2085), 10. A. Flippo (30-2025) De Witte Singel heeft weer een bus en dat is vooral fijn voor de ouderen, die hier in de buurt wonen. Vanmorgen ging de uurdienst naar het station rijden: lijn 16, die in de spitsuren niet op de weg komt en dus een NZH-service is aan de omgeving van de Witte Singel. De fotograaf maakte er van morgen een plaatje van (foto LD/ ZOETERWOUDE Effect '54 heeft ook zijn tweede wedstrijd in de I promotiepoule van de derde klasse in winst omgezet. Met 73 zegevierden de Zoeterwoudenaars over Den Burcht 3 Bert Hulsbos Gzn bleef on- j geslagen, terwijl Bert Hulsbos JDzn en Jan van den Berg ieder twee overwinningen boekten. Ook het ju- i niorenteam boekte zijn tweede zege in successie in de strijd om promo tie naar de tweede klasse Met 7—3 werd het bezoekende Avanti 5 ge klopt. De overige uitslagen luidden: Pupillen: Effect '54a—RTCa 010; NSSSS a—Effect '54 a 6—4. Voor de komende week staan de volgende wedstrijden op het pro gramma: vrijdag: Slagvaardig—Ef fect '54., zaterdag: Senioren Effect '54 2Avanti 6. Junioren PIT '54 2Effect '54 Pupillen: de Treffers c—Effect '54 b. ■t Eén van de werkstukken van Miep Hart-Nijburg. WARMOND Vrijdagavond 12 februari houden de gezamenlijke ker ken van Warmond een bijeenkomst in "het Trefpunt", waar zal spreken dr J. L. Klink over het onderwerp "Kind en Geloof". Mej. Klink is de laatste tijd nogal in het nieuws, om dat zij verschillende boeken heeft ge publiceerd, o.a. 2 Kinderbijbels. Deze oecumenische avond gaat uit van de R.K. parochie, de Gerefor meerde kerk en de Hervormde ge meente, terwijl de inleidster Remon strants predikante is in Haarlem. Hieraan vooraf wordt er een teken- I wedstrijd gehouden op de beide ba sisscholen over bijbelse onderwerpen. Deze tekeningen zullen die avond tentoongesteld worden, en beoordeeld worden door een Jury. WASSENAAR In kunstzaal Heuff in Wassenaar is werk te zien van Miep Hart-Nijburg. Henny Ra dijs en Chris Heeneman. Met elkaar zorgen zij voor nogal wat werkstuk ken, misschien wel iets te veel voor deze. niet zo grote expositiezaal. De wandkleden van Miep Hart-Nij burg tonen datgene, wat de leek in het algemeen onder een wandkleed zou verstaan: een decoratieve, kleu rige applicatie-annex borduurtech niek. Goed verzorgd en keurig afge werkt, maar wat kleur- en vormge bruik zou een zekere vereenvoudi ging voor vele werkstukken een ver sterking betekent hebben. Functioneel, met een persoonlijke aanpak is het kenmerk van de kera mische produkten van Henny Radijs. Incidenteel wordt getracht de geijk te oplossing voor b.v. de voet van een schaal of vaas te doorbreken. Ook met glazuur wordt af en toe voorzichtig geexperimenteerd. maar het blijven in de eerste plaats pot ten, vasen en schalen. De subtiel aandoende werken van j Chris Heeneman vormen het belang- j rijkste deel van deze expositie. Papiervezel-strukturen tussen j glasplaten of op een zwarte onder- grond, roldrukken en eigengemaakte I boekjes (waarbij het gehele procédé van typografie, drukken, illustreren, j en binden door hem zelf werd ver- "'"r' Holvast). Drs. B. Cox heeft het voorzitterschap van het Dienstverle- I ningscentrum in Oegstgeest neerge legd. Het bestuur biedt hem vrijdag een afscheid aan. De bijeenkomst begint om half drie in het Gemeente centrum. Van 4 tot half 5 is er recep tie. Berijdt u een vrachtwagen met een asdruk van meer dan an derhalve ton? Dan mag u niet meer over de Geerbrug in Zoeterwoude, die in labiele toestand verkeert. zorgd) tonen aan dat grafische vak- j Vandaag is de heer P. A. Rueck van manschap en vormgeving bij hem sy- het bureau bouwvoorbereiding van noniem zijn. Aangezien met werk Chris Heeneman in de loop van deze week een nieuwe en uiteraard volle dige expositie wordt opgebouwd (dus ook in kunstzaal Heuff) lijkt 't nut tig om t.z.t. daar wat uitgebreider op in te gaan. WILLEM A. MULDER de Leidse universiteit veertig Jaar in van deze I overheidsdienst. De heer J. W. Groenewold van het Kamerlingh On- nes-laboratorium viert dit Jubileum a.s. vrijdag. Dr. W. A. M. Bur gers uit Wassenaar is benoemd tot lid en ondervoorzitter van de exa mencommissie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor het geven van lager onderwijs in de wiskunde. Opnieuw is er een „hik" in I het Leidse binnenstadsverkeer. herstraten van het Levendaal op sen Sint Jorissteeg en Oranje-i worden aangepast en zal o.a. wor Vanmorgen is begonnen met het1 in het punt waar de oversteekboomstraat. De laatste ligt nu ge-1 den geasfalteerd de noord-zuid-route komt tus- reed, maar de Jorissteeg moet nog (Foto LD/Holvast) (Van onze srteekredactie) KATWIJK Kees Varkevisser, de commissaris van materiaal van 't genootschap "Oud Katwijk", spant zich als weinig anderen in om het be zit van het genootschap uit te brei den. Onder zijn leiding worden aller lei activiteiten ontwikkeld om zoveel mogelijk kledingstukken en voorwer pen uit het grijze verleden veilig te stellen en toe te voegen aan de steeds groeiende voorraad oudheden. Zo in de loop van de jaren heeft "Oud Katwijk" al heel wat schen kingen ontvangen van de Katwijk- se burgerij. Ook werden talrijke aan kopen verricht. Het is alleen maar jammer, dat deze waardevolle voor werpen nog achter kluisdeuren zijn opgeborgen. Alleen in de zomermaanden wordt er wat uit het bezit tevoorschijn ge haald om dit in de "Vuurbaak" te laten zien aande badgasten en an de re belangstellenden. In zo'n zomersei zoen kan men rekenen op ongeveer 10.000 bezoekers Het wordt hoog tyd, dat „Oud Katwijk" de beschik king krijgt over een oudheidkamer. Door Varkevissers actie werd het bezit van het genootschap weer ver groot met enige schenkingen. Dc belangrijkste daarvan zijn: vier an tieke burgercostuums van meer dan honderd Jaar oud geschonken door mevrouw M. V--kevisser-Dijk- drenth, een pij-Jekker van de fami lie Guyt uit de Meidoornstraat, een ingelijste foto van de familie Ouwe hand uit de Dwarsstraat, enige an tieke brillen van de heer K. Haasnoot van de Rijnmond en onder andere een antieke kast (secretaire) en twee etsen van Paul Wallat van mevrouw Gesink uit Katwijk aan den Rijn. Het bestuur van "Oud Katwijk" weet, dat er nog heel veel waarde volle voorwerpen uit Katwijks verle den in het bezit zijn van Katwijkers. Wanneer men deze wil schenken, om straks opgenomen te worden in het museum, behoeft men maar en 'n telefoontje te geven aan de secreta ris van deze 784 leden tellende ver eniging, de heer C. J. Taat, Zeeweg 107. Katwijk aan Zee, telefoon 12568. Burgerlijke Stand van Leiden GÉBOREN Cornela Gerda, dr. van J. Heijningen en C. Weerheim; Cindy Joyce, dr. van H. T. L. Rijsdijk en F. J. M. van der Hoek; Jessica, dr. van D. Vroegh en C. W. F. A. Phllippo; Richard, zn. van J. C. M. van der Geest en M. T. Heyker; Cindy Catharina Antonetta, dr. van P. J. Roosendaal en A. J. Smit; Esther Elisabeth Francisca. dr. J. H. Kloos terman en H. C. A. M. Poelmans; Ed ward Abraham Pieter. zn. van A. P. Valk en W M. Voskuil; Ingrid Mau reen dr. van B. Klootwijk en J. van Alphen; Stéfan, zn. van R. Bulgakov en B. Schaedtler; Edwin Marco, zn. van G. P. C. Weijers en T. van den Heuvel; Karei. zn. van W. Notenboom en A. van Klaveren; Raymond, zn. van J. W. Rijsdam en J. M. Kapaan; Petra Pertonella. dr. van S. P. A. van Goo- zen en E. Rekelhoff. OVERLEDEN F. van der Scheer (62) man, M. R. de Rijke (0) zoon, S. L. L. de Winter (3) dochter. P. J. Schouten (88) man. G. van Leeuwen (85) man. H. Verwer (49) man, C. C. Bosman (69) echtgen. van E. van der Steur. A. M. van der Voet (84) vrouw, N. Akkerman (75) man. RIJNSBURG De VVV ln Rijns burg gaat vanavond om half acht in de raadzaal van het gemeentehuis praten over de plannen voor het ko mende jaar. Tevens komen op de agenda voor het aftreden van de bestuursleden mevrouw De Haas- Kromhout en de heer Van Tilburg, en de verslagen van de secretaris en de penningmeester.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2