A112 knap doordacht autootje Verwarmde voorruit stuit nog op bezwaren WEST-DUITSLAND KRIJGT NIEUWE VERKEERSREGELS Mazda RX-2 met Wankelmotor Geert show wel show? SAMENGESTELD DOOR KOOS POST I ertikaal transport Vraag wordt dringender ZATERDAG 30 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD (Door Henk van Zalinge) Er zijn diverse kleine auto's op de markt, maar slechts weinigen die in comfort en prestaties kunnen wedij veren met hun grotere broers. Meest al is de eerste gedachte bij het bou wen van een kleine auto hoe het zo goedkoop mogelijk kan, waarbij rij- eigenschappen en afwerking op de tweede plaats komen. Dat zal de re den zijn geweest dat zij meestal niet serieus werden genomen en men sprak over de „tweede auto". Maar een auto om terdege reke ning mee te houden is de Autobian- chi a 112. De in het Fiat-concern op genomen fabriek heeft een compacte wagen gebouwd met voor het for maat verbluffende eigenschappen. De A 112 is slechts 3.23 meter lang en 1.48 meter breed, terwijl de afme tingen binnenin ruim aandoen, mede omdat de dwanggeplaatste motor voorin niet veel ruimte vraagt. Na tuurlijk is de ruimte beperkt, maar met de stoelen helemaal naar achte ren geschoven zal zelfs de langste man nog redelijk kunnen zitten. Voor de passagiers achterin wordt het dan e»t, uay fits, wielen en wut - er - - bij - komt wel wat krapper, maar Ja, het is geen Rolls Royce. Achter de achterbank is plaats voor bagage, van buiten bereikbaar door een aan de daklijst scharnieren de achterklep. Een bescheiden ruim te weliswaar, maar als de rugleuning van de achterbank naar beneden wordt geklapt ontstaat een behoor lijke laadvloer en is de A 112 omge toverd tot een kleine combinatiewa gen. Een moeilijk punt bij een kleine auto is meestal een goede wegligging te krijgen omdat de wagen een klei ne wielbasis heeft en een laag ge wicht. Het is daarom opvallend dat deze wagen met een wielbasis v an 2,4 meter en een gewicht van 655 ki logram zo'n voortreffelijke weg ligging heeft en soepel geveerd is. Bij het rijden over een hob belige landweg springt de wagen he lemaal niet weg. Dit als een gevolg van een knappe wielophanging met veerpoten. De auto stuurt direct en licht en heeft een bijna neutraal stuurkarak- J ter, waarop de voorwielaandrijving I ook bij gas geven bijna geen invloed heeft. Ook de bochten neemt de wa- I gen uitstekend. Geen enkel probleem j met uitbreken en dribbelen. Het is zelfs een hele toer om de wagen in I een slip te krijgen. Hij heeft een gro- J te koervastheid en is bijna niet ge- i voelig voor zijwind. De bron voor de felle prestaties van de A 112 op de weg ligt in de voorin dwarsgeplaatste viercylinder motor van 903 cc. De motor is uitvoe rig beproefd, het is namelijk dezelf de motor die in een Fiat 850 zit. maar dan nu met een iets geknepen vermogen van 44 Din. pk. bij 6000 toeren per minuut. Het motorlawaai binnenin klinkt sportief, maar kan soms hinderlijk zijn. Wat niet zozeer aan de motor ligt als aan de onvol doende geluidsisolering van de mo torruimte. Vol vermogen zal wel te veel geweest zijn voor de auto, want nu zijn de prestaties al erg goed te noemen. Van 0 tot 80 kilometer per uur in 11,2 seconden en van 0—120 kilometer per uur in 31 seconden. De 1 eerste 400 meter kan worden afge- legd in 20,1 seconden. Hij heeft een j topsnelheid van 138 echte kilometers. waarbij de meter bijna 150 kilometer aanwijst. Het benzineverbruik was tijdens de test ongeveer 1:12,2. De snelle acceleratie met de goede wegligging voor een auto van deze klasse, geven de wagen een sportief karakter zeer handig in het drukke stadsverkeer, maar ook op de snel weg slaat hij geen gek figuur. Met een draaicirkel van 9.2 meter is hij lekker wendbaar. Een eenvoudig gescheiden remclr- cult met schijfremmen voor en trom- melremmen achter geeft voldoende remkracht. waarbij de pedaalkracht echter wat hoog is. Een remkracht- begrenzer voorkomt al te snel blok keren van de achterwielen. Tegen de verwachting in werkt de handrem op de schijfremmen voor. Dit omdat het meeste gewicht op de voorwielen rust en de handrem daar het effect zal hebben. Een teken dat dit, evenals de gehele uitvoering van de auto. allemaal goed doordacht is. Ook de c.f werking van het interieur is zorgvuldig en uitgekiend. Een gro te snelheidsmeter met meters voor temperatuur van het koelwater en l het benzinepeil plus diverse waar- I schuwingingslichtjes. De kachel is voldoende en de temperatuur is rede lijk te regelen. Armleuningen zowel voor als achterin, twee asbakjes ach terin. Twee lichtpunten binnen wer kend over beide portieren en een leuk sportstuutrje. Het zijn de dingen, die je het gevoel geven, dat de wagen voor zijn klasse erg goed verzorgd is. Het uitzicht naar alle kanten is ruim voldoende. De ruitenwisser heeft een intervalschakelaar, wat erg handig ls. Een punt is de rechtop staande achterruit. Evenals bij elke andere wagen die deze constructie heeft wordt door de luchtwerveling het regenwater en vuil tegen de ach terruit aangeblazen, inplaats van dat het er afwaait zoals bij een schuinp I ruit. Een ruitenwisser op de achter ruit zou dan ook wenselijk zijn. I Ondanks de beperkte mcgelijkhe- 1 den bij het bouwen van een kleine wagen, afhankelijk van ruimte en kostprys is Autobianchi oftewel Fiat er in geslaagd een erg handige, vrij- de hoge kant maar vergeleken met «inclusief btw> zeker niet teveel ge wei complete auto te maken. De prijs I prestaties en uitvoering van de A 112 1 noemd worden. Er is slechts één ligt voor een kleine auto wel wat aan j mogen de ongeveer zesenhalf duizend tweedeurs uitvoering. Slipgevaar door ijzel. Voor Nederlanders wordt beeld vertrouwder Sneeuwkettingen verplicht West-Duitsland verandert de verkeersregels. Per 1 maart ivordt een nieuwe "Strassenver- kehrsordnung" van kracht, die vooral inhoudt dat sterk afwij kende Duitse borden verdwij nen en de voorschriften vanwe ge de onverminderd zwellende autostroom (een op de vier West-Duitsers heeft een eigen wagen) strenger worden Voor Nederlanders wordt het beeld van de verkeersborden langs de Westduitse wegen wat vertrouwder. Tot de opmerke lijkste veranderingen behoren voorrangsborden, zoals Neder land die kent. Die wijziging is opvallend, omdat in de bonds republiek praktisch elke weg, die niet zichtbaar secundair is, met voorrangstekens is uitge rust. De barokke borden voor één richtingsverkeer lEinbahnstra- se) maken in de steden plaats voor de simpele en effectieve pijl en ook het stop verbod wordt in de toekomst „op zójn Neder lands" aangegeven. Volledig nieuw is het bord dat bij voor rangswegen of voorrangskrui singen tot stoppen verplicht: 'n achthoekig rood bord met in for se letters het bevel: "stop", 't Is zo opvallend dat het van gro te afstand de aandacht trekt. Door zijn vorm maakt het ver warring zelfs onmogelijk als het bevuild of besneeuwd is. Op de Autobahn zal de mini mumsnelheid zestig (nu 40) ki lometer per uur bedragen. De vrachtauto's met een totaalge wicht van 2,8 ton, personenau to's met aanhanger en autobus sen mogen niet sneller 'dan 80 kilometer rijden. Voor bussen en zware vrachtwagens is, als zij met aanhangers zijn uitgerust. 60 kilometer voorgeschreven. Datzelfde geldt voor de zoge naamde "Kraftfahrtstrasse" (autoweg). Verscherpt zijn de bepalingen omtrent inhalen en af standhou den. Slechts als het in gevaar brengen van achteropkomend verkeer uitgesloten is, mag worden ingehaald. De af stand moet zo groot zijn, dat ook bij plotseling remmen van anderen tijdig kan worden ge stopt (geadviseerd wordt een afstand van twee seconden). Bij opstoppingen op de Auto bahn moeten de beide files zich zoveel mogelijk links en rechts opstellen, zodat in het midden een doorgang voor politie- of ambulance-auto's wordt vrijge laten. Het aantal snelheidsad viezen neemt toe. Blauwe bor den,' met bijvoorbeeld het op schrift "70110", die een mini mum- en een maximum-snel heid aanbevelen, zullen veel voorkomen langs de snelwegen. In de bebouwde kom blijft de maximumsnelheid 50 kilometer per uur. Een nog omstreden aanpas sing aan internationaal gebrui kelijke regels (die wijziging ls de voornaamste reden voor de vernieuwing) is het consequent voorrang verlenen aan verkeer van rechts. Thans heeft ln de bondsrepubliek het verkeer, dat zich op de rotondes bevindt voorrang, een regeling die in de praktijk veel deskundigen overigens beter bevajt dan een voudig voorrang verlenen aan verkeer van rechts. Het is de bedoeling de ver nieuwing te benutten voor een drastische opruiming in 't woud van verkeersborden In de bondsrepubliek pleegt men een opgebroken weg of een ander obstakel met zoveel borden aan te kondigen, dat veel automobi listen met kennelijke "bord blindheid" en in elk geval zon der de voet van het gas te ne men langs de hindernissen schieten. Na de eerste maart zullen al leen daar waar gevaarlijke si tuaties anders niet bijtijds zou den zijn opgemerkt, nog ver keersborden worden geplaatst Zo'n woud van borden mag niet meer na 1 maart in West-Duitsland. Nu het koude begin van het Jaar i ons weer geconfronteerd heeft met j bevroren autoruiten, is de belang- i stelling voor een elektrisch verwarm- i de achterruit weer groter geworden. In het midden der jaren zestig j dus nog maar een jaar of vijf gele den —was zo'n verwarmde autoruit nog een grote zeldzaamheid en thans zijn er al heel wat merken, die een wagen in standaarduitvoering met zo'n verwarmde ruit uitrusten. In Duitsland is het al zo, dat mo menteel de helft van de nieuw ver kochte auto's met een verwarmde achterruit wordt afgeleverd. Maar waarom geen verwarmde voor ruit? Het idee daarvoor is niet nieuw. Reeds dertig jaar geleden hadden de Duitse Focke Wulf- en Messerschmitt -jachtvliegtuigen verwarmde voor ruiten, ook scheeps-commando brug gen hebben ze al lang en ook locomo tieven, vooral in het 'alpengebied, zijn er mee uitgerust. De autofabrieken wagen zich er echter nog niet aan, al bedienen vele rallyrijders zich al van verwarmde voorruiten, die diverse toeleverings bedrijven als accessoires in de han del brengen. Alleen Porsche is van de automer ken onlangs overgegaan een ver warmde voorruit als extra aan te bieden op zijn wagens. Het betreft hier echter geen van bo ven tot beneden verwarmde ruit zoals bij de achterruiten het geval is maar een 15 centimeter hoge streep aan de onderkant van de ruit. Deze verwarming in de voorruit is hoofdzakelijk aangebracht om be vriezing van de ruitewissers te voor komen en dat is vooral geschied op verzoek van vele rallyrijders op Por sche. Zo'n verwarmde voorruit komt (in Duitsland) op zo'n f 275. Men kan bij de fabricage voor de voorruiten niet hetzelfde procédé volgen als bij de achterruiten. De rechtlijnige bedrading die in de achterruit geen storend effect geeft, doet dat in de voorruit wel Dit ruitmotief geeft namelijk een vertekening en 'n reflectie, die in de voorruit bepaald hinderlijk zijn als het donker is, met veel tegenliggers op de weg. Men heeft getracht dit storend ef fect te reduceren door voor de voor ruit veel dunnere draden te nemen tienmaal dunner als een mensenhaar en door het rechtlijnig patroon te vervangen door een met golvende lij nen. Ook op sommige achterruiten wordt dit golfpatroon wel toegepast. Het resultaat is dat men overdag de draden met het blote oog nauwe lijks kan onderscheiden, maar dat 's avonds bij het licht van tegenlig gers toch nog een hinderlijke verte kening blijft bestaan. Vandaar dat Porsche zich slechts tot het onderstuk van de voorruit heeft beperkt. Ook andere autofabrieken kampen nog met hetzelfde euvel, anderen be weren reeds een aanvaardbare oplos sing te hebben gevonden, maar of en zo-ja wanneer de verwarmde voorruit tot de standaarduitvoering van een personenauto gaat behoren, valt nog niet te zeggen. Bovendien houdt deze kwestie nauw verband met de komst van een sterkere dynamo. Tot de nieuwigheden die met het uitbrengen van Chevrolets kleine wagen, de Vega 2300, ge paard zijn gegaan, behoort een revolutionaire methode voor het vervoer van deze automobielen. De wagens worden in spe ciale spoorwagens getranspor teerd en vertikaal met de bum per naar onderen geplaatst. De wagondeuren klappen aan beide zijden naar beneden, zodat zij ook dienst doen als oprit. Drie Vega's worden telkens op één deur geladen; met de wielen in uithollingen geplaatst wanneer de laaddeur is dichtgeklapt, worden zij automatisch bevei ligd door haken die aan het chassis van de Vega's zijn aan gebracht. General Motor-inge nieurs hebben de Vega zo ont worpen. d£t elke lekkage van olie, benzine of water wordt voorkomen, wanneer de wagens rechtopstaand worden vervoerd Vlak voor de RAI-tentoonstelling is nog een nieuw model Mazda in Nederland geïntroduceerd: RX-2 met Wankelmotor. Een wagen met een twee-schijfsdraaizuigermotor van 130 SAE-pk bij 7.000 omwentelingen per minuut. De carrosserie is dezelfde als die van de kortgeleden uitgekomen Mazda 616 met een 1600 cc viertakt motor. Het verschil schuilt dus voor namelijk onder de motorkap. Daar zit een aangepaste Wankelmotor, die de wagen alle aantrekkelijke eigen schappen geeft, welke by deze motor horen: minder siytage door minder bewegende delen, een in alle snelhe den opvallende acceleratie, vrijwel geen trilling maar voor alles 'n veel geringer geluid dan by de conventio nele motor. Zelfs by een snelheid van zo'n 150 kilometers (met de nieu we wagen mochten wy nog geen ho gere snelheden maken, maar de top igt om en naby de 190 km) konden .vy nog rustig in de wagen met el- caar converseren. Het geruis van de .vind overtrof zelfs die van de mo or! De prys loopt absoluut gezien nog aardig in de papieren f 12.995 /oor de vier deurs sedan en f 13.395 oor de coupé maar is relatief oor een auto van deze conceptie och wel aantrekkeiyk laag. Het is ie vijfde wagen met Wankelmotor, velke door de Japanse fabriek Toyo Kogyo wordt uitgebracht. De maan- deiykse produktie van de draaizui- germotoren ligt momenteel nog op 10.000 stuks, maar de Japanners wil len die nog dit jaar verhogen tot vyftienduizend. Tydens de pers conferentie bleek wel, dat de Wankel motor nogal ongunstig uitkomt wat betreft de schadelyke bestanddelen van de uitlaatgassen Naar Amerika worden de Mazda's dan ook geëxpor teerd met speciale voorzieningen Of dat hier ook zo zal worden was nu nog niet te zeggen. weg: in september niet de gebrui- kelyke show In Frankfurt Ze von- den het daar te duur De auto-industrie heeft het toch al moeiiyk genoeg met de hard stygende kosten zeg gen ze en het afzeggen van I de tentoonstelling was een van de mogelijkheden om geld te bespa ren. Men heeft berekend, dat men er honderd miljoen D-mark mee in de zak houdt. Een flink bedrag dus. En niemand kan zeggen, wanneer er wel weer een autotentoonstel ling gehouden zal worden. In elk geval ook niet volgend Jaar. Hier tegenover of misschien toch i Juist in het verlengde staat een bericht uit Kopenhagen. Da-ar wordt op 't moment wel 'n show ge houden. die er aanvankelijk niet zou zyn. Ook in Denemarken zag de autohandel geen heil meer in een geldverslindende expositie, waar tegenover weinig baten stonden. Vroeger ging dat nog wel. maar de Deense importeurs bedankten nu voor de eer. Hoe het publiek ook aandrong. Toen kwam de Forenede Danske Mo- torejere, de Deense zuster van de ANWB. in het geweer Natuurlijk kon die de zaak nooit zo groot op poten zetten, temeer daar de over koepelende organisaties van de autohandel bleven weigeren. Maar door het huren of kopen van een honderd van de gangbaarste mo dellen waaronder de nieuwste kon men van de week een tentoon stelling openen. Natuurlyk heel anders van aard. Er zijn geen verkopers, die hun erk aan de man trachten te krygen. Bij elke auto staat het resultaat van een objectieve test. zodat al le aspirant-kopers onbevooroor deeld vergelijkingsmateriaal heb ben. In feite zien de importeurs achteraf de zaak met lede ogen aan, want als het experiment slaagt zou dat wel eens grondige verschuivingen in het kooppatroon teweeg kunnen brengen. Al of geen show? De vraag zal steeds urgenter worden nu de stijgende kosten niet meer kunnen worden op gevangen door een grotere omzet. In dit verband herinneren wij nog eens uit een uitspraak, die wij twee Jaar geleden ter gelegenheid van de personenauto RAT in Amster dam optekenden uit de mond van twee Bovag-bestu—sleden ln Lel den: "Die tentoonstelling? Nou, voor ons hoeft het niet.." Volgende maand wordt in de RAI I de tweejaarlijkse salon voor per sonen auto's gehouden. Het gehele Nederlandse autowereldje leeft al lang in de ban van dit evenement, i Iedereen is er druk mee doende, j Iedereen loopt het hoofd om. j Des te groter is de verrassing als uit I Frankfurt het bericht komt, dat de tentoonstelling, die daar in septem- l ber zou worden gehouden niet door j gaat. Gewoon een streep doorge haald. Natuurlijk na ampele over wegingen, maar dat neemt niet

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23