"DU „IN HET MIDDEN" Komst Gierek lost niets op Belgische politie pakt bende van handelaars verdovende middelen in KRANTENWIJK Na het partijcongres in Dusseldorf Zuid-Afrika oppert een volksstemming in Zuidwest-Afrika RUSSEN NU - NOG STEEDS DE BAAS IN POLEN J «•machtig debat Hoesak is leider „Nationaal Front" Vete in Perzië: twaalf maal de doodstraf H 1 Volksrepubliek voor en na het heengaan van partijleider Gomoelka (I) (DERDAG 28 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA JSSELDORF (AP, DPA) De Sowjet-Unie heeft aanvaard, dat tevredenstellende oplossing van het probleem-Berlijn vooraf zal ten gaan aan de goedkeuring door het Westduitse parlement van Westduits-Sowj etrussische akkoord, aldus verklaarde de West- te oud-minister van Buitenlandse Zaken Schroder gisteren op congres van zijn Christendemocratische partij in Düsseldorf. öder had dit vorige week vastgesteld tijdens zijn bezoek aan tou. Het Kremlin had het aanvaarden van een oplossing-Ber- gemakkelijk noch plezierig gevonden, maar zich er bij neerge- iröder zei, dat de christendemo- het verdrag met Moskou niet [tekend zouden hebben als zij je macht waren geweest en hij Ihet niet verstandig van kanse^ Srandt, dat die dit in augustus het vorig jaar wèl had gedaan, 'dus de CDU) had de regering in mei ibevolen met het tekenen van Iragen met communistische te wachten totdat er voort- te bespeuren zou zijn bij de ;endheden besprekingen inza- jn. „Deze raad was goed", al- röder, „want Berlijn is de waarvan de wil van de •Unie om de spanningen al te verminderen, kan worden j*n." (roder onderstreepte, dat de kg van de CDU inzake Brandts politiek, „in geen geval door de es van het ogenblik mag wor- lepaald". Na een stormachtig bleef de CDU bij het stand dat zij tegen erkenning van de Neisse-grens als westelijke van Polen is voordat er een verdrag tussen Bonn en War- is gesloten. ke overeenstemming tussen Duitsland en de Sowjet-Unie Igens de CDU dan pas duur- zijn als ze „gebaseerd is op derzij dse eerbiediging van de ttaire rechten en behoeften •iligheid en gevrijwaard is van reven naar overheersing", r de politiek ten opzichte van Juitsland zegt de CDU in het irogram te streven naar vrij- n eenheid van het Duitse volk. )U „zal altijd blijven wijzen op ierdrukking van de principiële van de mens in de DDR", «herpere formulering waarin vijzen van „de erkenning van totalitaire machtssysteem in ind" werd voorgesteld leverde geen meerderheid op. ussen heeft kanselier Brandt ag aan de Bondsdag een ver- uorgelegd over de betrekkingen lost-Duitsland in 1970, waarin dat er verbetering is geconsta- wat betreft het treinverkeer, adel en de tele-verbindingen, achteruitgang op de gebieden in cultuur). Geen ruk naar rechts ieke waarnemers hebben na van het partijcongres in Düs- een analyse opgesteld, waar- volgende punten van belang ie CDU is een „partij van het gebleven en dat zal de lei figuren voldoening schenken; st van velen dat er een „ruk echts" zou plaatsvinden is ns bewaarheid; rel zijn de verschillende fron- „Düsseldorf" duidelijker ge- de tegenstand tegen de weer in V.S. Hevige val, mist en stormen met >ten van meer dan 130 km per bben gisteren in het oosten V.S. het verkeer gestremd, automobilisten konden niet In Chicago daalde de tempe tot 40 graden onder nul; zelfs zuiden van de V.S. heerste mperatuur van om het nul- „Ostpolitik" van Brandt is groter ge worden, in het felomstreden probleem van de medebeslissingsrecht van de werknemers heeft de CDU zich het standpunt van de ondernemers aan gemeten, een slechts op zeer summie re punten heeft de „linker vleugel" zich kunnen doen gelden. De voorzitter van de Beierse CSU Franz Josef Strauss, die vlak voor het congres deining veroorzaakte door de mogelijkheid van opheffing van de samenwerking met zijn CSU aan te stippen, kan tevreden zijn. De eenheid van de twee partijen is door het programma nog versterkt. Over de vraaag wie straks het kan selierschap zal bekleden als de CDU aan de macht zou komen is na de partijdag geen zinnig woord te zeg gen. Mogelijke kandidaten als Kie- singer, Schroder en Kohl hebben tij dens het congres wel veel bijval-ge oogst, maar van een uitgesproken meerderheid in de partij hebben zij zich niet kunnen verzekeren. Alge meen wordt aangenomen dat de kan sen van de fractieleider in de Bonds dag (Tweede Kamer) Rainier Barzel I flink gestegen zijn. LUIK (GPD) De politie van Luik, Brussel en Beiroet (Libanon) heeft een grote bres geslagen in een omvangrijke smokkelhandel van ver dovende middelen naar West-Euro pa. In totaal zijn daarbij al twaalf personen aangehouden en is 93 kilo hasjiesj en drie kilo opium aan de haak geslagen. Het onderzoek is nog maar nauwelijks op gang gebracht maar heeft toch al aanwijzingen op geleverd dat de nu opgerolde smok kelhandel ook nog vertakkingen in andere landen heeft. In Brussel en Luik koesterde de politie al lang argwaan tegen een groep Grieken en Afrikanen die tussen die twee steden op en neer reisden en zo nu en dan naar het buitenland verdwenen. Terwijl de politie in België dat gezelschap van dag tot dag schaduwde sloeg de po litie in Beiroet dank zij de aanwijzingen van de Luikse politie eind december voor de eerste maal toe. Op de luchthaven van Bei roet werden in een koffer van de 45- jarige Syrische Maria A. enkele tien tallen kilo's hasjiesj gevonden. Met die vrouw werden daarop nog twee Libanezen en een Syriër in Beiroet opgesloten. Het spul bleek bestemd te zijn voor de 44-Jarige Griek Geor ges B. in Brussel. Op 7 januari was het de beurt aan de Luikse politie om toe te staan. Vier mannen werden op heterdaad betrapt bij het overgeven van een koffer met ongeveer 50 kilo hasjiesj in de buurt van het Royal-theater. Een van die vier was de Griek Geor ges B„ de anderen waren de Liba nezen Hassan A. (23), Antoum M. ADVERTENTIE Voor scholieren vanaf 15 jaar valt er een aardige zakcent te verdie nen met een Het bezorgen van onze krant, waar je per dag 5 tot 8 kwartier over doet, brengt een behoorlijke aanvulling op je zakgeld op. En dan hebben we het nog niet eens over de aantrekkelijke premies voor het aanbrengen van nieuwe abonnees, de vakantievergoeding en de twee gratificaties per jaar Meneer Breedeveld van de abonne menten-afdeling kan je er illes over vertellen. Hij is van half negen 's morgens tot 's avonds half zes op de krant te spreken. De krant: natuurlijk het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Lelden. (29) en Riad H. (25). Hassan A. ves tigde vooral de aandacht van de Luikse politie op zich omdat hij niet werkte en beurtelings in een dure mercedes (soms met een Nederlands kenteken) en een Simca-1000 rond reed. Bij de aanhouding van dit viertal vond de politie in de auto van Hassan A. een schietklaar pis tool en 25 patronen. In de woning van Antoum M. in Brussel vond de politie later drie kilo tot heroïne ver werkte opium. In een koffer die in het Noordstation in Brussel in be waring was gegeven vond de politie nog eens 17 kilo hasjiesj. Die koffer was eigendom van de al aangehou den Griek Georges B. Nauwkeurig speurwerk bracht de politie op het spoor van nog meer handlangers. In Brussel werd een Een recente foto van de nieu we leiders in Oeganda: rechts ge neraal Amin, die de staatsgreep tegen Obote leidde, links Oryema, de opperste politiechef, die hem daarbij terzijde stond. Generaal Amin heeft te kennen gegeven, dat Obote ivaarschijnlijk berecht zou worden als hij naar zijn land zou terugkeren. Amin hoopt op versterking van de traditionele banden met Engeland en 't Wes ten in het algemeen. 39-jarige Griekse caféhouder aange houden .Ook bij hem werd een hoe veelheid narcotica gevonden. Ook de boekhouder van Georges B. en zijn Brusselse gastheer werden verdacht van medeplichtigheid aan deze groot scheepse smokkelarij in verdovende middelen in een cel opgesloten. De politie verdenkt de Griek Geor ges B. ervan het „brein" achter de smokkelbende te zijn, omdat hij voor dezelfde feiten vroeger al en kele malen in West-Duitsland was veroordeeld en het land uitgezet. DEN HAAG (ANP) Zuid-Afri ka heeft aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag voorgesteld, dat een volksstemming wordt gehou den in Zuidwest-Afrika. De inwoners van dat gebied zouden zich dan moe ten uitspreken over de vraag of zij willen dat het gebied bestuurd blijft door de Zuidafrikaannse regering, of zal worden bestuurd door de Verenig de Naties. Deze stemming, een „ple bisciet" zoals Zuid-Afrka het noemt, zou meer duidelijkheid moeten bren gen ten aanzien van door andere lan den aan het adres van" Zuid-Afrika gerichte beschuldigingen van onder drukking en het ontzeggen van het recht van zelfbeschikking aan de in woners van Zuidwest-Afrika. Dit staat in een brief die de re gering van Zuid-Afrika gisteren aan het Internationaal Gerechtshof heeft gestuurd. De brief is bekendge- WENEN (DPA. AP) De leider van de Tsjechoslowaakse communis tische partij Hoesak, is gisteren ge kozen als de nieuwe voorzitter van het Tsjechoslowaakse „Nationale Front", de organisatie waarin alle toegestane politieke partijen, clubs en beroepsvereniginen zijn opgeno men. Hoesak volgt in deze functie de vroegere voorzitter Erban op. Deze benoeming wordt als een ver sterking van Hoesaks positie be schouwd. Hoesak, die pas van belang rijke onderhandelingen met de Rus sen is teruggekeerd, zei dat „de te genwoordige partijpolitiek in Tsje- cho-Slowakije de volledige steun van Moskou heeft". Hij voegde daaraan toe: „De overheid voelt zich nauw lettend gadegeslagen door de bevol king, die kritisch genoeg is en zich niet meer laat bedriegen. Niemand wil haar ook bedriegen". Waarschuwing van Castro - Cuba's suikeroogst ligt aanzienlijk achter op het schema en er staat het land een zware economische terugslag te wachten als geen maatregelen wor den genomen om de produktie op te voeren, zo heeft premier Fidel Castro verklaard. Cuba kan het zich niet veroorloven de export van ook maar één pond suiker naar het harde-va- lutagebied te missen en nog minder in zijn verplichtingen jegens de communistische landen in gebreke te blijven, aldus Castro. maakt door de juridische Zuidafri- kaanse delegatie die thans in Den Haag is wegens de behandeling door het Internationaal Gerechtshof van 'n vefzoek van de Veilighiedsraad om 'n advies in verband met Zuid-Afri ka's aanwezigheid in Zuidwest-Afri ka. Zuid-Afrika is het niet eens met de beweringen van andere landen die bij het hof zijn ingediend, dat het door zijn apartheidspolitiek in het gebied de inwoners onderdrukt en het recht op zelfbeschikking ontzegt. Het plebisciet zou daar mee duide lijkheid in moeten brengen. De volksstemming zou onder super visie kunnen staan van het interna- tinaal Gerechtshof en de Zuidafri- kaanse regering, zo wordt in de brief aan het hof voorgesteld. Voorts wordt gesuggereerd dat een commissie van onafhankelijke deskundigen samen met vertegenwoordigers van deZuld- afrikaanse regering actief toezicht zou uitoefenen op de stemming, en dan daarvan aan het gerechtshof rap port uitbrengt. Over de uitwerking van het voorstel zou verder in over leg tussen Zuid-Afrika en het Inter nationaal Gerechtshof moeten wor den beslist. TEHERAN (AFP) De krijgs raad in het Perzische Tabritz heeft twaalf dorpelingen ter dood veroor deeld, die schuldig zijn bevonden aan het verbranden van 27 inwoners van een naburig dorp. Reeds veertig Jaar bestond tussen de dorpelingen van Koulankou-hoog en Koulankou-laag Azerbeidsjan een vete, die o.m. tot uiting kwam in een serie moorden. Het Jongste incident was de ontvoe ring tijdens een huwelijksplechtig heid van een vrouw Koulankou-hoog door mannen van Koulankou-laag. Tontaal stonden 125 mannen envrou- wen terecht. Tot de terdoodveroor- deelden behoort een zekere Ta Jar DJamedi, die de mannen van zijn dorp in een toespraak zou hebben aangespoord een schuur waarin ze ventig personen opgesloten zaten, in brand te steken. Twintig beklaagden kregen levenslang. De andere straf fen varieerden van drie tot vijftien Jaar gevangenis. In december 1969 vluchtte één van de belang rijkste financiële deskundigen naar het Westen: dr. Adam Zwass, die Polen sinds 1963 bij de Come con (de „Oosteuropese EEG") in Moskou vertegen woordigde, daar in 1964 de Internationale Bank voor Economische Samenwerking heeft opgericht en die uit hoofde van zijn functie de hoogste po litici zowel in Polen als in de Sowjet-Unie persoon lijk heeft gekend. Zwass is een communist in hart en nieren geweest. Als student werd hij lid van de partij. Hij spreekt Russisch als zijn moedertaal. Het economisch-fi- nanciële wanbeleid in de communistische landen, de onderdrukking onder een één-partijensysteem en het antisemitisme in Oost-Europa, dat hij als Jood aan den lijve heeft ondervonden, hebben er toe geleid, dat hij met het communisme radicaal heeft gebroken. Hieronder zijn analyse van de re cente ontwikkelingen in Polen. Tanks in de straten van Polen (Van onze correspondent) WENEN Jarenlang heeft de openbare mening zich door de hoge expansiecijfers van de Oosteuropese economie in de lu ren laten leggen. Zelfs vele niet-communisten in het Westen waren bereid deze snelle groei als een basis-eigenschap van het systeem te beschouwen. Men zag daarin de sterke kant van het totalitaire systeem en de politieke ideologie werd in deze kringen als een soort maatschappelijk radicalisme uitgelegd. De recente gebeurtenissen in Polen zijn hiermee lijnrecht in te genspraak. In de politieke en economische situatie blijkt een ernstige crisis te heersen, de klassentegenstellingen hebben tot bloedige straatgevechten geleid, de totalitaire eigenschap pen van het regime zijn zonder erbarmen aan het licht geko men en van de ondergeschiktheid aan een vreemde mogend heid is een heilige instelling gemaakt. Een blik terug in de geschiedenis is noodzakelijk. Na de oorlog werd een kleine partij door de Russische overwinnaars aan de macht gehol pen. Haar leiders waren absoluut on bekend. Prominente figuren als Warski, Sochacki, Zarski, die voor de oorlog volksvertegenwoordigers in de Poolse Sejm (parlement) waren er leiders zoals Kostschewa, Les- Jinski en consorten werden door de Russen vermoord. De nieuwe leiders werden met Russische parachutes op Pools grond gebied neergelaten. Een derdeklas partijfunctionaris, Gomoelka, werd na de moord op Finder en Nowotke benoemd tot eerste secretaris van de Poolse Arbeiders Partij (zoals de communistische partij in Polen zich nog steeds noemt). "Pools stadhou der" werd de nog minder bekende Bierut. Het was 'n atheistische min derheidspartij in het ultra-katholie ke Polen. De beroemdste prelaten met Wyszinski aan het hoofd werden gearresteerd of in kloosters geïso leerd. Donker Iedereen wist dat de feitelijke macht hebbers in Polen de Russen waren. Hun leger bezette de belangrijkste gebieden, hun 'experts" voerden in alle onderdelen van het politieke, cul turele en economische leven Russi sche regels in. De liefde voor de Sowjet-Unie werd verheven tot het Door Dr. Adam Zwass niveau van staatsgodsdienst. Toch had dit buurland 150 Jaar een gena deloze terreur uitgeoefend in de be zette Poolse gebieden. Het had in de donkere dagen van september 1939, door de oostelijke delen van het land binnen te marcheren, de nederlaag tegen Hitier versneld en vergemak kelijkt. En zijn troepen stonden gedu rende de drie maanden durende op stand in Warschau voor de poorten van de stad zonder ook maar één po ging te doen om de bevolking te hulp te komen. Een kleine minderheid heeft niet behulp van de Russen de macht veroverd en uitsluitend en alleen met hun steun is die minderheid in staat aan de macht te blijven. De tradi ties van een duizendjarige geschiede nis zijn uitgewist, nieuwe vreemde gewoontes werden het volk opgedron gen. De kleine, nauwelijks bekende volksgarde werd tot held van de na tie gekroond. Het vele honderdduizen den man sterke landsleger <AK) werd opzij gedrongen, hun heftige verzet de kop ingedrukt. De beste geleerden werden van de universitei ten verwijderd, voor hen in de plaats kwam nullen. Met een bloedige ter reur kreeg de almachtige geheime politie de bevolking onder controle. Siberië ving op, wat de uitpuilende PooJse gevangenissen niet meer kon den bergen. Economie Polen kreeg een economische structuur opgedrongen, die eigenlijk ohtworpen was voor een autarki sche produktie van de Sowjet-Unie in de oorlog. Terwijl hier lichte industrie traditioneel was, werden nieuwe bedrijven uit de grond ge stampt, die voor de maatstaven van dit land gigantisdh, maar op wereld niveau te klein waren. De traditio nele economische branches werden verwaarloosd. De industrie werd ge dwongen tot leveranties aan Rus land voor prijzen, die niet eens de transportkosten dekten. De Poolse boeren, die innig met hun grond waren verbonden, werden onder dwang gecollectiveerd. Er volgde een tweede fase in de aanpassingskuur. Om iedere revolte in de kiem te smoren, werd in de partij een strijd tegen potentiële te genstanders aangewakkerd. Gomoel ka. Spichalski, Kliszko en vele ande ren werden uit de partijleiding ge zuiverd en (zoals in de andere sa- tellietlanden) als nationalisten, ti- toïsten, zionisten en wat dies meer zij aan de kaak gesteld. Aan het eind van de Jaren veertig was ieder verzet onderdrukt. Nooit is de economische expansie zo groot geweest als tijdens het zes jarenplan 1949—1955, maar nooit ook heeft het volg voor een derge lijk tempo zo'n hoge prijs moeten be talen. In oktober 1950 werd een geld en prijshervorming ingevoerd met een volledige geldzuivering, maar reeds begin 1953 werden de prijzen met niet minder dan 30 procent ver hoogd. Het groeiende nationale in komen werd in ongekende mate ge accumuleerd, nieuwe objecten voor de zware industrie werden „ten al gemene bate" gebouwd. Maar slecht» een kleine elite, die het privilege be zat in de winkels „achter de gele gor dijnen" te kopen, trok hiervan pro fijt. Met de stijgende produktiecij- fers groeide de verwarring en de wanhoop van de bevolking. Chroesjtsjow In Moskou stierf onder nooit opgehelderde omstandigheden de kleine Poolse dictator Bierut. Het was vlak na het 20ste partijcongres, waarop Chroesjtsjow de gruwelijk heden van zijn voorganger had ont huld. Bierut kon dus in Warschau geen verslag uitbrengen over deze verbijsterende onthullingen, in het bijzonder niet over de motleven voor de vroegere opheffing van de com munistische partij in Polen, over de posthume rehabilitatie van haar vermoorde leiders en over de afgrij selijke moordpartijen in Katyn. Het verslag van Chroestsjow kon men ln die dagén voor een astronomisch be drag op de Poolse zwarte markt ko pen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9